Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-04-11, 07:55
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή Νέο ενυδρείο 350 λτ

Έχω ένα ενυδρείο 110 λίτρων, με 1 αρσενικό γκάπυ, 3 θηλυκά, και ένα ζευγάρι πλάτυ. Μαζί με αυτά, κάμποσα μωρά (καμιά 30αριά τουλάχιστον). Το ενυδρείο σύντομα θα γεμίσει με πολλά ψάρια. Μαζί έχω και γαρίδες και κάνα δυο ξέμπαρκα, αλλά είναι θέμα χρόνου να το τακτοποιήσω κι αυτό.

Θέλω να φτιάξω ένα νέο ενυδρείο (θα το έχω στα χέρια μου την Μεγάλη Πέμπτη). Αρχικά σκέφτηκα να μεταφέρω εκεί τα ενήλικα γκάπυ-πλάτυ, και σιγά σιγά και τα μωρά όταν μεγαλώσουν κάμποσο.

Όσο το σκέφτομαι, τόσο προβληματίζομαι. Τι νόημα έχει να έχω ένα μεγάλο ενυδρείο με πλάτυ και γκάπυ, αφού σε κάποιο διάστημα (μετά από διαδοχικές γέννες) θα το γεμίσουν κι αυτό? Όσο μεγαλύτερο, τόσο πιο πολύ χρόνο θα χρειαστούν, αλλά το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

Προς το παρόν είμαι πολύ χαρούμενος με τις γέννες και με τα μωράκια, αλλά... Άσε που εάν δεν βρίσκω να χαρίσω ψάρια, θα αντιμετωπίσω πρόβλημα, αργά ή γρήγορα.

Έχω κι άλλο ένα ενυδρείο, με καρδηνάλιους, ροδόστομους, νέον, και άλλα συναφή ψαράκια για ph γύρω στο 6,5 και μαλακό νερό.

Τι μου προτείνετε για το νέο ενυδρείο μου?
Εσείς τι θα κάνατε?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-04-11, 08:10
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

κριμα στα 350 να βαλεις γκαπυ μεχρι και δισκους μπορεις να βαλεις...
εσενα ποια ψαρια σου αρεσουν?
εχεις πολλες επιλογες σε αυτα τα λιτρα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-04-11, 09:56
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Όλα τα ψαράκια μου αρέσουν. Αρχικά είχα σκεφτεί να μετακομίσω το μικρό στο μεγάλο, αλλά κι εγώ φοβάμαι ότι θα το μετανοιώσω, τόσο μεγάλο ενυδρείο για πλάτυ και για γκάπυ.

Κάποτε θα κάνω ένα αλμυρό, γιατί μου αρέσουν πολύ τα κοράλια και η εικόνα τους. Αλλά αυτά για το μέλλον.

Προς το παρόν θα μείνω στο γλυκό, και με ενδιαφέρουν πολύ τα φυτά. Θα ασχοληθώ πιο πολύ με τα φυτά. Έτσι στα ψαράκια δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση, εάν κάποια στιγμή μπορούν να κάνουν μωράκια, θα είναι χαρά μου, αλλά όχι στον ρυθμό των γκάπυς και των πλάτυς.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-04-11, 10:16
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Για εμένα (που δεν είμαι οπαδός των Δίσκων) για ενυδρείο 350 λίτρα δυο επιλογές υπάρχουν....

Άμμο πέτρες και Malawi κιχλίδες! (αν θέλεις και ποσότητα στα ψάρια...αρα γεμάτο ενυδρείο) ή..... (που θα ήταν η δική μου επιλογή).... 2-3 μεγάλες Αμερικάνικες κιχλίδες να γουστάρεις!

.....αν δεν είναι ΟΣΚΑΡ είναι απλά άλλο ένα ψάρι!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-04-11, 10:43
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

οι αμερικάνικες κιχλίδες θέλουν τις ίδιες συνθήκες με τα ραμιρέζι και τα υπόλοιπα ψάρια που έχω ήδη (νεον, ροδόστομους, καρδηνάλιους κλπ)?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-04-11, 11:02
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
οι αμερικάνικες κιχλίδες θέλουν τις ίδιες συνθήκες με τα ραμιρέζι και τα υπόλοιπα ψάρια που έχω ήδη (νεον, ροδόστομους, καρδηνάλιους κλπ)?
σχεδον ναι νοτιο αμερικανικες καλυτερα αλλα αυτο θα πρεπει να το κοιταξεις πιο αναλυτικα αναλογα με τα ψαρια που θες...

