Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-11-12, 18:10
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Mε εβγαλες λαθος λοιπον, αντε να δουμε. Η θερμοκρασια σου ειναι σχετικα υψηλη για το ευρος τιμων του ψαριου(21-2 και γενικα ειναι κρυου νερου, δες τι θα πουν και αλλοι, εγω θα το εριχνα στους 25.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-11-12, 21:57
hionoula Ο χρήστης hionoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Περιοχή: hrakleio
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

θα προσπαθήσω να τη ρίξω λοιπόν! 700 ευρώ για 840 λίτρα με 12χιλ κρύσταλλα και όλα όλα τα παρεμφερή από κατασκευαστή ενυδρείου καλά είναι λέτε?και με γραπτή εγγύηση για σιλικόνες
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-11-12, 02:03
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

........ΠΟΣΑΑΑΑ;;;; Οταν λες ολα τα παρεμφερη τι εννοεις;
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-11-12, 04:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

hionoula μαρεσει που σκεφτεσαι απο τωρα για μεγαλυτερο ενυδρειο αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν εχεις καταλαβει ακομα σε τι εξοδα για εξοπλισμο και ιστοριες μπλεκεσαι με το ψαρι που διαλεξες και ποσο πρεπει να το μελετησεις πριν το κρατησεις.θελεις φιλτρανση παρα πολυ καλη,διπλα φιλτρα,ισως και εξωτερικους θερμαντηρες γιατι μπορει να τον σπασει τον εσωτερικο,και και και...στα εγραψε και ο delta66 παραπισω αλλα μου φαινεται τα περασες στο ντουκου....
σου ξαναλεω,ξανασκεψου το.και διαβασε πολυ!ειναι πολυ ευκολο απο αυτη την επιλογη σου να καταφερεις να σου βγει ξινη η ενασχοληση σου με τα ενυδρεια,ναχεις πεταξει ενα καρο λεφτα και να μην κανεις κ τιποτα στο τελος.και να ταλαιπωρεις και το ψαρι...

ενω στα 240λιτρα που εχεις τωρα μπορεις να κανεις ενα πανεμορφο ενυδρειο που να το βλεπεις κ να σε χαλαρωνει.εχεις παρα πολλες επιλογες για ψαρια.και στο 800λιτρο ακομα περισσοτερες.βιαζεσαι πολυ και σορυ που στο λεω αλλα βλεπω να γινεται μ....κια στο τελος.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-11-12, 09:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιατι Γιωργο να το ξανασκεφτει;
Αν ησουν το οσκαρ της, θα ηθελες να το ξανασκεφτει;
Που θα βρεις καλυτερα;
Και σε ασχημες προσωρινες συνθηκες δεν το εχει, και σχεδιαζει να το βαλει και σε μεγαλο ενυδρειο, και φαινεται να εχει σκοπο να του παρεχει οτι χρειαστει.
Και δεν θελει και πολλα περισσοτετα απο ενα μεγαλο ενυδρειο, δυο καλα εξωτερικα φιλτρα, καλο φαι, και αλλαγουλες νερου.
Σε τετοιο ενυδρειο μπορει να βαλει κι αλλο ψαρι και κανενα πλεκο και θα ειναι σουπερ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 14-11-12, 12:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σπυρο δεν εχεις αδικο,αλλα μου φαινεται πολυ βιαστικη αποφαση να κρατησει καποιος σε πρωτο ενυδρειο ψαρι που δεν θα κραταγα ουτε εγω με τη λιγη εστω, παραπανω εμπειρια που εχω.και πιστευω οτι και πολυ πιο εμπειροι απο μενα θα το αποφευγανε.ομως ο προβληματισμος μου ειναι μονο και μονο ως προς το βιαστικο της υποθεσης, ασχετα απτο αν εχει τη δυνατοτητα να προμηθευτει οτι χρειαζεται για το ψαρι.μακαρι να κανω λαθος βεβαια αλλα δεν μπορουσα να μην το πω

φυσικα αν κανω λαθος και δεν υπαρχει λογος προβληματισμου,θα τη βοηθησω κιεγω οσο μπορω αποδω μεσα,αλλα νομιζω πρεπει να'μαστε σιγουροι οτι ειναι ενημερωμενη τουλαχιστον
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 14-11-12, 12:36
hionoula Ο χρήστης hionoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Περιοχή: hrakleio
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

