Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-02-10, 22:26   #1
Αρχάριος σε απόγνωση!!! sos!!
 
Το avatar του χρήστη vatzalas
vatzalas
Junior Member
Εγγραφή: 06-02-2010
Περιοχή: Νήσος Νάξος
Μηνύματα: 18

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
vatzalas Ο χρήστης vatzalas δεν είναι συνδεδεμένος 22-02-10, 22:26
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα και από μενα. Είμαι καινούργιος στο χόμπυ. Μου έκαναν το ενυδρείο δώρο. Μοy αρέσει πολύ και τώρα άρχισα να ασχολούμαι!!! Πρίν αρχίσω το διάβασμα τα έκανα μαντάρα!!!! Eστρωσα το ενυδρειο μετα απο 2 μηνες αλλα έχω ακόμα προβληματα!!! Έχω ενυδρείο 90 λιτρα και έβαλα πάρα πολλά ψάρια χωρίσ να ξέρω, δεν λεω τι έχω μέσα γιατί θα φάω τρελό δούλεμα και κράξιμο, θα τολμησω να πω οτι ειναι 18 ψαρια διαφορετικών ειδών. Έχω καφέ άλγη μάλλον, γεμίζει ο πάτος και η γυάλα καθαρίζω και σε 2 βδομάδες τα ιδια!!! και δεν φευγει με τίποτα τι κάνω>???? help please!!!! Γενικά είναι όλα λαθος στο ενυδρειο μου και έχω μπερδευτεί πολύ!!! Έχω πλαστικό γκαζον και χοντρο χαλίκι και πλαστικά φυτά και μια μεγαλη πέτρα!!!Τα νιτρικα οι νιτριτες και η αμμωνια ειναι πλεον σε καλά επιπεδα και σε λίγο θα είναι ακόμα καλύτερα!!! Πειτε μου παρακαλώ τα βηματα που πρεπει να ακολουθήσω για να κάνω κατι σώστο και καλο!!!

Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!!!!
Εμφανίσεις: 9269
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-02-10, 22:30
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δε θα σε κραξει κανεις φιλε μου! Ολοι ετσι αρχισαμε!
Απο οτι καταλαβαινεις ... θα πρεπει να αφαιρεσεις πολλα ψαρια το συντομοτερο δυνατον! Θα πρεπει να γραψεις τι ψαρια εχεις ωστε να σου προτεινουν πιθανες ψαροσυνθεσεις
Η αμμωνια πρεπει να ειναι 0 οπως και τα ΝΟ2 ... αλλιως υπαρχει προβλημα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-02-10, 22:34
thesom21 Ο χρήστης thesom21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2010
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 7
Lightbulb SOS...solution

Φιλαρακι, απο οτι ειδα εισαι και πατριωτακι απο τη Ναξο...

Λοιπον μου θυμιζεις τον εαυτο μου οταν αρχισα να ασχολουμαι με το χομπυ. Σε 60 λιτρα ειχα 4 αγγελοψαρα, 2 ραμιρεζι, 5 γατοψαρα, 2 γλυφτες κι ενα μαχαιροψαρο!!!!!!!:smt 120


ΒΗΜΑ 1ον. Αποφασισε πως θες να κανεις το ενυδρειο σου. Με 90 λιτρα εχεις αρκετες επιλογες. Πχ. Βιοτοπικο, κοινωνικο, αφρικανικο κτλ Κι αναλογα αλλαζεις το υποστρωμα σου

ΒΗΜΑ 2ον Αφου αποφασισεις πως το θες, δωσε τα ψαρια που δεν ταιριαζουν. Λιγα και καλα.

ΒΗΜΑ 3ον Πεταξε οτι πλαστικουρα εχεις.

ΒΗΜΑ 4ον Επειδη εισαι αρχαριος, διαλεξε ευκολα φυτα που δεν χρειαζονται extra υποστρωμα πχ ανουμπια.


Παρε οτι ιδεα θες απο το Site για διαφορα ενυδρεια και αποφασισε πιο σου ταιριαζει.

Καλη επιτυχια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-10, 22:51
Το avatar του χρήστη vatzalas
vatzalas Ο χρήστης vatzalas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2010
Περιοχή: Νήσος Νάξος
Μηνύματα: 18
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vatzalas Send a message via Skype™ to vatzalas
Προεπιλογή