350 λιτρα φυτεμενο φουλ θα θελεις παρα πολλα λεφτα...

ωραια ψαρακια ειναι και τα rainbow υπαρχει και thread με αυτα στο φορουμ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-04-11, 11:46
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
οι αμερικάνικες κιχλίδες θέλουν τις ίδιες συνθήκες με τα ραμιρέζι και τα υπόλοιπα ψάρια που έχω ήδη (νεον, ροδόστομους, καρδηνάλιους κλπ)?
Αν ρωτάς για να τα βάλεις μαζί, να περιοριστείς στα rainbow που λεεί ο φίλος ο Αεκτζής. (μεσέου μεγέθους, περίπου 12-15 εκ.) ή κανένα ζευγαράκι Firemouth.

Οι μεγάλες αμερικάνικες σε ΄κάποια φάση θα σου φάνε και τα ραμιρέζι σου!....Τα άλλα δεν το συζητώ (νέον και ροδόστομους), δεν θα προλάβεις να τα βάλεις μέσα και θα εξαφανιστούν!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-04-11, 15:42
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Με βλέπω να καταλήγω στο αρχικό σχέδιο. Γκαποπλατοενυδρείο 350 λίτρων. Θα πάρω και κάνα δυο ακόμα πλάτυ (για να εμπλουτίσω το dna, και τα χρώματα ίσως) και κάνα δυο γκάπυ ακόμα, και άστα να γεννάνε!!!

Παράλληλα, θα παίζω με τα φυτά και με τα διοξείδια κλπ. Όταν πετύχω τον τέλειο (για τα δικά μου δεδομένα) κήπο, τότε... θα εμβαθύνω στα ψάρια και στις απαιτήσεις τους.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-04-11, 22:18
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με βλέπω να καταλήγω στο αρχικό σχέδιο. Γκαποπλατοενυδρείο 350 λίτρων. Θα πάρω και κάνα δυο ακόμα πλάτυ (για να εμπλουτίσω το dna, και τα χρώματα ίσως) και κάνα δυο γκάπυ ακόμα, και άστα να γεννάνε!!!

Παράλληλα, θα παίζω με τα φυτά και με τα διοξείδια κλπ. Όταν πετύχω τον τέλειο (για τα δικά μου δεδομένα) κήπο, τότε... θα εμβαθύνω στα ψάρια και στις απαιτήσεις τους.
σωστο!! και γω φυτεμενο εχω αρχισει γιατι με ενδιαφερουν πολυ τα φυτα, αλλα να ξερεις οτι θα φυγουν λεφτα. Θες co2,λιπασματα, τα αρχικα φυτα...λαμπες ,φωτα, 1002....αλλα σαν ενα full φυτεμενο.....κανενα!!!
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-04-11, 19:42
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Σήμερα το έστησα το ενυδρείο. Το φίλτρο ήταν στρωμένο, ενώ τις τελευταίες 3 μέρες δούλευε σε έναν κουβά με νερό, γιατί το παιδί που είχε το ενυδρείο το ξέστησε.

Από εχθές που το πήρα, το δούλευα το φίλτρο σε ένα βαρέλι με νερό, με αντιχλώρια κλπ, και έριξα και λίγη τροφή καλού κακού.

Σήμερα το πρωί έβαλα υποστρώματα (flourite), ουδέτερο χαλίκι όχι πολύ χοντρό από πάνω (αφού το ξέπλυνα κάμποσες φορές), μεταφύτεψα 5-6 εχινόδωρους, 1 ανούμπια νάνα και λίγο java moss που τα έδεσα σε μια πετρούλα, κερατόφυλο και κλαδέματα από ένα άλλο που δεν θυμάμαι πως λέγεται.

