Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-06-11, 23:18
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή Ερωτηση για τα ψαρια

Καλησπερα φιλοι μου ..

Ειμαι σχεδον ετοιμος για το νεο μου ενυδρειο (450λιτ) με δικη μου κατασκευη.. Το μονο που περιμενω να μου φερουν τα χαλικι φλουριτε 50 κιλα κι αυριο θα παω στη μαστρα να αγορασω μαυρη αμμος με ψιλοκομματιες πετρες κ μετα αρχισω το στρωσιμο.. (ξυλα κ πετρες τα εχω)
Θα ηθελα μια βοηθεια απο σας για την ψαροσυνθεση...
τα αγαπημενα μου ψαρια ειναι οι γαριδες Red chery κ πλακοστωμο και τα νεον και τα γκαπυ.. κι ο σκοπος μου ειναι να τα αναπαραγωγω ...
Λετε να εχει καποιο προβλημα που θα βαλω ολα αυτα τα ψαρια ??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-06-11, 23:31
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

γεια σου φιλε ! εφτιαξες 450 λιτρα ενυδρειο και θα βαλεις γκαπυς? εγω θα παρακαλουσα να ειχα τετοιο χωρο για ενυδρειο σαν το δικο σου για να βαλω αλλου ειδους ψαρια..αλλα χωρις να ειμαι εμπειρος μπορω να σου πω ότι απο γκαπυς σιγουρα θα δεις γεννες εγω τα εχω σε 60 λιτρο 1 αρσενικο 3 θυληκες 2 εβδομαδες και ειναι ηδη η μια εγκυος..σκεψου εσυ σε 450 ποσα μπορεις να βαλεις και ποσα θα γεννησουν θα γινει του γκαπυ το καγκελο!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-06-11, 23:46
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ειναι ευχαριστο που πριν ακομα κανεις οτιδηποτε ρωτησες εδω.
Θα γλυτωσεις λαθη,απογοητευσεις και χρημα.
Ας ξεκινησουμε λοιπον...
Θα βαζεις νερο βρυσης ή εισαι διατεθειμένος να το τροποποιήσεις για χαρη καποιου ψαριου με αντίστροφη οσμωση?
Θελεις ενυδρειο με φυτα η χωρις?
Θελεις να ειναι ευκολο στην συντηρηση (καθαρισμος,λιπασματα,φωτισμος,κλαδεματα κ.α.) η δεν εχεις προβλημα να διαθετεις παρα πανω ωρες και χρημα?
Αναπαραγωγες μπορεις να εχεις σχεδον σε ολα τα ψαρια,με μερικα ειδη ευκολα (γκαπυς) με αλλα πολυ δυσκολοτερα εως αδυνατο και με ειδικες συνθήκες (νεον).
Οποτε ας ξεκινησουμε με ενα ειδος ψαριου που θελεις να εχεις οπωσδηποτε στο ενυδρειο σου ωστε πανω σε αυτο να "χτισουμε" ολο το ενυδρειο,απο διακοσμηση εως τους συγκάτοικους.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-06-11, 03:17
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

αν ο σκοπο σου ειναι να τα αναπαραγειςτοτε βαλτα ξεχωρηστα και θα εχεις καλητερη σοδιαπου θα τα δωσεις ομως μετα;;;
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-06-11, 09:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου φιλε ! εφτιαξες 450 λιτρα ενυδρειο και θα βαλεις γκαπυς? εγω θα παρακαλουσα να ειχα τετοιο χωρο για ενυδρειο σαν το δικο σου για να βαλω αλλου ειδους ψαρια..αλλα χωρις να ειμαι εμπειρος μπορω να σου πω ότι απο γκαπυς σιγουρα θα δεις γεννες εγω τα εχω σε 60 λιτρο 1 αρσενικο 3 θυληκες 2 εβδομαδες και ειναι ηδη η μια εγκυος..σκεψου εσυ σε 450 ποσα μπορεις να βαλεις και ποσα θα γεννησουν θα γινει του γκαπυ το καγκελο!!
Δεν μπορω να καταλαβω τη λογικη σε αυτο το πραγμα που εχουν οι περισσοτεροι.
Εχουν ενα μικρο ενυδρειο για τα ψαρια τους και μετα θελουν ενα μεγαλυτερο ενυδρειο για μεγαλυτερα ψαρια που παλι μικρο θα τους πεφτει.
Αυτο το τσιμα τσιμα μας εχει φαει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-06-11, 10:03
Spacie Ο χρήστης Spacie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορω να καταλαβω τη λογικη σε αυτο το πραγμα που εχουν οι περισσοτεροι.
Εχουν ενα μικρο ενυδρειο για τα ψαρια τους και μετα θελουν ενα μεγαλυτερο ενυδρειο για μεγαλυτερα ψαρια που παλι μικρο θα τους πεφτει.
Αυτο το τσιμα τσιμα μας εχει φαει.
size does matter!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-06-11, 10:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spacie Εμφάνιση μηνυμάτων
size does matter!
Οντως αλλα εκει που πρεπει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-06-11, 13:12
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια συγνωμη ποιυ αργησα να σας απαντησω....

