Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-10-13, 22:11
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Συνθεση ψαριων

Μετα την πετυχημενη διασωση του νεοστατου ενυδρειου μου απα παιδια του φορουμ μας(σας ευχαριστω παρα πολυ, και ιδιαιτερα τον delta66) ηρθε η ωρα να σκεφτομαι την συνθεση των ψαριων μου που θα φιλοξενησω σε ενα υγιες εκολαπτομενο κοινωνικο ενυδρειο!
Απο οτι διαβασα οχι πολλα αλλα καποια βασικα χαρακτηριστικα, εχω ασυμβατοτητα στα ειδη των ψαριων που εχω μεχρι στιγμης στο ενυδρειο μου, πρωτα θελω να σας παρουσιασω τις συνθηκες που υπαρχουν μεχρι στιγμης και σε καθημερινο ελεγχο του νερου, λοιπον
ph 7,5
kh 4-5
no2 0
no3 2
nh3/nh4 0

Τα ψαρια που μου συστησε ο σοφος παντα πετσοπας ειναι
paracheiroolon herbertaxeldrooli cardinal tetra (15)
poecillia veticulata (guppy) (10)
xiphophorus maculatus (platy) (10-2) 8
corydoras paleatus (6)
pterophyllum scalare (3)

Δεν υπαρχει αμφιβολια οτι τα δυο τελευταια ειδη, ακομα και για εναν αρχαριο με λιγο διαβασμα, δεν κανουν κοινη συμβιωση με τα πρωτα.Εγω εχω παρατηρησει οτι τα σκαλαρια ειναι επιθετικα οχι μονο μεταξυ τους αλλα και στα guppy και σκεφτομενος οτι αυτα αργοτερα θα γεννησουν (ωραιο θεαμα και εμπειρια για μενα) και θα εχω ζωντανη τροφη ετοιμη για τα λεγομενα αγγελοψαρα με στεναχωρει, εξαλου οι συνθηκες του ενυδρειου μου δεν κανουν για τα σκαλαρια....ελπιζω να μην πεφτω πολυ εξω.Σε ερωτηση στον πανσοφο πετσοπα να μου λυσει αυτη την απορια δλδ για την ετοιμη τροφη των μικρων guppy μου απαντησε οτι αν γεννηθουν τα μικρα θα τα τρωνε ολα τα ψαρια ακομα και το ειδος τους.....Αν μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου προτεινει καποιους συνδυασμουσ ψαριων που θα συμβιωνουν ειρηνικα στο ενυδρειο μου θα το εκτιμουσα....Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-10-13, 22:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Mε βαση το νερο που διαθετεις, τα ψαρια που πανε περισσοτερο ειναι τα guppy και τα platy.
Αν και εγω δεν θα διατηρουσα ζωοτοκα, γιατι γεννανε πολυ και δεν θελω να τρεχω να ψαχνω να βρισκω που να δινω τα επιπλεον ψαρια που θα γενννιουνται συνεχως.

Αν κρατησεις ζωοτοκα, μπορεις να βαλεις και κανενα σαλιγκαρι, καμια γαριδα μεγαλο ειδος και εισαι ΟΚ.
Φυτα ομορφα και εχεις ενα ωραιο θεαμα.

Μετα αρχιζουμε να ψαχνομαστε για ψιλοαυτοματισμους και ψυξη.

ΥΓ ξερεις τι αλλο ψαρι παει καλα σε 240λιτρο ομως ε?
Τα δινει ολα και βαζεις τετοια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-13, 00:43
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

ή τα βγαζεις ολα αυτα και βαζεις υπεροχες μελανοταινιες...!
Μια χαρα για το νερο σου και τα λιτρα σου!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-13, 06:52
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mε βαση το νερο που διαθετεις, τα ψαρια που πανε περισσοτερο ειναι τα guppy και τα platy.
Αν και εγω δεν θα διατηρουσα ζωοτοκα, γιατι γεννανε πολυ και δεν θελω να τρεχω να ψαχνω να βρισκω που να δινω τα επιπλεον ψαρια που θα γενννιουνται συνεχως.

Αν κρατησεις ζωοτοκα, μπορεις να βαλεις και κανενα σαλιγκαρι, καμια γαριδα μεγαλο ειδος και εισαι ΟΚ.
Φυτα ομορφα και εχεις ενα ωραιο θεαμα.

Μετα αρχιζουμε να ψαχνομαστε για ψιλοαυτοματισμους και ψυξη.

