Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-03-13, 21:41
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή βοήθεια για ψαροσύνθεση.

καλησπέρα σε όλους,είμαι κι εγω αλλος ένας νεος στον χωρο του ενυδρειου.Αιτία ειναι μια γυαλα με εναν μονομαχο,την Σού,που μου εκαναν δωρο.Ε αυτό ήταν!Μετα απο ενα μηνα πηγα και αγορασα ενα 75λιτρο.Πριν δυο μερες το εστησα και αυτη τι στιγμη εχει μονο το υποστρωμα για τα φυτα,το χαλικι και δυο ριζες.
Α ναι σημερα μπηκε και η Σού!θα ηθελα να με βοηθησετε ως προς την συνθεση των συγκατοικων τις.αυτα που θελω να βαλω ειναι:2 dwarf gourami,4 zebra danio,4 platy,2 σκαλαρια και 2 coridoras.Δεν εχω κανει καμια μετρηση ακομη στο νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-03-13, 22:11
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

το φίλτρο σου το έστρωσες ???..αν οχι βγάλλε την Σου γιατι θα ψοφήσει...πρώτα διάβασε στα υπομνήματα των ΑΡΧΑΡΙΩΝ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ για το πως στηνουμε σωστα ενα ενυδρείο..αγόρασε μετρησεις για αμμωνια,νιτρικα,νιτρώδη βάλλε και αγγελία για μπόλι για το φίλτρο...η ψαροσύνθεση που επέλεξες ειναι τελειως λαθος(και για τα λιτρα και γιατι θελουν ξεχωριστες συνθηκες αυτα τα ψάρια)...ο μονομάχος ειναι αρσενικός ή θυληκός!>?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-03-13, 22:20
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
το φίλτρο σου το έστρωσες ???..αν οχι βγάλλε την Σου γιατι θα ψοφήσει...πρώτα διάβασε στα υπομνήματα των ΑΡΧΑΡΙΩΝ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ για το πως στηνουμε σωστα ενα ενυδρείο..αγόρασε μετρησεις για αμμωνια,νιτρικα,νιτρώδη βάλλε και αγγελία για μπόλι για το φίλτρο...η ψαροσύνθεση που επέλεξες ειναι τελειως λαθος(και για τα λιτρα και γιατι θελουν ξεχωριστες συνθηκες αυτα τα ψάρια)...ο μονομάχος ειναι αρσενικός ή θυληκός!>?
με το γεμισμα του ενυδρειου εριξα υγρα βακτηριδια της serra στην απαιτουμενη ποσοτητα(25ml).δεν γνωριζω το φυλο του μονομαχου αλλα πριν ηταν στη γυαλα μαζι με ενα χρυσοψαρο το οποιο ξαναβρηκε το χρωμα του απο την ωρα που εφυγε ο μονομαχος!καταλαβαινω οτι ειναι πολλα τα ψαρια που θελω και γι'αυτο θα γινουν περικοπες
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-03-13, 22:24
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

τα βακτηρίδια δεν κάνουν τίποτα απολύτως...ο πιο ασφαλής και γρήγορος τρόπος να στρώσει το φίλτρο σου ειναι να βάλλεις μπόλι....το οποιο θα πάρεις απο κάποιον συνχομπίστα....μεχρι τοτε κανε μια αλλαγη με νερο στην ιδια θερμοκρασια (ελπιζω να εχεις αντιχλώριο) ...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-03-13, 22:42
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
τα βακτηρίδια δεν κάνουν τίποτα απολύτως...ο πιο ασφαλής και γρήγορος τρόπος να στρώσει το φίλτρο σου ειναι να βάλλεις μπόλι....το οποιο θα πάρεις απο κάποιον συνχομπίστα....μεχρι τοτε κανε μια αλλαγη με νερο στην ιδια θερμοκρασια (ελπιζω να εχεις αντιχλώριο) ...
εχω βαλει αντιχλωριο.αυριο το πρωι θα παω να παρω μπολι.το σκεφτηκα κι εγω ομως ειπα να το αποφυγω φοβουμενος ασθενειες.αν εχεις λιγο χρονο πες μου σε παρακαλω τα ψαρια που ταιριαζουν με βαση τα zebra
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-03-13, 22:44
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