Τα Νο2 δεν ειναι αλλα καταλαβα γιατι και ελπιζω να τα μηδενισω!!!! τα σφουγγαρια και τα μακαρονια δεν ειναι πλυμμιρισμενα μεσα στο νερο. το ενυδρειο ειναι φθηνο και το φιλτρο ειναι ενσωματωμενο πανω απο τυ γυαλα. ετσι εκανα μια πατεντα και παραμενει λιγο νερο και αμεσωσ τα μακαρονια μαυρισαν και επεσαν οι τιμεσ στο τεστ!!! τα καφε αυτα στιγματα τι ειναι??? Κρατα την αναπνοη σου και ακου τα ψαρια που εχω μεσα αλλα δειξε μου κατανοηση οτι εβλεπα αγοραζα χωρισ να εχω γνωση. 1 silver shark, 1 pangasius, 2 silver dollars, 3 skalaria, 2 neon, 2 tetra rainbow, 2 γλυφτες, 1 μονομαχο, 1 congo tetra,2 σαλιγκάρια, 1 κλοουν, 1 γατοψαρο ροζ!!! τι κανουμε????
-------------------------
Ευχαριστω πατριδα!!! Ασε τα εχω κανει χαλια!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vatzalas : 22-02-10 στις 22:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-10, 23:20
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vatzalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Νο2 δεν ειναι αλλα καταλαβα γιατι και ελπιζω να τα μηδενισω!!!! τα σφουγγαρια και τα μακαρονια δεν ειναι πλυμμιρισμενα μεσα στο νερο. το ενυδρειο ειναι φθηνο και το φιλτρο ειναι ενσωματωμενο πανω απο τυ γυαλα. ετσι εκανα μια πατεντα και παραμενει λιγο νερο και αμεσωσ τα μακαρονια μαυρισαν και επεσαν οι τιμεσ στο τεστ!!! τα καφε αυτα στιγματα τι ειναι??? Κρατα την αναπνοη σου και ακου τα ψαρια που εχω μεσα αλλα δειξε μου κατανοηση οτι εβλεπα αγοραζα χωρισ να εχω γνωση. 1 silver shark, 1 pangasius, 2 silver dollars, 3 skalaria, 2 neon, 2 tetra rainbow, 2 γλυφτες, 1 μονομαχο, 1 congo tetra,2 σαλιγκάρια, 1 κλοουν, 1 γατοψαρο ροζ!!! τι κανουμε????
-------------------------
Ευχαριστω πατριδα!!! Ασε τα εχω κανει χαλια!!!
Χα! Χα! Και εμενα ο πατερας ειναι απο Ναξο! Τι μαζευτηκαμε ολοι εδω?
Δε θελω να σε απογοητευσω πατριδα ... αλλα εχουμε ψαροσουπα! ...
Αρχισε να διαβαζεις 1-1 τα υπομνηματα και θα μπαινεις σιγα σιγα στο νοημα!
Υπαρχουν πολλες παραμετροι που εχει σχεση το αν το καθε ψαρι ζει σε μαλακό η σκληρο νερο (εμεις εχουμε σκληρο ... σαν νερο βρυσης) και περιορισμοι σε λιτρα ανα ψαρι και μερικα "απαιτουν" να ειναι κοπαδι ... και αλλα πολλα!
Τα πιο πολλα ψαρια που εχεις ειναι ψαρια μαλακού νερου ... δυστηχως (υποθετω πως κανεις αλλαγες νερου απο τη βρυση)!
Οσο για τα υλικα του φιλτρου πρεπει να ειναι βυθισμενα στο νερο (μεσα στο φιλτρο) ωστε να κανει σωστη δουλεια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-02-10, 23:42
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Vatzala καλή αρχή

Κατ'αρχάς, μπες και διάβασε και εδώ μερικά πραματάκια...

http://www.tsamisaquarium.gr/

Και αποφάσισε σιγά σιγά τι θέλεις έτσι ώστε όταν κατέβω το πάσχα να στα φέρω. Εγώ έχω να σου δώσω μερικές βαλισνερίες, στρατιώτες να σου ρουφήξουν ότι απομένει, και μερικά 2-3 ακόμα εύκολα φυτά για πιο ξένοιαστους ύπνους
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-02-10, 23:44
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

σουπα

ολα πισω και πιαστω απο την αρχη
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-02-10, 10:08
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
σουπα

ολα πισω και πιαστω απο την αρχη

οντως χορταστικη κακαβια για τις κρυες νυχτες του χειμωνα...