ΥΓ ξερεις τι αλλο ψαρι παει καλα σε 240λιτρο ομως ε?
Τα δινει ολα και βαζεις τετοια
Καλημερα, ποιο ψαρι παει καλυτερα στα 240lt?? Αν και εμενα μου αρεσουν οι μονομαχοι και καποια αλλα ψαρια αλλα πρεπει να αλαξω τις συνθηκες μεσα στο ενυδρειο μου πραγμα δυσκολο για την παρουσα φαση...οι μελανοταινιες πανε μαζι με τα σκαλαρια? Και αν δωσω τα μικρα δλδ Platt guppy θα εχω την δυνατοτητα να βαλω σαλιγκαρια κ γαριδες?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-13, 11:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κοιτα, ειναι απλα τα πραγματα.
Οταν επιλεγεις ψαρια για το ενυδρειο, εχεις 2 τροπους να το κανεις.
1. Επιλεγεις το ψαρι που σου αρεσει, και πανω σε αυτο τα χτιζεις ολα.
Επιλογη σωστων διαστασεων ενυδρειο, επιλογη εξοπλισμου για φτιαξιμο του νερου που ζει το ψαρι αυτο (αν δεν ζει σε νερο με παραμετρους που εχει η βρυση σου), επιλογη εξοπλισμου για τεχνικη υποστηριξη του ενυδρειου (φιλτρα φωτα κλπ), επιλογη καταλληλης διακοσμησης (βυθος και διακοσμος), και επιλογη συμβατων ή/και χρησιμων για την ισορροπια, συγκατοικων (προαιρετικα).
2. Εχεις δεδομενα το νερο (βρυσης), το ενυδρειο και ολον τον εξοπλισμο και ψαχνεις να βρεις ποιο ψαρι απο αυτα που σου αρεσουν μπορει να διατηρηθει με αυτα τα δεδομενα. Πανω σε αυτο το ψαρι αναζητας (και παλι προαιρετικα), συμβατοους ή/και χρησιμους για την ισορροπια, συγκατοικους.

Για την επιλογη συνθεσης και συμβατοτητας, διαβασε κι αυτο.
Πως επιλεγω ψαρια για το ενυδρειο μου

Εχε υποψιν σου οτι τα ψαρια δεν τα επιλεγουμε μονο για την εμφανιση τους.
Τα ψαρια δεν καθονται ακινητα στο ενυδρειο, σαν φωτογραφια.
Ετσι λοιπον, θα παρεις ιδεες μενα απο φωτογραφιες στο google, αλλα θα κοιταξεις και βιντεο να δεις συμπεριφορες, θα προσπαθησεις να τα δεις και ζωντανα σε ενυδρεια κλπ

Τελικα, για τις πληροφοριες σχετικα με τις συνθηκες διαβιωσης των ψαριων που καπου ειδες και σου αρεσαν, θα κανεις googling το ονομα τους (επιστημονικη ονομασια ει δυνατον), θα επιλεξεις αυτες που παραθετουν τα πιο αξιοπιστα σαιτ και θα τις διασταυρωσεις και μεταξυ τους, οπως και θα ζητησεις πληροφοριες απο ατομα που τα εχουν διατηρησει.

Σαιτ για profiles
http://www.seriouslyfish.com/knowledge-base/
http://www.fishbase.org/
Για loaches http://www.loaches.com/species-index
Για γατοψαρα http://www.planetcatfish.com/catelog/
Γαριδες και σαλιγκαρια
http://www.planetinverts.com/Amano%20Shrimp.html
http://www.petshrimp.com/shrimpspecies.php
http://www.applesnail.net/

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-10-13, 15:33
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα, ειναι απλα τα πραγματα.
Οταν επιλεγεις ψαρια για το ενυδρειο, εχεις 2 τροπους να το κανεις.
1. Επιλεγεις το ψαρι που σου αρεσει, και πανω σε αυτο τα χτιζεις ολα.
Επιλογη σωστων διαστασεων ενυδρειο, επιλογη εξοπλισμου για φτιαξιμο του νερου που ζει το ψαρι αυτο (αν δεν ζει σε νερο με παραμετρους που εχει η βρυση σου), επιλογη εξοπλισμου για τεχνικη υποστηριξη του ενυδρειου (φιλτρα φωτα κλπ), επιλογη καταλληλης διακοσμησης (βυθος και διακοσμος), και επιλογη συμβατων ή/και χρησιμων για την ισορροπια, συγκατοικων (προαιρετικα).
2. Εχεις δεδομενα το νερο (βρυσης), το ενυδρειο και ολον τον εξοπλισμο και ψαχνεις να βρεις ποιο ψαρι απο αυτα που σου αρεσουν μπορει να διατηρηθει με αυτα τα δεδομενα. Πανω σε αυτο το ψαρι αναζητας (και παλι προαιρετικα), συμβατοους ή/και χρησιμους για την ισορροπια, συγκατοικους.

Για την επιλογη συνθεσης και συμβατοτητας, διαβασε κι αυτο.
Πως επιλεγω ψαρια για το ενυδρειο μου

Εχε υποψιν σου οτι τα ψαρια δεν τα επιλεγουμε μονο για την εμφανιση τους.
Τα ψαρια δεν καθονται ακινητα στο ενυδρειο, σαν φωτογραφια.
Ετσι λοιπον, θα παρεις ιδεες μενα απο φωτογραφιες στο google, αλλα θα κοιταξεις και βιντεο να δεις συμπεριφορες, θα προσπαθησεις να τα δεις και ζωντανα σε ενυδρεια κλπ

Τελικα, για τις πληροφοριες σχετικα με τις συνθηκες διαβιωσης των ψαριων που καπου ειδες και σου αρεσαν, θα κανεις googling το ονομα τους (επιστημονικη ονομασια ει δυνατον), θα επιλεξεις αυτες που παραθετουν τα πιο αξιοπιστα σαιτ και θα τις διασταυρωσεις και μεταξυ τους, οπως και θα ζητησεις πληροφοριες απο ατομα που τα εχουν διατηρησει.

