Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-04-11, 10:33
gdimit Ο χρήστης gdimit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΨΑΡΙΩΝ. ΣΩΣΤΟΣ Ή ΛΑΘΟΣ

Καλημέρα σε όλους.
Σκέφτομαι να φτιάξεω το δευτερο μου ενυδρείο το οποίο λέω να ειναι 113χ28χ46 =145lt (οι διαστάσεις ειναι αυτές γιατί θέλω να το προσαρμόσω σε μια θέση με αυτό το άνοιμα) έχω και ένα εξωτερικό φίλτρο ehheim2213 και ένα θερμοστάτη 150w. Μέσα σκέφτομαι να βαλω 3-4 έυκολα φυτα και καμιά πέτρα. Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής: Μπορώ να βάλω μέσα 6πλάτυ, 3guppy, 2gurammy, 2 αγγελοψαρα και έναν silver shark? αν όχι σε πόσα λτ μπορούν να μπούν αυτά τα ψάρια?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-04-11, 10:53
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε. Το σίγουρο είναι οτι ο Σιλβερ Σαρκ δεν κάνει για 145λίτρα.....για τα άλλα θα σου πουν οι ειδικοι!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-11, 10:54
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

επίσης, το ύψος του ενυδρείου δεν θα είναι κατάλληλο και για τα αγγελόψαρα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-04-11, 11:55
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gdimit Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους.
Σκέφτομαι να φτιάξεω το δευτερο μου ενυδρείο το οποίο λέω να ειναι 113χ28χ46 =145lt (οι διαστάσεις ειναι αυτές γιατί θέλω να το προσαρμόσω σε μια θέση με αυτό το άνοιμα) έχω και ένα εξωτερικό φίλτρο ehheim2213 και ένα θερμοστάτη 150w. Μέσα σκέφτομαι να βαλω 3-4 έυκολα φυτα και καμιά πέτρα. Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής: Μπορώ να βάλω μέσα 6πλάτυ, 3guppy, 2gurammy, 2 αγγελοψαρα και έναν silver shark? αν όχι σε πόσα λτ μπορούν να μπούν αυτά τα ψάρια?
Τα διάφορα είδη των Platys μπορούμε να τα διατηρήσουμε σε μικρά ενυδρεία μόνα ή και με άλλα είδη σε μεγάλα κοινωνικά ενυδρεία. Τα αρσενικά γίνονται συνήθως 3,5 cm και τα θηλυκά μέχρι 6 cm. Το νερό μπορεί να έχει σκληρότητα 12 - 25 °dGH, pH 7,0 - 8,2 και θερμοκρασία 20 - 25 °C

τα γκαπι Μπορούν να κρατηθούν σε νερό με ΡΗ 5,5 μέχρι 8,5 και σκληρότητα μεταξύ 5 και 25 °dGH

το γκουραμι χρειαζεται μαλακο και οξινο νερο αν και σε κανονικο νερο πε χα 7 dGH6-10 δεν εχει προβληματα και μπορει να ζευγαρωσει

το σκαλαρι τωρα Αυτές οι όμορφες κιχλίδες ζουν στον ποταμό Orinoco, στην περιοχή που συναντιούνται οι τρεις χώρες Κολομβία - Βραζιλία - Βενεζουέλα και κατοικούν σε βάθος μέχρι 10 μέτρα, σε περιοχές με ήσυχα νερά με πολύ χαμηλή σκληρότητα (περί τον 1 βαθμό dGH) και όξινα με pH 4.5 μέχρι pH 6.

οι πληροφοριες ειναι απο το http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...llum_altum.htm

στα εγραψα για να κανω και εγω ενα refresh γνωσεων

οποτε μπορεις να καταλαβεις αν σου ταιριαζουν η οχι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-11, 12:41
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Με λίγα λόγια...όχι καρχαριάκι, όχι αγγέλους!

Μεγάλωσε τις ομάδες των άλλων τριών ειδών και κράτα ουδέτερο ph.

Kiss Gurammis μην βάλεις....χθες πέτυχα στο πετ σιοπ ένα που ξεπερνουσε ΑΝΕΤΑ τα 25εκ!!!!

Τώρα για το πόσα λίτρα θέλουν τα ψάρια αυτά.....ο Σιλβερ Σαρκ ξεπερνά κατά πολύ τα 30 εκ. και είναι ψάρι πολυ δραστήριο.....κάνει ΜΟΝΟ για τα μεγαλύτερα ενυδρεία!

