Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-13, 14:43
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή Ερωτήσεις για αλλαγή set up

Καλησπέρα. Σε λίγο καιρο θα αλλάξω το aquascape του 110λιτρου απο το οποίο θα αφαιρέσω την υπάρχουσα ρίζα και θα τοποθετήσω μια πιο μικρη και φυσικά θα γίνει ξήλωμα και επαναφύτευση των φυτών μου σε νέες θέσεις. Απο ψάρια έχω 13 Καρδινάλιους, 2 ενήλικα απιστο, 3 μωρα (2 μηνών) απιστο, ενα γκουράμι (σήμερα έχασα το αρσενικό). Οι ερωτήσεις μου ειναι:
1. Με την ανάδευση του βυθου θα έχω αμμωνία, μετα απο πόση ώρα πέφτει και βάζω τα ψάρια πάλι μέσα ή να κάνω μετρήσεις για σιγουριά;
2. Με το νέο aquascape τα ψάρια θα στρεσσαριστούν; τι κάνω γι' αυτο;
3. Έχω ενα 25λιτρο, να βαλω μέσα εκει όλα τα ψάρια μαζί με το εσωτερικό φιλτράκι ή να τα χωρησω; (Με κυκλοφορητή σε άλλο κουβά)
4. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω ή να αποφύγω;
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-10-13, 14:57
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Βαλε τα ψαρια στο 25λιτρο με νερο του ενυδρειου και θερμοστατη (αν δεις πως πεφτει η θερμοκρασια) και κανε τη δουλεια σου με την ησυχια σου. Δεν θα παθουν τιποτα εκει. Το θεμα ειναι με το φιλτρο τι κανεις:

1. Το αφηνεις στο κυριως ενυδρειο και βαζεις κυκλοφορητη στο δοχειο, οποτε οταν τελειωσεις τις δουλειες σου, μετρας με απο μερικη ωρα 1-2 φορες για σιγουρια και αν ειναι ολα ενταξει, βαζεις τα ψαρια.
2. Βαζεις το φιλτρο στο 25αρι και οταν τελειωσεις τις δουλειες σου, το μεταφερεις στο κυριως ενυδρειο, βαζοντας κυκλοφορητη στο μικρο. Μετα απο καποια ωρα, μετρησεις κλπ.

Οτι και να αποφασισεις, αφησε καμια ωρα σε λειτουργια το φιλτρο (καλυτερα με αρκετο filter wool για να παρει και τα πιθανα αιωρουμενα σωματιδια) και μετα προχωρας σε μετρησεις. Για τις επομενες ωρες, να παρακολουθεις με μετρησεις. Το λεω γιατι σε παλιοτερη αλλαγη set up μου ειχε σηκωσει αμμωνια μετα απο 8-9 ωρες και εχασα ψαρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-10-13, 15:09
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Έχω εξωτερικό φιλτρο κανονικά και το εσωτερικο ειναι για ώρα ανάγκης μέσα σε περίπτωση που κάθε κάτι το μεγάλο, μέχρι να το φτιάξω. Το εσωτερικο θα μπει στο 25λιτρο μαζι με τα ψάρια. Μπορει δηλαδη να ανεβάσει αμμωνία μετα απο τόσες ώρες;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-10-13, 19:29
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μια χαρα εισαι. Οποτε αφησε το εξωτερικο στο κυριως ενυδρειο και το αλλο στο μικρο.

Τι να σου πω? Ειναι κατι που μου ετυχε, οποτε δεν μπορω να μην το πιστεψω

Ακομα προσπαθω να βρω τι εφταιξε. Σκεψου οτι ξηλωσα ολο το ενυδρειο πρωι-πρωι, το επλυνα με νερο και ξυδι, εβαλα καινουργιο χαλικι που ειχα πλυνει καλα, πετρες που ειχα βρασει, το φυτεψα, το αφησα να δουλευει με το φιλτρο (που δουλευε τοσες ωρες στον κουβα με τα ψαρια) προσθετοντας και ανθρακα μετα για 3-4 ωρες και οταν σιγουρευτηκα μετα απο μερικες μετρησεις οτι ολα ειναι καλα, εβαλα τα ψαρια, τα οποια ηταν ενα κοπαδακι pristella maxilllaris μονο. Τα χαζευα για 4-5 ωρες να σουλατσαρουν χαρουμενα, παρακολουθωντας παλι με μετρησεις μερικες φορες και επεσα για υπνο. Μετα απο κανενα 6ωρο που σηκωθηκα, τα ειδα ολα στην επιφανεια νεκρα και την αμμωνια στο φουλ, εκτος απο ενα που αργοπεθαινε στην επιφανεια. Το συγκεκριμενο, τον survivor, τον εχω ακομα, μετα απο ενα χρονο και βαλε.

Ακομα προσπαθω να σκεφτω τι δεν εκανα σωστα για να γινει αυτο, να πω την αληθεια.

Οποτε, φυλαγε τα ρουχα σου για καλο και για κακο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-10-13, 20:07
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Νομιζω οτι εξαρτάται καθαρά απο το πόσο καλά στρωμένο ειναι το φίλτρο σου...

Εγω τι κάνω, αν θέλω να καθαρισω το χαλικι , και να αλλαξω aquascape βγάζω τα ψάρια και γαριδες σε αλλο ενυδρειο για καμια εβδομάδα...