Σαιτ για profiles
http://www.seriouslyfish.com/knowledge-base/
http://www.fishbase.org/
Για loaches http://www.loaches.com/species-index
Για γατοψαρα http://www.planetcatfish.com/catelog/
Γαριδες και σαλιγκαρια
http://www.planetinverts.com/Amano%20Shrimp.html
http://www.petshrimp.com/shrimpspecies.php
http://www.applesnail.net/
Δασκαλε μου εβαλεσ πολλα για διαβασμα!! χαχαχα θα εξαφανιστω για λιγο ωστε να διαβασω και να παρω μια σωστη αποφαση, διοτι τα εχω κανει σαλατα μεχρι στιγμης σε ολα, ευχαριστω και παλι για την βοηθεια!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-10-13, 15:52
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
.......
ΥΓ ξερεις τι αλλο ψαρι παει καλα σε 240λιτρο ομως ε?
Τα δινει ολα και βαζεις τετοια
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
......τα εχω κανει σαλατα μεχρι στιγμης σε ολα, ......

Μη "σκας",το πραμα μιλαει μονο του
https://www.google.com/search?q=oran...&bih=756&dpr=1

__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-10-13, 16:42
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

ή δες εδω για να παραμιλας... https://www.google.com/search?q=oran...aenia&tbm=isch

__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-10-13, 19:15
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη "σκας",το πραμα μιλαει μονο του
https://www.google.com/search?q=oran...&bih=756&dpr=1

πολυ ομορφα τα χρυσοψαρα, δεν ειχα ιδεα οτι υπαρχουν τοσες παραλαγες...ειχα μεινει στην εικονα τις γυαλας.....ομως απο οτι διαβασα στο δικο μου ενυδρειο οριακα μεχρι 3 μπορω να βαλω και εχω στο μυαλο μου να βαλω πιο πολλα φυτα να το κανω φυτεμενο αν γινετε βεβαια αλλα μου αρεσαν σαν εικονα τα χρθσοψαρα, ταιριαζουν πανω κατω και στις συνθηκες του ενυδρειου μου......δεν ξερω ομως αν τα συγκεκριμενα ψαρια πχ κογκολεζος ειναι ακριβα ψαρια τοσο να τα αποκτησεις οσο και να τα συντηρησεις
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-10-13, 19:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα Fancy θελουν 40+ λιτρα εκαστο και τα comet, common, shubunkin 70+ εκαστο. (για τελικο μεγεθος ψαριων)
Οι κονγκολεζοι ειναι fancy ειδος.

Το κοστος αγορας και συντηρησης ειναι απο τα μικροτερα στο χομπι (αρκει να μη ψαχνεις για κανενα πανσπανιο ειδος και χρωματισμο)
Το μεγαλυτερο κοστος στην διατηρηση ψαριων που ειναι η θερμανση, δεν χρειαζεται καν. Ειναι ψαρια κρυου νερου.
Ανετο ενυδρειο (που εχεις), καλη φιλτρανση και ψυξη, θελουν μονο.

Διαβασε κι αυτο για περαιτερω
Όλα για τα Χρυσόψαρα - Προφίλ, Είδη, Εξοπλισμός.

Και οι ταινιες του dimi ειναι ωραια ψαρια.
Αν τα διατηρουμε σωστα και στηνουμε ομορφα ενυδρεια, ολα τα ψαρια ωραια ειναι γιατι αισθανονται και καλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-10-13, 19:22
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
ή δες εδω για να παραμιλας... https://www.google.com/search?q=oran...aenia&tbm=isch

σημερα πηγα σε ενα πετσοπα να ρωτησω αν εχει μελανοταινιες και μου ειπε που τις θυμηθηκα χαχαχα.....πολυ καλη επιλογη, αν και μεχρι στιγμης αρχιζω να μαθαινω για τα χρυσοψαρα , το προβλημα μου ειναι οτι δεν θελω να εχω μονο ενα ειδος στο ενυδρειο μου και θελω να κανω μια σωστη επιλογη μην εχω καθε μηνα αλλαγη συνθεσης ψαριων....

dimis edit: Πες του πετσοπα οτι οσα δεν φτανει η αλεπου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimis : 17-10-13 στις 20:14
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-10-13, 19:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν πας σε ταινιες, θα κολλησεις του dimi να σου βρει καλες, και να σε βοηθησει στο στησιμο
Μεχρι και βραβειο θα παρεις σε κανενα διαγωνισμο αν σε βοηθησει
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46607
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-10-13, 20:12
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Aν θα παει σε ουρανια τοξα μια εξαιρετικη επιλογη σε αυτα τα λιτρα και με νερακι βρυσης ειναι οι Melanotaenia Boesmani,πανεμορφα ψαρια και ευκολα στην διατηρηση αρκει να τηρεις τις ρουτινες,μαζι τους μπορει να μπει και αλλο ενα ειδος μελανοταινιας ή ακομα και pseudomugil,εναλλακτικα μπορει να μπει και Marosatherina ladigesi οπως επισης και empire gudgeon.

