Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-05-13, 15:28
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή Μπορώ να βάλλω molly;

Γεια σας, έχω το παρακάτω ενυδρείο:

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 60χ40χ35 - 85λιτρα φυτεμένο, ψυχρού γλυκού νερού
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 3 μήνες με ψάρια.
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 22-25°C
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 7 tanichthys albonubes
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): σαλιγκάρια: 2 zebra nerite, 5 helena. Γαρίδες: 2 amano, καμιά 20αριά red cherry οι περισσότερες μωρά.
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): ίδια σχεδόν με του ενυδρείου
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: Αλλαγή 40% ανά εβδομάδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: πριν 3 μέρες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 3 φορές / μέρα, 3-5 νιφάδες + 1 φορά κάθε βράδυ πρωτεϊνούχα βυθιζόμενη για τα helena (Tropical Micro Pellets).
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Co2 DIY.


ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 8 χωρίς CO2 κατά τη διάρκεια της ‘νύχτας’
KH: 7,5 χωρίς CO2 κατά τη διάρκεια της ‘νύχτας’ χωρίς CO2
GH: 11
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 0-10 mg/lt, αναλόγως την ημέρα μέτρησης.
PO4 (φώσφορος): 0,5mg/lt
Fe (σίδηρος): 0,15mg/lt
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ναι. Όλα της SERA εκτός του PH (της API το high PH) και του PO4 (της Nutrafin)

Μαζί με τα άσπρα συννεφάκια (white cloud minnow) σκέφτομαι να βάλω και molly. Ίσως πείτε ότι δεν ταιριάζουν τόσο θερμοκρασιακά, αλλά τα συννεφάκια δεν φαίνεται να αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα ακόμα και στους 25°C - εκεί λέω να κρατήσω τη θερμοκρασία.
Συγκεκριμένα σκέφτομαι να προσθέσω ένα (ή περισσότερα αν μπορώ) Mollies του ιδίου φύλλου (θέλω να αποφύγω γέννες) όλα λευκά τα οποία θαρρώ είναι Sailfin Molly.

Μπορώ; Έχω διαβάσει ότι ιδανικά θέλουν αλάτι (αν και κάποιοι λένε ότι δεν θέλουν). Επίσης έχω διαβάσει ότι ιδανικά είναι σε χαρέμια, αλλά εγώ δεν θέλω γέννες. Τι να προτιμήσω, μόνο αρσενικά ή μόνο θηλυκά;
Προτιμώ τα Molly γιατί απ’ ότι διάβασα τρώνε και φυτά (έχω τρελαθεί να κλαδεύω ). Εναλλακτικά, αν τα molly δεν ενδείκνυται, να βάλλω πλάτυ ή γκάπυ;

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-13, 15:51
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Δεν μπορεις να βαλεις τιποτα απο τα ψαρια που εχεις αναφερει με αυτο white cloud minnow) το ψαρι.
1 Ειναι ωοτόκο,,ενω τα ειναι ζωοτοκα.
2 Καταγεται απο την Κινα ,,ενω τα αλλα απο Αμερικη.
3 ειναι και ψυχρου νερου ,,ενω τα αλλα ειναι τροπικα ψαρια.
Αμα ψαξω θα βρω και αλλα απαγορευτικα για να βαλεις αυτα τα ψαρια με τα molly,,ξοιφοι και Πλατυ.

Καλυτερα ψαξε για αλλα ψαρια εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

Καλο ειναι να διαβαζουμε πρωτα και μετα να ρωταμε,,.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-13, 15:56
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

οπως στα ειπε ο Πανος..
και κυριως ειναι και ψυχρου νερου ,,ενω τα αλλα ειναι τροπικα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-13, 16:09
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορεις να βαλεις τιποτα απο τα ψαρια που εχεις αναφερει με αυτο white cloud minnow) το ψαρι.
1 Ειναι ωοτόκο,,ενω τα ειναι ζωοτοκα.
2 Καταγεται απο την Κινα ,,ενω τα αλλα απο Αμερικη.
3 ειναι και ψυχρου νερου ,,ενω τα αλλα ειναι τροπικα ψαρια.
Αμα ψαξω θα βρω και αλλα απαγορευτικα για να βαλεις αυτα τα ψαρια με τα molly,,ξοιφοι και Πλατυ.

