Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-10-13, 16:43
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Smile Ένα νέο βασίλειο..!

Καλησπερα!!!
Νεα και εγω στο κοσμο των ενυδρειων και των μικρων μας φιλων και πολυ εντυπωσιασμενη με την συμπεριφορα τους και τις συνηθειες τους...
Σκεπτομενη σε μια νεα αρχη για ενα ενυδρειο 65 λιτρων με μοναδικους κατοικους εναν αρσενικο μονομαχο ως βασιλια του παλατιου μου και μια θυληκια,γεννιονται πραγματικα πολλες αποριες..και χρειαζομαι τις συμβουλες σας και τον διαφωτισμο σας ως πιο εμπειροι..
-Αρχικα μπορω να βαλω σ'αυτο το ενυδρειο και τα δυο μαζι αυτα ψαρακια και ισως στην συνεχεια ενα ακομα θυληκο???
-Επειτα θα μπορουσα να προσθεσω σαν συγκατοικους zebra snails ή malaysian trumpet snails ??Συμφωνουν σαν ειδη ή οχι?Αν ναι πιστευω θα εβαζα ενα απο το καθε είδος ή ενα απο την δευτερη κατηγορια..
-Εν συνεχεια,θαλασσινα κοχύλια και μια ελαφροπετρα θα μπορουσα να τα χρησιμοποιήσω ως διακοσμητικα???Διαφορετικα καταληγω μονο σε καποιο driftwood...
-Μεσα στο forum βρηκα αυτο το θεμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48189
και ειδα οτι υπαρχει στον πατο αυτο που μοιαζει με γρασιδι..μαλλον λεγεται moss???-την διαφωτιση σας παρακαλω-ειναι σαν ταπητας εννιαιος η οχι??που μπορω να το προμηθευτω???γιατι δεν βρηκα σε καποιο petshop..
-Μετα απο αρκετη ερευνα κατεληξα σε ειδη φυτων που μου αρεσαν οπως riccia,cryptocoryne,taxiphyllum,limnobium,lemma minor,βαλλισνεριες,hygrophila polysperma και φυσικα τις λατρυτες ανουμπιες..Δεν σκοπευω να τα βαλω ολα μαζι αλλα αυτα ειναι που μου αρεσαν πολυ..Σας παρακαλω ενημερωστε με αν καποιο απο αυτα δεν θα ταιριαζει με τα μικρα μου ψαρακια και ισως δημιουργησει προβληματα ..
θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο με τα φιλτρα που διαθετω,το ενυδρειο,ενα μπουκαλακι με βακτηρια που κληρονομησα,αντιχλωριο,υποστρωμα καθως και τα μικρα μου ψαρακια
---Αν επρεπε να εχω γραψει σε καποιο θεμα συγνωμη αλλα εχω χαθει μεσα στο forum και δεν ξερω που---
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0338.jpg
Εμφανίσεις:  666
Μέγεθος:  33,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0339.jpg
Εμφανίσεις:  632
Μέγεθος:  32,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0341.jpg
Εμφανίσεις:  565
Μέγεθος:  39,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0342.jpg
Εμφανίσεις:  524
Μέγεθος:  34,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0343.jpg
Εμφανίσεις:  522
Μέγεθος:  25,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0345.jpg
Εμφανίσεις:  502
Μέγεθος:  39,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0346.jpg
Εμφανίσεις:  479
Μέγεθος:  35,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0347.jpg
Εμφανίσεις:  463
Μέγεθος:  28,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0353.jpg
Εμφανίσεις:  524
Μέγεθος:  20,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0354.jpg
Εμφανίσεις:  524
Μέγεθος:  19,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0357.jpg
Εμφανίσεις:  536
Μέγεθος:  41,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  images.jpg
Εμφανίσεις:  437
Μέγεθος:  10,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  κατάλογος.jpeg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  8,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-10-13, 17:52
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες

