Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 01-02-13, 17:53
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
τελος παντων ευχομαι μονο μια μερα να καταφερω να το κανω και να ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας το παρουσιασω....και εχω και λιγο πισμα.....ειδικα τωρα με ολα αυτα που μου λετε....με καλο τροπο το λεω παντα...και πολυ καλα κανατε και μου τα ειπατε...
πραγματικα σου ευχομαι να το καταφερεις και ολα εδω ειναι καλοπροαιρετα παντα και απο ολους νομιζω
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 01-02-13, 17:56
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παλαβιαρη ολοκληρη πισινα εκανες εσυ και λες τον αλλο με τα μολις 3000 λιτρα του αχαχαχα
εγω δεν πηγα απο τα 60 λιτρα στα 6.000 που ετοιμαζω και οπως ξερεις και εχεις διαβασει εχω μελετησει απο πριν τα παντα.... ΑΑΑΑ και δεν μενω σε οροφο...
προσπαθω επιδη ξερω καποια πραγματα απο μεγαλα ενυδρεια να τον προσγειωσω και να το ψαξει λιγο καλητερα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
τελος παντων ευχομαι μονο μια μερα να καταφερω να το κανω και να ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας το παρουσιασω....και εχω και λιγο πισμα.....ειδικα τωρα με ολα αυτα που μου λετε....με καλο τροπο το λεω παντα...και πολυ καλα κανατε και μου τα ειπατε...
κι εγω στο ευχομαι και πραγματικα μεσα απο την καρδια μου. εξαλου ειμαι λατρης των μεγαλων ενυδρειων και ψαριων.... γι αυτο και ξεκινησα το ενυδρειο μου στα 6.000 λιτρα...
απλα παρε τα με την σειρα και κανε ολους τους υπολογισμους σωστα...
αν δεν σε περνει 3.000 δεν ειναι κακο να κανεις ενα 1000-1500 λιτρα και να το κανεις ομορφο να το χαιρεσαι!!!!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 01-02-13 στις 17:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 01-02-13, 18:00
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

κι εγώ στο εύχομαι μέσ απο την καρδιά μου όμως μελέτησέ το καλά και αν χρειαστεί να το κάνεις λίγο μικρότερο να χωράει και το σαλόνι να το απολαμβάνεις με την παρέα σου δεν θα ναι κακό, μην το δεις εγωιστικά. υπολόγισε και το κόστος λειτουργιας του πλην αυτού της κατασκευής του.
μην νομίζεις κι όσοι σε συμβουλεύουμε απο τα λάθη μας έχουμε διδαχθεί. εγώ πχ απο κάποια λάθος τοποθέτηση στο σαλόνι μου, κάθε τόσο μουρμουράω τον εαυτό μου γιατί είναι δύσκολη η αλλαγή.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------

κι εγω στο ευχομαι και πραγματικα μεσα απο την καρδια μου. εξαλου ειμαι λατρης των μεγαλων ενυδρειων και ψαριων.... γι αυτο και ξεκινησα το ενυδρειο μου στα 6.000 λιτρα...
απλα παρε τα με την σειρα και κανε ολους τους υπολογισμους σωστα...
αν δεν σε περνει 3.000 δεν ειναι κακο να κανεις ενα 1000-1500 λιτρα και να το κανεις ομορφο να το χαιρεσαι!!!!!
χα χα Θανάση μαζί το γράψαμε το κείμενο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 01-02-13 στις 18:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 01-02-13, 18:00
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

jim,(εκτος της γνωμης του μηχανικου που προεχει)
γιατι δεν ανοιγεις ενα νεο θεμα ,να σου πουν και τα παιδια τι ακριβως θα χρειαστεις απο εξοπλισμο,να το συζητησετε,να τα βαλεις κατω να δεις το κοστος,πραγματα που ισως δεν σου περασαν απο το μυαλο για την λειτουργεια του,κλπ κλπ?
τωρα εδω μιλησαμε τελειως γενικα,πως θα ξεκινησεις ετσι μονος σου?
χαιρομαι πολυ που εχεις πεισμα και ευχομαι πραγματικα να βγει κατι υπεροχο,εστω κι αν στην πορεια δεις οτι ισως το κανεις πιο μικρο.
εξαλλου το μεγεθος δεν μετραει λενε,τι πολυυυυ μεγαλο,τι σκετο μεγααααλο,δεν θα τα χαλασουμε εκει χαχαχαχαχαχα!!
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 01-02-13, 19:03
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Μ' αρέσει το όνειρο σου
Αλλά για συντηρήσεις ένα τέτοιο ενυδρείο εκτός απ' όλα τ' άλλα θέλει και κάποια εμπειρία
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 01-02-13, 19:37
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μ' αρέσει το όνειρο σου
Αλλά για συντηρήσεις ένα τέτοιο ενυδρείο εκτός απ' όλα τ' άλλα θέλει και κάποια εμπειρία
+1
εξάλλου οι διαστάσεις που αναφέρεις δεν είναι ότι καλύτερο για iwagumi, θα χρειαστείς υπερβολικά πολύ δυνατό φωτισμό για να διατηρήσεις το γρασίδι σε τόσο ύψος και τόσο πλάτος εκτός κι αν μπορείς να βάλεις φωτοσωλήνες.

