Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-16, 01:55
VelzeGR Ο χρήστης VelzeGR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2016
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Αρχάριος με 150 Λίτρα θέλει κοινωνικό...

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από αρκετά χρόνια από την τελευταία απόπειρα, είπα να ξαναδοκιμάσω, αλλά αυτή τη φορά είπα να το κάνω αργά, μεθοδικά και με όσο το δυνατόν καλύτερη προετοιμασία.

Το ενυδρείο έχει καθαρό όγκο νερού 140 λίτρα. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο ακόμα (φίλτρα κτλ). Πρώτα θέλω να έχω σαφή εικόνα για το τι ψάρια θα μπουν και μετά να βρω τα υπόλοιπα.

Αυτό που θέλω να φτιάξω είναι ένα ενυδρείο με 2-3 μικρά είδη ψαριών που ζουν σε ομάδες (10 ατόμων η κάθε ομάδα εκτός από κάποιες εξαιρέσεις), φυτεμένο με 2-3 είδη φυτών με μικρές απαιτήσεις φροντίδας, με φυσικά διακοσμητικά (πέτρες και ξύλα) και αν σηκώνει κάποιες γαρίδες red cherry. Το νερό του ενυδρείου θα είναι βρύσης συν το χημικό για την από-χλωρίωση. Τιμές νερού δεν γνωρίζω να σας πω καθώς δεν έχω προμηθευτεί υγρά test, εκτός και αν θεωρείτε πως είναι απολύτως απαραίτητο από τώρα.

Ψάρια που έχω ξεχωρίσει είναι:

Guppy
Cardinal Tetra
Neon Tetra
Bloodfin Tetra
White cloud mountain minnow
Cherry barb
Swordtail
Beckford Pencilfish
Gardneri Killifish
Platy (αυτά νομίζω πως πρέπει να είναι ζευγάρι αν δεν κάνω λάθος)
Cory catfish (αυτά είναι σε ομάδες 3-4 αν δεν κάνω λάθος)

Θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή των καταλληλότερων συγκατοίκων έτσι ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο αρμονική η συμβίωση τους. Από τα παραπάνω ψαράκια ξεχωρίζω λίγο το Swordtail (αλλά δεν είμαι και κολλημένος εκεί). Θα ήθελα τις προτάσεις σας για το ποια 3 είδη (αν θεωρείτε ότι τα σηκώνει ένα ενυδρείο με αυτά τα λίτρα ) αλλιώς 2 είδη και αν γίνεται να μπουν αργότερα και γαρίδες σε αυτό το συνδυασμό και πόσες.

Για τα φυτά και το στήσιμο θα επανέλθω μετά το κλείσιμο του κεφαλαίου ψάρια.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας εκ τον προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-16, 03:38
Το avatar του χρήστη mathiu
mathiu Ο χρήστης mathiu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2016
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

καλημερα απο εμενα και καλογεμιστο το ενυδρειο σου , τα τεστ ειναι σημαντικα καθως θα σε βοηθησουν και για την επιλογη της ψαροσυνθεσης, ποσο μαλλον για τα τετρα που ξεχωρισες που θελουν μαλακο νερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-16, 05:52
Το avatar του χρήστη planetgeo7
planetgeo7 Ο χρήστης planetgeo7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Πρέπει να διαλέξεις τη ψάρια θα Βάλης .Μετά να διαβάσεις της ανάγκες τους για επιβίωση, το βιότοπο και αν είσαι διατεθειμένος να τους το προσφέρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-16, 07:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλως ήρθες
Θα πρέπει να προσέξεις τα είδη ψαριών που θα βάλεις για να έχουν τις ίδιες παραμέτρους νερού.
Απο αυτά που έδειξες κάποια θέλουν μαλακο και όξινο νερό, άλλα θέλουν νερό βρύσης , κάποια υβριδίζουν μεταξύ τους και άλλα θέλουν κρύο νερό ή τουλάχιστον όχι τόσο ζεστό όσο τα υπόλοιπα.
Επίσης θα σου πω πως αν βάλεις κοπαδόψαρα , θα είναι καλύτερα να είναι ένα είδος και μεγάλο κοπάδι , παρά πολλά είδη από λίγα, οι συμπεριφορές που βγάζει το μεγάλο κοπάδι δεν έχει καμία σχέση με μια μικρή ομάδα ψαριών του ίδιου είδους.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-09-16, 08:50
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!
Οπως στα ειπε ο Τακης.
Για νερο βρυσης θα βαλεις ψαρια σκληρου νερου...
Τεστ θελεις ναι ,υγρα για να δουμε που βρισκεσαι και τι ποιοτητα εχει το νερο της βρυσης.

Επισης δεν μας ειπες διαστασεις ,που ειναι σημαντικο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VelzeGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψάρια που έχω ξεχωρίσει είναι:

Guppy σκληρο νερο
Cardinal Tetra μαλακο
Neon Tetra μαλακο
Bloodfin Tetra μαλακο
White cloud mountain minnow σκληρο (αλλα κρυο νερο)
Cherry barb (μπαινει και σε βρυσης ,αν δεν ειναι πολυ σκληρο)
Swordtail σκληρο
Beckford Pencilfish μαλακο
Gardneri Killifish μαλακο
Platy (αυτά νομίζω πως πρέπει να είναι ζευγάρι αν δεν κάνω λάθος) σκληρο , οχι , πρεπει να ειναι σε χαρεμι (1 αρσ./3 θηλ.) οπως ολα τα ζωοτοκα , δεν μπορεις να τα βαλεις με ξιφοφορους.
Cory catfish (αυτά είναι σε ομάδες 3-4 αν δεν κάνω λάθος)
Μαλακο , οχι αυτα σε ομαδες 8+
.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-12-16, 23:02
VelzeGR Ο χρήστης VelzeGR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2016
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι σε όλους. Καταρχάς να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο σας. Γράφω μετά από τόσο καιρώ γιατί από τη μία κάποια προσωπικά προβλήματα αλλά και η ανακάλυψη του άθλιου νερού βρύσης, (που δυστυχώς έπινα κιόλας) με ανάγκασαν μέχρι σήμερα να μην έχω ψάρια άλλα μόνο φυτά.

