Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Θαλάσσια Βιολογία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-03-11, 21:15
thanosmts Ο χρήστης thanosmts δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Πως κρατάμε το βράχο μας ζωντανό?

Καινούριο ενυδρείο, RO νεράκι, το "σεταρουμε" σωστά, μετά από λίγο καιρό βάζουμε "aragaline" ζωντανό και μετά πάλι από 3 βδομάδες και αφού τα μετρήσουμε όλα και είναι σωστά βάζουμε ζωντανό βράχο.

Ο βράχος κάνει τη δουλειά του αλλα παρατηρώ πως αρχίζει μετά από ένα μηνα και χάνει τη ζωή του...Δε βλέπω σκουληκάκια, ζωύφια ή ακόμα και η πρασινάδα/κόκκινα πλοκαμάκια που είχε, δείχνουν να νεκρώνουν.

Στο ενδιάμεσο μπαίνουν 2 "κλαουνακια" και το νερό βγαίνει πάλι σωστό όσων αφορά τα χαρακτηριστικά του.Αμμωνία 0, No2-No3 μηδενικά, Ph, 8.1, alkalinity σωστή κτλ... Δεν έχω βάλει μαγνησία, calcium κτλ...

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βοηθήσω τη ζωή του βράχου? Τα κόκκινα φυτά του ήταν πραγματικά όμορφα...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-03-11, 21:17
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

υπαρχει επαρκης κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο σου και γυρο απο τον βραχο ?
εχεις μετρησει αλατοτητα?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-03-11, 21:22
thanosmts Ο χρήστης thanosmts δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

ναι ναι...αλατότητα 1022-1024 στη διαρκεια 6 εβδομάδων...
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση...ηταν-ειναι πραγματικά πολυ ζωντανόs βραχοs
κυκλοφορία επίσηs 20χ

Καμια γνωμη βρε παιδια? Μηπωs χρειαζεται καμια ουσια?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-03-11, 08:28
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Η ζωή στο ενυδρείο κι όχι μόνο, για να διατηρηθεί θέλει οξυγόνο (κυκλοφοριτές) φως (φωτιστικό) και τροφή. Το χρώμα του βράχου βοηθιέται από ασβέστιο, αλκαλινίτη, μαγνήσιο. Υπάρχει και κάποιο σκεύασμα δε θυμάμαι το όνομα τώρα που βοηθάει στο κοκκίνισμα του βράχου. Δεν είναι κάτι μαγικό απλά έχει κάποια σύνθεση με τα στοιχεία που σου προανέφερα.
Τα δύο κλοουνάκια που έβαλες τι περιμένεις να σου κάνουν δηλαδή; Κατά τη γνώμη μου είναι το λάθος ψάρι που μπαίνει πρώτο για να στρώσει το ενυδρείο γιατί ούτε ιδιαίτερα ανθεκτικό είναι και είναι και λιτοδίαιτο. Σίγουρα για να στρωθεί ένα θαλασσινό ενυδρείο σωστά χρειάζεται αργά αλλά και μεθοδικά βήματα.
Εκείνο που φοβάμαι ότι θα συμβεί σε σένα θα είναι να χάσεις το πρώτο μεγάλο ψάρι που θα βάλεις και δε θα ξέρεις γιατί ενώ το ενυδρείο σου τρέχει καιρό, αλλά στην ουσία θα είναι άστρωτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-03-11, 11:44
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ζωή στο ενυδρείο κι όχι μόνο, για να διατηρηθεί θέλει οξυγόνο (κυκλοφοριτές) φως (φωτιστικό) και τροφή. Το χρώμα του βράχου βοηθιέται από ασβέστιο, αλκαλινίτη, μαγνήσιο. Υπάρχει και κάποιο σκεύασμα δε θυμάμαι το όνομα τώρα Purple Up που βοηθάει στο κοκκίνισμα του βράχου. Δεν είναι κάτι μαγικό απλά έχει κάποια σύνθεση με τα στοιχεία που σου προανέφερα.
Τα δύο κλοουνάκια που έβαλες τι περιμένεις να σου κάνουν δηλαδή; Κατά τη γνώμη μου είναι το λάθος ψάρι που μπαίνει πρώτο για να στρώσει το ενυδρείο γιατί ούτε ιδιαίτερα ανθεκτικό είναι και είναι και λιτοδίαιτο. Σίγουρα για να στρωθεί ένα θαλασσινό ενυδρείο σωστά χρειάζεται αργά αλλά και μεθοδικά βήματα.
Εκείνο που φοβάμαι ότι θα συμβεί σε σένα θα είναι να χάσεις το πρώτο μεγάλο ψάρι που θα βάλεις και δε θα ξέρεις γιατί ενώ το ενυδρείο σου τρέχει καιρό, αλλά στην ουσία θα είναι άστρωτο.
Πρέπει να ρίξεις κάποια τροφή που να κάνει για ασπόνδυλα και filter feeders, δεδομένου ότι έχεις καλή ροή και φωτισμό.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-03-11, 21:01
thanosmts Ο χρήστης thanosmts δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Αχαααα,
αυτο ειναι μια αλλη γνωμη που δεν ειχα ακουσει...Ολοι μου ελεγαν πωs τα κλαουνακια ειναι τα καλυτερα για αρχη...
Μπορειτε να μου πειτε παραπανω? Φωs εχω μια απλη λαμπα 11w που πηγαινε με το ενυδρειο σαν αλογονου...Να την αλαξω? Επισηs αν παρω τη τροφη για τα ασπονδυλα, πρεπει να κανω κατι αλλο? Τελοs σκεφτομαι ο επομενοs κατοικοs να ειναι μια γαριδα η¨κατι που θα καθαριζει το εδαφοs...Σκεφτομαι παλι λαθοs? Εχετε καποιο αλλο να προτεινετε. Ενδιαφερουσα κουβεντα και σαs ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-03-11, 22:08
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

11W σε πόσα λίτρα;

Γαρίδα είναι πολύ νωρίς και δεν θέλει καθόλου νιτρικά..
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-03-11, 19:36
thanosmts Ο χρήστης thanosmts δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

80 λιτρα ειναι...Εκτοs απο την ασπρη μηπωs να βαλω και μια μπλε?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-03-11, 16:33
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosmts Εμφάνιση μηνυμάτων
Φωs εχω μια απλη λαμπα 11w που πηγαινε με το ενυδρειο σαν αλογονου...Να την αλαξω?
Τι λάμπα είναι αυτή; Έτσι που την περιγράφεις δεν νομίζω να κάνει για θαλασσινό. Επίσης δεν μας είπες τι σκέφτεσαι να κάνεις, μίνι ρεεφ ας πούμε με εύκολα κοραλλάκια; Έτσι κι αλλιώς χρειάζεσαι πολύ περισσότερο φωτισμό. Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με τουλάχιστον 2Τ5 των 24 βατ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
«Τους μονομάχους τους κρατάμε μόνους τους», μύθος? Tolis Bettas 52 20-01-15 00:14
¶λλα ζωντανά μας.......... Sotiris7 ¶λλα ζώα 122 14-06-11 07:42
Πόσο καιρό "κρατάνε" οι ψαροτροφές; aquaman Γλυκό νερό - Γενικά 6 02-06-09 05:24
βάση για ζωντανό βράχο sifnos Θαλάσσια Βιολογία 32 24-04-09 10:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04619 seconds with 13 queries