Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-03-13, 16:57
Το avatar του χρήστη kraken21
kraken21 Ο χρήστης kraken21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-12-2012
Περιοχή: κορυδαλλος , Aγια Βαρβαρα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Ο αναποφασιστος!!

καλησπερα σε ολους.. εχω ενα μικρο προβλημα δεν ξερω τι να βαλω πως να τοσ στησω γενικα το ενυδρειο μου εχω διαβασει αρκετα εδω περα εχω δει κιολας αλλα ακομη μενω με την απορια ... θελω να δω την ψαροσυνθεση μου για ενα 60λιτρο εχω διαβασει το υπομνημα με τις προτασεις ... αλλα την μια βδομαδα λεω θα βαλω τελικα ενα χαρεμι απο εντλερς ..μετα αλλαζω γνωμη και παω παλι σε ζωοτοκα γκαπυ .. και αφου επισκευτικα ενα πετ σοπ ειδα διαφορα ψαρακια και αλλαξα παλι γνωμη... αυτα που μου αρεσαν ειναι
•Silver tipped tetra
•glass bloodfin tetra
•Colisa chuna (Honey gourami)
•και τα cpd αλλα δεν τα εχω βρει πουθενα τελικα εως τωρα...

το ενυδρειο μου θελω να εχει κινηση δηλαδη θα μου αρεσε να γεμισω και τις τρεις ζωνες απο ειδη ψαριων αλλα ξερω με περιοριζουν τα λιτρα.. το ενυδρειο μου θα γινει φυτεμενο και ειδη εχουν μπει καποια φυτα
και το ενυδρειο μου στα πρωτα βηματα του
περιμενω τις γνωμες σας με χαρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-13, 17:02
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kraken21 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους.. εχω ενα μικρο προβλημα δεν ξερω τι να βαλω πως να τοσ στησω γενικα το ενυδρειο μου εχω διαβασει αρκετα εδω περα εχω δει κιολας αλλα ακομη μενω με την απορια ... θελω να δω την ψαροσυνθεση μου για ενα 60λιτρο εχω διαβασει το υπομνημα με τις προτασεις ... αλλα την μια βδομαδα λεω θα βαλω τελικα ενα χαρεμι απο εντλερς ..μετα αλλαζω γνωμη και παω παλι σε ζωοτοκα γκαπυ .. και αφου επισκευτικα ενα πετ σοπ ειδα διαφορα ψαρακια και αλλαξα παλι γνωμη... αυτα που μου αρεσαν ειναι
•Silver tipped tetra
•glass bloodfin tetra
•Colisa chuna (Honey gourami)
•και τα cpd αλλα δεν τα εχω βρει πουθενα τελικα εως τωρα...

το ενυδρειο μου θελω να εχει κινηση δηλαδη θα μου αρεσε να γεμισω και τις τρεις ζωνες απο ειδη ψαριων αλλα ξερω με περιοριζουν τα λιτρα.. το ενυδρειο μου θα γινει φυτεμενο και ειδη εχουν μπει καποια φυτα
και το ενυδρειο μου στα πρωτα βηματα του
περιμενω τις γνωμες σας με χαρα!!
Για cpd's κάνε ένα τηλέφωνο στο water inn...είχε φέρει πάρα πολλα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-03-13, 17:04
Το avatar του χρήστη kraken21
kraken21 Ο χρήστης kraken21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-12-2012
Περιοχή: κορυδαλλος , Aγια Βαρβαρα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

οκ θα κανω εχω να παω και καιρο ευκαιρια για μια επισκεψει :P μπορω να τα συνδυασω με κατι αλλο τα cpds?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-13, 17:06
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kraken21 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ θα κανω εχω να παω και καιρο ευκαιρια για μια επισκεψει :P μπορω να τα συνδυασω με κατι αλλο τα cpds?

Μονομάχο... (Nick...μην "φορτώσεις"!!! )
Από προσωπική, αλλά μικρή εμπειρία, θα σου έλεγα να αποφύγεις τα ζωοτόκα σε 60λιτρο
Δεν θα ξέρεις τι να πρωτοχαρίζεις...όταν αρχίζουν τις γέννες
Ειναι όμορφα ψαράκια, αλλά νομίζω πως ακόμη και ένα μόνο χαρέμι αν έχεις, χρειάζεσαι πάνω από 120λιτρα κι αυτό στο τέλος θα σου φανεί μικρό

