Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-10-12, 22:46
Το avatar του χρήστη Αραβέλλα
Αραβέλλα Ο χρήστης Αραβέλλα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 11
Send a message via Skype™ to Αραβέλλα
Προεπιλογή Κουνουπόψαρα σε 60 λίτρα - εξωτερικός χώρος

Γειά σας, με λένε Αραβέλλα. Αναζητώντας μια οικολογική αντιμετώπιση των κουνουπιών στην αυλή μου, βρέθηκα με μια σκάφη (απ'τις γνωστές του πλυσίματος) με 5 κουνουπόψαρα (που πριν λίγες μέρες γέννησαν και δεν ξέρω πλέον πόσα είναι), 60 λίτρα νερό και 3-4 φυτά. Είμαι εντελώς αρχάρια και επειδή θα ήθελα να βελτιώσω το όλο σύστημα χρειάζομαι βοήθεια...
Η ...λιμνούλα μου (στην ¶νω πόλη Θεσσαλονίκης) είναι σε ημισκιερό μέρος και ανάμεσα σε μια μουριά και μια πορτοκαλιά. Δεν έχω φίλτρο, ο πυθμένας στρώθηκε μόνος του με τα φύλλα που έπεσαν από τη μουριά και μια πικροδάφνη. Η σκάφη είναι μπλέ ρουά.
Τα ψάρια τα έβαλα μαζί με 2-3 κλωνάρια ναϊάδα, 2 σαλιγκαράκια και λίγη πλυμμένη άμμο στις 13 Αυγούστου και 10 μέρες μετά πρόσθεσα 3 γλάστρες με υδρόβια (νυμφαία μεξικάνα, νυμφοειδές πελντάτα και το τρίτο μου διαφεύγει προς στιγμήν).
Τα σαλιγκάρια σχεδόν αμέσως έγιναν πολλά και τα κουνουπόψαρα γέννησαν πριν 2 εβδομάδες. Το νερό πλέον είναι πολύ σκούρο και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω με τα φυτά που δεν ξέρω αν χάλασαν και τι θα έπρεπε να έχω υπ' όψη μου γενικότερα. Αν κάποιος μπορεί να με καθοδηγήσει είμαι όλη ...μάτια!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-10-12, 14:54
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

60 λιτρα νερου δηλαδη χωραει αυτη η σκαφη που λες?
τι διαστασεις εχει και χωρανε μεσα ολα αυτα?
γλαστρες με φυτα,αμμος,φυλλα,ψαρια,σαλιγκαρια
μου κανει εντυπωση διοτι αυτες που εχω στο μυαλο μου,ειναι αρκετα ρηχες.
οταν πιασει καλοκαιρι,το νερο εκει θα βρασει.
αλλαγες στο νερο ,κανεις?
εχεις σκοπο να βαλεις φιλτρο?
η πικροδαφνη γνωριζω πως ειναι τοξικο φυτο,δεν ξερω βεβαια με τα ξερα φυλλα τι γινεται,αλλα καλο θα ηταν να απομακρυνεις την σκαφη απο κοντα της για να μην πεφτουν μεσα.
τα φυτα εαν χαλασαν,δεν το βλεπεις ?θελουν παντως καποιο σχετικο βαθος και δεν μπορω να καταλαβω ποσο εχεις .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-10-12, 15:18
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Αραβέλλα καλησπέρα, καταρχήν θα ήθελα να σου επισημάνω ότι τα κουνουπόψαρα δε μπορούν να αποτελέσουν τρόπο αντιμετώπισης των κουνουπιών της αυλής σου. Τα κουνουπόψαρα τρώνε τις λάβρες των κουνουπιών που γεννιούνται μέσα στο νερό όπου ζουν. Δηλαδή είναι χρήσιμα για να μη γίνει η λίμνη που τα φιλοξενεί, πηγή κουνουπιών αλλά δε μπορούν να καταπολεμήσουν κουνούπια που προέρχονται από άλλη πηγή.

Επίσης νομίζω πώς η λεκάνη πλυσίματος δεν είναι κατάλληλη για μακρόχρονη εξωτερική χρήση (με ψηλές και χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες) γιατί το πλαστικό από το οποίο είναι κατασκευασμένες θα καταστραφεί πολύ γρήγορα. Θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιήσεις κάποια πλαστική γλάστρα ή ζαρντινιέρα.

