Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-05-14, 12:18   #1
Πετρες χωρις φελιζολ
Dimitris_R
Junior Member
Εγγραφή: 22-05-2014
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Dimitris_R Ο χρήστης Dimitris_R δεν είναι συνδεδεμένος 29-05-14, 12:18
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα..αγορασα προσφατα ενα ενυδρειο ελληνικης κατασκευης..( το κατασκευαζουν αυτοι που εχουν το μαγαζι δηλαδη)120 lt και εβαλα κιχλιδες αφρικης..στην αρχη ως αρχαριος ειχα διαφορετικο περιβαλλον απο το σωστο για τις αφρικανες..(χαλικι,χωρις πετρες κτλ)Χθες τα αλλαξα ολα εβαλα ψιλη λευκη αμμο και πετρες..οχι πολλες αλλα η μια πανω στην αλλη χωρις φελιζολ απο μεσα..απο κατω εχει.!υπαρχει περιπτωση να ραγισει το γυαλι και να γινει χαμος.??ευχαριστω εκ των προτερων.!
Εμφανίσεις: 4738
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-05-14, 12:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Tι ψαρια εχεις?

Μια φωτογραφια θα βοηθουσε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-05-14, 12:39
Dimitris_R Ο χρήστης Dimitris_R δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2014
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή πετρες

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-05-14, 12:40
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλησπερα κι απο μενα..

αν ειναι λιγες οι πετρες και καλοστημενες δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα..

το θεμα ειναι να κανεις παρουσιαση του ενυδρειου για να δουμε καλυτερα και να βοηθησουμε..

οταν λες κιχλιδες αφρικης?? malawi,tanganika,victoria???και ποσα ψαρια στα 120 λιτρα??

η αλλαγες του ενυδρειου εγιναν με τα ψαρια μεσα??
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-05-14, 12:46
Dimitris_R Ο χρήστης Dimitris_R δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2014
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή πετρες

οχι τα ψαρια τα εβαλα σε αλλο βοηθητικο ενυδρειο..7 πετρες με τις 3 μεγαλυτερες σαν βαση..πατανε καλα δηλαδη..malawi ειναι..1johanni,1 jewel,2 μικρες bumblebee,2 μικρες electric yellow lab,1 pacu(ok λαθος για το μετεπειτα)και εναν μικρο πλακοστομο..προσπαθω να βαλω φωτο αλλα δεν την περναει..πως θα την ανεβασω.?ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-05-14, 12:55
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για φωτογραφιες, διαβασε εδω.

Για την εντελως λαθος ιχθυοσυνθεση, ας αναλαβουν οι ειδικοι στην Αφρικη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-05-14, 12:58
Dimitris_R Ο χρήστης Dimitris_R δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2014
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή πετρες

Γιατι αφου ολα malawi ειναι..?τουλαχιστον ετσι διαβασα πριν τα παρω..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-05-14, 13:05
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Δημητρη μαλλον καποιος σε δουλεψε ασχημα η απλα δεν εδωσες προσοχη..τα ψαρια σου δεν ειναι ολα μαλαουι και εχουν αλλη καταγωγη..επισης δεν ταιριαζουν σε συνθηκες νερου,ουτε μεγεθους αφου με απλα λογια το πακου και ο πλεκο γινονται μεγαλυτερα απο ολο σου το ενδρειο..

δυστυχως θα πρεπει να σου προτεινω το πιο ασχημο αλλα και το πιο σωστο..τα ψαρακια σου πρεπει να φυγουν-πουληθουν-χαριστουν-επιστραφουν πισω και να ξεκινησουμε απο την αρχη σωστα με τις πολυτιμες συμβουλες που θα παρεις απο τα μελη εδω μεσα..

δεν βλεπω αλλη λυση..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-05-14, 13:11
Dimitris_R Ο χρήστης Dimitris_R δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2014
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή πετρες

κοιτα να με δουλεψει δυσκολα γιατι εγω τα ζητησα...αλλα αν πατησεις τα ειδη που εχω στο google εμενα μου τα βγαζει malawi..εκτος βεβαια απο πλακοστομο και pacu τα οποια ηταν τα πρωτα που ειχα παρει(ΑρχαριοΣ)..εκτος και αν εγω μενω στη βορεια κορεα και μου λογοκρινουν το google και τα βγαζει οπως θελουν αυτοι..το θεμα ειναι βεβαια οτι δεν ζηταω λυση για τα ψαρια.!!!αλλα αν θα υπαρχει θεμα με το γυαλι..!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-05-14, 13:24
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris_R Εμφάνιση μηνυμάτων
το θεμα ειναι βεβαια οτι δεν ζηταω λυση για τα ψαρια.!!!αλλα αν θα υπαρχει θεμα με το γυαλι..!
στο λέω με καλή διάθεση,έχεις εστιάσει λάθος...τι να το κάνεις το γυαλί αν τα ζωντανά σου δεν είναι καλά;Ο φίλος παραπάνω σου λέει κάποια χρήσιμα πράγματα και αν το ψάξεις θα καταλάβεις ότι η ψαροσύνθεση σου είναι εντελώς λάθος.Αν σε ενδιαφέρουν τα ζωντανά σου ψάξ' το αν όχι τότε μην αγχώνεσαι για το γυαλί δεν έχει πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-05-14, 13:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Και να ηταν ολα τα ψαρια της λιμνης Malawi, νομιζεις οτι μπορεις να βαλεις τα χιλιαδες ειδη της λιμνης σε ενα ενυδρειο 120 λιτρων?