ολα απτην αρχη αν θες να εχεις ελπιδες, αλλιως θα σε παιδεψει πολυ και τπτ δεν θα κανεις...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-02-10, 10:53
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες και απο μενα!
φιλε απο τη Ναξο ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε...αυτο που κανει τη διαφορα σε εναν ενυδρειοφιλο ειναι οτι παρα τη λαθος αρχη....προσπαθει να την αλλαξει και να κανει κατι σωστο...
βλεποντας τα προφιλ των ψαριων...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vatzalas Εμφάνιση μηνυμάτων
1 silver shark, 1 pangasius, 2 silver dollars, 3 skalariaτα προηγουμενα φευγουν γιατι δε μπαινουν σε 90 λιτρα..χωρις να μιλησω για απαιτησεις νερου..., 2 neon, 2 tetra rainbow,τα τετρα μπορεις να τα κρατησεις αν τα κανεις κοπαδι και τους δωσεις μαλακο νερο...σε σκληρο νερο δε θα τα πανε καλα... 2 γλυφτες, προσπαθησε να αναγνωρισεις το ειδος...αν ειναι οι κοινοι πλεκο φευγουν κι αυτοι λογω μεγεθους...αν ειναι ancistrus sp τοτε ειναι υπο συζητηση...1 μονομαχο, 1 congo tetra επισης θελουν κοπαδι...,2 σαλιγκάρια, 1 κλοουν,φευγει κι αυτος γιατι θελει κοπαδι απο το ειδος του και μεγαλωνει πολυ για να εχεις κοπαδι σε 90 λιτρα 1 γατοψαρο ροζ!!!αυτο μπορεις να το κρατησεις αν αλλαξεις υποστρωμα γιατι θελουν λεπτο χαλικι ή αμμο και οχι "κροκαλα" στον πυθμενα...αλλα πες μας και τι παραμετρους νερου εχεις...θα εκτιμουσε μαλακο ή εστω μετρια μαλακο νερο... τι κανουμε????
η επιλογη σου ειναι αν θελεις να δωσεις στα ψαρια σου μαλακο νερο να κρατησεις το κορυ και να βαλεις λιγα ακομη....αν εχεις ancistrus να κρατησεις και αυτους (καλο θα ηταν να ειναι ζευγαρι...2 αρσενικοι θα μαλωνουν)..και ενα κοπαδι απο 1 ειδος τετρα σε αυτα τα λιτρα..ισως και το μονομαχο.
διαφορετικα τα δινεις ολα και αν εχεις σκληρο νερο στη βρυση σου τοτε αλαζεις εντελως ψαροσυνθεση....και κοιτας για ψαρια σκληρου νερου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-02-10, 12:33
Το avatar του χρήστη vatzalas
vatzalas Ο χρήστης vatzalas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2010
Περιοχή: Νήσος Νάξος
Μηνύματα: 18
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vatzalas Send a message via Skype™ to vatzalas
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλες σας. πραγματικά με βοηθάτε πολύ αλλά μπερδεθομαι κιολας. Να σας πω τι εχω κανει ως τωρα.
1.Πεταξα όλα τα πλαστικά από τη γυαλα μου.
2.Καθαρισα την καφε αυτή γλιτσα από τον πάτο.
3πεταξα την μεγαλη πετρα που τελικά ειχε ανθρακικο ασβεστιο.
4Πλημμυρισα τα υλικα του φιλτρου μεσα στο νερο γιατι ηταν εκτος( τα υλικα μου τωρα ειναι: βιοσφαιρες, μπλε σφουγγαρι, μακαρονια, πρασινο σφουγγαρι και απο πανω ενα λεπτο σφουγγαρι σαν τσοχα που το ειχε το ενυδρειο απο τη μαμα του. ( Αν ειναι κατι λαθος πανω στο φιλτρο παρακαλω να μου πειτε.)
5.Επισης με το πλυμμιρισμα των υλικων πετυχα ταθτοχρονα και αθξηση της ροης καθως και την αναταραξη τησ επιφανειας που ηταν μικρη.
6. Σημερα κανονισα να φυγουν και τα πρωτα ψαρια ο ασημενιος καρχαριας και ο pangusius.
χθες εκανα αλλαγη νερου 30 λιτρα και σημερα εκανα ενα stick test της Dennerle Ta αποτελεσματα ειναι αυτα:
Νο3 0
ΝΟ2 0
GH 10
KH 40
PH 8
αμμωνια δεν μετραει το εν λογω τεστ, εχω ενα μονιμο της soil μεσα που δειχνει κατι φατσουλες που χρωματιζονται αναλογα με τα επιπεδα της αμμωνιας και εμενα μου ειναι στο χαρουμενο.
ΤΕΛΙΚΑ , εστρωσε η οχι και αφου δεν εχω νιτριτες και νιτρικα γιατι αυτη η καφε γλιτσα παντου???
θα συνεχισω τωρα με το σπρωξιμο των ψαριων, και σκεφτομαι να παρω κορμο μοπανι και να φυτεψω απλα και ευκολα φυτα χωρις να χρειαζονται υποστρωμα και μπουκαλα CO2. εαν κατι λεω και κανω λαθος παρακαλω να μου το πειτε για να μην τα κανω χειροτερα!!!!
Σας ευχαριστω για τη συμπαρασταση και τις συμβουλες σας ολους!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-02-10, 12:48
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε μου μιας και τα στικακια βλεπω να δειχνουν λιγο περιεργα αποτελεσματα...οπως gh 10 και ΚΗ 40....διατηρω καποια αμφιβολια για τις τιμες του νερου εκει....καλο θα ηταν να κανεις μετρησεις με υγρα τεστ....ή να απευθυνθεις στην υδρευση του δημου σου να σε ενημερωσει...
σε καποια νησια λενε τα παιδια οτι κρατανε το βροχινο νερο σε στερνες και φυσικα ειναι μαλακο...γινεται κατι τετοιο εκει??
θα πρεπει να ξερουμε οπωσδηποτε τις παραμετρους του νερου σου για να σου προτεινουμε ψαρια....αν και εστω και χωρις ακριβεια...μαλλον σκληρο ειναι το νερο σου....
αλλα ποσο σκληρο?? αλλο να κρατησεις εναν ανκιστρουε σε σκληροτητα 6-8 και αλλο σε 20-25...
ςοσο για την καφε αλγη μη σε ανησυχει και δεν εχει σχεση με τα νιτρικα και τα νιτρωδη οσο αμεσα φανταζεσαι....θα φυγει....
το ενυδρειο τοσο καιρο μετα προφανως ειναι στρωμενο αλλα θα χρειαστεις τεστ για τα νιτρικα.... 0 παντως αποκλειεται να εχεις με τοσα ψαρια και χωρις φυτα-αταναλωτες νιτρικων.