Σε μια τέτοια πλαστική γλάστρα 80-100 λίτρα, νομίζω πως μπορείς να στήσεις ένα μικρό σύστημα με πολλά υδρόβια και υδρόφιλα φυτά και μερικά κουνουπόψαρα. Από εξοπλισμό θα χρειαστείς το ελάχιστο ένα μικρό κυκλοφορητή. Θα πρέπει να φροντίσεις να βρίσκεται σε ένα σημείο της αυλής όσο το δυνατό προστατευμένο από τις καιρικές συνθήκες και χωρίς άμεση ηλιακή ακτινοβολία.

Καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-10-12, 15:31
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αραβέλλα καλησπέρα, καταρχήν θα ήθελα να σου επισημάνω ότι τα κουνουπόψαρα δε μπορούν να αποτελέσουν τρόπο αντιμετώπισης των κουνουπιών της αυλής σου. Τα κουνουπόψαρα τρώνε τις λάβρες των κουνουπιών που γεννιούνται μέσα στο νερό όπου ζουν. Δηλαδή είναι χρήσιμα για να μη γίνει η λίμνη που τα φιλοξενεί, πηγή κουνουπιών αλλά δε μπορούν να καταπολεμήσουν κουνούπια που προέρχονται από άλλη πηγή.
ναι,αλλα εαν τα κουνουπια της αυλης μας,γεννανε σε μερη που βρισκουν υγρασια και νερα,δεν καταπολεμουμε τουλαχιστον τον πληθυσμο τους,εφοσον οι λαβρες τρωγονται?
τα δικα μου παντως,εχω δει να τρωνε και κουνουπια,ολοκληρα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-10-12, 16:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εφοσον τα κουνουπια χρειαζονται νερο,οποιο ερθει θα προτιμησει να παει εκει.και θα φαγωθει.οποτε εμμεσα ειναι κιαυτος ενας τροπος καταπολεμησης υποθετω...
παντως επειδη κιεγω το κοιταω για γλαστρολιμνη καμια βδομαδα τωρα κ ψηνομαι θα σου ελεγα κιεγω να κοιταξεις εστω για μεγαληη γλαστρα η ζαρντινιερα.μια που κοιταζω εγω ειναι αυτη
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-10-12, 16:31
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

δεν εχει τρυπες αυτη?
εμενα παντως μου φαινεται πολυ μικρο αυτο το βαθος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-10-12, 16:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

120 λιτρα ειναι.θα τις κλεισω τις τρυπες.το βαθος ειναι καπως μικρο αλλα δεν πιστευω οτι ειναι απαγορευτικο...αν και δεν εχω καταληξει ακομα,στο ψαξιμο ειμαι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-10-12, 17:20
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
120 λιτρα ειναι.θα τις κλεισω τις τρυπες.το βαθος ειναι καπως μικρο αλλα δεν πιστευω οτι ειναι απαγορευτικο...αν και δεν εχω καταληξει ακομα,στο ψαξιμο ειμαι.
δεν ξερω,εγω φοβαμαι την στεγανοτητα εαν ειναι να κλεισω τρυπες,μην γινει ξαφνικα κανενα μπραφ και χαιρετισματα στις μπεκατσες μετα
αλλα και λιγη διαρροη να εχει,πρεπει να εισαι συνεχως απο πανω.
το βαθος παλι το φοβαμαι σε περιοδο μεγαλης ζεστης..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-10-12, 17:35
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι ειναι ενα θεμα.ιδανικα θα επαιρνα κατι τετοιο αλλα δυστηχως δεν υπαρχει χρονος για να το φτιαξω κατι τετοιο οπως θελω.ουτε χρημα υπαρχει αλλα τεσπα με καμια γλαστρα καπως θα τα εφερνα βολταδεν ξερω,προς το παρον ψηνομαι και ψαχνομαι.θα δειξει.
-------------------------
υπαρχει και η λυση του πλαστικου δοχειου απτο ικεα αλλα θα προτιμουσα να το αποφυγω αν γινεται.κοιταω κατι τιμες για γλαστρεςδεν πανε καλα μου φαινεται εχουν ξεφυγει κιαυτοι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 18-10-12 στις 17:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-10-12, 06:54
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

