Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-04-13, 13:49
Το avatar του χρήστη Keegan
Keegan Ο χρήστης Keegan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Το πρώτο μου ενυδρείο !!

Καλησπέρα σε όλη την παρέα του forum ..

Όπως είχα αναφέρει και στην παρουσίαση μου, έχω πλέον μια δεξαμενή των 260 lit (1m x 64cm ύψος x 0,42cm πλάτος)http://img14.imageshack.us/img14/9787/imag1077h.jpg συνοδεύομενη από 2 λάμπες και έναν θερμοστάτη.

Με βήματα αργά αλλά σταθερά και με καθημερινό διάβασμα, προσπαθώ να ολοκληρώσω την εικόνα που έχω σχηματίσει για το τελικό αποτέλεσμα, το οποιο είναι μια σύνθεση με περουβιανά σκαλάρια ή αν βρεθούν altum και ένα όμορφο κοπάδι από tetra που ακόμα δεν έχω αποφασίσει, αλλά μέχρι στιγμής εστιάζω στους καρδινάλιους.

Στην τόσο σύντομη πορεία με τον κόσμο του ενυδρείου, κατάλαβα πως καλό είναι να αναθεωρώ και να προσαρμόζω τις απαιτήσεις μου σύμφωνα με ανάγκες του κάθε ειδους και την συμβατότητα μεταξύ τους.

Στην πράξη τώρα ...
Η δεξαμενή πλύθηκε με σφουγγάρι και γεμίστηκε με νερό για να παραμείνει δυο ημέρες γεμάτη ώστε να διαπιστώσω αν υπάρχουν τυχόν διαρροές.

Προμηθεύτηκα ..
1) ταινίες test της JBL όπου οι μετρήσεις στο νερό βρύσης έδειξαν
GH >7 pH 7,2 KH 6
2) Βακτήρια
3) Αντιχλώριο

Περιμένω από φίλο μαραγκό να φτιάξει την βάση και να την επενδύσει με osb ξύλο. Το φίλτρο θα είναι το Enheim 2217 και θα είναι στα χέρια μου σε 5 ημέρες....ελπίζω.
Αυτό που χρειάζομαι επίσις είναι η αντίστροφη όσμωση, για αυτό έχω έρθει σε επικοινωνία με παλιούς ακουαρίστες που έχουν παροπλίσει τον εξοπλισμό τους και ενδέχεται σύντομα να αποκτήσω μια συσκευή.

Για τον διάκοσμο υπάρχει μια ρίζα που μου αρέσει πολυ το σχήμα της http://img837.imageshack.us/img837/8766/imag1099j.jpg και βρήκα άλλη μια αλλά το σκέφτομαι ακόμα να την βάλω γιατί είναι λίγο μεγάλη σχετικά http://img203.imageshack.us/img203/8885/imag1101.jpg
Τις έβαλα δοκιμαστικά και τις δυο μαζί http://img809.imageshack.us/img809/9940/imag1100c.jpg και μου φαίνεται πως άγγιξα την υπερβολή. Δεν ξέρω ακόμη ίσως το τοπίο να τις ανέχεται στην τελική.
Επίσις θα μου άρεσε να υπάρχει και το στοιχείο της πέτρας αλλά ίσως δεν κάνει...θα το δούμε αυτό όπως και για τα φύτα...το σκέφτομαι ακόμη.
H άποψη που θέλω να διαμορφώσω είναι hardscape ...κάτι σαν και αυτό περίπου ... http://img707.imageshack.us/img707/8494/img0057640.jpg ή http://img843.imageshack.us/img843/1927/scal.jpg

Αυτό που χρειάζομαι τώρα είναι μη-ασβεστολιθική μπεζ άμμο ή χαλίκι που το ύψος της το έχω υπολογίσει χονδρικά στα 5cm- 7cm ύψος και βάση των δεδομένων θα χρειαστώ γύρω στα 25-30 λίτρα το πολύ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ..Δημήτρης !!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-04-13, 14:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλοριζικο.

