Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-03-13, 02:54
Το avatar του χρήστη joanna504
joanna504 Ο χρήστης joanna504 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2011
Περιοχή: Φρεαττύδα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kraken21 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους.. εχω ενα μικρο προβλημα δεν ξερω τι να βαλω πως να τοσ στησω γενικα το ενυδρειο μου εχω διαβασει αρκετα εδω περα εχω δει κιολας αλλα ακομη μενω με την απορια ... θελω να δω την ψαροσυνθεση μου για ενα 60λιτρο εχω διαβασει το υπομνημα με τις προτασεις ... αλλα την μια βδομαδα λεω θα βαλω τελικα ενα χαρεμι απο εντλερς ..μετα αλλαζω γνωμη και παω παλι σε ζωοτοκα γκαπυ .. και αφου επισκευτικα ενα πετ σοπ ειδα διαφορα ψαρακια και αλλαξα παλι γνωμη... αυτα που μου αρεσαν ειναι
•Silver tipped tetra
•glass bloodfin tetra
•Colisa chuna (Honey gourami)
•και τα cpd αλλα δεν τα εχω βρει πουθενα τελικα εως τωρα...

το ενυδρειο μου θελω να εχει κινηση δηλαδη θα μου αρεσε να γεμισω και τις τρεις ζωνες απο ειδη ψαριων αλλα ξερω με περιοριζουν τα λιτρα.. το ενυδρειο μου θα γινει φυτεμενο και ειδη εχουν μπει καποια φυτα
και το ενυδρειο μου στα πρωτα βηματα του
περιμενω τις γνωμες σας με χαρα!!


Καλησπέρα! Ρίξε μια ματιά εδώ http://aquarium-net.blogspot.gr/2013/03/blog-post.html
και εδώ http://aquarium-net.blogspot.gr/2013...og-post_4.html
για κάποιες ιδέες... Γενικά μπορείς να κάνεις αρκετούς συνδυασμούς, αρκεί να ταιριάζουν οι συνθήκες που χρειάζονται τα ψαράκια....
Επίσης εκ πείρας, οι μονομάχοι συμβιώνουν μια χαρά με φιλήσυχα ψαράκια μικρού ή μεσαίου μεγέθους... Με κάτι πιο ζωηρό ή επιθετικό μη το δοκιμάσεις, γιατί με το που θα γυρίσεις το κεφάλι σου, ο μονομάχος θα μοιάζει σαν... μαδημένο κοτόπουλο!!! (κι αυτό το λέω εκ πείρας... )
Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-03-13, 13:52
Το avatar του χρήστη kraken21
kraken21 Ο χρήστης kraken21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-12-2012
Περιοχή: κορυδαλλος , Aγια Βαρβαρα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joanna504 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα! Ρίξε μια ματιά εδώ http://aquarium-net.blogspot.gr/2013/03/blog-post.html
και εδώ http://aquarium-net.blogspot.gr/2013...og-post_4.html
για κάποιες ιδέες... Γενικά μπορείς να κάνεις αρκετούς συνδυασμούς, αρκεί να ταιριάζουν οι συνθήκες που χρειάζονται τα ψαράκια....
Επίσης εκ πείρας, οι μονομάχοι συμβιώνουν μια χαρά με φιλήσυχα ψαράκια μικρού ή μεσαίου μεγέθους... Με κάτι πιο ζωηρό ή επιθετικό μη το δοκιμάσεις, γιατί με το που θα γυρίσεις το κεφάλι σου, ο μονομάχος θα μοιάζει σαν... μαδημένο κοτόπουλο!!! (κι αυτό το λέω εκ πείρας... )
Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι!!!
ωραιο blog νομιζω το εχω ξαναπετυχει αλλα δεν το ειχα δει αυτο το θεμα μπορει να εχω δει και κατι αλλο... τελικα οι λατρες των μονομαχων με πεισανε να παρω εναν ευκαρια να δω και την πολυ ομορφη πλευρα αυτων των ψαριων ... ομως θα ηθελα να ρωτησω αν βαλω μετα απο καποιο καιρο θυληκια θα γινεται φασαρια στο ενυδρειο ή θα εχω ηρεμια ?? αν και αυτο δεν το σκευτομαι να το κανω αν λεω αν (και επισεις αυτη την στιγμη εχω 3μηνων μωρα στο ενυδρειο γκαπυ αν βαλω ενυδρειο καλυτερα ειναι τα δοσω??
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-03-13, 13:57
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