Να υποθέσω πως θα πας σε φυτεμένο? (η ερώτηση απαντήθηκε...με τη φωτογραφία που ανέβασες)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-03-13, 17:07
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
τι χρειαζονται ... εχει και προτεινομενες "συνθεσεις" ψαριων ... για 60λιτρα ενυδρεια!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-03-13, 17:07
Το avatar του χρήστη kraken21
kraken21 Ο χρήστης kraken21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-12-2012
Περιοχή: κορυδαλλος , Aγια Βαρβαρα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

επειδη σε μενα δεν εμφανιζει την φωτο δεν ξερω για σας ας την ανεβασω τελικα με τον απλο τροπο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P3121093.jpg
Εμφανίσεις:  312
Μέγεθος:  61,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-03-13, 17:10
Το avatar του χρήστη kraken21
kraken21 Ο χρήστης kraken21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-12-2012
Περιοχή: κορυδαλλος , Aγια Βαρβαρα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

δεν το ειχα προσεξει τις συνθεσεις ψαριων ... τελικα ειμαι και πολυ προσεκτικος!! ευχαριστω Γιωργο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-03-13, 18:25
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ωραιο ενυδρειο παντως!!

Εχεις πιο μακρινη φωτο? Με ξεγελαει λιγο στο πλατος!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-03-13, 18:27
Το avatar του χρήστη kraken21
kraken21 Ο χρήστης kraken21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-12-2012
Περιοχή: κορυδαλλος , Aγια Βαρβαρα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

σκευτηκα να μην βγαλω καμια σοβαρη φωτογραφια για να τις εχω στην παρουσιαση μου ... δωσμου λιγο χρονο και ανεβαζω αφου θες
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-03-13, 18:53
Το avatar του χρήστη kraken21
kraken21 Ο χρήστης kraken21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-12-2012
Περιοχή: κορυδαλλος , Aγια Βαρβαρα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

οριστε και απο πιο μακρια !!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  to enidrio mou.jpg
Εμφανίσεις:  298
Μέγεθος:  51,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-03-13, 23:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονομάχο... (Nick...μην "φορτώσεις"!!! )


γιατι να φορτωσω βρε? ουδεποτε υπηρξα απο αυτους που υποστηριζουν με φανατισμο μουτζαχεντιν οτι οι μονομαχοι πρεπει ντε και καλα να ειναι μονοι τους.
Επισεις ουδεποτε ειχα φανατισμο με το θεμα λιτρα ανα ψαρι.
Το μονο πραγμα που λεω και ξαναλεω ειναι οτι ο μονομαχος ειναι ενα κανονικοτατο ψαρι 7 εκατοστων και πρεπει να αντιμεωπιζεται ως τετοιο κι οχι σαν κατι διαφορετικο που μπορει να χωρεσει οπουδηποτε και σε συνθηκες οτι να ναι γιατι προκειται για επικινδυνο μυθο οπως αυτο με τους "γλυφτες" και τα χρυσοψαρα στη γυαλα.
Απο τη στιγμη που ο μαγκας θα μπει σε ενα σχετικα αξιοπρεπες χωρο 60 λιτρων, και αν εχει και σωστες συνθηκες (σ αυτο δεν ξερω αν ταιριαζουν τα cpd αλλα αν θελουν περεμφερη συνθηκες ειναι οκ) ολα ειναι μια χαρα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-03-13, 23:40
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι να φορτωσω βρε? ουδεποτε υπηρξα απο αυτους που υποστηριζουν με φανατισμο μουτζαχεντιν οτι οι μονομαχοι πρεπει ντε και καλα να ειναι μονοι τους.
Επισεις ουδεποτε ειχα φανατισμο με το θεμα λιτρα ανα ψαρι.
Το μονο πραγμα που λεω και ξαναλεω ειναι οτι ο μονομαχος ειναι ενα κανονικοτατο ψαρι 7 εκατοστων και πρεπει να αντιμεωπιζεται ως τετοιο κι οχι σαν κατι διαφορετικο που μπορει να χωρεσει οπουδηποτε και σε συνθηκες οτι να ναι γιατι προκειται για επικινδυνο μυθο οπως αυτο με τους "γλυφτες" και τα χρυσοψαρα στη γυαλα.
Απο τη στιγμη που ο μαγκας θα μπει σε ενα σχετικα αξιοπρεπες χωρο 60 λιτρων, και αν εχει και σωστες συνθηκες (σ αυτο δεν ξερω αν ταιριαζουν τα cpd αλλα αν θελουν περεμφερη συνθηκες ειναι οκ) ολα ειναι μια χαρα
Εγραψες ότι ακριβώς ήθελα να διαβάσω
Νομίζω πως σιγά σιγά πρέπει να ξεπεραστεί ο μύθος που θέλει τους μονομάχους...μόνους (και εννοείται πως έκανα πλάκα στα περί "φορτώματος")

