Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 20-09-12, 22:19
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

[/QUOTE]
Μιας και μιλάμε για σκαλάρια σε κοινωνικά ενυδρεία, θέλω να κάνω μια ερώτηση. Σκαλάρια με γαρίδες πάνε; Μη βαράτε!!!!!!!!!! Είμαι πολύ νέος στο χόμπι και ψάχνομαι. Είχα αυτή την απορία και το κοίταξα λίγο στο AqAdvisor. Για πάρα πολλές μου έβγαζε ασυμβατότητα. Υπήρχαν όμως και κάποιες που μου έβγαζε ότι μπαίνουν. Ισχύει κάτι τέτοιο; Το έχει δοκιμάσει κάποιος ή το έχει δει κάπου;[/QUOTE]

Παντως η δικια μου γνωμη ειναι να μην μπερδευουμε αφρικη και αυστραλια με αμερικη και ασιας....Για μενα ο συνδυασμος ψαριων που μπορουμε να εχουμε ειναι:
1)Αφρικης
2)Αυστραλιας
3)Ασιας
4)Κεντρικης αμερικης
5)Αμαζονιου
6)Ασιας-αμερικης(αμαζονιου και κεντρικης αμερικης)


Οσον αφορα τα αγγελοψαρα διαβασες τι τρωνε στην φυση???δεν θα αφησουν ουτε μια γαριδα αλλα θα σε ευχαριστησουν για το εκλεκτο γευμα
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 20-09-12, 22:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θα γινουνε μεζες οι περισσοτερες.ισως οι πιο μεγαλοσωμες να γλυτωσουνε βλεπε κατι bamboo shrimp κλπ,αλλα τα σκαλαρια ειναι κιχλιδες.δε θα μεινει ουτε κεραια σε ενα βραδυ
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 20-09-12, 22:40
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα γινουνε μεζες οι περισσοτερες.ισως οι πιο μεγαλοσωμες να γλυτωσουνε βλεπε κατι bamboo shrimp κλπ,αλλα τα σκαλαρια ειναι κιχλιδες.δε θα μεινει ουτε κεραια σε ενα βραδυ
Απ' ότι θυμάμαι (τις τρείς πρώτες που βρήκα για να δω αν τελικά πάνε γαρίδες με σκαλάρια) έλεγε ότι μπορούν να μπουν bamboo, cameroon και flower.
Πιστεύετε ότι γίνεται; Αν ναι, υπάρχει περίπτωση να βρεις τέτοια είδη στην Ελλάδα;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 20-09-12, 22:49
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων

Παντως η δικια μου γνωμη ειναι να μην μπερδευουμε αφρικη και αυστραλια με αμερικη και ασιας....Για μενα ο συνδυασμος ψαριων που μπορουμε να εχουμε ειναι:
1)Αφρικης
2)Αυστραλιας
3)Ασιας
4)Κεντρικης αμερικης
5)Αμαζονιου
6)Ασιας-αμερικης(αμαζονιου και κεντρικης αμερικης)


Δεν εχουν να κανουν οι Ηπειροι με τις συμβατοτητες.
Αν ξερεις τις αναγκες και τις συμπεριφορες των ψαριων μπορεις να φτιαξεις ενα εξαιρετο κοινωνικο με διαφορες ηπειρους.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 20-09-12, 22:50
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μπαμπού μπορείς να βρεις, αλλά (όπως θα έλεγε και μια ψυχή που τις αγαπάει πολύ) είναι τόσο εκπληκτικές γαρίδες που είναι κρίμα να ρισκάρεις τη ζωή τους. Και γενικά για ποιο λόγο να το κάνεις, άμα ξέρεις ότι οι κιχλίδες τρώνε γαρίδες;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 20-09-12, 22:56
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπαμπού μπορείς να βρεις, αλλά (όπως θα έλεγε και μια ψυχή που τις αγαπάει πολύ) είναι τόσο εκπληκτικές γαρίδες που είναι κρίμα να ρισκάρεις τη ζωή τους. Και γενικά για ποιο λόγο να το κάνεις, άμα ξέρεις ότι οι κιχλίδες τρώνε γαρίδες;
Το λέω για την περίπτωση που δεν τις τρώνε τις συγκεκριμένες. Λοιπόν, τις έβαλα όλες με τα Αγγελόψαρα και μου τα έβγαλε συμβατά με τις ακόλουθες:
  1. Cameroon
  2. Flower
  3. Bamboo
  4. Andinoacara
  5. Vampire
  6. Wood

