Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-03-12, 16:31
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Talking Νέο Ενυδρείο 120L - τί ψάρια βάζω;;;

Καλησπέρα παιδιά. Είχα τη τύχη τις προάλλες να αγοράσω ένα 120λ από μέλος του φορουμ. Ευχαριστώ λοιπόν το manolischania για το ενυδρείο, πραγματικά έχει κάνει απίστευτη δουλειά με τα ενυδρεία του και του αξίζουν συγχαρητήρια. (Είδα το 700αρι του και το 'βγαζα φωτος από τον ενθουσιασμό μου). Είναι και γειτονάκι, οπότε με βόλευε και η μεταφορά του ενυδρείου. Επίσης θα ήθελα να πω ευχαριστώ στο φιλαράκι μου τον chrislust, που με βοήθησε στο στήσιμο του ενυδρείο, μόνο μου θα είχα πελαγώσει. Τέλος πάντων ας έρθω στο θέμα μου!

Προετοιμασία - καθαρισμός ενυδρείου.

Το ενυδρείο δούλευε με αλμυρό νερό. Και με προβλημάτισε λιγάκι στην αρχή, γιατί θα το χρησιμοποιούσα για γλυκό. Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα, αφού το καθάρισα εξωνυχιστικά, τα τζάμια ήταν γεμάτα άλατα και άλγη, καθώς επίσης και λευκές αποθέσεις ασβεστολίθου στο φίλτρο. Όλα καθαρίστηκαν εξωνυχιστικά με σφουγγαράκι και φρέσκο ξίδι. Και έπειτα ξέπλυμα με μπόλικο νερό και ήταν έτοιμο προς χρήση.

Τοποθέτηση υποστρώματος, διάκοσμου και νερού.

Μπήκε λοιπόν το χαλικάκι και γέμισε με νερό του παλιού ενυδρείου 70 λίτρα περίπου και άλλα 50 λ φρέσκο νερό βρύσης. (Εκείνη την ημέρα το νερό μύριζε αρκετά έντονα χλώριο, οπότε έριξα λιγάκι παραπάνω βελτιωτικό νερού για παν ενδεχόμενο). Έριξα και λίγα βακτήρια, που ίσως θεωρηθεί πλεονασμός, αλλά μπήκε ένας 'αρχαιοελληνικός' αμφορέας στο διάκοσμο και το θεώρησα ίσως αναγκαίο να μπούνε πρόσθετα βακτήρια, μήπως και βρούν καταφύγιο, στο πορώδες του πηλού. Τοποθέτησα την τεράστεια αεραντλία της sera με διπλή έξοδο αέρα, σε πέτρα μέσα στον αμφορέα, για να έχω μία ροή εντός του. Θα ήθελα να μου κάνετε διακοσμητικές προτάσεις, υλικά που μπορώ να το κάνω πιο όμορφο και βιώσιμο για τα ψάρια. (Δυστυχώς δεν έχω ΚΑΘΟΛΟΥ ξύλα, όποιος έχει για πέταμα, μπορώ να του τα πάρω)

Προετοιμασία φίλτρου.

