Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-01-12, 16:53
Το avatar του χρήστη Eos
Eos Ο χρήστης Eos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 14
Lightbulb Νέα είσοδος στα 33L αναζητά ψαροσύνθεση

Έχει 1,5 μήνα περίπου που ξεκίνησα με ένα ενυδρείο 33L. Για ότι κάνω πέφτει μελέτη αλλά κάποιες απορίες παραμένουν. Το στρώσιμο του ενυδρείου με αμμωνία έχει ολοκληρωθεί από ότι δείχνουν οι μετρήσεις. Όπως φαίνεται στη φώτο τελευταία η άλγη (hair algae) είχε ξεφύγει λόγω αμμωνίας υποθέτω θα ρυθμιστεί τώρα που έπεσε.



Για το τι θα μπει μέσα έχω λίστα υποψήφιων αλλά λόγω μηδενικής εμπειρίας ακούω όλες τις γνώμες.
Οι προδιαγραφές είναι 28-30L νερού καθαρά 42x28x30cm, φίλτρο SUNSUN HQJ-500G 350L/h, pH 7.5-7.8 , GH 16, KH 10-15 (GH & KH από μετρήσεις ταινίας 6in1 της Tetra).

Κατέληξα σε ότι βρω από τα παρακάτω, (παρεμπιπτόντως το Aqadvisor βοηθά πολύ):

5-6
Trichopsis pumila - Sparkling Gourami
ή
Pseudomugil gertrudae - Spotted Blue Eye
ή
Danio erythromicron
ή
Danio margaritatus - Celestial Pearl Danio

4-5
Otocinclus macrospilus - Oto
ή
Otocinclus cocama - Zebra Otocinclus
ή
Corydoras hastatus - Dwarf Cory
ή
Corydoras pygmaeus - Pygmy Cory

4+
Red Cherry Shrimp (Neocaridina heteropoda)

Στα χαρτιά τα παραπάνω ψάρια ταιριάζουν αλλά στη πράξη όποιος ξέρει ας πει τι παίζει από συμπεριφορές, φροντίδα, δυσκολία, άλλες προτάσεις κτλ.
Τώρα, μένει να δω τι θα βρω από αυτά;?;?


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-01-12, 18:05
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

και εγω αρχαριος ειμαι και γνωμη μου ειναι να βαλεις μια μικρη ομαδα απο danio erythromicron, ταιριαζει καλυτερα στις παραμετρους του νερου σου.δεν ξερω ομως αν ειναι ευκολο να τα βρεις.προτεινω να βγαλεις το καραβακι και να βαλεις στη θεση του 1-2 κρυπτοκορινες.ο φυσικος διακοσμος παντα δειχνει καλυτερα.στο χαλικι εχεις αλγη?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-12, 18:38
Το avatar του χρήστη Eos
Eos Ο χρήστης Eos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω αρχαριος ειμαι και γνωμη μου ειναι να βαλεις μια μικρη ομαδα απο danio erythromicron, ταιριαζει καλυτερα στις παραμετρους του νερου σου.δεν ξερω ομως αν ειναι ευκολο να τα βρεις.προτεινω να βγαλεις το καραβακι και να βαλεις στη θεση του 1-2 κρυπτοκορινες.ο φυσικος διακοσμος παντα δειχνει καλυτερα.στο χαλικι εχεις αλγη?
Νομίζω υπάρχουν σε μαγαζί εδώ. Το καράβι είναι κούφιο, αν δεν εκτιμηθεί ως σπηλιά μπορεί να φύγει. Η άλγη είναι και στο χαλίκι ναι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-01-12, 18:47
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Απο τα πρώτα τέσσεραν δεν ξέρω αν μπορείς να βρείς το 1ο και το 3ο. Τα αλλα κυκλοφορουν.

