Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-09-12, 17:44
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Exclamation Περί μύθων και ισορροπιών

Μύθος 1ος : τα endler είναι ειρηνικά ψαράκια
Μύθος 2ος : καλές μετρήσεις και τακτικές αλλαγές σημαίνουν και ισορροπημένο ενυδρείο

Αλήθεια 1η : Τα edler είναι λύκοι σε στολή προβάτου
Αλήθεια 2η : Δεν υπάρχει!

Και θα σας πω μια ιστορία να σας πείσω!
Εχω ενα 54αρι που φιλοξενούσε endlers, apple snails, amano, red cherry. Σταθερή κατάσταση σχεδόν ενα χρόνο τώρα.
Καθε εβδομάδα αλλαγές με θρησκευτική ευλάβεια, ανα μηνα μετρήσεις, όλα καλά και αγαπημενα : Τα ψαρια σε συνεχή κίνηση, τα αρσενικα να προσπαθουν να κανουν το κομματι τους στα θυληκα, οι amano να προσπαθουν να κλέψουν συνεχώς τις ταμπλέτες βυθού, οι ρεντ τσερρυ δεν πολλαπλασιάζονταν τρελλα, αλλα δεν εχω τούλι στην εισοδο του φίλτρου.

Τα σαλιγκάρια δε: απο ενα σημείο και μετά να μην προλαβαινω να χαρίζω και να καταστρεφω τσαμπια! Αναγκάστηκα και εβαλα και 2ο εσωτερικό φίλτρο γιατί το ενα μόνο του βούλωνε ανα 2 μερες και αρχισα να κανω αλλαγες ανα 3ημερο! Ομως μετρήσεις τέλειες:ποτε αμμωνία, ΝΟ3 <25, pH σταθερό και εγω μεσα στην περηφάνεια για το ισορροπημένο ενυδρείο μου.

Ειχα φτάσει στο σημείο να εχω πανω από 20 σαλίγκαρους στο 54λιτρο! Αρχές καλοκαιριου κουράστηκα, ηθελα να πάω και διακοπες, δεν μπορουσα να εχω το νου μου συνεχεια στις αλλαγές: ετσι εδωσα τα περισσότερα μηλοσαλίγκαρα και κρατησα 8. Τωρα εχω 2 που τελευταία στιγμή τα εσωσα!

Τι εγινε θα ρωτήσετε και με το δίκιο σας! Τα δολοφόνησαν τα endler! Καλα διαβάσατε! Τα σκα.....κια του 1 πόντου δολοφόνησαν με συντονισμένο σχέδιο τα 6πλάσια σε μέγεθος κιτρινάκια

Αυτό που συνέβαινε ήταν το εξής: μόλις ξεμύτιζε ενα σαλιγκαρι να κολυμπήσει, να φάει, οτιδήποτε τελως παντων ξεκινούσε μια επίθεση απο πολλα ψαρια μαζί που του τσιμπούσαν τις κεραίες, αυτό εκλεινε πορτακι και επεφτε στο βυθό. Ωσπου να παρατηρήσω και να καταλάβω τί γινόταν εχασα 6 σαλιγκάρια!!! Και αναρωτιόμουν γιατί δεν βρίσκω πια τσαμπια, ώσπου παρατηρησα οτι δεν πολυκυκλοφορουν τα apple όταν είναι φωτεινός ο χώρος! Τωρα τα εναπομείναντα τα εβαλα στο αλλο μου ενυδρείο οπου κυκλοφορούν συνεχώς, τρώνε την σπιρουλίνα τους και είναι μια απόλαυση να τα χαζευεις!

Ολα αυτα αρχισαν να γίνονται όταν μείωσα απότομα τον πληθυσμό των σαλιγκαριων. Μεχρι τότε πιστευω πως η επιθετικότητα των ψαριων μοιραζόταν και δεν είχε επιπτωσεις για τα σαλιγκάρια.

Ερώτηση παντοτινή: Τι είναι εκείνο που αποδεικνύει ένα σταθερό και ισορροπημένο ενυδρείο????
Ανυπομονώ να ακούσω γνώμες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-09-12, 18:00
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερώτηση παντοτινή: Τι είναι εκείνο που αποδεικνύει ένα σταθερό και ισορροπημένο ενυδρείο????