Το φίλτρο με προβλημάτισε πολύ. Γιατί έχει εσωτερικό και δεν είχα ακούσει και τα καλύτερα λόγια για εσωτερικά φίλτρα. Δούλευα με ένα πολύ καλό 600λ/ώρα της Fluval στο 80άρι το προηγούμενο και ήμουν καλομαθημένος με εκείνο, που καθάριζε το 80λιτρο σε χρόνο dt. Ρώτησα τον manolischania, αν θα χρειαζότανε να χρησιμοποιήσω ταυτόχρονα και τα δύο μου φίλτρα και μου είπε ότι αν θα έχω μικρά ψαράκια δε θα χρειαστεί. Όμως ο φίλος μου ο chrislust με παρότρινε να τοποθοετήσω και τα δύο ταυτόχρονα, για να έχω το βέλτιστο αποτέλεσμα στο ενυδρείο μου. Δύο 600αρια φίλτρα θα κάνανε σούπερ δουλειά φαντάζομαι στο 120λιτρο. Στήνοντας το εσωτερικό φίλτρο του, τοποθέτησα το σφουγγάρι στη πρώτη θαλάμη της εισόδου, μετά siporax από κάποιο παλιό ενυδρείο (αφού πρώτα είχε καθαριστεί με νερό της βρύσης) και φυσικά ΟΛΟ το παλιό siporax από το παλιό μου στρωμμένο 80λιτρο, που χρησιμοποιήθηκε ως μπόλι. Πάνω πάνω τοποθετήθηκε γυαλοβάμβακας (που κατά ένα περίεργο τρόπο βρώμισε σε μία μέρα!!!). Εδώ λοιπόν θέτω το εξής ερώτημα: Φτάνει το 600άρι εσωτερικό φίλτρο του ή θα ήταν πρέπον να στήσω και το Fluval και να έχω δύο φίλτρα ταυτόχρονα;;;;

Τοποθέτηση ζώντων οργανισμών

Αφέθηκε το ενυδρείο να λειτουργήσει κανά δίωρο να κάνει τον κύκλο του, να φτάσει η θερμοκρασία στους 24 C. Τα λίγα ψαράκια και τα φυτά που είχα στο 80άρι είχαν τοποθετηθεί σε λεκανες ξεχωριστά, για να γίνει η μεταφορά, με αεραντλία. Τοποθετήκαν τα Hygrophyla, η μία ανούμπια και 2-3 ριζούλες πλατύφυλλο και έπειτα τα ψάρια. 2 heleri m/f, (σήμερα μου γέννησε στη ταίστρα), 3 ακτινογραφίες (θέλω να τα δανείσω), 2 yoyo (10cm) και δύο γλύφτες gibbigeps (12cm) και Pterygoplichthys pardalis (15cm). Όπως καταλαβαίνετε το ενυδρείο είναι άδειο, θέλω να αρχίσω να βάλω κάποια ψάρια και θέλω να μου προτίνετε. (σκευτόμουν για νεον ή αρλεκίνους ή guppy).

Μετρήσεις
Μετρήσεις δεν έχω κάνει ακόμα, πρέπει να προμηθευτώ πολυτεστ. Το ενυδρείο δουλεύει εδώ και μία ημέρα.

Stats
Όγκος: 120L
Φωτισμός: 5 w white led (Πρέπει να τον αυξήσω)
Φίλτρο: Εσωτερικό 570 L/h
Τύπος: Κοινωνικό γλυκού νερου
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00747.jpg
Εμφανίσεις:  330
Μέγεθος:  28,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00765.jpg
Εμφανίσεις:  360
Μέγεθος:  49,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00766.jpg
Εμφανίσεις:  346
Μέγεθος:  47,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00763.jpg
Εμφανίσεις:  423
Μέγεθος:  73,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00759.jpg
Εμφανίσεις:  380
Μέγεθος:  46,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00749.jpg
Εμφανίσεις:  395
Μέγεθος:  47,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-03-12, 16:43
Το avatar του χρήστη GiWrGoS198
GiWrGoS198 Ο χρήστης GiWrGoS198 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Πρώτα από όλα πρέπει να φύγουν οι pleco(?)
Μία ομαδούλα με ember tetra ή iriatherina werneri θα ήταν πολύ ωραία .
Όπως είπες πρέπει να αναβαθμίσεις τον φωτισμό σου γιατι με 5w στα 120 λίτρα δεν είναι για πολλά φυτά (αν θέλεις να βάλεις που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ βασικό) .Εγώ θα σου πρότεινα μία ομαδούλα με ember tetra ή iriatherina werneri .Οι αρλεκίνοι και τα neon tetra που λες είναι όντως πολύ ωραία .Στα guppy πρέπει να προσέχεις τον πληθυσμό τους γιατι είναι δύσκολο να τον κρατήσεις σε χαμηλά επίπεδα εκτός και αν βάλεις μόνο αρσενικά .
__________________
Planted aquarium+Rasbora Galaxy
4 EVER
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-03-12, 16:45
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Καλησπέρα, για ποιο λόγο πρέπει να φύγουν οι γλύφτες; (Δε ξέρω γι'αυτό ρωτάω).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-03-12, 16:51
Το avatar του χρήστη GiWrGoS198
GiWrGoS198 Ο χρήστης GiWrGoS198 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Γιατι γίνονται τεράστιοι .
__________________
Planted aquarium+Rasbora Galaxy
4 EVER
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-03-12, 16:54
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiWrGoS198 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι γίνονται τεράστιοι .
Νόμιζα εννοείς, προκαλούν κακό στο ενυδρείο. Ναι γίνονται κι δυο τεράστειοι. Όταν μεγαλώσουν αρκετά, θα τους δώσω, κρίμα είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-03-12, 23:37
ChrisLust Ο χρήστης ChrisLust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