ναι,με τις τιμες στις γλαστρες το εχουν παραμπιπ γενικα
για δες και κατι τετοιο,απο 130-4000 λιτρα
http://www.agrisystem.gr/content.asp?product_id=224
εγω βρηκα ενα παραπλησιο,300 λιτρα(ευτυχως μου το χαρισαν)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-10-12, 10:39
Το avatar του χρήστη Αραβέλλα
Αραβέλλα Ο χρήστης Αραβέλλα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 11
Send a message via Skype™ to Αραβέλλα
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας! Δεν ξέρω τι να πρωτοαπαντήσω αλλά θα κάνω μια αρχή....
Σχετικά με τα κουνούπια... είναι κουνούπια τίγρης, στη γειτονιά δεν έχει άλλος πρόβλημα και οι πηγές ήταν όλες στην αυλή μου. Έχω πολλά φυτά εκτός παρτεριού σε γλάστρες κλπ. Πρώτα αντιμετώπισα τις άλλες πηγές, πιατάκια, βάζα με νερό, αλλαγές θέσεων (έβαλα βάσεις σε όλα) για να μην έχω λιμνάζοντα νερά. Μέχρι και τα πλαστικά παιχνίδια του παιδιού γιατί έμαθα ότι τα κουνούπια γεννάνε στα πλαστικά. Αυτή τη στιγμή το μοναδικό σημείο στάσιμου νερού είναι η λιμνούλα.
Επίσης φυτεύω σταδιακά εντομοαπωθητικά φυτά.
Τώρα σχετικά με τα κουνουπόψαρα τρώνε και ολόκληρα κουνούπια, τις λίγες μέρες που ήταν στη γυάλα τα παρακολουθούσα, ψιλοπηδάνε κι έξω.
Σχετικά με τη σκάφη....Η αυλή μου είναι στρωμένη με πέτρα και το σημείο που έχει χώμα και μπορώ να σκάψω είναι 1 μέτρο επί σχεδόν 9 μέτρα. Έχω όμως δέντρα με ισχυρές ρίζες και οποιαδήποτε παρέμβαση πρέπει να είναι μελετημένη και....υπερυψωμένη. Δεν κατάφερα να σκάψω περισσότερο από 0,20 μ χωρίς να κάνω ζημιά στις ρίζες. Αρχικά έψαξα για έτοιμες και κάποιες μικρές με γωνιακό σχήμα 100 λίτρων (ή κάτι τέτοιο) χωράνε. Έπρεπε όμως να σιγουρευτώ για την καταλληλότητα του σημείου γιατί πρέπει να θυσιάσω μεγάλα φυτά σε περίπτωση αλλαγής σημείου. Ήταν επείγον να βγουν τα ψάρια απ'τη γυάλα και τη σκάφη μου την χάρισαν. Είναι παλιού τύπου και το πλαστικό της είναι πολύ χοντρό.
Το βάθος είναι περίπου 0,30 πόντους και χωράει πολύ περισσότερο νερό αλλά δεν τη γέμισα παραπάνω γιατί οι βροχές εδώ μερικές φορές ξεχνάνε να σταματήσουν και δεν έχω κάνει υπερχείλιση λόγω του προσωρινού της υπόθεσης. Στη ζέστη δεν συνάντησα ιδιαίτερα προβλήματα γιατί αφαιρούσα κάποια ποσότητα και έβαζα αντίστοιχη φρέσκου νερού. Η άμμος είναι απειροελάχιστη περισσότερο τα πεσμένα φύλλα είναι στον πυθμένα. Η πικροδάφνη ξέρω ότι είναι τοξική (για τον άνθρωπο τουλάχιστον) γι' αυτό την ανέφερα, δεν ξέρω τι επιπτώσεις έχει σε λιμνούλα. Δυστυχώς έχω κι άλλη πικροδάφνη στην άλλη πιθανή θέση της λιμνούλας. Αν είναι πρόβλημα θα κάνω κάποια κάλυψη.
Η θέση της λιμνούλας είναι προστατευμένη με ψηλό τοίχο νότια και νοτιοδυτικά, και έχει πρωινό ήλιο αλλά ποτέ κάθετο.
Σχετικά με φίλτρο... θα ήθελα να το αποφύγω γιατί η κυκλοφορία θα αποτρέπει τα κουνούπια να γεννάνε στη λιμνούλα.
Σχετικά με τα φυτά.. Έχω ήδη ένα κήπο με αρκετά φυτά ώστε να ξεχωρίζω τα ...ζωντανά απ'τα πεθαμένα, αλλά η φύση έχει άπειρα μυστικά που δεν τα γνωρίζω και ιδιαίτερα στα υδρόβια δεν έχω την παραμικρή εμπειρία. Δεν ξέρω τις φάσεις των φυτών αυτών για να ξέρω αν χάνονται αυτό το διάστημα και θα ξαναβγούν την άνοιξη, όπως και τι θα έπρεπε να κάνω για την καλύτερη ανάπτυξή τους. Θα ήθελα να μην είναι σε γλάστρες αλλά δεν ξέρω αν πρέπει και πως.... Συγνώμη για την έκταση του κειμένου, ελπίζω να έδωσα τα απαραίτητα στοιχεία...σύντομα και κάποιες φωτογραφίες. Δεν βγαίνουν καλές λόγω θέσης. Επίσης άσχετο ...είμαι αρχάρια και στη χρήση του παρόντος φόρουμ και δεν ξέρω ακόμη να το χειριστώ επαρκώς.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-10-12, 11:03
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Καλημερα Αραβελα.
Καθε αρχη και δυσκολη .
Διαβασε εδω ,,http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54128
Ο Βασιλης αυτος που εκανε το υπομνημα ειναι ειδικός στης λυμνες .
Στηλε του και ενα ΠΜ θα σου πη καποια πραγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-10-12, 11:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αραβέλλα Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με φίλτρο... θα ήθελα να το αποφύγω γιατί η κυκλοφορία θα αποτρέπει τα κουνούπια να γεννάνε στη λιμνούλα.
τα κουνουπια γεννανε και μεγαλωνουνε στην επιφανεια μονο.το φιλτρο μπορεις να γυρισεις την εξοδο του ετσι ωστε να μην εχεις αναταραξη και ροη στην επιφανεια αλλα πιο βαθια.ειναι βασικο να υπαρχει φιλτρανση για τα ψαρια,αλλιως δεν κανεις τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-10-12, 22:40
Το avatar του χρήστη Αραβέλλα
Αραβέλλα Ο χρήστης Αραβέλλα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 11
Send a message via Skype™ to Αραβέλλα
Προεπιλογή