Καλυτερα ψαξε για αλλα ψαρια εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

Καλο ειναι να διαβαζουμε πρωτα και μετα να ρωταμε,,.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! Αν μου επιτρέπετε να κάνω ακόμα μερικές ερωτήσεις.

Συγνώμη που ρωτώ, αλλά τί πειράζει που είναι ωότοκο ενώ τα άλλα ζωότοκα;

Επίσης, τί πειράζει που δεν είναι του ιδίου βιότοπου; Αν έχουν παρόμοιες συνθήκες νερού; (ph, Κh, gh, θερμοκρασία).

Υπάρχει, πράγματι, μια διαφορά, θεωρητικά, στη θερμοκρασία. Αλλά θαρρώ ότι τα συννεφάκια αυτά (όπως και όλα που πωλούνται στο εμπόριο) είναι προσαρμοσμένα σε γενικά υψηλότερες θερμοκρασίες, αφού γεννήθηκαν σε αιχμαλωσία. Άλλωστε τα κρατώ ήδη μέχρι τους 25 βαθμούς και δεν έχουν κάποιο πρόβλημα.

Τέλος πάντων, συμφωνώ ότι καλύτερα να πάρω ψυχρού νερού. Αλλά ποιά είναι αυτά, εκτός από τα χρυσόψαρα, που δεν ταιριάζουν λόγω της επιθετικότητάς τους; Παρακαλώ, αν έχετε κάποια πρόταση να μου την πείτε.

Τις προτάσεις για >60lt τις έχω διαβάσει σαν ευαγγέλιο. Από πού νομίζετε επέλεξα τα συννεφάκια;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-13, 16:14
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Το να γραψουμε σελιδες γιατι δεν ταιριαζουν τα ψαρια θα παρουμε μερες.
Ενα σου λεω μονο τα αυγα απο τα συνεφακια ειναι μεζες.
Και ειναι ψαρια απο την αλλη πλευρα του πλανητη ,,ενω τα αλλα απο την αλλοι μερια,,αλλο νερο αλλες σκληρότητες κλπ.
Αμα δεν σε ενδιαφερουν ολα αυτα βαλε τι να σου πω ,,εχω σου εγραψα αυτο που ρωτησες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-13, 16:20
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

πιστεύω ότι τα μόλλυ όυτως ή άλλως θέλουν μεγαλύτερο ενυδρείο λόγω επιθετικότητας...
δύσκολο να βρεις κάτι συμβατό
ίσως οι πιο έμπειροι να μπορούν να προτείνουν κάτι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-05-13, 16:23
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να γραψουμε σελιδες γιατι δεν ταιριαζουν τα ψαρια θα παρουμε μερες.
Ενα σου λεω μονο τα αυγα απο τα συνεφακια ειναι μεζες.
Και ειναι ψαρια απο την αλλη πλευρα του πλανητη ,,ενω τα αλλα απο την αλλοι μερια,,αλλο νερο αλλες σκληρότητες κλπ.
Αμα δεν σε ενδιαφερουν ολα αυτα βαλε τι να σου πω ,,εχω σου εγραψα αυτο που ρωτησες.
Καλώς, αλλά μεζές, νομίζω, είναι και για τα ασπόνδυλα που ήδη έχω (γι' αυτό δεν επιβιώνει κανένα) και είναι κάτι που το θεωρώ... ευτύχημα γιατί θα είχα γεμίσει συννεφάκια!