Μερικές διευκρινήσεις, για να μην "χασουμε" κάτι

Αυτή τη στιγμή τα δύο ψάρια είναι στο 65λιτρο? Αν οχι, σε τι ενυδρείο τα έχεις?
Υπάρχει κάτι άλλο μέσα εκτός από το φίλτρο & τα ψάρια?
Πόσες μέρες πριν τα αγοράσες και τα εβαλες στο ενυδρείο?
Εχεις ταίσει αυτό το χρονικό διάστημα & αν "ναι, ποια τροφή?
Εχεις αλλάξει το νερό, αυτό το χρονικό διάστημα & αν "ναι" τι ποσότητα?
Χρησιμοποιησες αντιχλώριο, εφόσον έκανες αλλαγή νερού?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-10-13, 18:14
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Τα ψαρακια μου τα εφεραν δωρο..εδω και 2 μερες.,.δυστυχως δεν ημουν προετοιμασμενη για κατι τετοιο και δεν ειναι μαζι ειναι σε ξεχωριστα μικρα ενυδρεια περιπου 20 λιτρα το καθενα μεχρι να μπουν στο σπιτι τους..επιπονο για τα μικρα μου το ξερω αλλα παλευω για το αρχοντικο τους οσο πιο συντομα να ειναι ετοιμο...μεσα στα ενυδρεια εβαλα τα φιλτρα τουλαχιστον να ανακυκλωνουν το νερο και ο αρσενικος μονο εχει μικρες πετρουλες ειδικες για ενυδρεια και μονομαχους καθως κ ενα μικρο διακοσμητικο καστρακι..
τα ταιζω μια φορα την μερα..τρωνε κανονικα η διαθεση τους φαινεται οκ κανενα προβλημα στην συμπεριφορα τους οσον αφορα το περιβαλλον τους καθως δεν καθονται στο πατο ή κατι που να μου δειχνει οτι δεν παει καλα...εχουν αρχισει να με αναγνωριζουν και οταν τα πλησιαζω ερχονται κοντα μου και αν ακουμπησω το δαχτυλο μου στο γυαλι ερχονται και κανουν εντυπωσιακες βολτες .δεν ξερω αν αυτο ειναι οκ η αν τα ενοχλει..δεν κρυβονται και δεν δειχνουν να φοβουνται..τα ταιζω με φυλλαρακια της jbl betta novo προς το παρων μεχρι να παρω betta atison's pro που μου ειπαν ειναι καλυτερη..εκανα αλλαγη του νερου 80% και ναι χρησιμοποιησα αντιχλωριο..


μπορω να βαλω τον θερμοστατη της φωτογραφιας μεσα στα ηδη μικρα ενυδρεια???και αν ναι στους ποσους βαθμους να τον ρυθμισω??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-10-13, 18:47
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν βλέπω καλά αλλα αν ειναι φιλλαράκια τροφής αυτά στον πάτο του ενυδρείου με το κόκκινο ψαράκι, ταϊζεις υπερβολικά πολύ και επίσης οι κοιλιές τους είναι υπερβολικά γεμάτες....
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-10-13, 18:52
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

η θυληκια δεν ειναι τωρα στο ενυδρειο που εχει βγει η φωτογραφια και ο πατος αυτος ηταν ετσι οταν μου το εφεραν...εννοειται πως δεν τα ταιζω πολυ και με βαση αυτα που εχω διαβασει εδω στο forum και εχω δει σε φωτογραφιες πιστευω πως εχει αυγα μεσα και γιαυτο ειναι φουσκωμενη..στον αρσενικο παρατηρησες οτι ειναι φουσκωμενος???γιατι εμενα μου φαινεται κανονικος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη afroditoula : 13-10-13 στις 18:52 Αιτία: ορθογραφια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-10-13, 18:54
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Όχι ο αρσενικός ειναι σε καλη κατάσταση. Η θηλυκιά με προβλημάτισε αλλά αν λες οτι είναι παλιά κατάσταση τότε οκ!
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-10-13, 19:01
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

