Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-10-10, 13:21
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή Υβρίδιο ή Lab.caeruleus orange Ruarwe?

Αυτό το ψάρι με βάση αυτά που διαβάζεις τι θεωρείς ότι είναι;



Vago, εννοείς εμένα? Αν ναι, ένα αρσενικο Labidochromiς που έφαγε ξύλο σε μια συμπλοκή...άρα ένα από τα ίδια...:D:D:D

Oχι δεν έλεγα εσένα. :p

Αλλά δεν περιμένω να μου πει κανείς τι είναι. Δεν μπορούμε να ξέρουμε. Προσωπικά επειδή το έχω στα ενυδρεία μου, ξέρω ότι δεν είναι καθαρό (pure) lab και αυτό μου φτάνει. Και για να συνδιάσω το post με το θέμα του africano, μοιάζει αρκετά με το δικό του, αλλά δεν είναι το ίδιο. Απλά θέλω να τονίσω πόσα πολλά παίζουν με τις αφρικάνες κυρίως Μalawi. Δεν είναι μόνο τα υβρίδια είναι και οι επιλεκτικές. Αυτό το ψάρι, αλλά και τα άλλα 10 μεγάλα που έχω (ίδια με αυτό) κάτι τέτοιο πιστεύω ότι τους έχει γίνει. Δεν νομίζω ότι είναι διασταύρωση, αλλά δεν είναι και η original μορφή που τα ψάρια είναι κατακίτρινα. Δεν θα βγάλουμε άκρη ποτέ.

Τέλοσπάντων, δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι. Είναι αυτά που έβαλα αγγελία. Δεν είναι σίγουρα original lab, αν και κρατούσα μια ελπίδα ότι μπορεί τελικά να είναι. Υπέθεσα ότι έβγαλαν αυτό το χρώμα λόγω stress (?). Αλλά τελικά δεν... Παρατήρησα επίσης ότι το συγκεκριμένο, να το πω... orange lab, παίζει πολύ περισσότερο στα pet σαν χρώμα από ότι το κίτρινο. ;)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vag0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Oχι δεν έλεγα εσένα. :p

Αλλά δεν περιμένω να μου πει κανείς τι είναι. Δεν μπορούμε να ξέρουμε. Προσωπικά επειδή το έχω στα ενυδρεία μου, ξέρω ότι δεν είναι καθαρό (pure) lab και αυτό μου φτάνει. Και για να συνδιάσω το post με το θέμα του africano, μοιάζει αρκετά με το δικό του, αλλά δεν είναι το ίδιο. Απλά θέλω να τονίσω πόσα πολλά παίζουν με τις αφρικάνες κυρίως Μalawi. Δεν είναι μόνο τα υβρίδια είναι και οι επιλεκτικές. Αυτό το ψάρι, αλλά και τα άλλα 10 μεγάλα που έχω (ίδια με αυτό) κάτι τέτοιο πιστεύω ότι τους έχει γίνει. Δεν νομίζω ότι είναι διασταύρωση, αλλά δεν είναι και η original μορφή που τα ψάρια είναι κατακίτρινα. Δεν θα βγάλουμε άκρη ποτέ.

Τέλοσπάντων, δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι. Είναι αυτά που έβαλα αγγελία. Δεν είναι σίγουρα original lab, αν και κρατούσα μια ελπίδα ότι μπορεί τελικά να είναι. Και να υπέθεσα ότι έβγαλαν αυτό το χρώμα λόγω stress (?). Αλλά τελικά δεν... Παρατήρησα επίσης ότι το συγκεκριμένο, να το πω... orange lab, παίζει πολύ περισσότερο στα pet σαν χρώμα από ότι το κίτρινο. ;)
Vago, άρα λες να σταματήσουμε το χόμπυ? Προβλέπω πάντως και εγώ πολύ θολό το μελλοντικό "τοπίο της Μαλάουι"....
Πάντως, μην ξεχνάς ότι και τα labidochromis caeruleus έχουν διαφορές από περιοχή σε περιοχή στην λίμνη αυτή...οπότε παρατηρούνται διαφορές...ακόμα και στο χρώμα. Είναι βασικά αυτό που ανάφερα προ λίγων ημερών περί άμεσης χρήσης της ουράς "form" όπως το συναντούμε και στο υπόλοιπο ζωικό βασίλειο. Ψάξε γι' αυτό: Labidochromis caeruleus orange Ruarwe.