Γνώμη μου φτιάξε το ενυδρείο με το καλό, σκέψου πολύ καλά το τεχνικό κομμάτι φίλτρανσης-φωτισμού και μετά βλέπεις τι ψάρια και φυτά θα μπορέσεις να βάλεις
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 01-02-13, 19:59
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366
Send a message via Skype™ to ignatios
Προεπιλογή

Σε όλα τα παραπάνω κοστολόγια συνυπολόγισε και το κόστος της στολής κατάδυσης που θα χρειαστείς για να το κλαδεύεις.
__________________
http://www.igna.gr
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 01-02-13, 20:04
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

δλδ αν το κανω 1000 με 1500 δεν θα εχει μεγαλο κοστος...καλα σιγουρα δεν θα εχει σε σχεση με τα 3000 αλλα και παλι πιστευω οτι θα ειναι μεγαλο...
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 01-02-13, 20:06
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
+1
εξάλλου οι διαστάσεις που αναφέρεις δεν είναι ότι καλύτερο για iwagumi, θα χρειαστείς υπερβολικά πολύ δυνατό φωτισμό για να διατηρήσεις το γρασίδι σε τόσο ύψος και τόσο πλάτος εκτός κι αν μπορείς να βάλεις φωτοσωλήνες.

Γνώμη μου φτιάξε το ενυδρείο με το καλό, σκέψου πολύ καλά το τεχνικό κομμάτι φίλτρανσης-φωτισμού και μετά βλέπεις τι ψάρια και φυτά θα μπορέσεις να βάλεις
αααα,δεν παιζω,εσεις λετε συνεχως,πως τα μεγαλυτερα ενυδρεια ειναι ευκολοτερα οταν δεν εχουμε εμπειρια ,απο τα μικρα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
δλδ αν το κανω 1000 με 1500 δεν θα εχει μεγαλο κοστος...καλα σιγουρα δεν θα εχει σε σχεση με τα 3000 αλλα και παλι πιστευω οτι θα ειναι μεγαλο...
εσενα η αγαπημενη σου λεξη θα πρεπει να ειναι η "μεγαλο"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leda : 01-02-13 στις 20:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 01-02-13, 20:11
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Τοσο μεγαλα project θελουν πολυ μελετη,δεν ειναι απλα.Στην θεση σου δεν θα εκανα κατι τετοιο και ειδικα σε πολυκατοικια.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 01-02-13, 20:28
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

μονοκατοικια..
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 01-02-13, 20:29
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
αααα,δεν παιζω,εσεις λετε συνεχως,πως τα μεγαλυτερα ενυδρεια ειναι ευκολοτερα οταν δεν εχουμε εμπειρια ,απο τα μικρα
-------------------------
D
Ισχύει.. θα μπορεί να βάλει μέσα μερικές red cherry και αν ξεχνάει και καμιά αλλαγή νερού δεν τρέχει τίποτα (κατάλαβες νομίζω τη λογική του εύκολου-πολλά λίτρα)

Πέρα από τη πλάκα εδώ ο φίλος μας δεν μιλάει για ένα απλό κοινωνικό ενυδρείο αλλά για φυτεμένο και μάλιστα iwagumi που παρεμπιπτόντως πολλοί έμπειροι έφαγαν τα μούτρα τους. Δεν λέω ότι είναι αδύνατο αλλά θέλει αρκετό διάβασμα και σε τέτοιες διαστάσεις και πολύ χρήμα για την συντήρηση του.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 01-02-13, 20:34
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

