Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-05-15, 12:55
EvanNst Ο χρήστης EvanNst δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2014
Περιοχή: Kozani
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Στησιμο 672 λιτρα μικτα

Καλησπερα στην παρεα...

Προκειται να παρω ενα ενυδρειο 160x70x60 στο οποιο θα υπαρχει εσωτερικο sump στη μια πλευρα και εχω μερικες ερωτησεις για τους πιο εμπειρους...

Απο αντλιες σκεφτομαι δυο των 2000 λιτρων αλλα δε ξερω αν θα παρω κινεζικες η καποια μαρκα...
Το καταστημα μου προτεινει eheim compact +2000 35watt στα 70 ευρω η μια αλλα εγω βρισκω και στο ebay κινεζικες στα ιδια watt και λιτρα 20+ ευρω η μια οποτε ειμαι σκεπτικος...
Δεκτες οποιες προτασεις για αλλες μαρκες που εχετε δοκιμασει

Επομενη ερωτηση ειναι ποσα διαμερισματα να κανω για το φιλτρο και αν θα φτανουν 15 ποντοι πλατος για να προλαβαινει το νερο τις αντλιες
Με 15 ποντους πλατος το φιλτρο θα ειναι 63 λιτρα μικτα οποτε σιγουρα θα μου μεινουν 20-30 λιτρα για βιολογια
Εγω σκεφτομαι 4 διαμερισματα, στο πρωτο 4 μεγαλες τρυπες σε ολο το υψος του διαμερισματος για εισοδο νερου στο δευτερο μηχανικη φιλτρανση με εισοδο απο πανω, στο τριτο πολλα λιτρα ελαφροπετρα και στο τεταρτο με εισοδο παλι απο πανω θερμοστατες και τερμα κατω οι αντλιες

Τριτη ερωτηση πως να βαλω τις εξοδους νερου;
Στη μια πλευρα στις απεναντι γωνιες; Μια σε καθε πλευρα διαγωνια ή μια να βαλω μια πιο κατω να εχω και κυκλοφορια χαμηλα;

Τεταρτη ερωτηση απο φωτισμο σκεφτομαι ταινιες led ασπρο 6500k αδιαβροχες κολλημενες στο καπακι εσωτερικα...
Φυτα προς το παρων αν θα βαλω θα ειναι μονο ευκολα οποτε με 0,3 watt το λιτρο θα ειμαι κομπλε
Αξιζει για καποιον αλλο τυπο φωτισμου; Αν ναι τι προτεινεται;

Για το στησιμο εσωτερικα αργοτερα μολις καταληξω με αυτα

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-05-15, 14:00
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

μονο στην πρωτη ερωτηση μπορω να σου απαντησω... παρε τις κινεζικες...! αφου θα εχεις δυο και να σου χαλασει η μια θα εχεις χρονο να την αντικαταστησεις και δεν θα μεινει το ενυδρειο χωρις φιλτρανση... και τα λεφτα ειναι λιγοτερο απο τα μισα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-05-15, 17:45
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Στο εσωτερικό σαμπ αρκεί να βάλεις μια αντλία.
Βρίσκεις κι εδώ κινέζικη (με ίδια λίτρα ροή και κατανάλωση με την eheim) με λιγότερο από ένα 20άρικο. Ψάξτο λίγο. Αλλά ότι πληρώσεις παίρνεις
Μια χαρά είναι ο σχεδιασμός του φίλτρου.
Την έξοδο θα την έχεις από το τελευταίο διάμερισμα.
Για κυκλοφορία του νερού θα χρειαστείς κι έναν κυκλοφορητή στην απέναντι πλευρά κι αυτό γιατί έχεις μεγάλο μήκος.
Τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-05-15, 08:26
EvanNst Ο χρήστης EvanNst δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2014
Περιοχή: Kozani
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Ψαρακια δεν εχω αποφασισει ακομη αλλα μαλλον παει για μια ομαδα αγγελοψαρα και οτι συμβαδιζει με αυτα...
Με μια αντλια 2000 λιτρα δε θα ειναι λιγες οι φορες που θα γυριζει το νερο;
Ελεγα να βαλω δυο αντλιες και για καλη κυκλοφορια και σε περιπτωση που παθει κατι η μια να εχω την αλλη ηδη να δουλευει...
Για τον κυκλοφορητη απεναντι το εχω σκεφτει κιεγω κατι τετοιο

http://igna.gr/index.php/eshop/antli...jvp-101-detail

Σε τι υψος να τη βαλω στο ενυδρειο; Φανταζομαι με καλυπτει 3000λ/ω
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-05-15, 08:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Και εγώ πιστεύω πως μια αντλία 2000 Λ/Ω είναι αρκετή. Αν βάλεις και 2η φοβάμαι πως δεν θα προλαβαίνει το νερό να περνάει από τα διαμερίσματα , και ειδικά από αυτό που θα έχεις τα σφουγγάρια. Στην αρχή θα περνάει , αλλά όσο βρωμίζουν και θα μαζεύονται σκουπιδάκια θα μειώνεται η ροή, και φοβάμαι μήπως κατέβει η στάθμη στο διαμέρισμα με τις αντλίες επικίνδυνα χαμηλά. Είπες πως το φίλτρο θα έχει πλάτος 15 εκατοστά, αυτό με τα σφουγγάρια κάνε το όσο πιο μεγάλο μπορείς για να υπάρχει μεγάλη επιφάνεια στα σφουγγάρια, να μπουκώνουν πιο αργά. Βέβαια όλο αυτό εξαρτάται και από το είδος των ψαριών αλλά και από το τρόπο που θα ταΐζεις. Επίσης μπορείς να βάλεις 2 αντλίες μικρότερες και όχι μία 2000 Λ/Ω ή και ακόμα 3 1000αρες αν νομίζεις πως τα 2000 Λ/Ω είναι λίγα. Επίσης οι πολλές αντλίες είναι μεγαλύτερη ασφάλεια, αν σταματήσει η μία, τότε θα λειτουργεί η άλλη ή οι άλλες
-------------------------
Προσωπικά για αντλίες έχω βάλει στο μάτι αυτή

