Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-08-12, 19:03
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή Δειτε τα ψαρια μου

Τελικα εδωσα τα γκαπι και πηρα αυτα τα ψαρια δειτε τα http://www.youtube.com/watch?v=3txWW4WUNac&feature=plcp
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-08-12, 19:21
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

δεν θελω να σε στεναχωρισω φιλε μου αλλα τα ψαρακια που εχεις δεν κανουν για 60 λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-08-12, 19:27
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

μου τα χαρισαν για αυτο τα πηρα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-08-12, 19:53
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkoun18 Εμφάνιση μηνυμάτων
μου τα χαρισαν για αυτο τα πηρα
α οκ, αφου σου τα χαρισαν δεν εχουν αναγκες, ουτε αξιζουν να τους δωσεις τα καταλληλα λιτρα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-08-12, 20:06
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

αυτο πιστευω κ΄ εγω αυτα ειναι μεγαλοπα ψαρια και αντεχουν εκανα μετρισεις απο το ενυδρι που τα πηρα και ειχαν αμωνια και νιτροδη 0 και νιτρικα 25ppm
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-08-12, 20:11
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkoun18 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο πιστευω κ΄ εγω αυτα ειναι μεγαλοπα ψαρια και αντεχουν εκανα μετρισεις απο το ενυδρι που τα πηρα και ειχαν αμωνια και νιτροδη 0 και νιτρικα 25ppm
καταρχην, θες να μου πεις οτι πρσαγματικα πιστευεις οτι μιλουσα σοβαρα πως δεν χρειαζεται να τους δωσεις τα λιτρα που τους αναλογουν? κακως βεβαια αλλα ημουν ειρωνικος.

κατα δευτερον, μετρησεις απο εκει που τα πηρες γιατι εκανες και τι σχεση εχει? τωρα στο δικο σου ενυδρειο εκανες μετρησεις? οχι οτι εχει μεγαλη σημασια, τα ψαρια πρεπει να μπουν στα λιτρα τους αναλογα το ειδος και το μεγεθος τους
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-08-12, 20:23
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

οκ σορυ δεν σε καταλαβα. μα αν τα αφησω ετσι τι θα παθουν θα ψωφισουν?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-08-12, 20:33
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

τα πραγματα δεν ειναι η ασπρο η μαυρο. απλα σκεψου καποιον ανθρωπο να μενει σε ενα διαμερισμα 20 τμ. θα εχει κακη ψυχολογια, δε θα μεγαλωσει σωστα, και ναι μπορει και να αρρωστησουν.


αυτα γενικα, καλο ειναι να πει καποιος πιο ειδικος για τα συγκεκριμενα ψαρια τι πρεπει να κανεις και τι θα παθουν αν τα αφησεις εκει
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-08-12, 20:49
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

οκ θα δω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-08-12, 16:17
Το avatar του χρήστη corsar7
corsar7 Ο χρήστης corsar7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

σιγουρα παντως λογο ελειπη χωρου δεν θα μεγαλωσουν σωστα σωματικα και θα πεθανουν πολυ νεοτερα.....δεν ειμαι και απολυτος αλλα απο νιτρικα θα πας πολυ ψιλα με τετοια ιχθυοφορτωση
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-08-12, 17:54
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

τα νιτρικα ειναι καλα για τα ψαρια μεχρι 10ppm?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-08-12, 18:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τα νιτρικα ενταξει ειναι, τα ψαρια δεν ειναι ενταξει.
Εκτος απο τα λιτρα τα οποια ειναι απαραδεκτα περιοριστικα, εχεις mix-αρει ψαρια απο δυο διαφορετικους κοσμους, λιμνες Αφρικης με σκληρο νερο, υψηλο ph και νομιζω ελαφρα υφαλμυρο (για το τελευταιο οι αφρικανοι θα βεβαιωσουν καλυτερα αν ειναι ακριβως ετσι) και Ποταμια Ν. Αμερικης με μαλακο μαυρο οξινο νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-08-12, 23:00
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