Aς το αποφασισει και εδω ειμαστε για βοηθεια επιλογης,αγορας και στησιματος ενυδρειου.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-10-13, 21:19
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν θα παει σε ουρανια τοξα μια εξαιρετικη επιλογη σε αυτα τα λιτρα και με νερακι βρυσης ειναι οι Melanotaenia Boesmani,πανεμορφα ψαρια και ευκολα στην διατηρηση αρκει να τηρεις τις ρουτινες,μαζι τους μπορει να μπει και αλλο ενα ειδος μελανοταινιας ή ακομα και pseudomugil,εναλλακτικα μπορει να μπει και Marosatherina ladigesi οπως επισης και empire gudgeon.

Aς το αποφασισει και εδω ειμαστε για βοηθεια επιλογης,αγορας και στησιματος ενυδρειου.
πολυ ομορφα τα Boesmani + empire gudgeon!! αυτο που θελω να ρωτησω εαν δωσω ολα μου τα ψαρια που εχω μεχρι στιγμις και θελω να αλλαξω υποστρομα δλδ απο χαλικι να βαλω αμμο ασπρη, και να αλλαξω διακοσμηση να βαλω και καποια φυτα επιπλεον, το φιλτρο μου τι θα απογινει??
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-10-13, 23:42
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Αμμο δε θα το προτεινα γενικα αν δε κανω λαθος στους βιοτοπους που ζουν εχει λασπωδη βυθο (αν εχω λαθος με διορθωνει ο dimis) αλλα το πιο σημαντικο ειναι οτι οσο πιο σκουρο βυθο εχεις, τοσο πιο εντονα χρωματα θα εχουν οι boesmani ειναι απιστευτες χρωματικα αλλα τωρα που το σκεφτομαι ολες οι μελανοταινιες ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-10-13, 23:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το φιλτρο δεν παθαινει τιποτα για μερικες ωρες εκτος λειτουργιας.
Οχι ομως τωρα.
Να στρωσει καλα.
Αν ειχες εξωτερικο φιλτρο απλα θα εβαζες του σωληνες μεσα σε δοχειο με νερο απο το ενυδρειο.

Με το εσωτερικο φιλτρο που εχεις (και δεν ξεκολαει), θα πρεπει να γινουν ολα σχετικα γρηγορα.
Αυτο που θα σου παρει ωρες ειναι το πλυσιμο της αμμου.
Θα την εχεις ετοιμη απο πριν.
Συνηθως αμμος και χαλικι, θελουν πολυ πλυσιμο.
Εκτος κι αν ειναι καμια ακριβη και δεν θελει τοσο.
Αν μπει η αμμος (ή χαλικι) στο ενυδρειο και δεν ειναι απολυτως καθαρη (πχ οταν την γυριζεις μεσα στο κουβα, το νερο πρεπει να ξεχειλιζει απολυτως διαυγες), θα θολωσει το συμπαν και θα κανει μερες, ισως και πολυ περισσοτερο, να καθαρισει.
Και δεν ειναι μονο το θεαμα, να πεις δεν πειραζει.
Εγω δεν το εμπιστευομαι το θολωμα αυτο με ψαρια μεσα.
Αν εχεις δωσει τα ψαρια, κανενα προβλημα.
Το φιλτρο δεν παθαινει τιποτα με το λιγο θολωμα.

Αδειαζεις το νερο μεχρι κατω.
Φυλας το νερο αν ειναι δυνατον το μισο.
Βαζεις φαρασι (καθαρο) και μαζευεις το χαλικι (ολο).
Βαζεις την αμμο.
Ξαναβαζεις το νερο που εχεις φυλαξει, και συμπληρωνεις με αποχλωριωμενο νερο ιδιας θερμοκασιας (σαν να κανεις αλλαγη νερου 50% ειναι) και θετεις σε λειτουργια το φιλτρο.
Κανεις αλλη μια αλλαγη 50% μετα απο 3-4 μερες.
Οσες μερες ειναι αδειο το ενυδρειο απο ψαρια, βαζεις σε αποχη με μικρο ματι, ψαροτροφη, σε ποσοτητα λιγο περισσοτερη απο οτι θα ταιζες και τα πρωτα ψαρια που θα βαλεις.

Αληθεια τι εχει το χαλικι και θελεις να το βγαλεις?
Βαλε καμια φωτο.