Τώρα το βράδυ μετέφερα στο νέο ενυδρείο τον μονομάχο μου και 4 apple snails. Έτσι πρέπει να είμαι ο μόνος που έχει ενυδρείο 350 λίτρων με 1 μονομάχο και 4 σαλιγκάρια.

Πριν μεταφέρω τον μονομάχο, είχε ονομάσει το νέο ενυδρείο: "το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό". Φυσικά δεν έβλεπες ψάρια, αφού τα έφαγε όλα το μεγάλο ψάρι, ενώ ούτε μεγάλο ψάρι έβλεπες, αφού έχοντας φάει τα ψάρια δεν είχε λόγο να παραμείνει στο ενυδρείο.

Πηγή έμπνευσης, ο τρισμέγιστος καλλιτέχνης Μαχέβιους Παχατουρίδης.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-04-11, 19:51
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

χαίρομαι που σε απολαμβάνω απο εδώ πλέον..........

........το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό.........
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-04-11, 12:10
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Δυστυχώς σύντομα τα νέα μου δεν είναι ευχάριστα. Η Λάρα μου (9χρονο κανάριο) μετά από κυτταρολογική εξέταση έχει δυστυχώς την επάρατη νόσο, και ξεκινήσαμε θεραπεία. Λίγα τα ψωμιά της πλέον, αν και προς το παρόν δείχνει μια χαρά, κι όσο δεν την βλέπω να υποφέρει, θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου. Αυτή είναι η τελευταία που μου απέμεινε.

Τουλάχιστον έζησε καλά, αγάπησε και αγαπήθηκε. Κι όσο ζήσει ακόμα, καλά θα ζήσει. Φέτος μάλλον δεν θα πάμε διακοπές.
-------------------------
Τι να κάνω?

Υποτίθεται πως έχω ένα στρωμένο φίλτρο.
Έχω 350 λίτρα καθαρό νερό και καινούργιο υπόστρωμα, κλπ.

Έβαλα μέσα 4 σαλιγκάρια κι έναν μονομάχο.

Κάνω τα τεστ, και φυσικά έχω μηδέν Αμμωνία, μηδέν νιτρώδη και νιτρικά.
Να βάλω κι άλλα ψαράκια? Πως μπορώ να καταλάβω εάν τα μηδέν σε όλα είναι επειδή έχω καλό φίλτρο ή γιατί απλώς το άδειο ενυδρείο έτσι κι αλλιώς μηδέν θα είχε?
-------------------------
Εκτός από γκάπυ και πλάτυ, τι άλλο ψάρι μπορώ να βάλω μαζί?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amangos : 23-04-11 στις 12:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-04-11, 13:26
Το avatar του χρήστη Giannis_4
Giannis_4 Ο χρήστης Giannis_4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων

Κάνω τα τεστ, και φυσικά έχω μηδέν Αμμωνία, μηδέν νιτρώδη και νιτρικά.
Να βάλω κι άλλα ψαράκια? Πως μπορώ να καταλάβω εάν τα μηδέν σε όλα είναι επειδή έχω καλό φίλτρο ή γιατί απλώς το άδειο ενυδρείο έτσι κι αλλιώς μηδέν θα είχε?
Φιλαρακι το ΝΟ3 πρεπει να ειναι μετρήσιμο για να εχεις στρωμενο φιλτρο.
__________________
Σταματήστε την ΓΗ να κατέβω...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-04-11, 15:37
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

κριμα για το σκυλακι σου φιλε ευχομαι να ειναι περαστικα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-04-11, 16:30
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

ρε γμτ......
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-04-11, 16:52
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παιδιά ως προς τον σκύλο, πρέπει να υποψιαστούμε πως ένας 9χρονος σκύλος που τρώει ξηρά τροφή από μωρό, ένας Θεός ξέρει τι και πόσες καρκινογόνες ουσίες έχει κατεβάσει στην ζωή του. Το βέβαιο είναι πως δεν νομίζω ότι δεν βάζουν όλα τα περισσεύματα καθώς και κάμποσα σκουπίδια μέσα.