ναι σωστα τα λες γιατι μου ειπε να τους ριχνω και αλατι αυτος που μου τα εδωσε τα ειχε 1 χρονο αυτα τα ψαρια στο δικο του ενυδρειο ο λογοσ που μου τα εδωσε δεν του τα επερναν πισω σε οσα petshop ειχε παει και αναγκαστικε και μου τα εδωσε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-08-12, 23:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αλατα προφανως οχι κοινο αλατι... τεσπα, αν θελουν και προσθηκη ενυδριακου αλατιου δεν ξερω, αλλα το αλλο δεξια που δειχνεις πρωτο (που γινεται 30-40 η και παραπανω πονντους) δε θελει ουτε αλατα ουτε σκληροτητες ουτε αλατια ουτε τιποτα... Τυρφη θελει και μαλακωμα...
Ειναι τελειως ασυμβατα τωρα, φτιαχνεις καπως το νερο υπερ των κιχλιδων αλλα κανοντας τον πλεκο να υποφερει χειροτερα, κι οσο θα φερνεις το νερο να ειναι καλο για το ενα ειδος ψαριου τοσο χειροτερα θα νοιωθει το αλλο (τα λιτρα ειναι απαγορευτικα λιγα για ολα βεβαια, αυτο δε το συζηταμε)
Αν θες να τα κρατησεις πρεπει να σκεφτεις σοβαρα την αποκτηση 2 ενυδρειων τουλαχιστο 300-400 λιτρα το καθε ενα, και το ενα θα πρεπει να ειναι νταμαρακι με αραγωνιτη ισως και πετρες και φυσικα σκληρου νερου, ενω το αλλο φυτεμενο ή νταμαρι με αμμο ριζες, ξυλα μαλακου τσαγιου.

Οσο για το φιλτρακι δεν ειμαι σιγουρος πως ειναι ικανο να υποστηριξει καν το ενυδρειο σου, εκτος κι αν φιλοξενησεις ειτε ενα μονομαχο ειτε ενα μικρο κοπαδακι εντλερακια η τεσπα πολυ μικρη ιχθυοφορτιση
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-08-12, 23:56
Κώστας φ Ο χρήστης Κώστας φ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2010
Περιοχή: Παιάνία
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

η δικιά μου απορία είναι γιατί έδιωξες τα γκάπυ?είχες σωστά ψάρια για τα λίτρα σου και πήγες και πήρες τα ψάρια που ήθελε να ξεφορτωθεί ο άλλος, σε λίγο καιρό θα ανοίξεις ποστ : χαρίζονται επειγόντως ψαράκια ή γιατί ψοφάνε τα ψαράκια μου? όσο τι χρειάζονται τα ψάρια που φιλοξενείς τώρα οτι είπε ο Nick74.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-08-12, 00:53
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλατα προφανως οχι κοινο αλατι... τεσπα, αν θελουν και προσθηκη ενυδριακου αλατιου δεν ξερω, αλλα το αλλο δεξια που δειχνεις πρωτο (που γινεται 30-40 η και παραπανω πονντους) δε θελει ουτε αλατα ουτε σκληροτητες ουτε αλατια ουτε τιποτα... Τυρφη θελει και μαλακωμα...
Ειναι τελειως ασυμβατα τωρα, φτιαχνεις καπως το νερο υπερ των κιχλιδων αλλα κανοντας τον πλεκο να υποφερει χειροτερα, κι οσο θα φερνεις το νερο να ειναι καλο για το ενα ειδος ψαριου τοσο χειροτερα θα νοιωθει το αλλο (τα λιτρα ειναι απαγορευτικα λιγα για ολα βεβαια, αυτο δε το συζηταμε)
Αν θες να τα κρατησεις πρεπει να σκεφτεις σοβαρα την αποκτηση 2 ενυδρειων τουλαχιστο 300-400 λιτρα το καθε ενα, και το ενα θα πρεπει να ειναι νταμαρακι με αραγωνιτη ισως και πετρες και φυσικα σκληρου νερου, ενω το αλλο φυτεμενο ή νταμαρι με αμμο ριζες, ξυλα μαλακου τσαγιου.