Αν θελω απλά να μετακινήσω φυτά, βάζω σκούπα βυθού γύρω απο το φυτό , και ταυτόχρονα , οταν βγάζω τραβάω ολη την βρωμιά.
Αν το κάνεις με τον δεύτερο τρόπο δεν θα έχεις πρόβλημα...

Αν τωρα εχεις φυτά τύπου εχινοντορου , κρυπτοκορινες, καλυτερα να βγαλεις τα ψάρια, αν και πάλι σου ειπα εξαρταται απο το ποσο καλά στρωμέμενα ειναι τα φίλτρα σου.

Μπορεις και να κάνεις μεγάλες αλλαγες, βγάζεις τα φυτά, ρουφοντας ταυτοχρονα ολη την βρωμια,και για τις επομενες 2-3 ημέρες κανεις μεγάλες αλλαγες....

Σε ενυδρειο φιλου, επειδή δεν είχε άλλο ενυδρείο, βγάλαμε όλα τα φυτά και απο την βρώμα, τα ψάρια , oι γαρίδες δεν φαινότανε(cardinal tetra) .
Κάναμε αλλαγές και σκούπα βυθού για 4 ημέρες έως να καθαρίσει ο βυθός, χωρίς καμία απώλεια..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-10-13, 20:32
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω με αυτο που κανεις, αλλα σιγουρα δεν ειναι παντα εφικτο. Για παραδειγμα, σκοπευω να αλλαξω set up στα κοντα στα Pufferακια. Αλλα σιγουρα δεν μπορω να τα βαλω στο ενυδρειο με τα Multies και εντελως σιγουρα στο ενυδρειο με τις γαριδες. Οποτε, πρεπει να αναγκαστηκα να παρω το γρηγορο δρομο

Παντως, στη διαδικασια που ανεφερα πριν, το ενυδρειο ετρεχε με eheim 2213 πανω απο μισο χρονο, οποτε σιγουρα ηταν δυνατη η βιολογια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-10-13, 20:41
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Θα τα βγάλω τα ψάρια, δε γίνεται διαφορετικά. Τα φυτα ειναι πολλά και η ρίζα μεγάλη για να βγει χωρις να γίνει πανικός μέσα στο ενυδρειο. Θα τρελαθούμε τα κακόμοιρα. Θα τα βάλω στο 25λιτρο ή μπορει να τα χωρησω κι όλας και να βάλω κάποια σε μια λεκάνη με κυκλοφορητή. Θα κανω το νεο set up και αναλόγως τις μετρήσεις θα πραξω αναλόγως οσο αφορά την εισαγωγή τους και πάλι στο ενυδρειο. Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα. Θα είμαι εφοδιασμενος με κατάλληλο σκεύασμα για τυχόν άνοδο της αμμωνίας και βλέπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-10-13, 21:27
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Οταν άλλαξα τα πάντα στο 60λιτρο, εβγαλα τη ριζα, άλλαξα θεση σε όλα τα φυτά κι όλα αυτά με τα ψάρια μέσα (και τις γαρίδες!)

Ειχα διαβάσει πως γενικά δεν πρέπει να μετακινούμε τα ψάρια όταν κάνουμε εργασίες, γιατί στρεσάρονται ακόμη περισσότερο αν τους αλλάξεις ενυδρείο - Δεν ξέρω πόσο απόλυτο είναι αυτό και τι μπορεί να εννοούμε λέγοντας "εργασίες" - εγω πάντως τα ξήλωσα όλα - ειδικα οι βαλισνέριες...ειχαν βγάλει οδηγους παντου!

Έκανα μια καλή αλλαγή νερού κι όλα μια χαρά (ή τουλαχιστον έτσι νομίζω)

Πόσες ώρες πιστεύεις πως θα χρειαστείς μέχρι να τελειώσεις τις εργασίες σου?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-10-13, 21:44
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Πανω απο ώρα δε νομίζω. Έχω φτιάξει το πλάνο μου για το πως θα το κάνω, οπότε δε νομίζω να πάρει ούτε ώρα. Αυτο που φοβάμαι με τα ψάρια μέσα ειναι η άνοδος της αμμωνίας και βέβαια το στρες που θα φάνε με αυτα που θα ζήσουν εκει μέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-10-13, 21:46
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανω απο ώρα δε νομίζω. Έχω φτιάξει το πλάνο μου για το πως θα το κάνω, οπότε δε νομίζω να πάρει ούτε ώρα. Αυτο που φοβάμαι με τα ψάρια μέσα ειναι η άνοδος της αμμωνίας και βέβαια το στρες που θα φάνε με αυτα που θα ζήσουν εκει μέσα.
Εγώ (= αρχαριος) θα τα αφηνα μέσα (εφόσον μιλάμε για τόσο λιγο χρόνο)
Κάνε μια καλή αλλαγή νερού βάλε και διπλή ποσότητα prime...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτήσεις... krispie Αρχάριοι γλυκού νερού 12 05-04-11 21:55
ερωτήσεις για guppy, τροφή, φυτά και αλλαγή νερού endymion Αρχάριοι γλυκού νερού 13 25-05-10 00:46
Ερωτήσεις για co2 dfoust Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 08-08-09 00:24
Ερωτήσεις Z_X DIY . Φτιάχτο μόνος σου 16 13-12-06 18:29
Ερωτήσεις CO2 koko DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 02-06-05 09:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04865 seconds with 13 queries