μη πελαγωνεις..συνεχισε να διαβαζεις και ολα θα γινουν πιο κατανοητα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-02-10, 12:57
Το avatar του χρήστη vatzalas
vatzalas Ο χρήστης vatzalas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2010
Περιοχή: Νήσος Νάξος
Μηνύματα: 18
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vatzalas Send a message via Skype™ to vatzalas
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ!!! Με το νερο του δικτυου σιγουρα υπάρχρει πρόβλημα, αυτο με τις στερνες πραγματικα δεν το γνωριζω.

Μπορεις να μου προτεινεις το τεστ που πρέπει να έχω, μαρκα και τα λοιπα για να το παραγγείλω??

Α και κατι άλλο ειπες τα σκαλαρια και τα δολαρια να τα ξεχασω τελειώς ε???
Νομιζω ότι πρεπει να δωσω όλα τα ψαρια και να αγορασω αυτα που κανουν για τα λιτρα και το νερο μου. Απλα ειναι και το οικονομικο, τα ψαρια που εχω τωρα μεσα μου εχουν κοστισει πανψ από 100 ευρω!!!

Και επισης θα πρεπει να ειναι ψαρια που κανουν με καποια φυτα αφου θελω να φυτεψω ετσι δεν ειναι???

Ειναι μπερδεμα αλλα μου αρεσει και θα το ξεμπερδεψω .... ευχαριστω και παλι και συγνωμη για το πρικσιμο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-02-10, 13:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vatzalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω πολυ!!! Με το νερο του δικτυου σιγουρα υπάρχρει πρόβλημα, αυτο με τις στερνες πραγματικα δεν το γνωριζω.τι προβλημα εννοεις?? ο,τι νερο και να εχεις υπαρχουν ψαρια καταλληλα για να φιλοξενηθουν σε αυτο...

Μπορεις να μου προτεινεις το τεστ που πρέπει να έχω, μαρκα και τα λοιπα για να το παραγγείλω?? υγρα τεστ...προτεινουν συνηθως της api ή της tetra. και τα 2 τα εχω χρησιμοποιησει χωρις προβληματα...θα χρειαστεις ΚΗ, GH (εφοσον δε χρησιμοποιησεις διοξειδιο το pH θα ελεγα οτι ειναι περιττο -δε μπορεις να εχεις κΗ 10 και pH 6 για παραδειγμα- σε μαλακο νερο θα εχεις ουδετερο προς οξινο πεχα και σε σκληρο νερο αλκαλικο πεχα)
αυτα για να δουμε τι νερο εχεις και να προτεινουμε ψαρια...
απο εκει και περα ειναι καλο να εχεις παντα μετρησεις για τον κυκλο του αζωτου...δηλαδη ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3. Α και κατι άλλο ειπες τα σκαλαρια και τα δολαρια να τα ξεχασω τελειώς ε???σε αυτα τα λιτρα ναι....
Νομιζω ότι πρεπει να δωσω όλα τα ψαρια και να αγορασω αυτα που κανουν για τα λιτρα και το νερο μου. Απλα ειναι και το οικονομικο, τα ψαρια που εχω τωρα μεσα μου εχουν κοστισει πανψ από 100 ευρω!!!υπαρχει πετσοπ στο νησι?? μπορεις να τους ζητησεις να ανταλλαξετε τα ψαρια...εστω και αν παρεις ψαρια μικροτερης αξιας.

Και επισης θα πρεπει να ειναι ψαρια που κανουν με καποια φυτα αφου θελω να φυτεψω ετσι δεν ειναι??? κανενα ψαρι δεν παθαινει κακο απο τα φυτα....απλα καποια ψαρια μπορει να πειραζουν-τρωνε-ξεθαβουν τα φυτα συνεχως. το τι ψαρια ομως θα βαλεις θα το αποφασισεις οταν μαθεις τι νερο εχεις...