Οσο για το φιλτρακι δεν ειμαι σιγουρος πως ειναι ικανο να υποστηριξει καν το ενυδρειο σου, εκτος κι αν φιλοξενησεις ειτε ενα μονομαχο ειτε ενα μικρο κοπαδακι εντλερακια η τεσπα πολυ μικρη ιχθυοφορτιση
του βαζω αλατα αυτο που μου λες. η τυφρη τι ειναι? και που τι βρισκω? . σκεφτομε να τα
βαλω σε ενα πλαστικο ντεποζιτο ενουσ τονου που το εχω στην αποθηκη με τον καταληλο εξοπλισμο για ενυδρεια επιτρεπετε αυτο?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κώστας φ Εμφάνιση μηνυμάτων
η δικιά μου απορία είναι γιατί έδιωξες τα γκάπυ?είχες σωστά ψάρια για τα λίτρα σου και πήγες και πήρες τα ψάρια που ήθελε να ξεφορτωθεί ο άλλος, σε λίγο καιρό θα ανοίξεις ποστ : χαρίζονται επειγόντως ψαράκια ή γιατί ψοφάνε τα ψαράκια μου? όσο τι χρειάζονται τα ψάρια που φιλοξενείς τώρα οτι είπε ο Nick74.
γιατι τα γκαπυ ψωφουσαν ενα ενα οσο περνουσαν η εβδομαδες για αυτο και εμεινα με ενα αρσενικο και ενα νεογεννητο θηλυκο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexkoun18 : 04-08-12 στις 00:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-08-12, 01:10
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Δε σε παραξένεψε τίποτα που ψοφούσαν τα γκαπι??
τι φωτισμό έχεις??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-08-12, 01:14
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

μπλε λαμπα και ασπρι και αναβουν συγχρονος
-------------------------
μπλε και ασπρο φωτισμο και αναβουν συγχρονως λεω οτι μπορει να ψωφουσαν επειδη δεν ειχα νιτρικα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexkoun18 : 04-08-12 στις 01:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-08-12, 01:20
Το avatar του χρήστη giwrgos_1977
giwrgos_1977 Ο χρήστης giwrgos_1977 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή hi!

καλησπερα!
η γνωμη μου ειναι οτι δ μπορεις να βαλεις σε πλαστικο ντεποζιτο τα ψαρια(οπος εσυ δ θα μπορουσες να ζησεις σε ενα σκοτεινο μερος χωρις εστω φως ημερας)
κ απ οτι εχω καταλαβει δεν ξερεις απ αυτα τα ψαρια για αυτο καλυτερα δωσε τα κ παρε ψαρια που κανουνε για το ενυδρειο σου(60λ) κριμα ειναι.
τα guppy σου δ ψόφησανε χωρις λογο μαλων κατι δεν πηγαινε καλα με το ενυδρειο σου
φιλικά Γιώργος!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-08-12, 03:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkoun18 Εμφάνιση μηνυμάτων
του βαζω αλατα αυτο που μου λες. η τυφρη τι ειναι? και που τι βρισκω? . σκεφτομε να τα
βαλω σε ενα πλαστικο ντεποζιτο ενουσ τονου που το εχω στην αποθηκη με τον καταληλο εξοπλισμο για ενυδρεια επιτρεπετε αυτο?
Κοιτα, ολα επιτρεπονται κι ολα απαγορευονται. εξαρταται απο ποιον θα το κανει και τι γνωσεις και πειρα εχει.
Αν δεν ξερεις απο μαλακο νερο απλα μην ασχοληθεις -τουλαχιστο στην παρουσα φαση που εισαι- με αυτο. Θελει πολυ μελετη και πολυ προσεκτικες κινησεις.
Εσυ μεχρι τωρα δεν καταφερες να περασεις τις εξετασεις στο σκληρο νερο (δε το λεω για να σε προσβαλω, απλα δεστο ρεαλιστικα) και θες να μπλεξεις με τυρφες και με ειδικες περιπτωσεις φυλαξης (οπως ειναι το δοχειο που λες) και πιστευεις πως υπαρχει περιπτωση να τα κανεις ολα τοσο τελεια ωστε να ζησουν οι πλεκο?
Το πιο ευκολο ειναι να τους δωσεις , και μαζι να δωσεις και τις κιχλιδες, να διαβασεις ολα τα υπομνηματα και να δεις τι μπορει να μην εκανες σωστα και να ξαναρχισεις με τα γκαπακια που στην τελικη δε θελουν σχεδον τιποτα εκτος απο λιγο καθαρο νερακι, ενα στρωμενο φιλτρακι και ισως λιγο αλατακι.
Η μπλε ακτινωτη σου εχω ξαναπει πως δεν εχει σχεση με ενυδρεια γλυκου νερου, εχει καμια σχεση ο φωτισμος που τους δινεις με τον ηλιο -η εστω με τη συννεφια- που θελουμε να προσομοιοσουμε?
Το οτι δεν υπαρχουν νιτρικα δεν ειναι κακο αν υπαρχει σωστη απονιτροποιηση, αλλα στην περιπτωση σου δεν υπαρχουν οχι επειδη εχεις πετυχει την τελεια απονιτροποιηση αλλα γιατι ακομα δεν εχεις καν νιτοποιηση, με λιγα λογια το ενυδρειο σου μαλλον ειναι -η ηταν οταν εβαλες τα γκαπακια- αστρωτο.
Αν τωρα εχεις οντως 0 αμμωνια, 0 νιτρωδη και καποια νιτρικα πανω απο μηδεν εχεις στρωμενο φιλτρο.


