Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-10-10, 01:02
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή 150L ξεκινω!

Γεια σασ παιδια..λεω και εγω να γυρισω το ενυδρειο μου απο κρυου νερου με koi σε τροπικο..
οταν το πρωτοπηρα το ειχα τροπικο αλλα οι γνωσεισ μ ηταν μηδενικεσ και απετυχε οταν ενασ καυσωνας εβρασε σχεδον ολα τα ψαρια

Λοιπον!
Εχω στην κατοχη μου εναυδρειο μηκους 1.00μ φαρδους 30cm και υψους 50cm.
Η φατσα του ενυδρειου ειναι καμπυλωτη και εχει καμπυλη περι τα 8 εκατοστα
απο τους υπολογισμους μ πρεπει να ειναι γυρω στα 150L.

αυτα που εχω τωρα στην κατοχη μ ειναι:
1)το ενυδρειο, με το καπακι του και τις 2 λαμπες του
2)εξωτερικο φιλτρο της eheim( τυπο δεν ξερω,ελπιζω να το γραφει πανω αυριο που θα το καθαρισω)
3)μια πετρα
4)ενα ξυλο
5) πλαστικα φυτα
6) χαλικι
7)θερμομετρο
αεραντλια

Το τελικο αποτελεσμα που θελω να εχω ειναι ενα απλο και ευκολο σε ολους τους τομεις ενυδρειο..με ευκολα δηλαδη ψαρακια κλπ.

Συνεχιζω..

σιγουρα χρειαζομαι ακομα:
1) θερμαντηρα 150w
2)χρονοδιακοπτη για να λειτουργω τον φωτισμο 8 ωρες
3) λεω να παρω και μια σκουπα βυθου( ε?)
4) καμια πετρουλα ακομα και κανα διακοσμητικο

Τα παιρνω λοιπον ολα αυτα και στηνω το ενυδρειο..

Οι αποριες τωρα

Σκεφτομουν να βαλω παλι τα πλαστικα φυτα..αλλα μαλλον δεν αξιζει.
Ετσι λεω να παρω 2 ειδη φυτων γρηγορης αναπτυξης, το Ceratophyllum demersum και το Anubias barteri var. nana.
Ειναι απλα και ευκολα φυτα απο οτι ειδα...
ΘΑ χρειαστω λιπασματα γι αυτα? θα χρειαστω το υποστρωμα που βαζουν για τα φυτα? μπορω να τα βαλω αμεσως στο ενυδρειο η πρεπει να στρωσει πρωτα?

Οτι και αν γινεται με τα φυτα ξεκινω το στρωσιμο του ενυδρειου
ΒΑζω νερο απο την βρυση, ριχνω το αντιχλωριο και μας μενει να στρωθει.
Ουτε μπολι εχω απο καπου να κανω ουτε τπτ αλλο για ευκολο στρωσιμο..
ΟΠοτε μου μενει ο τροπος της αμωνιας ή της τροφης
Υπαρχουν νομιζω στην αγορα ετοιμα βακτηρια που κανουν αυτη την δουλεια?
Ποιος ειναι ενας ευκολος τροποσ στρωσιματος?


Εχω διαβασει πολλα και το μυαλο μ εχει μπερδευτει..

Η διαδικασια που θα κανω ειναι η εξης:
Να βαλω το χαλικι( κ το υποστρωμα αν ειναι απαραιτητο)
ΝΑ γεμισω μεχρι την μεση,
να κανω την διακοσμηση και να βαλω τα φυτα( αν μπαινουν απο αρχη)
Να γεμισω με νερο
να ριξω αντιχλωριο
Να βαλω σε λειτουργια φιλτρο-θερμαντηρα-αεραντλια-χρονοδιακοπτη
Να κανω μετρησεις ph αμμωνια και νιτρικα

Να ξεκινησω με καποιο τροπο να στρωνω το ενυδρειο( οσο καιρο και αν παρει)

να κανω μετα απο 2 βδομαδες παλι μετρησεις

Και οτνα φτασουμε στις σωστες τιμες των αμμωνιων κλπ να ξεκινησω να βαζω σιγα σιγα ψαρια

Τωρα για ψαρια εχω καποια στο μυαλο μ αλλα αυτο που με καιει τωρα ειναι να ξεκινησω σωστα το ενυδρειο για να μην εχω προβληματα αργοτερα


την πεμπτη θα παρω θερμαντηρα-χρονοδιακοπτη και υποστρωμα αν ειναι απαραιτητος για να στησω το ενυδρειο και να ξεκινησω το στρωσιμο..