Τη δευτερη ριζα μη την βαλεις.
Και την πρωτη, βαλτη στη μια πλευρα, με τα κλαδια προς τα κατω.
Να υπαρχει ελευθερος χωρος δλδ, αλλα και κρυψωνα για να νοιωθουν ασφαλεια οταν θελησουν.
Προτιμησε "ξερακιανο" στησιμο ενυδρειου, με αμμο (οχι μεγαλο υψος 4-5 εκ φτανει), και κανενα μεγαλο εχινοδωρο στην ελευθερη πλευρα.
Χαμηλο φωτισμο (πχ led που ανεφερες) και μερικα φυτα επιφανειας.

Καρδιναλιους μη βαλεις. Ακομα κι αν πετυχεις ηρεμα αγγελοψαρα (σαν τα δικα μου), θα σε παιδεψει το ενυδρειο (με τις αλλαγες νερου κλπ) να κρατησεις καλη την ποιοτητα του νερου με τοσα ψαρια μεσα (αφου πρεπει να βαλεις 7 αγγελοψαρα τουλαχιστον).
Μιλαω εκ πειρας. (και μιλαμε οτι εχω και τα διπλασια λιτρα)
Εγω σε ενα μετρο δεν θα εβαζα πανω 7 αγγελοψαρα και 7-8 cory και τιποτα αλλο (αντε και 5-6 otocinclus)

Η αγορα μεταχειρισμενης οσμωσης ειναι αγορα "γουρουνι στο σακι" (εκτος κι αν γνωριζεις κι εμπιστευεσαι τον πωλητη για την ειλικρινεια σχετικα με την κατασταση της και τη σωστη χρηση που της εκανε).
Οπωσδηποτε ελεγχος με tds meter πριν την αγορα και αλλαγη προφιλτρων.
Ουσιαστικα η οσμωση (προφιλτρα καιι μεμβρανη) εχει συγκεκριμενα "χιλιομετρα" που μπορει να κανει. Αν την παρεις στα τελευταια της, θα σου κοστισει πιο ακριβα ολο το θεμα.

Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-04-13, 17:59
Το avatar του χρήστη Keegan
Keegan Ο χρήστης Keegan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Το γέμισα και περιμένω μέχρι αυριο για να το καθαρισω άλλη μια με το σφουγγάρι και παράλληλα να δω αν στάζει από κάπου.
http://img835.imageshack.us/img835/8091/imag1103x.jpg