Επισεις βλεποντας τα παλια σου μυνηματα δεν καταλαβαινω κατι, στις 21/7 ακομα δεν ειχες νιτρωδη κι εριχνες αμμωνια, και στις 3-8 εχεις ηδη στρωμενο ενυδρειο? εισαι σιγουρος για τις μετρησεις σου?
Βεβαια το καθε ενυδρειο συμπεριφερεται διαφορετικα, αλλα πολυ μικρο το βλεπω το χρονικο διαστημα...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-08-12, 04:33
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

λαθος ειχα κανει τη μετριση με τα νιτρικα. εγω θα τα αφησω οπωσ εχουν γιατι δεν τα ηθελαν συγκεκριμενα αυτοσ που μου τα εδωσε ηθελε μονο φροντοζεσ στο ενυδρείο του να τα βαλω εγω δεν τα ηθελα γιατη το ηξερα οτι δεν κανουν τετοια ψαρια σε 60λιτρα τι να κανω τωρα δεν εχω αλλη επιλογη και θα τα αφησω οπωσ εχουν δεν εβρισκε που να τα δωση τορα και καιρο και αναγκαστηκε και μου τα εδωσε. πριν μου τα χαρισουν αυτα ηθελα να βαλο 2 χρυσοπσαρα να τελιωνει το παραμυθη γιατη εχω ενα χρυσοψαρο στη γυαλα 4 χρονια και ηθελα να το βαλο και αυτο στο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-08-12, 04:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

2 χρυσοψαρα θελουν το ελαχιστο 150 λιτρα , παλι δεν κανουν...

τωρα αν τα αφησεις οπως εχουν απλα οι πλεκο θα εχουν ζησει σε ενα απαραδεκτο γι αυτους περιβαλλον και πιθανων θα πεθανουν καποτε πολυ οδυνηρα.
Οι δε κιχλιδες θα εχουν ζησει ολη τους τη ζωη σε φυλακη.
Οσο για το χρυσοψαρο στη γυαλα θα εχει ζησει ολη του τη ζωη στην απομονωση και φυσικα ο πρωορος σιγουρος θανατος του θα ειναι πολυ οδυνηρος αφου ολο και καποια οργανα του θα αναπτυσονται περισσοτερο απο το υπολοιπο σωμα του...
Αν αυτο το θεωρεις ζωοφιλια τι να πω?
Γιατι δεν εμενες με τα γκαπυ δεν μπορω να καταλαβω...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-08-12, 10:04
penny Ο χρήστης penny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Σκύδρα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

τι ψαρια ειναι αυτα? ειναι κιχλιδες αλλα πως λεγονται?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-08-12, 14:38
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από penny Εμφάνιση μηνυμάτων
τι ψαρια ειναι αυτα? ειναι κιχλιδες αλλα πως λεγονται?
το ενα το λενε green terror (το μεγαλοσομο) αυτο που ειναι μπλε ειναι κιχλιδα τα δυο μαυρα αν δεν κανω λαθως πρεπει να ειναι ειδος πλεκο το αλλο το πιο μικρο που ειναι καποσ ασιμι απο την μερια του φυλτρου δεν ξερω τι ειναι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
2 χρυσοψαρα θελουν το ελαχιστο 150 λιτρα , παλι δεν κανουν...

