Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-12-09, 23:24
Το avatar του χρήστη @@nikos@@
@@nikos@@ Ο χρήστης @@nikos@@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 220
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην @@nikos@@
Προεπιλογή Νανο για γαριδες με φυτα!20 λιτρα :)

Καλησπερα!!
Χθες αγορασα ενα ενυδρειο 20 λιτρα της Dennerle με φωτισμο και φιλτρο!
Εχω καποιες αποριες σχετικα με το τι υποστρωμα θα βαλω?

Βρηκα ενα υποστρωμα το οποιο θελει απο πανω αμμο διοτι επιπλεει!Ας πουμε οτι το βαζω στο ενυδρειο ετσι οπως πρεπει απο κατω το υποστρωμα και απο πανω η αμμο,οταν θα παω να φυτεψω και θα ανακατευτει το χωμα (λιγακι) δεν θα βγει μερικο απο το υποστρωμα που επιπλεει στην απιφανεια;;
Εχετε να μου προτεινεται καποιο υποστρωμα που να μην επιπλεει και να μην θελει αμμο απο πανω;;
Τα υλικα που ειχε μεσα το φιλτρο να τα αλλαξω;;
Το ενυδρειο παει για γαριδες,και για να μην το στρωνω μπορω να το μπολιασω απο τα αλλο μου ενυδρειο;;;Το θεμα ειναι οτι στο παλιο ενυδρειο εχω περασει δυο ασθενιες... (fungus & ick)
Εχω ξαναφτιαξει αν ενυδρειο 80 λιτρα το οποιο ειναι σε τελεια κατασταση!(βλεπε φωτο avantar)
Επεισης εχω βρει το χωμα που εχω βαλει στο αλλο ενυδρειο αλλα διστυχως το βρισκω μονο σε 9 κιλα και δεν θελω τοσο πολυ...


Εκ των πρωτερων
ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-12-09, 23:33
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

πως ονομαζεται το υποστρωμα που χρησιμοποιεις ?στο αλλο ενυδρειο...κανε μια αναζητηση στο googleι για υποστρωματα...θα βρεις τιμες και και ποιοτητες αναλογα με αυτο που ψαχνεις...φιλικα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-12-09, 00:38
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Αν δεν μας πείς τι φυτά θες να βάλεις ,δεν μπορούμε να σου πούμε για υποστρωμα (γιατι μπορεί να μην είναι και απαραίτητο),αν χρειάζεται καλά θα είναι να πάρεις κάποιο που να μην επιπλεει γιατι με το φύτευε ,ξεφύτευε θα το μαζεύεις συνέχεια,αρκετά καλο και σχετικά φτηνό είναι της Tetra και απο πάνω κανα 3 πόντους λεπτόκοκο χαλικάκι.
Για το μπόλιασμα απο το παλιο φίλτρο πες μας πριν πόσο καιρο έκανες θεραπεία, γιατι αν την έκανες με το φίλτρο απο το οποίο θέλεις να μπολιάσεις να είναι μεσα στο ενυδρείο πιθανόν να έχεις σκοτώσει την βιολογια και το φίλτρο να μην είναι στρωμένο,αν όχι τότε μπορείς να μπολιάσεις.
Απότι λένε κάποιοι πιο ειδικοί απο εμένα στις γαρίδες καλά είναι να περάσει κάποιο διάστημα προτού βάλεις γαρίδες μέσα ωστε να στρώσει και όβυθός.Προσωπικά έστησα ενα 80άρι με νέο βυθό νερο απο αλλαγη ενυδρείου 60% και 40%φρέσκο και στρωμενο φίλτρο με μπόλι και έριξα μέσα cherry και απο κομμάτια ,τωρα πρέπει να είναι καμμιά 300αριά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-09, 02:02
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Απότι λένε κάποιοι πιο ειδικοί απο εμένα στις γαρίδες καλά είναι να περάσει κάποιο διάστημα προτού βάλεις γαρίδες μέσα ωστε να στρώσει και όβυθός.Προσωπικά έστησα ενα 80άρι με νέο βυθό νερο απο αλλαγη ενυδρείου 60% και 40%φρέσκο και στρωμενο φίλτρο με μπόλι και έριξα μέσα cherry και απο κομμάτια ,τωρα πρέπει να είναι καμμιά 300αριά.
Σταυρο ,εσυ εχεις μεγαλη εμπειρια. Φαντασου ομως στα χερια ενος αρχαριου, που βαζει- βγαζει φυτα, αλλαζει διακοσμηση, τα χερια ολο μεσα στο ενυδρειο...αν ανακατευτει εστω και ελαχιστα ο αστρωτος βυθος,θα βγει αμμωνια στη στηλη νερου με ασχημες συνεπειες για τις γαριδες. Γι αυτο λεμε για ασφαλεια, να εχει στρωσει καλα ο βυθος.
@@nikos@@ καλυτερα να περιμενεις λιγακι μεχρι να βαλεις γαριδες. Καλυτερα να μην βαλεις χωμα που λες ως υποστρωμα. Σκετο σκουροχρωμο χαλικακι και εισαι τζετ.Ολα τα φυτα πανε μια χρα και σε σκετο χαλικι.
Οι ασθενειες των ψαριων δεν επιρεαζουν τις γαριδες οποτε αφοβα βαλε μπολι απο το 80αρι σου εφοσον εχεις στρωμενο φιλτρο και δεν επιρρεαστηκε η βιολογια απο την θεραπεια.
Εχε επισης υπ οψιν σου οτι τα 20 λιτρα ειναι στην πραγματικοτητα 15 καθαρα (ισως και λιγοτερα) και δυσκολα θα κρατησεις μακροπροθεσμα γαριδες εκει μεσα.
Δεν θελω να σε απογοητεευσω αλλα αν εχεις την δυνατοτητα, πηγαινε σε κατι πιο μεγαλο σε λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-09, 20:51
Το avatar του χρήστη @@nikos@@
@@nikos@@ Ο χρήστης @@nikos@@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 220
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην @@nikos@@
Προεπιλογή

