Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-04-15, 16:54
δημητρης114 Ο χρήστης δημητρης114 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2015
Περιοχή: ζεφυρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή στησιμο νεου ενυδρειου.

Γεια σας. Εχω αρχισει να στηνω ενα νεο ενυδρειο 200 λιτρων περιπου. Εχω βαλει 4 εκατοστα υποστρωμα και αλλο τοσο χαλικι περιπου 1,5 χιλιοστων. Εχω φυτεψει και διαφορα φυτακια (δεν τα παω καλα με τα ονοματα τους). Φιλτρο εξωτερικο fluval 305. Κανω το στρωσιμο με ψαροτροφη, ποσες μερες πρεπει να μενει η τροφη στο ενυδρειο?
Την αφησα 9 μερες και μυρισε βουρκος. Τα NH3/4 δεν ανεβηκαν πανω απο 0,5mg/l και δεν θα ανεβουν αλλο αν και εβαλα αρκετη ψαροτροφη γιατι ηδη εμφανιστικαν τα πρωτα NO2 1mg/l (δεν εβαλα βακτηρια, μονα τους εμφανιστηκαν).Τωρα οι ερωτησεις.
1) συνεχιζω να ριχνω ψαροτροφη, ποσο πρεπει να μενει στο νερο ωστε να μην μυριζει?
2) οταν θα εμφανιστουν το NO3 και μηδενισουν τα προηγουμενα το νερο θα το πεταξω ολο για να μεταφερω τα γκαπυ μου?
3) θεωρητικα οι συνθηκες και στο παλιο και στο νεο θα ειναι ιδιες (θερμοκρασια, ph) χρειαζονται προσαρμογη τα ψαρακια ?
4) χρειαζεται να γινει καποια απολυμανση στα ψαρακια πριν την μεταφορα και αν ναι πως?
Αυτα τα λιγα.
Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-04-15, 17:27
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλως ηρθες Δημητρη!!
1. καθε 2-3 μερες αλλαζε την τροφη γιατι μουχλιαζει..
2. οταν μηδενισουν ολα και εμφανιστουν τα νο3 κανεις μια αλλαγη νερου 80% να πεσουν χαμηλα τα νο3 και βαζεις ψαρακια.
3. αυτο ειναι λιγο γενικο.σε καθε ενυδρειο μπορει να διαφερουν λιγο πολυ οι συνθηκες ασχετα απο το αν βαζεις το ιδιο νερο.οποτε για μενα ΝΑΙ.
4. αν τα ψαρακια σου ειναι υγιη και το προηγουμενο ενυδρειο δεν εχει παρουσιασει ασθενειες τοτε μπορεις να τα βαλεις στο καινουριο χωρις προβλημα.αν ομως νομιζεις οτι κατι συμβαινει,θα χρειαστεις ενα δοχειο καραντινα για πιθανη θεραπεια.αυτα φυσικα αφου εχεις διαβασει τι ειναι το καθε τι..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-04-15, 17:28
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

1)Να την αφηνεις 3 ημερες.
2)Θα κανεις αλλαγη περιπου το 80% του νερου.
3)Οχι.
4)Οχι.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-04-15, 17:44
δημητρης114 Ο χρήστης δημητρης114 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2015
Περιοχή: ζεφυρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-04-15, 18:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1. Την αφησες πολυ. Οταν μουχλιαζει, ζελεδιαζει κλπ, την αλλαζεις. Συνηθως καθε 1-3 μερες ειναι ΟΚ ρουτινα.
2. Πρωτη αλλαγη τοσο οσο να πεσουν τα ΝΟ3 κατω απο 20ppm, αλλα και τουλαχιστον 50-70% να ειναι η πρωτη αλλαγη. (Συνηθως με ενα 80% τυφλοσουρτη, ειμαστε καλυμμένοι για ολες τις περιπτωσεις - Σωστη αλλαγη ομως, Ιδια θερμοκρασια κλπ αφου και τα βακτηρια επηρεαζονται απο τις αποτομες μεταβολες)
3. Επειδη ειναι θεωρητικα ιδιες, κανε καλου κακου ενα 20λεπτακι.
4. Αν ηταν σε ενυδρειο με προβληματα .... και οχι μονο αποπαρασιτωση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-04-15, 18:54
δημητρης114 Ο χρήστης δημητρης114 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2015
Περιοχή: ζεφυρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παιδια μια ερωτηση ακομη. Χρειαζονται οι αλλαγες του νερου για οσο διαστημα δεν υπαρχουν μεσα ψαρια; τα no3 χτυπησαν κοκκινο. Παρολα αυτα εμφανιστηκαν σαλιγκαρακια. Μια διευκρινηση, δεν εχω γεμισει νερο το ενυδρειο, εχω τοσο οσο να καλυπτονται τα φυτα.
Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-05-15, 19:31
δημητρης114 Ο χρήστης δημητρης114 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2015
Περιοχή: ζεφυρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Γεια σας. Εικοστη πρωτη μερα για το ενυδρειο και εχω τα εξης:
NH3/4 0,5 mg/l
NO2 0,5mg/l
NO3 10mg/l
PH 7,5
KH 7
GH 10
θερμοκρασια 24C. Εχω βαλει και CO2 ζαχαρομαγιας, μεχρι εδω ολα καλα, το παραξενο ειναι οτι εχουν εμφανιστει περα απο τα δυο ειδη σαλιγκαριων και αλλα τρια ειδη "ζωντανων" οργανισμων. Συγκεκριμενα εμφανιστηκαν νηματοσκωληκες,αυτα τα αναγνωρισα. Τα επομενα ειναι τα αγνωστα. Ειναι κατι σαν τις μελιγγρες των φυτων αλλα σε πολυ μικρο μεγεθοςπεριπου στο 1/4 του μεγεθους της κεφαλης της καρφιτσας των ρουχων, μολις που μπορω να τα διακρινω, δειχνουν μια προτιμηση στο δοχειο που διαλυει το CO2 και ενα ειδος ακομη περιπου στο ιδιο μεγεθος με το προηγουμενο το οποιο εχει κατι σαν την ουρα του αστακου. αυτα τα τελευταια οταν τα πλησιαζουν οι μελιγρες κινουνται αστραπιαια για να τις αποφυγουν.
Η γνωμη σας ποια ειναι? Τα αφηνω να μεγαλωσουν και να γινουν τροφη για τα γκαπυ η ριχνω κατι να τα στειλω απο εκει που ηρθαν?
Ευχαριστω.