@kraken21 : Με το 60λιτρο έχεις αρκετές επιλογές. Αν θέλεις ένα ψάρι με χαρακτήρα...δες "betta"
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-03-13, 23:42
Το avatar του χρήστη kraken21
kraken21 Ο χρήστης kraken21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-12-2012
Περιοχή: κορυδαλλος , Aγια Βαρβαρα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

nick οπως κοιταζα για τα ψαρια ειδα και τους κακομοιρους τους μονομαχους στα ποτηρακια ... απο την μια ηθελα να αγορασω ενα 30 λιτρο να παρω εναν μονομαχο και να τον απαλαξω απο το ποτηρακι (εναν μεσα στους 20 μηδαμινα δηλαδη μακαρι να γινοταν ολους!!) αλλα ειναι ο χωρος... πραγματικα μου αρεσουν πολυ οι μονομαχοι αλλα επειδη οσα μου εχουν πει πριν διαβασω εδω στο GAB ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ μου ειχαν πει να τον βαλω μονο του...αα!! και ειδικοτερα απο πετ σοπ μου εδωσαν ενα 12 λιτρο ενυδρειο και μου ειπαν μπορεις να βαλεις εναν μονομαχο με 4 θυληκες για να ζευγαρωση τοσο απλα και τοσο ευκολα (αποτι καταλαβες ηταν απο τα πρωτα ενυδρεια που εκλεγα για τα καημενα τα ψαρακια οταν τα εχασα) τωρα αν οντως ειναι κοινωνικο ψαρι ισως να το ψαξω με τι μπορει να συνυπαρξει αρμωνικα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-03-13, 23:46
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27618
To υπόμνημα είναι του 2008.
Αν κοιτάξεις τα θέματα στην ενοτητα των bettas, θα δεις πολλές περιπτώσεις αρμονικής συγκατοίκησης με άλλα ψάρια

Όλα όμως είναι και θέμα χαρακτήρα...του μονομάχου

Καλή συνέχεια από μένα και εύχομαι η ψαροσύνθεση που θα επιλέξεις, να σε κάνει χαρούμενο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-03-13, 23:51
Το avatar του χρήστη kraken21
kraken21 Ο χρήστης kraken21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-12-2012
Περιοχή: κορυδαλλος , Aγια Βαρβαρα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27618
To υπόμνημα είναι του 2008.
Αν κοιτάξεις τα θέματα στην ενοτητα των bettas, θα δεις πολλές περιπτώσεις αρμονικής συγκατοίκησης με άλλα ψάρια