λοιπον παιδια.....εγω νομιζω οτι απαντησα σε ολους......σιγα σιγα....θα κατσω να τα βαλω κατω να δω τι και πως και ποσα...και σιγα σιγα θα δουμε.....δεν βιαζομαι....δεν το θελω για αυριο....ειναι στο μυαλο απο καθε αποψη....
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 01-02-13, 20:40
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Θέλω και εγω απο αυτό ρε παιδια ,νομίζω έχουμε ξεφύγει ε;
Θα έλεγα στον φίλο μας να φωνάξει καλύτερα τον Amano να του το φτιάξει,θα του βγεί κάτιτις παραπάνω αλλα θα έχει σίγουρη επιτυχία (για οσο καιρο θα είναι εκει ο Amano).Υπολογίστε έτσι απλά στο δικό μου Iwagomi είχα 2 ΜΗ Χ150W αυτο θα θέλει τουλάχιστον 6 με 8 και το λιγότερο 250W )μήπως είναι ο Λάτσης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 01-02-13, 20:43
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

καλη ιδεα..πραγματικα ειναι το μονο που δεν ειχα σκευτει...εχεις το κιν του?χεχεχε....
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 01-02-13, 21:31
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω και εγω απο αυτό ρε παιδια ,νομίζω έχουμε ξεφύγει ε;
Θα έλεγα στον φίλο μας να φωνάξει καλύτερα τον Amano να του το φτιάξει,θα του βγεί κάτιτις παραπάνω αλλα θα έχει σίγουρη επιτυχία (για οσο καιρο θα είναι εκει ο Amano).Υπολογίστε έτσι απλά στο δικό μου Iwagomi είχα 2 ΜΗ Χ150W αυτο θα θέλει τουλάχιστον 6 με 8 και το λιγότερο 250W )μήπως είναι ο Λάτσης.
πες τα στρατηγέ μας....

λοιπόν με έναν απλό υπολογισμό 8 ΜΗ 250watt με οκτώ ( ώρες λειτουργίας(το λιγότερο) ημερησίως για 1 χρόνο (365 μέρες), καταναλώνει 8χ250χ8χ365 = πέντε εκατομμύρια οκτακόσιες σαράντα (5.840.000) κιλοβατώρες.

Η χρέωση γίνεται με το υψηλότερο κλιμάκιο (0,15¤/KWr με τον παλιό τιμοκατάλογο της ΔΕΗ χωρίς να υπολογίζουμε τις φετινές αυξήσεις)

¶ρα ο φωτισμός του ενυδρείου για ένα χρόνο θα κοστίσει 5.840.000 * 0,15 = 876.000 ¤ ΝΑΙ ΟΚΤΑΚΟΣΙΕΣ ΕΒΔΟΜΗΝΤΑ ΕΞΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ!

Το σκέφτεσαι ακόμα; αν ναι θα ήθελα να σε γνωρίσω.. έχω κάποιες επιχειρηματικές ιδέες και θα ήθελα έναν επενδυτή να τις υλοποιήσω
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 01-02-13, 21:34
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 01-02-13, 21:39
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
πες τα στρατηγέ μας....

λοιπόν με έναν απλό υπολογισμό 8 ΜΗ 250watt με οκτώ ( ώρες λειτουργίας(το λιγότερο) ημερησίως για 1 χρόνο (365 μέρες), καταναλώνει 8χ250χ8χ365 = πέντε εκατομμύρια οκτακόσιες σαράντα (5.840.000) κιλοβατώρες.

Η χρέωση γίνεται με το υψηλότερο κλιμάκιο (0,15¤/KWr με τον παλιό τιμοκατάλογο της ΔΕΗ χωρίς να υπολογίζουμε τις φετινές αυξήσεις)

¶ρα ο φωτισμός του ενυδρείου για ένα χρόνο θα κοστίσει 5.840.000 * 0,15 = 876.000 ¤ ΝΑΙ ΟΚΤΑΚΟΣΙΕΣ ΕΒΔΟΜΗΝΤΑ ΕΞΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ!