Αυτά από μένα. Το λέω επίσης από την άποψη, για να μην έχεις ένα 200 - 250 λίτρα ενυδρείο με 4 Αγγελόψαρα μόνο, να έβαζες και καμιά 10αρια γαρίδες. Δεν ξέρω αν γίνεται, απλά απόψεις λέω για τις κρίνουν οι έμπειροι.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 20-09-12, 22:59
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

για bamboo ψάξε στο Μανθο (starfishaquariums) και στον Σταυρο(αβυσσος)..εχουν στοκ νομίζω....τώρα για τις άλλες δύσκολα αθήνα....οσο για το προγραμμα με τις συμβατότητες...αρχισε να διαβάζεις καλύτερα και αστο να πάει στο καλό γιατι θα μου πέσουν τα μαλλιά με αυτα που λέει(και εχω και παρα πολλα)....οσο για το ''να μην εχεις ενα ενυδρειο......10ρια γαρίδες'' ...βάλλε κοπαδόψαρα βρε αδερφέ..εγω ειχα 1 ΖΕΥΓΟΣ σκαλάρια και 15ρασμπορα χαρλεκιν....!!!! πετας και 2 ανσιστρους και εισαι κομπλε!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 20-09-12, 23:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για μενα μην το επιχειρησεις.θα πανε χαμενα τα ζωντανα χωρις λογο.κιαν δεν φαγωθουνε θα ζουνε με τον τρομο.

για τα λεφτα που θα χαλασεις τσαμπα δεν το σχολιαζω,δικα σου ειναι ετσι κιαλλιως.

αν σκεφτεσαι να βαλεις σκαλαρια αστο 200λιτρο και κοιτα για αρκετα μεγαλυτερο.αλλιως ασε τα σκαλαρια και κοιτα για αλλα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 20-09-12, 23:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
για να μην έχεις ένα 200 - 250 λίτρα ενυδρείο με 4 Αγγελόψαρα μόνο





τα δα ολα τωρα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 20-09-12, 23:08
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
για bamboo ψάξε στο Μανθο (starfishaquariums) και στον Σταυρο(αβυσσος)..εχουν στοκ νομίζω....τώρα για τις άλλες δύσκολα αθήνα....οσο για το προγραμμα με τις συμβατότητες...αρχισε να διαβάζεις καλύτερα και αστο να πάει στο καλό γιατι θα μου πέσουν τα μαλλιά με αυτα που λέει(και εχω και παρα πολλα)....οσο για το ''να μην εχεις ενα ενυδρειο......10ρια γαρίδες'' ...βάλλε κοπαδόψαρα βρε αδερφέ..εγω ειχα 1 ΖΕΥΓΟΣ σκαλάρια και 15ρασμπορα χαρλεκιν....!!!! πετας και 2 ανσιστρους και εισαι κομπλε!
Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές !!!! Προς το παρόν το έχω άδειο και το χαζεύω. Τον άλλο μήνα θα έχω το φίλτρο και τα υπόλοιπα (θερμοστάτες, χαλίκια κοκ) και θα ξεκινήσω το στρώσιμο. Υποθέσεις κάνω για όταν έρθει εκείνη η ώρα να έχω καταλήξει κάπου. Μου αρέσουν υπερβολικά τα Αγγελόψαρα απλά δεν έχω τη δυνατότητα (χώρο και χρήματα) για να έχω ένα ενυδρείο 500+ . Τεσπα, σας ευχαριστώ όλους και πάλι!!! Καλό σας βράδυ!!!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 20-09-12, 23:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλο βραδι.το σωστο στο ειπα:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχουν κοινωνικα οπου απλα καποιος βαζει οτι ναναι μεσα και πεφτει ξυλο αναμεσα στα ψαρια,η λεγομενη "ψαροσουπα",

και κοινωνικα στα οποια καποιος λαμβανει υποψη του τις αναγκες ΟΛΩΝ των ειδων ωστε να υπαρχει αρμονια,ηρεμια και να περνανε "ολοι καλα".
αποκει και περα εσυ διαλεγεις με βαση τη συνειδηση σου.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 20-09-12, 23:13
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου αρέσουν υπερβολικά τα Αγγελόψαρα απλά δεν έχω τη δυνατότητα (χώρο και χρήματα) για να έχω ένα ενυδρείο 500+ .