Από την άλλη, η παραγωγή σκατού καθώς και η ποσότητα φαγητού μειώνονται με την ξηρά τροφή, αλλά επιβαρύνονται τα νεφρά. Εμείς από νεφρά την γλυτώσαμε... Είναι δύσκολο να έχεις diy τροφή που να καλύπτει τα πάντα. Υποτίθεται πως οι ξηρές τροφές καλύπτουν τα πάντα.

Ένα μεγαλόσωμο σκυλί έχει προσδόκιμο ζωής τα 11 το πολύ τα 12. Ο μέσος όρος πρέπει να είναι το πολύ στα 10. Κοντά στον μέσο όρο θα φτάσουμε.
Έχω χάσει ένα καταπληκτικό μπόξερ από εμβολή, ήταν περίπου 5,5 χρονών, κι αυτό ήταν πιο απρόσμενο. Πέρυσι τέτοια εποχή, έχασα και την γριούλα μου, που ήταν περίπου 15 χρονών. Ήταν μια ημι-αδέσποτη αλήτισσα, που από αδέσποτη έγινε ο σκύλος μου, αλλά είχε και την αλητεία στο αίμα της. Τέλος πάντων, σύμφωνα με την παροιμία, τα στερνά τιμούν τα πρώτα. Αν μη τι άλλο τα σκυλιά μου είχαν (και έχουν) καλή ζωή, πολύ αγάπη, και καλά στερνά. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, έτσι είναι η ζωή όσο και να μας στενοχωρεί η απώλεια αγαπημένων μας πλασμάτων.

---------------------------

Ας επιστρέψουμε στα ψάρια κλπ. Εάν ένα φίλτρο δουλέψει 3-4 μέρες σε κουβά, τι ΝΟ3 να παράξει μετά στο 350 λίτρων νερό ενυδρείο? Λογικά θα χρειαστεί κάποιο χρόνο και κάποια τροφή. Θα δούμε. Ελπίζω να μην ταλαιπωρήσω τον μονομάχο και τα σαλιγκάρια. Ρίχνω λίγο παραπάνω τροφή, για να δω εάν θα σηκώσει αμμωνία ή εάν απλώς θα μετρηθούν νιτρικά.

Τι άλλο πάει με γκάπυ και πλάτυ?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-04-11, 18:19
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

πρεπει να δεις απο τα ζωοτοκα ποια υβριδιζουν
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-04-11, 19:12
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

τα περουβιανά σκαλάρια ή αγγελόψαρο, πως θα τα πήγαινε με τα νέον, τους ροδόστομους κλπ?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-04-11, 19:14
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

ε
αν δεν κάνω λάθος
είναι σαν να ρωτάς τι θα έκανε το ροτβάιλερ(σκαλάρια) με μία φτερούγα κοτόπουλου(νέον κλπ)......
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-04-11, 20:06
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
ε
αν δεν κάνω λάθος
είναι σαν να ρωτάς τι θα έκανε το ροτβάιλερ(σκαλάρια) με μία φτερούγα κοτόπουλου(νέον κλπ)......
με τα σκαλαρια οτι χωρουσε στο στομα του θα το θεωρει τροφη
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-04-11, 07:14
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Έριχνα επίτηδες παραπάνω τροφή στον μονομάχο και στα 4 σαλιγκάρια, για να δω εάν θα δημιουργηθεί ΝΗ3/4 ή ΝΟ3. Τελικά μετά από 4μιση μέρες εξακολουθώ να έχω μηδενική αμμωνία, αλλά ανέβηκε το ΝΟ3 σχεδόν στο 10. Από αυτό συμπεραίνω πως το φίλτρο είναι ζωντανό και μετέτρεψε την αμμωνία σε ΝΟ3. Άρα μπορώ να βάλω κι άλλα ψάρια.

Να μεταφέρω τις 3 μαμάδες γκαπίνες και το ζευγάρι των πλάτυ στο νέο ενυδρείο, ή να μεταφέρω μωρά?

Σκεφτόμουνα να αφήσω τα μωρά γκάπυ και πλάτυ στο μικρό (110 λίτρων) και να μεταφέρω μόνο τους γονείς, ώστε να συνεχίσουν το δημιουργικό τους έργο στο μεγαλύτερο ενυδρείο (350 λίτρων). Μέχρι τότε, θα έχει μεγαλώσει και η βλάστηση και το κερατόφυλο στο νέο ενυδρείο. Στο μικρό ενυδρείο λέω να αφήσω τις γαρίδες (αμάνο και ρεντ τσέρυ), τους ωτόκυκλους, και τα μωρά μέχρι να μεγαλώσουν.

