Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-11, 22:15
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή Επιτελους ξεκιναμε! 400λτ

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.
το πηγα απο εδω, το φερα απο εκει. το κοιταξα για χειροποιητη κατασκευη αλλα τελικα κατεληξα σε ενα Ριο 400 να τελειωνουμε και δεν κρατιεμαι.

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι θα γινουν βιαστηκες κινησεις. Θα στρωσω κανονικα τα φιλτρα γιατι θελω να δω στην πραξη τον κυκλο του αζωτου να δω αν θα τα καταφερω. τι στο καλο διαβαζω τοσο καιρο.

η αληθεια ειναι οτι ειμαι ψιλο ασχετος. εχω μελετησει αρκετα παντως.

λοιπον θα το παμε για Malawi αφρικανες , θα βαλω και κανα ευκολο φυτακι.

Οκ το ενυδρειο το πηραμε. θελουμε και αλλα καλουδια ομως σωστα? Λεω εγω αυτα που νομιζω και με διορθωνετε. εχω και μια 160 ρα δωροεπιταγη και πρεπει να δω πως θα την εξαργυρωσω με πραγματα που χρειαζομαι.

Φιλτρα. Σκεφτομαι να βγαλω το μαμισιο και να βαλω 2 ΕΗΕΙΜ (petcumulus)
Ερωτηση 1.Αν βγαλω το μαμισιο χανεται η εγγυηση?
Ελεγα να βαλω ενα 2217 και ενα 2215. με τα ετσι και ετσι μαθηματικα μου , μου βγαζει 1650 λιτρα την ωρα αρα περιπου 5 γυρες τα λιτρα μου την ωρα.
Ερωτηση 2. Πρεπει να παρω αυτα με τα βανακια? δεν ξερω.

Υλικα για τα φιλτρα εχουν ολα τα πετ σοπ? θελω να πω απο εκει θα αγορασω? θα ψαξω κανα thread στο φορουμ γιατι δεν εχω ιδεα απο αυτα.

Θα παρω τεστακια ΑPI. ενα για PH, ενα για GH KH ενα για αμμωνια, ενα για νιτρωδη και ενα για νιτρικα.

Το ενυδρειο ερχεται με εναν 300ρη θερμοστατη.
Ερωτηση 3. Μηπως χρειαζομαι και αλλον ενα?

2 αποχες
Αντιχλωριο (απο πετσοπ να φανταστω) υπαρχουν μαρκες?

Αμμος. Ερωτηση 4. Ποσο να παρω? ιδεα δεν εχω πραγματικα. Μου αρεσει αυτη η λεπτη η ανοιχτοχρωμη. αυτη που ειναι απο κοραλι. ειναι πολυ ακριβη. σκεφτομουν να παρω μια ποσοτητα και να την αναμειξω με αμμο απο το σχοινια που θα την πλυνω καλα.

Κατω απο την αμμο θα βαλω μια στρωση φελιζολ νταου. απο leroy αυτο?

Κοτρωνες για νταμαροκατασταση. Ενα μαγαζι Ερμης το λενε καπου ειδα εχει ποικιλια. Στην Λαυριου νομιζω?

Σας επρηξα το ξερω. σορρυ για το μεγαλο ποστ. γραφω αυτα και ξαναγραφω σιγα σιγα

ΥΓ
Μεγαλος ενθουσιασμος (ελεγχομενος...ακομα)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-12-11, 03:36
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή καλο ξεκίνημα

γεια σου φιλε και καλο ξεκινημα.

1. ναι η εγγυηση χανεται αν βγαλεις το εσωτερικο φιλτρο (εχω ρωτησει στο ιδιο μαγαζι γιατι θα παρω το ριο300). Μου ειχαν πει κιολας οτι κινδυνευεις να κανεις και ζημια στα κρυσταλα...δεν ξερω αν ισχυει...