Ειναι μπερδεμα αλλα μου αρεσει και θα το ξεμπερδεψω .... ευχαριστω και παλι και συγνωμη για το πρικσιμο!!!
ετσι πρηζουμε κι εμεις τους αλλους για ο,τι θελουμε να μαθουμε....
για αυτο το πρηξιμο εγινε το φορουμ....απλα πρεπει να διαβαζεις κι εσυ αρκετα οπως κανουμε ολοι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-02-10, 19:07
Το avatar του χρήστη vatzalas
vatzalas Ο χρήστης vatzalas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2010
Περιοχή: Νήσος Νάξος
Μηνύματα: 18
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vatzalas Send a message via Skype™ to vatzalas
Προεπιλογή

To νερο του δικτυου, εχει αρκετα αλατα απο ο,τι ξερω , το πεχα του κειμενεται απο 7,5 και πανω, μιλαμε επομενως για αλκαλικο πεχα αρα για σκληρο νερο, ειδες κατι προλαβα να διαβασω για να μην ρωταω μπουρδες και σας κουραζω!!! Το βασικο κακο με το νερο του δικτυου ειναι οτι καταβαινει απο βουνα και καμια φορα εμπεριεχει και αλλες προσμιξεις, οπως μεταλλα. Αυτο κυριως συμβαινει το χειμωνα στις εντονες βροχοπτωσεις.

Οσον αφορα τα τεστ θα προμηθευτω αυτα που μου προτεινες.

Τα υλικα του φιλτρου ειναι καλα και σωστα? Εκανα πατεντα συμφωνα με αυτα που ειδα γιατι οπως ηταν δεν δουλευε σωστα, δηλαδη τα υλικα βρεχονταν συνεχεια αλλα νερο δεν εμενε καθολου να τα πνιγει με αποτελεσμα τα μακαρονια και το μπλε σφουγγαρι υστερα απο 2,5 μηνες να ειναι πεντακαθαρα. Τωρα ειμαι μεσα σε νερο μονιμα και μεσα σε 4 μερες ειδα τρομερη διαφορα. θα βαλω μια photo na mou πεις τη γνωμη σου.

Για φωτισμο εχω 2 λαμπες φθοριου 24 watt η καθεμια και τις εχω αναμμενες περιπου 8 ωρες το 24ωρο. Ειμαι ενταξει απο φωτισμο? Α διαβασα οτι πρεπει να βαλω χρονοδιακοπτη γιατι τα φυτα και τα ψαρια θελουν σταθερες ωρες φωτισμου για να μην στρεσαρονται και να απεγκλιματιζονται. θα γινει αυριο αυτο.

Τωρα συνεχιζω με το ξεφορτωμα ψαριων και περιμενω να σιγουρευτω με το νερο και το στρωσιμο για να μου προτεινεται τι ψαρια να βαλω και τι φυτα(απλα χωρις υποστρωμα και co2)

Επισης λεω με το χοντο ποταμισιο χαλικι που εχω να φτιαξω μια γωνια σαν λοφακι και ολη την υπολοιπη επιφανεια να τη στρωσω με ψιλο χαλικι για να φυτευτει. Απο διακοσμηση λεω να χρησιμοποιησω κορμους μοπανι για κρυψωνα. Μαλλον περιγραφω ενα κοινωνικοβιοτοπικο ενυδρειο αν δεν κανω λαθος. Ο,τι βλακεια λεω με διορθωνετε!!

Αλλη ερωτηση αλλαγη νερου κανω καθε 7 ημερες και αφαιρω περιπου 30λ απο τα 90λ και προσθετω το αναλογο αντιχλωριο, εχω ενα της dennerle. Σωστο η λαθος? μεχρι πριν μερικες μερες προσθετα και καθε μηνα υγρα βακτηρια αλλα τα εκοψα γιατι διαβασα οτι δεν χρειαζεται.

Επισης για οξυγονωση και αναταραξη εχω αεραντλια 2,5 w που καταλαγει σε αεροκουρτινα κατα μηκος σχεδον ολου του ενυδρειου. και επειδη οι αποψεις διεισθανται για το αν πρεπει να τη χρησιμοποιω θελω τη γνωμη σου!!

Συγνωμη για το πληθος των ερωτησεων αλλα δεν θελω να κανω ξανα χαζομαρες!!!

Ευχαριστω και παλι!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-02-10, 19:25
Το avatar του χρήστη vatzalas
vatzalas Ο χρήστης vatzalas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2010
Περιοχή: Νήσος Νάξος
Μηνύματα: 18
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vatzalas Send a message via Skype™ to vatzalas
Προεπιλογή

Καποιες photos για να καταλαβαιτε περι τινος προκειται....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00442.jpg
Εμφανίσεις:  979
Μέγεθος:  66,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00443.jpg
Εμφανίσεις:  422
Μέγεθος:  33,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00444.jpg
Εμφανίσεις:  466
Μέγεθος:  52,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00445.jpg
Εμφανίσεις:  491
Μέγεθος:  46,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00446.jpg
Εμφανίσεις:  498
Μέγεθος:  49,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00449.jpg
Εμφανίσεις:  424
Μέγεθος:  65,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-02-10, 20:31
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