Κάποιες ιδέες ή προτάσεις?

Εκτός από γκάπυ και πλάτυ, τι άλλο μπορώ να βάλω?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-04-11, 09:01
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

αυτη την στιγμη θα ηθελα πολυ να ημουν στην θεση σου...
δηλαδη να ειχα τον ευχαριστο πονοκεφαλο να μην ξερω τι συνδιασμους θα κανω....

μπορεις να βαλεις δισκους...ποσους δεν ξερω και δεν λεω γιατι οποτε ξεκιναει τετοια συζητηση στο τελος πλακωνομαστε
μπορεις να πας σε βιοτοπικα...αυτα τα κοιτας απο το θρεντ και καταληγεις...
μπορεις να πας σε φυτεμενο(θα θες πολλα χρηματα)
σε νταμαρι για αφρικη

θα σου προτεινα να κοιταξεις μια παρουσιαση που εχει κανει ο dimis1978
με rainbowfish πιστευω να σου αρεσει και νομιζω πως εχει καποια ψαρια απο γεννες....
εχουν πολλυ ωραια χρωματα...

το αλλο σε αυτα τα λιτρτα ειναι να αφησεις το γλυκο και να μπλεξεις με τα αλλατια...αν αποφασισεις ομως τι θες πανω κατω θα μπορεσουμε να σε βοηθησουμε ακομα πιο πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-04-11, 10:41
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Δεν κατάλαβες την ερώτηση: Θα βάλω γκάπυ και πλάτυ. Εκτός από αυτά, τι άλλο μπορώ να βάλω μαζί τους? 350 λίτρα είναι πολλά για να έχω μόνο πορτοκαλί πλάτυ και κάποια γκάπυ που δεν ξέρω ακόμα την τελική τους εμφάνιση, αφού ενήλικα είναι μόνο 3 θηλυκά. Τις πήρα ήδη γκαστρωμένες και δεν ξέρω τους πατεράδες τους.

ήδη κοιτάζω να αποκτήσω και κίτρινα ή κόκκινα πλάτυ. Να έχουμε ποικιλία χρωμάτων.

Έλνερς, μολυ, ξιφοφόροι, κλπ πάνε ή υβριδίζουν?
Κάτι άλλο εκτός ζωοτόκων να βάλω?

Προτιμάω να μείνω σε εύκολα ψαράκια.

Στο μικρό ενυδρείο θα αφήσω τις γαρίδες, και ίσως αρχικά λίγα πλάτυ ή γκάπυ. Βλέπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-04-11, 11:28
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

αα τα εχεις σιγουρα αυτα...οκ λοιπον..αν και κατα την αποψη μου το χαραμιζεις το ενυδρειο με αυτα..

καποια απο τα ζωοτοκα υβριδιζουν δεν θυμαμαι πια ακριβως και μαλιστα πριν λιγο καιρο εψαχνα να τα βρω για να φρεσκαρουμε τις γνωσεις μας αλλα δεν το εβρισκα...

το παλιο ενυδρειο ποσα λιτρα ειναι???
εγω επειδη εχω εντλερακια σε ενα 30λιτρο αν δεν βρισκω να τα δωσω σε συνχομπιστες τα παω σε πετσοπ
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-04-11, 11:36
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλνερς, μολυ, ξιφοφόροι, κλπ πάνε ή υβριδίζουν?
Κάτι άλλο εκτός ζωοτόκων να βάλω?

Προτιμάω να μείνω σε εύκολα ψαράκια.

.
θες να γινεις "εκροφεας" γκαμπυ??
περα απο την πλακα ομως, θα δεις χιλιααααααααααδες ψαρακια εκει μεσα απο δαυτα!
και τι θα τα κανεις σε ενα 6αμηνο
τα εντλερ σηγουρα, υβριδιζουν με τα γκαμπυ...