Δυστυχως, το ενυδρειο ειναι μικρο για να φιλοξενησει καποια ειδη της λιμνης, αλλα και περα απο αυτο, η ιχθυοσυνθεση των κιχλιδων θελει ιδιαιτερη μελετη, τοσο σε συνθεση ειδων, οσο και σε αριθμο ατομων. Δεν βαζουμε απλα τα ειδη που ζουν κοντα γεωγραφικα σε ενα ενυδρειο.

Εδω θα διαβασεις παρα πολλα θεματα.

Τωρα αν σε νοιζει μονο το θεμα του γυαλιου, δεν εχω να πω κατι αλλο.

Καλη συνεχεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-05-14, 13:28
Dimitris_R Ο χρήστης Dimitris_R δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2014
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή πετρες

ναι αυτο λεω και εγω εκτος απο pacu και υποτιθεται πλακοστομο..στα αλλα ειδη ποια ειναι λαθος.?και εγω με καλη διαθεση τα λεω..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-05-14, 13:31
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

βασικα το jiohanni και τα labidochromis ειναι μαλαουι..(κι εγω μαλαουι εχω)..

αλλα το θεμα ειναι οτι το ενυδριεο σου ειναι μικρο ακομα κιαν επιστρεψεις το πακου και τον πλεκο που οπως σου ειπα γινονται μισο μετρο!!

μαλαουι σε αυτα τα λιτρα δεν ειναι εφικτο.μονο τανγκανικα..

ακουσε με-μας και μονο κερδισμενος θα βγεις..

το jewel αν ειναι αυτο που καταλαβα ειναι απο ποταμι της αφρικης και οχι απο την λιμνη και το bumblbee δεν ξερω τι ειναι..αν μπορεις βρες μου φωτο η το επιστιμονικο του ονομα..

οσο γι αυτο που σου ειπα για το καταστημα το ειπα γιατι συνηθως τα μαγαζια θελουν απλα να πουλησουν..

αληθεια ξερεις διαστασεις του ενυδρειου??για μετρα το αν μπορεις για να βγαλουμε τα λιτρα γιατι δεν μοιαζει με 120αρι..

οτι λεω το λεω χωρις να θελω να παρεξηγηθω και ο μοναδικος σκοπος μου ειναι να βοηθησω και οχι να σε αποτρεψω απο το υπεροχο αυτο χομπι..
ολα να ξερεις λυνονται αρκει να εχεις την ορεξη να κανεις κατι σωστα..

και ειμαστε και πολυ τυχεροι που υπαρχουν και αυτα εδω τα φορουμ που τις πληροφοριες αυτες δεν θα τις βρεις πουθενα αλλου..πραγματικα βοηθαει ο ενας τον αλλο

αν φυσικα θες να το κρατησεις ως εχει ειναι δικαιωμα σου και δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο..εγω σαν φιλος και τρελαμενος με τις αφρικανικες κιχλιδες απλα θα σου πω..θες να κανεις ενυδρειο?καντο σωστα..απο εκει και περα εσυ επιλεγεις τα βηματα σου και εμεις εδω ειμαστε..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-05-14, 13:43
Dimitris_R Ο χρήστης Dimitris_R δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2014
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή malawi

ναι φιλος δεν ειπα οτι ξερω ακριβως πως και τι..αρχαριος ειμαι.!το jewel einai malawi αν πατησεις jewel cichlid malawi θα το δεις οπως και Pseudotropheus crabro(bumblebee)..το ενυδρειο το εχω μετρησει-διαιρεσει και ειναι και λιγο παραπανω απο 120..η φωτο ειναι απο πανω και απο κοντα..τεσπα..για το pacu και τον πλακοστομο εχεις απολυτο δικιο..!θα δωθουν..!τωρα αν μεγαλωσουν και τα υπολοιπα τοσο(ακομα ειναι πολυ μικρα..) θα παω για μεγαλυτερο ενυδρειο..τωρα αυτα που λεει ο φιλος παραπανω αν τα 6 ψαρια που εχω σε 120λτ ειναι τα χιλιαδες ειδη της αφρικης τι να πω...?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-05-14, 13:51
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν εννοω οτι τα εχεις βαλει ολα, μην το παιρνεις λαθος. Αν διαβασεις τη φραση μου καλυτερα, θα δεις εννοω οτι επειδη ειναι απο τη λιμνη Malawi και μονο, δεν καθιστα τη συγκατοικιση τους υγιη.