Δείτε και το επίσης πολύ εκπληκτικό αν και τούρκικο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Vago, άρα λες να σταματήσουμε το χόμπυ? Προβλέπω πάντως και εγώ πολύ θολό το μελλοντικό "τοπίο της Μαλάουι"....
Όχι αλλά θελει προσοχή, για όσους ενδιαφέρονται να έχουν original μορφές. Μερικοί δεν έχουν καν σωστά scapes για τις κιχλίδες πιστεύεις ότι θα τους νοιάξει αν το ψάρι θα έχει λίγο παραπάνω πορτοκαλί ή όχι; :confused:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vag0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι αλλά θελει προσοχή, για όσους ενδιαφέρονται να έχουν original μορφές. Μερικοί δεν έχουν καν σωστά scapes για τις κιχλίδες πιστεύεις ότι θα τους νοιάξει αν το ψάρι θα έχει λίγο παραπάνω πορτοκαλί ή όχι; :confused:
Βάνγο, πρόσθεσα κάτι πιο πάνω που σε ενδιαφέρει...;)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Vago, άρα λες να σταματήσουμε το χόμπυ? Προβλέπω πάντως και εγώ πολύ θολό το μελλοντικό "τοπίο της Μαλάουι"....
Πάντως, μην ξεχνάς ότι και τα labidochromis caeruleus έχουν διαφορές από περιοχή σε περιοχή στην λίμνη αυτή...οπότε παρατηρούνται διαφορές...ακόμα και στο χρώμα. Είναι βασικά αυτό που ανάφερα προ λίγων ημερών περί άμεσης χρήσης της ουράς "form" όπως το συναντούμε και στο υπόλοιπο ζωικό βασίλειο. Ψάξε γι' αυτό: Labidochromis caeruleus orange Ruarwe.

Δείτε και το επίσης πολύ εκπληκτικό αν και τούρκικο.
Βασίλη μοιάζει πολύ! Ίσως να είναι κι αυτό. Τα ψάρια που έχω είναι μεγάλα σε ηλικία. Ίσως να είχε γίνει τότε κάποια εισαγωγή τέτοια. Είχα διαβάσει πιο παλιά για αυτό το ψάρι, αλλά ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό, ότι μπορεί να το έχω. Θα βγάλω κι αλλες φωτογραφίες, να δούμε μήπως είναι όντως αυτό.

Thanks! +-3+-3+-3+-3

Εγω να κανω μια κουτη ερωτηση? πως εχει ονομα Labidochromis caeruleus orange Ruarwe. με τοπογραφικη διασταση ενα υβριδιο?

Αρα εχει κατηγοριοποιηθει ως ειδος ??? σωστα καταλαβαινω? του vagou λογο του μαυρου ευκολα μπορε να πει κανεις οτι ειναι Labidochromis και πιθανα και να ειναι !!!!

τα δικα μου δεν εχουν καποιο χαρακτηριστικο απο labido ουτε μαυρο στα πτερυγια ουτε το κιτρινο το ελεκτρικ που συνηθως εχουν...
................................... γι αυτο και ανοιξα το post...

Ειναι οντως περιεργη φαση και πιθανα υβριδιο.. γι αυτο και τα απομακρυνα...ενας θεος ξερει..... αλλωστε μην ξεχναμε οτι ολα τα ειδη και ιδιαιτερα τα ψαρια ...εξελισονται και αναλογα το περιβαλον διαφοροποιουνται....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από africano Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω να κανω μια κουτη ερωτηση? πως εχει ονομα Labidochromis caeruleus orange Ruarwe. με τοπογραφικη διασταση ενα υβριδιο?

