Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-11-12, 22:46
Το avatar του χρήστη mmamatsis
mmamatsis Ο χρήστης mmamatsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 280
Send a message via Skype™ to mmamatsis
Προεπιλογή Βιοτοπος Ν.Αμερικης

Διαστάσεις:101 X 41 X 50
Όγκος:180lt
Κατηγορία:Βιοτοπος Ν.Αμερικης
Φυτά:Echinodorus osiris, Echinodorus 'Ozelot Green'
Ψάρια / ¶λλα είδη:4 mikrogeophagus altispinosus, 3corydoras sterbai,2 scalares
Διακοσμητικά υλικά:χαλαζιακη μπεζ άμμο 0,8-1,2mm,ριζες
Φόντο: μαύρη αφίσα
Φωτισμός: Τ5 2 x45 Watt
Διάρκεια φωτισμού:9 ωρες
Φιλτράρισμα:eheim ecco pro 200, Bioflow 600 ( το εσωτερικο φιλτρο του ριο)
Θερμοστάτης:200 Watt
Λίπανση:υγρο λιπασμα kent μια φορα την βδομαδα,ταμπλετες στις ριζες καθε 2 μηνες
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:7.0
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10-25
Αλλαγές νερού:καθε βδομαδα 60Lt
Θερμοκρασία:27
¶λλες πληροφορίες:τυρφη μεσα στο εσωτερικο φιλτρο
Φωτογραφία:







Με το τελος της παρουσίασης μου θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους εχω κουράσει εδω με τις συνεχείς ερωτήσεις μου και επισης ενα μεγαλο ευχαριστω στον πάντα αναλυτικότατο delta66
Ολες οι παρατηρησεις προκειμενου να γινει ενας ωραιος βιοτοπος δεκτες και θα ηθελα να υπαρχουν πολλες για να με βοηθησετε.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-11-12, 22:58
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

καλησπερα .
θα σου πω την αποψη μου για το στησιμο .
τα φυτα σου ετσι οπως τα εχεις τοποθετησει φαινονται πολυ στημενα φαινονται λες και τα εχεις βαλει σε παραταξη 4 σε σειρα .
κατα την γνωμη μου καλο θα ηταν να ειναι λιγο πιο ανακατεμενα και επειδη ειναι ψηλα φυτα να τα βαλεις απο την μεση και πισω
επισης την ριζα αριστερα μηπως να την γυριζες αναποδα ?
ολα αυτα ειναι προσωπικο γουστο δικο μου βεβαια την τελικη επιλογη την εχεις εσυ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-11-12, 23:08
Το avatar του χρήστη mmamatsis
mmamatsis Ο χρήστης mmamatsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 280
Send a message via Skype™ to mmamatsis
Προεπιλογή

Για τα φυτα τωρα που το βλεπω στην φωτογραφια εχει δίκιο εντελως τυχαια μπηκαν ετσι
σχετικα με την ριζα ημουν και εγω σε μεγαλη σκεψη για το πως να την βαλω αν την γυρισω αναποδα ολα αυτα τα "ρυζιδια" ας το ποθμε ετσι που εξεχουν θα ειχαν φορα μπροσ τα πανω και φαινεται σαν να εχεις ενα δεντρο μεσα στο ενυδρειο και οχι ριζα!!!! γιαυτο και την εβαλα ετσι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-11-12, 23:17
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

για τη ριζα το ειπα γιατι θα φαινοταν πολυ ωραια ετσι οπως λες εαν ηταν πιο μεγαλη και δε φαινοταν το κοψιμο που υποτιθεται οτι ειναι ο κορμος του δεντρου
δοκιμασε σε διαφορες θεσεις
-------------------------
αυτη η ριζα θα εδειχνε ωραια αν ετσι οπως ειναι την κρεμαγες καπως

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimost : 17-11-12 στις 23:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-11-12, 23:23
Το avatar του χρήστη mmamatsis
mmamatsis Ο χρήστης mmamatsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 280
Send a message via Skype™ to mmamatsis
Προεπιλογή

και εγω έψαχνα για μεγαλύτερη για να την εβαζα ετσι οπως την εχω τωρα αλλα να μην φαινοταν το κοψιμο και να εδειχνε σαν ριζα δεντρου αλλα δεν βρηκα τιποτα!!!!
μονο αυτη βρηκα
-------------------------
δεν μπορεις να φανταστεις ποσες ωρες εφαγα για να αποφασίσω πως να την βαλω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mmamatsis : 17-11-12 στις 23:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-11-12, 23:25
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

