Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-10-12, 16:58
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή Συμβατοτητα cpd σε juwel 125

Καλησπερα!
πριν λιγες μερες ηρθε στα χερια μου ενα ενυδρειο 100*30*50 cm..να ανεφερω πως εχω ηδη στην κατοχη μου ενα 125 λιτρο (rio 125) και ενα korall 60..
Στο ριο 125 εχω 3 χρυσοψαρα (2 fancy & 1 comet) και στο korall μια ομαδουλα 7 cpd..
σκεφτομουν να μεταφερω τα χρυσοψαρα στο καινουριο , στο ριο να βαλω τα cpd μαζι με καποιο αλλο ψαρακι που να ζει ομως σε αλκαλικο νερο και το 60 λιτρο να το κρατησω καραντινα..(ph βρυσης 7.4 που τελικα σταθεροποιειται στο 8 ..δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι..στο 60 λιτρο για την ωρα το παλευω με τυρφη..
οπως καταλαβατε ψαχνω για ψαρι ειρηνικο που να μην δημιουργησει προβλημα στα cpd για ενυδρειο διαστασεων 80*36*50.
Μια σκεψη ειναι τα odessa barb..(βασει συνθηκων νερου) αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ειρηνικα με τα cpd οπου ειναι μολις 2 εκατοστα..
ευχαριστω πολυ εκ των προτερων ..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-12, 17:18
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Τα cpd δεν ειναι κανονικα ψαρια που ζουν σε αλκαλικο νερο (θελουν 6.5 - 7.5 ph) . Αν ομως τα κρατας σε νερο βρυσης μπορεις να τα βαλεις με endlers. Δοκιμασμενος συνδιασμος με πολυ ομορφο αποτελεσμα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-12, 17:45
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

αλλιως iriantherina werneri...η pseudomugil
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-10-12, 13:23
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από areti Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα cpd δεν ειναι κανονικα ψαρια που ζουν σε αλκαλικο νερο (θελουν 6.5 - 7.5 ph) . Αν ομως τα κρατας σε νερο βρυσης μπορεις να τα βαλεις με endlers. Δοκιμασμενος συνδιασμος με πολυ ομορφο αποτελεσμα
σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση ..θα ηθελα να αποφυγω ζωοτοκα (παρ οτι οντως οι συνθηκες ειναι καλες)..ελεγα μηπως ειναι συμβατο καποιο μεγαλυτερο ψαρακι..αν οχι θα προσπαθησω να βρω περισσοτερα cpd..
-------------------------
με zebra danio ή καποιο αλλο ειδος danio λογικα δε θα εχω προβλημα ετσι;βασικα προτεραιοτητα μου ειναι να μην στρεσαρωνται τα cpd..και κυριως να μην δεχονται επιθεσεις..
Με cherry barbs;

(τα χρυσοψαρα πλεον μπηκαν στο 100*30*50...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evina : 28-10-12 στις 13:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-10-12, 15:33
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

Τα cpd τα χω φιλοξενήσει μόνο σε spiece tank 60 λίτρων και δε γνωρίζω τη συμπεριφορά τους με συγκάτοικους σε περισσότερα λίτρα. Έχω πάντως την εντύπωση πως είναι λίγο επιφυλακτικά ψάρια που περνούν αρκετή ώρα μισοκρυμμένα σε ήσυχα σημεία του ενυδρείου. Μεγαλύτερη ομάδα σε πέρισσότερα λίτρα, πιθανώς να έχει άλλη συμπεριφορά...
Από συγκάτοικους θα πρότεινα κάποιο μικρόσωμο danio ή minnow (zebra danio, white clouds κλπ) που κολυμπάνε στην ανώτερη ζώνη και όχι κάποιο barb που είναι γενικά πιο μεγαλόσωμα και κινούνται σε όλες τις ζώνες του ενυδρείου. Επιπλέον, ταιριάζουν από άποψη θερμοκρασίες (δροσερότερο νερό) αλλά και πεχά (αν μπορείς, θα ήταν καλά να το κρατήσεις μέχρι 7,5)...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-10-12, 10:26
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

απο τη στιγμη που μπηκαν στα 125 λιτρα εχουν δειξει τελειως διαφορετικη συμπεριφορα (σε σχεση με τα 60)..πολυ πιο ζωηρα και δεν κρυβονται σχεδον ποτε..θα κοιταξω για κανα danio μου φαινεται αν και στο βαθος θα ηθελα να βρω καμια 15αρια ακομα cpd και να ειναι μονα τους (πραγμα δυσκολο)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-12-12, 12:50
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

τελικα εβαλα 10 odessa με τα cpd ..τα παρακολουθω ιδιαιτερα ''στενα'' ..για την ωρα ολα βαινουν καλως..τα odessa δεν ασχολουνται καν με τα μικρα και τα μικρα δεν εχουν αλλαξει καθολου συμπεριφορα..επειδη ομως κραταω πολλες επιφυλαξεις ειμαστε σε ετοιμοτητα...ευχομαι τα odessa να φτασουν μεγιστο μεγεθος τα 4.5cm και οχι τα 7 που διαβασα σε ενα φορουμ..θα κανω και παρουσιαση συντομα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-12-12, 14:49
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

To σύνηθες μεγεθος των odessa στο ενυδρειο ειναι 5-6 ποντους.
Δεν νομιζω να σου πειραξουν τα cpd.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συμβατοτητα με κιχλιδες tsag Σαλιγκάρια 16 26-09-12 23:18
Συμβατοτητα Ψαριων... sarevock Αρχάριοι γλυκού νερού 15 25-10-08 19:42
Συμβατοτητα Ψαριων george1981 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 11-10-08 08:01
Συμβατοτητα ειδων dr_yianni Αρχάριοι γλυκού νερού 20 30-10-06 09:56
Συμβατοτητα ψαριων. vasilakis Γλυκό νερό - Γενικά 12 23-10-06 13:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03816 seconds with 15 queries