δες αυτο για αρχη...http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573


μπόλι απο που θα πάρεις?/..ελπίζω οχι απο πετ σοπ
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-03-13, 23:02
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
δες αυτο για αρχη...http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573


μπόλι απο που θα πάρεις?/..ελπίζω οχι απο πετ σοπ
απο φιλο θα το παρω αλλα και παλι δεν ειμαι απολυτα σιγουρος.το πολυ να βαλω 2-3 δανεικα χρυσοψαρα για 15 μερες.μετα βεβαια θα χρειαστω εναν"αχορταγο"για να καθαρισει....ευχαριστω για τον χρονο σου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-03-13, 23:09
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

να μην βαλλεις τιποτα..ουτε χρυσόψαρα ουτε τιποτα..θα στρώσεις το ενυδρείο σου σωστα,με μπόλι..μετα θα βάλλεις τον μονομάχο..και μετα αν επιλέξεις καποιο αλλο ψάρι θα τον επιστρεψεις και σιγα σιγα θα φτιάξεις την ψαροσυνθεση πυ θελεις...καλη συνεχεια
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-03-13, 09:38
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
με το γεμισμα του ενυδρειου εριξα υγρα βακτηριδια της serra στην απαιτουμενη ποσοτητα(25ml).δεν γνωριζω το φυλο του μονομαχου αλλα πριν ηταν στη γυαλα μαζι με ενα χρυσοψαρο το οποιο ξαναβρηκε το χρωμα του απο την ωρα που εφυγε ο μονομαχος!καταλαβαινω οτι ειναι πολλα τα ψαρια που θελω και γι'αυτο θα γινουν περικοπες
Πρωτη ερωτηση!Εχεις και ενα χρυσοψαρο σε γυαλα?Αυτο που ειχες μαζι με τον μονομαχο!
Δευτερη ερωτηση!ΠΕρικοπες σε τι θα κανεις?Σε εξοπλισμο ή στα ψαρια?

Αν εχεις παντος και το χρυσοψαρο θα μπορουσες να βαλεις εκεινο μεσα στο μεγαλο ενυδρειο γιατι μεσα στην βασανιζετε απο την αμμωνια!Εννοειτε σε στρωμενο φιλτρο και οχι τωρα που ειναι αστρωτο!Πηγαινε παρε μετρησεις πρωτα στρωσε το ενυδρειο σου!Δες τι νερο εχεις στο σπιτι σου και μετα βλεπεις τι ψαρια μπορεις να κρατησεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-03-13, 12:09
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

1.πηγαινε και ασε το χρυσοψαρο σε καποια λιμνη,η παρε ενα τεραστιο ταπερ και βαλε το κανονικα με φιλτρο μεχρι να δεις τι θα κανεις.
2.βρες μπολι για το μονομαχο και το χρυσοψαρο,φυτεψε το ενυδρειο και αστον κανα μηνα να νιωσει το χωρο δικο του.σε αυτο το διαστημα εχεις το περιθωριο να διαβασεις για τις συνθηκες του νερου που θελει και πως θα το επεξεργαζεσαι.....
για γκουραμι μαζι σε τοσα λιτρα ουτε να το σκεφτεσαι.
εγω σε τοσα λιτρα νερο και φουλ φυτεμενο τον εχω με μονομαχινα.αν εσενα ειναι οντως θυληκος μπορεις να βαλεις απλα αλλες 2 και ασε τα αλλα ειδη ψαριων.
3.οτι παντως και να σκεφτεσαι μην το κανεις αν δε βαλεις μπολι και δεν κανεις μετρησεις για να σιγουρευτεις οτι εστρωσε το φιλτρο σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-03-13, 15:29
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Γιατι να βαζουμε τα ψαρια σε ταπερ,λεκανες κ.λ.π αφου και εκει θα ειναι
γεματο αμμωνια και να μην τα βαζουμε σε αστρωτο ενυδρειο;Τουλαχιστον
εκει θα υπαρχει φιλτρο(αστρωτο βεβαια) θερμαντηρας και ποιο μεγαλος χωρος.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-03-13, 15:41
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι να βαζουμε τα ψαρια σε ταπερ,λεκανες κ.λ.π αφου και εκει θα ειναι
γεματο αμμωνια και να μην τα βαζουμε σε αστρωτο ενυδρειο;Τουλαχιστον
εκει θα υπαρχει φιλτρο(αστρωτο βεβαια) θερμαντηρας και ποιο μεγαλος χωρος.
αρα παμε full για στρωσιμο με ψαρια που αυτα θα ειναι απο πετ σοπ μεσα απο γυαλες και ποτηρακια και θα ειναι καλυτερα στο δικο μας αστρωτο ενυδρειο!Δεν πιστευω πως αυτο ειναι συμβουλη απο εναν παλιο χομπιστα σε εναν νεο!Και για το ταπερ-λεκανη που λενε τα παιδια ενοειτε πως θα ειναι με στρωμενο φιλτρο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-03-13, 15:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Α ναι σημερα μπηκε και η Σού!θα ηθελα να με βοηθησετε ως προς την συνθεση των συγκατοικων τις.αυτα που θελω να βαλω ειναι:2 dwarf gourami,4 zebra danio,4 platy,2 σκαλαρια και 2 coridoras.Δεν εχω κανει καμια μετρηση ακομη στο νερο.
Δεν θα βαλεις τιποτα μεχρι να στρωσει το φιλτρο και οταν γινει αυτο θα βαλεις πολυ σταδιακα τα υπολοιπα ψαρια (τα οποια θα μελετησεις πριν τα βαλεις)

