Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-06-12, 09:47
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Talking ενυδρειο 45 λιτρα

γειά σας παιδιά!

πρόσφατα ολοκλήρωσα το ενυδρειάκι μου! ξεκίνησα με κύκλο αμμωνίας κτλ κτλ, και τον τελευταίο μήνα είχα μεσα 5 guppies σε πολυ ωραια χρώματα!

χθες το πρωί λοιπόν κοιτάζω μέσα στο ενυδρείο και βλέπω οτι μου έχει γεννήσει μία απο τις θηλυκες! έχω τα φρυνακια μέσα σε μια γεννήστρα και πήρα και εδική τροφή! όταν μεγαλώσουν λίγο, θα τα αφήσω στο ενυδρείο ελεύθερα (και λογικά 3 απο αυτά θα τα χαρίσω σε μία φίλη).

γνωρίζει κανείς κάποιο/κάποια είδη ψαριού, που να είναι μικρό το οποίο να ταιριάζει με τα guppies? στην αρχη σκεφτομουν να βαλω 2-3 τετρα, τωρα ομως που γεννησε η μία σκεφτομουν το εξης: υπάρχουν άλλα ψαράκια που θα μπορούσα να δω και σε αυτά γέννα, και να κανουν (απο αποψη διαστασεων) για το ενυδρείο μου? στα τετρα γινεται αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-06-12, 10:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι τα tetras δεν γεννανε οπως τα γκαπις.
Και να γενναγανε ομως, δεν φτανει το ενυδρειο και για αλλο ειδος μεσα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-06-12, 13:44
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Επίσης τα tetras θέλουν διαφορετικές παραμέτρους νερού και πρέπει να μπαίνουν περισσότερα μαζί. Σε 45 λίτρα δε μπορείς να βάλεις κάτι άλλο, τα γκάπυ όμως είναι πολύ όμορφα και σε λίγο καιρό με τις γέννες θα έχουν γεμίσει το ενυδρείο. Αν θέλεις, μπορείς να βάλεις καμιά γαριδούλα ή σαλιγκαράκι. Σε τι αναλογία έχεις τα γκάππυ? καλό είναι να βγάλεις το γόνο από τη γενίστρα γιατί αυξάνονται οι συγκεντρώσεις αμμωνίας εκεί μέσα και να τον αφήσεις στο ενυδρείο, αρκεί να έχεις κάποιο φυτό επιφάνειας (ιδανικά κερατόφυλλο, αλλιώς και ruccia ή φακή κάνουν δουλειά). Τα μικρά θέλουν ταίσμα 4 φορές τη μέρα σε τακτά χρονικά διαστήματα. Τι τα ταίζεις;
Να σου ζήσουν τα μικρά και καλή αρχή με το ενυδρείο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-06-12, 09:09
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

ευχαριστω παιδια!
οκ δεν βαζω τετρα!
εχω αυτη τη στιγμη 2 αρσενικα και τρια θηλυκα (είχα άλλο ένα θηλυκο αλλα πέθανε λίγες ώρες αφού το αγόρασα). τα μωρα δεν ξερω τι ειναι.

ο λόγος που τα έχω στη γεννήστρα είναι οτι ΤΑ ΓΚΑΠΥ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ!!

παιδια δεν κανω πλάκα, μου είχαν γεννήσει έξι η μία και πέντε η άλλη..και είδα ότι η μία έφαγε ένα γκάπυ-μωρό και πήγα επιτόπου και πήρα τη γεννήστρα ενός φίλου μου και τα έβαλα μέσα! η γεννήστρα όμως αυτη στα πλαγια είναι σαν σουρωτήρι, δεν είναι κλειστή, και το νερό ανανεώνεται! είναι δηλαδη τετράγωνη, τα τοιχωματα ειναι σαν σουρωτήρια, και 3 εκατοστα πριν το χείλος της γεννήστρας παύει ναναι σα σουρωτήρι και είναι συμπαγές, ώστε να κρατάει αέρα στις δ κοιλότητες πανω πανωκαι να επιπλεει στο ενυδρειο

έχω κερατόφυλλο που καλύπτει τη μισή περίπου επιφάνεια του ενυδρείου.

παιδιά να ρωτήσω, στα 45 λίτρα μέχρι πόσα γκάπυ μπορώ να έχω πρίν αρχίσω να χαρίζω?


Υ.Γ. η τροφή που δίνω στα μωρά είναι η JBL nanobel
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ενυδρειο 50 λιτρα nikolio DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 04-06-12 21:07
Νεο ενυδρειο 120 Λιτρα bagira Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 9 02-03-12 15:21
112 λιτρα , νεο ενυδρειο ! kiriles Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 26 26-09-11 20:52
Ενυδρειο 3 λιτρα. aNe DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 25-11-10 19:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03656 seconds with 15 queries