Κορυντόρας θα σου έλεγα να μην βαλεις γιατί παρ'ολο το μικρό τους μεγεθος θελουν α) ψιλη αμμο στον βυθο, και β) μεγάλο βυθό.
__________________
Γιώργος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 06-01-12 στις 19:07
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-01-12, 18:51
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

δεν νομιζω τα danio να κρυβονται σε σπηλιες,δεν ειναι κιχλιδες. απομακρυνε το καλυτερα.η αλγη εμφανιζεται σε κακη συντηρηση,σε περισεια θρεπτικων συστατικων και σε αυξημενη φωτοπεριοδο.αλλαγες νερου κανεις κανονικα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-01-12, 19:55
Το avatar του χρήστη Eos
Eos Ο χρήστης Eos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τα πρώτα τέσσεραν δεν ξέρω αν μπορείς να βρείς το 1ο και το 3ο. Τα αλλα κυκλοφορουν.

Κορυντόρας θα σου έλεγα να μην βαλεις γιατί παρ'ολο το μικρό τους μεγεθος θελουν α) ψιλη αμμο στον βυθο, και β) μεγάλο βυθό.
Για τα κόρυ έχω τους ίδιους ενδοιασμούς αλλά έψαχνα για εναλλακτικές των "ευαίσθητων" ότο.

Τα Sparkling gourami θα έπρεπε να τα έχουν όλοι... τραγουδάνε κιόλας
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν νομιζω τα danio να κρυβονται σε σπηλιες,δεν ειναι κιχλιδες. απομακρυνε το καλυτερα.η αλγη εμφανιζεται σε κακη συντηρηση,σε περισεια θρεπτικων συστατικων και σε αυξημενη φωτοπεριοδο.αλλαγες νερου κανεις κανονικα?
Τις γαρίδες τις ρώτησες; Είπες τη γνώμη σου πριν δεν χρειάζεται να επανέρχεσαι.

Το ενυδρείο είναι στο στρώσιμο, αμμωνία, νιτρικά = ιδανικές συνθήκες για άλγη. Γιατί να κάνω αλλαγές νερού; Δεν έχω ψάρια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eos : 06-01-12 στις 19:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-01-12, 20:15
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αλλαγη νερου πρεπει να κανεις κανονικα και στο στρωσιμο του ενυδρειου, σα να εχεις ψαρια μεσα.ισως οχι τοσο συχνα, (π.χ.αλλαγη καθε 10 μερες ειναι καλα). στο δικο μου ενυδρειο δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα αλγης με 11 ωρες την μερα φωτισμο και λιπανση καθε δυο μερες και εστρωσε σε 2,5 μηνες.ακολουθουσα τις ρουτινες συντηρησης κανονικα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-01-12, 21:07
Το avatar του χρήστη Eos
Eos Ο χρήστης Eos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλαγη νερου πρεπει να κανεις κανονικα και στο στρωσιμο του ενυδρειου, σα να εχεις ψαρια μεσα.ισως οχι τοσο συχνα, (π.χ.αλλαγη καθε 10 μερες ειναι καλα). στο δικο μου ενυδρειο δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα αλγης με 11 ωρες την μερα φωτισμο και λιπανση καθε δυο μερες και εστρωσε σε 2,5 μηνες.ακολουθουσα τις ρουτινες συντηρησης κανονικα.
Καλά έκανες. Εγώ δεν είδα άρθρο για το στρώσιμο του ενυδρείου που να συνιστά κανονικές αλλαγές νερού ή λίπανση ανά 2 μέρες. Εμένα μου πήρε 1,5 μήνα να μηδενίσουν νιτρώδη και αμμωνία αλλά υπάρχουν και αυτοί που το κάνουν σε 20 μέρες! Ελπίζω την άλγη να την εκτιμήσουν τουλάχιστον οι ότο ή οι γαρίδες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-01-12, 21:08
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Καλο θα ηταν να απομακρυνεις οτιδηποτε σε πλαστικο. Εαν μπορεις ολα τα τεστ να τα κανεις με υγρα κ οχι με χαρτακια.
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-01-12, 21:20
Το avatar του χρήστη Eos
Eos Ο χρήστης Eos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panik Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλο θα ηταν να απομακρυνεις οτιδηποτε σε πλαστικο. Εαν μπορεις ολα τα τεστ να τα κανεις με υγρα κ οχι με χαρτακια.
Αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά με τα υγρά test της API τα βλέπω. Για pH έχω ηλεκτρονικό μετρητή. GH, KH ότι έδειξε η ταινία, ότι ζωντανό δέχεται ή προσαρμόζεται σε νερό Θεσσαλονίκης καλώς να έρθει αλλιώς να πάει αλλού.

