Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-05-14, 19:01
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή Γαρίδες και αλγη

Για σας βρε κοπέλια!!!!! το ενιδρειο μου είναι 180 λ κεινονικο με tetra neon,ram,apistograma,ancistrus,και ροδοστομους.μου έχει πετάξει μάλλον διότι είμαι και νέος green spot algae στο τζαμί πολι λίγη και staghorn algae και αυτη επίσης πολι λίγη σε μερικά φιλα.τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση????αν κοψω τα φιλαράκια????και αν ξησω το τζαμί,πειράζουν τα υπολείμματα που θα μείνουν?????σε κεινονικο ενιδρειο όπως αυτο θα έπρεπε να ειχα μέσα γαρίδες?? Amano η red Cheri??????κάνουν δουλεια?????????παρακαλω τα φώτα σας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-05-14, 19:22
Το avatar του χρήστη vaggstef
vaggstef Ο χρήστης vaggstef δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-09-2011
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σας βρε κοπέλια!!!!! το ενιδρειο μου είναι 180 λ κεινονικο με tetra neon,ram,apistograma,ancistrus,και ροδοστομους.μου έχει πετάξει μάλλον διότι είμαι και νέος green spot algae στο τζαμί πολι λίγη και staghorn algae και αυτη επίσης πολι λίγη σε μερικά φιλα.τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση????αν κοψω τα φιλαράκια????και αν ξησω το τζαμί,πειράζουν τα υπολείμματα που θα μείνουν?????σε κεινονικο ενιδρειο όπως αυτο θα έπρεπε να ειχα μέσα γαρίδες?? Amano η red Cheri??????κάνουν δουλεια?????????παρακαλω τα φώτα σας!!!
Κοιτά Κώστα, πατριώτη.. Καλο θα ηταν την green spot να την βγάλεις με μια τηλεκαρτα , και να προσέξεις μην την σκορπισεις, αφού σε ενοχλεί στο μάτι,
Αλλιως την αφήνεις να κανει τον κύκλο της, αν τα φυτα σου ειναι υγιει...
Co2 εχεις;; Φωσφορικά βάζεις;; Εκει οφειλεται..
Οι γαριδες στην σποτ δεν κάνουν και πολλα , τα αγκιστρακια αστα να ασχολούνται )
__________________
Πωλούνται Red cherry Riccia fluitans
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-05-14, 19:41
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Και με την staghorn algae τι κάνουμε????αγκιστρακια????για της γαρίδες το λέω γενικά αν χρειάζεται να έχω και αν είναι αποτελεσματικές.......???έχω co2 DIY μαγιά και ζάχαρη,απο φοσφορικα δεν ξέρω....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-05-14, 19:46
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για την αλγη, καλο ειναι να βρεις τις αιτιες που προκαλειται και οχι απλα να προσπαθησεις να τη μειωσεις. Με αυτο τον τροπο, παλι θα εμφανιζεται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-05-14, 20:05
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Ναι οκ σύμφωνο μαζι σου έχεις δικιο ....αλλα ακόμα δεν μου είπατε για της γαρίδες αν είναι αποτελεσματικές στο ενιδρειο η αν είναι απαραίτητες??????.και με τιν staghorn algae τι γίνετε?????????να τα κοψω?????
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-05-14, 20:13
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Απαραιτητο ειδος δεν υπαρχει για κανενα ενυδρειο. Υπαρχουν απλα ενυδρεια που θα μπορουσαν να φιλοξενησουν σωστα καποια ειδη.

Οι γαριδες θα μπορουσαν να ειναι αποτελεσματικες σε καποια ειδη αλγης, αλλα σε πολυ μεγαλο αριθμο. Αν θελεις τη γνωμη μου, δεν θα εβαζα σε ενυδρειο γαριδες για να καταπολεμησουν την αλγη. Αλλωστε, με τα ειδη που φιλοξενεις, δεν θα το θεωρουσα καθολου καλη ιδεα.

Απο μετρησεις πως εισαι στο ενυδρειο? Αμμωνια, νιτρικα? Αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις και σε τι ποσοστο?

Σε αλλο θεμα σου, ελεγες οτι βαζεις λιπασματα. Αν δεν καταναλωνονται απο τα φυτα, οι αλγες παντα θα παραμονευουν για να εκμεταλλευτουν τα θρεπτικα. Η αυξηση του CO2 θα βοηθουσε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-05-14, 22:29
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Οκ λοιπόν ξεχνάμε τις γαρίδες,και επιδι δεν ξέρω θα πρεπη να έχω κάποιο αλγοφαγω μέσα ακτος τον ancistrus?nh3/nh4 0 ph6,8-7 δεν εχω αλλεσ μετρισις.αλλαγές νερου κάνω κάθε Δευτέρα, ναι βάζω λιπάσματα αλά σε λιγότερα ml απο ότι λέει ο πίνακας τις seachem διότι δεν είναι πικνοφιτεμενο και είναι και εύκολα φυτα.τωρα για το co2 είναι DIY οποτε δεν έχω τον ελενχο της αφξομιοσις...........
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-05-14, 22:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πρεπει να κανεις πειραματα κατα τη γνωμη μου. Η ισορροπια στα θρεπτικα, ωστε να μην εμφανιστουν ενοχλητικες αλγες, δεν ειναι κατι που μπορουμε να προβλεψουμε με κανονες.