Τα ψαρια που εγραψες δεν κανουν για το ενυδρειο.
Τα gourami γιατι ειναι πολυ πιθανο να παιζουν ξυλο με το μονομαχο, και οχι δυο αρσενικα μαζι.
Τα danio πρεπει να ειναι σε μεγαλυτερη ομαδα και σε μεγαλυτερου μηκους ενυδρειου.
Τα platy θελουν σκληρο και αλκαλικο νερο (ενω ο μονομαχος μετριο) και θελουν και αναλογια 1 αρσ προς 3 θηλ.
Τα σκαλαρια ειναι κι αυτα κοπαδοψαρα 7-8 ατομα μινιμουμ με 40 λιτρα κατ'ατομο, και μινιμουμ διαστασεις ενυδρειου (μ)120χ(π)50χ(υ)60 εκ ή αλλιως σε μινιμουμ 60χ50χ60 για ενα διαπιστωμενο ζευγαρι, οποτε ετσι πρεπει το ενυδρειο να ειναι αφιερωμενο σε αυτα αφου θα πανε σε αναπαραγωγη και οτι ζει μαζι τους θα υποφερει.
Τα cory ειναι συμβατα αλλα θελουν 6-8 ατομα μινιμουμ ομαδα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-03-13, 17:35
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι να βαζουμε τα ψαρια σε ταπερ,λεκανες κ.λ.π αφου και εκει θα ειναι
γεματο αμμωνια και να μην τα βαζουμε σε αστρωτο ενυδρειο;Τουλαχιστον
εκει θα υπαρχει φιλτρο(αστρωτο βεβαια) θερμαντηρας και ποιο μεγαλος χωρος.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
1.πηγαινε και ασε το χρυσοψαρο σε καποια λιμνη,η παρε ενα τεραστιο ταπερ και βαλε το κανονικα με φιλτρο μεχρι να δεις τι θα κανεις.
2.βρες μπολι για το μονομαχο και το χρυσοψαρο ,φυτεψε το ενυδρειο και αστον κανα μηνα να νιωσει το χωρο δικο του.σε αυτο το διαστημα εχεις το περιθωριο να διαβασεις για τις συνθηκες του νερου που θελει και πως θα το επεξεργαζεσαι.....
για γκουραμι μαζι σε τοσα λιτρα ουτε να το σκεφτεσαι.
εγω σε τοσα λιτρα νερο και φουλ φυτεμενο τον εχω με μονομαχινα.αν εσενα ειναι οντως θυληκος μπορεις να βαλεις απλα αλλες 2 και ασε τα αλλα ειδη ψαριων.
3.οτι παντως και να σκεφτεσαι μην το κανεις αν δε βαλεις μπολι και δεν κανεις μετρησεις για να σιγουρευτεις οτι εστρωσε το φιλτρο σου.
νομιζω οτι ημουν σαφης.τωρα αν εσενα φιλε μου η αποψη σου σαν πιο εμπειρος που εισαι ειναι να στρωσει το ενυδρειο με το μονομαχο και το χρυσοψαρο μαζι η να βαλει μαζι και αλλα 15 δανεικα χρυσοψαρα οπως ειπε πριν τι να πω ας κρινει μονος του.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-03-13, 06:59
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Απ' οσα εγραψα αυτο καταλαβατε;Οτι προτεινω να κανει στρωσιμο με ψαρι;
Πρωτα διαβαζουμε προσεκτικα,σκεπτομαστε και μετα πιανουμε το πληκτρολογιο.Stivv27 αληθεια που θα βρεθει το
στρωμενο φιλτρο για μπει στο ταπερ;
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-03-13, 08:34
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