Οι διαστάσεις είναι 0,60Χ0,95 επάνω (κάτω στενεύει) βάθος 0,35 κενή και είναι ημιβυθισμένη στο χώμα.
Τα φυτά είναι σε γλάστρα 3: νυμφαία μεξικάνα, νυμφοειδές peldata, acorus gramineus, και ελεύθερα στο νερό ναϊάς και πάπυρος.
Για να είμαι πιό σαφής κάποια από τα ερωτήματά μου είναι:
1. Μπορεί να λειτουργήσει το όλο θέμα χωρίς φίλτρο; Αν όχι ένα μικρό συντριβανάκι ή ψευτορυάκι δίνει επαρκές οξυγόνο;
2. Πόσα κουνουπόψαρα μπορούν να επιβιώσουν σωστά σε τέτοιο χώρο;
3. Πόσα σαλιγκάρια;
4. Βάτραχοι με κουνουπόψαρα; Γίνεται; Αν ναι, ποιός βάτραχος;
5. Τα φυτά μπορούν να βγουν απ' τη γλάστρα; αν ναι πως;
6. Πνίγονται σαύρες στη λιμνούλα (2 μέχρι τώρα, μια μεγάλη και μια νεογέννητη) έβαλα ένα χοντρό κλαδί για να μπορούν να βγουν, είναι από λεβάντα κάνει ή όχι;
....και....ποιός ξέρει τι άλλο....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-10-12, 00:38
Το avatar του χρήστη Αραβέλλα
Αραβέλλα Ο χρήστης Αραβέλλα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 11
Send a message via Skype™ to Αραβέλλα
Προεπιλογή