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-05-15, 20:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μην κανεις τιποτα.
Κοντευει να στρωσει (απο αποψης "κυκλος του αζωτου") και τα "ζωυφια" κλπ, ειναι δειγματα οτι το ενυδρειο ζωντανευει γενικοτερα μεσα και οχι μονο στο φιλτρο.
Οταν μπουν και τα ψαρια θα ισορροπήσει.
Αν δεν ισορροπήσει τελειως, τοτε επεμβαινεις αναλογα.

Το ζητουμενο (κατα την αποψη μου μου) σε ενα ενυδρειο, ειναι να το στηνουμε ετσι ωστε να επεμβαινουμε οσο λιγοτερο γινεται, κανωντας μονο πραγματα που στη φυση γινονται αυταματα. (πχ φρεσκαρισμα του νερου, ταισμα).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-05-15, 20:14
δημητρης114 Ο χρήστης δημητρης114 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2015
Περιοχή: ζεφυρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Γεια σας. Μετα απο ενα μηνα τα τεστ της ΑΠΙ δειχνουν τα NH3/4 KAI NO2 μηδενικα, ενω της ΣΕΡΑ αναμεσα στο 0 και το 0,5. Στα NO3 συμφωνουν και τα δειχνουν κατι λιγοτερο απο 20mg/l.
Απο την προηγουμενη μετρηση εχουν πεσει στο μισο, η δικη μου παρεμβαση ηταν να συμπληρωσω νερο, απλα αραιωσαν η καταναλωθηκαν απο τα φυτα τα οποια δειχνουν οτι πανε γενικα καλα. Εξακολουθω να βαζω ψαροτροφη καθε δυο μερες, να αυξησω την ποσοτητα τωρα που εχω περισσοτερο νερο?
Τα σαλιγκαρια πολαπλασιαζονται ενω απο τα "αλλα" οι νηματοειδης εξαφανιστικαν και τα αλλα δυο δειχνουν να παραμενουν στασιμα πληθυσμιακα.
Να το αφησω ακομη κανα μηνα ετσι πριν την μεταφορα?
Τι ειναι ποιο σωστο, πρωτα να μεταφερω ψαρια η τις γαριδες? αν μπουν οι γαριδες τι θα τρωνε?
Ευχαριστω Δημητρης.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-05-15, 20:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ετοιμο ειναι.
Αν θελεις βαζεις και τα δυο, αλλιως για επιπλεον σιγουρια, πρωτα τα ψαρια.

Καλη αλλαγουλα νερου πριν, ετσι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΡΧΑΡΙΟΣ - ΣΤΗΣΙΜΟ ΝΕΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 240LT Yeyes Αρχάριοι γλυκού νερού 16 06-08-13 19:03
Στησιμο νεου ενυδρειου bagira Γλυκό νερό - Γενικά 10 26-02-12 18:15
Στησιμο νεου ενυδρειου Raven Ενυδρεία με ασπόνδυλα 18 05-01-11 19:16
ΣΤΗΣΙΜΟ ΝΕΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ - ΚΥΚΛΟΣ ΑΖΩΤΟΥ Aquablue Χρυσόψαρα 10 17-09-10 15:53
Στησιμο νεου ενυδρειου Tricky Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 27 13-04-06 08:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04508 seconds with 15 queries