ΥΓ εχω ακρη παντως για ομορφη αμμο η αμμοχαλικο μαυρο, σε πολυ καλη τιμη (10Ε τα 20 κιλα) μονο που θελει πολυυυυυ πλυσιμο (μιλαμε για πολλα νερα). Οταν ερθεις απο το σπιτι θα την δεις και ζωντανα. Την εβαλα στο μεγαλο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-10-13, 06:56
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

http://postimg.org/image/woj02rurp/
Καλημερα, αυτο ειναι το χαλικι μου, νομιζω οτι δεν κανει σε περιπτωση που βαλω χρυσοψαρα, σκεφτομουν να το κανω λοφισκο στις μεσα γωνιες ωστε να κατηφοριζει προς το κεντρο και στη μεση και σε ολο το ενυδρειο να βαλω αμμο και βοτσαλα και πολλα φυτα ξεκινοντας απο το κερατοφυλλο...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-10-13, 12:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν ειναι σε μεγεθος που μπορει να σφηνωσει στο στομα των χρυσοψαρων (οταν το βαζουν για να το πιπιλισουν ως συνηθως) και μαλιστα υπολογιζωντας τη διαφοροποιηση του μεγεθους του στοματος τους οσο αναπτυσονται, τοτε δεν κανει.
Κατα τα αλλα δεν βλεπω κατι κακο.

Αμμο πουδρα θα προτεινα να μη βαλεις γενικα. Μπορει να ειναι ομορφη, αλλα ειναι λιγο "δυσκοιλια" στο χειρισμο της γενικα.
Το καλυτερο υλικο για βυθι που εχω καταληξει προσωπικα απο ολα τα ενυδρεια που εχω στησει και μεσα απο παρατηρηση σε βαθος χρονου, ειναι το αμμοχαλικο. Ουτε ψιλο πουδρα, ουτε χοντρο σαν χαλικι.
Παχος 0.8mm -2.0mm περιπου.

Ασπρη και παλι δεν θα προτεινα να βαλεις.
Μπορει να ειναι βιοτοπικο για ενυδρεια Αμαζονιου, αλλα εσυ δεν στηνεις Αμαζονιο. Τα χρυσοψαρα ειναι λιμνισια.
Συνεπως "βουρκος" κατω. Ασπρος "βουρκος" δεν υφισταται
Αλλο μειονεκτημα του χρωματος ειναι οτι φαινεται το λερωμα ευκολα.
Θελει να κανεις μαγκιες για να το βλεπεις καθαρο.
Επισης το ασπρο τραβαει το φως. Ενδεχεται να πιανει αλγη.
Λενε οτι για καποια ψαρια ειναι και στεσογονο το πολυ ανοιχτο χρωμα.
Για χρυσοψαρα παντως το μαυρο χρωμα σε φοντο, βυθο κλπ, ειναι σουπερ.
Φαινονται και τα ψαρια πιο ωραια.
Θα το δεις και οταν ερθεις σπιτι
Εχω μπεζ αμμοχαλικο τωρα στα χρυσοψαρα.
Και εχω βαλει μαυρο στο καινουριο ενυδρειο. Θα δεις τη διαφορα
Αλλα ΟΚ ειναι και θεμα γουστου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-10-13, 13:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Από δικιά μου εμπειρία θα σου πρότεινα να μη κάνεις λόφους ή σχήματα σε ενυδρείο με χρυσόψαρα, θα στο αλφαδιάσουν. Στο δικό μου έχω μπεζ ψιλό χαλίκι και από το σκάψιμο είναι πάντα καθαρό και σαν βομβαρδισμένο, όλο τρύπες, αν καμιά φορά το νερό δημιουργήσει ανωμαλίες την άλλη μέρα έχει πέσει αλφάδιασμα, αλλά ίσως και για αυτό το λόγο είναι μόνιμα καθαρό, όσες φορές έβαλα σκούπα βυθού σχεδόν ποτέ δεν βγήκε βρώμα. Συνέχεια το ανακατάβουν και το φίλτρο τραβάει τις βρωμιές
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-10-13, 13:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Από δικιά μου εμπειρία θα σου πρότεινα να μη κάνεις λόφους ή σχήματα σε ενυδρείο με χρυσόψαρα, θα στο αλφαδιάσουν. Στο δικό μου έχω μπεζ ψιλό χαλίκι και από το σκάψιμο είναι πάντα καθαρό και σαν βομβαρδισμένο, όλο τρύπες, αν καμιά φορά το νερό δημιουργήσει ανωμαλίες την άλλη μέρα έχει πέσει αλφάδιασμα, αλλά ίσως και για αυτό το λόγο είναι μόνιμα καθαρό, όσες φορές έβαλα σκούπα βυθού σχεδόν ποτέ δεν βγήκε βρώμα. Συνέχεια το ανακατάβουν και το φίλτρο τραβάει τις βρωμιές
Σωστοτατος.
Ετσι ακριβως γινεται.
Και δεν βαζουμε υλικα με διαφορετικα διαμετρηματα.
Εκτος οτι θα ανακατευτουν και θα φαινεται ασχημα, ειναι και κακο για την υγιεινη του βυθου, οταν θα παει απο κατω η αμμος (ως πιο ψιλο υλικο) και απο πανω θα μεινει το χαλικι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-10-13, 14:22
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