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλοριζικο.
Τη δευτερη ριζα μη την βαλεις.
Δεν το βλέπω να μπαίνει ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και την πρωτη, βαλτη στη μια πλευρα, με τα κλαδια προς τα κατω.
Να υπαρχει ελευθερος χωρος δλδ, αλλα και κρυψωνα για να νοιωθουν ασφαλεια οταν θελησουν.
Οk ...θα το δοκιμάσω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτιμησε "ξερακιανο" στησιμο ενυδρειου, με αμμο (οχι μεγαλο υψος 4-5 εκ φτανει), και κανενα μεγαλο εχινοδωρο στην ελευθερη πλευρα.
Το ξερακιανό με ενδιαφέρει πολύ ....είναι πιο αφαιρετικό, ταιριάζει καλύτερα στην αισθητική μου και τυχαίνει να είναι και ένα από τα κατάλληλα περιβάλλοντα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαμηλο φωτισμο (πχ led που ανεφερες) και μερικα φυτα επιφανειας.
Ο φωτισμός που έχει τώρα είναι αυτός http://img145.imageshack.us/img145/6008/imag1104.jpg και στο μέλλον θα προσπαθήσω να τοποθετήσω Led.
Mου αρέσει o φωτισμός του mooonlight και είδα μια πολύ καλη πατέντα από έναν λατρη του ενυδρείου σε άλλο φόρουμ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καρδιναλιους μη βαλεις. Ακομα κι αν πετυχεις ηρεμα αγγελοψαρα (σαν τα δικα μου), θα σε παιδεψει το ενυδρειο (με τις αλλαγες νερου κλπ) να κρατησεις καλη την ποιοτητα του νερου με τοσα ψαρια μεσα (αφου πρεπει να βαλεις 7 αγγελοψαρα τουλαχιστον).
Μιλαω εκ πειρας. (και μιλαμε οτι εχω και τα διπλασια λιτρα)
Εγω σε ενα μετρο δεν θα εβαζα πανω 7 αγγελοψαρα και 7-8 cory και τιποτα αλλο (αντε και 5-6 otocinclus)
¶ρα το μέγιστο 7 σκαλάρια και ανεύρεση καποιων terta....αν γίνετα, όπως αυτό .. http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=fvwp&v=5AeNaaF1k3I πιθανόν να είναι αρλεκίνοι οι "χορευτές".
Delta, έπεσα σε ένα video που έχει στήσει πολύ ομορφο βιότοπο και συνοδεύεται με διάφορά άλλα όμορφα επίσις ψάρια.
https://www.youtube.com/watch?v=IrAN...ture=fvwp&NR=1
Ειλικρινά πολύ όμορφη προσπάθεια !!! ...μπορώ να πω πως με εμπνέει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αγορα μεταχειρισμενης οσμωσης ειναι αγορα "γουρουνι στο σακι" (εκτος κι αν γνωριζεις κι εμπιστευεσαι τον πωλητη για την ειλικρινεια σχετικα με την κατασταση της και τη σωστη χρηση που της εκανε).
Οπωσδηποτε ελεγχος με tds meter πριν την αγορα και αλλαγη προφιλτρων.
Ουσιαστικα η οσμωση (προφιλτρα καιι μεμβρανη) εχει συγκεκριμενα "χιλιομετρα" που μπορει να κανει. Αν την παρεις στα τελευταια της, θα σου κοστισει πιο ακριβα ολο το θεμα.
Nαι...τυχαίνει να τον γνωριζω καλά. θέλω να πιστεύω να έχει ακόμη διάρκεια ζωής ....μολις γνωρίσω τις συνθήκες της συσκευής θα σας ενημερώσω.

Delta σε ευχαριστώ πολύ και θα λάβω υπόψιν όλες τις παραμέτρους που ανέφερες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-04-13, 20:35
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Εγώ θα σου πρότεινα περουβιανά που είναι κουκλάκια τα άλτουμ είναι και αυτά κουκλιά αλλά γίνονται πιο μεγάλα με αποτέλεσμα να μην μπορείς να βάλεις μία ομάδα από 7 άτομα αν και είναι ψηλό το ενυδρείο σου τώρα από τέτρα δεν ξέρω
αν έχεις δει τα bleeding heart tetra τα οποία τα πάνε αρκετά καλά με τα σκαλάρια δες εδώ http://www.seriouslyfish.com/species...a/:razz::razz:
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-04-13, 22:54
Το avatar του χρήστη Keegan
Keegan Ο χρήστης Keegan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από john99 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα σου πρότεινα περουβιανά που είναι κουκλάκια τα άλτουμ είναι και αυτά κουκλιά αλλά γίνονται πιο μεγάλα με αποτέλεσμα να μην μπορείς να βάλεις μία ομάδα από 7 άτομα αν και είναι ψηλό το ενυδρείο σου τώρα από τέτρα δεν ξέρω
αν έχεις δει τα bleeding heart tetra τα οποία τα πάνε αρκετά καλά με τα σκαλάρια δες εδώ http://www.seriouslyfish.com/species...a/:razz::razz:
Γιάννη πλάκα έχουν, στο κουτάκι και αυτά ...αλλά θα ήθελα πιο πολύ χρώμα να σου πω και μέγεθος που να μην μεγαλώνει πολύ...το ψάχνω παράλληλα
Το link δεν μου το ανοιγει ...σε ευχαριστώ πάντως !!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-04-13, 20:13
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Τελικά τι αποφάσισες
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-04-13, 23:13
Το avatar του χρήστη Keegan
Keegan Ο χρήστης Keegan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από john99 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά τι αποφάσισες
Γιάννη ακόμα το ψάχνω .. Οι ρυθμοί μου είναι σαν εκείνους στη διαφήμιση του Jack Daniels που πετούσαν φελλούς και περίμεναν την ωρίμανση

Ψάχνω είδη απο tetras ή άλλα είδη που μου αρέσουν και ψάχνω αν είναι συμβατά.
Έχω εντοπίσει τα εξης μέχρι στιγμής..
mollies,
platies,
dwarf cichlid,
serpae tetra,
rozy tetra,
bleeding tetra,
ruby tetra,
red glow fish
και..... chery barb.