ΚΑθε συμβουλη και προταση δεκτη...

Koi rules
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-10-10, 02:07
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
....σιγουρα χρειαζομαι ακομα:
1) θερμαντηρα 150w Μην πάρεις κινέζικο, δώσε κάτι παραπάνω και πάρε έναν επώνυμο, αξίζει.
2)χρονοδιακοπτη για να λειτουργω τον φωτισμο 8 ωρες Κάπου 4 ευρώ οι απλοί.
3) λεω να παρω και μια σκουπα βυθου( ε?) Δεν είναι απαραίτητη, άστην για την ώρα.
4) καμια πετρουλα ακομα και κανα διακοσμητικο. Πάρε κανένα ξύλο ή ρίζα από πετσόπ, τίποτε άλλο.
Οι αποριες τωρα

Σκεφτομουν να βαλω παλι τα πλαστικα φυτα..αλλα μαλλον δεν αξιζει.Σίγουρα δεν αξίζει, μην βάλεις πλαστικά.
Ετσι λεω να παρω 2 ειδη φυτων γρηγορης αναπτυξης, το Ceratophyllum demersum και το Anubias barteri var. nana.
Ειναι απλα και ευκολα φυτα απο οτι ειδα... Είναι, όπως και αρκετά άλλα: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
ΘΑ χρειαστω λιπασματα γι αυτα? Ένα γενικό λίπασμα σαν το seachem flourish, άντε κι ένα seachem excel (υγρό διοξείδιο) φτάνουν για αρχή.
θα χρειαστω το υποστρωμα που βαζουν για τα φυτα? Σίγουρα όχι, δεν θα το χρειαστείς, σκέτο ψιλό χαλικάκι ή άμμο σε ύψος όμως 5-6 πόντους.
μπορω να τα βαλω αμεσως στο ενυδρειο η πρεπει να στρωσει πρωτα? Μπορείς κατευθείαν.

Οτι και αν γινεται με τα φυτα ξεκινω το στρωσιμο του ενυδρειου
ΒΑζω νερο απο την βρυση, ριχνω το αντιχλωριο και μας μενει να στρωθει. Το αντιχλώριο πριν το νερό έρθει σ' επαφή με τα υλικά του φίλτρου.
Ουτε μπολι εχω απο καπου να κανω ουτε τπτ αλλο για ευκολο στρωσιμο..Ζήτα μπόλι με αγγελία, όλο και κάποιος θα βρεθεί.
ΟΠοτε μου μενει ο τροπος της αμωνιας ή της τροφης
Υπαρχουν νομιζω στην αγορα ετοιμα βακτηρια που κανουν αυτη την δουλεια? Πεταμένα λεφτά, μπορεί να βοηθούν λίγο, αλλά μόνα τους δεν κάνουν δουλειά.
Ποιος ειναι ενας ευκολος τροποσ στρωσιματος? Μπόλι βρε, βάλε αγγελία, τονίζοντας το Καλαμάτα.

Η διαδικασια που θα κανω ειναι η εξης:
Να βαλω το χαλικι( κ το υποστρωμα αν ειναι απαραιτητο)
ΝΑ γεμισω μεχρι την μεση,
να κανω την διακοσμηση και να βαλω τα φυτα( αν μπαινουν απο αρχη)
Να γεμισω με νερο
να ριξω αντιχλωριο
Να βαλω σε λειτουργια φιλτρο-θερμαντηρα-αεραντλια-χρονοδιακοπτη
Να κανω μετρησεις ph αμμωνια και νιτρικα
Μπόλι, μετρήσεις αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά (θα τα ξαναπούμε για ph και σκληρότητες) και μπλουμ τα πρώτα 2 ψαράκια, από την πρώτη μέρα.
Και οτνα φτασουμε στις σωστες τιμες των αμμωνιων κλπ να ξεκινησω να βαζω σιγα σιγα ψαρια
Αν θέλεις να περιμένεις 35-40 μέρες (τόσο θα σου πάρει χωρίς μπόλι), δικό σου θέμα.