Το ενυδρείο είναι από plexiglass (πλαστικό), φίλτρο πλαστικό, θερμοστάτης πλαστικός, θερμόμετρο πλαστικό, σφουγγάρι φίλτρου πλαστικό, bio balls πλαστικό.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-01-12, 00:23
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Οταν λεω πλαστικο εννοω φυτα καραβια κλπ. Αυτα που λες εσυ δεν φτιαγμενα απο το ιδιο υλικο.
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-01-12, 02:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το μεγεθος του ενυδρειου δε σου αφηνει και πολλες επιλογες.νομιζω τα περισσοτερα ψαρια που εχεις επιλεξει δεν θα ζησουν σωστα στα 20-30 λιτρα.εδω για μονομαχους λεμε να μπαινουν σε 20-30 λιτρα και παλι πεφτουν 2-3 σελιδες συζητηση στο θεμα
παρε και καμια αλλη γνωμη αλλα η δικια μου ειναι οτι και πολυ βαρια, ενα ζευγαρι απο καποιο ειδος.ποιο θαναι αυτο,θα πρεπει να δεις τα προφιλ τους.κοιταξε και το υπομνημα στους αρχαριους με προτασεις για μικρα ενυδρεια μηπως δεις κατι αλλα με 30 λιτρα εισαι παρα πολυ περιορισμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-01-12, 10:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Συγνωμη αλλα τα ψαρια που λετε δε χωρανε εκει μεσα... για ενα μινι ενυδρειακι 42 cm 30 lt μιλαμε. Στην καλυτερη περιπτωση και εφ οσον υπαρχει εμπειρια (γιατι αυτα τα λιτρα ειναι επικινδυνα για σκαμπανεβασματα τιμων) και με τις πολυ χαλαρες αποψεις που κυκλοφορουν -που προσωπικα ποτε δε τις ασπαστηκα- αντε να μπορουσες να βαλεις εκει μεσα ενα μονομαχο -κι αυτος βασικα στη γκαρσονιερα θα ειναι σε αυτες τις διαστασεις αλλα αν του φτιαξεις ενα ομορφο περιβαλλον τουλαχιστον θα εχει σωθει απο τα σφηνοποτηρα-
Τετοια μεγεθη νομιζω ειναι μονο για γαριδες ( σε τετοιο μικρουλι μπιμπελο μπορεις να φτιαξεις ενα πανεμορφο φυτεμενο γαριδαδικο) οποτε απο οσα ρωτας το τελευταιο (4+ Red Cherry Shrimp (Neocaridina heteropoda)) ειναι το καλυτερο που ταιριαζει στα λιτρα σου, το μονο που θα προσθετα θα ηταν πως επειδη οι γαριδουλες ειναι αρκετα ευαισθητες, καλο ειναι να περιμενεις λιγο ακομα ή να αφησεις μονο ενα σαλιγκαρακι για κανα μηνα να στρωνει κι ο βυθος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-01-12, 18:20
Το avatar του χρήστη Eos
Eos Ο χρήστης Eos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη αλλα τα ψαρια που λετε δε χωρανε εκει μεσα... για ενα μινι ενυδρειακι 42 cm 30 lt μιλαμε. Στην καλυτερη περιπτωση και εφ οσον υπαρχει εμπειρια (γιατι αυτα τα λιτρα ειναι επικινδυνα για σκαμπανεβασματα τιμων) και με τις πολυ χαλαρες αποψεις που κυκλοφορουν -που προσωπικα ποτε δε τις ασπαστηκα- αντε να μπορουσες να βαλεις εκει μεσα ενα μονομαχο -κι αυτος βασικα στη γκαρσονιερα θα ειναι σε αυτες τις διαστασεις αλλα αν του φτιαξεις ενα ομορφο περιβαλλον τουλαχιστον θα εχει σωθει απο τα σφηνοποτηρα-
Τετοια μεγεθη νομιζω ειναι μονο για γαριδες ( σε τετοιο μικρουλι μπιμπελο μπορεις να φτιαξεις ενα πανεμορφο φυτεμενο γαριδαδικο) οποτε απο οσα ρωτας το τελευταιο (4+ Red Cherry Shrimp (Neocaridina heteropoda)) ειναι το καλυτερο που ταιριαζει στα λιτρα σου, το μονο που θα προσθετα θα ηταν πως επειδη οι γαριδουλες ειναι αρκετα ευαισθητες, καλο ειναι να περιμενεις λιγο ακομα ή να αφησεις μονο ενα σαλιγκαρακι για κανα μηνα να στρωνει κι ο βυθος
Google is your friend υπάρχουν πολλά άρθρα με πληροφορίες από κάποιους που έχουν αφιερώσει χρόνια από τη ζωή τους στη μελέτη όλων των ειδών πανίδας και χλωρίδας. Για παράδειγμα τα link που δίνω για τα παραπάνω είδη είναι από ένα site που θεωρώ ότι κάνει καλή δουλειά προσφέροντας ένα μπούσουλα παραθέτοντας συχνά και εκτενή βιβλιογραφία. Αν 5-10 ειδικά site θεωρούν κατάλληλο ένα ενυδρείο 12.5-30L για ένα κοπάδι Pseudomugil Gertrudae (στα οποία κατέληξα ) ποιος είμαι εγώ να το αμφισβητήσω; Επίσης θεωρώ λάθος να συγκρίνουμε τις ανάγκες διαβίωσης των ψαριών με τις δικές μας (οι οποίες είναι συνήθως τεχνητές αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο). Ο μονομάχος που ανέφερες φαίνεται να προτιμά τα 30L από τα 60L και πάντως δε συνίσταται να μπαίνει σε ενυδρείο μεγαλύτερο από 75x30cm.