με πεισατε, απλα ελεγα σε περιπτωση παντα, που βαλω χρυσοψαρα αν επρεπε να αλλαχω το χαλικη με αμμο διοτι διαβασα οτι τα χρυσοψαρα ανακατωνουν το βυθο για να βρουν τροφη και θα τραυματιζοναι αν δεν υπαρχει αμμος..αλλα οκ αν δεν πειραζει το χαλικι που εχω πολυ καλυτερα για μενα!! απο φυτα υπαρχει προβλημα δλδ καποιοσ φιλοσ μου προτεινε αυτα για αρχη εχουν προβλημα τα χρυσοψαρα με τα φθτα, παντα για ευκολα μιλαμε σε αυτη την φαση
Από τα είδη που έχω, θα σου πρότεινα :
Bacopa Monnieri (εύκολο φυτό, καταπράσινο για μέση ή πίσω)
Ceratopteris Thalictroides (σχετικά εύκολο, μπορεί να προσαρμοστεί στη μέση του ενυδρείου, αλλά χρησιμεύει και σαν φυτό επιφανείας, καθαρίζει το νερό από νιτρικά)
Cryptocoryne Lucens (εύκολο φυτό, ιδανικό για μπροστά ή μέση)
Hygrophila Lacustris ή Difformis (σχετικά εύκολα φυτά, ίδιας οικογένειας, ιδανικά για μέση ή πίσω)
Ludwigia Repens Rubin (το ευκολότερο κοκκινόφυτο, σχεδόν μέτριας δυσκολίας)
Vesicularia Montegnei (Christmass tree moss, εύκολο βρυόφυτο, προσαρμόζεται σε ξύλα, πέτρες ή πλέγματα, ή αφήνεται ελεύθερο σχηματίζοντας μικρά θαμνάκια, ιδανικό για μπροστά ή για διάφορα σημεία του ενυδρείου).
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-10-13, 15:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
με πεισατε, απλα ελεγα σε περιπτωση παντα, που βαλω χρυσοψαρα αν επρεπε να αλλαχω το χαλικη με αμμο διοτι διαβασα οτι τα χρυσοψαρα ανακατωνουν το βυθο για να βρουν τροφη και θα τραυματιζοναι αν δεν υπαρχει αμμος..αλλα οκ αν δεν πειραζει το χαλικι που εχω πολυ καλυτερα για μενα!! απο φυτα υπαρχει προβλημα δλδ καποιοσ φιλοσ μου προτεινε αυτα για αρχη εχουν προβλημα τα χρυσοψαρα με τα φθτα, παντα για ευκολα μιλαμε σε αυτη την φαση
Από τα είδη που έχω, θα σου πρότεινα :
Bacopa Monnieri (εύκολο φυτό, καταπράσινο για μέση ή πίσω)
Ceratopteris Thalictroides (σχετικά εύκολο, μπορεί να προσαρμοστεί στη μέση του ενυδρείου, αλλά χρησιμεύει και σαν φυτό επιφανείας, καθαρίζει το νερό από νιτρικά)
Cryptocoryne Lucens (εύκολο φυτό, ιδανικό για μπροστά ή μέση)
Hygrophila Lacustris ή Difformis (σχετικά εύκολα φυτά, ίδιας οικογένειας, ιδανικά για μέση ή πίσω)
Ludwigia Repens Rubin (το ευκολότερο κοκκινόφυτο, σχεδόν μέτριας δυσκολίας)
Vesicularia Montegnei (Christmass tree moss, εύκολο βρυόφυτο, προσαρμόζεται σε ξύλα, πέτρες ή πλέγματα, ή αφήνεται ελεύθερο σχηματίζοντας μικρά θαμνάκια, ιδανικό για μπροστά ή για διάφορα σημεία του ενυδρείου).
Με τα χρυσόψαρα δεν έχεις και πάρα πολλές επιλογές για φυτά, συνήθως τα τρώνε, όχι πάντα βέβαια, έχω διαβάσει εδώ μέσα πως κάποιοι έχουν χρυσόψαρα με χαρακτήρα και δεν αγγίζουν καθόλου φυτά. Τα δικά μου πάντως μου έχουν τσακίσει κερατόφυλλο και εγκερια και τώρα μου τσακίζουν το νούφαρο. Έχω διαβάσει πάλι εδώ μέσα πως ταΐζουν τακτικά τα χρυσόψαρα λαχανικά και δεν τρώνε τα φυτά, εγώ ότι και να τα έχω ταΐσει συνέχεια βόσκουν και πρασινάδα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-10-13, 16:03
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Με τα χρυσόψαρα δεν έχεις και πάρα πολλές επιλογές για φυτά, συνήθως τα τρώνε, όχι πάντα βέβαια, έχω διαβάσει εδώ μέσα πως κάποιοι έχουν χρυσόψαρα με χαρακτήρα και δεν αγγίζουν καθόλου φυτά. Τα δικά μου πάντως μου έχουν τσακίσει κερατόφυλλο και εγκερια και τώρα μου τσακίζουν το νούφαρο. Έχω διαβάσει πάλι εδώ μέσα πως ταΐζουν τακτικά τα χρυσόψαρα λαχανικά και δεν τρώνε τα φυτά, εγώ ότι και να τα έχω ταΐσει συνέχεια βόσκουν και πρασινάδα Σε ευχαριστω τακη για την πληροφορια...τωρα το θυμηθηκα και εγω, σε περιπτωση που επαληθευτης με τα λεγομενα σου, τοτε εγκαταλειπο την επιλογη χρυσοψαρα και παω στις μελανοταινιες η κιχλιδες, το θεμα ειναι να κανω μια σωστη επιλογη ψαριου ωστε να μην ψαχνω αργοτερα πως και τι....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-10-13, 16:16
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παρόλο που εχω μικρή εμπειρία στα χρυσόψαρα, νομίζω πως δεν μπορούν να γίνουν γενικεύσεις