να ρωτήσω τη ενέργειες έκανες στο φίλτρο
για να καταφέρεις το πλημμύρισμα που αναφέρεις ??
ποια είναι η πατέντα ??
αν είναι αυτό που βλέπω νομίζω έχεις κάνει πατάτα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-02-10, 20:35
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μαλλον το παραγεμισε ο φιλος...καποια υλικα δεν υπηρχαν απο πριν>?? πιστευω πως ηδη α επρεπε να εχουν την χαρακτηριστικη μουργα....
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-02-10, 20:36
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον το παραγεμισε ο φιλος...καποια υλικα δεν υπηρχαν απο πριν>?? πιστευω πως ηδη α επρεπε να εχουν την χαρακτηριστικη μουργα....
αλλα τα ματια του λαγου κι αλλα της κουκουβαγιας μη βιαζεσε
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-02-10, 20:39
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εγω δεν βιαζομαι ...απλα συ λεω ..αν ο φιλος παραγεμισε το ενυδρειο .μαλλον πατατια εκανε
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-02-10, 21:07
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Παιδιά λόγω λάθος εργοστασιακού σχεδιασμού του φίλτρου δεν είχαν αναπτυχθεί σχεδόν καθόλου βακτήρια. Δηλαδή το φίλτρο ήταν ως εξής:

Υπήρχαν τρύπες από κάτω σε όλο το μήκος του φίλτρου που βλέπετε, υπήρχε από πάνω ένας σωλήνας που έριχνε το νερό κατά μήκος των σφουγγαριών κλπ, με αποτέλεσμα το μακαρόνι και τα σφουγγάρια να μην είναι ΠΟΤΕ μόνιμα μέσα στο νερό για να αναπτυχθούν σωστά τα βακτήρια, και η ροή του νερού που έβγαινε ΚΑΤΩ απ'το φίλτρο να είναι μηδαμινή (καθώς έβγαινε από 15+ τρυπούλες μικρές...)

Αυτό που έκανε ο Νίκος τώρα ήταν ότι έκλεισε τις τρύπες αυτές, έβγαλε το λάστιχο που έριχνε το νερό από πάνω, ανάγκασε το νερό να περνάει με σειρά από όλα τα τμήματα από δεξιά προς τα αριστερά, αυξάνοντας και την ροή του νερού! Ταυτόχρονα η στάθμη του νερού μέσα στο φίλτρο ανέβηκε καταφέρνοντας επιτέλους να δημιουργήσει σωστές αποικίες βακτηριδίων.

Σε ότι διαφωνείτε το λέτε ελεύθερα...
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-02-10, 21:09
Το avatar του χρήστη vatzalas
vatzalas Ο χρήστης vatzalas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2010
Περιοχή: Νήσος Νάξος
Μηνύματα: 18
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vatzalas Send a message via Skype™ to vatzalas
Προεπιλογή

Θα προσπαθησω να σας το περιγραψω. Αυτο το μαυρο κουτι απο κατω ειναι γεματο τρυπες και οπως ετρεχε το νερο απο πανω, μεσα απο ενα μακρυ σωληνα με τρυπες, εβρεχε τα υλικα αλλα οπως επεφτε το νερο εβγαινε απο κατω ( σαν σουρωτηρι). Εγω εκλεισα ολες τις τρυπες απο κατω και τρυπησα το πλαστικο στο πλαι (εκει που ειναι το πρασινο σφουγγαρι) και ετσι πλυμμιριζει ολο το κουτι και μετα φευγει το νερο. Τα υλικα ειναι μικρες βιοσφαιρες, μακαρονια, μπλε σφουγγαρι και πρασινο σφουγγαρι.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-02-10, 21:20
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δηλαδη τωρα το νερο δε φευγει απο κατω ??????
γεμιζει και φευγει απο διπλα αυτο ??
κανονικα το νερο πρεπει να περναει απο ολα τα υλικα με σειρα και αφου ειναι ετσι σα κουτι μπορεις να το σκεφτης οπως κυκλοφορει το νερο στο σαμπ τωρα που γεμισε νερο το νερο κυκλοφορει γυρο γυρο απο τα υλικα και οχι απο μεσα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-02-10, 22:33
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Ειναι παραξενα αυτα τα φιλτρα που ειναι στο καπακι ...
Αν πετυχε η τροποποιηση ... θα το δειξουν οι μετρησεις! Αν και καποια στιγμη ενα εξωτερικο φιλτρο θα ηταν οτι πρεπει!
Οσο για τα ψαρια εγω εχω κανει χειροτερες πατατες! Η πατριδα μου ομως ειναι δεκτικος και εχει τρελαθει στο διαβασμα και παω στοιχημα η παρουσιαση του ενυδρειου του που θα κανει ... αφου τα αλλαξει ολα ... θα μας εκπληξει ολους ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-02-10, 22:49
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Καταρχάς καλωσόρισες!
Οφείλω να ομολογήσω ότι με εξέπληξε ευχάριστα το πόσο δεκτικός είσαι σε αυτά που σου λένε! Πατάτες έχουν κάνει πάρα πολλοί (και λογικό είναι) άλλα πολύ λίγοι προσπαθούν τόσο πολύ να τις διορθώσουν! Δεν έχω λόγια...πραγματικά ένα μεγάλο μπράβο από μένα και είμαι σίγουρη ότι με το καινούριο στήσιμο το ενυδρείο σου θα είναι τέλειο!!! Keep up the good work!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-02-10, 23:22
Το avatar του χρήστη vatzalas
vatzalas Ο χρήστης vatzalas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2010
Περιοχή: Νήσος Νάξος
Μηνύματα: 18
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vatzalas Send a message via Skype™ to vatzalas
Smile