Τωρα για ψαρια εχω καποια στο μυαλο μ αλλα αυτο που με καιει τωρα ειναι να ξεκινησω σωστα το ενυδρειο για να μην εχω προβληματα αργοτερα Σωστά
ΚΑθε συμβουλη και προταση δεκτη...

Koi rules Στις λίμνες ναι, όχι στα ενυδρεία όμως.
Καλή αρχή, διάβασε τα υπομνήματα στο θέμα των αρχαρίων (κι ας μην είσαι) και θα τα βρεις όλα, για ότι άλλο χρειαστείς ξαναρώτα.
Αρχίζεις πολύ καλά και μεθοδικά και θα γλυτώσεις από πολλά λάθη που κάναμε όλοι μας στην αρχή κι από χαζά έξοδα, γιατί δεν ρωτούσαμε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-10-10, 08:44
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Καλή αρχή και από μένα.
Υπόστρωμα δεν χρειάζεσαι, αυτό είναι για δύσκολα φυτά υψηλών απαιτήσεων τα οποία θέλουν διοξείδιο και πολύ φως. Εσύ τέτοια φυτά απ' ότι είπες δεν θα βάλεις οπότε υπόστρωμα δεν χρειάζεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-10-10, 12:16
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

οποτε το υποστρωμα το αποκλειουμαι..
Υπαρχει τωρα κατι για να στρωσω το νερο μου? τα αγοραστα βακτηρια που ελεγα κανουν δουλεια?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-10-10, 13:22
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Να κάνω μια πρόταση? Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος παλιότερος, καθ'οτι είμαι πάρα πολύ αρχάριος: Γιατί δεν παίρνεις υλικό από το φίλτρο της λίμνης?

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31938
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-10-10, 23:35
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε το υποστρωμα το αποκλειουμαι..
Υπαρχει τωρα κατι για να στρωσω το νερο μου? τα αγοραστα βακτηρια που ελεγα κανουν δουλεια?
Αγοραστα βακτηρια ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ δεν κανουν απολυτος τιποτα, τσαμπα λεφτα! Ειχα παρει 2 ειδων οταν ξεκινουσα, εριχνα κανονικα τις δοσεις που ελεγαν αλλα τιποτα. Τελικα το ενυδρειο εστρωσε μονο του μετα απο ενα μηνα περιπου. Αν θα βαλεις ευκολα φυτα μετα απο 2 βδομαδες αφου προσαρμοστουν στο καινουργιο τους περιβαλον θα αρχισουν να αναπτυσονται με τον αναλογο ρυθμο. Οι εβδομαδιεες αλλαγες νερου τα βοηθουν στην αναπτυξη μιας και το νερο της βρυσης περιεχει θρεπτικα στοιχεια που καταναλωνουν. Εχω ευκολα φυτα και αναπτυσονται μια χαρα χωρις λιπασματα και χωρις ειδικο υποστρωμα, αρκει να βαλεις 5-6εκ. σε υψος για να βρουν καταλληλο χωρο οι ριζες τους. Επεισης τα φυτα βοηθουν την καλη ποιοτητα του νερου μιας και αποροφουν αρκετα βλαβερα στοιχεια για τα ψαρια σου. Καλη αρχη!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-10-10, 00:24
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Ωραια τοτε μια χαρα..
Το θεμα ειναι ομως και να βρω γτ εδω καλαματα τα πετ σοπ ειναι μολις 4 και απ αυτα τα 2 μπορεις να πεις πως ειναι καλα...
Αντε να δουμε...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κάνω μια πρόταση? Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος παλιότερος, καθ'οτι είμαι πάρα πολύ αρχάριος: Γιατί δεν παίρνεις υλικό από το φίλτρο της λίμνης?