Είναι ερώτηση παγίδα


Δεν υπάρχει τέτοιο ενυδρείο! Αν υπήρχε θα είχαμε μια αναπαυτική πολυθρόνα και κομπολόι στο χέρι, ενώ τώρα έχουμε κουβάδες, ποτήρια και πετσέτες δεξιά και αριστερά και την σφουγγαρίστρα πάντα ετοιμοπόλεμη. Στα ντουλάπια μπουκαλάκια, απόχες, ρΗ-μετρα και ότι άλλο λογής –μετρα μπορείς να φανταστείς… άσε που το δεξί χέρι είναι περισσότερη ώρα μέσα στο ενυδρείο από ότι έξω!!!!
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-09-12, 18:27
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

δεν θα απαντησω στην ερωτηση σου περι ισορροπημενου ενυδρειου, μπορει και να μην υπαρχει απαντηση ετσι οπως το θετεις.
θελω να πω για ενα παρομοιο περιστατικο που συμβαινει στο δικο μου ενυδρειο, χωρις να θελω να χαλασω το θεμα σου.
λοιπον, τωρα τελευταια εβλεπα πολλα αδεια κελυφη απο σαλιγκαρια λαθρεπιβατες. η πρωτη σκεψη που εκανα ηταν οτι μπορει να ξεπερασαν το οριο ηλικιας τους και να πεθαναν απο γεραματα. λαθος, υπαρχουν μεσα στο ενυδρειο γυρω στα 35 μωρα κριμπενσις 3 μηνων και τις προαλλες τα ειδα να κανουν συντονισμενη επιθεση σε ενα λαθρεπιβατη και να τον κατασπαρασουν σαν πιρανχας μεσα σε δευτερολεπτα. δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικη αυτη η συμπεριφορα η αν εχει τυχει σε καποιον απο εσας, μου εκανε τρομερη εντυπωση το ποσο βιαια κομματιασαν το σαλιγκαρι.

υ.γ. να πω οτι τα ψαρια ταιζονται 3 φορες τη μερα με 4 διαφορετικες τροφες συνολικα. σε μερικες μερες θα δοθουν σε πετσοπ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-09-12, 18:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερώτηση παντοτινή: Τι είναι εκείνο που αποδεικνύει ένα σταθερό και ισορροπημένο ενυδρείο????
Ανυπομονώ να ακούσω γνώμες!!!
πιστευω -αλλα ισως κανω λαθος-η "ελειψη" ασθενιων και οι φυσικες συμπεριφορες των ψαριων που πολλες φορες λογω αγνοιας και οχι μονο τις"διαβαζουμε" με λαθος τροπο ειναι αρκετο σημαδι σταθεροτητας κ ισορροπιας.υπαρχει και το θεμα των αλγων,αλλα δεν το υπολογιζω τοσο πολυ,γιατι δεν εχω κατασταλαξει τελικα στο αν παιζει ρολο η οχι....

επι τη ευκαιρια,στις σκληροτητες ειδες καμια διαφορα με τοσα apple στα 54 λιτρα;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-09-12, 18:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Ακριβως αυτο δεν ειναι φιλε μου η γοητεια του χομπυ?? Το να μη ξερεις τι να περιμενεις απο τους ζωντανους οργανισμους που φιλοξενεις. Να σε εκπλησσουν..να μαθαινεις νεα πραγματα...να περιμενεις αλλα και να βλεπεις αλλα. στο ενυδρειο του κατω οροφου να συμπεριφερονται διαφορετικα και στο δικο σου αλλιως.
παντα με γοητευε αυτο. μη παραπονιεσαι..μαθαινουμε συνεχως. ωθουμε επισης τα ψαρια μας σε νεες συνηθειες και συμπεριφορες λογω αιχμαλωσιας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-09-12, 19:00
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Θα συμφωνίσω με τον Πάνο... άλλωστε

__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-12, 19:06
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα απαντησω στην ερωτηση σου περι ισορροπημενου ενυδρειου, μπορει και να μην υπαρχει απαντηση ετσι οπως το θετεις.
θελω να πω για ενα παρομοιο περιστατικο που συμβαινει στο δικο μου ενυδρειο, χωρις να θελω να χαλασω το θεμα σου.
λοιπον, τωρα τελευταια εβλεπα πολλα αδεια κελυφη απο σαλιγκαρια λαθρεπιβατες. η πρωτη σκεψη που εκανα ηταν οτι μπορει να ξεπερασαν το οριο ηλικιας τους και να πεθαναν απο γεραματα. λαθος, υπαρχουν μεσα στο ενυδρειο γυρω στα 35 μωρα κριμπενσις 3 μηνων και τις προαλλες τα ειδα να κανουν συντονισμενη επιθεση σε ενα λαθρεπιβατη και να τον κατασπαρασουν σαν πιρανχας μεσα σε δευτερολεπτα. δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικη αυτη η συμπεριφορα η αν εχει τυχει σε καποιον απο εσας, μου εκανε τρομερη εντυπωση το ποσο βιαια κομματιασαν το σαλιγκαρι.