@Faceck Φιλε θα ειναι ωραια να χαζευεις κοπαδι γκαπυ γαριδες κ γλυφτες πινοντας φραπε παρα να βλεπεις μονο 5 η 6 μεγαλα ψαρια αν αντεχε η τσεπη μου θα το εκανα θαλασσινο !!!!!!! σιγουρα θα τ κανω καποια στιμγη στο μελλον .. Αυτη ειναι η γνωμη μου...

@dimis1978 Ειναι ευχαριστο που πριν ακομα κανεις οτιδηποτε ρωτησες εδω.
Θα γλυτωσεις λαθη,απογοητευσεις και χρημα.
Ας ξεκινησουμε λοιπον...
Θα βαζεις νερο βρυσης ή εισαι διατεθειμένος να το τροποποιήσεις για χαρη καποιου ψαριου με αντίστροφη οσμωση?
θα βαλω νερο απο τη βρυση . οσο για την αντριστροφη οσμωση μπορει να βαλω αργοτερα ...

Θελεις ενυδρειο με φυτα η χωρις?
Εννοειτε θα βαλω φυτα ( χαμηλες απαιτητες)
Θελεις να ειναι ευκολο στην συντηρηση (καθαρισμος,λιπασματα,φωτισμος,κλαδεματα κ.α.) η δεν εχεις προβλημα να διαθετεις παρα πανω ωρες και χρημα?
Οσο για το καθαρισμο δεν εχω προβλημα Λιπασματα θα χρησιμοποιησω σε σκονη pouwr4. κλαδεμετα φυσικα θα κλαδευω στη αρχη θα βαλω 3 η 4 φυτα σιγα σιγα θα ξαναφυτεψω μεχρι να γινει ζουγκλα κι θα βαλω μερικες μεγαλεε πετρες για να τις κανω σαν βουνα.. Πιστευω θα ειναι παρα πολυ ωραιο στο τελος ετσι πιστευω.. Βεβαια δεν θελω νσ δινω πολλα χρηματα για το ενυδρειο ..
Αναπαραγωγες μπορεις να εχεις σχεδον σε ολα τα ψαρια,με μερικα ειδη ευκολα (γκαπυς) με αλλα πολυ δυσκολοτερα εως αδυνατο και με ειδικες συνθήκες (νεον).
Οποτε ας ξεκινησουμε με ενα ειδος ψαριου που θελεις να εχεις οπωσδηποτε στο ενυδρειο σου ωστε πανω σε αυτο να "χτισουμε" ολο το ενυδρειο,απο διακοσμηση εως τους συγκάτοικους.
Αυτα μου τα ειχαν πει .. αλλα να σου πω την αληθεια δεν μου αρεσουν τα μεγαλα ψαρια δεν ξερω γιατι ετσι μου τραβαει το ματι. εγω τρελενομαι τα γκαπυ νεον γαριδες και γλυφτες κι τα σαλιγκαρια .. θα ταιριαζουν ολα αυτα τα ψαρια η οχι??

