Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-05-03, 00:37
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή Οταν ένας κουβάς βράχου εμφανίζεται στην ζωή σου......

Το τελευταιο χρόνο περασα και εγω στο επομενο στάδιο της καριερας μου στα ενυδρεία . Μετα απο τα γκαπακια , τα κριμπενσακια, τους δίσκους και αλλα πολλά που έχουν τιμήσει τα ενυδρεία μου κατα καιρους, και μετα απο το σχετικο ξεστράβωμα και ακατάπαυστο σαλιάρισμα μπροστα απο ενυδρείο(α) στό κατάστημα όσο και στο σπιτι γνωστου χομπιστα/επαγγελματία του χώρου είπα να περάσω στα Reef.....

Ολα καλα μεχρι εδω....

Αφου ξεσκόνησα ότι υπάρχει για reefακια στο δίκτιο (ναι η amazon εξακολουθει να μου στέλνει όλα έκεινα τα ωραία δωράκια που στελνουν σε ολα τα θύματα εέέέέέε πελατες ήθελα να πω, που έχουν πλεον των 3000 € αγορες ) αφου αντιστοιχα και ο προαναφερθεν επαγγελματίας μου είναι απιστευτα ευγνωμων μια και πλεον οι πανες και τα γάλατα του παιδιου του βγαινουν απο την εβδομαδιαία μου "καταθεση"... ("χμμμμ Νομιζω ότι χρειάζομαι άλλο ενα μπουκαλι με Εvolution Coralife .Περασε κιολας σχεδον ενας μηνας που πηρα το προηγούμενο....Ποτε είπε θα ΄φερεις εκεινα τα διαόλια που τρώνε τις Γ!^%$#$%@ς Απτάζιες? "), μετα απο ένα έτος , δυό νευρικους κλονισμους , απειρα σφουγγαρισματα , απιστευτη μποχα ("οχι αγαπη μου αυτο που μυρίζει δεν ειναι οι καλτσες μου ...κουραρω τον βράχο...μα καλα δεν σου μυρίζει το ιώδιο;;;; "), εναν παλαβωμενο ασφαλιστη ("μα καλα γιατι θελεις συμβολαιο για πλυμηρα στο κλιμαστασιο της πολυκατοικιας και μαλιστα απο τον 7ο έως το ισογειο;;;;;")...... ΝΑΙ ΝΑΑΙΙΙΙΙΙ
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣΣΣΣΣ

ΤΑ ΚΟΡΑΛΙΑ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝΝΝΝ

Ολα καλα μεχρι εδω......

(δραματικη μουσικη υποκρουση παρακαλω μαεστρο... κατα προτημηση Ημισκουμπρια "Η ΓΙΑΓΙΑΑΑ" )

Και τότε εμφανίστικε.....

.
.
.
.
Με ενα πρασινο κουβα
(χωρις χερουλι παρακαλω)
.
.
.
.
Ο ΜΠΑΜΠΑΣ !!!!!!!!!!!!!!!!