Αρα εχει κατηγοριοποιηθει ως ειδος ??? σωστα καταλαβαινω? του vagou λογο του μαυρου ευκολα μπορε να πει κανεις οτι ειναι Labidochromis και πιθανα και να ειναι !!!!

τα δικα μου δεν εχουν καποιο χαρακτηριστικο απο labido ουτε μαυρο στα πτερυγια ουτε το κιτρινο το ελεκτρικ που συνηθως εχουν...
................................... γι αυτο και ανοιξα το post...

Ειναι οντως περιεργη φαση και πιθανα υβριδιο.. γι αυτο και τα απομακρυνα...ενας θεος ξερει..... αλλωστε μην ξεχναμε οτι ολα τα ειδη και ιδιαιτερα τα ψαρια ...εξελισονται και αναλογα το περιβαλον διαφοροποιουνται....
Aν έχω καταλάβει σωστά, το συγκεκριμένο είναι από άλλη περιοχή της λίμνης. Δες το Link που έδωσε ο in the pond να δεις πόσα caeruleus χωρίζει.
:)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από africano Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω να κανω μια κουτη ερωτηση? πως εχει ονομα Labidochromis caeruleus orange Ruarwe. με τοπογραφικη διασταση ενα υβριδιο?

Αρα εχει κατηγοριοποιηθει ως ειδος ??? σωστα καταλαβαινω? του vagou λογο του μαυρου ευκολα μπορε να πει κανεις οτι ειναι Labidochromis και πιθανα και να ειναι !!!!
Όχι, δεν είναι υβρίδιο με κανέναν τρόπο. Είναι βασικά εξέλιξη του συγκεκριμένου Labidochromis caeruleus σε μια διαφορετική τοποθεσία με το πέρας χιλιάδων χρόνων. Το περιβάλλον, ο τρόπος δράσης του, ίσως η διαφορετικές διατροφικές συνήθειες μετέτρεψαν ένα sp yellow σε οrange ruarwe! Αυτό βέβαια δεν μπορεί να συμβεί σε μικρό χρονικό διάστημα, κάποιων δεκαετιών, έτσι?

Το DNA από είδος σε είδος έχει κάποιες βασικές διαφορές. Το DNA όμως μεταξύ των ατόμων του ίδιου είδους έχει κάποιες μικρότερες δευτερογενής διαφορές, όπως π.χ. οι άνθρωποι που υπάρχουν και μαύροι, και λευκοί, και ξανθοί και μαυρομάλλιδες.

¶ρα, αν πάρουμε σαν δεδομένο ότι υπάρχουν 5 "forms" ελληνιστή "μορφές" του Labidochromis caeruleus, τότε το DNA μπορεί να βρει ότι όντως πρόκειται για το ίδιο είδος, με τη διαφορά ότι προκύπτουν κάποιες "δευτερογενής" διαφορές που δεν μας επιτρέπουν να τα αναγνωρίσουμε σαν 5 διαφορετικά είδη. Παραμένουμε προς το παρόν με την τοποθεσία που ίσως αργότερα δωθεί και η ουρά Labidochromis caeruleus form (something)!