Αν έχετε κάποια γνώμη σε αυτές τι επιλογές, ευχαρίστως να την ακούσω γιατί διαβάζω στο διαδύκτιο γνώμες που έρχονται μερικές φορές σε αντίθεση μεταξύ τους όσον αφορά των συνδιασμό με σκαλάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-04-13, 23:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ πες οτι δεν θα τα εξαφανισουν τα αγγελοψαρα κι οτι θα καταφερεις να κρατας σε καλη ποιοτητα το νερο με τοσα ψαρια, τα προφιλ τους τα διαβασες?
Κοιτας παραμετρους νερου? pH GH θερμοκρασια?

ΥΓ δεν ειπα "το μεγιστο 7 αγγελοψαρα". Τοσα ειναι τα μινιμουμ ατομα που μπορουν να απαρτισουν ομαδα (κοπαδοψαρα τα αγγελοψαρα). Απλα δεν χωραει παραπανω απο τα μινιμουμ ατομα το ενυδρειο σου.
Αν υπηρχε χωρος (κι εννοω και την ποσοτητα νερου που θα λερωνεται απο την ιχθυοφορτωση), θα ηταν καλυτερο να εβαζες κι αλλα αγγελοψαρα παρα κατι αλλο.
Θα μου πεις, ειμαι νεος και θελω ποικιλια και ψαρια να πηγαινοερχονται στο ενυδρειο. Θα καταλαβεις ομως αργα ή γρηγορα ή δεν γινονται ολα οπως τα θελουμε. Υπαρχουν προυποθεσεις για καθε περιπτωση. Τα ψαρια εχουν τους δικους τους κωδικες συμπεριφορας καθε ειδος.
Προτιμησε λιγα βυθοψαρα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Keegan Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ρα το μέγιστο 7 σκαλάρια και ανεύρεση καποιων terta....
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-04-13, 23:47
Το avatar του χρήστη Keegan
Keegan Ο χρήστης Keegan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ πες οτι δεν θα τα εξαφανισουν τα αγγελοψαρα κι οτι θα καταφερεις να κρατας σε καλη ποιοτητα το νερο με τοσα ψαρια, τα προφιλ τους τα διαβασες?
Κοιτας παραμετρους νερου? pH GH θερμοκρασια?
Ούτε καν Delta....όντως σημαντική παράληψη, με πλάνεψαν τα χρώματα
Θα το κοιτάξω αναλυτικότερα, αν και αυτά που διάβαζα έλεγαν πως μπορούν κάποια απο αυτά να συμβιώσουν.
Θεωρείς πως αν κάποια απο αυτά συμβαδίζουν με το χαρακτηριστικά του νερού θα μπορούσαν να μπούν ?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ δεν ειπα "το μεγιστο 7 αγγελοψαρα", τοσο ειναι τα μινιμουμ ατομα που μπορουν να απαρτισουν ομαδα (κοπαδοψαρα τα αγγελοψαρα). Απλα δεν χωραει παραπανω το ενυδρειο σου.
Ναι σωστά...το μέγιστό το έβαλα μήπως μπορώ να βάλω και κάτι άλλο.
Τουλάχιστον είχες πει, οπότε δεν έχω μάλλον σκεφτεί σοβαρά να μείνουν μόνο τα σκαλάρια, κάτι που καλό είναι να αρχίσω να δουλεύω και αυτό...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μου πεις, ειμαι νεος και θελω ποικιλια και ψαρια να πηγαινοερχονται στο ενυδρειο.
Ακριβώς αυτό !! Αλλά ρωτώντας πας στη πόλη .