μιας και διαβασες για τα φυτα και τα betta s κανε ενα κοπο και διαβασε τα αρθρα για αρχαριους...και για το "στρωσιμο" του φιλτρου-ενυδρειου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-10-13, 19:15
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Τα εχω διαβασει....και περιμενα να θιξει καποιος το θεμα για να κανω ερωτησεις...Διαβασα πως το καλυτερο ειναι να μπολιασω..αλλα αυτο δεν γινεται γιατι δεν εχω καποιο γνωστο..μετα διαβασα και για το ενδεχομενο σε καποιο ψαρι που αντεχει πολυ υψηλες τιμες στις μετρησεις του νερου αλλα δεν μου αρεσει σαν ιδεα..επειτα εμαθα και για την αμμωνια ...αλλα εχω το μπουκαλακι της sera της φωτογραφιας που μου εφεραν και θελω να μαθω την διαφορα αμμωνιας και μειγματος..αναλυτικα..τελος το στρωσιμο του ενυδρειου δεν πρεπει να γινει αφου φτασει στην τελικη του μορφη οσον αφορα τα διακοσμητικα,τα φυτα κ.λ.π???η μπορω να το ξεκινησω μονο με το υποστρωμα το φιλτρο και τον θερμοστατη και επειτα να προσθεσω και οτι αλλο θελω??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-10-13, 19:24
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Λοιπον, προσπερνάμε το γεγονός πως δεν κάνει να χαρίζουμε ζωντανα...και προχωράμε στο δια ταυτα

Απαραίτητη προϋποθεση για να περασουν καλα τα ψαράκια σου, ειναι να κατανοήσεις όσο το δυνατόν καλύτερα τι συμβαίνει μέσα στο ενυδρείο
Απαιτείται διάβασμα, κυρίως στις ενότητες των αρχαρίων :http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34 με τη μορφη υπομνημάτων

Το manado που έχεις πάρει είναι ένα καλό (σχετικά) υπόστρωμα, αλλά μόνο του δεν θα κάνει δουλειά. Χρειάζεσαι από πάνω του χαλίκι
Βάζεις αγγελία για μπόλι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 , ώστε να στρώσει άμεσα το φίλτρο σου
Βάζεις αγγελία για τα φυτά που σε ενδιαφέρουν. Προτίμησε από τον κατάλογο, αυτά που έχουν χαμηλές απαιτήσεις http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411
Πρέπει να προμηθευτείς υγρά τεστ, προτίμησε αυτά της API
Σχετικό θέμα εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909

Βαζεις αρχικά το manado ως υποστρωμα και από πάνω ένα χαλίκι της επιλογής σου. Μην πάρεις κάτι χρωματιστό. Προτίμησε σκουροχρωμο

Μην βάλεις τπτ ψευτικο στο ενυδρειο,ούτε τα κοχύλια. Ισως να αρεσουν σε σενα, αλλα δεν αρεσουν στα ψαράκια σου
Βάζεις τον θερμαντήρα στους 26οC. Μακροπρόθεσμα θα χρειαστείς έναν controller για τον έλεγχο της θέρμανσης τον χειμώνα και της ψύξης το καλοκαίρι
Σχετικά θέματα βρίσκεις εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74327
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223
Αν το κουτί του θερμαντήρα το έχεις ακόμη κλειστό, θα σου προτεινα να πάρεις έναν μεγαλύτερο. Καλύτερα 75watt

Την επόμενη φορα, προμηθευσου αντιχλωριο prime. Ειναι το οικονομικότερο και το πιο αποτελεσματικο
Τα βακτήρια που σου εδωσαν, σου προτείνω να μην τα χρησιμοποιήσεις


1. Αγγελία για μπόλι
2. Υγρα τεστ
3. Δεν ταιζεις στα 20λιτρα
4. Κανεις αλλαγες νερού ανά 2 μέρες, προσθέτοντας κάθε φορά το απαραίτητο αντιχλώριο
5. Στηνεις το ενυδρειο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949. Υποστρωμα, χαλικι, φυτα, πετρες (οχι ασβεστοληθικες). Φιλτρο & θερμαντηρα. Θερμόμετρο
6. Δεν αγοράζεις τίποτε αχρειστο. Παντα να πηγαινεις στο πετ σοπ, ξεροντας τι χρειάζεσαι
7.Για ότι θες ρωτας εδω

Σχετικά με την ερώτηση σου αν πρέπει να βαλεις θερμαντηρα , εχω απορια : Αφου τα ψαρια τα εχεις σε ξεχωριστα ενυδρεια πως μπορεις να βαλεις τον ιδιο θερμαντηρα σε 2 διαφορετικά ενυδρεια???

