Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-05, 12:21
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Lightbulb R/O & Αλλαγή νερού

Γειά και χαρά. Μια απλή ερώτηση έχω να σας κάνω. Λόγω του ότι το σύστημα αντίστροφης όσμωσης βγάζει αρκετά αργά το νεράκι, αντιμετωπίζω την εξής απορία. Το "καλό" νερό θα το αποθηκεύω σε ενα πλαστικό δοχείο 500 λίτρων. Φυσικά για να βγούν αυτά τα 500 λίτρα καθαρού νερού θα πρέπει να δουλεύει η όσμωση για 3 ημέρες. Οπότε θα πρέπει μετά εγώ να πέρνω το νερό απο το δοχείο και να το βάζω στο ενυδρείο. Είδα λοιπόν στα Alex Pack εναν κυκλοφορητή νερού απο αυτούς τους κοινούς που αγοράζει ο κοινός καταναλωτής για τα πλυμηρισμένα υπόγεια κατα τους χειμερινούς μήνες. Πιστεύετε οτι κάτι τέτοιο θα έκανε κακό στην ποιότητα του νερού ίσως? Μήπως χρησιμοποιεί κάποια μέθοδο η οποία αφήνει κατάλοιπα στο νερό? Θα πρέπει να την βγάζω μέσα απο το νερό μετά απο κάθε χρήση της για να μην σκουριάσει ίσως με τον καιρό?? Δεν έχω τεχνικά χαρακτηριστικά αυτή την στιγμή μπροστά μου, απλά κάνω σκέψεις επάνω στο θέμα. Οποιαδήποτε γνώμη-εμπειρία επάνω στο θέμα ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

SilverAro
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-05, 13:32
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Η συνηθισμένη λύση είναι το αποθηκευτικό δοχείο να είναι ψηλά οπότε με τη βαρύτητα και μόνο καθαρίζεις! Τώρα για βιομηχανική αντλία όπως αυτή που περιγράφεις είναι συνήθως από ορύχαλκο κατασκευασμένα τα πτερύγια της αντλίας. Για θαλασσινό νερό ότι χειρότερο, για γλυκό δεν το ξέρω. Υπάρχει η λύση της eheim βέβαια, δοκιμασμένη μια 2.400lt πχ που έχει και μανομετρικό ύψος και απόδοση και κόστος παραπλήσιο ή/και μικρότερο. Τώρα συμπληρωμταικά να πω, ότι αν σκέφτεσαι την αποθήκευση του νερού για ένα διάστημα έχω ότου το χρησιμοποιήσεις, καλό είναι να υπάρχει αεραντλία μέσα ώστε να φρεσκάρει το νερό και θερμαντήρας ώστε το νερό που κάνεις την αλλαγή να είναι σε παραπλήσια θερμοκρασία!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-05, 13:36
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Νομίζω ότι η μικρότερη βυθιζόμενη αντλία που έχει το alexpak έχει παροχή 6000 λ/ώρα!!! Το οποίο σημαίνει ότι αν δεν έχεις ενυδρείο - πισίνα θα στα κάνει μαντάρα. Βέβαια κοστίζει 15 Ευρώ. Εγώ την είχα αγοράσει αλλά μόλις είδα την παροχή την έδωσα πίσω. Τώρα χρησιμοποιώ μία EHEIM 1250 centrifugal pump με μανομετρικό ύψος 2μ και είμαι μία χαρά. Από την άλλη την αγόρασα 90 Ευρώ. Σημειωτέον αλλάζω 100 λίτρα την φορά σε ενυδρείο 400 λίτρων.