Όλα όμως είναι και θέμα χαρακτήρα...του μονομάχου

Καλή συνέχεια από μένα και εύχομαι η ψαροσύνθεση που θα επιλέξεις, να σε κάνει χαρούμενο
τοχα διαβασει αυτο το υπομνημα αλλα ελα που το ξεχασα ... σε ευχαριστω πολυ ... και γω αυτο θελω και προπαντων να μην κανει εμενα χαρουμενο αλλα τα ψαρακια!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-03-13, 00:04
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μια χαρα κοινωνικοτατοι ειναι οι μονομαχοι. Εχουν δοκιμαστει σε πολλα ενυδρεια με συγκατοικους απο πολλους χομπιστες (και με εμενα μεσα). Βεβαια, να υπαρχει χωρος να χωρεσουν ολα. Σε 20-30 λιτρα, δεν χωραει τιποτα, περα απο σαλιγκαρια και φυτα. Ειναι παντα θεμα χαρακτηρα του καθε μονομαχου η συμπεριφορα, αλλα σε λιγα λιτρα, ειναι λογικο να γινεται επιθετικος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-03-13, 00:09
Το avatar του χρήστη Brutale
Brutale Ο χρήστης Brutale δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2012
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Βρισκομουν ακριβως στην ιδια θεση με εσενα, περασα απο πολλες λαθος ψαροσυνθεσεις που της μετανιωνα ανα μια βδομαδα και πλεον κατεληξα...
Εγω εχω να σου προτεινω ενα χαρεμι με tiger barbs. Αν και ειναι ενα ψαρι το οποιο εχω παρατηρησει οτι δεν πολυ αναφερεται εδω μεσα στις προτιμησεις, θεωρω οτι ειναι ενα ψαρι πολυ ομορφο, με "χαρακτηρα", συνεχεις κινηση με αποτελεσμα να φαινεται ενα ενυδρειο φουλ γεματο σε ολες τις ζωνες. Σε αναλογα λιτρα εχω ενα με 9 ατομα και τα απολαμβανω με τις ωρες!!!
Καλη συνεχεια στο στησιμο και περιμενουμε παρουσιαση..!!
__________________
Το μεγαλο ψαρι απο τη μυτη πιανεται...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-03-13, 00:11
Το avatar του χρήστη kraken21
kraken21 Ο χρήστης kraken21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-12-2012
Περιοχή: κορυδαλλος , Aγια Βαρβαρα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα κοινωνικοτατοι ειναι οι μονομαχοι. Εχουν δοκιμαστει σε πολλα ενυδρεια με συγκατοικους απο πολλους χομπιστες (και με εμενα μεσα). Βεβαια, να υπαρχει χωρος να χωρεσουν ολα. Σε 20-30 λιτρα, δεν χωραει τιποτα, περα απο σαλιγκαρια και φυτα. Ειναι παντα θεμα χαρακτηρα του καθε μονομαχου η συμπεριφορα, αλλα σε λιγα λιτρα, ειναι λογικο να γινεται επιθετικος.
δηλαδη εγω τωρα να τον δοκιμασω με στο 60λιτρο αν και μου φαινετε μικρο για ενυδρειο θα μπει ενας μονομαχος και ενα μικρο ή χαρεμι θα δουμε απο τι να δω πρωτα και τις συνθηκες ή ενα κοπαδι ... και κλεισαμε.. ...- σαν να μην με καλυπτει τελικα το 60λιτρο θελω τοσα πολλα να κανω
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-03-13, 00:13
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

παιδια ΕΝΑ συνδυασμο μονο μην τολμηστε: δυο αρσενικους μονομαχους στον ιδιο χωρο (η με αλλα ψαρια που θυμιζουν κατι τετοιο πχ τιποτα γκαπυ με μεγαλες ουρες αλλα που ετσι κι αλλιως δεν ταιριαζουν και λογο συνθηκων)
Αυτος ειναι απαγορευτικος συνδυασμος, τουλαχιστο στον περιορισμενο χωρο ενος μικρου ενυδρειου (και το 100ρι μικρο ειναι για τετοια "πειραματα")
Απο κει και περα μια χαρα ηρεμο ψαρακι ειναι και με ηρεμυς συγκατοικους που δεν εχουν επιθετικοτητα η που να μην εχουν την ταση να τσιμπανε ουρες αλλων ψαριων μπορει να ταιριαξει μια χαρα εντελως απροβληματιστα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-03-13, 00:17
Το avatar του χρήστη kraken21
kraken21 Ο χρήστης kraken21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-12-2012
Περιοχή: κορυδαλλος , Aγια Βαρβαρα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Brutale Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρισκομουν ακριβως στην ιδια θεση με εσενα, περασα απο πολλες λαθος ψαροσυνθεσεις που της μετανιωνα ανα μια βδομαδα και πλεον κατεληξα...
Εγω εχω να σου προτεινω ενα χαρεμι με tiger barbs. Αν και ειναι ενα ψαρι το οποιο εχω παρατηρησει οτι δεν πολυ αναφερεται εδω μεσα στις προτιμησεις, θεωρω οτι ειναι ενα ψαρι πολυ ομορφο, με "χαρακτηρα", συνεχεις κινηση με αποτελεσμα να φαινεται ενα ενυδρειο φουλ γεματο σε ολες τις ζωνες. Σε αναλογα λιτρα εχω ενα με 9 ατομα και τα απολαμβανω με τις ωρες!!!
Καλη συνεχεια στο στησιμο και περιμενουμε παρουσιαση..!!
μου 'χουν περασει και αυτα απο το μυαλο γιατι τα εχω δει ειναι αρκετα κινητικα.... δυσκολη τελικα αποφαση...τα λεει και ο τιτλος
-------------------------
αυτο εννοειτε οχι δυο αρσενικους... δηλαδη παμε να βγαλουμε τα ματια μας μονοι μας... βλεπω να βγαινουν οι αρσενικοι και να μας δινουν τιποτα φαπες :P (συγνωμη για την εκφραση )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kraken21 : 13-03-13 στις 00:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-03-13, 00:19
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kraken21 Εμφάνιση μηνυμάτων
μου 'χουν περασει και αυτα απο το μυαλο γιατι τα εχω δει ειναι αρκετα κινητικα
Θα χρειαστείς δραμαμίνες!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-03-13, 00:24
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kraken21
Βρισκομουν ακριβως στην ιδια θεση με εσενα, περασα απο πολλες λαθος ψαροσυνθεσεις που της μετανιωνα ανα μια βδομαδα και πλεον κατεληξα...
Εγω εχω να σου προτεινω ενα χαρεμι με tiger barbs. Αν και ειναι ενα ψαρι το οποιο εχω παρατηρησει οτι δεν πολυ αναφερεται εδω μεσα στις προτιμησεις, θεωρω οτι ειναι ενα ψαρι πολυ ομορφο, με "χαρακτηρα", συνεχεις κινηση με αποτελεσμα να φαινεται ενα ενυδρειο φουλ γεματο σε ολες τις ζωνες. Σε αναλογα λιτρα εχω ενα με 9 ατομα και τα απολαμβανω με τις ωρες!!!
Καλη συνεχεια στο στησιμο και περιμενουμε παρουσιαση..!!
Περα οτι θεωρω λιγα τα 60 λιτρα για 9 tiger barbs (προσωπικα θα τα εβαζα σε 100- γνωμη μου παντα), το θεμα ειναι οτι αν θελησει στο μελλον να πειραματιστει με κανενα νεο ψαρακι, μπορει απλα να το ξεχασει. Θα το ξεπουπουλιασουν! Δεν τα εχω φιλοξενησει ποτε, αλλα δινουν οντως αρκετη κινηση στο ενυδρειο. Οχι ηρεμη, ομως, οπως αλλα κοπαδακια αν καποιος θελει αυτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-03-13, 00:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οχι tiger barbs με μονομαχο, γιατι σε μερικες μερες θα μεινει χωρις ουρα.