Αν ξεχασα κάτι...θα υπάρξει και συνεχεια
Αν σε μπερδεψα κάπου, ζητάς διευκρινήσεις

ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-10-13, 19:24
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ΛΑΚΩΝΙΚΑ σου λεω τα εξης...

3η φωτο με crystaprofi ..αυτο το φιλτρο ειναι αερόφιλτρο...δουλευει με αεραντλία (οπως θα κατάλαβες)...χρησιμοποιειται πιο πολυ σε γεννηστρες,καραντίνες και γενικα ενυδρεια που δεχονται συχνες αλλαγες νερου...

4η φωτο..κλασσικό εσωτερικό φιλτράκι...για το 60ρι σου ειναι μια χαρα ...

ο θερμοστάτης ειναι απο τους καλυτερους ...ίσως στο 60ρι χρειαζόσουν εναν λιγο μεγαλυτερο...

τα κοχύλια μην τα χρησιμοποιήσεις..δεν κανουν

επισης το manado δεν χρειάζεται στην παρουσα φάση..με απλό χαλαζιακό χαλίκι ψιλης κοκκομετρίας θα ησουν εντάξει..αν δεν το εχεις ανοιξει ακομα (οπως και το nitrivec) μπορεις να τα γυρίσεις πισω..και να πάρεις καμια τροφή ή φυτα

επίσης το NITRIVEC (Τα υγρα βακτηρια) ειναι αχρηστα....
Μπολι μπορείς να βρείς απο καποιον συνχομπίστα του φορουμ ,αφου το ζητησεις με αγγελία..δεν χρειάζεται να ξερεις καποιον προσωπικα

το biotopol ειναι αντιχλώριο..μελλοντικα μπορείς να αγοράσεις το seachem prime που ειναι πολυ οικονομικο και θα σε βγάλλει για πολλες αλλαγες νερου...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-10-13, 19:25
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-10-13, 19:27
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
-Αρχικα μπορω να βαλω σ'αυτο το ενυδρειο και τα δυο μαζι αυτα ψαρακια και ισως στην συνεχεια ενα ακομα θυληκο???
Να ξερεις οτι σε αυτή την περίπτωση είναι πολύ πιθανό μετά από λίγο καιρό, και με τις καλές συνθήκες που θα τους προσφέρεις, να ζευγαρώσουν. Αυτή είναι μία ιδιαίτερα κοπιαστική και στρεσσογόνος διαδικασία και για τα δύο ψαράκια και ειδικά για τον αρσενικό. Επίσης μετά το ζευγάρωμα ο αρσενικός κυνηγάει έντονα τη θηλυκιά για να την απομακρύνει. (Σε φυτεμμένο ενυδρείο αυτή θα κρυφτεί αλλά και πάλι ο αρσενικός θα έχει να προστατεύει τα αυγά στην περιοχή του.... Σε κοινωνικό ενυδρείο είναι δύσκολο να μεγαλώσουν τα μικρά (κι αν μεγαλώσουν πρέπει να σκεφτείς τι θα τα κάνεις) γι' αυτό αυτή η κουραστική διαδικασία του ζευγαρώματος θα επαναλαμβάνεται συχνά....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48189
και ειδα οτι υπαρχει στον πατο αυτο που μοιαζει με γρασιδι..μαλλον λεγεται moss???-την διαφωτιση σας παρακαλω-ειναι σαν ταπητας εννιαιος η οχι??που μπορω να το προμηθευτω???
Το φυτό που λες είναι η java moss (Taxiphyllum barbieri), βρύα, που συνήθως προσδένεται σε κάποιο ξύλο... Απ' ό,τι ξέρω έχει αργή αναπτυξη και είναι αρκετά απαιτητικό το να δημιουργήσεις το οπτικό αποτέλεσμα του γρασιδιού... Υπάρχει στα petshops, αλλά μπορείς να βρεις κι εδώ από κάποια αγγελία...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
-Μετα απο αρκετη ερευνα κατεληξα σε ειδη φυτων που μου αρεσαν οπως riccia,cryptocoryne,taxiphyllum,limnobium,lemma minor,βαλλισνεριες,hygrophila polysperma και φυσικα τις λατρυτες ανουμπιες..Δεν σκοπευω να τα βαλω ολα μαζι αλλα αυτα ειναι που μου αρεσαν πολυ..Σας παρακαλω ενημερωστε με αν καποιο απο αυτα δεν θα ταιριαζει με τα μικρα μου ψαρακια και ισως δημιουργησει προβληματα ..
Όχι τα φυτά δεν επηρεάζουν τα ψαράκια... κάποια γίνονται πολύ μεγάλα για το ενυδρείο σου και φυσικά έχουν διαφορετικές απαιτήσεις... Αν θες γράψε μας τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο, θα βοηθήσει και στην επιλογή συγκατοίκων για τους μονομάχους σου...