Επεξηγηματικη παρενθεση ....
Ειμαι ο ευτηχης κατοχος ενος πλήρου εξημερωμενου εξηντατριαχρονου συνταξιουχου πατέρα που σε πεισμα της ηλικας του , των νευρων μου , και των σωματικών ΜΟΥ αντοχων ,εξακολουθει να κανει ψαροντούφεκο τους 10 μηνες του χρονου (και να βουτάει βαθυτερα απο ΜΕΝΑ!!!) και να εφοδιαζει το σοϊ (προσοχη σόϊ οχι την οικογένια) με την εβδομαδιαία προμηθεια του σε ψάρια και κυρίως σε χταπόδια (Octopus vulgaris ) ανω του 1.5 κιλου παντα (οικολογικα συνηδητοποιημενος ο Μπαμπας..."Που θα πας δεν θα μεγαλώσεις ... εχουμε ενα ραντεβου εμεις τα δυό τον Δεκεμβρη μήνα") .
.
.
.
.
Σκηνή πρώτη......
Ωρα 15.46 04/05/2003
Ο Γράφων αραγμένος μετα συζήγου σε γνωστο ζαραροπλαστείο στην πατησείων (Τερμα) όπου η ετοιμογενος συμβία με στρατηγικές κινήσεις καθαρίζει (βλεπε "γλυφει το μπώλ" ) το 2ο παγωτο Σικαγο με εξτρα συροπι και μυγδαλα μεσα σε 4 λεπτα....
Ξαφνικα ο "ρουφιανος" αρχίζει να "βαραει" με σκοπό το ασμα γνωστης λαϊκης αϊδου.
"Σηκωσε το... το δικο σου ειναι δεν ακους την μ*Μπιπ*α που εχεις βάλει!!! (εγω ακουώ μονο τριτο πρόγραμμα και τον Θείο Λούις Αρμστρονκ).
"Νααααιιιιι....Οχι παγωτο τρώω" - Νοηματα του στύλ ή μανα σου είναι και μου έχει αρχίσει τις παρλες - "ναιαα ναι εδω είναι μιασο λεπτο να σας τον δώσω".....ελα σε θέλει ο πατερας σου....
"Γκρουφμ παλι θα θέλει να κοκορευτει για τα Χ είς την Νί χταποδια που εβγαλε",
"Ελα.....τι.... να περασω απο το σπίτι ;;; γιατι ;;; κατι μου έχεις;;;
Οχου ρε πατερα δεν μπορει να περιμενει....
Δεν θα παθει τίποτα το χταποδι και αν μεινει για κανα δυόωρο εκτος ψυγειου....
Τι;;;
Δεν ειναι χταποδι;
Ελα ρε πατερα κοψε την πλακα γιατι ειμαι και φαγωμενος και δεν έχω όρεξη...
ΤΙ;;;;;;;;;
Κουβας με τί;;;;;;;;;
ΑΑΑΑΑΑρρρρρργγγγκκκκ!!!!!!!!
(εκπληκτα βλεματα απο τους λοιπους θαμώνας )
ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΆΛΩ ΕΓΩ ΡΕ ΠΑΤΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!
(σκεψεις τεραστειων βαζων βαζελινης περνάνε φευγαλεα απο το μυαλο του γράφωντα)
.
.
ΟΧΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ "ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ" !!! ΤΡΕΛΑΘΗΚΕΣ!!!!! ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ "ΤΟΥΜΠΑ" ΘΕΣ!!;;;;;
.
.
ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΤΑ ΈΧΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ;;;
ΤΡΕΕΕΙΙΙΙΣΣΣΣ
.
.
ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΧΕΙΣ ;;;;
ΣΦΟΥΓΆΡΙ;;;;;;
Το εβγαλες εξω απο το νερο;;;;
Οχι ... ΟΥΦΦΦΦφφ
.
.
.
.
Καλα καλα ερχομαστε...."
("Κλικ")

" -Σηκω παμε.... "
" -Πουυυυ μα δεν τελειωσα...!!!! "
"- Πες τους να σου βάλουν το τριτο σε μπωλακι και φυγαμε για το πατρικο μου. Και σβέλτα! "

Σκηνη 2η
Ωρα 16:10
Περιοχη Στηλων Ολυμπίου Διός
Μπαλκονι που το βαράει ο ήλιος...
Αντικειμενο: Κουβας (Πρασινος) ανευ χερουλίου γεματος με ασβεστολιθικα πετρώματα πηκτρα στα χτενια , μακροάλγες , "μαλουπα", μύδια , Εν (1) αχινο (Abracia lixula) , 3 σφουγγάρια (για το είδος δείτε εδώ) και την συνήθη συλλογή απο ( ετοιμα σύντομα να συνταντήσουν τον δημιουργο τους) μικροοργανισμους(καβουρακια , γαριδες, κοπηποδα ,σκουληκια κλπ).
Με νερο ώς την μέση του κουβά......
Ητοι περιπου 5 - 5.5 λίτρα....
Την σιγαλια του ατικου μεσημεριου σχίζει την κραυγη του αγνωστου χομπιστα.....
"ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Α Α ΑΑΑΡΡΡΡΡΡΓΓΓΓΓΓΓΓΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚ"!!!!!!
(και ενα κλάξον απο μια νταλικα στην παρακειμενη Συγγρου).