Δεν θέλω να σας κουράσω, απλά απ' ότι καταλαβαίνω δεν είναι εφικτό να προσθέσω κάποιο άλλο ψάρι στην υπάρχουσα ψαροσύνθεση και με τις συγκεκριμένες διαστάσεις του ενυδρείου .

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-05-13, 16:27
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Νασε καλα φιλε,,,κοιτας μην μας παρεξηγήσεις με αυτα που γραφουμε ,,,ετσι ειναι το σωστο ,,,ολα γινονται αλλα το σωστο δεν θα ειναι .
Οτι αλλο θελεις εδω ειμαστε ολα τα παιδια να σε βοηθήσουμε,,βιαστικες κινήσεις μην κανεις μονο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-05-13, 16:29
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Νασε καλα φιλε,,,κοιτας μην μας παρεξηγήσεις με αυτα που γραφουμε ,,,ετσι ειναι το σωστο ,,,ολα γινονται αλλα το σωστο δεν θα ειναι .
Οτι αλλο θελεις εδω ειμαστε ολα τα παιδια να σε βοηθήσουμε,,βιαστικες κινήσεις μην κανεις μονο.
Η βοήθεια όλων εσάς των παιδιών του forum είναι πολύτιμη, ειδικά σε εμάς τους αρχαρίους! Γι' αυτό και ρωτώ πρώτα, για να μην κάνω λάθος κινήσεις από τη βιασύνη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-05-13, 16:30
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

H μοναδική μου διαφωνία είναι ως προς τη συγκατοίκηση ωοτόκων και ζωοτόκων

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18577

Στα υπόλοιπα συμφωνώ...εννοείται!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-05-13, 16:34
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα mollies και εγω θα σου ελεγα να τα ξεχασεις, λογω συνθηκων νερου που απαιτουν, θερμοκρασιας και επιθετικοτητας. Μπορεις παντα να κανεις ενα αλλο ενυδρειο για να συνδυασεις διαφορετικους κοσμους.

Τη θερμοκρασια στα συννεφακια θα ελεγα να την κατεβασεις. Λες δεν εχουν προβλημα, αλλα δεν αποκλειεται να αποκτησουν αποτομα. Αλλωστε δεν τα εχεις και πολυ καιρο για να βγαλεις τα συμπερασματα σου με ασφαλεια. Αληθεια, τωρα το καλοκαιρι εχεις σκεφτει καποιο συστημα ψυξης? Στους 30+ δεν υπαρχει καμια περιπτωση να επιβιωσουν.