καλημερα!700 ευρώ το κουτί με 12 χιλιοστα πάχος, κρυστάλλινο καπάκι με λάμπες, δύο θερμοστάτες, δύο φίλτρα ένα εξωτερικό ένα εσωτερικό οξυγόνο θερμόμετρο και πλάτη όποια διαλέξω.όλες οι καλωδιώσεις έτοιμες. και εκείνος μου είπε ότι θα μπορούσα ένα τέτοιο ενυδρείο να το φυτέψω και να έβαζα μέσα διάφορους πολύχρωμους δίσκους αντί να το έχω για ένα ή δύο όσκαρ χωρίς φυτά γιατί θα τα φάνε αλλά έχω αγαπήσει το χοντροκεφάλα μου.. διαμορφώνω το χώρο και για αυτό είμαι λίγο βιαστική είχα σκοπό από την αρχή να πάρω μεγαλο ενυδρείο αλλά είχα την εντυπωση ότι δεν θα χωρούσε και έκανα μεγάλη χαζομάρα γιατί το πήρα 250 ευρώ μεταχειρισμένο και μου έφυγαν άλλα τόσα γιατί χρειάστηκε να αλλάξω σχεδόν όλο τον εξοπλισμό και ένα σωρό πράγματα να καθαρίσει από όπως ήταν πριν...επίσης βλέπω το ψαράκι μου και μεγαλώνει μέρα με τη μέρα και δεν θέλω να το φτάσω οριακά μέχρι να πάρω άλλο ενυδρείο.ξέρω είναι ακριβή η όλη ιστορία αλλά αν πάρω κάτι που δεν θα έχω προβλήματα χαλάλι. ΥΓ. το οσκαρ μου έχει πάρει τα πάνω του έκλεισαν οι πληγές και έχει βρει το χρώμα του.έχω βγάλει όλα τα πλαστικά από μέσα και έχω μια τεράστια πέτρα με τρύπες και μία μικρή ρίζα.κάτω χαλικάκι λείο. θα βάλω φωτό μόλις μπορέσω.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 14-11-12, 12:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προτιμω για αρχαριους, μεγαλα ενυδρεια με στιβαρα ψαρια που ζουν σε μεγαλο ευρος τιμων νερου, παρζ 40λιτρα με γκαπις και νεον που τα κοιτας και πανε κι απο ματιασμα.

Καμια κοτρωνα να βαλει στο καπακι μονο, να μη βρει το ψαρι να φιλαει το πατωμα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-11-12, 12:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hionoula Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα!700 ευρώ το κουτί με 12 χιλιοστα πάχος, κρυστάλλινο καπάκι με λάμπες, δύο θερμοστάτες, δύο φίλτρα ένα εξωτερικό ένα εσωτερικό οξυγόνο θερμόμετρο και πλάτη όποια διαλέξω.όλες οι καλωδιώσεις έτοιμες. και εκείνος μου είπε ότι θα μπορούσα ένα τέτοιο ενυδρείο να το φυτέψω και να έβαζα μέσα διάφορους πολύχρωμους δίσκους αντί να το έχω για ένα ή δύο όσκαρ χωρίς φυτά γιατί θα τα φάνε αλλά έχω αγαπήσει το χοντροκεφάλα μου..

μου ακουγεται καλη τιμη αφου σου δινει εξτρα εξωτερικο φιλτρο και δυο θερμαντικα,αλλα περιμενε να παρεις κιαλλη γνωμη

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτιμω για αρχαριους, μεγαλα ενυδρεια με στιβαρα ψαρια που ζουν σε μεγαλο ευρος τιμων νερου, παρζ 40λιτρα με γκαπις και νεον που τα κοιτας και πανε κι απο ματιασμα.
+1
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 14-11-12, 12:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αρχισαμεεεε. "βαλε φυτα και δισκους"

Οσο για εσωτερικο φιλτρο σε 800 λιτρα με οσκαρ ή δισκους, ακουγεται σαν ταισμα ελεφαντα με πασατεμπο.

Δυο μεγαλα, οσο πιο μεγαλα σε χωρητικοτητα υλικων, εξωτερικα φιλτρα χρειαζονται.
(ή σαμπ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 14-11-12, 13:04
hionoula Ο χρήστης hionoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Περιοχή: hrakleio
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

σαμπ σκεφτόμουν και εγώ ή δύο εξωτερικά δεν θέλω εσωτερικό..όσο για τους δίσκους δεν αλλάζω εγώ τον οσκαράκι μου. θα πάρω βέβαια και άλλες τιμές και ίσως κοιτάξω και για ξύλινο..
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 14-11-12, 13:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εχεις και το 240λιτρο που νομιζω μπορεις αρκετα ευκολα να το μετατρεψεις σε sump...νομιζω πως μαζι με ενα μεγαλο εξωτερικο φιλτρο θα σε καλυπτε,χωρις να παιρνω ορκο ομως γιατι δεν εχω κρατησει τετοιο ψαρι.ξερω μονο οτι λογω της τροφης που θελουνε(πολυ πρωτεινη)ειναι αρκετα ρυπογονα,οποτε θελουνε παρα πολυ καλη φιλτρανση για να κρατιεται το νερο καθαρο.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-11-12, 13:21
hionoula Ο χρήστης hionoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Περιοχή: hrakleio
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί καθόλου !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χαλίκι ή ¶μμο ? Παναγιώτης Κ Γλυκό νερό - Γενικά 11 13-11-11 14:35
Αμμος vs Χαλίκι. tsoum Γλυκό νερό - Γενικά 12 28-12-10 16:09
Αμμος ή χαλίκι; lion Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 06-11-08 17:11
¶μμος ή χαλίκι ? iakovost Αρχάριοι γλυκού νερού 6 22-10-06 13:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04986 seconds with 14 queries