Το σκέφτεσαι ακόμα; αν ναι θα ήθελα να σε γνωρίσω.. έχω κάποιες επιχειρηματικές ιδέες και θα ήθελα έναν επενδυτή να τις υλοποιήσω
Παρα πολλα ειναι μηπως εγινες καποιο λαθος στις πραξεις?
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 01-02-13, 21:46
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρα πολλα ειναι μηπως εγινες καποιο λαθος στις πραξεις?
είναι όντως πάρα πολλά.. η πραγματική αξία είναι γύρω στις 20.000 ευρώ ....μόνο

τέλος πάντων για τελειώσει το θέμα κόστους αν υπολογίσετε με τον κατάλογο της ΔΕΗ βγαίνει περίπου 2000 ευρώ το χρόνο μόνο για τον φωτισμό αλλά και πάλι δεν είναι υπερβολικά;

Ελπίζω ο φίλος μας να τα βάλει κάτω και να το ξανασκεφτεί, μακάρι να έχει την δυνατότητα να το φτιάξει αλλά έτσι όπως μας κατάντησαν οι κυβερνώντες ήδη τα ενυδρειάκια μας είναι πολυτέλεια..
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alex_Salonica : 01-02-13 στις 22:04
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 01-02-13, 22:11
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

ε,2000 δεν ειναι και τοσα πολλα,ικαρια ειναι εκει,λιγα λιγα κι οποτε εχουν τα δινουν...
(καλα,κοντεψα να παθω τον δεσποτη στρατηγο..κανουν τετοιες πλακες ωρε?)
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 02-02-13, 09:46
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
ε,2000 δεν ειναι και τοσα πολλα,ικαρια ειναι εκει,λιγα λιγα κι οποτε εχουν τα δινουν...


παντος νομιζω οτι εχουν συνηθησει στα πολλα ευρω σε ρευμα...
αν σκεφτεις ποσο μεγααααααλαααααααα σαλονια εχουν και ποσο μεγαααααααααλααααα φωτιστικα για να ειναι φωτινα...
οποτε δεν αλλαζει κατι, θα σβησει τα μεγαλα φωτα του σαλονιου και θα αναβει του ενυδρειου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 02-02-13, 11:19
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
πες τα στρατηγέ μας....

λοιπόν με έναν απλό υπολογισμό 8 ΜΗ 250watt με οκτώ ( ώρες λειτουργίας(το λιγότερο) ημερησίως για 1 χρόνο (365 μέρες), καταναλώνει 8χ250χ8χ365 = πέντε εκατομμύρια οκτακόσιες σαράντα (5.840.000) κιλοβατώρες.

Η χρέωση γίνεται με το υψηλότερο κλιμάκιο (0,015¤/KWr με τον παλιό τιμοκατάλογο της ΔΕΗ χωρίς να υπολογίζουμε τις φετινές αυξήσεις)

¶ρα ο φωτισμός του ενυδρείου για ένα χρόνο θα κοστίσει 5.840.000 * 0,15 = 876.000 ¤ ΝΑΙ ΟΚΤΑΚΟΣΙΕΣ ΕΒΔΟΜΗΝΤΑ ΕΞΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ!

Το σκέφτεσαι ακόμα; αν ναι θα ήθελα να σε γνωρίσω.. έχω κάποιες επιχειρηματικές ιδέες και θα ήθελα έναν επενδυτή να τις υλοποιήσω
....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω στο μυαλο μου κατι δυσκολο, αλλα....
στο σπιτι μου υπαρχει ενα μεγαλο σαλονι...μου μπηκε λοιπον η ιδεα να φταξω ενα ενυδρειο 300 επι 100 επι 100...3000λιτρα...και...iwagumi...αλλα ετσι οπως το φαντοζομαι...3 iwagumi...δλδ 3 μεγαλες seiryu stone και διπλα οι μικρες...πως το βλεπετε σαν ιδεα...?
γιατί 1 μέτρο ύψος ;; δεν θα μπορείς να κάνεις δουλειές στον πάτο..πιστεύω πως με 60 πόντους είσαι κομπλέ και πέφτεις στα 1800λ τα οποία μπορείς να τα φωτίσεις με 8-12 λεντ των 50βατ
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas82 : 02-02-13 στις 11:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 02-02-13, 11:44
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
....
-------------------------