Το σημαντικό για αρχή είναι να στρώσεις το ενυδρείο σου....
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-10-13, 19:59
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

-ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΑΖΙ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ...εννοειται ενασ θερμοστατης δεν μπαινει σε δυο ενυδρεια φταιω εγω που δεν ανεφερα πως ειναι 2..
-τα περισσοτερα topic που μου εχετε παραθεσει τα εχω διαβασει...ειναι αρκετα πληροφοριακα ομως πολυ γενικα..καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη..και εγω την δικη μου περιπτωση την αναφερω να την φτιαξουμε μαζι και οχι μονη μου..
-αν το ενυδρειο μου παρει 1 μηνα μεχρι να στρωθει δεν γινεται να μην ταιζω τα 20λιτρα...
-το ενυδρειο εχει διαστασεις 36*61*32
-εβαλα τους θερμοστατες να δουλευουν
-λεω να κρατησω το υποστρωμα της jbl και να παρω χαλαζιακο αμμοχαλικο να βαλω απο πανω..
-οσο για τα βακτηρια δεν μπορω να καταλαβω τι κακο εχουν..αν και σκεφτομαι να το ξεκινησω τελικα με αμμωνια...
-τον καταλογο με τα φυτα τον εχω εξερευνησει και απλα ζηταω την γνωμη σας για αυτα που εχω ηδη αναφερει...
-μπορειτε να με βοηθησετε για την επιλογη μιας λαμπας για τον ενυδρειο μου με χαμηλο κοστος που να εκπληρωνει τις απαιτησεις του λαμβανοντας υποψιν τα φυτα που εχω αναφερει...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-10-13, 20:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
-οσο για τα βακτηρια δεν μπορω να καταλαβω τι κακο εχουν..αν και σκεφτομαι να το ξεκινησω τελικα με αμμωνια...

OXI!!! μην κανεις αστειο και ριξεις τιποτα αμμωνιες μεσα τωρα με τα ψαρια!!!

βαλε αγγελια για μπολι αμεσα αποψε κιολας, γραφοντας και την περιοχη σου,για να βρεθει καποιος να σου δωσει!

μεχρι να μπολιασεις το φιλτρο σου,ταισμα ΜΗΔΕΝ!!!

κανε πρωτα αυτο και μετα τα βλεπουμε τα υπολοιπα.
παραλληλα διαβασε ξανα τα υπομνηματα στους αρχαριους και διαβασε και τα υπομνηματα και αρκετα θεματα στην κατηγορια με τα bettas.