Σε ευχαριστω Μαρια!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς καλωσόρισες!
Οφείλω να ομολογήσω ότι με εξέπληξε ευχάριστα το πόσο δεκτικός είσαι σε αυτά που σου λένε! Πατάτες έχουν κάνει πάρα πολλοί (και λογικό είναι) άλλα πολύ λίγοι προσπαθούν τόσο πολύ να τις διορθώσουν! Δεν έχω λόγια...πραγματικά ένα μεγάλο μπράβο από μένα και είμαι σίγουρη ότι με το καινούριο στήσιμο το ενυδρείο σου θα είναι τέλειο!!! Keep up the good work!
Καλώς σας βρήκα!!! Το πιο γλυκό καλωσόρισμα το Gab, ευχαριστώ το είχα ανάγκη!!!!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vatzalas : 24-02-10 στις 23:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-02-10, 00:03
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Oτι σου ειπε το πατριωτακι σου και ολα θα πανε καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-02-10, 00:19
Το avatar του χρήστη vatzalas
vatzalas Ο χρήστης vatzalas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2010
Περιοχή: Νήσος Νάξος
Μηνύματα: 18
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vatzalas Send a message via Skype™ to vatzalas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Oτι σου ειπε το πατριωτακι σου και ολα θα πανε καλα.
Σε ευχαριστω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-02-10, 01:28
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

και εμεις δε σε αποπερνουμε
το οτι δε σε καλοσορισαμε εχεις δικιο
καλος ηρθες στο gab
οπως εχεις καταλαβει ειμαστε σα τα souper puma χαχαχα
και πεσαμε ολοι πανω να σε βοιθησουμε και οχι να σε κραξουμε
οτι θες εδω ειμαστε

να σε ρωτησω κατι
η ναξο περνει νερο μηπος απο αφαλατοση ??
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-02-10, 09:58
Το avatar του χρήστη vatzalas
vatzalas Ο χρήστης vatzalas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2010
Περιοχή: Νήσος Νάξος
Μηνύματα: 18
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vatzalas Send a message via Skype™ to vatzalas
Προεπιλογή

Μη σε νοιαζει φιλε μου δεν παρεξηγω, καλα κανατε για να με ταρακουνησετε λιγο!!!! Καλως σας βρηκα!!!!!

Οχι δεν παιρνει τετοιο νερο. Το νερο κατεβαινει απο τα βουνα απο φυσικες πηγες αλλα ειναι σκληρο!!!

Οσο για το φιλτρο που ρωτησες το νερο περναει με τη σειρα ενα ενα τα υλικα, φανηκε οτι δουλευει γιατι οι τιμες ΝΟ2 ΝΟ3 επεσαν αμεσα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-02-10, 10:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vatzalas Εμφάνιση μηνυμάτων
To νερο του δικτυου, εχει αρκετα αλατα απο ο,τι ξερω , το πεχα του κειμενεται απο 7,5 και πανω, μιλαμε επομενως για αλκαλικο πεχα αρα για σκληρο νερο, ειδες κατι προλαβα να διαβασω για να μην ρωταω μπουρδες και σας κουραζω!!! το "εχεις".....Το βασικο κακο με το νερο του δικτυου ειναι οτι καταβαινει απο βουνα και καμια φορα εμπεριεχει και αλλες προσμιξεις, οπως μεταλλα. Αυτο κυριως συμβαινει το χειμωνα στις εντονες βροχοπτωσεις.αυτο εμπεριεχει ενα ρισκο....υποθετω πως δεν ειναι ποσιμο το νερο αυτο και οτι πινετε εμφιαλωμενο.......καποια μεταλλα μπορουν να ειναι επιζημια στην υγεια των ζωντανων σου...

Οσον αφορα τα τεστ θα προμηθευτω αυτα που μου προτεινες.