Απλα πρεπει να βρεις τη σωστη δοσολογια λιπανσης, τη σωστη ρουτινα στις αλλαγες, το σωστο φωτισμο και σταθερη παροχη CO2. Τα αλγοφαγα δε θα λυσουν το προβλημα.

Απο φωτισμο τι εχεις (watts και τυπο λαμπτηρων)?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-05-14, 22:55
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

2χ45 τ5 αν δεν κάνω λάθος σιν ότι έχω βαλη ανακλαστιρες.....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-05-14, 23:06
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ειναι απλες ηλεκτρολογικες ή ενυδρειακες?

Μια sylvania grolux και μια απλη daylight θα ηταν καλος συνδυασμος.

Ο φωτισμος ειναι αρκετα καλος για ευκολα εως μετρια φυτα και λιγος για πιο απαιτητικα. Το DIY CO2, απο την αλλη, ειναι οριακο εως και μη αποτελεσματικο για τα λιτρα σου, εκτος και αν μπουν 2-3 μπουκαλια στη σειρα. Παντα, ομως, με σταθερη (οσο γινεται) παροχη. Η μη σταθερη παροχη, μπορει να δημιουργησει πολλα προβληματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-05-14, 23:13
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Οι λάμπες είναι η δικές του αυτές που έχει το ενιδρειο τις juwel μόνο ανακλαστιρες πρόσθεσα,έχω σκοπό τέλη με αρχές του μινα να βάλω αυτές που μου είπες αλλα δεν ξέρω να βάλω τα ίδια watt η παραπάνω?????οσο για co2 DIY το έχω σε 4λ δοχείο και σκέφτηκα να του βάλω δίπλα και ένα 2λ εσυ τι λες?????????????αλλα όπου και να έχει δεν είναι αλενχομενο....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-05-14, 23:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Λαμπες δεν μπορεις να βαλεις με περισσοτερα watts, γιατι το ballast τους ειναι για 45 watts. Αν θελεις επιπλεον φωτισμο, πρεπει να κανεις πατεντα για να βαλεις και αλλη λαμπα.

Για το CO2 φυσικα και δεν ειναι ελεγχομενο, αλλα μπορεις να τσεκαρεις κατα ποσο σταθερη ειναι η παροχη, ελεγχοντας με ενα bubble counter. Απο εκει και περα, πρεπει απλα να υπαρχει σχετικα σταθερη θερμοκρασια στο χωρο και ιδια αναλογια μαγιας/ζαχαρης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-05-14, 00:57
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Τα ballast ποια????οκ για το co2 δουλεύω τωρα με το 4 λ μπουκάλι θα του βάλω και ένα διλιτρο και βλέπω,μέχρι να βάλω co2 με μπουκαλα κανονικά....".δεν μου είπες τα φιλαράκια που έχουν μάλλον staghorn algae τι κάνουμε να τα κόψο????
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-05-14, 09:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για το ballast (μετασχηματιστη), εννοω οτι δεν μπορεις να βαλεις λαμπες με περισσοτερα watts απο αυτα που δινει. Μονο αν αλλαξεις ballast.

Η μπουκαλα σιγουρα θα σου λυσει τα χερια, αν θελεις να ασχοληθεις με φυτεμενα. Για αλγες, διαβαζεις εδω. Περισσεια θρεπτικων και χαμηλα επιπεδα CO2, η πιθανοτερη αιτια δημιουργιας της.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-05-14, 12:21
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Οκ διλαδη αν αλλάξω τα ballast θα μπωρο να βάλω τις λάμπες που είπαμε παραπάνω σε περισσότερα waat στο ίδιο μικος??????(τι τημη πεζουν τα ballast και που θα τα βρω)?σταδιακα σιγά σιγά θα αλλάξω λάμπες θα πάρω μπουκαλα co2 κομπλε και α/ο, αλλα σιγά σιγα γιατη θα μας βγάλει η γυναίκα έξω.......
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-05-14, 12:53
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για να μην μπερδευεσαι, καθε τυπος λαμπας εχει συγκεκριμενα watts και μηκος. Δεν θα βρεις δηλαδη, Τ5 λαμπα στο ιδιο μηκος με του ενυδρειου σου σε περισσοτερα watts. Για να κανεις αναβαθμιση φωτισμου, πρεπει να βαλεις επιπλεον λαμπες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-05-14, 19:16
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

οκ το καταλαβα!οποτε αν βαλω τιν sylvania grolux και μια απλη daylight μαζη και τους ανακλαστηρες θα εχω ενα σωστο φοτιζμο για τα ευκολα φυτα που εχω?????
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-05-14, 19:33
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Η γνώμη μου είναι πως ναι, ο φωτισμός θα είναι σωστός. Σου προτείνω να βάλεις την grolux πίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-05-14, 19:37
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

οκ σας ευχαρηστω θερμα ολους!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γαρίδες Tiger Shrimp + Καφέ Αλγη fotis80 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 02-12-10 23:55
Γαρίδες (red nose) Kwstas_3 Γαρίδες του γένους Caridina 18 15-04-10 15:10
Γαρίδες kospets Γλυκό νερό - Γενικά 4 10-04-10 11:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06382 seconds with 13 queries