2. με τα φιλτρα που λες εισαι στα 1620 l/h ονομαστικη ροη. Εγω μαλλον θα εβαζα 2 x 2217 για να ειμαι σιγουρος. Γυρω στα 350 καθαρα x 5 μας κανουν 1750.
Αλλα εγω σκεφτομαι και κατι αλλο...νομιζω πως το 300αρι με το 400αρι εχουν το ιδιο φιλτρο (bioflow 8.0). Εχει 1000αρα αντλία και 8L χωρητικότητα, δεν ακουγεται τοσο ασχημο. Και σκεφτομουν απ'το διαβασμα που εχω κανει και αν εχω καταλαβει σωστα, γιατι να μην το κρατησω (το πληρωνω στο κατω κατω) και να βαλω εκει που πανε τα κεραμικα της Juwel (cirax) αλλα και εκει που εχει το πρασινο σφουγγαρι, substrat pro ή siporax. Εχει και 2 ειδων μπλε σφουγγαρι (ψιλο και χοντρο), υαλοβάμβακα και ανθρακα (τον οποιο θα αφησω στην αρχη και μετα θα βαλω τυρφη με καλτσακι γιατι θα ειναι αμαζονιου το δικο μου) και νομιζω οτι θα ειναι μια χαρα. Δεν εχω μπει ακομα στη λεπτομερεια πως θα αντικαταστησω το πρασινο σφουγγαρι με το αλλο βιολογικο υλικο, φανταζομαι με καποια πατεντα με καλτσακι ή την πλαστικη θηκη που εχει για το cirax (αγοραζοντας αλλη μια δηλαδη) αν ταιριαζει. Παντως απο αυτα που εχω διαβασει, το πρασινο σφουγγαρι δεν το βρισκω πουθενα αλλου εκτος απ'την juwel οποτε σκεφτομαι αντικατασταση με κατι πιο εγγυημενο. Θα το ρωτουσα κι εγω αυτο οποτε το θετω εδω να μην ρωταμε τα ιδια και ιδια...
Υλικα για τα φιλτρα εχουν τα περισσοτερα πετ σοπ, ψαχνεις τι ακριβως θελεις και που υπαρχει. Δεν εχουν ολοι τα ιδια.
Τα τεστακια που λες νομιζω ειναι αρκετα. Εκτος κι αν παρεις και για O2 για να κοιτας το οξυγονο. Κατι αλλο δεν μου'ρχεται...

2. Για να το δινουν με τον θερμοστατη αυτον θα ειναι αρκετος αλλα ας πει καποιος που εχει το ιδιο ενυδρειο αν εχει αντιμετωπισει καποιο προβλημα. Εχουν τον ιδιο και στο 300αρι οποτε ισως στα παραπανω λιτρα του 400 να ζοριζεται λιγο??

3. Αντιχλωριο εγω παιρνω της τετρα το aquasafe και ειμαι ευχαριστημενος ...ψυχολογικα δηλαδη γιατι δεν ζω μεσα στο ενυδρειο...
Νομιζω και της API ειναι καλο και με χαμηλοτερη δοσολογια.

4. Για την αμμο ας μας διαφωτισει κανενας που εχει το ιδιο ενυδρειο. Εγω υπολογιζοντας 40kg που μου εχουν πει για το 300αρι (μηπως ειναι λιγα??) λεω γυρω στα 55 για το 400αρι.
Τωρα για χρηση αμμου απο θαλασσα υπαρχουν ποστ, ψαξ'το λιγο. Καποιοι το εκαναν. Την καθαρισαν καλα, κοσκινισαν, εβρασαν και χρησιμοποιησαν.

Για τα υπολοιπα δεν ξερω, φανταζομαι στο leroy βρισκεις φελιζολ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-12-11, 09:20
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

γνωριζει κανεις να μου πει αν τα βανακια στα φιλτρα τα χρειαζομαι η οχι?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-12-11, 09:26
panos1gr Ο χρήστης panos1gr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2011
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

ναι φιλε μου τα χρειαζεσαι.για τιν δικη σου ευκολία
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-12-11, 10:07
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

οκ ευχαριστω.