στειλε μου πμ με την περιοχη σου (αν δεν θες να το γραψεις εδω)μηπως εισαι κοντα να σου δωσω εγω στρωμενα υλικα φιλτρου(μενω νεα σμυρνη).την αγγελια βαλτη ομως ασχετα απτο αν θα παρεις απο εμενα η οχι.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-10-13, 20:14
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

τα ψαρακια μου δεν ειναι μεσα στο ενυδρειο που θελω να στρωσω με αμμωνια...!
και επαναλαμβανω αν το ενυδρειο που θελω να στρωσω παρει 1 μηνα δεν γινεται να μην ταιζω τα 20λιτρα..!στα 20 λιτρα ειναι προχειρα μεχρι να φτιαχτει το μεγαλο στις φωτο...
μενω ιλιον
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-10-13, 20:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
ΛΑΚΩΝΙΚΑ σου λεω τα εξης...

3η φωτο με crystaprofi ..αυτο το φιλτρο ειναι αερόφιλτρο...δουλευει με αεραντλία (οπως θα κατάλαβες)...χρησιμοποιειται πιο πολυ σε γεννηστρες,καραντίνες και γενικα ενυδρεια που δεχονται συχνες αλλαγες νερου...

4η φωτο..κλασσικό εσωτερικό φιλτράκι...για το 60ρι σου ειναι μια χαρα ...

ο θερμοστάτης ειναι απο τους καλυτερους ...ίσως στο 60ρι χρειαζόσουν εναν λιγο μεγαλυτερο...

τα κοχύλια μην τα χρησιμοποιήσεις..δεν κανουν

επισης το manado δεν χρειάζεται στην παρουσα φάση..με απλό χαλαζιακό χαλίκι ψιλης κοκκομετρίας θα ησουν εντάξει..αν δεν το εχεις ανοιξει ακομα (οπως και το nitrivec) μπορεις να τα γυρίσεις πισω..και να πάρεις καμια τροφή ή φυτα

επίσης το NITRIVEC (Τα υγρα βακτηρια) ειναι αχρηστα....
Μπολι μπορείς να βρείς απο καποιον συνχομπίστα του φορουμ ,αφου το ζητησεις με αγγελία..δεν χρειάζεται να ξερεις καποιον προσωπικα

το biotopol ειναι αντιχλώριο..μελλοντικα μπορείς να αγοράσεις το seachem prime που ειναι πολυ οικονομικο και θα σε βγάλλει για πολλες αλλαγες νερου...

Σε γενικες γραμμες θα συμφωνισω με τις υποδειξεις του φιλου platy ετσι συνοπτικα οπως τα ειπε, με τη διαφορα οτι εχω αρχισει να πιστευω πως το ενεργο υποστρωμα σε τετοιες περιπτωσεις δεν ειναι εντελως αχρηστο αφου θα βοηθησει τα φυτα να παρουν γρηγοα τα πανω τους και αυτο θα βοηθησει τη σωστη αποτοξικοποιηση του ενυδρειου.
Φυσικα και δεν ειναι απολυτως απαραιτητο, απλα δε θα το θεωρουσα εντελως αχρηστο...
Πολυ χρησιμοτερο θα εβλεπα βεβαια ενα κομματι κερατοφυλλο (το σπας και σε πολλα κομματια να αναπτυσσονται ταυτοχρονα κι ειναι ακομα καλυτερα), pistia, riccia, και γενκα φυτα γρηγορης αναπτυξης
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-10-13, 20:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ,αν τα εχεις σε 20λιτρο και ειναι στρωμενο,ταιζε πολυ ελαφρα.
αν δεν ειναι στρωμενο,που μαλον δεν ειναι,ισχυει το ιδιο πραγμα.θελει στρωσιμο.αν τα αφησεις σε αστρωτο 20λιτρο για ενα μηνα,ειναι ακομη χειροτερα.
σε καθε περιπτωση,αν ειναι αστρωτο το ενυδρειο σου οσα λιτρα και αν ειναι,ταισμα μηδεν μεχρι να το μπολιασεις.