Τα υλικα του φιλτρου ειναι καλα και σωστα? Εκανα πατεντα συμφωνα με αυτα που ειδα γιατι οπως ηταν δεν δουλευε σωστα, δηλαδη τα υλικα βρεχονταν συνεχεια αλλα νερο δεν εμενε καθολου να τα πνιγει με αποτελεσμα τα μακαρονια και το μπλε σφουγγαρι υστερα απο 2,5 μηνες να ειναι πεντακαθαρα. Τωρα ειμαι μεσα σε νερο μονιμα και μεσα σε 4 μερες ειδα τρομερη διαφορα. θα βαλω μια photo na mou πεις τη γνωμη σου.το τελευταιο ενυδρειο που πηρα κι εγω εχει φιλτρο στο καπακι...δεν εκανα καποια πατεντα και σε μενα τα υλικα δεν ειναι τελειως βυθισμενα..ειναι ομως τουλαχιστον κατα το ημισυ και βρεχονται-ψεκαζονται απο πανω προς τα κατω οπως πεφτει το νερο οποτε οι μετρησεις μου ειναι οκ...μια χαρα ειναι η πατεντα σου ..καλη κινηση..ισως την εφαρμοσω κι εγω...

Για φωτισμο εχω 2 λαμπες φθοριου 24 watt η καθεμια και τις εχω αναμμενες περιπου 8 ωρες το 24ωρο. Ειμαι ενταξει απο φωτισμο? Α διαβασα οτι πρεπει να βαλω χρονοδιακοπτη γιατι τα φυτα και τα ψαρια θελουν σταθερες ωρες φωτισμου για να μην στρεσαρονται και να απεγκλιματιζονται. θα γινει αυριο αυτο.μια χαρα εισαι απο φωτισμο στα 90 λιτρα....εκτος απο δυσκολα φυτα μπορεις να κρατησεις τα ευκολα και τα μετριων απαιτησεων φυτα..υποστρωμα συμφωνω να μη βαλεις...οποτε αν δε μπει και διοξειδιο μπορεις να βαλεις οτι φυτο θελεις απο εδω... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

Τωρα συνεχιζω με το ξεφορτωμα ψαριων και περιμενω να σιγουρευτω με το νερο και το στρωσιμο για να μου προτεινεται τι ψαρια να βαλω και τι φυτα(απλα χωρις υποστρωμα και co2)

Επισης λεω με το χοντο ποταμισιο χαλικι που εχω να φτιαξω μια γωνια σαν λοφακι και ολη την υπολοιπη επιφανεια να τη στρωσω με ψιλο χαλικι για να φυτευτει. Απο διακοσμηση λεω να χρησιμοποιησω κορμους μοπανι για κρυψωνα. Μαλλον περιγραφω ενα κοινωνικοβιοτοπικο ενυδρειο αν δεν κανω λαθος. Ο,τι βλακεια λεω με διορθωνετε!!ειναι σχεδον βεβαιο οτι το ψιλο χαλικι θα ανακατευθει σταδιακα με το χοντρο που εχεις...οποτε καλυτερα αλλαξε ολο το χαλικι με αυτο που σου αρεσει και οχι πολυ χοντρο για τα φυτα...και κανε το λοφο που σκεφτεσαι με μεγαλυτερες πετρες ωστε να τις χειριζεσαι πιο ευκολα...

Αλλη ερωτηση αλλαγη νερου κανω καθε 7 ημερες και αφαιρω περιπου 30λ απο τα 90λ και προσθετω το αναλογο αντιχλωριο, εχω ενα της dennerle. Σωστο η λαθος? μεχρι πριν μερικες μερες προσθετα και καθε μηνα υγρα βακτηρια αλλα τα εκοψα γιατι διαβασα οτι δεν χρειαζεται.ειπαμε..."το 'χεις"..

Επισης για οξυγονωση και αναταραξη εχω αεραντλια 2,5 w που καταλαγει σε αεροκουρτινα κατα μηκος σχεδον ολου του ενυδρειου. και επειδη οι αποψεις διεισθανται για το αν πρεπει να τη χρησιμοποιω θελω τη γνωμη σου!!
αν οπως πεφτει το νερο απο την εξοδο του φιλτρου κανει αναταραξη στην επιφανεια τοτε ειναι περιττη η αεραντλια...αν ομως δεν κανει τοτε καλως την εχεις...προσωπικη γνωμη εντελως δε μου αρεσουν οι "μπουρμπουληθρες"..και αν και τα περισσοτερα εξοικειωνονται και περνουν αναμεσα.....καποια ψαρια δε τις συνηθιζουν ποτε και στρεσσαρονται ..το δειχνουν αποφευγοντας τη συγκεκριμενη περιοχη...
Συγνωμη για το πληθος των ερωτησεων αλλα δεν θελω να κανω ξανα χαζομαρες!!!

Ευχαριστω και παλι!!!!!!!
ολοι μια παρεα ειμαστε για να βοηθα ο ενας τον αλλο....
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 25-02-10 στις 14:27
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος με 33 lt tass Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 15 30-10-09 13:04
Ερωτήσεις Αρχάριου persival Αρχάριοι γλυκού νερού 52 26-09-09 19:42
Αρχάριος - Θαλασσινο minas Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 25-09-09 20:56
Γκουράμια σε απόγνωση! Kate&Jim Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 22 07-05-07 13:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11286 seconds with 16 queries