kribensis...απλα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-03-12, 13:59
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

Μπορεις να ξεκινησεις με guppy!!η βαζεις ενα χαρεμακι και περιμενεις να πολλαπλασιαστουν η βαλε 2 χαρεμακια για να φαινονται στο ενυδρειο..αλλα και παλι συντομα θα εχεις γεννες...κ αν κανεις και μιξεις δλδ παιξεις με τα χρωματα θα βγαλεις πολυ ομορφα ψαρια...ετσι ειχα ξεκινησει κ γω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-03-12, 19:00
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TRYFONAS K. Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να ξεκινησεις με guppy!!η βαζεις ενα χαρεμακι και περιμενεις να πολλαπλασιαστουν η βαλε 2 χαρεμακια για να φαινονται στο ενυδρειο..αλλα και παλι συντομα θα εχεις γεννες...κ αν κανεις και μιξεις δλδ παιξεις με τα χρωματα θα βγαλεις πολυ ομορφα ψαρια...ετσι ειχα ξεκινησει κ γω...

Καλησπέρα! Αn ξεκινήσω με 6 guppy (3m/3f) θα έχω σύντομα γέννες; Ξέρεις οι 2 γλύφτες και τα 2 botia θα τα τρώνε τα νεογνά υποθέτω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-03-12, 13:18
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

ξεκινα με 1 η 2 χαρεμια αναλογως του τι θες εσυ...το ενα χαρεμι ειναι 1αρσενικο-3θυληκα..τα δυο χαρεμια 2αρσενικα κ 6θυληκα και παει λεγοντας!!αν θα βαλεις,ναι θα εχεις συντομα εγκυος καποιο θυληκο σιγουρα!!!τωρα τους γλυφτες κ τα botia μολις φουσκοσουν τα εγκυος δωστα!!αλλιως φτιαξε ενα μικρο ενυδρειακι και μολις γεννησουν βαλτα εκει σαν ''μεγαλοστρα''!!!Αλλιως αν θες να τα κρατησεις μεσα βγαλε αυτα που σ ειπα,και βαλε ενα κερατοφυλλο για να κρυφτουν τα μικρα μολις γεννηθουν...Γιατι μπορει να τα φανε και τα ιδια τα guppy...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-03-12, 19:06
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TRYFONAS K. Εμφάνιση μηνυμάτων
ξεκινα με 1 η 2 χαρεμια αναλογως του τι θες εσυ...το ενα χαρεμι ειναι 1αρσενικο-3θυληκα..τα δυο χαρεμια 2αρσενικα κ 6θυληκα και παει λεγοντας!!αν θα βαλεις,ναι θα εχεις συντομα εγκυος καποιο θυληκο σιγουρα!!!τωρα τους γλυφτες κ τα botia μολις φουσκοσουν τα εγκυος δωστα!!αλλιως φτιαξε ενα μικρο ενυδρειακι και μολις γεννησουν βαλτα εκει σαν ''μεγαλοστρα''!!!Αλλιως αν θες να τα κρατησεις μεσα βγαλε αυτα που σ ειπα,και βαλε ενα κερατοφυλλο για να κρυφτουν τα μικρα μολις γεννηθουν...Γιατι μπορει να τα φανε και τα ιδια τα guppy...
καλησπέρα Τρύφωνα! Αν βγάλω τα Yoyo, δε θα έχω καθόλου βενθονικά ψάρια και ο βυθός θα είναι άδειος, που νομίζω κάνει κακό στη βιολογία του ενυδρείου. Γιατί δεν ανακατέβουν το χαλίκι, με αποτέλεσμα αναερόβιες αντιδράσεις, αλλά και καθίζιση υπολοιμάτων τροφών που δε θα τρώγονται (αύξηση νιτρικών). Οι γλύφτες πρέπει να φύγουν, γίνονται τεράστειοι έτσι κι αλλιώς, ίσως τους βάλω εδώ στο forum να τους πάρουν όσοι αγαπάνε τους μεγάλους γλύφτες!