Είναι ιδιαίτερα περίπλοκο το θέμα αυτό που συγχίζει και θα συγχίζει. Ακόμα και μεταξύ σοβαρών επιστημόνων και ερευνητών υπάρχουν σοβαρές και αντίθετες τοποθετήσεις σε σημείο ακόμα και των τσακωμών...ξέρω τι σας λέω...!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από africano Εμφάνιση μηνυμάτων
τα δικα μου δεν εχουν καποιο χαρακτηριστικο απο labido ουτε μαυρο στα πτερυγια ουτε το κιτρινο το ελεκτρικ που συνηθως εχουν...................................... γι αυτο και ανοιξα το post...
Ειναι οντως περιεργη φαση και πιθανα υβριδιο.. γι αυτο και τα απομακρυνα...ενας θεος ξερει..... αλλωστε μην ξεχναμε οτι ολα τα ειδη και ιδιαιτερα τα ψαρια ...εξελισονται και αναλογα το περιβαλον διαφοροποιουνται....
Φίλε μου, προσωπικά θα έκανα το ίδιο με εσένα. Είναι αμφιβόλου είδους και κατά 90% πρόκειται για υβρίδιο ή προϊόν επιλεκτικής αναπαραγωγής στην μοντέρνα φρασεολογία.;)

Α! Εδώ να πω ότι μια διασταύρωση μεταξύ Labidochromis caeruleus ενός form με ένα άλλο Labidochromis caeruleus ενός άλλου form δεν θεωρείται υβρίδιο. Είναι ακριβώς η ίδια περίπτωση με το cyprinus carpio, cyprinus carpio mirror και cyprinus carpio leather.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vag0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη μοιάζει πολύ! Ίσως να είναι κι αυτό. Τα ψάρια που έχω είναι μεγάλα σε ηλικία. Ίσως να είχε γίνει τότε κάποια εισαγωγή τέτοια. Είχα διαβάσει πιο παλιά για αυτό το ψάρι, αλλά ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό, ότι μπορεί να το έχω. Θα βγάλω κι αλλες φωτογραφίες, να δούμε μήπως είναι όντως αυτό.
Αν είναι όντως αυτά και το διασταυρώσουμε, τότε στα χέρια σου έχεις ένα θυσαυρό Βάνγο. Μην τα μπερδέψεις για την ώρα με τα s.p. Yellow, έτσι?

Τελικα Vago απο υποτιθεμενο υβριδιο εγινε θυσαυρος !!!! αντε τυχερουλη !!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από africano Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα Vago απο υποτιθεμενο υβριδιο εγινε θυσαυρος !!!! αντε τυχερουλη !!!!
Δεν είναι ακομα σίγουρο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι όντως αυτά και το διασταυρώσουμε, τότε στα χέρια σου έχεις ένα θυσαυρό Βάνγο. Μην τα μπερδέψεις για την ώρα με τα s.p. Yellow, έτσι?
Αν δεν τα είχα τάξει σε συγχομπίστες εννοείται ότι θα τα κρατούσα. Ξέρω ότι το ψάρι είναι αρκετά σπάνιο. Αλλά βιάστηκα να βάλω την αγγελία... Τι να κάνω τώρα; :p

οι συγχομπιστες μπορουν να καταλαβουν...ή εστω θα επρεπε....πριν δε γνωριζες...τωρα εμαθες...δεν ειναι μεμπτο να θελεις να τα κρατησεις.
αν οντως προκειται για τη μορφη που ειπωθηκε...τοτε δωσε βαση στην αναπαραγωγη τους...και απο εκει μπορουν να παρουν και αυτοι που τους εταξες...και αλλοι που θα εκτιμησουν τη συγκεκριμενη μορφη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
οι συγχομπιστες μπορουν να καταλαβουν...ή εστω θα επρεπε....πριν δε γνωριζες...τωρα εμαθες...δεν ειναι μεμπτο να θελεις να τα κρατησεις.
Αύριο θα ποστάρω πολλές φωτογραφίες, να καταλήξουμε κάπου.

Παράκληση.
Αν γίνεται ας χωριστεί το θέμα από του φίλου africano και στο νέο θέμα να μπει τίτλος, "lab. caeruleus "orange" Ruarwe ή υβρίδιο;" ή όποιος άλλος τίτλος θεωρηθεί κατάλληλος.
:)


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vag0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Αύριο θα ποστάρω πολλές φωτογραφίες, να καταλήξουμε κάπου.