Τα δικα μου δεν εχω πειραξει κανενα φυτό. Ελαχιστο κερατοφυλλο τσιμπολογουν και μεχρι εκει
Τους δινω μια φορά την εβδομάδα αρακά και καθε 10 μερες σπανακι
Τις υπολοιπες μέρες ταίζω τις "κλασικες" τροφές του εμπορίου

Και να σου πω την αληθεια, στο τέλος θα το καταληξω σε φουλ φυτεμένο με fancy!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-10-13, 16:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρόλο που εχω μικρή εμπειρία στα χρυσόψαρα, νομίζω πως δεν μπορούν να γίνουν γενικεύσεις

Τα δικα μου δεν εχω πειραξει κανενα φυτό. Ελαχιστο κερατοφυλλο τσιμπολογουν και μεχρι εκει
Τους δινω μια φορά την εβδομάδα αρακά και καθε 10 μερες σπανακι
Τις υπολοιπες μέρες ταίζω τις "κλασικες" τροφές του εμπορίου

Και να σου πω την αληθεια, στο τέλος θα το καταληξω σε φουλ φυτεμένο με fancy!!!
Μακάρι να το καταφέρεις Σάκη, τα χρυσόψαρα είναι παρεξηγημένα ψάρια αλλά είναι από τα αγαπημένα μου και ότι είπα στο φίλο alexteo είναι από προσωπικές εμπειρίες όπως είδες, τα δικά μου χρυσόψαρα πάντως είναι παμφάγα και πολύφαγα. Να σκεφτείς αναγκάστηκα να χαρίσω 3 λόγω ιχθυοφόρτισης και στεναχωρήθηκα αλλά μαθαίνω νέα τους, και μου λένε πως τα δικά μου είναι πιο δραστήρια από τα δικά τους, πιο ζωηρό χρώμα, πιο γυαλιστερά και δεν προλαβαίνουν τα δικά τους να φάνε γιατί τα δικά μου είναι πιο γρήγορα, και φυσικά χαίρομαι για αυτό, μάλιστα μου είπαν μήπως τα ντοπάριζα και είναι έτσι δραστήρια και έβαλα τα γέλια φυσικά
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-10-13, 14:01
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

τελικα αποφασισα τι ψαρισ θελω, σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια, λοιπον θελω κοπαδια μεσα στο ενυδρειο μου, θα τα κρατησω ολα τα ψαρια που εχω, πλην των αγγελοψαρων αυτα θα φυγουν σε λιγη ωρα για το καταστημα που τα ειχα αγορασει, λεω να βαλώ RUMMY NOSE K αρλεκινους....νομιζω ειμαι κοντα στις μετρησεις μου και στο περιβαλλον που εχω φτιαξει, δεν ξερω αν μπορω αργοτερα να προσθεσω μελανοταινιες....θα μου πειτε!! ευχαριστω για τις συμβουλες σας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-10-13, 14:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και τα ζωοτοκα θα κρατησεις?
Και γιατι τουρλου τα κοπαδια κι ολα στη μεση του νερου?
Θα παρεις και ΑΟ δλδ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-10-13, 14:24
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα ζωοτοκα θα κρατησεις?
Και γιατι τουρλου τα κοπαδια κι ολα στη μεση του νερου?
Θα παρεις και ΑΟ δλδ
Προς το παρον φιλε Σπυρο θα τα κρατησω εχω σκεψη να παρω ενα πιο μικρο ενυδρειο να τα βαλω μεσα βεβαια ακομα δεν ξερω αν ειναι καλη σκεψη, ναι οσο αφορα την Α/Ο εχω αρχισει το διαβασμα διοτι
με ενδιαφερει οχι αμμεσα ομως...και για μπουκαλα επισης, χωρις βιασυνες πια ...νομιζω δεν ειναι κατι επειγον, εσυ τι λες?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-10-13, 14:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπα δωστα τα ζωοτοκα να γλυτωσεις.
Εγω, αν πηγαινα σε μαλακου νερου με ΑΟ, θα κραταγα τα τετρας που ηδη εχεις και τα κορυ και θα αυξαινα τον αριθμο τους.
Επισης ισως και τα αγγελοψαρα αν δεν κινουνται εχθρικα μεταξυ τους και εναντιον των μικροψαρων.
Επισης κοιτας για ενα ζευγαρι νανοκιχλιδες αργοτερα (ramirezi ή apistogramma) και κανενα ancistrus.
(αλλαγη σε αμμο κατω φυσικα)
Παιζουν και Carnegiella strigata για την επιφανεια του νερου.
Θελει προσοχη ομως γενικα με τα αγγελοψαρα και τη συμπεριφορα τους αν θα τα κρατησεις με τα μικροψαρα.