ποσα ψαρια εχεις τωρα μεσα στο 20λιτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-10-13, 20:28
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Ποιο φιλτρο θα βαλεις στο μεγαλο για να το στρωσεις γιατι απο τις φωτο δεν βλεπω να ειναι καποιο της προκοπης και να μπορεις να το μπολιασεις κιολας
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-10-13, 20:30
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

2*20 λιτρα ενα ψαρι σε καθε ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-10-13, 20:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το hailea που εχει,παιρνει υλικα μεσα ανετα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
2*20 λιτρα ενα ψαρι σε καθε ενυδρειο

οκ,αν δεν θες να τα ταλαιπωρησεις τα ψαρια(ταλαιπωρια σημαινει στρες,ασθανειες,θανατοι κλπ)

μπολιασε αμεσα το φιλτρο που εχεις(μιλαω για το hailea) στο 60αρι και βαλτα εκει μαζι με πολλα φυτα.οτιδηποτε αλλο,απλα θα τα ταλαιπωρησει.απο λιγο εως πολυ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 13-10-13 στις 20:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-10-13, 20:39
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

θα βαλω το hailea
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-10-13, 20:43
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Για μενα πιστευω πως το φιλτρο που εχει ειναι μια πολυ προχειρη λυση και αργα η γρηγορα θα χρειαστει αλλαγη οποτε προτεινω να αγορασει
http://www.petsupermarket.gr/3081/%C...%82-100lt.html
που εχει μεγαλη χωριτηκοτιτα υλικων και για το μπολι και για το siporax η οτι αλλο θελει να βαλει και να εχει ενα σωστο φιλτρο απο την αρχη
αν ενδειαφερεσαι σε μια 2 μερες θα μπολιασω και εγω το δικο μου το 3ο να κοψω απο σημερα μισο σφουγγαρι να σου φερω αυριο το μεσημερι αν εισαι κοντα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-10-13, 20:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
θα βαλω το hailea
,

μπολιασμενο

μην το ρισκαρεις,γιατι θα καουν απτην αμμωνια τα ψαρια.και ταισμα οπως σου ειπα,μηδεν μεχρι να μπολιασεις.αν θες να ταιζεις ελαφρα μεχρι να μπολιασεις(το συντομοτερο δυνατο) θα πρεπει να κανεις και αλλαγες νερου καθημερινες.

με νερο αποχλωριωμενο,και στην ιδια θερμοκρασια με αυτο του ενυδρειου.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-10-13, 20:52
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για αρχή το Manado δε θέλει τίποτα από πάνω του, μπαίνει έτσι. Καλό ξέπλυμα θέλει μόνο.

Επειδή ίσως να το έχασα κάπου και δεν είμαι σίγουρος πάμε και για τα δύο ενδεχόμενα:

α) Αν τα φίλτρα εκεί που τα έχεις είναι στρωμένα στήσε το 60άρι όπως το θες, βάλ' τα μετά μέσα και μετά μπόλιασε το φίλτρο σου από τα ήδη στρωμένα.

β) Αν δεν είναι στρωμένα ζήτα μπόλι και μετά κάνε τα ίδια, αλλά προσέχοντας τα ταΐσματά σου.

Οι απαντήσεις που έλαβες παραπάνω δεν είναι λανθασμένες, σου λέω απλά τι θα χρειαστείς άμεσα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-10-13, 21:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το βασικο πιστευω ειναι να στηθει το 60ρι και να πανε εκει τα ψαρακια γιατι στα 20λιτρα δεν ειναι και το οτι καλυτερο.
Το στησιμο μπορει να γινει και αεσα με αυτα που εχεις, και αυριο να βρεις μπολι και μερικα φυτα, οποτε το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλες αγγελια για αυτα τα δυο. (αν ο harmasn που προσφερθηκε για μπολι μενει κοντα σου συννενοειθειτε, κι αν εχει και κανα κομματι κερατοφυλο η αλλο φυτο γρηγορης αναπτυξης ας δωσει ενα κομματακι).
Τα υπολοιπα (ριζες, οξυνση νερου, φωτισμος, επιλογη ισως μεγαλυτερου θερμαντηρα και ισως και φιλτρου κτλ κτλ κτλ) γινονται και σε βαθος χρονου, αφου και στα 20ρια που ειναι τωρα ειναι σε πολυ χειροτερες συνθηκες.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-10-13, 21:03
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