γιατί 1 μέτρο ύψος ;; δεν θα μπορείς να κάνεις δουλειές στον πάτο..πιστεύω πως με 60 πόντους είσαι κομπλέ και πέφτεις στα 1800λ τα οποία μπορείς να τα φωτίσεις με 8-12 λεντ των 50βατ
καλημερα παιδες...λοιπον...πολυ αρνιτικο κλιμα βλεπω και δεν μου αρεσει....απλα για να καταλαβετε....σε 5-6 χρονια η δεη θα με πληρωνει....φωτοβολταικα..και αν τα ποσα που λετε ειναι οντος αυτα.....θα ειμαι οκ....για να ακουσω λοιπον αλλο θεμα....αλλο προβλημα....
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 02-02-13, 12:26
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα Τζίμ, πάντως η επισήμανση του Κώστα82 δεν αφορούσε απλά το κόστος του ρεύματος αλλά και την ευκολία εργασιών στον πάτο. αφού θα το κάνεις με φυτά θα έχεις ανάγκη να παρεμβαίνεις άρα πρέπει να μπορείς να ακουμπάς και να εργάζεσαι με το χέρι σου σε τόσο μεγάλο χώρο. πως θα το κάνεις με λαβίδες? κράτα τα κρατούμενα εσύ σε χαρτί και αποφασίζεις. γι αυτό εξ άλλου δεν ρώτησες?
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 02-02-13, 12:31
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

το'' '' παραπάνω το έβαλα γιατί οι πράξεις είναι λάθος και λεντ σου πρότεινα γιατί είναι καλύτερα από τ5 και μετάλλου ο αρνητισμός δεν με αντιπροσωπέυει φίλε μου εξάλλου και εγώ θα κολλήσω ένα κτηνάκι σιγάσιγά και το ψάχνω
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 02-02-13, 12:32
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Κανε ξυλινο..... Με της 2 οθονες γιαλυνες και χωρισμενες σε 4 τζαμια.Ευκολο,εφικτο, και δεν θες ουτε σημαια ουτε σοβρακο.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 02-02-13, 12:33
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα Τζίμ, πάντως η επισήμανση του Κώστα82 δεν αφορούσε απλά το κόστος του ρεύματος αλλά και την ευκολία εργασιών στον πάτο. αφού θα το κάνεις με φυτά θα έχεις ανάγκη να παρεμβαίνεις άρα πρέπει να μπορείς να ακουμπάς και να εργάζεσαι με το χέρι σου σε τόσο μεγάλο χώρο. πως θα το κάνεις με λαβίδες? κράτα τα κρατούμενα εσύ σε χαρτί και αποφασίζεις. γι αυτό εξ άλλου δεν ρώτησες?
αυτό
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 02-02-13, 13:02
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

θελω να τα βλεπω ολα και χαιρομαι που ακουω μαλλον διαβαζω τα παντα....σιγα σιγα...αν πω τελικα οτι το κανω θα τα βρω ολα....ειναι ονειρο....και πιστευω οτι για ολα υπαρχουν λυσεις...μπορει να ειμαι υπερβολικος αλλα η αγαπη για το σπορ που λεμε.....και ιδικα απο τοτε που μπηκα εδω....εχω μαθει αρκετα...και συνεχιζω να μαθαινω...
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 02-02-13, 13:20
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

παρακολούθησε και την κατασκευή του Thanasis76 από την Σύρο, εκεί θα δεις και πολλά τεχνικά ζητήματα να τα επεξεργαστείς στο μυαλό σου για την δική σου κατασκευή
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 02-02-13, 13:28
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα παιδες...λοιπον...πολυ αρνιτικο κλιμα βλεπω και δεν μου αρεσει....απλα για να καταλαβετε....σε 5-6 χρονια η δεη θα με πληρωνει....φωτοβολταικα..και αν τα ποσα που λετε ειναι οντος αυτα.....θα ειμαι οκ....για να ακουσω λοιπον αλλο θεμα....αλλο προβλημα....
το θεμα φιλε δεν ειναι οτι ειμαστε αρνιτικοι και σου βγαζουμε προβληματα... το λαθος σου ειναι οτι ξεκινησες λαθος θεμα... και ακομη και ετσι δεν μας λες τα δεδομενα!!!!! σε ενοιαξε να μας πεις ποσο μεγααααααααλο σαλονι εχεις και οχι οτι εχεις βαλει, η θα βαλεις φωτοβολταικα...
αλλα λογια να αγαπιομαστε.
κανε ενα σωστο θεμα, δωσε μας τα δεδομενα, και ξεκινα απο την αρχη!!!!!!! φαντασου να λεμε , λεμε, λεμε, λεμε.... και να ερθει ο μηχανικος και να σου πει δεν γινετε....
οποτε οπως καταλαβαινεις παρε τα πραγματα με την σειρα και ολοι θα ειμαστε διπλα σου να κανεις το ονειρο σου πραγματικοτητα.
παντος να ξερεις δεν εχει καμια σχεση 60 λιτρα που συντηρεις με 1000+
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08701 seconds with 13 queries