Τώρα για τις γαρίδες έχεις δίκιο θέλουν ώριμο ενυδρείο αλλά ένα σαλιγκάρι για κάνα μήνα μάλλον δε μπορεί να συντηρήσει τα βακτήρια.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-01-12, 22:59
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

δες κι αυτη την περιπτωση:
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=beHny9wqWrc

http://www.seriouslyfish.com/profile...entheri&id=353

σε κανα διμηνο αν ολα πανε καλα θα εχω να χαριζω ενηλικα χαρεμια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-01-12, 23:35
Το avatar του χρήστη Eos
Eos Ο χρήστης Eos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Superpzarr Εμφάνιση μηνυμάτων
δες κι αυτη την περιπτωση:
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=beHny9wqWrc

http://www.seriouslyfish.com/profile...entheri&id=353

σε κανα διμηνο αν ολα πανε καλα θα εχω να χαριζω ενηλικα χαρεμια
Πανέμορφα είναι τα killies αλλά είναι για επίπεδο 5+ εγώ είμαι στο 0.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-01-12, 17:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eos Εμφάνιση μηνυμάτων
Google is your friend υπάρχουν πολλά άρθρα με πληροφορίες από κάποιους που έχουν αφιερώσει χρόνια από τη ζωή τους στη μελέτη όλων των ειδών πανίδας και χλωρίδας. Για παράδειγμα τα link που δίνω για τα παραπάνω είδη είναι από ένα site που θεωρώ ότι κάνει καλή δουλειά προσφέροντας ένα μπούσουλα παραθέτοντας συχνά και εκτενή βιβλιογραφία. Αν 5-10 ειδικά site θεωρούν κατάλληλο ένα ενυδρείο 12.5-30L για ένα κοπάδι Pseudomugil Gertrudae (στα οποία κατέληξα ) ποιος είμαι εγώ να το αμφισβητήσω; Επίσης θεωρώ λάθος να συγκρίνουμε τις ανάγκες διαβίωσης των ψαριών με τις δικές μας (οι οποίες είναι συνήθως τεχνητές αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο). Ο μονομάχος που ανέφερες φαίνεται να προτιμά τα 30L από τα 60L και πάντως δε συνίσταται να μπαίνει σε ενυδρείο μεγαλύτερο από 75x30cm.

