Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-13, 15:52
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή διακοσμηση..

καλησπερα παιδια....χωρις να εχω ξεκινησει ακομα το στησιμο...θελω να παρω καποια πραγματα....θελω να βαλω αυτο το φυτο http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=2817
οποτε θα βαλω ενα λιπασμα κατω...αυτο θα το κανω στην μια πλευρα...μα λιγες ριζες μαζι... απο την αλλη σκευτομαι να βαλω αρκετες πετρες...να κανω ενα βουναλακι...και λεω να βαλω λευκη αμμο....τι πετρες θελω?για γκαπι...υποστωμα θα παω σε αυτο http://petcumulus.gr/index.asp?page=...id=668...χαλια η ιδεα η καλη...?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-03-13, 15:59
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα παιδια....χωρις να εχω ξεκινησει ακομα το στησιμο...θελω να παρω καποια πραγματα....θελω να βαλω αυτο το φυτο http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=2817
οποτε θα βαλω ενα λιπασμα κατω...αυτο θα το κανω στην μια πλευρα...μα λιγες ριζες μαζι... απο την αλλη σκευτομαι να βαλω αρκετες πετρες...να κανω ενα βουναλακι...και λεω να βαλω λευκη αμμο....τι πετρες θελω?για γκαπι...υποστωμα θα παω σε αυτο http://petcumulus.gr/index.asp?page=...id=668...χαλια η ιδεα η καλη...?
Ti εννωεις τι πετρες να παρειςο,τι θες λογικα πετρες βαζεις,περιμενε να απαντησουν και η αλλη, μεχρι τοτε μην κανεις τυποτα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-03-13, 16:25
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

μιλαω για ασβεστολιθικες η μη..εχω βρει καποιες απο λαβα....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-03-13, 16:39
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα παιδια....χωρις να εχω ξεκινησει ακομα το στησιμο...θελω να παρω καποια πραγματα....θελω να βαλω αυτο το φυτο http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=2817
οποτε θα βαλω ενα λιπασμα κατω...αυτο θα το κανω στην μια πλευρα...μα λιγες ριζες μαζι... απο την αλλη σκευτομαι να βαλω αρκετες πετρες...να κανω ενα βουναλακι...και λεω να βαλω λευκη αμμο....τι πετρες θελω?για γκαπι...υποστωμα θα παω σε αυτο http://petcumulus.gr/index.asp?page=...id=668...χαλια η ιδεα η καλη...?
Το υποστρωμα καλο φαινεται αλλα στην θεση σου δεν θα εμπλεκα με ειδικα υποστρώματα. Θα εβαζα παντου μόνο χαλαζιακη αμμο. Διαφορετικα μπορεις να χρησιμοποιησεις ψιλοκκοκο χαλαζιακο χαλικακι, (πιο καταλληλο για φυτεμενο σε σχεση με την αμμο), και να τα υποστηριξεις με μερικες ταμπλετες βυθου.

Χαλαζιακα υλικα προτεινω για να μπορεις να τα χρησιμοποιησεις αργοτερα και με αλλα ψαρια που θελουν μαλοκο νερο.

Στα γκαπι που θελουν σκληρο νερακι, μπορεις να βαλεις και ασβεστολιθικα υλικα. Το ιδιο ισχυει και για τις πετρες, οποιες και να βαλεις ειναι οκ αρκει να ειναι καθαρες, δεν χρειαζονται καποιες ειδικες. Εγω μαζευω απο την παραλια και ειναι ολες ασβεστολιθικες.
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-13, 16:46
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το υποστρωμα καλο φαινεται αλλα στην θεση σου δεν θα εμπλεκα με ειδικα υποστρώματα. Θα εβαζα παντου μόνο χαλαζιακη αμμο. Διαφορετικα μπορεις να χρησιμοποιησεις ψιλοκκοκο χαλαζιακο χαλικακι, (πιο καταλληλο για φυτεμενο σε σχεση με την αμμο), και να τα υποστηριξεις με μερικες ταμπλετες βυθου.

Χαλαζιακα υλικα προτεινω για να μπορεις να τα χρησιμοποιησεις αργοτερα και με αλλα ψαρια που θελουν μαλοκο νερο.