Ξέρεις μόλις γύρησα από το ενυδράδικο και πήρα 3 m/ 3 f guppy, χαζομάρα λές;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-03-12, 22:30
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Δώσε ότι ψάρι έχεις βγάλε ότι ασβεστολιθικό έχεις
και έλα να σου δώσω 4-5 δισκάκια να μεγαλώσεις την καινούργια γενιά να βλέπουμε καμια φωτογραφία από τους απογόνους .

Όσο αφορά το φίλτρο στην φωτογραφία τα παιδιά αυτό το φίλτρο τα μεγάλωσε!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P6150118.jpg
Εμφανίσεις:  287
Μέγεθος:  61,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-03-12, 23:33
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Δώσε ότι ψάρι έχεις βγάλε ότι ασβεστολιθικό έχεις
και έλα να σου δώσω 4-5 δισκάκια να μεγαλώσεις την καινούργια γενιά να βλέπουμε καμια φωτογραφία από τους απογόνους .

Όσο αφορά το φίλτρο στην φωτογραφία τα παιδιά αυτό το φίλτρο τα μεγάλωσε!!
Λες να παίξω με δισκάκια...; Είναι πιο απαιτητικά έτσι δεν είναι Μανώλη...;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-03-12, 23:40
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

όλα τις ίδιες ανάγκες έχουν , καθαρό νερό .
( απλά στο μέλλον τα δισκάκια θα απαιτήσουν μεγαλύτερο σπίτι)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-03-12, 23:50
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

μανολη δεν στελνεις και απο δω κανεναεαν παντως το παιδι εδω ξεκιναει τωρα πιστευω οτι μια ψαροσυνθεση με ζωοτοκα ξιφοφορους και σια ειναι μια χαρα και χρωμα και γεννες και ογκος και απολα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-03-12, 00:49
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Ότι και να αποφασίσει να βάλει του ευχόμαστε να το βλέπει και να χαλαρώνει , το ενυδρείο έχει μεγάλη ιστορία και από εμενα και από τον προκάτοχο μου
και από την στιγμή που το έβαλε σε κοινή θεα να ξέρει ότι θα παρακολουθείται το θέμα από 4 μάτια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-03-12, 01:59
HowHigh Ο χρήστης HowHigh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2010
Περιοχή: Κυπαρισσία
Μηνύματα: 77
Send a message via Skype™ to HowHigh
Προεπιλογή