Οι αγγέλοι όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω θέλουν βάθος λόγω του σχήματος τους.....όχι απαραίτητα παραπολλα λίτρα....σε 200ρι ενυδρειο νομίζω γίνεται....ακόμα και 180 αν έχει το ύψος.

Υ.Γ: Τα 113εκ μήκος είναι καλά...ΑΛΛΑ τα 28εκ. πλάτος δυστυχώς περιορίζουν τις επιλογές στα μικρότερα ψάρια!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-04-11, 14:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι αγγέλοι όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω θέλουν βάθος λόγω του σχήματος τους.....όχι απαραίτητα παραπολλα λίτρα....σε 200ρι ενυδρειο νομίζω γίνεται....ακόμα και 180 αν έχει το ύψος.
Θεωρησε τα αγγελοψαρα ιδια στις απαιτησεις με τους δισκους.
Σε 200 αν βαλεις κοπαδι σκαλαρια ή δισκους θα γινεται πιθανοτητα πολεμος και δεν θα υπαρχει και κανενα χαρακωμα για να κρυβεται ο χαμενος.
Θα θελεις καθε 1-2 μερες αλλαγη αν βαλεις σωστο αριθμο ατομων και ταιζεις σωστα.
Απο φιλτρανση μη σκεφτεσαι φιλτρακια του λιτρου.
Θες ντουλαπες φιλτρα.

ΥΓ μιλαμε για ενηλικα, οχι μικρα που πουλανε τα σοπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-04-11, 17:33
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα διάφορα είδη των Platys μπορούμε να τα διατηρήσουμε σε μικρά ενυδρεία μόνα ή και με άλλα είδη σε μεγάλα κοινωνικά ενυδρεία. Τα αρσενικά γίνονται συνήθως 3,5 cm και τα θηλυκά μέχρι 6 cm. Το νερό μπορεί να έχει σκληρότητα 12 - 25 °dGH, pH 7,0 - 8,2 και θερμοκρασία 20 - 25 °C

τα γκαπι Μπορούν να κρατηθούν σε νερό με ΡΗ 5,5 μέχρι 8,5 και σκληρότητα μεταξύ 5 και 25 °dGH

το γκουραμι χρειαζεται μαλακο και οξινο νερο αν και σε κανονικο νερο πε χα 7 dGH6-10 δεν εχει προβληματα και μπορει να ζευγαρωσει

το σκαλαρι τωρα Αυτές οι όμορφες κιχλίδες ζουν στον ποταμό Orinoco, στην περιοχή που συναντιούνται οι τρεις χώρες Κολομβία - Βραζιλία - Βενεζουέλα και κατοικούν σε βάθος μέχρι 10 μέτρα, σε περιοχές με ήσυχα νερά με πολύ χαμηλή σκληρότητα (περί τον 1 βαθμό dGH) και όξινα με pH 4.5 μέχρι pH 6.

οι πληροφοριες ειναι απο το http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...llum_altum.htm

στα εγραψα για να κανω και εγω ενα refresh γνωσεων

οποτε μπορεις να καταλαβεις αν σου ταιριαζουν η οχι
γκαπακια δε θα κραταγα ποτε σε ph κατω του 7
γκουραμι με τιποτα σε αυτα τα λιτρα
ουτε αγγελους

βασικα εχεις να διαλεξεις ψαρια απο 3 διαφορετικα μερη αμαζονιο κεντρικη αμερικη και ασια οσο μεγαλο και να ειναι το ενυδρειο δε πανε μαζι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-04-11, 18:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι καλο για μικρα κινητκα κοπαδοψαρα πχ ροδοστομους αλλα ειναι δυσκολα ψαρια και θελουν πολυ μαλακο νερο.
Εναλλακτικα και οι αρλεκινοι ειναι πολυ ωραιο και κινητικο κοπαδι και μπορουν να πανε καλα αν βαλουμε τυρφη στο φιλτρο και φερουμε λιγο κατω απο το 7 το πεχα.

Μια περιπτωση ειναι ενα ζευγαρι νανοκιχλιδες, λιγα κορυ και ενα καλο κοπαδι τετρας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
110 λιτρα συνδιασμος ψαριων ? zweet Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 16 27-09-10 00:33
συνδιασμος ψαριων dimitrios Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 3 23-09-10 16:29
συνδιασμος ψαριων mixalis Γλυκό νερό - Γενικά 10 19-09-08 13:08
Συνδιασμος Ψαριων (κιχλιδες) andrew_dh Malawi 8 17-02-07 00:53
ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΨΑΡΙΩΝ Efi Αρχάριοι γλυκού νερού 11 18-01-07 14:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04712 seconds with 13 queries