Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-01-12, 15:46
ellin Ο χρήστης ellin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ζωγραφου
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή φυτα χωρις υποστρωμα

καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω τι και αν μπορω να φυτεψω σε χαλικι χωρις υποστρωμα περα απο ανουμπιες.επιπλεον το υψος του χαλικιου σε καποια σημεια δε ξεπερνα τα 4-5 εκ..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-01-12, 15:52
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Δες εδω μερικα ευκολα φυτα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-01-12, 16:06
ellin Ο χρήστης ellin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ζωγραφου
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

τα εχω διαβασει..ομως πηγα σε ενα pet shop και μου ειπαν πως δε μπαινει τιποτα..αξιζει να παρω κατι η να το αφησω ετσι??4 εκ.. ειναι απαγορευτικο??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-01-12, 16:24
Το avatar του χρήστη panmaroy
panmaroy Ο χρήστης panmaroy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: ΚΑΒΑΛΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Θα πρεπει να παρεις φυλοχωμα κοινό ετσι όπως ειναι με τη συσκευασια του να το βαλεις μεσα σε ενα κουβα με νερο ανοίγοντας πολλές τρύπες πρωτα για 2 μηνες τουλαχιστον και να αλλάζεις το νερο καθε εβδομαδα ετσι οταν θα το βαλεις στο ενυδρειο σου σαν υποστρομα η στηλη του νερου σου να μην χρωματιζετε απο το φυλοχωμα σου πριν βαλεις το υποστρομα σου ριξε στο πατο του ενυδρειου θειικο καλιο και ενα κοκοδι γενικο λιπασμα οχι πολι μια χουφτα μεγαλη φτανει και μετα βαλε απο επανο το φυλοχωμα με πάχος τουλαχιστον 2,5cm. καλο θα ηταν να έχεις τουλαχιστον 4cm χαλικιου 1-2mm διαμετρου οχι μεγαλύτερης διαμετρου για να μην ανεβαίνει το υποστρομα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-01-12, 16:30
ellin Ο χρήστης ellin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ζωγραφου
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

δηλ χωρις υποστρωμα δε γινεται????δε θελω να το ξεστησω παλι..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-01-12, 16:33
Το avatar του χρήστη panmaroy
panmaroy Ο χρήστης panmaroy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: ΚΑΒΑΛΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Αν θελεις καλα αποτελεσματα εγω αυτο εκανα παντος.....βαλε το υποστρομα να γινετε και ξεστισε σε κανα 2 μηνες δεν ειναι αναγκη τωρα!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-01-12, 16:36
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

μην δίνεις σημασία τη λένε τα pet shop. Να τους αντιμετωπίζεις σα τρελούς ότι σου λένε ΝΑι να λες
Εγώ έχω κάνει φυτεμένο μόνο με χαλίκι 3-5 εκ περίπου. Όχι οτι είναι ιδανικό αυτό αλλά γίνετε. Με εύκολα φυτά μέσα (βαλισνέριες ανουβιες μικροσόρουμ κτλ). Ταμπλέτες λίπασμα θα χρειαστείς οπωσδήποτε ειδικά στην αρχή.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-01-12, 16:42
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