Αυτό που ανακάλυψα όσο αφορά το νερό βρύσης είναι πως τα νιτρικά που περιέχει είναι 30. Το ξαναγράφω για να μην πιστέψετε πως είναι τυπογραφικό, νιτρικά 30. Πλέον και μετά από πολύ ψάξιμο τον τελευταίο μήνα, έχω στο σπίτι μου ΑΟ για να πίνω καθαρό νερό! Επίσης έχω προμηθευτεί ρητίνη για τα νιτρικά την οποία τεστάρω να δω τι μπορεί να κάνει (τα πάει υπέροχα!). Το νερό της βρύσης κανονικά πέρα από τα νιτρικά έχει ph 8. Όμως χάρις τα ποστ του Τακη και του Delta που διάβασα έχω τύρφη με την οποία το ph το πάω βόλτα. Το έχω φτάσει μέχρι 6.4.

Πρακτικά με συνδυασμό όλων των παραπάνω μπορώ να έχω το νερό που θέλω. Βέβαια έχω πάρει απόφαση πως θα γίνεται προετοιμασία του νερού και είναι σε πλήρη αντίθεση με ότι είχα πει στο πρώτο post.

Οπότε για άλλη μια φορά προστρέχω για την βοήθεια σας και την γνώμη σας.
Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 110*40*40. Καθαρός όγκος νερού περί τα 140 λίτρα.

Υπάρχουν λίγα φυτά Hygrophila difformis (ντοματιά), Echinodorus bleheri (amazon sword), hydrocotyle leucocephala (λευκοκεφάλα), Microsorum pteropus (Java fern), Vesicularia dubyana (Java Moss) και Lilaeopsis Brasiliensis. Προς το παρόν έχω 2-3 ρίζες από το καθένα αλλά σιγά σιγά μαζεύω και άλλες και θα προστεθούν και άλλα φυτά.

Ο βυθός είναι στρωμένος με μαύρο χαλαζιακό χαλίκι. Έχω 3 μικρά ξύλα αφού τα περιποιήθηκα. Μία πέτρα λάβας, μερικές σιδερόπετρες και κάποια κεραμικά διακοσμητικά (ιδιοκατασκευές - λόγω επαγγέλματος).

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας όσο αφορά την επιλογή ή/και προμήθεια των ψαριών. Θα ήθελα να βάλω 1 με 2 είδη. Κατά προτίμηση κοπαδόψαρα μικρά με έντονα χρώματα φυσικά όπως πχ τα cardinal tetra. Δεν βγάζω από την συζήτηση τα ζωοτόκα γιατί και αυτά έχουν το ενδιαφέρον τους. Θέλω επίσης αργότερα να προσθέσω γαρίδες red cherry οπότε σίγουρα πρέπει να ληφθεί και αυτό υπόψιν.

Περιμένω λοιπόν τις προτάσεις σας με 1-2 είδη για μια ωραία ψαροσύνθεση που να εμπίπτει στα παρακάτω:

1. Συνολικά να μπορούν να μπουν 15 με 20 ψαράκια στα λίτρα μου
2. το ph που μπορώ να τους προσφέρω με ευκολία είναι 6,5 με 7,5 (όποια τιμή χρειάζονται, όχι να είναι αυτό το εύρος τους)
3. Να μπορούν να συγκατοικήσουν με red cherry
4. Να έχουν σχετικά έντονα χρώματα.
5. Όχι ψάρια βυθού...

Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας για το μακρύ post και την βοήθεια σας.
Φιλικά, Απόστολος

ΥΓ Αν κάποιος φίλος/η χαρίζει ή πουλάει κάποια ψαράκια που εμπίπτουν στα παραπάνω ας μου το αναφέρει!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-12-16, 16:59
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Αδερφε εχω μια ερωτηση.

Πως ακριβως ριχνεις το pH απο 8 στο 6.4;

Δηλαδη ποση τυρφη βαζεις σε ποσα λιτρα ενυδρειου;

Οσον αφορα τα ψαρια, εγω ειμαι υπερ των τετρα, ειδικα στα λιτρα σου θα βρεις πανεμορφα ψαρακια. Θα προτεινα 2-3 κοπαδια των 15 ψαριων (βια 20)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος 620 λίτρα Giannis1987 Δίσκοι 11 21-01-16 04:09
136 λίτρα κοινωνικό paul22 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 9 11-08-14 21:01
Αρχάριος με 100*46*73(250 λίτρα) prokogri Αρχάριοι γλυκού νερού 5 18-10-09 08:42
Αρχάριος με 120 λτ κοινωνικό ζητά γνώμες bessy Αρχάριοι γλυκού νερού 7 17-12-07 11:12
120 λίτρα κοινωνικό violinist Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 13 06-04-07 14:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04883 seconds with 13 queries