Ποια ειναι η γνωμη σου ...... ??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-06-11, 14:11
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ολα καλα οσα λες και εχουμε λυσεις για ολα πλην ενος,της ψαροσυνθεσης.
Γαριδες - γατοψαρα - σαλιγκαρια ναι,αλλα μαζι τους ή τα γκαπυ ή τα νεον,και τα δυο μαζι δεν,τα νεον θελουν μαλακο νερακι και γκαπυ σκληρο,αν μπουν μαζι ενα απο τα 2 θα δυσαρεστηθεί.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-06-11, 14:27
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

οκ αρα να μην βαλω τα νεον.. τι αλλα ψαρια προτεινεις ?? αρκει να μην εχουν προβλημα με τις γαριδες ..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-06-11, 14:46
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Οποτε εχουμε 450 λιτρα φυτεμενο με γαριδες,σαλιγκαρους,γατοψαρα (ποια εννοεις εδω? οτοκυκλους,κορυς,ανγκιστρους η τι αλλο?) γκαπυς.
Ψαχνουμε και για αλλους συγκατοικους που ναι ειναι "βρυσατοι" και shrimp safe...
Platys
Zebra danio
Tateurndinas (θα τσιμπησουν κανα μωρο γαριδας αλλα δεν θα κανουν ζημια στην αποικια)
Xipho helleri
white cloud minnow (αν το νερο δεν ξεπερναει τους 23c)
Astyanax fasciatus mexicanus
Ολα τα ειδη pseudomugil
Mερικα ειδη μελανοταινιων (macculochi,πιθανον και οι praecox)
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-06-11, 14:50
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποτε εχουμε 450 λιτρα φυτεμενο με γαριδες,σαλιγκαρους,γατοψαρα (ποια εννοεις εδω? οτοκυκλους,κορυς,ανγκιστρους η τι αλλο?) γκαπυς.
Ψαχνουμε και για αλλους συγκατοικους που ναι ειναι "βρυσατοι" και shrimp safe...
Platys
Zebra danio
Tateurndinas (θα τσιμπησουν κανα μωρο γαριδας αλλα δεν θα κανουν ζημια στην αποικια)
Xipho helleri
white cloud minnow (αν το νερο δεν ξεπερναει τους 23c)
Astyanax fasciatus mexicanus
Ολα τα ειδη pseudomugil
Mερικα ειδη μελανοταινιων (macculochi,πιθανον και οι praecox)
Τα γατοψαρα δεν θελουν μαλακο νερακι?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-06-11, 14:53
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Τα περισσοτερα ναι,υπαρχουν και μερικα που τα καταφερνουν καλα και σε βρυσατο 7.5-7.8 ph,γι αυτο και ρωταω ποια εννοει ωστε να βρουμε το καταλληλο ειδος.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-06-11, 14:58
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα περισσοτερα ναι,υπαρχουν και μερικα που τα καταφερνουν καλα και σε βρυσατο 7.5-7.8 ph,γι αυτο και ρωταω ποια εννοει ωστε να βρουμε το καταλληλο ειδος.
Με καλυψες φιλε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-06-11, 16:14
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Ειδα αυτα τα ψαρια στο γοογλε.γρ κ μου αρεσει πολυ το
Xipho helleri
Platys
Zebra danio
Αμ παρω το καθενα ζευγαρι θα ειναι ολα οκ ?? παντως μου αρεσει περισσοτερο το πλατυς .. τα ειδα σε βιντεο στο youtube.. παρα πολυ ομορφα ψαρια .. ανυπομωνω να ερθει εκεινη η μερα για να τα βαλω..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-06-11, 16:19
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Τα Platys ειναι ιδανικοι συγκατοικοι των γκαπυς.
Ειναι και αυτα ζωοτοκα και γεννανε και αυτα με μεγαλη συχνοτητα,τα πανε επισης υπεροχα σε νερο βρυσης.
Μπαινουν σε χαρεμια -οπως και τα γκαπυς- με ενα αρσενικο και 2-3 θηλυκα,το ιδιο και τα helleri.
Μην βαλεις στο ιδιο ενυδρειο πλατυς με helleri διοτι υβριδιζουν.
Τα zebra danio μπαινουν σε κοπαδια των 6+ ατομων.

Μια και σου αρεσουν προτιμησε τα πλατυς.