...και οι φωτογραφίες...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  198.JPG
Εμφανίσεις:  659
Μέγεθος:  289,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  200.JPG
Εμφανίσεις:  750
Μέγεθος:  272,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  203.JPG
Εμφανίσεις:  636
Μέγεθος:  304,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-10-12, 11:47
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Εγώ θα έλεγα ότι ανησυχείς πολύ για τα συγκεκριμένα..
Αν και τροπικά ψάρια, εγκλιματίστηκαν τέλεια παντού στην Ευρώπη, κατέκτησαν και τις πιο μικρές υδάτινες περιοχές, απέδειξαν έτσι με το παραπάνω την ικανότητά τους να επιβιώνουν και στις πιο αντίξοες συνθήκες..
Φίλτρο δεν χρειάζεσαι, άσε το σύστημα της λιμνούλας σου να τρέξει με φυσικό τρόπο και μεσα σε λίγο καιρό θα διαπιστώσεις και μόνη σου μέσα από τη φυσική επιλογή, πόσα ψάρια χωράνε, πόσα σαλιγκάρια και πόσα βατράχια θα αυτοπροσκληθούν...
Εγώ έχω 5-6 μικρά δοχεία με υδρόβια φυτά στον κήπο μου και ζούνε και τέτοια ψάρια χρόνια τώρα μέσα..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-10-12, 19:22
Το avatar του χρήστη Αραβέλλα
Αραβέλλα Ο χρήστης Αραβέλλα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 11
Send a message via Skype™ to Αραβέλλα
Smile

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Μερικές φορές γίνομαι τελειομανής... Ξέρω ότι είναι ανθεκτικά ψάρια (φαίνεται εξάλλου) αλλά δεν θέλω να υποφέρουν. Που και που αφαιρώ λίγο νερό και προσθέτω λίγο φρέσκο, έχει νόημα ή άδικα το κάνω; Για τα βατράχια μου είπαν κι άλλοι ότι αυτοπροσκαλούνται αλλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει πουθενά βάτραχος στην ¶νω πόλη...από πόσο μακριά μπορούν να έρθουν;Τα φυτά μπορώ να τα βγάλω απ' τη γλάστρα;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-10-12, 19:28
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Αραβελα Καλησπερα,,αμα θελεις να δης αυτα τα ψαρακια πως επιβιώνουν δεν εχεις απο το να πας μια βολτα στο παρκο απεναντι απο την ΕΡΤ 3 στην Λεωφόρο
Στρατου .
Γινετε χαμος απο κουνουποψαρα στης λιμνούλες που εχει μεσα στο παρκο.
Αμα θελεις παρε και μια αποχη να πιασεις μερικα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-10-12, 20:12
Το avatar του χρήστη Αραβέλλα
Αραβέλλα Ο χρήστης Αραβέλλα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 11
Send a message via Skype™ to Αραβέλλα
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Καλή ιδέα θα πάω...αλλά δε θέλω άλλα ψάρια, αφού γεννάνε και τα καταφέρνουν. Παρατήρησα ότι τα νεαρά συχνάζουν ανάμεσα στα φυτά και τα μεγάλα είναι στην άλλη πλευρά που είναι -ας πούμε- βαθιά. Τα νούφαρα αυτά που έχω είναι φυλλοβόλα; (...και δεν έχω απόχη)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-10-12, 23:53
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Τα νούφαρα το χειμώνα χάνουν τα φύλλα τους, ναι..
Είδα ότι έχεις πολλά μοσχεύματα κύπερου (πάπυρου) τα οποία έχουν ριζώσει μια χαρά. Πρόσεξέ τα λίγο τα συγκεκριμένα γιατί μεγαλώνουν πολύ και οι ρίζες τους θα καλύψουν όλο τον χώρο και μετά δεν θα μπορείς να τα βγάλεις. Κράτα ένα-δυο και καλύτερα έχε τα μέσα σε πλαστικό δοχείο. Τα παραπανίσια μπορείς να τα βάλεις και μέσα στο σπίτι σαν καλλωπιστικό φυτό σε κανονιή γλάστρα με χώμα.
Ποιο φυτό λές Ναϊάδα;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-10-12, 21:45
Το avatar του χρήστη Αραβέλλα
Αραβέλλα Ο χρήστης Αραβέλλα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 11
Send a message via Skype™ to Αραβέλλα
Προεπιλογή