Στα γκαπι που θελουν σκληρο νερακι, μπορεις να βαλεις και ασβεστολιθικα υλικα. Το ιδιο ισχυει και για τις πετρες, οποιες και να βαλεις ειναι οκ αρκει να ειναι καθαρες, δεν χρειαζονται καποιες ειδικες. Εγω μαζευω απο την παραλια και ειναι ολες ασβεστολιθικες.
δεν θελω να μπλεξω με ταμπλετες και υγρα...γιαυτο λεω να βαλω αυτο το λιπασμα...αλλα δεν θα βαλω παντου....στην μια πλευρα...οποτε θελω λιγο...στο υπολοιπο αμμο η χαλικι..οπως ειπες...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-13, 17:01
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θελω να μπλεξω με ταμπλετες και υγρα...γιαυτο λεω να βαλω αυτο το λιπασμα...αλλα δεν θα βαλω παντου....στην μια πλευρα...οποτε θελω λιγο...στο υπολοιπο αμμο η χαλικι..οπως ειπες...
Αν ειναι ετσι οκ, αλλα και αυτο δεν ξερω τι ιδιοτητες εχει και για ποσο καιρο.
Αμμο να βαλεις στο υπολοιπο, δεν πιανει ευκολα βρωμια!
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-03-13, 17:05
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ειναι ετσι οκ, αλλα και αυτο δεν ξερω τι ιδιοτητες εχει και για ποσο καιρο.
Αμμο να βαλεις στο υπολοιπο, δεν πιανει ευκολα βρωμια!
απο οτι διαβασα ειναι για παντα....εχει μια λεξει αλλα δεν θημαμαι... αυτο...κατι...χεχεχεχε...για αμμο λεω αυτη http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=3295
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-03-13, 17:12
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
απο οτι διαβασα ειναι για παντα....εχει μια λεξει αλλα δεν θημαμαι... αυτο...κατι...χεχεχεχε...για αμμο λεω αυτη http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=3295
Για παντα, χλωμο μου φαινεται αλλα δεν ξερω δεν απαντω!
Η αμμος ρωτα τους αν ειναι ουδετερη και απο τι υλικο ειναι, αν σε ενδιαφερει να ξερεις πριν την αγορασεις. Αυτα τα σχολια που γραφουν στο petcumulus συνηθως ειναι για
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-03-13, 17:16
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για παντα, χλωμο μου φαινεται αλλα δεν ξερω δεν απαντω!
Η αμμος ρωτα τους αν ειναι ουδετερη και απο τι υλικο ειναι, αν σε ενδιαφερει να ξερεις πριν την αγορασεις. Αυτα τα σχολια που γραφουν στο petcumulus συνηθως ειναι για
καλα και εγω δεν ξερω....αλλα δεν νομιζω να εχω θεμα με τα γκαπι....αν ξερει καποιος απο εδω να μου πει....οκ....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-03-13, 17:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η Sagittaria subulata δεν θελει κανενα λιπασμα, ειτε σαν υποστρωμα, ειτε ταμπλετες ειτε υγρο.
Τουλαχιστον σε αυτο το ενυδρειο που δεν μπαινει παρα μονο καθαρο νερο (και τα αποβλητα των ψαριων), κατεκλεισε ολο το βυθο.
http://www.youtube.com/watch?v=K_DB27_cEu0
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-03-13, 17:28
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Sagittaria subulata δεν θελει κανενα λιπασμα, ειτε σαν υποστρωμα, ειτε ταμπλετες ειτε υγρο.
Τουλαχιστον σε αυτο το ενυδρειο που δεν μπαινει παρα μονο καθαρο νερο (και τα αποβλητα των ψαριων), κατεκλεισε ολο το βυθο.
http://www.youtube.com/watch?v=K_DB27_cEu0
δλδ κανει με την αμμο μονο?....και απο φως?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-03-13, 17:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
δλδ κανει με την αμμο μονο?....και απο φως?
Μονο αμμο εχει μεσα.
Φως οτι ναναι.
Οσο πιο λιγο ειναι τοσο πιο πολυ ψηλωνει (για να φτασει το φως)
Εγω ειχα εκει 108W σε (μ)151 χ (π)51 χ (υ)66 εκ ενυδρειο. 500 λιτρα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-03-13, 17:40
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονο αμμο εχει μεσα.
Φως οτι ναναι.
Οσο πιο λιγο ειναι τοσο πιο πολυ ψηλωνει (για να φτασει το φως)
Εγω ειχα εκει 108W σε (μ)151 χ (π)51 χ (υ)66 εκ ενυδρειο. 500 λιτρα
παρα πολυ ομορφα....μου εφτιαξες τη μερα....και αυτο μεγαλωνει μονο του με δρομεις..?θελω να πω οτι απο την στιγμη που θα το βαλεις δεν κανεις κατι.....?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-03-13, 17:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
παρα πολυ ομορφα....μου εφτιαξες τη μερα....και αυτο μεγαλωνει μονο του με δρομεις..?θελω να πω οτι απο την στιγμη που θα το βαλεις δεν κανεις κατι.....?
Ναι τιποτα, μονο του εξαπλωνεται με δρομεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-03-13, 17:44
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