Σκηνη 3η
Ωρα 16:15.32
Τοποθεσια: Καπου στην Νεα Σμύρνη
Ενα ανσασερ ανοιγει και ενας παλαβωμενος κρατώντας ένα κουβα (πρασινο χώρις χερουλι!) στα δύο χέρια με τα κλειδια στο στόμα, πεταγεται στον 6ο και αρχίζει να ανεβαίνει τρια τρια τα σκαλια για τον 7ο όπου ένα δώμα εχει διαμορφωθει σε ενα (ξεροψημενο απο τον ήλιο) "Φις Ροουμμ"
.
.
Ηδη μια ελαφρια μυρωδια κακαβιάς έχει αρχίζει να αναδύεται απο τον κουβα.......
.
.
.
Fade out με τον ηλιο να προχωράει στην πορεια του και σιγα σιγα να πεφτει η νύκτα ειδωμενη απο την τζαμοπορτα ενος δώματος, ενω στο πλάνο φαινεται χομπιστας αγνωστου οικογενειας και γένους να ξεθαβει απο το μπαλκόνι παλια ενυδρεία, να ανακατευει περιεργες λευκες σκονες με νερο που τρέχει απο μια περιεργη συσκευη , και γενικα να είναι σε μια κατασταση "ηρεμου" πανικου ενω ανακατευει υγρα σε δοκιμαστικους σωληνες με περιεργα χρώματα και βουτάει περιεργα διαβαθμισμενα "ταπερακια" στα 5.5 λιτρα νερου.....
Η συμβία κουναει συγκαταβατικα το κεφάλι και με ένα ύφος παραίτησης , "καθαρίζοντας" το μπωλακι με το (3ο) Σικαγο της με το γνωστο "βαδισμα του πιγκουϊνου" κατεβαίνει την σκαλα μουρμουρώντας κατι για ενυδρεία , μωρα , πανες, γάλατα και ψάρια.
Η πορτά κλείνει................
.
.
.
.
.
.
(Η συνέχεια στο επόμενο post )
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-05-03, 01:16
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή Τα περιεχόμενα του κουβα....

λοιπον ο κουβας είχε ....

γυρω στα 15 κιλα βραχο (αναθεμα με και μπορεσα να καταλαβω πως τον ξεκολησε απο τα 3.5 μετρα που μου είπε ότι το έβγαλε...) που απάνω έχει....

Χτενια (λατινικο όνομα δεν ξέρω είναι τα απλα γνωστα χτένια που όλοι ξερουμε ,αγαπάμε, και βαζουμε στις αστακομακαρονάδες μας)

Ενα έιδος filterfeeder που η ονομασια του (τουλάχιστον η αγγλικη) είναι αν θυμαμαι καλα barnacle . Μοιάζει με πεταλίδα και στην κορυφη του έχει ανοιγμα που βγαινει η "σκουπα" του και με διαδοχικες κινησεις φιλτραρει / σκαναρει το νερο.

Απλα γνωστα (και αγαπημενα εξισου) μυδια .

Αλγη το είδος "μαλουπα" (ξερετε εκεινο το τριχοειδες νιανια που κολάει παντου)

Αλγη "μαρουλακι" λεπτοφυλο....Σαν ψυλοκομενο μαρουλι κατσαρο με ωραίο ανοικτο ήμιδιαφανες πρασινο χρώμα.

