Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 07-09-14, 10:48
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι. Λοιπόν έχω περίπου 20 ημέρες που στρώνω το ενυδρείο μου και μετράω μετά από 24 ώρες μηδενικά Νιτρώδη και Αμμωνία και γύρω στα 10 Νιτρικά. Αυτο συμβαίνει εδώ και μια εβδομάδα περίπου να μετράω ακριβώς τα ίδια μετά από 24 ώρες αφου ρίξω την ποσότητα της αμμωνίας. Μήπως θα έπρεπε σε αυτό το σημείο τα Νιτρικά να έχουνε ανέβει περισσότερο; Μήπως κάτι δεν πάει καλά ή είναι ακόμη νωρίς;
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 08-09-14, 08:58
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

εφόσον τα τεστ μετράνε σωστά ή βάζεις πολύ μικρή ποσότητα αμμωνίας ή κάτι καταναλώνει τα νιτρικά.
κάνεις καθόλου αλλαγές νερού;
ποσο αμμωνία βάζεις;
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 08-09-14, 10:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δοκίμασε βάζοντας μεγαλύτερη ποσότητα αμμωνίας, τόσο που να μη ξεπερνάς τα 5 ppm, με προσοχή όμως γιατί η πολύ αμμωνία μπορεί να προκαλέσει καταστροφή της βιολογίας, ή καλύτερα αύξησε σταδιακά για λίγες ημέρες, αν μέσα σε 24 ώρες μηδενίζει και αμμωνία και νιτρώδη τότε το φίλτρο σου είναι έτοιμο.
Ηπια ιχθυοφόρτιση στην αρχή όμως.
Είχες βάλει μπόλι ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 08-09-14, 11:28
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Τα τεστ μετράνε σωστά γιατί πρώτον είναι καινούργια και δεύτερον όταν βάζω αμμωνία, μετά από μια ώρα μετράω γύρω στο 5. Αλλαγές νερού δεν έχω κάνει καμία από τότε που άρχισα τη διαδικασία στρωσίματος. Βάζω 10ml αμμωνίας καθημερινά σε 75 - 80 λίτρα ενυδρείο. Να σημειώσω ότι η αμμωνία είναι 10% διαλυμα. Μπόλι δε έχω βάλει.

Μέσα σε 24 ώρες μηδενίζονται και τα δυο, και η αμμωνία και τα NO2 αλλά ΝΟ3 υπάρχουν λίγα σχετικά. Όσον αφορά την ιχθυοφόρτιση σκοπεύω να φιλεξενίσω μόνο έναν μονομάχο οπότε θα είναι ήπια σίγουρα. Λέτε να έχει στρώσει το φίλτρο;
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 08-09-14, 11:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα τεστ μετράνε σωστά γιατί πρώτον είναι καινούργια και δεύτερον όταν βάζω αμμωνία, μετά από μια ώρα μετράω γύρω στο 5. Αλλαγές νερού δεν έχω κάνει καμία από τότε που άρχισα τη διαδικασία στρωσίματος. Βάζω 10ml αμμωνίας καθημερινά σε 75 - 80 λίτρα ενυδρείο. Να σημειώσω ότι η αμμωνία είναι 10% διαλυμα. Μπόλι δε έχω βάλει.

Μέσα σε 24 ώρες μηδενίζονται και τα δυο, και η αμμωνία και τα NO2 αλλά ΝΟ3 υπάρχουν λίγα σχετικά. Όσον αφορά την ιχθυοφόρτιση σκοπεύω να φιλεξενίσω μόνο έναν μονομάχο οπότε θα είναι ήπια σίγουρα. Λέτε να έχει στρώσει το φίλτρο;
Αν είναι έτσι , το φίλτρο σου έστρωσε, και θα έλεγα πως έστρωσε και σχετικά γρήγορα. Τα νιτρικά δεν είναι απαραίτητο στην αρχή να είναι ψηλά. Οσο δεν κάνεις αλλαγές νερού είναι προσθετικά και θα τα δεις να ανεβαίνουν.
Νομίζω πως μπορείς βάλεις έναν μονομάχο τώρα άνετα, θα κάνεις όμως μια μεγάλη αλλαγή , ακόμα και 90% πριν τον βάλεις. Και το νερό που θα βάλεις να έχει ίδιες ή παρόμοιες παράμετρες (θερμοκρασία PH σκληρότητα) με το υπάρχον νερό του ενυδρείου, και αφού θα βάλεις μονομάχο πρέπει σιγά σιγά να το κάνεις όξινο και μαλακό (αν δεν το έχεις κάνει ήδη)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-09-14, 11:48
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

το τεστ no3 της API πολλές φορές πετρώνει και δε δίχνει σωστά (θέλει αρκετο χτύπημα και κουνημα). συμφωνώ ότι μπορείς να βάλεις μονομάχο αλλά δες μην είναι υψηλά τα νιτρικά... με την αμμωνία που βάζεις αποκλείεται να είναι μόνο 10.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-09-14, 13:54
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Το γνωρίζω αυτό με το τεστ της API, το γράφουν και οι οδηγίες άλλωστε. Θα ξανακάνω τα τεστ τώρα, πριν και μετά την αμμωνία και θα επανέλθω με τα αποτελέσματα των μετρήσεων για να βγάλουμε συμπεράσματα.
-------------------------
Λοιπόν επανέρχομαι με τα αποτελέσματα των τεστ πριν και μετά την προσθήκη αμμωνίας.