Πες και ποια γατοψαρα εννοεις να δουμε αν ειναι συμβατα με την παραπανω συνθεση...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-06-11, 16:30
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Τελικα θα βαλω ..
Red Chery
Platys
Guppy
zebra danio
apple snail και
Πλακοστωμο ..
Αυτα τα ψαρια θα τα βαλω ...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-06-11, 16:33
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Θα ηθελες σε ολα τα ψαρακια που θα βαλεις μεσα να πετυχεις αναπαραγωγη? Αν ναι, στα zebra danio θα πρεπει μιας και ειναι ωοτοκα και κανουν αυγα και οχι το γονο κατευθειαν οπως τα ζωοτοκα, να παρεις το ζευγαρι που θα διακρινεις μεσα απο το κοπαδι και να το βαλεις σε αλλο ενυδρειο με μια ''σιτα'' πριν τον βυθο, ωστε τα αυγα που κανουν να χωρανε να περασουν απο την σιτα και να κατσουν στο βυθο αλλα να μην χωρανε οι γονεις διοτι τα τρωνε. Ετυχε και ειχα zebra danio 6 στον αριθμο και τα εδωσα να πανε σε μακρυτερο ενυδρειο διοτι ειναι πολυ καλοι κολυμβητες και στα 50εκατοστα μηκους του δικου μου ισως να περιοριζονταν. Στο δικο σου θα ειναι αρχοντες και θα κολυμπανε σαν τρελα. Θα τα ευχαριστηθεις και ειναι και πολυ ευκολα ψαρακια και εκεινα, οπως και τα υπολοιπα που σου προτινε ο dimis. Συνεχιζω στο θεμα με τα zebra, εγω τα εδωσα λοιπον αλλα ετυχε να ειχαν κανει αυγα μεσα στο ενυδρειο και μετα απο 2 μερες κοιταξα το αδειο μεχρι στιγμης ενυδρειο (θα εβαζα γκαπυς εκεινη τη μερα) και ειδα πανω απο 40 γονους απο τα zebra και την επομενη μερα ειχα και αλλους. Απο οτι υπολογιζω, εχω 60-80 γονους τωρα και προσπαθω να τους μεγαλωσω. Αν εβαζα τα γκαπυς θα τους τρωγανε, γιαυτο και δεν τα εβαλα. Βεβαια αν ειχα αφησει τα ζεβρακια μεσα δεν θα εβλεπα ποτε γονους για το λογο που ειπα πιο πανω, οτι τρωνε τα αυγα.

Ακομα αν εχεις ανοιχτο ενυδρειο να μην επιλεξεις zebra γιατι ειναι καλοι αλτες. Εγω ειχα 7 στο ενυδρειο αρχικα αλλα το ενα πηδηξε δυστυχως απο ενα κενο ενος εκατοστου που υπηρχε περιμετρικα μιας και δεν ειχα μετρησει ολοσωστα τις διαστασεις για το πλεξι που εβαλα απο πανω σαν καπακι, με αποτελεσμα να το βρω το καημενο νεκρο στο πατωμα, οταν γυρισα σπιτι.