Μιας και ανέφερες "πηγαινοέρχονται" θυμήθηκα ένα ενυδρείο που είχες ένας γνωστός και είχε βάλει μέσα κιχλίδες και γινόταν πανικός.
Ένα πολύ ωραίο τοπίο για κιχλιδες που μου αρέσει έτσι για την ιστορία είναι αυτό ... http://img849.imageshack.us/img849/1175/11497981.jpg αλλά θέλει άλλες προδιαγραφές για να δείξει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-04-13, 07:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Keegan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε καν Delta....όντως σημαντική παράληψη, με πλάνεψαν τα χρώματα
Θα το κοιτάξω αναλυτικότερα, αν και αυτά που διάβαζα έλεγαν πως μπορούν κάποια απο αυτά να συμβιώσουν.
Θεωρείς πως αν κάποια απο αυτά συμβαδίζουν με το χαρακτηριστικά του νερού θα μπορούσαν να μπούν ?
Ναι σωστά...το μέγιστό το έβαλα μήπως μπορώ να βάλω και κάτι άλλο.
Τουλάχιστον είχες πει, οπότε δεν έχω μάλλον σκεφτεί σοβαρά να μείνουν μόνο τα σκαλάρια, κάτι που καλό είναι να αρχίσω να δουλεύω και αυτό...
Καλημερα.
Κοιταξε, καθε ανθρωπος θα αποφασιζε διαφορετικα τις κινησεις του, αν υπηρχε η δυνατοτητα να γνωριζε το μελλον και τις πιθανοτητες που εχει για επιτυχια, οταν κανει τις επιλογες του.
Αλλος αποφασιζει να ξαναπροσπαθησει κανωντας τις ιδιες επιλογες ελπιζωντας σε ενα διαφορετικο αποτελεσμα (και συνηθως εχει το ιδιο λαθος αποτελεσμα, αν δεν μπει αναμεσα καποιος τυχαιος παραγοντας) και αλλος να δοκιμασει κατι πιο ασφαλες.
Εγω απο τη μερια μου, σου προτεινα τη δευτερη περιπτωση (την πιο ασφαλη), γιατι οι δοκιμες σε διαφορα ενυδρεια, μου υπεδειξαν κατι τετοιο (μεχρι τωρα) και αν με συμβουλευε τοτε ενας εμπειρος, αυτα θα ηθελα (προσωπικα) να μου ειχε πει.
Σου επισημανα λοιπον τα "προβληματα" που θα συναντησεις πολυ πιθανως, κι αυτα αν δεν καταλαβες ειναι η δυσκολη συντηρηση (συχνες αλλαγες νερου, συχνα τεστ νερου κλπ), καποιες απωλειες και προβληματα στο ενυδρειο γενικα που θα μπορουσαν να αποφευχθουν κλπ
Οσο πιο χαλαρο ειναι το ενυδρειο στην ιχθυοφορτωση, οσο πιο σωστες παραμετρους νερου ρυθμιζεις αναλογα το ειδος που διατηρεις, οσο πιο καλα προσεχεις τις συμβατοτητες και οσο περισσοτερη εμπειρια προστιθεται στην πορεια σου, τοσο πιο ευκολα ειναι τα πραγματα.
Φυσικα το κεφι, η ορεξη, και η αγνοια των προβληματων, κανει εναν αρχαριο πιο επιρρεπη να τα ξεχασει ολα αυτα και να κανει επιλογες που ισως μετανοιωσει αν γνωριζε απο πριν.

