Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-02-12, 17:16
teo-95 Ο χρήστης teo-95 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Ημαθεία
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Αλλαγη Ψαροσυνθεσης

Λοιπον μετα απο σκέψεις το αποφασησα οτι θα αλλαξω ψαροσυνθεση εχω ζωοτοκα και θα το γυρισω σε τι αλλο....χρυσοψαρα το ενυδρειο μου ειναι στρωμενο 110λιτρα τα ψαρακια που εχω θα τα δωσο σε ενα φιλο και τωρα ερωτησεις θα χρειαστει να ξαναστρωσω το ενυδρειο?τα χρυσοψαρα εχουν προβλημα με τα φυτα(μηπως τα μασουλανε η κατι τετοιο)?τι τροφες προτεινετε και γενικος θελω τα φωτα σας ....ευχαριστο!!!

Επισης θα βάλω ενα ακομα εσωτερικο φιλτρο(για καλυτερη φιλτρανση) τι λετε?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-02-12, 19:33
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

Φίλε teo, το ενυδρείο σου είναι λίγο οριακό για χρυσόψαρα... Θα σε συμβούλευα να διαβάσεις τα υπομνήματα στη σχετική κατηγορία πριν ξεκινήσεις...

Αν παρόλα αυτά αποφασίσεις να προχωρήσεις προς αυτη την κατεύθυνση, οι συμβουλές μου είναι οι εξής:
  1. Να μη βάλεις περισσότερα από 3 άτομα καθώς τα καθαρά σου λίτρα ενδέχεται να είναι λιγότερα από 110...
  2. Καλύτερα να προτιμήσεις κάποια fancy ποικιλία που δε μεγαλώνουν τόσο πολύ...
  3. Να μην ανακατέψεις fancy ποικιλίες με common/comet...
Τα χρυσόψαρα παρόλο που το καθένα έχει το χαρακτήρα του και τις συνήθειές του, είναι παμφάγα και φύση περίεργα και συνήθως τσιμπολογάνε τα φυτά. Θα συνιστούσα να δοκιμάσεις μόνο σκληροτράχηλα φυτά όπως ανούμπιες, φτέρες και βαλισνέριες.

Όπως όλα τα ψάρια θα ήταν καλό να ταϊζεις με ποικιλία ξηρών τροφών και που και που να προσθέτεις ένα ζεματισμένο/βρασμένο λαχανικό. Στα υπομνήματα και τις αναρτήσεις της κατηγορίας θα βρεις πολλές σχετικές πληροφορίες...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-02-12, 20:03
teo-95 Ο χρήστης teo-95 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Ημαθεία
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε teo, το ενυδρείο σου είναι λίγο οριακό για χρυσόψαρα... Θα σε συμβούλευα να διαβάσεις τα υπομνήματα στη σχετική κατηγορία πριν ξεκινήσεις...

Αν παρόλα αυτά αποφασίσεις να προχωρήσεις προς αυτη την κατεύθυνση, οι συμβουλές μου είναι οι εξής:
  1. Να μη βάλεις περισσότερα από 3 άτομα καθώς τα καθαρά σου λίτρα ενδέχεται να είναι λιγότερα από 110...
  2. Καλύτερα να προτιμήσεις κάποια fancy ποικιλία που δε μεγαλώνουν τόσο πολύ...
  3. Να μην ανακατέψεις fancy ποικιλίες με common/comet...
Τα χρυσόψαρα παρόλο που το καθένα έχει το χαρακτήρα του και τις συνήθειές του, είναι παμφάγα και φύση περίεργα και συνήθως τσιμπολογάνε τα φυτά. Θα συνιστούσα να δοκιμάσεις μόνο σκληροτράχηλα φυτά όπως ανούμπιες, φτέρες και βαλισνέριες.

Όπως όλα τα ψάρια θα ήταν καλό να ταϊζεις με ποικιλία ξηρών τροφών και που και που να προσθέτεις ένα ζεματισμένο/βρασμένο λαχανικό. Στα υπομνήματα και τις αναρτήσεις της κατηγορίας θα βρεις πολλές σχετικές πληροφορίες...
οντως ειναι λιγοτερα τα καθαρα μου(αν και το γεμιζω σχεδον μεχρι το τερμα) τωρα τα υπολοιπα θα τα διαβασω και θα σας πω τυχον αποριες οσο για τα φυτα ανουμπιες και βαλισνεριες σκεφτομουν αντε καμια εγκερια το πολυ
-------------------------
και για δευτερο φιλτρο κοιταω αυτο
http://petcumulus.com/index.asp?page=product&pid=2606
ειναι και για περισσοτερα λιτρα και διαβασα οτι τα χρυσοψαρα ειναι αρκετα "βρωμικα ψαρια" τι λετε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo-95 : 08-02-12 στις 20:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-02-12, 21:51
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Συμνφωνώ με τον neos για όλα τα παραπάνω.
Τώρα για τα φυτά....τι να σου πω μυστήριο πράγμα. Ξεκίνα με σκληρά (ανούμπιες κλπ) και στην πορεία προσθέτεις σταδιακά. Εγώ το δικό μου το έχω καταπράσινο και δεν έχω κανένα πρόβλημα καταστροφής τους από τα χρυσόψαρα.
Για το φίλτρο αν σε "παίρνει" οικονομικά προτιμάς το μεγαλύτερο όταν με το καλό μπορείς. Μέχρι τότε χρησιμοποιείς αυτό που έχεις και προσέχεις να το διατηρείς καθαρό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-12, 22:09
teo-95 Ο χρήστης teo-95 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Ημαθεία
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

σε τι θερμοκρασια πρεπει να βαλω τα χρυσοψαρα αυτη τι στιγμη την εχω 21c
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγη Ψαροσυνθεσης faceck Γλυκό νερό - Γενικά 3 08-09-11 13:44
αλλαγη aquascape και ψαροσυνθεσης aquahobby Γλυκό νερό - Γενικά 11 05-09-11 12:04
αλλαγη ψαροσυνθεσης drak7family Γλυκό νερό - Γενικά 6 24-03-11 16:07
Ερωτηση για αλλαγη ψαροσυνθεσης... kostasz87 Γλυκό νερό - Γενικά 6 23-12-10 13:22
Αλλαγη ψαροσυνθεσης alex_mar Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 1 30-11-10 11:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03598 seconds with 13 queries