Κσβουρακι (1) μικρο... γενος αγνωστο

Μπολικα μικρα σαλιγκάρια (τα γνωστα κωνικα) που αμεσως κανανε κατάληψη στα τζάμια

ενα αχινο Abracia lixula

μια γαριδα (απλη glass)

Μπολικα θαλάσια ζωήφια (συνταμα θα γεινουν φαγητο για τους υπολοπους κατοικους του ενυδρείου.

ph : 8
SG : 1.029
Θερμοκρρασια ¨28+
NH4 : 0


Προστεθηκε συνθετικο νερο (ευτυχως που είχα ετοιμο) με τις εξης παραμετρους
ph 8.4
SG 1026
Θερμ. 25
NH4 : 0
Σταδιακα (μεσα σε τρεις ΄ψρες) και γύρω στα 6 λιτρα....
Ολος ο βραχος ευτυχως χώρεσε σε ενα μικρο 20λιτρο και αυριο πανω να κτυπησω ενα 100αρι μικρο της juwel.

Φιλτραρισμα :
Φιλτρο ιδιοκατασκευή (οσο εμπαινε το νερο) τύπου tricle με ανθρακα και στρώμα ψιλο χαλικιου /αμμου απην περιοχη "Αγιος Νικολαος" /Λαγονήσι/καλυβια. Το νερο πφτει απο πάνω και διαμοιράζεται σε όλο το καδο (τροποποιήμενα μπωλακια Sanitas τα ψηλα) και στην συνεχεια περνάει στο ενυδρέιο. Ξερω Ξερω... προσωρινη λύση......

Αερας

Μια απλη αεραντλια που κίνει και το φιλτρο....

Θερμοστατης
Δεν το χρειαζεται....



Την γνωμη σας και πιθανες συμβουλες σας....
Υποψη΄ν έχω είδη ξεκοκαλίσει στην στήλη του Κου Ρεκλου στο malawicichlidhomepage για τα 2 μεσογειακα που έχει....
Πιστυώ ότι αν και ότι πιθανον επιζεισει θα αποτελέσει την βάση για το δικο μου μεσογειακο.

Αυριο και φώτο... (αν καταφέρω και βουτηξω απο τον προισταμενο μου την ψηφιακη του... χμμμμμμ)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-05-03, 04:22
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Λιγη προσοχη στα χτενια - μυδια... οντας "ακινητα" ζωα, μπορει να περασει καιρος πριν παρουμε χαμπαρι οτι πεθαναν, και καιρος σε τοσα λιγα λιτρα ξερουμε τι σημαινει....
Περιγραφικοτατος... welcome aboard!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-05-03, 12:07
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

α) στην περιοχή Αγιος Νικόλαος / Λαγονήσι / Καλύβια μαζεύω και εγώ (τόσο την άμμο όσο και τα ζωντανά μου). Συνήθως είμαι στην πρώτη ξύλινη τέντα μπροστά από το τένις.. θα δεις τις στολές κατάδυσης ούτως ή άλλως. Πολύ πρωϊ Κυριακής συνήθως..

β) Ανέβασε την αλατότητα στο 1.028 -1.029 δεν υπάρχει λόγος να την έχεις τόσο χαμηλά..

γ) για τα μύδια και τα χτένια άγγιζέ τα ελαφρά ανά δύο ημέρες να δεις αν κλείνουνε..

δ) ξέχνα τους αστερίες (μύδια, χτένια και σπόγγοι - τουλάχιστον )

ε) η θερμοκρασία δεν πρέπει να ξεπερναει τους 20 βαθμούς και αυτό για 1-2 μήνες τον χρόνο. Τον χειμώνα κράτα το στους 14-17 βαθμούς..

στ) Καλή επιτυχία σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-05-03, 12:51
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

χεχεχε
και τις στολές εχω δει
και εσενα επίσης....