Φιλε μου αν θες ντε και καλα σκαλαρια θα πας σε σωστα λιτρα για σκαλαρια, αν παλι θες 200-250ρι ενυδρειο και να βαλεις ομορφα ψαρακια αν ψαχτεις θα βρεις χιλιαδες ειδη (τα pearl gourami δε σου αρεσουν πχ? )
Το γεγονος οτι σου αρεσουν τα αγγελοψαρα δε σημαινει πως πρεπει και να τα αποκτησεις αν δεν εχεις τις καταλληλες υποδομες.
Κι εμενα μου αρεσουν πολυ τα ελικοπτερα... (αληθεια ειναι, απο την πρωτη φορα που μπηκα σε τετοιο ονειρευομουν ενα κοσμο που αντι για αυτοκινητα θα ειχαμε ελικοπτερα) ...ε και? Μηπως αν βρω κανενα σαραβαλο ευκαιρια σε δημοπρασια του ΟΔΥ θα ειχε καμια λογικη να το αγορασω?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 20-09-12, 23:18
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων

αν σκεφτεσαι να βαλεις σκαλαρια αστο 200λιτρο και κοιτα για αρκετα μεγαλυτερο.αλλιως ασε τα σκαλαρια και κοιτα για αλλα ψαρια. 200λιτρα για 4 σκαλάρια ΣΕ μικρό μεγεθος με σωστή φίλτρανση,ρουτίνα αλλαγών,ταισμα και στήσιμο ειναι υπέρ αρκετα....200λιτρα ειναι οχι 50
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές !!!! Προς το παρόν το έχω άδειο και το χαζεύω. Τον άλλο μήνα θα έχω το φίλτρο και τα υπόλοιπα (θερμοστάτες, χαλίκια κοκ) και θα ξεκινήσω το στρώσιμο. Υποθέσεις κάνω για όταν έρθει εκείνη η ώρα να έχω καταλήξει κάπου. Μου αρέσουν υπερβολικά τα Αγγελόψαρα απλά δεν έχω τη δυνατότητα (χώρο και χρήματα) για να έχω ένα ενυδρείο 500+ δεν χρειαζεται να έχεις ενυδρέιο 500+για να εχεις σκαλάρια.... Τεσπα, σας ευχαριστώ όλους και πάλι!!! Καλό σας βράδυ!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλο βραδι.το σωστο στο ειπα:

αποκει και περα εσυ διαλεγεις με βαση τη συνειδηση σου. βρε παιδιά μην τρελαθούμε..δεν ειναι μονο σκαλαρια και κοινωνικά..υπάρχουν και τα βιοτοπικα ενυδρεία...200λιτρα εχει οχι 50 το παλικάρι..!!!!
__________________



Tάσος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη platy : 20-09-12 στις 23:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 20-09-12, 23:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

@platy εχεις δικιο ειναι 200 λιτρα και οχι 50.αλλα δεν μπορω να προτεινω σε καποιον που:

a)ακομα ειναι στα πρωτα του βηματα στο χομπι και φαινεται να μην γνωριζει τα βασικα
b)που ακομα κοιταει το aquadvisor για πληροφορηση και συμβατοτητες,
c)που βρισκεται ακομα στη λογικη του αρχαριου που την ειχα κιεγω οταν ξεκινησα "μονο 4 σκαλαρια σε 200 λιτρα?"
d)και που σκεφτεται να βαλει γαριδες με κιχλιδες

να βαλει σκαλαρια σε 200 λιτρα.