Αν επιλεξεις αυτα τα ψαρακια ας μας πει και ο dimis, τι αριθμο απο καθε ειδος θα μπορεσεις να βαλεις μεσα. Εχεις μεγαλο ενυδρειο και καλα κανεις και επιλεγεις μικρα ψαρακια, θα γεμισει απο ζωη και χωρις αγχος για το αν τους φτανουν τα λιτρα σου ή οχι. Θα ειναι αρχοντες. Tρανταχτο παραδειγμα το ενυδρειο του delta66 με τα cardinal tetra του εδω: http://www.youtube.com/watch?v=WhS-s...er_profilepage και αλλο ενα παλι μεγαλο απο καποιο πετ σοπ (αν δεν κανω λαθος) του εξωτερικου, με πολλα μικρα ψαρια εδω: http://www.youtube.com/watch?v=IZQEk...&feature=share
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-06-11, 16:53
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Οκ φιλε ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου θα το εχω αποψει .. Ειδα μερικα βιντεα για τα ζερβια παρα πολυ ομορφα ψαρια ... στη αρχη θα δοκιμασω να βαλω αυτα εκτος τα γκαπυ να δω που πως θα πανε αν πανε ολα καλα τοτε θα εχω μονο αυτα εκτος τα γκαπυ....
Μια ερωτηση ακομα :
Τα πλακοστωμα τι χρειαζονται για να τα αναπαραγωγω ?? δεν ξερω πως να το πω σωστα για να καταλαβετε αυτο που θελω να πω .. Οσο για τις γαριδες θα φτιαξω πολλες μικρες σπηλιες πρεπει να τα κανω το ιδιο κ τα πλακοστωμα? Απο οτι μου λενε τα αυγα τους θα πρεπει να πανε σε αλλο μικρο ενυδρειο αδειο μεχρι να μεγαλωσουν αληθευει αυτο ??
Εχω ενα μικρο ενυδρειο 70 λιτρα στη αποθηκη μ .. Σκεφτομαι να τ μεταφερω εκει τα αυγα ...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-06-11, 16:55
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ακομα δεν ξερω αν τρωνε τους γονους απο τα γκαπυ τα ζεβρακια. Αν ναι, προμηθευσου και μια γεννιστρα για γκαπυ.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-06-11, 17:05
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Ενταξει γεννητρια θα τη φτιαξω μονος μου ..... (αν μπορω αλλιως απο το ebay θα το αγορασω)
Φιλοι μου σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας ...

Να εχετε καλο καλοκαιρι .. !!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-06-11, 17:05
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ntak Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλοι μου σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας ...

Να εχετε καλο καλοκαιρι .. !!
Aυτο ηταν? Φευγεις?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-06-11, 17:14
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

χαχαχα τι αλλο θελεις να πω ?? πηρα ολες τις πληροφοριες που ηθελα !!! μηπως περιμενεις να σου χαρισω γκαπυ ??? χαχαχα ευτο θα γινει φυσικα.. αλλα κατσε να να πανε ολα καλα κ ο θεος βοηθος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-06-11, 17:15
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ntak Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχα τι αλλο θελεις να πω ?? πηρα ολες τις πληροφοριες που ηθελα !!! μηπως περιμενεις να σου χαρισω γκαπυ ??? χαχαχα ευτο θα γινει φυσικα.. αλλα κατσε να να πανε ολα καλα κ ο θεος βοηθος
αχ0αχ0! Οχι δεν το λεω για αυτο, μια πλακα εκανα!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-06-11, 17:16
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Για πλεκο δες εδω 2 που ισως ταιριαζαν στο ενυδρειο σου.
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a_festivum.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ichopterus.htm

Οσο για τις αναπαραγωγες και λοιπα που ψάχνεσαι θα τα βρεις ολα μερα με την μερα με την επαφη σου με το ενυδρειο σου τα ειδη του ζουν σε αυτο.
Τα ειδη που διαλεξες ειναι συμβατα μεταξυ τους,οποτε ετοιμασε σιγα σιγα το ενυδρειο σου και θα τα λεμε στην πορεια βημα προς βημα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-06-11, 20:12
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
αχ0αχ0! Οχι δεν το λεω για αυτο, μια πλακα εκανα!
Δεν σου κανω πλακα.. αχαχαα αν τυχει ερθεις διακοπες στη κρητη στειλε κανενα μην να σ παρω να δεις το ενυδρειο μ πινοντας φραπε ή φρεντο αρκει να εχω ετοιμο το ενυδρειο οχι αδειο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πλεκο δες εδω 2 που ισως ταιριαζαν στο ενυδρειο σου.
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a_festivum.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ichopterus.htm

Οσο για τις αναπαραγωγες και λοιπα που ψάχνεσαι θα τα βρεις ολα μερα με την μερα με την επαφη σου με το ενυδρειο σου τα ειδη του ζουν σε αυτο.
Τα ειδη που διαλεξες ειναι συμβατα μεταξυ τους,οποτε ετοιμασε σιγα σιγα το ενυδρειο σου και θα τα λεμε στην πορεια βημα προς βημα.
ααα δεν προσεξα αυτο το σαιτ γμτ .. απο εκει εμαθα να φτιξω το ενυδρειο μου .. πωωω ντρεπομαι ...
σε λιγο θα αρχισω να μελετησω κι βλεπουμε μετα..
θα τ ξαναπουμε παλι εδω ... παλι σε ευχαριστω πολυ dimis
-------------------------
Γεια σας παιδια κ παλι ..