τουλαχιστον δεν θα ειναι 3 λιτρα νερο αλλα 50-60 λιτρα και θα κουνιετε το ψαρι και θα ειναι καλυτερα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-03-13, 12:45
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν γνωριζω το φυλο του μονομαχου αλλα πριν ηταν στη γυαλα μαζι με ενα χρυσοψαρο το οποιο ξαναβρηκε το χρωμα του απο την ωρα που εφυγε ο μονομαχος!
ο μονομαχος μπηκε σε αστρωτο ενυδρειο και καλως μπηκε.
το χρυσοψαρο πρεπει να μεινει στη γυαλα;
η να μηπως να μπει με το μονομαχο παλι και να σαλταρουν και τα 2;
οποτε τι κακο εχει η λυση του μεγαλου δοχειου με φιλτρο;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-03-13, 21:24
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

ρε παιδια μια ερωτηση εκανα,αν ειναι να μαλωσετε αφηστε το καλυτερα!
Κατ'αρχην,και αφου πηρε εκταση η απορια μου, θελω να ενημερωσω για τα εξης...τον μονομαχο μου τον εκαναν δωρο μαζι με την γυαλα.το χρυσοψαρο προεκυψε λιγες μερες μετα.καταλαβαινω οτι ειναι απαραδεκτο να εχω αυτες τις δυο ζωούλες μαζι σε ενα"κελι" ομως με ευχαριστω για αυτη μου την κοτσανα διοτι εγινε αιτια να μπω στον κοσμο του ενυδρειου.για μενα ειναι κατι πολυ περισσοτερο απο συντηρηση ψαριων και διακοσμητικων αν και ειμαι ακομη στην αρχη τις αρχης.Κάποια στιγμη θα εξηγησω την φιλοσοφια μου καθως και τον λογο που μου την σπαει να αποκαλουμε "χομπι" το ενυδρειο.παμε παρακατω...εχθες πηγα να παρω μπολι απο εναν φιλο.τα μακαρονια του φιλτρου του για την ακριβεια.ε δεν τα πηρα τελικα οχι γιατι δεν εχω επιστοσυνη στις συμβουλες σας(αλωστε γι'αυτο τον λογο κυριος μπηκα στο φορουμ),αλλα γιατι μου φανηκε κατι ξενο περα για περα.ειμαι απολυτα σιγουρος βαση λογικης οτι ο μονομαχος ειναι καλυτερα στο αστρωτο ενυδρειο απ'οτι ηταν στη γυαλα(και στο ποτηρι του φραπε μεσα στο οποιο μεγαλωσε στο πετ σοπ).ο χωρος τον οποιο θα διαλεξει για περιοχη του θα ειναι στρωμενος απο τον ιδιο.σκεφτητε οτι μπαινετε σε ενα δωματιο το πρωι στο οποιο δωματιο κοιμοταν 10-12 ατομα ολη τη νυχτα χωρις να αεριστει καθολου.ναι ξερω οτι γι'αυτο γινονται οι αλλαγες νερου ομως πιστευω οτι καλυτερα ειναι να στρωθει ενα ενυδρειο απο μερικα ανθεκτικα ψαρια,το οποια φυσικα και θα κρατηθουν στο ενυδρειο,παρα με βακτηριδια και μικροοργανισμους απο "ξενο σπιτι".Οσο για το χρυσοψαρο συντομα θα μετακομιση στην λιμνη,στο φραγμα θερμης.η συνθεση με τα ψαρια που αποφασισα ειναι ...δυο cory,5 zebra,2 μικρα collisa lalio(εχω διαβασει και εχουν συμφωνησει και αλλοι οτι τα γκουραμι σταματουν την αναπτυξη τους αναλογικα με τον χωρο-περιοχη που διαθετουν) και τον μονομαχο.αυτα τα ψαρια θα μπουν σταδιακα(ανα ειδος και οχι ανα ατομο)μεσα σε διαστημα 3 μηνων.Ευχαριστω για τις συμβουλες και την εμπειρια που μου χαριζετε...Υ.Γ. τα ταπερ και οι πλαστικες λεκανες ειναι απο πλαστικο.το πλαστικο γινετε απο πετρελαιο...δεν το σωζει το στωμενο φιλτρο
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-03-13, 01:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολλα λαθη μαζεμενα αναφερεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-03-13, 01:19
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εγω δεν θα σταθώ στα πολλα λάθη αλλα απλα θα πώ οτι 3 μερες μετα τα ψάρια θα επρεπε να ειχαν γυρισει σε πετ σοπ και μετα να ασχολιόσουν με το στρώσιμο και το διαβασμα...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-03-13, 01:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
1..εχθες πηγα να παρω μπολι απο εναν φιλο.τα μακαρονια του φιλτρου του για την ακριβεια.ε δεν τα πηρα τελικα οχι γιατι δεν εχω επιστοσυνη στις συμβουλες σας(αλωστε γι'αυτο τον λογο κυριος μπηκα στο φορουμ),αλλα γιατι μου φανηκε κατι ξενο περα για περα.ειμαι απολυτα σιγουρος βαση λογικης οτι ο μονομαχος ειναι καλυτερα στο αστρωτο ενυδρειο απ'οτι ηταν στη γυαλα(και στο ποτηρι του φραπε μεσα στο οποιο μεγαλωσε στο πετ σοπ).ο χωρος τον οποιο θα διαλεξει για περιοχη του θα ειναι στρωμενος απο τον ιδιο.σκεφτητε οτι μπαινετε σε ενα δωματιο το πρωι στο οποιο δωματιο κοιμοταν 10-12 ατομα ολη τη νυχτα χωρις να αεριστει καθολου.ναι ξερω οτι γι'αυτο γινονται οι αλλαγες νερου ομως πιστευω οτι καλυτερα ειναι να στρωθει ενα ενυδρειο απο μερικα ανθεκτικα ψαρια,το οποια φυσικα και θα κρατηθουν στο ενυδρειο,παρα με βακτηριδια και μικροοργανισμους απο "ξενο σπιτι".