Παράκληση.
Αν γίνεται ας χωριστεί το θέμα από του φίλου africano και στο νέο θέμα να μπει τίτλος, "lab. caeruleus "orange" Ruarwe ή υβρίδιο;" ή όποιος άλλος τίτλος θεωρηθεί κατάλληλος.
:)
Καλημέρα παιδιά.
Μια τέτοιου είδους αναγνώριση δεν είναι εύκολη υπόθεση, ακόμα και για πολύ μπασμένους ερευνητές. Πρέπει πρώτα-πρώτα να ξεκινήσουμε με την ερώτηση: πού τα βρήκες? Πότε? και από ποιό κατάστημα? Ίσως αυτά βοηθήσουν και βρούμε την πηγή του προμηθευτή, παραγωγού. Στείλε πάντως φωτογραφίες πιο καθαρές αν μπορείς και δώσε δικαίωμα να μπορούν όσοι γνωρίζουν φίλους, πηγές που μπορούν να τις προωθήσουν για καλύτερα αποτελέσματα.

Κατά τα άλλα, αν όντως πρόκειται γι' αυτό το είδος, ίσως να μην μπορέσουμε ξανά να τα δούμε ζωντανα γιατί πρόκειται για πολύ σπάνια ποικιλία του είδους. ¶κουσε τον Πάνο, μην τα δώσεις και αφιέρωσε τους ένα χώρο μόνο γι΄αυτά.;)
Εύχομαι να έχεις ένα χαρεμάκι...

Πάντως τέτοια πράγματα, αν και σπάνια συμβαίνουν.

Αρχίζω στήσιμο...
Τα λέμε σε κάνα 3ωρο.

Ας χωριστεί το θέμα, έχουμε φύγει τελείως off...
:)

Μεχρι και εγω εχω αγωνια...με τετοιες διαστασης που εχει παρει το θεμα...και βαγγελη πραγματικα μακαρι να εχεις το σπανιο ειδος, να μας δώσεις ;)
...και πραγματικα καταλαβαίνω...μην ανησυχείς! :)

Vago ακομα περιμενουμε τις φωτο να δουμε τα ψαρακια... αντε...

Ελπίζω να βοηθάει. :)

BORKED

Τα ψάρια ενημερώθηκα ότι αγοράστηκαν από το κατάστημα Ωκεανός πριν από 2 χρόνια.

All yours. :smt066

Vago με ολο το θαρρος, στα 17-22 δευτερολεπτα ζουμαρεις σε ενα ψαρακι που νομιζω οτι δεν εχει μαυρο στα πτερυγια του... σωστα ειδα? γιατι αν ειδα καλα θα συζηταμε ολη μερα !!!;);););)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από africano Εμφάνιση μηνυμάτων
Vago με ολο το θαρρος, στα 17-22 δευτερολεπτα ζουμαρεις σε ενα ψαρακι που νομιζω οτι δεν εχει μαυρο στα πτερυγια του... σωστα ειδα? γιατι αν ειδα καλα θα συζηταμε ολη μερα !!!;);););)
Έτσι φαίνεται στο βίντεο. Όλα έχουν έστω και από λίγο. Δεν υπάρχει αμφιβολία αν είναι Lab ή όχι πάντως.
:)

Παρακολουθώ το όλο θέμα εδώ και καιρό… είδα και το video… και να πω ότι θεωρώ πως τα ψάρια πρέπει να τα κρατήσει ο Vagos τουλάχιστον ώσπου να του δώσουν κάποιες γέννες. Εάν τα μικρά παρουσιάσουν τα ίδια φαινοτυπικά χαρακτηριστικά με αυτά που είδα στο video τότε ο φίλος μας έχει πράγματι κάτι ιδιαίτερο στο ενυδρείο του.

Να ρωτήσω εάν έχουν προκύψει στο παρελθόν γέννες από τα ψάρια αυτά και με τι τροφές ταϊζόντουσαν.