Αν θελεις ετσι κι αλλιως να προσθεσεις καποιο αλλο ψαρακι, τα cpds (Celestial Pearl Danios), ισως θα μπορουσαν να πλησιασουν λιγο τις συνθηκες που εχεις στο ενυδρειο. Ισως, αν και ιδανικα θα ηταν λιγο πιο χαμηλο το ph. Ειναι ειρηνικα και του ιδιου μεγεθους περιπου, κινητικα, ομορφα και θερμοκρασια απαιτουν 23-25 βαθμους ιδανικα. Αν κρατησεις το ενυδρειο στους 23, θα ειναι και τα δυο κοπαδακια ευχαριστημενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-05-13, 16:35
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Ναι οκ αλλα ειναι αλλο Αμερική τα ζωοτοκα και αυτα που εχει ειναι απο Κινα .Ταιριάζουν?
Διαβασε καλα τι γραφει.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-05-13, 16:38
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γιατι, πολλοι δεν βαζουν μονομαχους με corydoras? Προφανως ο plin δεν θελει να το κανει βιοτοπικο ή κατι τετοιο, οποτε κοιταμε τι μπορει να ζησει καλα κατω απο τις ιδιες συνθηκες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-05-13, 16:40
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αληθεια, τωρα το καλοκαιρι εχεις σκεφτει καποιο συστημα ψυξης? Στους 30+ δεν υπαρχει καμια περιπτωση να επιβιωσουν.
Ήδη έχω πάρει ένα Teco 10άρι, αλλά δεν το έχω συνδέσει στο ενυδρείο ακόμα. Αυτή τη στιγμή έχω ένα ανεμιστήρα και το κλιματιστικό του δωματίου στους 24 βαθμούς.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θελεις ετσι κι αλλιως να προσθεσεις καποιο αλλο ψαρακι, τα cpds (Celestial Pearl Danios), ισως θα μπορουσαν να πλησιασουν λιγο τις συνθηκες που εχεις στο ενυδρειο. Ισως, αν και ιδανικα θα ηταν λιγο πιο χαμηλο το ph. Ειναι ειρηνικα και του ιδιου μεγεθους περιπου, κινητικα, ομορφα και θερμοκρασια απαιτουν 23-25 βαθμους ιδανικα. Αν κρατησεις το ενυδρειο στους 23, θα ειναι και τα δυο κοπαδακια ευχαριστημενα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση! Θα το κοιτάξω!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανως ο plin δεν θελει να το κανει βιοτοπικο ή κατι τετοιο, οποτε κοιταμε τι μπορει να ζησει καλα κατω απο τις ιδιες συνθηκες.
Πράγματι!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 20-05-13 στις 16:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-05-13, 16:44
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι, πολλοι δεν βαζουν μονομαχους με corydoras? Προφανως ο plin δεν θελει να το κανει βιοτοπικο ή κατι τετοιο, οποτε κοιταμε τι μπορει να ζησει καλα κατω απο τις ιδιες συνθηκες.
Σωστα αλλα οχι και ΜΟΛΥ ,,,θα βρει ψαρακια απο Κινα Ινδια κλπ,,,οπως πολυ καλα εγραψες τα cpds,,απλως ο φιλος μας ρωτησε αν μπορει να βαλει ΜΟΛΥ και οχι τι μπορει να βαλει με τα συνεφακια,,γιαυτο απαντησα δεν ταιριαζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-05-13, 16:49
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos
Σωστα αλλα οχι και ΜΟΛΥ ,,,θα βρει ψαρακια απο Κινα Ινδια κλπ,,,οπως πολυ καλα εγραψες τα cpds,,απλως ο φιλος μας ρωτησε αν μπορει να βαλει ΜΟΛΥ και οχι τι μπορει να βαλει με τα συνεφακια,,γιαυτο απαντησα δεν ταιριαζουν.
Ε τα Mollies του αρεσανε, τι να κανουμε τωρα?χαχα!
Αν ταιριαζε και ηθελε να κανει το ενυδρειο μη βιοτοπικο, γιατι οχι. Αλλα τα συγκεκριμενα δεν ταιριαζουν λογω συνθηκων, οχι καταγωγης.

Αλλωστε, η Κινα με την Ινδια μπορει να ανηκουν στην ιδια ηπειρο, αλλα ειναι τοσο απεραντες χωρες και τοσο διαφορετικες σε συνθηκες βιοτοπων, που ετσι κι αλλιως δεν ταιριαζουν. Αν μερικες περιοχες εχουν σχετικα ιδιους βιοτοπους, γιατι να μην τα βαλει στο ιδιο ενυδρειο? Ξαναλεω, αν δεν θελει να ειναι αυστηρα σε ψαρια και φυτα βιοτοπικο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-05-13, 16:56
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μερικες περιοχες εχουν σχετικα ιδιους βιοτοπους, γιατι να μην τα βαλει στο ιδιο ενυδρειο? Ξαναλεω, αν δεν θελει να ειναι αυστηρα σε ψαρια και φυτα βιοτοπικο.
Πράγματι, δεν θέλω βιοτοπικό. Θέλω ψάρια που ταιριάζουν, βέβαια, με τα υπάρχοντα και με το μικρό ενυδρείο που έχω και να είναι 'εύκολα' ψάρια για αρχαρίους. Π.χ. στο άρθρο με τις προτάσεις για >60lt αναφέρει και τα Golden Barb, αλλά νομίζω ότι απαιτούν μεγαλύτερο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-05-13, 17:00
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα cpds για εμενα ειναι η καταλληλη επιλογη στη φαση σου και για το ενυδρειο σου. Πολυ ενδιαφεροντα και ομορφα ψαρακια. Ενα κοπαδακι 7-8 ατομων και θα εισαι μια χαρα. Προσεχε τη θερμοκρασια σου και για τα δυο ειδη, ομως. Ουτε αυτα θελουν υψηλες θερμοκρασιες. Δεν ειναι και κρυο νερου, απο την αλλη. 23-24 ειναι πολυ καλα.