Θα έλεγα να κάνεις αρκετές αλλαγές νερού τώρα στην αρχή μέχρι να πάρεις τα τεστ, γιατί δεν ξέρεις αν έχει ρύπους στο νερό σου (nh4,no2,no3)!Καλό θα ήταν αν είχες και την ευχέρια να έχεις και ένα δοχείο που να ετοιμάζεις εκεί το νερό της αλλαγής σου.
Τώρα για τα ψάρια που έχεις πιστεύω οι pleco πρέπει να φύγουν γιατί γίνονται θηρία, και επίσης με πλεκο το ντεκορ και τα φυτά που θα βάλεις θέλουν ιδιαίτερο τρόπο στησίματος γιατι δε θα μείνει τίποτα όρθιο!
Τα υπόλοιπα ψάρια που έχεις δεν ξέρω τι ανάγκες έχουν σε σχέση με το νερό, αν πχ θέλουν μαλακό και όξινο ή σκληρό και αλκαλικό.Αλλά θα πρέπει να δεις αν κάνουν για το νερό σου, αν ταιριάζουν μεταξύ τους και ανάλογα πράττεις! Τα guppy πχ είναι ψάρια που προτιμούν σκληρο νερό.Επίσης πιστεύω κακώς έβαλες και αρσενικά και θυληκά γιατί σε λίγο καιρό δε θα ξέρεις τι να τα κάνεις (κάνε ενα search να δεις το προφιλ τους)!!
Αν πάντος ξεκαθαρίσεις το θέμα με του νερό σου έχεις πολλές επιλογές στα λίτρα σου,αρκεί να μην το παρακάνεις με τους πληθυσμούς για να μην ξεφέυγεις με νιτρικά και γενικά με τους ρύπους!Εγώ θα πρότεινα ένα κοπάδι 15-20 το πολύ άτόμων (3-4cm το καθένα) κια καμια γαρίδα.
Και κατι τελευταίο, πρόσθεσε και κανένα φυτό ακόμα (αφού φτιάξεις το φωτισμό σου με 0.3w/lt το ελάχιστο και λάμπες που να βοηθάνε στη φωτοσύνθεση).
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-03-12, 14:57
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα Τρύφωνα! Αν βγάλω τα Yoyo, δε θα έχω καθόλου βενθονικά ψάρια και ο βυθός θα είναι άδειος, που νομίζω κάνει κακό στη βιολογία του ενυδρείου. Γιατί δεν ανακατέβουν το χαλίκι, με αποτέλεσμα αναερόβιες αντιδράσεις, αλλά και καθίζιση υπολοιμάτων τροφών που δε θα τρώγονται (αύξηση νιτρικών). Οι γλύφτες πρέπει να φύγουν, γίνονται τεράστειοι έτσι κι αλλιώς, ίσως τους βάλω εδώ στο forum να τους πάρουν όσοι αγαπάνε τους μεγάλους γλύφτες!

Ξέρεις μόλις γύρησα από το ενυδράδικο και πήρα 3 m/ 3 f guppy, χαζομάρα λές;
δεν ξερω βρε συ..απλα ισως να τις τρελανουν τις θυληκες στο κυνηγη και στρεσαριστουν..με αποτελεσμα να μν αντεξουν..παρακολουθησε το..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Δώσε ότι ψάρι έχεις βγάλε ότι ασβεστολιθικό έχεις
και έλα να σου δώσω 4-5 δισκάκια να μεγαλώσεις την καινούργια γενιά να βλέπουμε καμια φωτογραφία από τους απογόνους .

Όσο αφορά το φίλτρο στην φωτογραφία τα παιδιά αυτό το φίλτρο τα μεγάλωσε!!
Μανολη δεν ερχεσαι και απο δω μια βολτα???
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TRYFONAS K. : 30-03-12 στις 14:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βάζω... Λάστιχο?? macgyver Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 46 13-07-11 09:55
Νέο ενυδρείο aquatlantis 120L gouts0unin Γλυκό νερό - Γενικά 17 29-08-10 23:04
Βάζω βάζω νιτρικά και δεν φτουράνε! gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 05-11-08 15:54
Ξύλο. Το βάζω ή όχι; qstavrosq Γλυκό νερό - Γενικά 9 09-11-04 13:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08308 seconds with 14 queries