Θα ηθελα να βαλω διαφορα φυτα ακομα και δυσκολα και δεν θελω να περιοριστω σε ορισμενα,θελω να εχω την δυνατοτητα οτι μου αρεσει να περνω!Εχω αφησει στο αλλα ενυδρειο να μεγαλωσουν τα φυτα και θα κλαδεψω απο εκει!Για τις γαριδες που θελω να βαλω δεν θα βαλω πανω απο 5-6 σε αριθμο,ποια ειδη απο τις γαριδες ειναι αυτα που δεν αναπαραγονται ευκολα?
Οσο για το υποστρωμα ειναι το ADA AQUA SOIL MALAYA 9LT που εχω στο αλλο ενυδρειο αλλα ψαχνω να βρω την τριλιτρη συσκευασια...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-09, 20:55
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

για τις γαριδες κοιταξε στο αντοιστιχο υπομνημα που υπαρχει στα ασπονδυλα γλυκου νερου...αλλες θελουν υφαλμυρο για να τα γονιμοποιησουν και αλλα τετοια...δωσε ομως βαση στις απαιτησεις...δεν ειναι ολες το ιδιο αντοχης (στην αμμωνια πχ)
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-12-09, 20:59
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
...δεν ειναι ολες το ιδιο αντοχης (στην αμμωνια πχ)
Καμια δεν ανεχεται αμμωνια!! Σε τετοιες περιπτωσεις ... την βρισκεις αναποδα την επομενη μερα!!
Φιλε Νικο (χρονια πολλα κιολας ) ειναι λιγα λιτρα .. πρεπει να προσεχεις πολυ ... το προβλημα με τις γαριδες ειναι οτι θελουν σταθερες συνθηκες στο νερο! Ακομα και μια διαφορα θερμοκρασιας μπορει να αποβει μοιραια! Σε μικρα ενυδρεια οι μεταβολλες στη συσταση του νερου αλλα και στη θερμοκρασια ειναι πολυ ευκολες!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-12-09, 21:02
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

χρονια πολλα νικο και οτι επιθυμεις...georgarask αυτο για την αμμωνια ειναι απλα παραδειγμα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-12-09, 21:07
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο για την αμμωνια ειναι απλα παραδειγμα
Απλα σε διορθωνω ... ολες οι γαριδες δεν ανεχονται ... αμμωνια! Ειναι καλο να εισαι σιγουρος για το τι γραφεις ... στο εχω ξαναπει!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-12-09, 23:28
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εξηγησα ηδη οτι ηταν απλα ενα παραδειγμα ....δεν το εκανα για να υποδειξω κατι..ουτος η αλλως θα το διαβασει στο υπομνημα...μην πυροβολειται τον πιανιστα....και εγω εχω χασει γαριδες οντας αρχαριος απο αμμωνια , αλλα δεν ηθελα να γραψω ολοκληρη ιστορια στο θεμα...θα προσπαθησω να περιορισω τις απαντησεις αν ειναι ετσι..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-12-09, 00:40
Το avatar του χρήστη @@nikos@@
@@nikos@@ Ο χρήστης @@nikos@@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 220
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην @@nikos@@
Προεπιλογή