Ο πάπυρος μου αρέσει γενικότερα, είχα σε γλάστρα και χάλασε σε μια μετακόμιση. Αυτά τα πήρα από ένα φίλο (έπιασαν αμέσως) και είχα σκοπό να κάνω αυτό που μου προτείνεις. Η Ναϊάδα είναι όλη μέσα στο νερό, γι' αυτό θα ανεβάσω ένα σκίτσο με την πλήρη ονομασία. Τό άλλο πίσω όμως θα ήθελα να το βγάλω απ'τη γλάστρα και δεν ξέρω αν μπορεί να σταθεί ή να χωριστεί.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-10-12, 22:22
Το avatar του χρήστη Αραβέλλα
Αραβέλλα Ο χρήστης Αραβέλλα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 11
Send a message via Skype™ to Αραβέλλα
Προεπιλογή

Η Ναϊάς
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  najgua2.jpg
Εμφανίσεις:  411
Μέγεθος:  37,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-11-12, 23:14
Το avatar του χρήστη Αραβέλλα
Αραβέλλα Ο χρήστης Αραβέλλα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 11
Send a message via Skype™ to Αραβέλλα
Προεπιλογή Συμβουλές για κουνουπόψαρα το χειμώνα!

Τελικά υπάρχει κάποιος που να μπορεί με βοηθήσει επί του θέματος; Ετοιμάζω ένα πλαστικό σπιτάκι που θα "καπελώσει" τη λιμνούλα αλλά οι απορίες μου παραμένουν...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-11-12, 01:37
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

στην θεση σου θα χρησιμοποιουσα ενα μεγαλυτερο δοχειο με βαθος 50 ποντους

1.Μπορεί να λειτουργήσει το όλο θέμα χωρίς φίλτρο; Αν όχι ένα μικρό συντριβανάκι ή ψευτορυάκι δίνει επαρκές οξυγόνο;

Ναι μπορει οπως δουλευει και τωρα. Τα φυτα μπορουν να αντικαταστησουν το φιλτρο.

Αν δινει επαρκες οξυγονο εξαρταται απο πολλους παραγοντες... Μια μικρη αντλια που θα τραβαει νερο απο το πιο βαθυ σημειο και θα το επιτρεφει μορφη καταραχτη θα δημιουργησει οξυγονωση και κυκλοφορια. Επισης μια αντλια αερα.


2. Πόσα κουνουπόψαρα μπορούν να επιβιώσουν σωστά σε τέτοιο χώρο;
όσα επιβιωνουν τωρα

3. Πόσα σαλιγκάρια;
απο 1 ως απειρα, αναλογα με την διαθεσιμη τροφη δεν θα ανησυχουσα τοσο...

4. Βάτραχοι με κουνουπόψαρα; Γίνεται; Αν ναι, ποιός βάτραχος;
Χλωμο το κοβω, οπως και τα παπακια , επιβαρυνουν τρομερα το νερο και τρωνε ψαρια...

5. Τα φυτά μπορούν να βγουν απ' τη γλάστρα; αν ναι πως;
φυσικα...

6. Πνίγονται σαύρες στη λιμνούλα (2 μέχρι τώρα, μια μεγάλη και μια νεογέννητη) έβαλα ένα χοντρό κλαδί για να μπορούν να βγουν, είναι από λεβάντα κάνει ή όχι;
....και....ποιός ξέρει τι άλλο..