Διαλέγεις και παίρνεις.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-05, 14:38
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα εχω με την ΑΟ και το ελυσα γεμιζοντας ενα βαρελι γυρω στα 140 κιλα. Εφτιαξα μια κατασκευη με ροδακια για να το μετακινω κοντα στο ενυδρειο και με μια απλη αντλια hydor των 25¤ γεμιζω το ενυδρειο. Καλο ειναι το γεμισμα να γινεται με σχετικα αργους ρυθμους για να μην εχεις αποτομες αλλαγες συνθηκων....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-09-05, 10:20
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Αντλια από ΑΛΕΧPAK ξέχνα τες διοτι αφενος ειναι πολυ μεγάλες και πολυ ογκώδεις αφετέρου η οξείδωση των μεταλλικών μερών ειναι αιτία πολλών προβλημάτων για το ενυδρειο σου.
Το πρόβλημα που ισως να αντιμετωπίσεις ειναι στην περίπτωση που το δοχείο του νερου των 500 λιτρων εχει μεγαλη διάσταση στο υψος. Αυτό σημαινει ότι θα θελεις αντλια με μεγάλο μανομετρικο διοτι η αντλια θα ζορίζεται πολυ σε αυτην την περίπτωση λόγω της στηλης του νερου που ξεκινά απο την επιφάνεια του νερου και φτανει μεχρι την αντλια. Τι διαστάσεις λοιπον εχει το δοχειο σου?
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-09-05, 10:36
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Eheim compact 1000.. Με μανομετρικο ύψος 2.2 μέτρα.
Προσαρμοζεις στην άκρη αλφαδολαστιχο 12/16 απο χρωματοπωλείο με μπόλικο μήκος (χρησιμοποιωντας ενα κομματι 16/22 ως μετατροπέα) βάζεις και ενα quick tap βρυσάκι (πχ απο double tap connector) στην αλλη άκρη και έχεις νερό μέ όση παροχή θές οπουδήποτε.
Επιπλέον, πλένεις φίλτρα, καθαρίζεις φυτά.. Παρα πολύ πρακτικό.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-09-05, 10:42
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Smile

Υπαρχει και η λυση της εξωτερικης αντλιας.πχ eheim Κατεβαζεις το σωληνα απο το δοχειο και η αντλια δεν ειναι μεσα στο νερο.Εξαιρετικη λυση ειναι η aqua medic πολυ καλες τιμες και αποδοση.3500λ/ωρα 2,60 μανομετρικο απο γερμανια 75 ευρω μαζι με τα μεταφορικα.Την ιδια χρησιμοποιω σε δισκοενυδρειο.
Μεσα στο βαρελι βαλε εναν κυκλοφορητη που ειναι για συντριβανια(απο Praktiker με 8 ευρω)Ο πορολιθος δεν θα ανεβασει το ph???
johnny98130 σε κανα 2 εβδομαδες ερχομαι κατω για 5 μερες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-09-05, 11:41
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Talking Σε περιμένω

Γιώργο αρχιζω να βαζω καρβουνα στην φωτια.

Στειλε μαιλ να κανονισουμε
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-09-05, 13:02
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Question R/O & Αλλαγή Νερού

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.
Ιδού λοιπόν και οι δικές μου απαντήσεις για να βγάλω και ένα συμπέρασμα.

1. Η τοποθέτηση του δοχείου δεν μπορεί να γίνει σε ψηλό σημείο. Μιλάμε δλδ αποκλειστικά για την χρήση κάποιου κυκλοφορητή.

2. Η απόσταση του δοχείου απο το ενυδρείο είναι 12 μέτρα. Το ύψος του ενυδρείου είναι 1,70 μ.

3. Το ύψος του δοχείου είναι 1,50 μ. Απλά είναι μεγάλο σε πλάτος και φάρδος. Πιθανόν να ειναι 400 λίτρα και όχι 500, αλλά αυτό δεν νομίζω να παίζει κάποιο ρόλο.

4. Η εξωτερική αντλία που αναφέρει ο φίλος red rubin απο Γερμανία τι ακριβώς είναι?? Εδώ στην Ελλάδα υπάρχει κάτι?

Σας ευχαριστώ όλους. Δείτε εαν θέλετε και ένα θέμα που έχω ανοίξει στο DIY κομμάτι του Board γιατί με επέιγει. Ευχαριστώ και πάλι.

SilverAro.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-09-05, 19:25
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Η εξωτερικη αντλια μπορει να δουλευει και εξω απο το νερο.Απλως συνδεεις τους δυο σωληνες.Στην εισοδο της αντλιας θα βαλεις την καθοδο απο το βαρελι.Στην εξοδο της θα βαλεις τον σωληνα που θα καταληγει στο ενυδρειο σου.Για περισσοτερες πληροφοριες δες στην σελιδα:www.aqua-medic.de/index0.html
Η αντλια αυτη ειναι πολυ δυνατη.Η σελιδα αυτη εχει και τεχνικες προδιαγραφες της αντλιας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αλλαγή νερού και φυσαλίδες vsavvas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 23 12-02-03 12:59
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ (με αμμωνία) Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-12-02 02:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04683 seconds with 13 queries