Για να βοηθήσω… ευχαρίστως θα δεχόμουνα να μεγαλώσω μικρά από γέννα των ψαριών του Vago :D



Εδώ πάντως αναφέρεται ότι ο Konings φαίνεται να λέει δεν γνωρίζει να έχει πιαστεί ψάρι με αυτό τον χρωματισμό στην συγκεκριμένη περιοχή της λίμνης (όπου ενδημεί μια ομάδα με λευκό χρωματισμό)και ότι αυτά που βλέπει σε φωτογραφίες Γάλλων είναι τα γνωστά sp."yellow"
http://forums.eastcoastcichlids.org/...ead.php?t=4206
Εδώ και οι φωτο των Γάλλων (που χρησιμοποιεί και ο τούρκος)
http://www.malawi-dream.info/Labidoc...nge_Ruarwe.htm

Είναι 3-4 που είμαι σίγουρος ότι δεν ειναι και θα δωθούν. Τα άλλα θα τα κρατήσω, σε ένα 80Χ40. Δεν υπάρχει μεγαλύτερο ούτε και χώρος για μεγαλύτερο δυστυχώς...
:)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ πάντως αναφέρεται ότι ο Konings φαίνεται να λέει δεν γνωρίζει να έχει πιαστεί ψάρι με αυτό τον χρωματισμό στην συγκεκριμένη περιοχή της λίμνης (όπου ενδημεί μια ομάδα με λευκό χρωματισμό)και ότι αυτά που βλέπει σε φωτογραφίες Γάλλων είναι τα γνωστά sp."yellow"
http://forums.eastcoastcichlids.org/...ead.php?t=4206
Εδώ και οι φωτο των Γάλλων (που χρησιμοποιεί και ο τούρκος)
http://www.malawi-dream.info/Labidoc...nge_Ruarwe.htm
Καλημέρα Κλεόβουλε,
Συμφωνώ μαζί σου, αλλά δεν μπορούμε να αποκλείσουμε κιόλας το ενδεχόμενο να υπάρχουν όντως poppulations του συγκεκριμένου είδους που έχουν πιο ανοικτόχρωμους ή πιο σκουρόχρωμους χρωματισμούς. Δεν σημαίνει βέβαια ότι πρόκειται για κάποιου είδους υβρίδια κ.λ.π.

Προσωπικά, θα έλεγα στο Βάνκο να κρατήσει τα πιο καθαρά από το κοπαδάκι που έχει και να ξεκινήσει ελεγχόμενη αναπαραγωγή για να δούμε που θα καταλίξουμε.

Πάντως παιδιά, τα caeruleus δεν είναι τα μόνα ψάρια που μπορεί να βρεθούν διαφορές στους χρωματισμούς τους, όταν μάλιστα βρίσκονται σκόρπια διάφορες ομάδες σε έναν μεγάλο βιότοπο, όποιος και να είναι αυτός. Το ότι δε οι ερευντές δεν τα αναγνωρίζουν σαν ξεχωριστά είδη, το έχω αναφέρει πιο πάνω.