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31938
Το εχω σκεφτει κ εγω αλλα προτιμω να κανω κατι ποιο καθαρο..
Η λιμνη σιγουρα θα εχει βλαβερα στοιχεια καθως πολλα πεφτουν μεσα ...
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanos12345 : 07-10-10 στις 00:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-10-10, 01:07
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Thano με υπομονη ολα θα γινουν, πολλοι βιαζονται να στησουν το ενυδριο τους και αυτο δεν εχει σωστα αποτελεσματα! Ολα τα πετσοπ καλα ειναι αρκει να εχουν λογικες τιμες και να ακουμε τους παλαιοτερους εδω μεσα που εχουν εμπειρια, για να μας καθοδηγουν σωστα ωστε να μην πεταμε τα λεφτα μας σε ασκοπες αγορες. Μερικα ευκολα φυτα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537 βεβαια δεν ξερω τι μπορεις να βρεις στην Καλαματα, πολυ ωραια πολη εκανα φανταρος εκει...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-10-10, 01:14
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια τοτε μια χαρα..
Η λιμνη σιγουρα θα εχει βλαβερα στοιχεια καθως πολλα πεφτουν μεσα ...
Σωστός, έχει πολλά μικρόβια και μικροργανισμούς, που καλό είναι να μην τα μεταφέρουμε στο ενυδρείο,
το οποίο είναι μικρότερο και κλειστό κύκλωμα και δεν έχει τις ανοχές μιας ανοιχτής λίμνης.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-10-10, 13:11
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Γεια χαρα...
τα νεα μου..
Πηρα θερμαντηρα
πηρα μπολικο χαλικι

Πηρα κατι επιπλεον υλικα για το φιλτρο μ
Τα υλικα μ τωρα ειναι : το ασρπο σαν βαμβακι που ειναι( κολησα δεν θυμαμαι ονομα)
μπλε σφουγγαρι 3 τμχ( eheim ecco)
ενα πρασινο σαν μπλεγμενος φιδες και τα σιποραχ

Πηρα επισης ενα αντιχλωριο( beaphar safe quard) ειναι για 1000 λιτρα
Απορια: καποιος μ ειπε να μην περασει απο τα υλικα του φιλτρου.. πως θα το κανω δλδ?

Επισης πηρα τεστακια( Aquaviltal multistick) ειναι στικακια και μπορω να μετρησω ph-no2-no3-kh-gh( απο οτι λεει) αλλα δεν νομιζω να ειναι και πολυ ακριβεσ γτ ειναι με χρωματισμους που τους συγκρινω σε κλιμακες.

τι αλλο? ξεκινω τωρα στησιμο και περιμενω απαντηση στην απορια μ..

Εχουν μεινει να παρω τα φυτα που δεν εχουν αλλα θα φερουν απο βδομαδα και το λιπασματακι για τα φυτα...αυτα..

__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-10-10, 14:18
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων

Πηρα επισης ενα αντιχλωριο( beaphar safe quard) ειναι για 1000 λιτρα
Απορια: καποιος μ ειπε να μην περασει απο τα υλικα του φιλτρου.. πως θα το κανω δλδ?

To αντιχλωριο το ριχνεις στον κουβα που προετοιμαζεις το νερο του ενυδρειου σου στην ποσοτητα που λεει στις οδηγιες χρησης και καλο ειναι να το κανεις απο την προηγουμενη μερα για να ερχετε και το νερο πιο κοντα στην θερμοκρασια του χωρου και του ενυδρειου. Δεν πρεπει να το ριχνεις μεσα στο ενυδρειο γιατι αν ριξεις το νερο της βρυσης μεσα χωρις αντιχλοριο, το χλοριο ψωφαει ολη τη βιολογια και τα βακτηρια που με τοσο κοπο και χρονο αποκτησες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-10-10, 14:31
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

ΜΑ τωρα θα γεμισω το ενυδρειο..ορωτη φορα...που να βρω κουβα 150 λιτρα?
Ή να ριχνω κουβα κουβα?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-10-10, 15:26
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΑ τωρα θα γεμισω το ενυδρειο..ορωτη φορα...που να βρω κουβα 150 λιτρα?
Ή να ριχνω κουβα κουβα?
Για πρωτη φορα για να γεμησει αν δεν εχεις ενεργο υποστρωμα αλλα απλο χαλικι ή αμμο εισαι ενταξει δεν υπαρχει προβλημα! Καλη αρχη...
Προσοχη στην συνεχεια θα εχεις κουβαδες καινουργιους που θα ειναι μονο για το νερο του ενυδρειου για τις αλλαγες που θα κανεις!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-10-10, 00:34
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

ευχαριστω..μολις το γεμισα και του εριξα το αντιχλωριο..ΚΑΛη μ αρχη!
-------------------------
-------------------------
Αν βαλω 2 μικρα Koi δεν θα στρωθει ποιο γρηγορα το ενυδρειο?
Κ αν ναι ποια θα ειναι η διαδικασια?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanos12345 : 09-10-10 στις 00:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-10-10, 23:56
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

πρεπει να εχω κανει πατατα...
Εχω βαλει σαν πρωτο υλικο φιλτρου στο φιλτρο τον υαλοβαμβακα..μετα το σφουγγαρι μετα το πρασινο μακαρονι που δεν θυμαμαι ονομα και μετα τα biopur-siporax( ενα απο τα δυο ειναι)

Δεν τα εχω βαλει σωστα ε?