πολυ ωραια....και για να γυρισω λιγο στο θεμα...για 200 λι...και 4-5 εκατοστα υποστρομα ποσο θα χρειαστω περιπου....εμπειρικα οποιος ξερει....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-03-13, 21:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θα βαλεις υποστρωμα τελικα?
Εκτος κι αν εννοεις χαλικι/αμμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-03-13, 02:08
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα βαλεις υποστρωμα τελικα?
Εκτος κι αν εννοεις χαλικι/αμμο.
για αμμο σκευτομαι...αφου δεν χρειαζομαι υποστρομα για φυτα απο οτι μου ειπαν...αρα....αμμο...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-03-13, 02:58
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ωραια....και για να γυρισω λιγο στο θεμα...για 200 λι...και 4-5 εκατοστα υποστρομα ποσο θα χρειαστω περιπου....εμπειρικα οποιος ξερει....
Ένας γενικός τύπος για να το υπολογίσεις αυτό είναι:

(Μήκος Χ Πλάτος) Χ 0,005

Όπου 5 το ύψος που θέλεις να έχει το υπόστρωμά σου.
Όλα θα είναι στην ίδια μονάδα μέτρησης.
Ένα παράδειγμα:
Σε ένα ενυδρείο το οποίο είναι 120Χ50 (η διαστάσεις του πάτου) και εμείς θέλουμε να έχουμε ένα υπόστρωμα με ύψος 6εκ θα πρέπει να πάρουμε 36 κιλά χαλίκι (ή άμμο) .
(120 Χ 50) Χ 0,006
6000 Χ 0.006
36
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-03-13, 11:34
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένας γενικός τύπος για να το υπολογίσεις αυτό είναι:

(Μήκος Χ Πλάτος) Χ 0,005

Όπου 5 το ύψος που θέλεις να έχει το υπόστρωμά σου.
Όλα θα είναι στην ίδια μονάδα μέτρησης.
Ένα παράδειγμα:
Σε ένα ενυδρείο το οποίο είναι 120Χ50 (η διαστάσεις του πάτου) και εμείς θέλουμε να έχουμε ένα υπόστρωμα με ύψος 6εκ θα πρέπει να πάρουμε 36 κιλά χαλίκι (ή άμμο) .
(120 Χ 50) Χ 0,006
6000 Χ 0.006
36
ευχαριστω παρα πολυ....δεν το ηξερα αυτο...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-03-13, 12:19
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Υπαρχει αποκλιση ομως μεταξυ χαλικιου και αμμου. Η αμμος λογω σχηματος θα ειναι ΠΟΛΥ πιο βαρια απτον ιδιο ογκο χαλικι λογω κενων. Οσο πιο χοντροκοκο τοσο μεγαλυτερη αποκλιση. Δεν ξερω ο τυπος αν αναφερεται πιο πολυ για αμμο η χαλικι απλα να τοχεις υποψην σου. Αν πχ αναφερεται σε αμμο και παρεις χαλικι μπορει να σου φτασουν και 30 κιλα.

Αν και προσωπικα σε 1,50x50, για να εχει και μια διαβαθμιση προς τα πισω ο βυθος, εβαλα 60 κιλα αμμο...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-03-13, 12:28
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει αποκλιση ομως μεταξυ χαλικιου και αμμου. Η αμμος λογω σχηματος θα ειναι ΠΟΛΥ πιο βαρια απτον ιδιο ογκο χαλικι λογω κενων. Οσο πιο χοντροκοκο τοσο μεγαλυτερη αποκλιση. Δεν ξερω ο τυπος αν αναφερεται πιο πολυ για αμμο η χαλικι απλα να τοχεις υποψην σου. Αν πχ αναφερεται σε αμμο και παρεις χαλικι μπορει να σου φτασουν και 30 κιλα.