Αν παρω 2 ΕΗΕΙΜ 2217 ερχονται μονο τα δοχεια ή εχουν μεσα και καποια υλικα?
Αν ναι τι αλλο να παρω? Να παρω σιποραξ αλλα ποσο για τα 2 φιλτρα?
2 λιτρα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-12-11, 10:47
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή

φίλε μου το 2217 εχει 6 λιτρα κάδο... οπώτε θες 12 λιτρα για τα 2.
εχω αν σε ενδιαφερει 2 2217 με φουλ υλικα και βανακια και τα δεινω σε πολυ καλή τιμή...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-12-11, 10:54
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Με το καλό το στήσιμο και στους δυό σας
Το εσωτερικό της Juwel είναι καλοσχεδιασμένο φίλτρο και κάνει δουλειά. Όποιον δεν τον ενοχλεί αισθητικά και δεν θέλει να χάσει την εγγύηση σίγουρα το κρατάει.
Τα 2217 δεν είναι με υλικά, έχουν συνολική χωρητικότητα κάδου 6 λίτρα οπότε υπολογίζεις ανάλογα με τι υλικά θα βάλεις. Εγώ θα πρότεινα να κρατήσεις τη διάταξη των υλικών που λέει η εταιρεία http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anl...17_classic.pdf

Στο 330άρι malawi πάντως που είχα, δούλευαν ένα eheim 2080+2075+ κυκλοφορητής 1200 λ/ω. Είμαι πάντα λίγο υπερβολικός με την φίλτρανση αλλά έχει να κάνει και με τον αριθμό των ψαριών, τα νεκρά σημεία στο ενυδρείο λόγω της πέτρας κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-12-11, 11:48
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

επειδη τον θελω τον επιπλεον χωρο θα το αφαιρεσω μαλλον το εσωτερικο φιλτρο.

Αρα. αφου εχει χωρητικοτητα το φιλτρο 6 λιτρα θα πρεπει να παρω τα εξης.

Ειδα ενα σετ υλικων για το EHEIM 2217.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1486
λογικα με 2 τετοια ειμαι οκ αλλα 56 ευρω το σετ σαν πολλα δεν ειναι? μηπως ειναι καλυτερα να τα παρω ξεχωριστα τα υλικα?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-12-11, 11:55
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Πολλά λεφτά για τέτοιες εποχές
Εγώ έχω σφουγγάρι σε φύλλο που το κόβω στη διάσταση που θέλω, κάποιες φορές δεν βάζω μηχανικό μακαρόνι αλλά σφουγγάρι στη θέση του και για βιολογικό υλικό σιποράξ χύμα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-12-11, 12:23
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

ε βεβαια. λοιπον ας το παμε αλλιως.

1) 1 απο αυτο το κομματι σφουγγκαρι (9 ευρω)

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2429

2) 500 γρ απο αυτο το υλικο . πρεπει να κανει ως cotton pad για πανω πανω στο φιλτρο (5 ευρω)
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1836

3) ενα σετακι carbon pads για το ξεκινημα. εχει 3 μεσα αρα ειμαι οκ για τα 2 φιλτρα. (9 ευρω)
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1317

4) στο βασικο υλικο τωρα. siporax. θελω 8 λιτρα για τα 2 φιλτρα. (42 ευρω) δεν το λες και φθηνο.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1847

5) και τελος κατι για τον πατο. μηχανικο μακαρονι. δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι σωστο αυτο. 2 λιτρα , 1 για καθε φιλτρο (20 ευρω)
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1684

συνολο = 85 ευρω περιπου. ε καλυτερα ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-12-11, 13:32
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