Η γνωμη μου ειναι η εξης:
Διαβασε, διαβασε, ξαναδιαβασε και θα τα καταλαβεις μονο σου τα λαθη. Οσο πιο γρηγορα, τοσο καλυτερα για τα ψαρακια.

Και οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-05-14, 13:56
Dimitris_R Ο χρήστης Dimitris_R δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2014
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή μαλαουι

και αυτο το καταλαβα αφου υπαρχει νταης στο ενυδρειο.!το johanni...αλλα ειναι το ποιο ωραιο εκει μεσα...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-05-14, 13:59
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ωραια.ναι το crabro ειναι μαλαουι..το hemichromis liffali ομως οχι..

ενα πολυ καλο βημα ειναι που θα δωσεις τα πακου-πλεκο..πραγματικα γινονται μεγαλα περα απο καθε φαντασια και χρειαζονται χιλιαδες λιτρα ενυδρειο χωρις ιχνος υπερβολης..

τα υπολοιπα μαλαουι μην νομιζεις οτι γινονται μεγαλα..καθε αλλο ειναι ψαρια νορμαλ μεγεθους..παρολα αυτα ομως ειναι πολυ δυσκολα ψαρια και θελουν κατα τη γνωμη μου 260 λιτρα+ για να κρατησεις 2 χαρεμια..και φυσικα αυτα τα ψαρια πανε μονο σε χαρεμι αναλογιας 1 αρσενικο με 3-4 θυληκα..

αν πιστευεις οτι πρεπει να τα κρατησεις εγω στη θεση σου θα κραταγα τα κιτρινα λαμπιντοχρωμις σε αναλογια 1-3 και θα το γεμιζα πετρες μεχρι πανω απο τη μια μερια για να μπορουν να κρυβονται μιας και ειναι πετροψαρα.

ολα αυτα προυποθετουν και δυνατο φιλτρο το οποιο η ονομαστικη του ροη να ειναι 5πλασια των λιτρων του ενυδρειου..

αλλα και παλι η πιο σωστη κινηση ειναι να κανεις ενα αφρικανικο τανγκανικα οπως ξαναειπα..θα εχεις χρωματα,συμπεριφορες,γεννες και θα εχεις ολο το χρονο μπροστα σου να μπορεσεις να φτιαξεις ενα μεγαλο ενυδρειο με μαλαουι να το καταευχαριστηθεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-05-14, 14:13
Dimitris_R Ο χρήστης Dimitris_R δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2014
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή ερωτηση

Αρα θα εχω θεμα και με το γυαλι..αμα μεγαλωσει το pacu θα τα γκρεμιζε ολα.!χααχαχαχχαχαχααχαχαχα...αυτο που λενε δηλαδη οτι τα ψαρια μεγαλωνουν αναλογα με το ενυδρειο ειναι παπατζα..?σας ευχαριστω για τις απαντησεις..και τα βλεπω αλλιως τα πραγματα..
-------------------------
__________________
Μανα δεν θελω Tanganyika,MONO MALAWI θελω.!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris_R : 29-05-14 στις 14:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-05-14, 14:14
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καποια ψαρια παθαινουν νανισμο και αρωσταινουν σε μικρο ενυδρειο..καποια αλλα ομως μεγαλωνουν και τα γκρεμιζουν ολα..

παντως για να παρεις μια ιδεα για τα μαλαουι θα σου πω οτι εχω καποια αρκετα μεγαλα ειδη της λιμνης σε 500 λιτρα και νιωθω οτι ζοριζονται εκει μεσα..και γι αυτο το λογο εχω στα σχεδια συντομα να πρωχωρησω στην κατασκευη ενος ενυδρειου 3+μετρων και ανω των 1000λιτρων μονο και μονο για να τα κανω ευτυχισμενα!!η τρελα δεν παει στα βουνα!!απο την αφρικη ηρθε και μου χτυπησε την πορτα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-05-14, 14:17
Dimitris_R Ο χρήστης Dimitris_R δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2014
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή φιλτρο

