Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-09-12, 09:38
smallchef2000 Ο χρήστης smallchef2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Rio 180 τι προτείνετε?

Καλημέρα σε όλους.
Αφού χάλασα το θαλασσινό μου που είχα σε ένα ενυδρείο diy στα 100 λίτρα με εσωτερικό sump αποφάσισα να το κάνω γλυκό όμως μια ευκαιρία από ένα φίλο μου άλλαξε τα λίτρα.Έτσι λοιπόν είμαι κάτοχος ενός rio 180.Τι ψαρια προτείνεται να βάλω και με τι συνδυασμό?Εγώ είμαι ανάμεσα σε σκαλάρια η σε γκουράμι.Όλες οί ιδέες και οι προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-09-12, 10:09
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από smallchef2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους.
Αφού χάλασα το θαλασσινό μου που είχα σε ένα ενυδρείο diy στα 100 λίτρα με εσωτερικό sump αποφάσισα να το κάνω γλυκό όμως μια ευκαιρία από ένα φίλο μου άλλαξε τα λίτρα.Έτσι λοιπόν είμαι κάτοχος ενός rio 180.Τι ψαρια προτείνεται να βάλω και με τι συνδυασμό?Εγώ είμαι ανάμεσα σε σκαλάρια η σε γκουράμι.Όλες οί ιδέες και οι προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες!!!
Με τι φίλτρο το έχεις;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-09-12, 10:10
smallchef2000 Ο χρήστης smallchef2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Με το δικό του και ενα eheim 2215
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-09-12, 10:42
Κώστας φ Ο χρήστης Κώστας φ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2010
Περιοχή: Παιάνία
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

ένα ζευγάρι από αυτά http://www.cichlid-forum.com/phpBB/v...c.php?t=186397
ή ένα κοπάδι από αυτά http://www.seriouslyfish.com/species/exodon-paradoxus/
για εμένα είναι οι καλύτερες επιλογές.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-09-12, 11:12
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Red face

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από smallchef2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το δικό του και ενα eheim 2215
Έχω και εγώ το ίδιο ενυδρείο (άδειο ακόμη). Το πήρα για να βάλω σκαλάρια αλλά απ' ότι είδα δεν μπορώ . Μπορείς να βάλεις το πολύ μέχρι δύο (2) ζευγάρια (=4) αλλά και πάλι δεν είναι ότι καλύτερο μιας και τα σκαλάρια θέλουν ύψος στήλης νερού > 60εκ και εκτός αυτού, πρέπει να είναι σε κοπάδι των τριών (3) ζευγαριών (=6) και πάνω . Επίσης δεν θα μπορείς να προσθέσεις άλλα ψάρια (σε κοπάδια) και αν το κάνεις θα είσαι εντελώς όριο και το ποιό πιθανόν εκτός ορίων . Αυτό σημαίνει πολύ συχνές αλλαγές νερού αν και πάλι δεν θα έχεις τις καλύτερες συνθήκες για τα ψάρια . Οι απόψεις διίστανται βέβαια γι' αυτά τα λίτρα . Όλα τα παραπάνω είναι για το αν θες να κρατήσεις τα ψαράκια σου για πάντα. Τώρα αν θες να τα πάρεις μικρά, να τα μεγαλώσεις και μετά να τα δώσεις και να ξαναπάρεις άλλα μικρά, ίσως και να μπορείς. Αν ψάξεις θα δεις διάφορες περιπτώσεις (εκτός των προβλεπομένων ορίων), άλλες μέτριες, άλλες ακραίες. Έχω δει ενυδρείο 120 λίτρων να τρέχει εδώ και 2 χρόνια (απ' ότι μου είπε ο φίλος) με 4 σκαλάρια, καμιά εικοσαριά (20) μικρά ψαράκια (δεν θυμάμαι, ή νέον ή καρδινάλιοι ήταν), 6 cory και 2 σαν pleco ήταν αλλά ήταν πολύ μικρά (γύρο στους 4-5 πόντους το πολύ) . Αυτή είναι μια από τις ακραίες περιπτώσεις που δεν υπήρχε ούτε ένας θάνατος (σύμφωνα με αυτά που λέει ο ιδιοκτήτης) αλλά έχω δει και διάφορες άλλες παρόμοιες ή και πιο νορμάλ όπου χάνεται που και που κανα ψαράκι.
Δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις γιατί και εγώ έχω το ίδιο και δεν έχω αποφασίσει ακόμη. Όλα αυτά που σου είπα είναι από τις δικές μου έρευνες και εμπειρίες . Οι παλιοί μπορούν να σε συμβουλέψουν, αν και σου είπα μέσες άκρες τι θα ακούσεις. Επίσης θα σου σκάσουν και διάφορα πμ που θα σε ενθαρρύνουν να το κάνεις το εγχείρημα χωρείς να έχεις ιδιαίτερα προβλήματα . Το σίγουρο πάντως είναι (πάντα μιλάω με τη δική μου άποψη) ότι θα παίζεις στο όριο και θα πρέπει να έχεις το νου σου συνέχεια εκεί με μετρήσεις, παρατήρηση συμπεριφορών και αλλαγών νερού, ιδιαίτερα τους πρώτους μήνες.
Αυτά από εμένα, πάντα φιλικά!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-09-12, 11:41
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Σκαλαρια μαλλον δεν... ειναι ψαρια που θελουν καπως ειδικα μεγεθη ενυδρειων (τουλαχιστο 60 cm στηλης νερου δηλαδη καπου 70 cm υψος τζαμιων αν αφαιρεσουμε τα υποστρωματα)

Κοιτα αν σου αρεσουν τα pearl gourami, παλι παρομοιες συνθηκες βεβαια θες (blackwater, μαλακο οξινο και πολλα ευκολα φυτα) αλλα το βαθος δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο αφου και στη φυση πανε ολο στα ρηχα και οριζουν το μερος τους.
Ενα χαρεμακι με 1 αρσενικο 3 θυλικα ειναι οκ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι μου προτείνετε? geo34567 Διατροφή 5 12-11-12 18:14
Ποια μου προτείνετε? billos95 Διατροφή 5 05-04-11 22:23
Tί προτείνετε;; polyvios2004 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 11 21-02-09 06:48
Τι προτείνετε? dimitris Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 18 28-09-06 23:25
Τι προτείνετε; pani Γλυκό νερό - Γενικά 24 23-12-05 16:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03992 seconds with 13 queries