καλημερα,χρονια πολλα και καλη αρχη.χωρις να θελω να σε επηρρεασω το εσωτερικο της juwel θα σου καθαριζει πολυ καλα την επιφανεια.παντως εχεις αρκετα λιτρα οποτε και να το κρατησεις δεν σου κοβει πολλα λιτρα και με πολυ λιγα watt θα εχεις extra κυκλοφορια και σε συνδυασμο με ενα flunal 405(π.χ) πιστευω να εισαι κομπλε.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-12-11, 13:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Σιποράξ δεν πιστεύω να χωρέσει 4 λίτρα το καθένα (2 άντε 2,5).
Το 5) είναι κι αυτό βιολογικό υλικό (εγώ δεν το χρησιμοποιώ λόγω του σχήματος του). Μπορείς για μηχανικό φιλτράρισμα να βρεις απλό κεραμικό μακαρόνι (στο σχήμα του σιποράξ) πολύ φθηνότερο. Όπως είπα, εγώ το αντικαθιστώ με μπλε σφουγγάρι
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-12-11, 15:08
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

ας φυγουμε λιγο απο τα φιλτρα.

Για φοντο τι βαζω. Ενα μαυρο θα ηθελα. Διαβαζω για χαρτονι. Χαρτονι 1,5 μετρο ομως λιγο δυσκολο
και το κολλαω μετα πισω απο το ενυδρειο φανταζομαι?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-12-11, 15:28
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή βαφη

καποιοι το εχουν βαψει σε σπρεϋ βαφη (υποθετω).ψαξ'τολιγο στο φορουμ, κατι θα βρεις.
μαυρο φοντο στις διαστασεις του ενυδρειου ισως βρεις παντως σε μαγαζι...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-12-11, 15:34
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

εχω ακουσει για βαφη με πλαστικο χρωμα
να το βαψω ομως? το λυπαμαι λιγο. αλλα φαινεται ο πιο ευκολος τροπος εδω που τα λεμε
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-12-11, 16:00
Το avatar του χρήστη Foveras
Foveras Ο χρήστης Foveras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ano Liosia
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

η Juwel εχει και πλατες για background αλλα δεν ξερω κοστος. Επισης αν δεν βιαζεσαι μπορεις να ψαξεις στο DIY οπου θα βρεις πολλες κατασκευες για πλατη.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-12-11, 16:04
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

τρωνε χωρο ομως και ειναι ακριβες
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-12-11, 16:19
scooby14 Ο χρήστης scooby14 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2010
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

πας στο βιβλιοπωλειο περνεις μαυρα κανσον χαρτονια οσα χρειαζονται για το μεγεθος του ενυδρειου. τα κολλας με διπλης οψεος ωστε να παταει το ενα πανω στο αλλο και ενισχυεις απο πισω με ζελοτειπ. ετσι δεν φαινονται οι κολλησεις. και μετα το κολλας στο ενυδρειο με ταινια η το φρακαρεις στα ξυλα του ενυδρειου κ.τ.λ. με 5 ευρω εισαι ετοιμος!

50χ70 ειναι το καθενα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-12-11, 16:43
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

αυτο μου αρεσει.
Σε καθε περιπτωση το φοντο μπαινει εσωτερικα?
ειται ειναι βινυλιο ειται ειναι πλαστικη μπογια ειται χαρτονι ?
δεν εχω σιγουρευτει ακομα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scooby14 Εμφάνιση μηνυμάτων
πας στο βιβλιοπωλειο περνεις μαυρα κανσον χαρτονια οσα χρειαζονται για το μεγεθος του ενυδρειου. τα κολλας με διπλης οψεος ωστε να παταει το ενα πανω στο αλλο και ενισχυεις απο πισω με ζελοτειπ. ετσι δεν φαινονται οι κολλησεις. και μετα το κολλας στο ενυδρειο με ταινια η το φρακαρεις στα ξυλα του ενυδρειου κ.τ.λ. με 5 ευρω εισαι ετοιμος!