θυληκες μπορεις να βαλεις σε αυτα τα λιτρα με τον μονομαχο αρκει να ειναι καλα φυτεμενο και να τον αφησεις μονο πρωτα κανα διμηνο.
εγω τον εχω με μια εδω και μηνες και ζουν αρμονικοτατα.
http://www.youtube.com/watch?v=yOobO...ature=youtu.be
τα γκαπυ μην το σκεφτεσαι καν να τα αφησεις μαζι του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-03-13, 14:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το παν ειναι το σωστο setup.
πρεπει να υπαρχουν αρκετα φυτα που να δημιουργουν κρυψωνες και "διαχωριστικα" σε περιπτωση που ο μαγκας θελει να απομονωθει για "διαλογισμο"
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-03-13, 19:53
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

ως προς τα cpd's σαν συγκατοικους μονομαχου παντως,εχω μια ενσταση για τις θερμοκρασιες.......
http://www.seriouslyfish.com/species...-margaritatus/
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-03-13, 20:21
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω απολυτα. 23-24 για cpds, 27-28 για μονομαχο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-03-13, 20:30
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
ως προς τα cpd's σαν συγκατοικους μονομαχου παντως,εχω μια ενσταση για τις θερμοκρασιες.......
http://www.seriouslyfish.com/species...-margaritatus/
Εξαρτάται το είδος του μονομάχου...

πχ
betta imbellis :
Temperature: 24 – 28 °C
pH: 5.5 – 7.5
Hardness: 0 – 268 ppm


cpd's :
Temperature: 20 – 26 °C
pH: 6.5 – 7.5; a value of 7.3 was recorded at the type locality.
Hardness: 90 – 268 ppm

Νομίζω πως στα 60 λιτρα έχεις αρκετές έως πολλές επιλογές...ότι κι αν σου προτείνουμε είναι προσωπική άποψη του καθενός και ως ένα βαθμό και προσωπικό "γούστο"

__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-03-13, 20:53
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οι θερμοκρασιες που ανεφερα αφορουν αποκλειστικα προσωπικη παρατηρηση. Βλεποντας τα συγκεκριμενα ψαρια πιο ενεργητικα εκει, θα μπορουσα να τις θεωρησω ιδανικες θερμοκρασιες για εμενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-03-13, 20:58
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι θερμοκρασιες που ανεφερα αφορουν αποκλειστικα προσωπικη παρατηρηση. Βλεποντας τα συγκεκριμενα ψαρια πιο ενεργητικα εκει, θα μπορουσα να τις θεωρησω ιδανικες θερμοκρασιες για εμενα.
Συμφωνώ απόλυτα ως προς την "προσωπική παρατήρηση"

Έτσι κι αλλιώς, οι τιμές έχουν εύρος κι αν ψάξει κάποιος πολλά διαφορετικά sites, ορισμένες φορές διαφέρουν αρκετά στις τιμές που δίνουν

Απλά θεωρούμε κάποια sites πιο έγκυρα και βασιζόμαστε στα δικά τους δεδομένα ως βάση
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-03-13, 21:36
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα αξιοπιστα sites ειναι λιγα και γνωστα...το seriouslyfish ειναι ενα απο αυτα.

Απλα ενα ευρος 6-7 βαθμων κελσιου, εχει μεγαλη διαφορα. Αλλο να εχεις τα cpds στους 20 και αλλο στους 26. Ας μην ξεχναμε οτι μιλαμε για ψαρια ενυδρειου και οχι για ψαρια ελευθερα στη φυση, οπου αναλογα με τις εποχες, αλλαζουν τοσο οι θερμοκρασια, οσο και οι παραμετροι του νερου. Στο ενυδρειο κατα τη γνωμη μου δεν πρεπει να φτανουμε στα ορια της επιτρεπτης θερμοκρασιας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-03-13, 21:49
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

στη φυση ενα ποσοστο ψαριων πεθαινει απο τις μεταβολες του καιρου.δεν ειναι το ιδιο με το ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-03-13, 21:53
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Και μεγαλο ποσοστο οχι. Αλλα αυτο ουσιαστικα ειπα, οτι στο ενυδρειο καλο ειναι να ειναι σχετικα σταθερες οι συνθηκες και οχι στα ορια των θεωρητικα επιτρεπτων συνθηκων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-03-13, 23:20
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

για αυτο το ειπα.σε ενα ενυδρειο δεν μπορουμε να παιρνουμε τα ρισκα με το φοβο να χασουμε εστω και ενα ψαρι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05138 seconds with 13 queries