2. Οσο για το χρυσοψαρο συντομα θα μετακομιση στην λιμνη,στο φραγμα θερμης.

3. η συνθεση με τα ψαρια που αποφασισα ειναι ...δυο cory,5 zebra,2 μικρα collisa lalio(εχω διαβασει και εχουν συμφωνησει και αλλοι οτι τα γκουραμι σταματουν την αναπτυξη τους αναλογικα με τον χωρο-περιοχη που διαθετουν) και τον μονομαχο.αυτα τα ψαρια θα μπουν σταδιακα(ανα ειδος και οχι ανα ατομο)μεσα σε διαστημα 3 μηνων.Ευχαριστω για τις συμβουλες και την εμπειρια που μου χαριζετε...


Υ.Γ. τα ταπερ και οι πλαστικες λεκανες ειναι απο πλαστικο.το πλαστικο γινετε απο πετρελαιο...δεν το σωζει το στωμενο φιλτρο
1. Το στρωσιμο δεν ειναι μια απλη διαδικασια σαν να στρωνει καποιος το κρεββατι του.
Τα βακτηρια που θα εβαζες στο ενυδρειο σου μεταφερωντας τα στρωμενα υλικα, δεν εχουν καμια σχεση με ποδαρίλα συγκατοικων.
Χωρις να εχεις κατανοησει ακομα τη χημεια του ενυδρειου μη βγαζεις συμπερασματα με παρομοιωσεις ασχετες.
Βαζεις γερες βασεις και για αλλες γκαφες.

2. Δεν ξερω αν γινεται φυσικα να φιλοξενησει το φραγμα το ψαρι . Αν ναι, η "μετακομιση" θελει προσοχη. Το ψαρι πρεπει να προσαρμοστει σωστα.

3. Η συνθεση που αποφασισες ειναι λαθος. Τη συνθεση τη μελεταμε πριν την αποφασισουμε. Ηδη σου εχω γραψει περι της συνθεσης αυτης, μπορει να μη το ειδες.