50χ70 ειναι το καθενα
α τωρα το επιασα! καταλαβα που εννοεις να το φρακαρω. εξωτερικα λοιπον!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ektorakos : 28-12-11 στις 16:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-12-11, 16:45
scooby14 Ο χρήστης scooby14 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2010
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

εξωτερικα ολα στο πισω μερος του ενυδρειο. τπτ μεσα στο νερο! για τα φιλτρα εγω θα σου προτεινα να κρατησεις το εσωτερικο και να βαλεις και ενα καλο εξωτερικο. το κρυβεις και πισω απο τις πετρες και μια χαρα. θα σου μεινουν τα λεφτα να παρεις τα ψαρια ειναι και ακριβες οι αφρικανες! αντιχλωριο σου προτεινο το saechem prime ειδικα για τα λιτρα σου ειναι οτι πρεπει θα σου κρατησει πολυ καιρο!!

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=551 το 250ml τουλαχιστον
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-12-11, 18:25
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Για φόντο (εξωτερικά ) μπορείς να βάλεις και αδιαφανή μαύρη μεμβράνη βινυλίου(?) που παίρνεις απ' αυτούς που περνάνε αντηλιακές. Κολλάει με σαπουνόνερο, βγαίνει εύκολα, δεν φθείρεται
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-12-11, 10:01
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Για φόντο (εξωτερικά ) μπορείς να βάλεις και αδιαφανή μαύρη μεμβράνη βινυλίου(?) που παίρνεις απ' αυτούς που περνάνε αντηλιακές. Κολλάει με σαπουνόνερο, βγαίνει εύκολα, δεν φθείρεται
με εχεις σωσει


και ολοι σας παιδια. ευχαριστω πολυ!
-------------------------
καλημερα! μετα απο λιγο ψαξιμο που εκανα δεν νομιζω να εχω προβλημα με το βινυλιο για το φοντο. εχει γυαλιστερο και ματ. κλεινω προς το ματ αλλα φανταζομαι οτι κανουν και τα δυο. εμαθα και πως τοποθετειται με το σαπουνονερο.

παμε λιγο στο θεμα με τα φυτα. θα ηθελα να βαλω λιιιγα φυτα ετσι να σπασει λιγο η νταμαριλα. ευκολα και απλα πχ βαλισνεριες. χρειαζομαι λιπασματα και υποστρωμα? η παμε κατευθειαν σε αμμο ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ektorakos : 29-12-11 στις 10:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-12-11, 10:12
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Ούτε υποστρώματα, ούτε λιπάσματα. Μόνο άμμο ψιλή.
Φυτά: βαλισνέριες, crinum,
pteropus, ανούμπιες.....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-12-11, 14:01
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

τις επομενες μερες θα παω μια βολτα απο τον Ερμη για αμμο και πετρες.

νομιζω δεν εχω περιορισμο σχετικα με τις ασβεστολιθικες μιας και το προοριζω για αφρικη.

Σκεφτομαι αυτες τις moonstone. εχουν απο μονες τους τρυπες για τα ψαρια. δεν θα ειναι δυσκολο πιστευω να τους δημιουργησω τις κρυψωνες. απο την αλλη δεν δειχνουν και πολυ φυσικες. καποιος βεβαια εχει κανει ενυδρειο με αυτες και μου ειχε αρεσει.

επισης στο site τους μου αρεσαν και αυτες οι Γνευσιου.
http://www.votsalo.net/Products/Gard...eis-Stone.aspx

αμμο χαλαζιακη περιπου 60 κιλα λεω να παρω. εχει κιτρινη και λευκη. οπτικα προτιμω την λευκη αλλα μην φαινεται πολυ η μπιχλα φοβαμαι. εννοειται οτι θα καθαριζω το ενυδρειο αλλα να βοηθησει λιγο και το περιβαλλον.

να αναμειξω κιτρινη και λευκη φανταζομαι γινεται.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-12-11, 14:37
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Καλή αρχή φίλε μου και χρόνια πολλά και από εμένα σε όλους!