Πριν απο λιγη ωρα εκανα μια βολτα στο πετ σοπ στη γειτονια μου κ για να δω τα ψαρια εκει ειδα τα ζερβια κ πλακοστωμο.. ρωτησα τον κυριο που ηταν εκει ποιο απο αυτα ειναι θυληκο κ αρσενικο κ μου λεει αυτο ειναι αυτο ειναι αυτο ειναι .....μπλα μπλα μπλα μπλα .. κ με μπαρδεψε πολυ μου φανηκε σαν να του ειμαι κοροιδο!!! κι θα ηθελα να μου πειτε εσεις πως να καταλαβω οτι αυτο το ειναι αρσενικο κ θυληκο (Zebra danio) Επισης εκει περα ειδα το Πλατυς οι δυο απο αυτες η κοιλια ειναι φουσκομενες κ μου ειπαν οτι ειναι εγκυος...
Θελω τη συμβουλη σας παιδια γτ δν γουσταρω να με πιανουν κοροιδο ..
Οτι πληρωνω θελω να ξερω τι αγορασω..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ntak : 23-06-11 στις 20:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-06-11, 20:44
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Γιατι βιαζεσαι?
Θα αγορασεις τωρα?
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-06-11, 21:10
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

οχι οχι φιλε δν βιαζομσι καθολου απλα πηγα στο πετ σοπ για βολτα δν ειχα κτι αλλο να κανω εδω κι χαζευα ψαρια εκει για να δω αν υπαρχει εκει τ ψαρια που ηθελα κ ηθελα να ειμσι σιγουρος κι προετοιμασμενος αν θα κανω σωστα την αγορα οταν ερθει εκεινη η μερσ.. ..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-06-11, 21:17
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αφου ειπες οτι το σαιτ του Τσαμη www.tsamisaquarium.gr το εχεις κατα νου ψαξτο και λιγακι,ειναι θησαυρος...

Danio rerio
Το μήκος του είναι 5,5 - 6 cm και τα αρσενικά μένουν λίγο πιο μικρά. Το φύλο τους μπορούμε να το ξεχωρίσουμε, εκτός από το μέγεθος, και από το γεγονός ότι τα θηλυκά είναι λιγότερο ζωηρόχρωμα και πιο εύσωμα. Κατά την περίοδο του φλερτ επιπλέον διαπιστώνουμε ότι το εδραίο πτερύγιο των αρσενικών είναι πιο μακρύ. Το βασικό χρώμα τους είναι έντονο μπλε και διασχίζεται από χρυσοκίτρινες οριζόντιες γραμμές που ξεκινούν από τα βράγχια και καταλήγουν στην ουρά τους. Αυτές οι γραμμές στα θηλυκά είναι πιο ανοιχτόχρωμες από τα αρσενικά.

Xiphophorus maculatus
Στα Platys, όπως σε όλα τα ζωοτόκα της οικογένειας, τα δυο φύλα ξεχωρίζουν από το όργανο αναπαραγωγής των αρσενικών, το gonopodium στην θέση του εδραίου πτερυγίου.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-06-11, 21:34
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Μαλιστα φιλε παλι σε ευχαριστω πολυ ... Θσ τσ ξσνσπουμρ πσλι ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι ψαρια βυθου ταιριαζουν μαζι με ζωοτοκα ψαρια? gemen Ζωοτόκα 26 09-04-10 23:59
ψαρια kwnstantina Αρχάριοι γλυκού νερού 10 16-03-08 23:34
ερωτηση για φυτα και ψαρια kwnstantina Αρχάριοι γλυκού νερού 49 16-02-08 10:35
25λ τι ψαρια; ΠΟΛΑΤΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 19 08-03-07 12:25
Ψαρια rockxk Αρχάριοι γλυκού νερού 11 05-02-07 15:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09730 seconds with 13 queries