εγω θελω να σταθω σε αυτο που ειπες, δεν υπαρχουν δυσκολα και ευκολα ψαρακια...
ολα "ευκολα" ειναι, αρκει να τους προσφερεις αυτα που πρεπει...και να εισαι οκ με τις ρουτινες σου.
υπαρχουν πολλες επιλογες οπως ειπε και ο αρρωστος(τρομαρα του, θελει και το κυπελο )
απλα πρεπει να δεις τι θες!
τωρα αν εχεις καταληξει στα ζωοτοκα, καλα κανεις!
ομορφα ειναι! απλα θα μπλεξεις με τις γεννες...

καλη συνεχεια οτι και αν κανεις!
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-04-11, 11:51
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zapatas Εμφάνιση μηνυμάτων
θες να γινεις "εκροφεας" γκαμπυ??
περα απο την πλακα ομως, θα δεις χιλιααααααααααδες ψαρακια εκει μεσα απο δαυτα!
και τι θα τα κανεις σε ενα 6αμηνο
τα εντλερ σηγουρα, υβριδιζουν με τα γκαμπυ...

εγω θελω να σταθω σε αυτο που ειπες, δεν υπαρχουν δυσκολα και ευκολα ψαρακια...
ολα "ευκολα" ειναι, αρκει να τους προσφερεις αυτα που πρεπει...και να εισαι οκ με τις ρουτινες σου.
υπαρχουν πολλες επιλογες οπως ειπε και ο αρρωστος(τρομαρα του, θελει και το κυπελο )
απλα πρεπει να δεις τι θες!
τωρα αν εχεις καταληξει στα ζωοτοκα, καλα κανεις!
ομορφα ειναι! απλα θα μπλεξεις με τις γεννες...

καλη συνεχεια οτι και αν κανεις!
την κυριακη αμα κερδισουμε ελα απο το σπιτι θα ψηνω αρνια 0χα0χα0χα0χαχ0αχ0αχ0αχ0
-------------------------
εγω επ8ιμενω να κοιταξεις και αυτο
το θεμα απο την αρχη με τις φωτο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46607&page=3

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eimaste aR21rwstoi : 27-04-11 στις 11:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-04-11, 11:56
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
την κυριακη αμα κερδισουμε ελα απο το σπιτι θα ψηνω αρνια 0χα0χα0χα0χαχ0αχ0αχ0αχ0
-------------------------
εγω επ8ιμενω να κοιταξεις και αυτο
το θεμα απο την αρχη με τις φωτο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46607&page=3
δε το συνεχιζω, γιατι χαλαμε το θεμα του φιλου
(σιγα μην το παρετε ρε, κουτσα αλογα)

amangos, δες το θεμα που σου λεει ο αρρωστος. ειναι ολα τα λεφτα οι μελλανοταινιες!
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-04-11, 12:06
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zapatas Εμφάνιση μηνυμάτων
δε το συνεχιζω, γιατι χαλαμε το θεμα του φιλου
(σιγα μην το παρετε ρε, κουτσα αλογα)

amangos, δες το θεμα που σου λεει ο αρρωστος. ειναι ολα τα λεφτα οι μελλανοταινιες!
και δεν εχει μονο μελλανοταινιες!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-04-11, 17:07
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Είχα 2 μελανοταινίες στο μικρό (110 λίτρων) ενυδρείο, και τις χάρισα. Στα 350 λίτρα θα ήταν όντως καλή επιλογή, στο μικρό θεωρούσα πως τις χαντάκωνα.

Όντως ωραία ψαράκια.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-04-11, 08:57
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα 2 μελανοταινίες στο μικρό (110 λίτρων) ενυδρείο, και τις χάρισα. Στα 350 λίτρα θα ήταν όντως καλή επιλογή, στο μικρό θεωρούσα πως τις χαντάκωνα.

Όντως ωραία ψαράκια.
και οχι μονο η μελανοταινιες,,,και η τεντερντινες αν δεν κανω λαθος αν κανω excuse me

εριξες καμια ματια στα βιοτοπικα στα αλλα θρεντ σου αρεσε τιποτα???
το σκυλακι σου πως παει?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08661 seconds with 12 queries