Πριν την προσθήκη αμμωνίας σχεδόν 24 ώρες μετά δηλαδή:
Αμμωνία: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: περίπου 10

Μετά την προσθήκη αμμωνίας:
Αμμωνία: περίπου 3 με 5
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: περίπου 10

Δε ξέρω με έχει μπερδέψει γενικά. Την δεύτερη φορά σε ένα στρωμένο φίλτρο είναι λογικό να μετράς μηδενικά ΝΟ2 ακόμα μετά την προσθήκη αμμωνίας;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη silve992 : 08-09-14 στις 13:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 08-09-14, 14:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν επανέρχομαι με τα αποτελέσματα των τεστ πριν και μετά την προσθήκη αμμωνίας.

Πριν την προσθήκη αμμωνίας σχεδόν 24 ώρες μετά δηλαδή:
Αμμωνία: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: περίπου 10

Μετά την προσθήκη αμμωνίας:
Αμμωνία: περίπου 3 με 5
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: περίπου 10

Δε ξέρω με έχει μπερδέψει γενικά. Την δεύτερη φορά σε ένα στρωμένο φίλτρο είναι λογικό να μετράς μηδενικά ΝΟ2 ακόμα μετά την προσθήκη αμμωνίας;
Δεν θα δεις αμέσως ΝΟ2. Θα δεις αμμωνία αμέσως, μετά από κάποια χρονική περίοδο η αμμωνία θα γίνει ΝΟ2 που με τη σειρά του και αυτό μετά από κάποια χρονική περίοδο θα γίνει ΝΟ3.
Επίσης , όταν έχεις αμμωνία 5 ppm δεν σημαίνει πως αυτό θα γίνει και 5 ppm ΝΟ3, τα 3 στοιχεία ΝΗ3/ΝΗ4 & ΝΟ2 & ΝΟ3 δεν έχουν το ίδιο ειδικό βάρος ώστε το κάθε ppm του ενός στοιχείου θα μετατραπεί σε 1 ppm του επόμενου στοιχείου. Αυτό μόνο ένας χημικός θα μας πει ακριβώς την αναλογία του κάθε στοιχείου με το επόμενο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-09-14, 14:13
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

φαίνεται στρωμένο. κάνεις μια γεναία αλλαγή, με τον τρόπο που αναφέρθηκε από τον takis_gt και βάζεις τον ψαρί.
αυτό που με ανησυχεί είναι που πάνε τα νιτρικά. όταν εστρωνα με αμμωνία (γύρω στο 3 ppm) τα νιτρικά ήταν στο θεο και εκανα 2 μεγάλες αλλαγές να τα ρίξω.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 08-09-14, 14:18
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Δεν είναι η πρώτη φορά που στρώνω φίλτρο αλλά η δεύτερη φορά. Την πρώτη φορά θυμάμαι ότι έστρωσε μέσα σε 30 ημέρες ακριβώς και με τα νιτρικά να είναι όντως αρκετά ψηλά. Και επίσης με 2 σχεδόν ολόκληρες αλλαγές νερού το έφερα στα ίσα του.

Τώρα δε ξέρω που πηγαίνουν τα νιτρικά. Βρίσκομαι στην 22 ημέρα στρωσίματος και όπως βλέπουμε λογικά είναι στρωμένο. Ίσως να χρειάζονται περισσότερες ημέρες για να συγκεντρωθούν και περισσότερα νιτρικά, τι να πω. Θα συνεχίσω μερικές ημέρες ακόμα με την αμμωνία (2-3 μέρες) και μετά θα κάνω αυτήν την μεγάλη αλλαγή όπως είπε ο takis_gt πιο πάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 12-09-14, 11:47
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι. Πήρα λοιπόν τον ψάρι μου και βρίσκεται μέσα στην σπιταρώνα του! Σχετικά με τη διατροφή του έχω προς το παρών Tropical Betta, Tetra Betta και Bloodworms. Αν προσθέσω στην διατροφή και την Αtison's betta pro που διάβασα ότι είναι καλή για μονομάχος θα είναι καλυμένος από τροφές;

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν "επιτρέπεται" να βάλω και κάποιο άλλο είδος μέσα μαζί με τον μονομάχο. Τα λίτρα μου είναι καθαρά γύρω στα 85. Είναι νομίζω σχετικά μεγάλο ενυδρείο για μόνο ένα ψάρι (έτσι φαίνεται στο μάτι μου τουλάχιστον) αν και δε νομίζω να νιώθει άσχημα μόνο του εκεί μέσα εδώ που τα λέμε. Έχω διαβάσει για γατόψαρα. Συμβαδίζουν όντως; Επίσης τα γατόψαρα σκάβουν πολύ το βυθό όσο σκάβουν για παράδειγμα και τα multies; Κάποιο άλλο ειρηνικό είδος που να ταιριάζει με τον μονομάχο;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γνώμες για κατασκευή νέου diy ενυδρείου komori DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 03-12-12 11:04
Βοήθεια για στήσιμο νέου βιβάριουμ! tsoum Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 8 14-12-11 00:08
Στήσιμο νέου ενυδρείου Τσιόνογλου Σταύρος Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 137 24-08-11 19:57
Στήσιμο νέου ενυδρείου.... georgetax Αρχάριοι γλυκού νερού 70 09-12-06 21:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04920 seconds with 13 queries