υ.γ. να πω οτι τα ψαρια ταιζονται 3 φορες τη μερα με 4 διαφορετικες τροφες συνολικα. σε μερικες μερες θα δοθουν σε πετσοπ.
Τα κριμπ και εμένα τους τσακίζανε τους λαθρεπιβάτες..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-12, 19:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και μονο με τα applesnail αυτα, δεν θα μπορουσε να ειναι ισορροπημένο το ενυδρειο οσες και μετρησεις να εκανες.
Ουτε οι οι αλλαγες εφταναν

Τα endlers θα τα χαρακτήριζα πανεξυπνα και οχι αγρια.
Εκαναν αυτο που επρεπε να ειχες κανεις εσυ, για να επιζησουν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-09-12, 19:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μονο με τα applesnail αυτα, δεν θα μπορουσε να ειναι ισορροπημένο το ενυδρειο οσες και μετρησεις να εκανες.
Ουτε οι οι αλλαγες εφταναν

Τα endlers θα τα χαρακτήριζα πανεξυπνα και οχι αγρια.
Εκαναν αυτο που επρεπε να ειχες κανεις εσυ.
+100
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-12, 19:45
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων

επι τη ευκαιρια,στις σκληροτητες ειδες καμια διαφορα με τοσα apple στα 54 λιτρα;
Οι σκληρότητες επηρρεάζονταν: ΚΗ στο 3 από 7-8 που είναι συνήθως: Με το που το κατάλαβα ετοίμαζα νερό με σοδα και το ανέβαζα στα ίδια επίπεδα. Επίσης εβαζα και λίγο ασβέστιο ανα 15ημερο περιπου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μονο με τα applesnail αυτα, δεν θα μπορουσε να ειναι ισορροπημένο το ενυδρειο οσες και μετρησεις να εκανες.
Ουτε οι οι αλλαγες εφταναν

Τα endlers θα τα χαρακτήριζα πανεξυπνα και οχι αγρια.
Εκαναν αυτο που επρεπε να ειχες κανεις εσυ, για να επιζησουν
Θα συμφωνούσα μαζί σου, αν οι επιθέσεις ήταν περισσότερες όταν τα σαλιγκάρια ήταν περισσότερα.
Αυτό που συνέβη είναι ότι οι επιθέσεις θανάτου αρχισαν όταν ο πληθυσμός μειώθηκε απότομα. Δεν ήταν αρα θεμα επιβίωσης, αλλα μάλλον πόλεμος κυριαρχίας!
Και δεν μου βγάζεις απο το μυαλό ότι τα endlers είναι !!!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη poppy : 19-09-12 στις 19:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-09-12, 20:09
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

δεν βαζεις καμια κιχλιδα μεσα να δεις τι ειναι ?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-09-12, 20:28
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsag Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν βαζεις καμια κιχλιδα μεσα να δεις τι ειναι ?
Μη μου βαζεις ιδεές...μη μου βαζεις ιδέες
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-09-12, 20:33
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

ανεκδοτο

ξερει πως λεγεται ενας μονομαχος που μπαινει σε κοινωνικο ενυδρειο με κιχλιδες ?

απαντηση

εκλεκτος μεζες
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-09-12, 21:44
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

τα εντλερ ποσες φορές την μέρα τρώγανε...και τί τρώγανε...?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-09-12, 22:08
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
τα εντλερ ποσες φορές την μέρα τρώγανε...και τί τρώγανε...?
Μια φορα την ημερα σταθερά χωρις μερα νηστειας φλεικς λαχανικων. Επιπλεον σχεδόν καθημερινα ταμπλετες σπιρουλινας για τα σαλιγκαρια που μασουλουσαν και τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-09-12, 22:14
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μήπως λόγω πείνας την έπεσαν στα σαλιγκάρια?...πάντως...για ομαδικές επιθέσεις σε γαρίδα ειχα ακούσει...για σαλιγκαρια......οχι
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
'Ασπρα στίγματα στις επιφάνειες των ξύλων! pavlos1988 Γλυκό νερό - Γενικά 5 03-01-11 14:36
Περί ξύλων... panos1972 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 11 08-12-09 09:43
Προετοιμασία φυτών και ξύλων velocity Αρχάριοι γλυκού νερού 8 28-10-09 13:25
Περί αρτέμιας... xontros Γλυκό νερό - Γενικά 13 13-10-08 23:05
Περί του Π.Σ.Φ.Ε. Tolis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 9 31-07-03 02:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05940 seconds with 15 queries