το λεω χωρις καμια παρεξηγηση ουτε προς εσενα (platy)ουτε προς τον skydiver που πολυ καλα κανει και ρωταει

στο κατω κατω κιεγω ειχα και 160 και 180 και 240 λιτρα.γιατι δεν εβαλα σκαλαρια?χαζος ημουνα?ουτε οταν μπηκα εγω στο φορουμ μου προτεινε κανεις να βαλω ψαρια που δεν ταιριαζανε για το ενυδρειο μου και το επιπεδο των γνωσεων μου στα ενυδρεια,και τους ευχαριστω πραγματικα γιαυτο οσους με βοηθησανε.εγω γιατι να το κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 20-09-12, 23:32
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εχεις απόλυτο δίκιο ...τώρα συμβουλεύουμε το φίλο..απλα εγώ μίλησα πολύ γενικά και αόριστα στο θέμα συμβατότητας λίτρων ψαριών..εννοείται οτι απαιτεί και την απαραίτητη εμπειρία η διατήρηση με τέτοιο τρόπο....σε κάθε περίπτωση φιλικα...κουβέντα κανουμε
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 20-09-12, 23:39
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παιδια ο καθενας εχει την δικια του γνωμη για τα αγγελοψαρα και τα λιτρα,ας δειξουμε σεβασμο στις αποψεις καποιων διοτι ξερω ποσο πολυ ασχολουνται με το χομπυ αυτο οι "ψαροκαμμενοι" ..κι εγω ειμαι υπερ της αποψης του platy αλλα σεβομαι και την δικη σας γνωμη...Επισης τα αγγελοψαρα συμφωνα με την δικη μου αποψη δεν ειναι για αρχαριους και θα προτιμουσα να ασχοληθω για αρχη με ευκολα ψαρακια και μετα παμε στα δυσκολα....Οσον αφορα τον χαρακτηρα των αγγελοψαρων ειναι απιστευτα πλασματα,απο την πρωτη στιγμη που σε βλεπουν ερχονται αμεσως να φανε απο το χερι σου....

Δημητρη εγω επιμενω στις αποψεις μου και δεν μου αρεσουν οι ψαροσουπες αφρικη με αμαζονιου π.χ. διοτι αλλα δεν ταιριαζουν στο στησιμο και απο συμπεριφορες...
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 20-09-12, 23:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις απόλυτο δίκιο ...τώρα συμβουλεύουμε το φίλο..απλα εγώ μίλησα πολύ γενικά και αόριστα στο θέμα συμβατότητας λίτρων ψαριών..εννοείται οτι απαιτεί και την απαραίτητη εμπειρία η διατήρηση με τέτοιο τρόπο....σε κάθε περίπτωση φιλικα...κουβέντα κανουμε


νο προμπλεμ
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 20-09-12, 23:53
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

επειδή τελικά δεν εχω καταλάβει ποιο παιδί θέλει να στήσει ενυδρείο τελικα απο τους 3 σας giannakis skydiver xlapatsas ανακεφαλαιώνω λέγοντας...ξεκινήστε με κάτι απλό που θα δείχνει σύνθετο αλλα δνε θα ειναι...αν γουστάρετε κιχλίδες,αρκετες εκ των οποίων ειναι ευκολες λόγω παραμέτρων στήστε ενα βιοτοπικό ενυδρείο...ξύλα αρκετά,1-2 ανούμπιες,πέτρουλες,(και απο κει και πέρα πρόσθεση και αφαίρεση υλικών ανάλογα το ψάρι), μπορείτε να ξεκινήσετε με lifallili και ενα κοπάδι rasbora ή καποιο αλλο τετρα (τα harlequin τα προτείνω γιατι ειναι απο τα πιο ειρηνικά),με kribensis,με convict,με firemouth(πολυ ομορφα ψαρια) http://www.seriouslyfish.com/species/thorichthys-meeki/ ..επιλογές υπάρχουν...συμβουλευτείτε ανα ήπειρο τις κατηγορίες που έχουμε στο φορουμ.!!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 21-09-12, 00:06
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημητρη εγω επιμενω στις αποψεις μου και δεν μου αρεσουν οι ψαροσουπες αφρικη με αμαζονιου π.χ. διοτι αλλα δεν ταιριαζουν στο στησιμο και απο συμπεριφορες...

Θα χαρακτηριζες ψαροσουπα ενα ζευγαρι kribensis με ενα κοπαδι απο lemon tetras σε ενα 100αρι ενυδρειο με ph 6.8 και θερμοκρασια 25c?

H μηπως θα εδινες τον ιδιο χαρακτηρισμο για ενα ενυδρειο 120 εκατοστων με ενα μεγαλο κοπαδι απο Μελανοταινιες praecox και στον βυθο 4-5 ancistrus sp. με ενα ph 6.5 και θερμοκρασια 27c?