δεν ειναι στρωμενα αλλα αφου μου εφεραν τα ψαρια δεν μπορουσα να τα ειχα σε δυο ποτηρια χωρις τιποτα μεχρι να φτιαξω το μεγαλο....ετσι αυτα μπορεσα προς το παρον να τους προσφερω αυτα εκανα...και παλευω για το καλυτερο....οσο για το μπολι εβαλα αγγελια και αν γνωριζετε εσεις καποιον μενω ιλιον...ευχαριστω εκ των προτερων για ολα οσα με μαθαινετε και για ολα οσα θα με διδαξετε...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
το βασικο πιστευω ειναι να στηθει το 60ρι και να πανε εκει τα ψαρακια γιατι στα 20λιτρα δεν ειναι και το οτι καλυτερο.
Το στησιμο μπορει να γινει και αεσα με αυτα που εχεις, και αυριο να βρεις μπολι και μερικα φυτα, οποτε το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλες αγγελια για αυτα τα δυο. (αν ο harmasn που προσφερθηκε για μπολι μενει κοντα σου συννενοειθειτε, κι αν εχει και κανα κομματι κερατοφυλο η αλλο φυτο γρηγορης αναπτυξης ας δωσει ενα κομματακι).
Τα υπολοιπα (ριζες, οξυνση νερου, φωτισμος, επιλογη ισως μεγαλυτερου θερμαντηρα και ισως και φιλτρου κτλ κτλ κτλ) γινονται και σε βαθος χρονου, αφου και στα 20ρια που ειναι τωρα ειναι σε πολυ χειροτερες συνθηκες.
σ΄αγαπω....εισαι ο πιο ελπιδοφορος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη afroditoula : 13-10-13 στις 21:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-10-13, 21:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, υπαρχουν καποιοι συγχομπυστες στην περιοχη σου, η αν δε βαριεσαι να διασχισεις λιγο τη Θηβων πιο κατω θα προσφερθουν πολλοι περισσοτεροι.
Δεν ειναι κακο ουτε ζητιανια αν δεις καποιον σε περιοχη που σε βολευει να του στειλεις πμ (το χα ακουσει απο συγχομπυστα που ψιλοντρεποταν να μου ζητησει μπολι, αλλα το μπολι ειναι αμεση αναγγη κι οποιος μπορει και δεν εχει τελευταια καποια ασθενεια απλα δινει)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-10-13, 21:15
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Καθε απογευμα 7 με 7.30 παω σε μια σχολη εκει κοντα στην περιοχη σου στο μετρο της ανθουπολης εαν εισαι εκει κοντα και βολευεσαι να ερθω νωριτερα να σου δωσω το μπολι και να σου πω 2 -3 πραγματα που να σε προβλιματιζουν με το χομπυ αν θες να σε βοηθεισω και στο στησιμο αλλα δυστηχως φυτα γρηγορης δεν εχω καθολου περιμενω απο τριτη να μου ερθουν και μενα απο συνχομπιστα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-10-13, 21:18
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

ειχε ζητησει η ξαδερφη μου μαυτο τον τροπο που λες...και η απαντηση του ηταν πως εκεινος δεν ζητησε ποτε τιποτα απο κανεναν και τα εκανε ολα μονος του ακομη παιδευτηκε στο να στρωσει το ενυδρειο του με αμμωνια για 1,5 μηνα και για πιο λογο να βοηθαγε εκεινος ;;;αυτα ηταν τα λογια του...απαντηση προς nick74
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-10-13, 21:20
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Ειμαι ο μονος που δεν καταλαβαινει γρι απο το ποστ;;;;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10685 seconds with 13 queries