Επισης θα ηταν ποιο γρηγορο το στρωσιμο αν εβαζα δυο μικρα koi μεσα στο ενυδρειο?

Αυτο που μ μενει ειναι να παρω τεστ αμωνιας(υγρο)
τα αλλα τεστ τα εχω σε στικακια

Επισης λεω να παρω και μια ριζα που απο οτι λεει ο πετσοπας μαλακωνει το νερ και το μαυριζει λιγο...να την παρω????
-------------------------
αυριο πρωι θα παω για την ριζα/ξυλο που λεω...μια προταση για το αν ειναι καο ή οχι θα ηταν δεκτη γτ κοστιζει και 20 ευρω..μην την παρω τσαμπα...
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanos12345 : 10-10-10 στις 23:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-10-10, 00:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
πρεπει να εχω κανει πατατα...
Εχω βαλει σαν πρωτο υλικο φιλτρου στο φιλτρο τον υαλοβαμβακα..μετα το σφουγγαρι μετα το πρασινο μακαρονι που δεν θυμαμαι ονομα και μετα τα biopur-siporax( ενα απο τα δυο ειναι)καλα εκανες κι εβαλες πρωτα το ενυδρειακο βαμβακι (υαλοβαμβακας) καθως κρατα τα υπολοιπα υλικα πιο καθαρα. απλα θα τον ξεπλενεις οταν βλεπεις οτι "μπουκωνει". το πρασινο μακαρονι πιο ειναι

Δεν τα εχω βαλει σωστα ε? υαλοβαμβακας-σφουγγαρι-σιποραξ..μια χαρα τα εβαλες..

Επισης θα ηταν ποιο γρηγορο το στρωσιμο αν εβαζα δυο μικρα koi μεσα στο ενυδρειο? το στρωσιμο με ψαρια ειναι κατι που μπορουμε και πρεπει να αποφευγουμε.

Αυτο που μ μενει ειναι να παρω τεστ αμωνιας(υγρο)
τα αλλα τεστ τα εχω σε στικακια

Επισης λεω να παρω και μια ριζα που απο οτι λεει ο πετσοπας μαλακωνει το νερ και το μαυριζει λιγο...να την παρω???? μη περιμενεις να δεις μειωση στις σκληροτητες απο τη ριζα και μονο. αν θελεις να την παρεις γιατι σου αρεσει οκ. το νερο ναι το μαυριζει λιγο...τι ψαρια θελεις να βαλεις?
-------------------------
αυριο πρωι θα παω για την ριζα/ξυλο που λεω...μια προταση για το αν ειναι καο ή οχι θα ηταν δεκτη γτ κοστιζει και 20 ευρω..μην την παρω τσαμπα...
δεν ειναι απαραιτητη η ριζα. την παιρνεις αν σου αρεσει..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-10-10, 13:32
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

αυτο το πρασινο μακαρονι ειναι τελικα το sera biofibres
http://www.sera.de/index.php?id=477&L=14

τωρα για ψαρια εχω σκεφτει να βαλω κανα 2 περλ γκουραμι για αρχη με ενα μονομαχο..λιγο αργοτερα καπιο ειδος γλειφτη και βλεπουμε...

απο οσο εψαξα ψιλοτεριαζουν αλλα θελουν λιγακι οξινο νερο..6,8 ph πανω κατω και μενα το ph μ τωρα απο τα στικακια που ειδα ειναι γυρω στο 7,2
-------------------------
Πηρα λοιπον μια ωραια ριζα/ξυλο, οχι απ αυτη που μαλακωνει το νερο, αλλα απο τις κλασικες...

Για το στρωσιμο εχω βαλει σε ενα τουλι φυλαρακια τροφης και τα εχω στο νερο( χρειαζεται να αλλαζω την τροφη?) και εριξα και λιγο sera nitrivec που ειχα...
Καθως εχω και την αεραντλια να δουλευει συνεχεια(κακο? καλο? )

Τα φυτα απο οτι βλεπω θα ειναι δυσκολο να βρω γτ δεν πολυφερνουν αλλα θα τα καταφερω που θα παει..