ΥΓ Αλλο τα παραγωγα και αλλο το πετρελαιο. Μη τα μπερδευεις.
Μελετησε λιγο τα αρθρα του φορουμ.
Κανε και google για αυτα που γραφεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-03-13, 06:22
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Ζητω συγνωμη που σου χαλασα το θεμα αλλα αυτο δεν πρεπει να επιρρεαζει
τις αποφασεις σου για τον τροπο που πρεπει στρωσεις το φιλτρο και για την
ψαροσυνθεση.Αυτα που αναφερεις ειναι λαθος,η αποφαση ειναι δικη σου.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-03-13, 12:58
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

αλλο μαλωνουμε και αλλο διαφωνουμε.οπως βλεπεις ομως εχουμε ομοφωνια στο οτι το σκεπτικο σου ειναι λαθος.
Υ.Γ. και η αντλια απο πλαστικο ειναι.ας την καταργησουμε τοτε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-03-13, 21:09
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Ναι!..οκ!...εχω μπει σε φορουμ,έχω διαβασει βιβλια,εχω μιλησει με ανθρωπους που γνωριζουν περισσοτερα απο μενα και δεν εχω βγαλςι καμια ακρη!!!!επιτελους με ποιο αλλο ψαρι ταιριαζει το γκουραμι??????παντου διαφορετικες γνωμες ακουω...η λεκανη του carefour δεν κατασκευαζετε απο το ιδιο πλαστικο που κατασκευαζετε η αντλια!!!!!....ρε παιδιά φοβαμαι μην γινω αντιπαθητικος στο τέλος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Το στρωσιμο δεν ειναι μια απλη διαδικασια σαν να στρωνει καποιος το κρεββατι του.
Τα βακτηρια που θα εβαζες στο ενυδρειο σου μεταφερωντας τα στρωμενα υλικα, δεν εχουν καμια σχεση με ποδαρίλα συγκατοικων.
Χωρις να εχεις κατανοησει ακομα τη χημεια του ενυδρειου μη βγαζεις συμπερασματα με παρομοιωσεις ασχετες.
Βαζεις γερες βασεις και για αλλες γκαφες.

2. Δεν ξερω αν γινεται φυσικα να φιλοξενησει το φραγμα το ψαρι . Αν ναι, η "μετακομιση" θελει προσοχη. Το ψαρι πρεπει να προσαρμοστει σωστα.

3. Η συνθεση που αποφασισες ειναι λαθος. Τη συνθεση τη μελεταμε πριν την αποφασισουμε. Ηδη σου εχω γραψει περι της συνθεσης αυτης, μπορει να μη το ειδες.

ΥΓ Αλλο τα παραγωγα και αλλο το πετρελαιο. Μη τα μπερδευεις.
Μελετησε λιγο τα αρθρα του φορουμ.
Κανε και google για αυτα που γραφεις.
πηγα πηρα ενα κουβα νερο απο την συγκεκριμενη λιμνη και αντικατεστησα το μισο νερο νερο τις γυαλας με αυτο για να συνηθησει το ψαρι.δεν ξερω αν εκανα καλα αλλα το θεωρησα σωστο.ευχαριστω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lifefx : 07-03-13 στις 21:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-03-13, 13:45
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
1.)Ναι!..οκ!...εχω μπει σε φορουμ,έχω διαβασει βιβλια,εχω μιλησει με ανθρωπους που γνωριζουν περισσοτερα απο μενα και δεν εχω βγαλςι καμια ακρη!!!!

2)επιτελους με ποιο αλλο ψαρι ταιριαζει το γκουραμι??????παντου διαφορετικες γνωμες ακουω...

3) η λεκανη του carefour δεν κατασκευαζετε απο το ιδιο πλαστικο που κατασκευαζετε η αντλια!!!!!....ρε παιδιά φοβαμαι μην γινω αντιπαθητικος στο τέλος.