Προσωπικα σε 60ρι τον προτιμω μονο του η με 3 θυλικες (θελει λιγο προσοχη το στησιμο τετοιου ενυδρειου οποτε απαιτει μια καποια εμπειρια πανω στο ειδος) αλλα σε ενα ενυδριακι 1 μετρου θα τον εβαζα ανετα με αρλεκινακια και kuhli loaches. (η με καποια ειδη tetras και corys αν δεν μας ενδιαφερει τοσο η βιοτοπικοτητα).
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-03-13, 00:26
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι tiger barbs με μονομαχο, γιατι σε μερικες μερες θα μεινει χωρις ουρα.
Για σκέτα λέει βρε! Άντε είδες εσύ χαραμάδα να του βάλεις μονομάχο, να μη μιλήσουν άλλοι;!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-03-13, 00:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σκέτα λέει βρε! Άντε είδες εσύ χαραμάδα να του βάλεις μονομάχο, να μη μιλήσουν άλλοι;!

α οκ...

χαχα τι να κανουμε? οπως αλλοι ειναι ψυχωτικοι με τους δισκους ετσι καποιοι αλλοι ειναι με τους μονομαχους
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-03-13, 00:32
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74
χαχα τι να κανουμε? οπως αλλοι ειναι ψυχωτικοι με τους δισκους ετσι καποιοι αλλοι ειναι με τους μονομαχους
Και καλα κανουν!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-03-13, 00:37
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Και καλα κανουν!
Όχι και δεύτερος θεέ μου! Καλά δεν ήσουν εσύ με τους "καρχαρίες" σου;!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-03-13, 00:40
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εκεινα ειναι το μεγααααλο κολλημα!
Αλλα εχω και μικροτερο με τους μονομαχους
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-03-13, 00:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκεινα ειναι το μεγααααλο κολλημα!
Αλλα εχω και μικροτερο με τους μονομαχους


α δεν εισαι ακομα μυημενος, αλλα εισαι σε καλο δρομο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-03-13, 01:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Προς το παρον δεν εχω σκοπο να ξαναφιλοξενησω μονομαχο, οχι στο κοντινο μελλον, τουλαχιστον. Θελω να κανω καποια αλλα πραγματα πρωτα. Αργοτερα θα το ξανακανω. Απλα τους θεωρω πολυ ιδιαιτερα πλασματα και δυστυχως, πολυ ταλαιπωρημενα. Βεβαια, με τα χιλια ζορια κρατηθηκα να μην ξεστησω το γαριδαδικο και να βαλω το μονομαχο της εκθεσης που καναμε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08766 seconds with 13 queries