Mπορω ευκολα να γραφω παραδειγματα εως αυριο το πρωι...
Ειναι λοιπον ψαροσουπες αυτα?
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 21-09-12, 00:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παλικαρια,του τοχουμε τσακισει στο offtopic το θεμα του xlapatsas.(ναι εκεινος το ξεκινησε το θεμα)και οχι τιποταλλο αλλα δεν ειναι και μεσα να απανταει κιεκεινος στο θεμα του τουλαχιστον
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 21-09-12, 00:23
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μεσα απο αυτα τα -οχι και τοσο- off topic θα μαθει αρκετα και θα βοηθηθει για την επιλογη του.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 21-09-12, 00:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μακαρι
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 21-09-12, 09:48
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, ως συνηθως υπερβαλω, το οτι καλο ειναι να ειναι κοπαδι δε λεει τιποτα, το οτι θελουν υψος τουλαχιστο 60 cm νερου (αρα 70 ενυδρειου) ειναι παλι υπερβολη, οσο για αγρια και ημερα δεν ανεφερα τιποτα τετοιο, για συνθηκες μιλησα, αλλα παλι υπερβαλω



...φιλαρακι βαλε οτι θες μεσα, και τα σκαλαρια κι αν μοιαζει αδειο βαλε και μια φαλαινα αλλα οχι πολυ μεγαλη για να μην ειμαστε και υπερβολικοι
δεν ειναι λαθος αυτα που λες. Οσο πιο μεγαλο γινεται να ειναι ενα ενυδρειο τοσο το καλυτερο για ολα τα ψαρια. Πιο ψαρι θα ηθελε μικρο ενυδρειο ετσι κι αλλιως??
Αλλα μια ταση υπερβολης την εχουν οι προτασεις σου...
Σκαλαρια δεν μπαινουν παντως σ'αυτο το ενυδρειο για να γυρισουμε και στο θεμα...
το μικροτερο επιτρεπτο ενυδρειο για σκαλαρια νομιζω το εχω εγω...
εχω ενα 300αρι ανουμπιας με 60κατι (δεν θυμαμαι καλα) εκατοστα υψος.

βιαστηκα να πω κι εγω κατι...μετα ειδα οτι εχει 3 σελιδες το θεμα κι οτι εχεις διαλεξει τα νεον!
Αντε καλη επιτυχια με το ενυδρειο σου φιλε!