Οποτε πιστευω καταλαβες οτι η πιο ασφαλης επιλογη θα ηταν (απο τη στιγμη που η πρωτη σου επιλογη ειναι τα αγγελοψαρα - και εφοσον το ενυδρειο σου, δεν ειναι μεν πολυ ανετο για αυτα, αλλα ουτε και ακαταλληλο) να στησεις το ενυδρειο πανω στις απαιτησεις αυτων των ψαριων, που ειναι να εχεις μινιμουμ 7 ατομα, σωστες παραμετρους νερου (δλδ μαλακο πχ GH 1-8, οξινο πχ pH 5-7 και ζεστο πχ 25-29C αναλογα την εποχη του ετους), σωστο περιβαλλον (διακοσμηση δλδ), πραγματα που ευννουν τις σωστες συμπεριφορες και την υγεια τους και οσος χωρος περισσεψει να βαλεις και κανενα ακομα ψαρακι, συμβατο, ομορφο και το πιο σημαντικο, χρησιμο για την ισορροπια του ενυδρειου.
Πανω σε αυτα ηταν στηριγμενες οι προτασεις μου.
Ανακεφαλαιωνω οτι προτεινω λοιπον, 7 αγγελοψαρα, 8 corydoras sterbai (κινηση στο βυθο και τρωνε την τροφη που ξεφευγει απο τα αγγελοψαρα και πεφτει στο βυθο) και ιισως 5 otocinclus (μικρα ψαρια αλγοφαγα).
Καλη φιλτρανση (ει δυνατον απο δυο ξεχωριστα φιλτρα σε καθε μερια του ενυδρειου), μαλακωμα του νερου και ελαφρα πτωση του πεχα (πχ με τυρφη), και εβδομαδιαιες αλλαγες 30-40%.
Δεν θα γινεται, η περατζαδα που φανταζοσουν απο πολλα και πολυχρωμα ψαρια που τρακαρουν μεταξυ τους , αλλα το ενυδρειο θα εχει περισσοτερες πιθανοτητες να μη βγαλει προβληματα και να μη σε κουρασει στη συντηρηση του, (οπως και να γλυτωσεις και καποια εξτρα εξοδα απο διαφορα που φερνουν μαζι τους τα προβληματα)

Το βασικο που εννοειται, ειναι το ενυδρειο να στρωθει πριν μπουν ψαρια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Keegan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς αυτό !! Αλλά ρωτώντας πας στη πόλη .
Μιας και ανέφερες "πηγαινοέρχονται" θυμήθηκα ένα ενυδρείο που είχες ένας γνωστός και είχε βάλει μέσα κιχλίδες και γινόταν πανικός.
Ένα πολύ ωραίο τοπίο για κιχλιδες που μου αρέσει έτσι για την ιστορία είναι αυτό ... http://img849.imageshack.us/img849/1175/11497981.jpg αλλά θέλει άλλες προδιαγραφές για να δείξει.
Διαφορετικες συμπεριφορες αυτα τα ψαρια, διαφορετικες παραμετρους νερου, περιβαλλον κλπ κλπ
Ειναι θεμα δικο σου τι βασικο ειδος θα επιλεξεις να βαλεις στο ενυδρειο σου.
Σιγουρα ομως δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα, σε ενα ενυδρειο.
Κανονισε να γεμισεις ενυδρεια κι εσυ το σπιτι
Χαλαρα.
Ολα γινονται αν θελουμε, με σωστο προγραμματισμο και μελετη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-04-13, 07:55
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Keegan Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και ανέφερες "πηγαινοέρχονται" θυμήθηκα ένα ενυδρείο που είχες ένας γνωστός και είχε βάλει μέσα κιχλίδες και γινόταν πανικός.
Ένα πολύ ωραίο τοπίο για κιχλιδες που μου αρέσει έτσι για την ιστορία είναι αυτό ... http://img849.imageshack.us/img849/1175/11497981.jpg αλλά θέλει άλλες προδιαγραφές για να δείξει.
Χωρίς να θέλω να παρέμβω στη συζήτηση...το ενυδρείο που φαίνεται στο λινκ εκτός απο το ωραίο background δεν είναι κατάλληλα διακοσμημένο για τα ψάρια που έχει (που είναι και αλλ' αντ' άλλων)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το πρώτο μου DIY ενυδρείο... krispie DIY . Φτιάχτο μόνος σου 22 22-02-12 18:09
Το πρώτο μου DIY ενυδρείο daredevil DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 22-12-11 20:14
Το πρώτο μου ενυδρείο morfeas2002 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 19 06-06-11 12:08
Το πρώτο μου ενυδρείο!!!!!!! StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 15 29-12-08 19:07
Το πρώτο μου ενυδρείο etomis Αρχάριοι γλυκού νερού 12 25-06-08 22:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07303 seconds with 13 queries