Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-06-14, 00:29
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή Αλγη!Αντιμετωπιση?

Καλησπερα παιδια!Εδω και 2-3 μερες εχω παρατηρησει οτι εχει εμφανιστει στο ενυδρειο μου green spot algae στο τζαμί (σε μικρο βαθμο) και staghorn algae (μικρες τριχουλες στις java-pellia moss και σε ριζα).
Τα λιτρα μου 80, φωτισμο 1x grolux 15w κ 1x daylight απλη 15w απο μαγαζι ηλεκτρολογικων. Διαρκεια ειχα 9 ωρες και σημερα κατεβασα στις 8. Κανενα λιπασμα, ουτε co2 και αλλαγη νερου καθε βδομαδα 15-20 %..
Πως τις αντιμετωπιζω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-06-14, 07:00
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-06-14, 10:12
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Καλημερα φιλε.Αυτα τα εχω διαβασει! Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να ασχοληθω καθολου με co2 και λιπασματα.Το co2(diy) θα επηρεασει τις παραμετρους του ενυδρειου μου κατι που σιγουρα δεν θελω μιας και σε λιγες μερες θα γινει γαριδαδικο με απαιτητικες γαριδες...Υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να τις εξαφανισω(οχι προσωρινα) εκτος απο co2+λιπασματα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-06-14, 10:29
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Την green spot την αφηνεις, να σου πιασει στα τζαμια, ειναι τροφη για τις γαριδες, τωρα για την staghorn μπορεις να δοκιμάσεις οξυζενε και αφαιρεση με το χέρι, η απλα την αφηνεις και καποια στιγμη θα φυγει απο μόνη της.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-06-14, 10:34
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Φιλε nicpapa γνωριζω οτι ειναι τροφη για τις γαριδες, ομως θα ηθελα να την αφαιρεσω κυριως για λογους αισθητικης.Εχουν πρασινο-θολωσει τα τζαμια κατι που φαινεται αρκετα ασχημο αν σκεφτεις οτι εχω το ενυδρειο στο σαλονι και επισης νομιζω οτι θα με εμποδιζει απο το να παρατηρω τις ομορφες γαριδες που σκοπευω να φιλοξενισω..Σκεφτομουν τον φωτισμο..Μηπως παιζει κανενα ρολο το οτι η μια λαμπα δεν ειναι ενιδρειακη αλλα μια απλη-κινεζικη απο ηλεκτρολογειο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-06-14, 14:21
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

H green spot θέλει σχεδόν το ίδιο φωτεινό φάσμα με τα φυτά, οπότε αν αλλάξεις τη λάμπα με μια που ευνοεί περισσότερο τα φυτά είναι πολύ πιθανόν να ευνοεί επίσης και την green spot.
Βέβαια, επειδή η εκδήλωση της όποιας άλγης εξαρτάται πάρα πολύ από την ισορροπία που επικρατεί στο ενυδρειακό οικοσύστημα (μπορούμε να θεωρήσουμε την κάθε άλγη σαν μια προσπάθεια του οικοσυστήματος να ξαναβρεί την ισορροπία του), κάθε μεταβολή σε άλλο σημείο ισορροπίας (όπως η αλλαγή των λαμπτήρων, για παράδειγμα) πιθανά να οδηγήσει σε άλλη (μεγαλύτερη ή μικρότερη) έξαρση άλγεων.
Οπότε, αν δεν έχεις άλλη καλύτερη επικλογή, μπορείς να δοκιμάσεις. Πιθανά να έχεις κάποια έξαρση της green spot στην αρχή αλλά, ίσως, όταν τα φυτά πάρουν τα πάνω τους να περιοριστεί.
Εμένα, πάντως, πιθανά να βοήθησε στην αντιμετώπιση της green spot η αύξηση του καλλίου (potassium). Για περισσότερα δες εδώ και εδώ .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-06-14, 15:44
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Δηλαδη εαν σταθεροποιηθει το οικοσυστημα,θα φυγει απο μονη της?οσο αφορα την staghorn,ισχυει το ιδιο?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-06-14, 18:41
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Εάν ισορροπήσει (και όχι μόνο αν σταθεροποιηθεί). Που σημαίνει, πέρα από τη σταθερότητα που ανέφερες, να μην υπάρχουν ελλείψεις ή περισσεύματα στα θρεπτικά των φυτών (συμπεριλαμβάνεται και το φως).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-06-14, 18:57
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Το θεμα φωτισμου νομιζω οτι με καλυψε.Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να ριξω ζουμια, ουτε co2 γιατι θα μπουν γαριδες σε λιγες μερες.Οποτε με ποιο τροπο θα ανεβουν φοσφωρικα και αλλα στοιχεια που χρειαζονται για την εξαλειψη της αλγης?Ειναι μονοδρομος ζουμια-co2 ή αλγες?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-06-14, 19:28
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Εχεις βαλει φυτα μεσα?
Με τις συγκερκιμενες γαρίδες, δεν θα βαζεις τπτ ζουμια ...
Οποτε αφησε το στην ησυχια του με τον καιρο θα φυγουν οι αλγες, οπως ειπα ειναι και τροφη για τις γαριδες .
Εγω στα γαριδαδικα μου τα φωτα τα εχω 11 -12 ωρες,ωστε να πιανει την green spot.
Τα φωσφορικά και τα απαραιτητα θρεπτικά γιατα φυτα θα παρελθουν με τον καιρο απο τις τροφες και τα περιτωματα απο τις γαρίδες...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-06-14, 22:31
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω, οπως και τα υπολοιπα παιδια.Η αληθεια ειναι οτι η green δε με φοβιζει,απλα μου χαλαει την αισθητικη,οποτε την αφηνω να φυγει απο μονη της.Αυτο που με φοβιζει ειναι τα "τριχακια" που εχουν βγει σε ορισμενα σημεια(οχι πολλα) στην java moss στην pellia και σε κανα δυο σημεια πανω στη ριζα..Φοβαμαι μην επηρεασουν την αναπτυξη των φυτων.Εαν δεν τιθεται τετοιο θεμα και ειναι βεβαιο οτι με τον καιρο θα την κανουν και αυτα, τοτε εννοειται πως δεν θα παρεμβω..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-06-14, 22:49
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Επιπλέον για την green spot καλή δουλειά κάνουν και τα σαλιγκάρια Zebra...Αν δεν έχεις θέμα με το ενδεχόμενο να πέσεις σε θυληκό...Και σε καλή κατάσταση θα κρατάνε τα τζάμια και θα μένει και για τις γαρίδες...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αντιμετωπιση Καυσωνα netblues Γλυκό νερό - Γενικά 53 22-06-17 18:51
Αντιμετωπιση αλγης carvefish21 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 05-05-12 20:14
ΑΛΓΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ pamelos13 Γλυκό νερό - Γενικά 19 19-04-11 23:50
αλγη αντιμετωπιση antonis1988 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 04-03-11 14:12
ΑΛΓΗ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ astrahotbird Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 11 17-08-10 14:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04719 seconds with 13 queries