Με το στρωσημο που εχω κανει στο αλλο ενυδρειο ειναι μια χαρα η αμμωνια δεν εχει ανεβει πανω απο 0 με τιποτα ακομα και καμια φορα που κανω δυο εβδομαδες να αλλαξω το νερο!!
Στις γαριδες πως θα κανω αλλαγη νερου χωρις να αλλαξουν οι τιμες του νερου?
(γινεται με 5 γαριδες να ανεβει η αμμωνια στο ενυδρειο??Αφου ειναι πολυ μικρες τι αλλαγες νερου να χρειαζονται??)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-12-09, 01:19
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από @@nikos@@ Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το στρωσημο που εχω κανει στο αλλο ενυδρειο ειναι μια χαρα η αμμωνια δεν εχει ανεβει πανω απο 0 με τιποτα ακομα και καμια φορα που κανω δυο εβδομαδες να αλλαξω το νερο!! Σε στρωμενο ενυδρειο αυτο ειναι και το ζητουμενο ( 0 αμμωνια) . Οι αλλαγες νερου βοηθουν να μειωσουμε τα ΝΟ3 και οχι την αμμωνια.
Στις γαριδες πως θα κανω αλλαγη νερου χωρις να αλλαξουν οι τιμες του νερου? Χρησιμοποιωντας νερο δικτυου στην ιδια θερμοκρασια και με αντιχλωριο, και κανοντας συχνοτερες αλλα μικροτερες αλλαγες νερου
(γινεται με 5 γαριδες να ανεβει η αμμωνια στο ενυδρειο??Αφου ειναι πολυ μικρες τι αλλαγες νερου να χρειαζονται??)Δεν μιλαμε για αμμωνια απο τα αποβλητα των γαριδων μονο. Μιλαμε για αμμωνια που δημιουργειται σε φρεσκο-στημενα ενυδρεια μεσα στο υποστρωμα λογω υποξικου περιβαλλοντος και υλης που αποσυντιθεται. Το υποστρωμα αργει περισσοτερο απο το φιλτρο να στρωσει, γι αυτο λεμε για ασφαλεια τα ασπονδυλα και τα ψαρια βυθου να μπαινουν μετα απο 1-2 μηνες αφου στρωσει το φιλτρο.
Διαβασε και αυτο που σου ειπαν http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28279
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-12-09, 11:44
Το avatar του χρήστη @@nikos@@
@@nikos@@ Ο χρήστης @@nikos@@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 220
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην @@nikos@@
Προεπιλογή

Δηλαδη δεν χρειαστω CO2??
Το ειδος που θα βαλω θα ειναι η amano η red cherry!Υποστρωμα εχω φαει τον κοσμο και δεν βρηκα τιποτα εκτος απο το water inn και λενε οτι θα φερουν το AQUA SOIL AMAZONIA σε τριλιτρη συσκευασια το Φευρουαριο + το στρωσημο δυο μηνες θα ερθει ο Απριλης.....
Ερωτηση:
Θα ηταν λογικο να παω στον υπευθηνο στο water inn και να του πληρωσω προκαταβολικα το υποστρωμα το AMAZONIA για να φερει ενα στην επομενη παραλαβη???

-------------------------
Ααα και κατι αλλο που βρηκα εδω στις φωτογραφιες που βαζει ενα πλεγμα μου εδωσε μια καλη ιδεα!!!!
Μπορω να παρω το υποστρωμα που επιπλεει και απ πανω να βαλω ενα πλεγμα ωστε να μην μπορει να βγει στην επιφανεια την ωρα που θα φυτευω!Γινεται η παλι προβλημα θα εχω?

Ξερω σας εχω ζαλισει με τις ερωτησεις
Ευχαριστω που απαντατε κιολας με τοσες ερωτησεις
θα τα ειχα παρατησει αν με ρωταγε καποιος!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη @@nikos@@ : 07-12-09 στις 11:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
54 λιτρα φυτεμενο για γαριδες!!!! thanasis76 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 33 23-10-08 17:56
ancistrus νανο υπαρχει? naupaktos84 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 9 07-01-08 18:17
Γαριδες και φυτα!!! nik0s7 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 06-12-07 20:43
απαντηση στο μανο και οχι μονο... chrisstam Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 19-01-05 11:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05813 seconds with 13 queries