Ποσα αγγελοψαρα εχεις και συμπεριφερονται?

Μπουκαλα δεν χρειαζεται.
Εκτος αν πας σε υψηλών απαιτησεων φυτεμενο, οποτε κοιταμε εξαρχης τη συνθεση των ψαριων
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-10-13, 16:50
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπα δωστα τα ζωοτοκα να γλυτωσεις.
Εγω, αν πηγαινα σε μαλακου νερου με ΑΟ, θα κραταγα τα τετρας που ηδη εχεις και τα κορυ και θα αυξαινα τον αριθμο τους.
Επισης ισως και τα αγγελοψαρα αν δεν κινουνται εχθρικα μεταξυ τους και εναντιον των μικροψαρων.
Επισης κοιτας για ενα ζευγαρι νανοκιχλιδες αργοτερα (ramirezi ή apistogramma) και κανενα ancistrus.
(αλλαγη σε αμμο κατω φυσικα)
Παιζουν και Carnegiella strigata για την επιφανεια του νερου.
Θελει προσοχη ομως γενικα με τα αγγελοψαρα και τη συμπεριφορα τους αν θα τα κρατησεις με τα μικροψαρα.

Ποσα αγγελοψαρα εχεις και συμπεριφερονται?

Μπουκαλα δεν χρειαζεται.
Εκτος αν πας σε υψηλών απαιτησεων φυτεμενο, οποτε κοιταμε εξαρχης τη συνθεση των ψαριων
Παιδια σημερα επαθα σοκ, με ολη την σημασια της λεξεως, εβαλα στο ενυδρειο μου 10 rummy η βιολογια μου ειναι σταθερη και αλλαγη νερου καθε εβδομαδα το 30%, λοιπον τα σκαλαρια(αγγελοψαρα δεν μπορω να τα χαρακτηρισω με τιποτα) επιτεθηκαν στο κοπαδι και μεσα σε 20 λεπτα απομονοσαν ενα ψαρακι κ το δολοφονησαν στην ψυχρα.....τα εβλεπα και δεν μπορουσα να κανω τιποτα γιατι δεν πιστευα οτι θα εφταναν σε τετοιο σημειο...τπυς καρδιναλιους δεν τους ειχαν πειραξει σε τετοιο βαθμο αλλα κ ουτε τα αλλα ψαρια που εχω....Αν και τα ειχα υποσχεθει σε ενα φιλο συμχομπιστα να τα δοσω τα εβγαλα αρον αρον απο το ενυδρειο κ τα πηγα εξαλλος στολ καταστημα που τα αγορασα και του τα ετριψα στη μουρη λεγοντας του οτι σε ειχα προειδοποιηση οτι τα παιδια στο φορουμ μου ειχαν πει οτι τα συγκεκριμενα ψαρια ειναι ασυμβατα με τα υπολειπα, και μου ειχες πει οτι δεν ξερουν τι λενε οι φορουμιστες.....Τελικα κ χωρις δευτερς κουβεντες τα πηρε πισω μασωντας λιγο τα λογια του αλλα χωρις να εχει δευτερη επιλογη μπροστα στην θεα του αδικοχαμενου rammy που το εβλεπαν και καποιοι πελατες του...Αυτα τα γραφω γιατι μπορει καποια παιδια αρχαριοι οπως εγω να βιωσουν τετοιες εμπειριες απο επαγγελματιες του ειδπυς πετσοπ , ωστε να ξερουν να προστατευθπυν απο τετοιες συμπεριφορες, Σπυρο ελπιζω να σου απαντησα για την συμπεριφορα των (αγγελοψαρων)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΣΥΝΘΕΣΗ ΨΑΡΙΩΝ DETT Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 17-03-11 09:40
συνθεση ψαριων antonis15 Αρχάριοι γλυκού νερού 25 02-05-09 21:10
Συνθεση ψαριων-Ασια Raven Γλυκό νερό - Γενικά 6 21-10-08 14:12
συνθεση ψαριων kwstaogerobill Γλυκό νερό - Γενικά 13 09-10-08 21:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11475 seconds with 13 queries