τωρα αν τα αφησεις οπως εχουν απλα οι πλεκο θα εχουν ζησει σε ενα απαραδεκτο γι αυτους περιβαλλον και πιθανων θα πεθανουν καποτε πολυ οδυνηρα.
Οι δε κιχλιδες θα εχουν ζησει ολη τους τη ζωη σε φυλακη.
Οσο για το χρυσοψαρο στη γυαλα θα εχει ζησει ολη του τη ζωη στην απομονωση και φυσικα ο πρωορος σιγουρος θανατος του θα ειναι πολυ οδυνηρος αφου ολο και καποια οργανα του θα αναπτυσονται περισσοτερο απο το υπολοιπο σωμα του...
Αν αυτο το θεωρεις ζωοφιλια τι να πω?
Γιατι δεν εμενες με τα γκαπυ δεν μπορω να καταλαβω...
μα ξαναλεω τα γκαπυ ψωφουσαν ενα ενα για αυτο αφου μετρουσα με τα τεστ και τα εβρισκα ολα μηδεν και δεν το ρισκαρω να παρω ζοωτοκα ψαρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexkoun18 : 04-08-12 στις 14:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-08-12, 14:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkoun18 Εμφάνιση μηνυμάτων
μα ξαναλεω τα γκαπυ ψωφουσαν ενα ενα για αυτο αφου μετρουσα με τα τεστ και τα εβρισκα ολα μηδεν και δεν το ρισκαρω να παρω ζοωτοκα ψαρια
Ολα μηδεν? Ποια ολα?
Τωρα τι μετρησεις εχεις?

Νομιζεις οτι δεν ειναι ρισκο με αλλα ψαρια οταν δεν ειναι σωστο το νερο?
Ιδιως μεγαλα ψαρια σε μικρο ενυδρειο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-08-12, 14:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ωραια, τωρα που μαθαμε και το ειδος της μιας απο τις κιχλιδες βλεπουμε πως προκειται για ψαρι που γινεται 30 ποντους και προτεινουν ως ελαχιστο ενυδρειο για ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ 90 γαλονια (340 λιτρα) και θελει και κρυο νερο σε αντιθεση με τα υπολοιπα (22 βαθμους) ...ακομα χειροτερα απ οτι φανταζομουν δηλαδη, 3 διαφορετικοι κοσμοι και ισως παμε και για τεταρτο οταν μαθουμε τι ψαρι ειναι το ασημι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkoun18 Εμφάνιση μηνυμάτων
μα ξαναλεω τα γκαπυ ψωφουσαν ενα ενα για αυτο αφου μετρουσα με τα τεστ και τα εβρισκα ολα μηδεν και δεν το ρισκαρω να παρω ζοωτοκα ψαρια

Τα ψαρια δεν ψωφανε συνηθως μονα τους, τα ψωφαει ο φροντιστης τους.
Αν εκανες καποιο λαθος με τα γκαπυ τωρα με αυτα που εβαλες εκει μεσα εκανες 100000 λαθη. Γιατι δεν μας ακους?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 04-08-12 στις 14:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-08-12, 15:10
Κώστας φ Ο χρήστης Κώστας φ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2010
Περιοχή: Παιάνία
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Τα ψαρια δεν ψωφανε συνηθως μονα τους, τα ψωφαει ο φροντιστης τους.
Αν εκανες καποιο λαθος με τα γκαπυ τωρα με αυτα που εβαλες εκει μεσα εκανες 100000 λαθη. Γιατι δεν μας ακους?[/QUOTE]

διότι ή έχει πλήρη μεσάνυχτα ή μας δουλεύει
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-08-12, 15:19
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια, τωρα που μαθαμε και το ειδος της μιας απο τις κιχλιδες βλεπουμε πως προκειται για ψαρι που γινεται 30 ποντους και προτεινουν ως ελαχιστο ενυδρειο για ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ 90 γαλονια (340 λιτρα) και θελει και κρυο νερο σε αντιθεση με τα υπολοιπα (22 βαθμους) ...ακομα χειροτερα απ οτι φανταζομουν δηλαδη, 3 διαφορετικοι κοσμοι και ισως παμε και για τεταρτο οταν μαθουμε τι ψαρι ειναι το ασημι
-------------------------