Εμενα θα με δείς σε δύο καταστάσεις.....
Ή να είμαι εξω και να έχω απλωμενα τα καλαμια μου και να συζητάω με τον παπου που ξερογλύφει τον φαραω στο στύλ : "Ελα αφου ξερουμε και οι δύο ότι το θες... Το ζητάει ο οργανισμος σου. φαε το γ#$%#$ο κολοσκούληκο να φάω και εγω το μεσημέρι.... "

Ή θα έχω πεσει μεσα με το μαρες και θα καθομαι πανω απο τα βράχια στα δεξια του κολπου κάτω απο την βίλα και αντι να κτυπήσω το ζευγάρι τα πετρομπαρμπουνα, θα καθομαι καιθα τα παρατηρω στο φυσικο τους περιβαλλον (αληθεια εκεινο το σημειο ειδικα όταν ανθιζουν και οι μακροάλγες και ειναι γύρω στις 9 το πρωϊ και το φώς πεφτει υπογωνία, δεν σου φέρνει σαν ένα τεράστιο ενυδρείο;;;; ) πως κορτάρουν μεταξύ τους και πως διώχνουν τα μουρμουρακια απο την περιοχή τους....Και μετα θα βάρεσω το περιεργο λαβράκι που θα τύχει να περνάει απο εκει και θα περάσει για εποπτευση....(Πρεπει να φάμε και το μεσημερι )

τελικα μαλλον θα φτιάξω συστηματακι με ανεμηστηρες και αρκουδισιον για να κρατησω την θερμοκρασια χαμηλα στο δώμα (γιατι είναι σίγουρο ότι 18-20 βαθμους δεν θα πετυχω ουτε για ζήτω.. μαλλον 25-26 είναι το ποιο πιθανο).

η αλατότητα είναι μετα και με την προσθήκη γύρω στο 1.0275 - 1.028 και υπολογιζω με την εξατμηση να ανεβει στα κανονικα του επιπεδα

Περισσοτερα το ph με ανυσηχει μια και ήταν χαμηλο (σκεφτηκα μεχρι και κανα γκαπακι να ριξω μεσα ) στο 8 και το ετοιμο νερο μου ήταν 8.4. και αναγκαστικα για να αποφυφω και την επιπλεον κοπωση των οργανισμών μεσα σε 3 ωρες ανεβηκε στο 8.2

Μιλαμε δηλαδη για σοβαρο σοκ.

Το ενυδρειακι τώρα είναι μικρο όποτε σκιμερακι δεν το συζητάω καν (που θα μπει;;;; όποτε ανυσηχω και για την πιθανη εεεε σίγουρη αμμωνια . Το χω πήξει στον ανθρακα βέβαια.....και η κινηση του νερου μεσα απο το φιλτρο είναι αρκετα αργη ώστε να τον εκμεταλευομαι πλήρως....
Ειδομεν......

Τελικα τα κτένια πως λέγονται;

Αλέξανδρος
----------------------------------------------------------
ΑΑΑρρργγγκκκκ!!!!!!
Ενας πρασινος κουβααααςςςςς!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-05-03, 01:28
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Σηκώνεις μεγάλα θέματα που δεν απαντιούνται στο πόδι.. Αφού έχεις δει τις στολές.. την Κυριακή.. κατά τις 9 .. στο γνωστό μέρος (με τις στολές βέβαια.. ) - ελπίζω ότι θα καταφέρουμε να είμαστε εκεί..

Το μέρος κάτω από την βίλλα είναι όντως εντυπωσιακό !!

Μήπως τα καλάμια ήταν περίπου 15 μέτρα από το σημείο που κατεβαίνει ο λαός για μπάνιο ; Σαν μπλε καλάμια μου φάνηκαν !!

Η θερμοκρασία σου πρέπει να κατέβει. Με ανεμιστήρες δεν γίνεται δουλειά ασε που θάχεις τεράστια εξάτμιση και - λόγω και του μικρού ενυδρείου - μιά διαρκώς κυμαινόμενη αλατότητα (και φυσικά και ρΗ). Η διαλυτότητα του οξυγόνου στο θαλασσινό είναι μικρότερη από το γλυκό νερό, συνεπώς είδη που ζούνε στους 9-17 βαθμούς μπορεί να αντέξουν για μικρό χρονικό διάστημα τους 25+ αλλά όχι για μεγάλο. Η αναλογία είναι με τροπικό ενυδρείο γλυκού νερού στους 40+ βαθμούς. Πόσο καιρό του δίνεις ;;