http://igna.gr/index.php/eshop/antli...1150-eu-detail

1150 Λ/Ω μόνε με 7 watt, έχει χαμηλό μανομετρικό βέβαια αλλα στη περίπτωση εσωτερικού φίλτρου πλάτης νομίζω πως δεν υπάρχει θέμα

ή κινέζικη αυτή

http://www.ebay.com/itm/131286326026...%3AMEBIDX%3AIT

1000 Λ/Ω με 8 watt με καλό μανομετρικό και πολύ καλή τιμή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 22-05-15 στις 08:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-05-15, 14:30
EvanNst Ο χρήστης EvanNst δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2014
Περιοχή: Kozani
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Πιστευω οτι με 3 χιλιαρες οπως λες ναι μεν θα κανει κυκλοφορια αλλα δε θα φτανει μακρια το νερο λογο μηκους του ενυδρειου και αδυναμες αντλιες εκτος αν τραβηξω σωληνες και η καθε αντλια βγαζει αλλου το νερο δηλαδη η εξοδος της πρωτης στην αρχη, της δευτερης στη μεση και ουτω καθ' εξης...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-05-15, 14:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EvanNst Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευω οτι με 3 χιλιαρες οπως λες ναι μεν θα κανει κυκλοφορια αλλα δε θα φτανει μακρια το νερο λογο μηκους του ενυδρειου και αδυναμες αντλιες εκτος αν τραβηξω σωληνες και η καθε αντλια βγαζει αλλου το νερο δηλαδη η εξοδος της πρωτης στην αρχη, της δευτερης στη μεση και ουτω καθ' εξης...
Ετσι ακριβώς, με σωλήνα μπορείς να το κανεις να βγαίνει απο διαφορετικά σημεία και δεν θα χρειάζεσαι και κυκλοφοριτη (wave naker)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι ακριβώς, με σωλήνα μπορείς να το κανεις να βγαίνει απο διαφορετικά σημεία και δεν θα χρειάζεσαι και κυκλοφοριτη (wave naker)
Και καλύτερα να βάλεις τις εξόδους των σωληνων στις ακρες του ενυδρείου, θα κυκλοφορεί μια χαρα το νερό.
Το φίλτρο που σκέφτεσαι να το βάλεις ;
Στη πλάτη ή στο πλάϊ ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 22-05-15 στις 14:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-05-15, 15:41
EvanNst Ο χρήστης EvanNst δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2014
Περιοχή: Kozani
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Το φιλτρο θα μπει στο πλαι και θα εχει διαστασεις 15x70x60 63 λιτρα μικτα σχεδον 50 λιτρα καθαρα. Σχεδον 20 και 20 θα αφησω για μηχανικη και βιολογικη φιλτρανση ενα μικρο κομματι στο διαμερισμα εισοδου και το υπολοιπο στις αντλιες και θερμοσταση να μπορω να βαζω χερι ομως να βγαζω τις αντλιες ανετα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-05-15, 16:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

ε τότε αν τραβήξεις 2 σωλήνες στην απέναντι πλευρά να βγάζεις και από εκεί νερό θα έχεις μια χαρά κυκλοφορία χωρίς να γίνεται πλυντήριο το ενυδρείο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-05-15, 16:04
EvanNst Ο χρήστης EvanNst δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2014
Περιοχή: Kozani
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Και τις δυο εξοδους απο την απεναντι πλευρα του ενυδρειου λες αλλα αντικριστα η μια στην αλλη; Εγω ελεγα να βαλω διαγονια τις εξοδους ωστε να δημιουργειται κυκλικη κινηση στην επιφανεια...
Βεβαια εσεις ειστε πιο εμπειροι οποτε θα σας ακουσω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-05-15, 16:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πιστεύω πως αν τις βάλεις στην απέναντι πλευρα στις 2 γωνίες έχεις καλύψει όλο το ενυδρείο

κάπως έτσι

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
110 λιτρα στησιμο redman Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 9 31-01-15 18:19
Στησιμο Μοναχοενυδρειου 60 λιτρα.. Eliccaios Bettas 24 30-06-14 15:54
360 λιτρα στησιμο για γαριδες.... thanasis76 Ενυδρεία με ασπόνδυλα 51 22-05-13 11:12
αντε αλλη μια απο τα ιδια...λιτρα..λιτρα..και ξανα-λιτρα. nOmOreAbuse Γλυκό νερό - Γενικά 83 07-10-11 12:35
Στησιμο μικρου ενυδρειου (50 λιτρα) για ζωοτοκα Please Help!!! MiziGr Ζωοτόκα 0 23-09-06 21:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04858 seconds with 15 queries