μην ακους τι σου λενε στα πετσοπ, να πουλησουνε ακριβα πραγματα θελουνε. στο δικο μου ενυδρειο το παχος του βυθου δεν ειναι πανω απο 5 εκατοστα και εχω καταφερει να το κανω ζουγκλα. θα σου πω τι εκανα εγω και πιστευω πως θα βοηθηθεις αρκετα. θα πας να αγορασεις το tetra initial sticks, θα βγαλεις το μισο χαλικι απο το ενυδρειο και θα απλωσεις τα στικς στο χαλικι που ειναι μεσα στο ενυδρειο (νομιζω η συσκευασια ειναι για 300 λιτρα, εσυ θα βαλεις πιο λιγο τα 2/3 περιπου). στη συνεχεια θα βαλεις παλι το χαλικι που αφαιρεσες, ετσι ωστε να σκεπαστουνε καλα τα στικακια, μολις τελειωσεις θα εχεις ενα γονιμο βυθο. σε συνδυασμο με ενα φωτιστικο της glo με δυο λαμπες απο 24 βατ, ενα συστημα για co2 με μαγια και ζαχαρη και λιπασματακια της seachem (καθα δυο μερες) δεν προλαβαινω να κλαδευω.
εχω μεσα ευκολα φυτα (vallisneria spiralis και americana, hydrocotyle leycocephala, 3 ειδη κρυπτοκορινες, ενα φυτο που μοιαζει με κερατοφυλλο, hygrophila polysperma και corymbosa) και μερικα λιγο πιο απαιτητικα (cabomba caroliniana, nymphaea lotus). οταν θα ερθει η στιγμη να κανω παρουσιαση θα καταλαβεις τι γινεται.
προχωρα με ευκολα φυτα στην αρχη και θα πανε ολα καλα.
ξεχασα να σου πω οτι πρεπει να παρεις και λιπασμα σε ταμπλετες, για να βαλεις καποια στιγμη οταν θα τελειωσουν τα θρεπτικα απο τα στικς, αλλα αυτο θα αργησει να γινει οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας, εγω χρειαστηκε να βαλω ταμπλετες μετα απο 4 μηνες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-01-12, 16:42
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Μια χαρά γίνεται κ χωρίς υπόστρωμα αν βάλεις εύκολα φυτά.Το ύψος του υποστρωματος είναι εντάξει.Το πολύ πολύ βάζεις ταμπέλες στις ρίζες των φυτών.Αν πάλι θες να φτιάξεις φυτεμενο υψηλών απαιτήσεων,εκεί ναι πρέπει να έχεις υπόστρωμα αλλα κ υψηλό φωτισμό,διοξείδιο κ λιπάσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-01-12, 16:43
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Γινεται!
Ετσι και αλλιως το υποστρωμα μετα απ 6 μηνες εξασθενει.
Απλα το μονο που εχεις να κανεις να βαζεις κοντα στις ριζες του φυτου μια ταμπλεττα λιπασματος, που και με υποστρωμα θα βοηθουσε το φυτο μεχρι η ριζα να φτασει μεχρι κατω και να τραφει..
Επισης καλο θα ηταν, να ανεβαινες στους 6 ποντους χαλικιου, για να αναπτυσσονται καλυτερα οι ριζες, αλλα οχι κρισιμο.
Μην το ξεστησεις!
Επισης οι ανουμπιες δεν πρεπει να φυτευονται, αλλα να δενονται πανω σε καποια πετρα η ξυλο.
Το ιδιο και τo microsorum.
Δες εδω καποια ευκολα φυτα, που στο συγκεκριμενο ενυδρειο δεν εχει μπει σταγονα λιπασματος και co2, και υποστρωμα πολυ λιγο που μου ειχε περισσεψει, για να πεταξω το κουτι, και οχι σε ολο το μηκος:
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-01-12, 17:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ellin Εμφάνιση μηνυμάτων
τα εχω διαβασει..ομως πηγα σε ενα pet shop και μου ειπαν πως δε μπαινει τιποτα..
Αν πουλαγε και σιμιγδαλι, μπορει να σου ελεγε οτι πρεπει να βαλεις κι απο αυτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-01-12, 21:38
Το avatar του χρήστη naias
naias Ο χρήστης naias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
μην δίνεις σημασία τη λένε τα pet shop. Να τους αντιμετωπίζεις σα τρελούς ότι σου λένε ΝΑι να λες
Εγώ έχω κάνει φυτεμένο μόνο με χαλίκι 3-5 εκ περίπου. Όχι οτι είναι ιδανικό αυτό αλλά γίνετε. Με εύκολα φυτά μέσα (βαλισνέριες ανουβιες μικροσόρουμ κτλ). Ταμπλέτες λίπασμα θα χρειαστείς οπωσδήποτε ειδικά στην αρχή.
ΚΑι εγώ επίσης... χωρίς ταμπλέτες... αργούν αλλά μεγαλώνουν !!!


-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γινεται!
Ετσι και αλλιως το υποστρωμα μετα απ 6 μηνες εξασθενει.
Απλα το μονο που εχεις να κανεις να βαζεις κοντα στις ριζες του φυτου μια ταμπλεττα λιπασματος, που και με υποστρωμα θα βοηθουσε το φυτο μεχρι η ριζα να φτασει μεχρι κατω και να τραφει..
Επισης καλο θα ηταν, να ανεβαινες στους 6 ποντους χαλικιου, για να αναπτυσσονται καλυτερα οι ριζες, αλλα οχι κρισιμο.
Μην το ξεστησεις!
Επισης οι ανουμπιες δεν πρεπει να φυτευονται, αλλα να δενονται πανω σε καποια πετρα η ξυλο.
Το ιδιο και τo microsorum.
Δες εδω καποια ευκολα φυτα, που στο συγκεκριμενο ενυδρειο δεν εχει μπει σταγονα λιπασματος και co2, και υποστρωμα πολυ λιγο που μου ειχε περισσεψει, για να πεταξω το κουτι, και οχι σε ολο το μηκος:
Σωστός σε όλα !!!
__________________
Ελεύθερος δεν είναι αυτός που κάνει ότι θέλει, αλλά αυτός που ξέρει τι θέλει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη naias : 28-01-12 στις 21:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
χωρις υποστρωμα? ελενη Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 23-11-11 22:18
ευκολα φυτα,σε ενυδρειο χωρις υποστρωμα.(τουλαχιστον προς το παρον) kgf12345 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 12-03-11 18:46
ποσο αντεχουν τα φυτα χωρις νερο; karxarini Αρχάριοι γλυκού νερού 2 09-10-09 16:01
ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΓΙΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΡΗ petros Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 11-12-07 13:33
αλγη χωρις φυτα griffin_23 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 06-02-04 03:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05223 seconds with 13 queries