Oσο για το φιλτρο πιστευω ειμαι καλυμμενος..εχω το eheim 2012 to 200αρι..στο οποιο εκοψα σχεδον μισο σφουγγαρι και εβαλα siporax mini σε διχτυ..
-------------------------
-------------------------
χχαααχαχαχαχαχαχαχχααχχα...1000 ε..??σου ευχομαι να το φτιαξεις.!!οτι καλυτερο θα ναι..!
__________________
Μανα δεν θελω Tanganyika,MONO MALAWI θελω.!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris_R : 29-05-14 στις 14:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-05-14, 16:22
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Δημήτρη καλησπέρα εγώ λέω ν' αδειάσεις το ενυδρείο και να βάλεις Dow γιατί τα νταμάρια είναι ωραία και δεν ξέρεις τι γίνεται ου μη γένετω δηλαδή αν οι πέτρες πληθαίνουν σιγά σιγά κι άλλωστε περίπου 2,50¤ το τετραγωνικό μέτρο έχουν στο LEROY MERLIN και το φύλλο είναι 1,25 X 0,50cm περίπου.Αφού βάλεις πρώτα το Dow μετά τις πέτρες και τελευταία την άμμο (ρίξε την παντού).Μετά μπορείς να ετοιμάσεις το ενυδρείο και να φιλοξενήσεις σ'αυτό τις κιχλίδες του.Το pacu και το plecostomus βρες κάπου να τα δώσεις αλλιώς στείλε τα ένα ταξιδάκι,απέφυγε όμως την Αφρική γιατί ούτε τα ψάρια σου θα περάσουν καλά ούτε τα Αφρικανάκια!!!.Πιστεύω να μην σ' έχουν τσαντίσει τα ψαράκια σου και να θέλεις να τα τιμωρήσεις μ' αυτή τη συγκατοίκηση!!!

Η ζωοφιλία δεν συμβαδίζει με τον σαδισμό.Τα λάθη από αμέλεια συγχωρούνται,όταν όμως γνωρίζεις καλά
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-05-14, 18:22
Dimitris_R Ο χρήστης Dimitris_R δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2014
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Πετρες

Φιλε πετρο σ΄ευχαριστω για την απαντηση σου..απλα μονο που σκεφτομαι αυτο που τραβηξα χθες να το ξεστησω και ξανα απο την αρχη.....αστα να πανε..αν σκεφτω να αυξησω τις πετρες σιγουρα θα το φτιαξω απο την αρχη..!οσο για τον πλακοστομο και pacu θα τα δωσω..αν και το pacu ηταν το πρωτο που πηρα....και ψιλομεγαλωσε κιολας..αλλα τι να κανουμε..?τα λαθη πληρωνονται..το καθενα με το τιμημα του.!
__________________
Μανα δεν θελω Tanganyika,MONO MALAWI θελω.!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-05-14, 22:09
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

το πακου και ο πλεκο (ειδικα το πακου)δυστυχως δεν κανουν για ενυδρεια φιλε μου..
αλλα αναγκαστηκα τωρα, καπου πρεπει να μπουν..
πρεπει να ψαξεις που θα τα δωσεις ωστε να μην καταληξουν παλι σε λιγα λιτρα..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-07-14, 00:44
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Bro το θεμα με την ελειψη του φελιζολ ειναι πως ισως.. ισως μακροπροθεσμα δλδη, δε θα σπασει το γυαλι λογο βαρους ή διοτι ενα ψαρι μετακινησει μια πετρα (μαλιστα αν αυτο συμβει θα ειναι απο τις πανω πετρες αρα μαλλον να υποθεσω θα χτυπησει στις απο κατω πετρες και δε θ ακουμπησει αμεσα στο τζαμι.. χωρις αυτο βεβαια να ειναι ασφαλες για να λεμε και το απολυτο σωστο), αλλα η πιεση ενως 'x" κοκου αμμου που θα πιεζει το τζαμι!! Ναι ακουγεται καπως αλλα η ρογμη και μετεπειτα το σπασιμο θα δημιουργηθει ακριβως απο αυτο το πραγμα! και ναι.. το τζαμι ενως ενυδρειου δε σπαει ευκολα, αλλα με το χρονο ολα ειναι εφικτα σ ενα.. diy ενυδρειο που απ οτι καταλαβα αγορασες! φιλικα!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-07-14, 07:58
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

στο LEROY MERLIN που αναγραφει και ο Πετρος εχει ενα υλικο σαν dow αλλα κατα 1 εκατοστο λεπτοτερο με διαστασεις 1,5χ 0.50
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φελιζολ που ? rakita Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 26-09-12 20:28
Πως θα πιασω τα λαμπιντο χωρις να ξεστησω της πετρες. κ.ω.σ.τ.α.ς. Malawi 13 04-07-12 00:02
Τι φελιζολ? papanikos Γλυκό νερό - Γενικά 23 23-11-10 22:36
ΑΡΧΑΡΙΟΣ! στρώσιμο με ή χωρις φυτά? με ή χωρις αμμο και πέτρες? sakisballoons Αρχάριοι γλυκού νερού 25 20-12-07 13:09
Πετρες, υποστρομα, και φελιζολ, μια πονεμενη ιστορια... ater Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 6 23-12-06 21:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17926 seconds with 15 queries