ΚΑι μενει να παρω και τεστ αμμωνιας που επισης δεν ειχαν...

Το ενυδρειο τρεχει 3 μερες και βλεπουμε πως θα παει..
Υπομονη εχω αρκετη αρα πιστευω να βγει κατι καλο..
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanos12345 : 11-10-10 στις 13:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-10-10, 11:20
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Εχω 3 πετρουλες απο βουνο που θα θελα να βαλω στο ενυδρειο...
τους εριξα ξυδι καμια αντιδραση..τους εριξα ακουαφορτε( διαλυμμα assim) και καρααφρισαν...δεν κανουν ε?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG088.jpg
Εμφανίσεις:  278
Μέγεθος:  42,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG090.jpg
Εμφανίσεις:  258
Μέγεθος:  51,6 KB  
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-10-10, 14:13
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω 3 πετρουλες απο βουνο που θα θελα να βαλω στο ενυδρειο...
τους εριξα ξυδι καμια αντιδραση..τους εριξα ακουαφορτε( διαλυμμα assim) και καρααφρισαν...δεν κανουν ε?

Εβγαλα και σημερα μερικες φοτο,,
ειχα συνεχως την αεραντλια και δουλευε αλλα γυρισα την εξοδο του φιλτρου και χτυπα την επιφανεια του νερου..(ειναι το ιδιο? υπαρχει διαφορα?)

Ειναι λιγακι αδειο αλλα εχω μια μεγαλη ριζα που περιμενω να βυθιστει και τα φυτακια που θα βαλω αργοτερα..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG092.jpg
Εμφανίσεις:  292
Μέγεθος:  45,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG093.jpg
Εμφανίσεις:  331
Μέγεθος:  55,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG095.jpg
Εμφανίσεις:  274
Μέγεθος:  42,7 KB  
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-10-10, 14:21
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εβγαλα και σημερα μερικες φοτο,,
ειχα συνεχως την αεραντλια και δουλευε αλλα γυρισα την εξοδο του φιλτρου και χτυπα την επιφανεια του νερου..(ειναι το ιδιο? υπαρχει διαφορα?) Το ίδιο είναι και καλύτερο.

Ειναι λιγακι αδειο αλλα εχω μια μεγαλη ριζα που περιμενω να βυθιστει και τα φυτακια που θα βαλω αργοτερα..
Αν οι πέτρες άφρισαν, δεν κάνουν για τα ψάρια που λες να βάλεις, είναι ασβεστολιθικές και θα σου ανεβάσουν σκληρότητες, καλύτερα μη τις βάλεις.
Η αφίσσα είναι θαλασσινή και δεν ταιριάζει, βάλε ένα σκούρο (ή και μαύρο) μονόχρωμο χαρτόνι, θ' αναδείξει τα φυτά και την υπόλοιπη διακόσμηση.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-10-10, 00:13
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Πραγματικα καθημερινα αλλαζω γνωμη για το τι ψαρια θελω...ολο και κατι αλλο βρισκω..
Ειμαι σιγουρος ομως πως θα βαλω ψαρακια σκληρου νερου και ουδετερου πεχα

Οι μετρησεις που περνω απο τα στικακια μεχρι τωρα ειναι
ph:~ 7,2
dKH: 6
dGH: >14

πχ ενα ζευγαρακι Pelvicachromis Pulcher με 5-6 κορυς αργοτερα θα ηταν ενας ωραιος συνδυασμος..
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-10-10, 21:54
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Δεν μαρεσει εβαλα σημερα την ριζα που εχω παρει..την γυριζα απο εδω...την γυριζα απο εκει και δεν μαρεσει..
Μονο ορθια ειναι ωραια στην αριστερη πλευρα αλλα η μυτη πεταει λιγο εξω απο το νερο..
Δεν βρισκει καπου αλλα πεταει κανα 2 ποντους..
Επισης αν την βαλω ορθια αδειαζει το μεσο του ενυδρειου..
Αο διακοσμητικα δεν νομιζω να παρω κατι αλλο..
Μπορει με τα φυτα να γινει καλυτερο αλλα μεχρι τωρα δεν...