Τώρα για τις γαρίδες έχεις δίκιο θέλουν ώριμο ενυδρείο αλλά ένα σαλιγκάρι για κάνα μήνα μάλλον δε μπορεί να συντηρήσει τα βακτήρια.

ok, φιλε μου αφου εισαι καθετα τοποθετημενος και αφου λατρευεις ως εφυιες -επειδη σε βολευει- καποιους που θεωρουν οτι κοπαδια απο ποταμισια κοπαδοψαρα μπορουν να μπουν σε ενα σφηνακι τοτε η συζητηση τελειωνει εδω.
(Αν και η χαμηλη σου αυτοεκτιμηση δε σου επιτρεπει να αμφισβητησεις αυτες τις διανοιες αλλα σου επιτρεπει να αμφισβητεις τα εκατομμυρια χομπυστες που δεν κανουν μ!#@!#!@ )
Τεσπα...καλα ξεμπερδεματα... (στα ψαρια σου με σενα και με τους ειδικους σου που μπλεξανε)
Βαλε κι ενα καρχαρια μεσα κι αν δεις πως δε χωραει πριονισε του λιγο την ουρα



οσο για το θεικο
Παράθεση:
Ο μονομάχος που ανέφερες φαίνεται να προτιμά τα 30L από τα 60L και πάντως δε συνίσταται να μπαίνει σε ενυδρείο μεγαλύτερο από 75x30cm.
ναι το απαγορευει η θρησκεια του...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-01-12, 22:54
Το avatar του χρήστη Eos
Eos Ο χρήστης Eos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ok, φιλε μου αφου εισαι καθετα τοποθετημενος και αφου λατρευεις ως εφυιες -επειδη σε βολευει- καποιους που θεωρουν οτι κοπαδια απο ποταμισια κοπαδοψαρα μπορουν να μπουν σε ενα σφηνακι τοτε η συζητηση τελειωνει εδω.
(Αν και η χαμηλη σου αυτοεκτιμηση δε σου επιτρεπει να αμφισβητησεις αυτες τις διανοιες αλλα σου επιτρεπει να αμφισβητεις τα εκατομμυρια χομπυστες που δεν κανουν μ!#@!#!@ )
Τεσπα...καλα ξεμπερδεματα... (στα ψαρια σου με σενα και με τους ειδικους σου που μπλεξανε)
Βαλε κι ενα καρχαρια μεσα κι αν δεις πως δε χωραει πριονισε του λιγο την ουρα



οσο για το θεικο
ναι το απαγορευει η θρησκεια του...
Μια και σου αρέσει να εκτίθεσαι μπορείς να επικοινωνήσεις με τα σχετικά site, με τους κ. Tan, H.H. and P.K.L. Ng. (Raffles Bull. Zool. Supplement, The labyrinth fishes (Teleostei: Anabantoidei, Channoidei) of Sumatra, Indonesia) και με όποιον άλλον νομίζεις και να τους αναπτύξεις τα παραπάνω επιχειρήματα που αν μη τι άλλο προσφέρονται για ψυχαγωγία.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-01-12, 23:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ρε φιλαρακι αφου ως αρχαριος γνωριζεις τοσα πολλα γιατι καθεσαι και ανοιγεις εδω θεματα και δεν πας να ανταλλαξεις αποψεις με φωτισμενους ανθρωπους σαν εσενα οπως τον μιστερ Ταν και τους υπολοιπους που λες?

Οχι τιποτε αλλο αλλα με τις μπαρουφες που αραδιαζεις εδω στη στηλη των αρχαριων θα διαβασουν τιποτα παιδια που τωρα ξεκινανε (οχι με τις δικες σου γνωσεις και του φωτισμενου μαστερ Γιοντα... εεε Ταν ηθελα να πω) και θα πιστεψουν πως ειναι λογικο να βαλουν σε 12.5 L ενα κοπαδι Pseudomugil Gertrudaeεπειδη εσυ τους το μετεφερες απο το μαστερ ΓιονΤαν σου.