Με ένα σύστημα live rock / live sand διερωτώμαι κατά πόσον χρειαζόμαστε το skimmer εν γένει.. (ίσως υπερβάλλω λίγο). Τι δυνατότητες αλλαγής νερού έχεις ;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-05-03, 03:37
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

δυστηχώς η συμβια όντας στον μήνα της δεν θελει επουδενει λόγο να εγκαταλήψει το σπιτι ... Ακομα και για να επισκευτει το πατρικο της που είναι στα Καλύβια (αν ηταν στο χέρι της με εβλεπα να κατασκηνώναμε εξω απο το "Αλεξανδρα")

Οποτε εχω ξεχασει οποια σκεψη για ψάρεμα και /η ψαροντούφεκο για τις επομενες εβδομαδες. Οταν γεννηθει με το καλο το παιδι το ξανασυζηταμε...

Τα νέα του ενυδρείου τώρα......
Το σφουγγάρι παέι..... αρα το έβγαλε απο το νερο....
Ευτηχως το πηρα χαμπάρι πριν τιναξει και τα υπολοιπα....
αμεσως έγινε αλλαγη νερου ενα 50% με ετοιμο απο χτες νερο αλλα δεν τα βλέπω και ρόδινα τα πράγματα....
Επισης όλα τα αγκαθια του αχινου είναι πεσμενα προς το βυθο αν και που και που βλεπεις κανενα πλοκαμακι να πεταγεται... Βεβαια αυτο ήταν πρίν την αλλαγη του νερου.
Τα κτενια πάνε δυνατα προς το παρον.... Ειδομεν

Οσο για την θερμοκρασια έχεις δίκιο . Αλλα μια και κραταω όλα τα προχειρα λεφτα μου γιατα φακελακια του στυλ, "ναι τωρα είδαμε το κεφάλι", "ναι τώρα βγαίνει ο ωμος" , και "ναι εχετε ενα υγειεστατο θυλυκο μπεζ ασπρο σκυλακι εεεεε κοριτσακι ήθελα να πω",
Θα πρεπει να αυτοσχεδιασω.....
("αγαπη μου που πας το ψυγειακι των δολοματων??" - "Δουλεια σου εσυ!!")
Τωρα όσον αφορα το ενυδρείο χμμμμμμ περιμενω να περασει 1 μερα για να ξαναγεμισω ένα παλιο που έτρεχε απο τις σιλικονες και το ξηλοσα και το ξανακόλησα... (σνιφ το 1ο μου ενυδρειο!!!) .
Μετα θα παρατήσω την συμβια στην ξαδελφη (150 μετρα απ οτο αλεξανδρα) και θα αποτολμησω μια γρηγορη βολτα προς παραλια μερια για βραχο βραχο!! και όχι απλες κοτρώνες με χτενια (τον εχω σταμπαρει κιολας εδω και 4 χρόνια σε ενα υφαλο στα λιμανακια στην Βουλιαγμενη) και κάμποση καλη αμμο...

Τωρα όσον αφορα το σκιμμερ.... χμμμμμ και εγω είμαι οπαδος του λιγοτερη τεχνολογια περισσοτερη βιολογια , αλλα πρεπει να παραδεκτουμε ότι βγάζει μπολικο πραγμα ειδικα στα πρωτα στάδια του στησήματος του ενυδρείου. Και αλλωστε μην ξεχναμε ότι και ο βραχος παθαίνει Σοκ και πρεπει να περασει λιγος καιρος μεχρι να επαμελθει στην βακτηριαδικη του ισσοροπια παλι....

Οσο για νερο .... εχω μπολικο σε θερμοκρασια περιβάλλοντος γιατι έχω ετοιμο για το reefακι. όποτε.....

Καμια άλλη ιδεα;;;;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06065 seconds with 12 queries