ΥΓ: το νερο κιτρινισε αμεσως παρολο που την ειχα κανα 4ωρο σε βραστο-καυτο νερο
Υγ2: ανακαλυψα ενα μικρο φυτακι...ενας ποντος κλοναρακι με δυο μικρα φυλαρακια..ενα δεξια ενα αριστερα..καταλαθος το εβγαλα


Αυριο θα κανω κ αλλους πειραματισμους... και ελπιζω να κανω κατι γτ δεν θελω να βαζω πολυ χερι μεσα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG097.jpg
Εμφανίσεις:  291
Μέγεθος:  42,3 KB  
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-10-10, 23:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τι σε ενοχλει αν "πεταει" οπως λες λιγο εξω απο το νερο??
εμενα μου αρεσει η ριζα σου...αυτο που δε μου αρεσει ειναι η αφισα με το θαλασσινο θεμα στην πλατη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-10-10, 00:00
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Θα την ωγαλω την αφισα μεχρι να βρω το μαυρο χαρτονι..
Αυριο θα κανω πειραματισμους σε σχεδια...χαζευω ενυδρεια στο aquascape που κανουν διαγωνισμους και το δικο μ ουτε το κοιταω

Ελπιζω παντως με τα φυτα να γινει αρκετα καλυτερο...

Επισης με τον καιρο κλεινω προς τα kribensis...πραγματικα ειναι που ωραια..
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-10-10, 00:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
χαζευω ενυδρεια στο aquascape που κανουν διαγωνισμους και το δικο μ ουτε το κοιταω Ελπιζω παντως με τα φυτα να γινει αρκετα καλυτερο..
τα ενυδρεια που χαζευεις δεν εγιναν απο τη μια μερα στην αλλη....ετσι και το δικο σου...ορεξη να εχεις και σιγα σιγα μπορεις να κανεις θαυματα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-10-10, 00:24
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Απολαυσε τη καθε στιγμη ... μελετησε και ολα γινονται!!! Μη εχεις καθολου αγχος και ρωτα οτι θελεις!!

Καλη επιλογη τα kribensis
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-10-10, 01:11
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Στο μυαλο μ εχω κανει απιστευτα σχεδια για στησιμο στο ενυδρειο..αλλα μπαινουν τα λεφτα στην μεση και τα κοβουν ολα..

Θα μ κατσει το τζοκερ αχχχχ
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-10-10, 19:37
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

επιτελους βρηκα πετρα ου να μην αφριζει με ακουαφορτε...αυριο θα την καθαρισω καλα και θα την βαλω..ελπιζω να ειναι οκ..

Και κατι αλλο..ακομα με τρωε πως δεν εχω καλα τα υλικα στο φιλτρο μ

Εγω ξερω σαν κανονα( οπως το κανω στην λιμνη τουλαχιστον)
πως σαν πρωτο υλικο μπαινει κατι που να κραταει τα χοντρα και σιγα σιγα να μπαινε ιυλικο ολο κ ποιο στενο για να κρατα και τα ψηλα..

Στο ενυδρειο λοιπον τα εχω βαλει αλλιως..

1) υαλοβαμβακας
2)μπλε σφουγγαρι
3)sera biofibres
4) βιολογικο υλικο σιποαραξ

Με συγχωρεις Πανο αλεξ/πολη αλλα με τρωει
Πες μ αλλη μια φορα οτι ειναι οκ να ησυχασω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  eheim-2213.jpg
Εμφανίσεις:  264
Μέγεθος:  9,9 KB  
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-10-10, 20:12
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Kαλύτερα είναι ίσως να βάλεις από κάτω προς τα πάνω:
1.μπλε σφουγγαρι
2.sera biofibres
3.βιολογικο υλικο σιποαραξ
4.υαλοβαμβακας
Δες και πώς τα προτείνει η sera:
http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...ed=0CCoQ9QEwBQ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-10-10, 23:10
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλύτερα είναι ίσως να βάλεις από κάτω προς τα πάνω:
1.μπλε σφουγγαρι
2.sera biofibres
3.βιολογικο υλικο σιποαραξ
4.υαλοβαμβακας
Δες και πώς τα προτείνει η sera:
http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...ed=0CCoQ9QEwBQ
ενα τετοιο σχεδιο εψαχμα και δεν εβρισκα..ωραιος
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10119 seconds with 13 queries