1)καλο ειναι να λάβεις σοβαρα αυτα που σου λενε τα παιδια, αν δεν θελεις να εχεις προβλήματα και να χανεις ψαρια, και μην ακους τα πετ σοπ, η κάποιον που απλα εχει ενυδρείο, τις περισσότερες φορες συμβουλεύουν λάθος.
φιλικά πάντα

2)για το γκουραμι(οπως και για ολα τα αλλα ειδη) μπορείς να διαβάσεις εδω
http://www.seriouslyfish.com/species...gaster-lalius/
με 2 λογια θα σου πω οτι θελει 2 μαζι (αρε/θυλ) οχι σε πολυ μεγαλο χωρο, οχι με μεγαλα ψαρια(πχ αγγελοψαρα) οχι με αλλα λαβυρινθοψαρα(μονομαχος) οχι με ψαρια που εχουν πολύχρωμες έντονες η μεγαλες ουρες(guppy) ουδετερο προς μαλακο νερο και φυσικα θερμοστάτη οπως και ο μονομαχος σου θελει ζεστο νερο γιατι ειναι τροπικο ψαρι
αυτο θα σε βοηθησει να καταλαβεις αν ειναι αρσενικος η θυλικος ο μονομαχοσ σου



3) σίγουρα αλλα πλαστικό η λεκανι του καρφουρ και αλλο η αντλια η το φίλτρο

αλλα οποιο πλαστικό σκεύος εχει πάνω αυτο το σήμα
ειναι κατάλληλο για τρόφιμα, και μπορείς άνετα να φιλοξενήσεις για λιγο καιρό ψάρια

μην χρησιμοποιεις την λογικη σου σε τετοια θεματα, γιατι δυστηχως πολλα δεν συνάδουν

πχ το χλώριο δεν δημιουργήσει πρόβλημα στον άνθρωπο ακομα και αν το καταναλώσει, σκοτώνει ομως τα ψαρια
και ο χαλκος θεραπεύει ασθένειες ψαριών σκοτώνει ομως σαλιγκάρια και γαρίδες
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-03-13, 22:25
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
1)καλο ειναι να λάβεις σοβαρα αυτα που σου λενε τα παιδια, αν δεν θελεις να εχεις προβλήματα και να χανεις ψαρια, και μην ακους τα πετ σοπ, η κάποιον που απλα εχει ενυδρείο, τις περισσότερες φορες συμβουλεύουν λάθος.
φιλικά πάντα

2)για το γκουραμι(οπως και για ολα τα αλλα ειδη) μπορείς να διαβάσεις εδω
http://www.seriouslyfish.com/species...gaster-lalius/
με 2 λογια θα σου πω οτι θελει 2 μαζι (αρε/θυλ) οχι σε πολυ μεγαλο χωρο, οχι με μεγαλα ψαρια(πχ αγγελοψαρα) οχι με αλλα λαβυρινθοψαρα(μονομαχος) οχι με ψαρια που εχουν πολύχρωμες έντονες η μεγαλες ουρες(guppy) ουδετερο προς μαλακο νερο και φυσικα θερμοστάτη οπως και ο μονομαχος σου θελει ζεστο νερο γιατι ειναι τροπικο ψαρι
αυτο θα σε βοηθησει να καταλαβεις αν ειναι αρσενικος η θυλικος ο μονομαχοσ σου



3) σίγουρα αλλα πλαστικό η λεκανι του καρφουρ και αλλο η αντλια η το φίλτρο

αλλα οποιο πλαστικό σκεύος εχει πάνω αυτο το σήμα
ειναι κατάλληλο για τρόφιμα, και μπορείς άνετα να φιλοξενήσεις για λιγο καιρό ψάρια

μην χρησιμοποιεις την λογικη σου σε τετοια θεματα, γιατι δυστηχως πολλα δεν συνάδουν

πχ το χλώριο δεν δημιουργήσει πρόβλημα στον άνθρωπο ακομα και αν το καταναλώσει, σκοτώνει ομως τα ψαρια
και ο χαλκος θεραπεύει ασθένειες ψαριών σκοτώνει ομως σαλιγκάρια και γαρίδες
ευχαριστω...βοηθησατε ολοι αρκετα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο Ενυδρείο 330λτ Malawi.(τελικά Tanganyika)- Θέλω βοήθεια για ψαροσύνθεση ignatios Tanganyika 79 20-05-13 12:33
Βοήθεια για ψαροσύνθεση atthess Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 24-01-13 21:54
Ψαροσύνθεση για 190 λ ShadowVValker Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 11-06-12 18:26
Ερώτηση για ψαροσύνθεση aias.george Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 9 27-05-12 16:59
Βοήθεια για ψαροσύνθεση... Belafode Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 3 10-03-11 16:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09763 seconds with 15 queries