Θεωρώ ότι το bottom line είναι ότι ο Konings αναφέρει ότι δεν γνωρίζει να υπάρχει τέτοιος χρωματισμός στην εν λόγω περιοχή. Μπορεί να είναι απο κάποια άλλη περιοχή (λάθος των breeders) ή μπορεί να πιάστηκαν σε μία περιοχή κοντά στην αναφερόμενη και γι'αυτό τον λόγο να ονομάστηκαν έτσι (μη-γνώση/λάθος αυτών που τα έπιασαν).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ ότι το bottom line είναι ότι ο Konings αναφέρει ότι δεν γνωρίζει να υπάρχει τέτοιος χρωματισμός στην εν λόγω περιοχή. Μπορεί να είναι απο κάποια άλλη περιοχή (λάθος των breeders) ή μπορεί να πιάστηκαν σε μία περιοχή κοντά στην αναφερόμενη και γι'αυτό τον λόγο να ονομάστηκαν έτσι (μη-γνώση/λάθος αυτών που τα έπιασαν).
Σε ορισμένες περιπτώσεις, κάποιοι που θέλουν να επωφεληθούν από την ανακάλυψη τέτοιων απομονωμένων μορφών ή και ειδών, αποκρύβουν εντελώς τον ακριβή χώρο όπου τα παγίδεψαν, έτσι για να διασφαλίσουν λίγο παραπάνω την σπανιότητα του είδους/μορφής και να επωφεληθούν τις υψηλότερες τιμές! Αυτό βέβαια δεν γίνεται μόνο στην περίπτωση των ψαριών, αλλά και όπου αλλού μπορείτε να φανταστείτε και όπου υπάρχουν συμφέροντα. Λένε π.χ. περιοχή τάδε που μπορεί να εκτείνεται για κάποιες εκατοντάδες τετραγωνικά χιλιόμετρα. Κάποια poppulations δε μπορούν να βρεθούν παρά μόνο σε συγκεκριμένη περιοχή μερικών χιλιομέτρων ή και λιγότερο.;)

Οπότε ας μην βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα, γιατί η λίμνη αυτή είναι τεραστίων διαστάσεων που θα τύχει πολύ μεγαλύτερης μελέτης στο άμεσο μέλλον....εκπλήξεις και ανατροπές θα δούμε πολλές!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ ότι το bottom line είναι ότι ο Konings αναφέρει ότι δεν γνωρίζει να υπάρχει τέτοιος χρωματισμός στην εν λόγω περιοχή. Μπορεί να είναι απο κάποια άλλη περιοχή (λάθος των breeders) ή μπορεί να πιάστηκαν σε μία περιοχή κοντά στην αναφερόμενη και γι'αυτό τον λόγο να ονομάστηκαν έτσι (μη-γνώση/λάθος αυτών που τα έπιασαν).
Χωρίς να βιαστούμε να βγάλουμε συμπεράσματα,
(αφού κι ο Βαγγέλης έχει τη δυνατότητα να τα αναπαράγει και θα δούμε τους απογόνους)....
μπορεί να είναι και προϊόντα επιλεκτικής αναπαραγωγής που κάποιος(έμπορος ή εκτροφέας) τα ονομάτισε "orange Ruarwe".
Δες τε και τα Ν.leleupi "orange" (γερμανικής εκτροφής).

Προσωπικά συμφωνώ απολύτως και με τους 2 σας.

Πάντως με μια ματιά που έριξα στο γούγλη, δεν βλέπω να υπάρχει σαφής γνώμη απο τους χομπύστες του εξωτερικού.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 30-10-10 στις 19:27 Αιτία: διαχωρισμός θεμάτων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-10-10, 19:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Τα μετέφερα εδώ, αλλά τα έκανα λίγο σούπα
που θα πάει θα μάθω τα "συντονιστικά" κόλπα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-10, 09:20
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Κομπλέ είναι σιγά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-10, 14:35
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Λεω και εγω τι κατεβατο καθησε κι εγραψε.....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-10-10, 14:51
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Maikl... μόνο που το σκέφτομαι ... μια εβδομάδα θα έγραφε το παλικάρι.... ......

όλα καλά Κλεόβουλε, βγαίνει άκρη
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-10-10, 18:11
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-01-11, 04:00
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Απλα εκανες merge posts!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Labidochromis caeruleus rottbea Malawi 9 08-01-09 09:59
Tiger Barb Orange??? Iann_is Γλυκό νερό - Γενικά 2 18-12-07 16:32
Champsochromis caeruleus newfish Malawi 0 23-12-02 18:45
L. caeruleus newfish Malawi 0 23-12-02 18:22
Labidochromis caeruleus sexes newfish Malawi 0 23-12-02 18:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10998 seconds with 15 queries