Απο φιλτρο πως εισαι, ομως? Γιατι θα φορτωσεις πολυ το ενυδρειο με ολα αυτα που εχεις μεσα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-05-13, 17:03
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα cpds για εμενα ειναι η καταλληλη επιλογη στη φαση σου και για το ενυδρειο σου. Πολυ ενδιαφεροντα και ομορφα ψαρακια. Ενα κοπαδακι 7-8 ατομων και θα εισαι μια χαρα. Προσεχε τη θερμοκρασια σου και για τα δυο ειδη, ομως. Ουτε αυτα θελουν υψηλες θερμοκρασιες. Δεν ειναι και κρυο νερου, απο την αλλη. 23-24 ειναι πολυ καλα.

Απο φιλτρο πως εισαι, ομως? Γιατι θα φορτωσεις πολυ το ενυδρειο με ολα αυτα που εχεις μεσα.
Έχω ένα εξωτερικό Elite flo 40, με το ένα από τα τρία 'κουβαδάκια' του γεμάτο με την ελαφρόπετρα, εεε Matrix ήθελα να γράψω της Seachem για βιολογικό υλικό.

Πιστεύεις ότι θα μπορέσω να τα βρω στην Ελλάδα τα CPDs; Μόλις διάβασα ότι είναι σχετικά σπάνια!

ΥΓ
Να προσθέσω ότι, ίσως επειδή είναι φυτεμένο το ενυδρείο, αυτή τη στιγμή, πολύ συχνά, δεν μετρώ καν νιτρικά (NO3) και αναγκάζομαι να προσθέσω Seachem nitrogen για να τα ανεβάσω στα 10ppm.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-05-13, 17:06
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Εχει τετοια ψαρακια εδω Θεσσαλονικη 3,30 ευρω το ενα ,,,εχει και Σερρες 2,80 το ενα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-05-13, 17:06
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin
Έχω ένα εξωτερικό Elite flo 40, με το ένα από τα τρία 'κουβαδάκια' του γεμάτο με την ελαφρόπετρα, εεε Matrix ήθελα να γράψω της Seachem για βιολογικό υλικό.

Πιστεύεις ότι θα μπορέσω να τα βρω στην Ελλάδα τα CPDs; Μόλις διάβασα ότι είναι σχετικά σπάνια!
Ποια, τα cpds? Ειχα πριν λιγο καιρο αλλα ξεστησα το φυτεμενο μου. Καθολου σπανια δεν ειναι. Αν ψαξεις λιγο θα βρεις πολλα

Παντως το φιλτρο μια χαρα ειναι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-05-13, 17:13
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Ωραία, πάμε για CPDs λοιπόν (αρκεί να περάσουν και την έγκριση της... κόρης μου - δεν νομίζω ότι θα προβάλλει αντιρρήσεις) .
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-05-13, 17:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλη τυχη στα "δυσκολα"
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-05-13, 17:33
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Black Molly VS Silver Balloon molly Μήτσος Ζωοτόκα 9 08-12-12 13:54
Που μπορώ να βρω? Savou Bettas 10 30-12-10 09:08
Μπορώ? poliko_selas Δίσκοι 7 21-06-08 11:35
Μπορώ??? Alusa Αρχάριοι γλυκού νερού 4 17-12-07 13:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07753 seconds with 13 queries