Για το θέμα της φίλτρανσης που αναφέρθηκε πιο πάνω θα συμφωνήσω με τον Κώστα να κρατήσεις το εσωτερικό και να πάρεις και ένα fluval 405(έτσι το έχω και εγώ.. )
Αν σε ενοχλεί τόσο το εσωτερικό αισθητικά τότε πάσο..πάντως με 6Watt κατανάλωση, 1000λ/ω ροή και 8 λίτρα κάδο δεν θα βρεις σε κανένα άλλο φίλτρο..( + το οτι τραβάει νερό και από επιφάνεια και από χαμηλά)

Για τις πέτρες βάλε πραγματικά ΟΤΙ αρέσει σε εσένα..εσύ θα το χαζεύεις όλη μέρα,σε εσένα πρέπει να αρέσει!!Εκτός αν θες να φτιάξεις το ενυδρείο σου απολύτως βιοτοπικό..Τα ψάρια δεν έχουν προτιμήσεις σε συγκεκριμένες πέτρες πάντως!Αρκεί βέβαια να φτιάξεις και τις κατάλληλες κρυψώνες-περάσματα για τα ψάρια..

Όσο για την βρωμιά στην άμμο,μην αγχώνεσαι,αν έχεις την κατάλληλη φίλτρανση δεν θα μένει τίποτα κάτω..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-12-11, 15:07
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για την βρωμιά στην άμμο,μην αγχώνεσαι,αν έχεις την κατάλληλη φίλτρανση δεν θα μένει τίποτα κάτω..
Συμφωνώ!

Εγώ στο δικό μου έχω χαλαζιακή και δεν κρατάει τίποτα κάτω, ίσα ίσα που τους αρέσει κιόλας γιατί μπορούν να σκάψουν πολύ πιο εύκολα σε σύγκριση με άλλα είδη άμμου, και καθαρίζουν τα βράγχια τους με αυτή.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-12-11, 15:44
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Σορρυ αλλα να κανω μια παρενθεση εδω....

Μολις με πηραν απο το καταστημα που αγορασα το ενυδρειο και μου ειπαν οτι

ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΟΟΟΟΟΟ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-12-11, 15:52
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

¶ντε με το καλό το στήσιμο!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-12-11, 16:15
Το avatar του χρήστη Foveras
Foveras Ο χρήστης Foveras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ano Liosia
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Αυτα ειναι. Το καλυτερο ξεκινημα για τον καινουργιο χρονο.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-12-11, 00:08
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

το απογευμα εφερα 1 μεταχειρισμενο μεν, σε πολυ καλη κατασταση δε, EHEIM 2217. το παιδι που μου το εδωσε μου εκανε μια επιδειξη και πριν λιγο καταφερα να το βαλω μπροστα μονος μου.
Ισως ακουγεται λιγο ρουτινα αυτο για τους περισσοτερους απο εσας, για μενα παντως ειχε λιγο ζορι.
Οταν αρχισε να δουλευει κανονικα και να μου πεταει το νερο με δυναμη ενιωσα μεγαλο ενθουσιασμο!

εχει πλακα που οταν το φιλτρο πλεεον λειτουργει κανονικα και εχει φυγει τελειως ο αερας απο μεσα , σωπαινει και σχεδον εντελως!

τελικα οντως θα κρατησω το εσωτερικο του ΡΙΟ + το 2217 και ειμαστε κομπλε.
αυριο παραλαμβανω τη δεξαμενη και σχεδιαζω να παω ΕΡΜΗ αμεσα για το earth element!

και μια ερωτηση
Βαρελι (μεγαλο δοχειο) για προετοιμασια του νερου αλλαγης με αντιχλωριο που βρισκω? ετσι δεν πρεπει να γινεται?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΞΕΚΙΝΑΜΕ Gladiator Γλυκό νερό - Γενικά 55 15-11-11 23:55
Ενυδρειο 400λτ τανγκανικα... imichal Tanganyika 31 15-08-11 12:34
επιτελους και γω platy Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 39 27-05-10 11:38
Επιτελους mentor50 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 17-01-10 17:09
Επιτελους petros Bettas 2 08-04-06 00:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09176 seconds with 13 queries