Τα ψαρια δεν ψωφανε συνηθως μονα τους, τα ψωφαει ο φροντιστης τους.
Αν εκανες καποιο λαθος με τα γκαπυ τωρα με αυτα που εβαλες εκει μεσα εκανες 100000 λαθη. Γιατι δεν μας ακους?
λοιπον την αλλη φορα πριν βαλο ψαρια θα κανω τον κυκλο του αζωτου θα βαλω φυτα αν το επιτρεπουν τα ψαρια που θα παρω θα δω τη νερο θελουν και μαλον θα παρω ψαρια που ζουν σε σκληρο νερο δηλαδη στο νερο βρυσης γιατι δεν ξερω πωσ μαλακωνης το νερο τησ βρυσης και θα ξαναδητε το ενυδρειο μου
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κώστας φ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψαρια δεν ψωφανε συνηθως μονα τους, τα ψωφαει ο φροντιστης τους.
Αν εκανες καποιο λαθος με τα γκαπυ τωρα με αυτα που εβαλες εκει μεσα εκανες 100000 λαθη. Γιατι δεν μας ακους?
διότι ή έχει πλήρη μεσάνυχτα ή μας δουλεύει [/QUOTE] δεν σου απαντω γιατι θα καταληξη αλλου το θεμα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexkoun18 : 04-08-12 στις 15:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-08-12, 15:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkoun18 Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον την αλλη φορα πριν βαλο ψαρια θα κανω τον κυκλο του αζωτου θα βαλω φυτα αν το επιτρεπουν τα ψαρια που θα παρω θα δω τη νερο θελουν και μαλον θα παρω ψαρια που ζουν σε σκληρο νερο δηλαδη στο νερο βρυσης γιατι δεν ξερω πωσ μαλακωνης το νερο τησ βρυσης και θα ξαναδητε το ενυδρειο μου

σωστη αποφαση, (αν και μας γκαστρωσες για να το καταλαβεις)
αν δε σ αρεσουν τα γκαπυ παρε πλατυ η καποιο αλλο ζωοτοκο, ειναι τα μονα που μπορει να βαλεις στο ενυδρειο σου (και οχι δεν ψωφανε, αντιθετα γεννοβολανε σαν παλαβα)

Παράθεση:
Παράθεση:
διότι ή έχει πλήρη μεσάνυχτα ή μας δουλεύει
δεν σου απαντω γιατι θα καταληξη αλλου το θεμα
Ασε και τιποτα να πεσει κατω, πολυ σωστα σου ειπε, γιατι το παιρνεις στραβα?
Καποιος που γνωριζει εστω λιγο μερικα βασικα απο ενυδρεια που θα δει αυτο το θεμα θα υποψιαστει οτι μας δουλευεις και οτι ολα αυτα τα γραφεις απλα για πλακα. Ειναι τοσο χοντροειδεστατα τα λαθη που εκει παραπεμπουν.





Τεσπα, αφου εχεις ενα στρωμενο φιλτρακι αν καταλαβα καλα, κι εστω αυτο το 60 λιτρο που εχεις, κι αφου θα διωξεις ετσι κι αλλιως τα ψαρακια, δε μετακομιζεις καλυτερα το φουκαριαρικο το χρυσοψαρο που το εχεις καταδικασει στην απομονωση?
Τουλαχιστο σε κελι θα ειναι καλυτερα μεχρι να παρεις καποιο πιο μεγαλο ενυδρειο η να του φτιαξεις ενα πιο αξιοπρεπη χωρο (εστω κι απο πλαστικο κουτι) Η γυαλα απλα το σκοτωνει και ειναι κριμα γιατι μιλαμε για ψαρακι που εχει προσδοκημο ζωης πανω απο 30 χρονια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-08-12, 15:41
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

οταν ερθει η ωρα θα τα κανω [σωστη αποφαση, (αν και μας γκαστρωσες για να το καταλαβεις)] το ειχα καταλαβει απο της αρχες αυτο αλλα ηταν αργα γιατι ειχα βαλει τα γκαπυ μεσα και βλακεια μου που δεν ειχα ζητιση απο τον petshopa μπολι [Ασε και τιποτα να πεσει κατω, πολυ σωστα σου ειπε, γιατι το παιρνεις στραβα?] οκ παω πασο τοτε. το μας δουλευει με πηραξε αλλα δεν πειραζει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
και ξαφνικα δειτε τι βρηκα πρωι πρωι (αξιζει να το δειτε) chris129 Κιχλίδες Κ. Αμερικής 22 22-09-07 22:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09340 seconds with 13 queries