Υ.Γ. εχετε πολυ πλακα παντως μερικοι που "μαλιοτραβιοσαστε" στα ποστ του αλλουνου...ρε παιδια peace!!
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 21-09-12, 10:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
επιμενω στις αποψεις μου και δεν μου αρεσουν οι ψαροσουπες αφρικη με αμαζονιου
Γιαννη εχεις μπερδεψει τους ορους "βιοτοπικο" και "κοινωνικο".
Κι εγω προσωπικα ειμαι υπερ του βιοτοπικου, και οχι τοσο γενικα οπως το λες αλλα πολυ πιο συγκεκριμενα (πχ βιοτοπος ποταμου Μεκ Κονγκ) αλλα οταν μιλαμε για κοινωνικο δεν ειναι απαραιτητο να ειναι και βιοτοπικο, φτανει οι κατοικοι του να προερχονται απο βιοτοπους που οι συνθηκες ταιριαζουν.
Ασχετα με τις συνθηκες, τι σου ταιριαζει καλυτερα? Σκαλαρια με Νεον ? (που ειναι απολυτως βιοτοπικος συνδυασμος, αλλα εχουμε να κανουμε με συνδυασμο θηρευτη-θηραματος) η pearl γκουραμια με νεον? (που αναμιγνυεται ΝΑ Ασια με Αμαζονιο, αλλα θελουν και τα δυο ειδη ακριβως ιδιες συνθηκες και ζουν ειρηνικοτατα -εκτος την περιπτωση που εχουμε προστασια φωλιας)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 21-09-12, 10:24
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Έχει γίνει λίγο σαλάτα το θέμα αλλά έχω καταλήξει στο setup!Κοπάδι neon για αρχή(σκέφτομαι 20) και μετά από 2-3 μήνες 8 cory και καμιά δεκαριά γαρίδες.
Αυτό πάντως που κατάλαβα από όλες τις συζητήσεις σας στο θέμα, είναι ότι σκαλάρια σε 180 λίτρα με 45εκ καθαρό ύψος νερού δεν μπαίνουν!!
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 21-09-12, 12:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αφου το "επιασες" αυτο εχει σημασια
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 21-09-12, 17:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη γιατί μπερδεύομαι πάλι. Όταν λέμε κοινωνικό ενυδρείο, τι ακριβώς εννοούμε;
ριξε μια ματια κι εδω Πως επιλεγω ψαρια για το ενυδρειο μου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 22-09-12, 17:47
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Καλησπέρα και απο εμένα, φίλε χλαπάτσα μπορείς να δεις το δικό μου που είμαστε κοντά στα λίτρα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61557 , βέβαια στο προτελευταίο πόστ του δικού μου θέματος άνοιξε πάλι το στοματάκι του ο Σπύρος και μπήκα σε διαδικασίες αλλαγών που σημαίνει ότι έχει πέσει πολύ φύτεμα ( ο Σπύρος μου είπε να κλέψω όχι εγώ) για το καλό των ψαριών μου αλλά και αυτού που θέλω να βλέπω. Πάντως για να ξέρεις εκεί μέσα ζούν 55 cardinal, 6 corydoras sterbai, ένα ζευγάρι german blue ram , 6 γαρίδες αμάνο, 5 μηλοσαλίγκαρα, 7 anetome helena και για λίγο καιρό ακόμα μερικά παρασιτικά σαλιγκάρια που εξαφανίζονται σιγά σιγά μέσα στο πεπτικό σύστημα των anetome.
Το θέαμα σε πληροφορώ είναι υπέροχο και ειδικά την ώρα του φαγητού...θα προσπαθήσω να τραβήξω και βίντεο για να δεις τι εννοώ.
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 24-09-12, 09:22
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkmyrtos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και απο εμένα, φίλε χλαπάτσα μπορείς να δεις το δικό μου που είμαστε κοντά στα λίτρα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61557 , βέβαια στο προτελευταίο πόστ του δικού μου θέματος άνοιξε πάλι το στοματάκι του ο Σπύρος και μπήκα σε διαδικασίες αλλαγών που σημαίνει ότι έχει πέσει πολύ φύτεμα ( ο Σπύρος μου είπε να κλέψω όχι εγώ) για το καλό των ψαριών μου αλλά και αυτού που θέλω να βλέπω. Πάντως για να ξέρεις εκεί μέσα ζούν 55 cardinal, 6 corydoras sterbai, ένα ζευγάρι german blue ram , 6 γαρίδες αμάνο, 5 μηλοσαλίγκαρα, 7 anetome helena και για λίγο καιρό ακόμα μερικά παρασιτικά σαλιγκάρια που εξαφανίζονται σιγά σιγά μέσα στο πεπτικό σύστημα των anetome.
Το θέαμα σε πληροφορώ είναι υπέροχο και ειδικά την ώρα του φαγητού...θα προσπαθήσω να τραβήξω και βίντεο για να δεις τι εννοώ.
55 καρδινάλιοι μαζί με όλα τα υπόλοιπα??Αλλά βλέπω έχεις ένα εξωτερικό και ένα εσωτερικό φίλτρο.Εγώ έχω μόνο το εσωτερικό που είχε εξαρχής το ενυδρείο(Biobox 2). Πιστεύεις ότι μπορώ να βάλω πάνω από 20 καρδινάλιους ή νέον μαζί με 8 κόρυς, 5-6 σαλιγκάρια και καμιά δεκαριά amano?
Έχεις παρατηρήσει διαφορά στη συμπεριφορά των καρδινάλιων όταν το ενυδρείο είναι πιο πολύ φυτεμένο?Προς το παρόν έχω λίγα φυτά γρήγορης ανάπτυξης γιατί είμαι σε φάση στρωσίματος.
Υ.Γ Πάντως πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκαλάρια Kleis98 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 13-12-11 17:10
Σκαλάρια και kribensis σε 160 λίτρα. Ναι ή όχι; SlimData ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 13 13-09-11 14:23
Σκαλάρια StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 2 19-12-08 23:13
Σκαλάρια nsi Γλυκό νερό - Γενικά 4 21-11-08 19:10
Neon tetras με black neon...ταιριάζουν ; makis206 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 24-06-08 12:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09628 seconds with 16 queries