δοκιμασε την σε πλαγια θεση με το κοψιμο να ειναι προς το πλαγιο τζαμι αριστερα
σκεψου την δηλαδη σαν πεσμενο δεντρο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-11-12, 23:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ομορφο ειναι και νομιζω οτι εχει δυνατοτητες.θα σου πω τη γνωμη μου χωρις να εχω και πολυ εμπειρια ομως.συμφωνω για τα φυτα οτι φαινονται στημενα,αλλα κιαυτο διορθωνεται οπως ολα.θα προσθετα περισσοτερα ξυλα και πιο ψηλα στο ενυδρειο.επισης ο φωτισμος σου μου φαινεται πολυ εντονος.θα σκουραινα το νερο περισσοτερο και θα εβαζα και φυτα επιφανειας.οπως και καποιο ειδος κοπαδοψαρου για να υπαρχει περισοτερη κινηση και χρωμα.ροδοστομους ισως.τα bolivian ram που εχεις,μπορει να μην ειναι τοσο ευαισθητα οσο τα German blue αλλα παρολαυτα θα μαλακωνα το νερο λιγο(σκληροτητες δεν μας ειπες) και θα κατεβαζα και το ph κατω απο 7.δεν ξερω αν εχεις ζευγαρια και τι αναλογια αρσενικα θυληκα εχεις αλλα δεν θα εβαζα 2 αρσενικα μαζι στα 180 λιτρα με αυτο το μηκος (1μετρο),κιας θεωρουνται πιο "ηρεμα".
τα sterbai ειναι πολυ ομορφα ψαρια αλλα θα πρεπει να μεγαλωσεις την ομαδα και να τα κανεις τουλαχιστον 6(κατα τη γνωμη μου παντα)αν θες να δεις συμπεριφορα που να πλησιαζει εστω στην αληθινη τους και να τα χαρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-11-12, 23:36
Το avatar του χρήστη mmamatsis
mmamatsis Ο χρήστης mmamatsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 280
Send a message via Skype™ to mmamatsis
Προεπιλογή

σωστο αυτο για την ριζα θα δοκιμασω να την βαλω στο πλάι.
Για το ph προσπαθω να το ριξω και αλλο, σκληροτητα δεν εχω μετρηση και για τα cory εχεις δικιο ειναι στο προγραμμα η αγορα τους
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-11-12, 23:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

προσωπικα μ αρεσει ενα ενυδρειο Αμαζονιου να εχει μονο εχινοδωρους σε λευκη αμμο με σκορπιες ριζες, αλλα αυτη η στρατιωτικη παραταξη που τους τοποθετησες μου θυμισε την παρελαση του Κινεζικου στρατου
Νομιζωω αν μετακομιζαν οι δυο μεσαιοι που ειναι μπροστα λιγο (εως πολυ) πισω θα ηταν το οπτικο αποτελεσμα παρα πολυ καλυτερο, αυτο παντα συμφωνα με τα δικα μου ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ γουστα, κι οχι για να προσβαλω τη δικη σου αισθητικη.
Αν παλι σου αρεσει με τον τροπο που τα τοποθετησες περι ορεξεος...

Επισεις κατι μου φαινεται λαθος τον τροπο που τους φυτεψες...
Για να ριζωσουν καλα κοβουμε λιγο τη ριζα αν χρειαζεται (λιγο, οχι συριζα), φυτευουμε το φυτο αρκετα βαθια να καλυφθει η ριζα του και το τραβαμε ελαφρα προς τα πανω ωστε οι ριζα να αναπτυσεται μεσα στο βυθο κι οχι εξω απ αυτον.

Επισεις με τετοια ψαρια θα πρεπει να μετρας και σκληροτητες γιατι δεν πρεπει να ανεβουν πολυ, οπως επισεις θεωρω πως τα λιτρα σου και το υψος του ενυδρειου δεν ειναι και το οτι καλυτερο για σκαλαρια.
Βεβαια εχω διαβασει πως ενα πιστοποιημενο ζευγαρι μπορει να μπει σε 250 λιτρα (αν και προσωπικα το βλεπω σαν εκπτωση κατι τετοιο) αλλα και παλι τα 60 ποντακια στηλης νερου τα θελουν με τον τροπο που αναπτυσεται το σωμα τους.

Τελος εχω την εντυπωση πως βιοτοπικα τα Bolivian Ram δεν πολυταιριαζουν με τα σκαλαρια.
Ζουν μεν κι αυτα σε παραποταμους του συμπλεγματος της Αμαζονιας αλλα οχι σε ιδιες περιοχες με τα σκαλαρια και μαλλον οι ιδανικες συνθηκες για τα δυο ειδη ειναι διαφορετικες (τσεκαρε το γιατι μπορει να κανω και λαθος αλλα εχω την εντυπωση πως ζουν σε σκληροτερα νερα απο τα σκαλαρια... βεβαια απο το 7ρι ph που λες πως κρατας υποθετω πως οι σκληροτητες σου θα ειναι ιδανικοτερες γι αυτα παρα για τα σκαλαρακια)
Επισεις τσεκαρε αν κανουν για συγκατικοι για να μη βρεθεις προ εκπληξεως οταν αυτα τα δυο ειδη μεγαλωσουν
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-11-12, 23:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλοριζικο.

Τα φυτα πισω.
Βρες ενα ξυλο ακομα και εφαρμοσε το πανω σε αυτο.
Τα στερμπαι πιο πολλα.
Απο αγγελψαρα μου αρεσουν μονο τα wild ασημι με τις μπαρες.
Τα νιτρικα σου ειναι πολλα για τοσο λιγα ψαρια. Γιατι;
Βαλε κι αλλη τυρφη σταδιακα.
Και δοκιμασε λευκοκεφαλα στην επιφανεια.
-------------------------
edit: wild εννοω μονο το χρωματισμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 17-11-12 στις 23:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιοτοπος Tanganyika-Shelldwellers 40lt mikenuke Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 74 14-01-11 13:57
Yφαλμυρος βιοτοπος απο την Σαμο Raven Υφάλμυρο νερό, ένας ξεχωριστός κόσμος 8 24-07-10 19:28
βιοτοπος για δίσκους!!!! thanasis76 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 122 19-04-10 15:32
Το πιο πιστο αντιγραφο βιοτοπου Malawi mikenuke Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 10 23-04-07 16:48
steady(βιοτοπος malawi) steady Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 34 21-02-07 23:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05836 seconds with 13 queries