αν η λιμνη γινει υπερυψωμένη θα γλυτωσουν πολλες σαυρες.....
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-11-12, 09:22
Το avatar του χρήστη Αραβέλλα
Αραβέλλα Ο χρήστης Αραβέλλα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 11
Send a message via Skype™ to Αραβέλλα
Προεπιλογή

Καταρχήν σ' ευχαριστώ για την υπομονή σου (ήταν λίγο ...εκτενές το ποστ). Η λεκάνη αυτή είναι προσωρινή, την άνοιξη θα βάλω μια έτοιμη γωνιακή.Χωράει ακριβώς και θα είναι αναγκαστικά υπερυψωμένη. Είχα τα ψάρια σε γυάλα και δεν προλάβαινα να ετοιμάσω το χώρο. Το θέμα είναι τι κάνω μέχρι την άνοιξη. Πρέπει να κάνω κάποιες μετρήσεις; Για το κρύο έκανα ένα πλαστικό σπιτάκι και την καπέλωσα όλη τη λιμνούλα, αλλά δεν ξέρω αν είναι εντάξει. Με το νερό κάνω ότι νά 'ναι...βγάζω λίγο και προσθέτω νέο αλλά δεν ξέρω τι είδους ρουτίνα να εφαρμόσω.
Τα παπάκια είναι ψεύτικα, απλά είναι καλοφτιαγμένα. Τα έβαλε ο γιός μου ο οποίος θέλει και τα βατράχια γιατί τους έχει αδυναμία.
Οι σαύρες δεν ξέρουν κολύμπι; και η τωρινή κατασκευή υπερυψωμένη είναι αλλά αυτές πέφτουν από τον τοίχο.Όταν έσκαβα βρήκα αυγά σαύρας, ίσως είχαν μια διαδρομή που τη χάλασα.
Επίσης να βάζω τροφή στα ψάρια το χειμώνα; και κάθε πότε; μέχρι τώρα τα τάιζα σπάνια γιατί είχε πολλά έντομα.
Δε θα σταματήσω τις ερωτήσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-11-12, 14:14
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Το σπιτακι πανω απο την λιμνη θα βοηθησει μονο στην περιπτωση χιονοπτωσης και βροχης και ισως αποτρεψει καποια εντομα…

Αν απομακρυνεις το δοχειο απο τον τοιχο θα ειναι καλυτερα με τις σαυρες (κυνηγανε και αυτες εντομα που πανε στο νερο ...)

Τα ψαρια του κρυου νερου γενικα τον χειμωνα ριχνουν το μεταβολισμο τους και θελουν λιγο η και καθολου τροφή αναλογα την θερμοκασια. Δοκιμασε λιγο και αν δεις οτι δεν την καταναλωνουν μην βαζεις! Αν τρωνε ταισε λιγο.

Επίσης τα φυτα το χειμωνα δεν αναπτύσονται και δεν τραβανε θρεπτικες ουσιες, δηλαδη δεν προσφερουν πολλα στο νερο, αντιθετως χανουν ριζικο συστημα και φυλα (και ισως επιβαρυνουν το νερο λογο μεγαλης αποσυνθεσης....)

Οι αλλαγες νερου δεν κανουν κακο, να χρησιμοποιεις όμως αντιχλώριο

Μετρησεις θα μπορουσες να κανεις με υγρα τεστς για αμμωνια (NH3/4) και με βαση τα αποτελεσματα θα ρυθμισεις την τροφη και τις αλλαγες νερου.

Το πιο σημαντικό είναι να βρεις πληροφορίες για τα ψαράκια που έχεις και ανάλογα να κινηθείς…

Διαβασε στο GAB
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-12-12, 00:13
Το avatar του χρήστη Αραβέλλα
Αραβέλλα Ο χρήστης Αραβέλλα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 11
Send a message via Skype™ to Αραβέλλα
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές θα κάνω μετρήσεις πρώτα. Το δοχείο δεν μεταφέρεται είναι μεγάλη σκάφη και είναι και μέσα στο χώμα. Σχετικά με τις σαύρες το ερώτημα είναι αν ξέρουν κολύμπι
Μετά τις μετρήσεις θα επανέλθω!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-12-12, 02:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αραβέλλα Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με τις σαύρες το ερώτημα είναι αν ξέρουν κολύμπι
ξερουν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
60λίτρα, κουνουπόψαρα, υδρόβια φυτά


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κουνουπόψαρα το χειμώνα.. japetus Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 15 01-02-12 14:58
Εξωτερικός Θερμοστάτης tsiko Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 04-03-08 11:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14052 seconds with 16 queries