Αν και προσωπικα σε 1,50x50, για να εχει και μια διαβαθμιση προς τα πισω ο βυθος, εβαλα 60 κιλα αμμο...
κοιτα να δεις εγω θα παρω γιρο στα 30 κιλα αμμο... να ειμαι μεσα...πιστευω οτι θα φτασει...δεν ξερω...θα δειξει...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-03-13, 12:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στο παραπανω ενυδρειο (150χ50) με τις subulata, εχει μπει 45 κιλα αμμος.
Ξεκινα με 35 κιλα αμμο και βλεπεις.
Αναλογα την αμμο, θελει συνθηως πολυ καλο πλυσιμο να φυγει η σκονη για να μη θολωνει το ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-03-13, 13:05
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο παραπανω ενυδρειο (150χ50) με τις subulata, εχει μπει 45 κιλα αμμος.
Ξεκινα με 35 κιλα αμμο και βλεπεις.
Αναλογα την αμμο, θελει συνθηως πολυ καλο πλυσιμο να φυγει η σκονη για να μη θολωνει το ενυδρειο.
εμενα οπως ειπα ειναι 100 επι 40....θα παρω 30 λογο συσκευασιας...10 κιλα...αν δεν μου φτασει....θα παρω πιο μετα αλλα 10....και πως θα την πλυνω?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-03-13, 13:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν ειναι 100χ40, 30 κιλα ειναι και πολλα.
Σε κουβα βαζεις μια ποσοτητα αμμου (πχ 1/3 του κουβα) , τον γεμιζεις με νερο, αφηνεις τη βρυση να τρεχει και ανακατευεις γυρνωντας γυρω γυρω με το χερι να υπερχειλιζει και να φευγει το βρωμικο νερο μεχρι να βγαινει διαυγες.
Αλλαζεις αμμο και συνεχιζεις παρομοιως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-03-13, 13:31
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ειναι 100χ40, 30 κιλα ειναι και πολλα.
Σε κουβα βαζεις μια ποσοτητα αμμου (πχ 1/3 του κουβα) , τον γεμιζεις με νερο, αφηνεις τη βρυση να τρεχει και ανακατευεις γυρνωντας γυρω γυρω με το χερι να υπερχειλιζει και να φευγει το βρωμικο νερο μεχρι να βγαινει διαυγες.
Αλλαζεις αμμο και συνεχιζεις παρομοιως.
με αυτο που μου ειπε ο φιλος....100 επι 40 επι 0.005 ειναι 20...εγω θα παω λοιπον στα 30 να ειμαι κομπλε....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-03-13, 13:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
με αυτο που μου ειπε ο φιλος....100 επι 40 επι 0.005 ειναι 20...εγω θα παω λοιπον στα 30 να ειμαι κομπλε....
Δεν ισχυει το οσο πιο πολυ τοσο πιο καλα.
Μη κανεις μεγαλο υψος το βυθο αν δεν βαλεις φυτα με μεγαλη ριζα.
Πχ για subulata που ειναι μικρη, 3-4 εκ ειναι ΟΚ το υψος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-03-13, 13:36
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ισχυει το οσο πιο πολυ τοσο πιο καλα.
Μη κανεις μεγαλο υψος το βυθο αν δεν βαλεις φυτα με μεγαλη ριζα.
Πχ για subulata που ειναι μικρη, 3-4 εκ ειναι ΟΚ το υψος.
ε ναι....μα δεν θελω και πολυ...ισα ισα...αλλα μια απορια.....στην αμμο το εχεις και εσυ το φυτο....?δεν βγαινει....η αμμος ειναι χαλαρη...λογικα με μια κινηση με κατι μπορεις να το ξεθαψεις...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-03-13, 13:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
ε ναι....μα δεν θελω και πολυ...ισα ισα...αλλα μια απορια.....στην αμμο το εχεις και εσυ το φυτο....?δεν βγαινει....η αμμος ειναι χαλαρη...λογικα με μια κινηση με κατι μπορεις να το ξεθαψεις...
Σε αμμο το ειχα.
Το αντιθετο, η αμμος κραταει γερα τα φυτα. Απο το χαλικι ξεριζωνονται πιο ευκολα.
Το "κακο" της αμμου, ειναι οτι ειναι τοσο σμιχτη (για αυτο και κραταει πιο ευκολα τα φυτα) που δεν περναει μεσα οξυγονο, οπως στο χαλικι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-03-13, 14:33
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

[QUOTE=delta66;749150]Σε αμμο το ειχα.
Το αντιθετο, η αμμος κραταει γερα τα φυτα. Απο το χαλικι ξεριζωνονται πιο ευκολα.
Το "κακο" της αμμου, ειναι οτι ειναι τοσο σμιχτη (για αυτο και κραταει πιο ευκολα τα φυτα) που δεν περναει μεσα οξυγονο, οπως στο χαλικι.[/QUO
ααααα...καταλαβα...αρα νομιζω οτι θα ειμαι οκ......ειναι η πρωτη σοβαρη προσπαθεια που κανω...αφου οταν εφτιαξα το 60αρι δεν ειχα την παραμικρη ιδεα....θελω να νομιζω οτι θα βγει κατι ομορφο...και καλο....ευχαριστω παρα πολυ...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-03-13, 18:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

στα χαλικια βγαινουν ευκολοτερα τα φυτα ενω στην αμμο ριζωνουν για τα καλα.
Προσωπικα θα ελεγα πως ελαχιστα ειναι τα ενυδρεια που οντως θελουν λιπανση, και σιγουρα οχι με τετοιου ειδους φυτα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ george iofid Γλυκό νερό - Γενικά 17 19-01-12 00:08
Διακοσμηση Dionysia Χρυσόψαρα 19 16-03-09 23:21
Ιδεες για διακοσμηση aris2 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 14-11-08 19:18
διακοσμηση zhta47 Αρχάριοι γλυκού νερού 16 17-06-08 15:53
ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ Ρέα Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 7 13-05-07 09:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09190 seconds with 13 queries