Λοιπον, αν θες να μαθεις πραγματικα, γιατι με τετοιο σκοπο ειπες πως μπηκες τοτε ΚΑΤΑΝΟΗΣΕ οτι το επιπεδο σου ειναι ΜΗΔΕΝ, και ακου χωρις να μιλας. Αν παλι μπηκες απλα για να τρολλαρεις η για να μας συστησεις τον μαστερ ταν τοτε τι να πω? ...απλα ζουν αναμεσα μας
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-01-12, 23:17
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε φιλαρακι αφου ως αρχαριος γνωριζεις τοσα πολλα γιατι καθεσαι και ανοιγεις εδω θεματα και δεν πας να ανταλλαξεις αποψεις με φωτισμενους ανθρωπους σαν εσενα οπως τον μιστερ Ταν και τους υπολοιπους που λες?

Οχι τιποτε αλλο αλλα με τις μπαρουφες που αραδιαζεις εδω στη στηλη των αρχαριων θα διαβασουν τιποτα παιδια που τωρα ξεκινανε (οχι με τις δικες σου γνωσεις και του φωτισμενου μαστερ Γιοντα... εεε Ταν ηθελα να πω) και θα πιστεψουν πως ειναι λογικο να βαλουν σε 12.5 L ενα κοπαδι Pseudomugil Gertrudaeεπειδη εσυ τους το μετεφερες απο το μαστερ ΓιονΤαν σου.

Λοιπον, αν θες να μαθεις πραγματικα, γιατι με τετοιο σκοπο ειπες πως μπηκες τοτε ΚΑΤΑΝΟΗΣΕ οτι το επιπεδο σου ειναι ΜΗΔΕΝ, και ακου χωρις να μιλας. Αν παλι μπηκες απλα για να τρολλαρεις η για να μας συστησεις τον μαστερ ταν τοτε τι να πω? ...απλα ζουν αναμεσα μας

Παρακολουθησα με προσοχη ολες τις απαντησεις κ συμφωνω απολυτα!
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-01-12, 00:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Εγω απο την αλλη να ζητησω συγνωμη -κι ας μην ξερει τι του χω συρει- απο τον Mr Tan, ο ανθρωπος εμπλουτιζει τη fishbase.org και ΟΥΔΕΠΟΤΕ εγραψε τις παραπανω @$!#3ιες.
Οι πεφωτισμενοι της σελιδας που προτεινε ο εμπειρος αρχαριος με τις παμπολλες γνωσεις εχουν φτιαξει ενα αχταρμα απο 5 διαφορετικες πηγες και χρησιμοποιουν ως αναφορα ΚΑΙ τη fishbase.org και τον κυριο ΤΑΝ (εις διπλουν καποια βιβλια του) αλλα μαζι με αυτους εχει ως αναφορες (ωστε να γεμιζουν σεντονια) μεχρι και απο αμφιβολου αξιοπιστιας σελιδες μαγαζιων που λενε οτι να ναι κι οτι θελουν.

Αυτη η συμπληρωση εγινε απλα μετα απο ψαξιμο για να μη θεωρηθει πως αυτος ο κυριος Ταν -ασχετο αν μας ειναι αγνωστος, ο ανθρωπος κανει δουλεια και ειναι εντελως αδικο να διασυρεται το ονομα του- εχει σχεση με τα ουφο που προτεινουν τα κοπαδια με τα ποταμοψαρα στα σφηνακια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
30 λίτρα nano σύνθεση


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια για ψαροσύνθεση... Belafode Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 3 10-03-11 16:43
Είσοδος νερού στο ενυδρείο ΚΑΛΥΜΝΟΣ DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 18-03-10 22:19
Ψαροσύνθεση.Τι λέτε μπορούν να ταιριάξουν? kalaxan Γλυκό νερό - Γενικά 23 14-01-10 13:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08432 seconds with 15 queries