Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Αυστραλία - Νέα Γουινέα > Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish)

Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) Μελανοταινίες, "blue eyes"

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 22-11-10, 21:16
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas213 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιαννη να σου κανω μια ερωτηση;;τα μικρα που γεννιουνται στην γεννηστρα η αλλαγη που κανεις ειναι απ το μεγαλο;;;εγω πιστευω οτι δεν ειναι θεμα τροφης αλλα θεμα μεταβολης παραμετρων που ισως να επηρεαζει και την ορεξη.δεν ξερω, λεω.τσεκαρε να μην εχεις μεταβολες και αυξομειωσεις σε παραμετρους.πολυ καλη λυση ειναι και πολυ moss να τσιμπολογανε ινφοσουρια οπως λεει και ο αλεξανδρος.επισης στην γεννηστρα κλεινεις φως;;αστο πειραματικα το βραδυ ανοιχτο να δεις θα εχεις παλι απωλειες;;;

Ανδρεα την γεννηστρα την κατηργησα.Οτι εχω ειναι μεσα στο μεγαλο.Τα πιανω(οσα βλεπω) σε ποτηρι πλαστικο διαφανες και τα ταιζω εκει.Τιποτα,εχουν κυρηξει απεργια πεινας και δεν ξερω τον λογο.Το ενυδρειο εχει μεσα τοση μοςς που γεμιζεις 1.5 λιτρο μπουκαλι.Μακαρι καποια απο αυτα να με λυπηθουν και να εκτιμησουν τις προσπαθειες μου και να επιζησουν......
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 23-11-10, 01:44
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Γιαννη τις πρωτες τους μερες δοκιμασε να τα ταισεις με σκονη σπιρουλινας (αν βρεις clorella ακομα καλυτερα),καλυτερα οχι αγνη σπιρουλινα αλλα τροφη για ψαρια με βαση την σπιρουλινα σε περιεκτικα αυτης στην τροφη ανω του 30%,τριψτην καλα να γινει σκονη εντελως,αν θες μπορεις να ανακατεψεις με πιο λιπαρες τροφες,σε σκονη παντα.
Αυτο ειναι ενα μετρο που εφαρμοζεται για να διατηρηθουν στην ζωη την πρωτη εβδομαδα,μετα απο αυτο το διαστημα μπορουν να τραφουν με νεοεκκολαυθησα αρτεμια.Τις πρωτες 6-10 μερες ειναι δυσκολο να τραφουν με αρτεμια λογο του μικρου στοματος τους,η ενναλακτικη ειναι να εχεις αφθονη ινφουσορια στο χωρο που εκκολαπτοντε.

Οσο για τα αυγα,οπου τα βρισκεις μαζευε τα (μην τα φοβασαι,αντεχουν ακομα και να τα πιασεις με το χερι,ειναι αρκετα σκληρα) και ριχτα στην γεννηστρα στην οποια να εχεις θερμοκρασια 27-28 c,καλη οξυγονωση,χαμηλη σταθμη και οσο το δυνατον περισσοτερη μος η ριτσια απο το ωριμο σου ενυδρειο,φροντισε τα συγκεκριμενα βρυοφυτα να ειναι αρκετα κοντα στην σταθμη του νερου (γι αυτο προτεινω χαμηλη σταθμη) ωστε τα μωρα να μπορουν να βουτηξουν,απο την επιφανεια που κυκλοφορουν τις πρωτες μερες,για να βοσκησουν...
Προσοχη στις αλλαγες νερου η θερμοκρασια να ειναι αυστηρα η ιδια παντοτε,αυτη ειναι η μεγαλυτερη ευαισθησια των μωρων.
Δοκιμασε τα παραπανω και νομιζω ολα θα πανε καλα!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 22-12-10, 20:35
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Νεα φουρνια απο ψαρακια και αυτη την στιγμη ειμαι λιγο πιο προετοιμασμενος(με υγρη τροφη).Για να δουμε......
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 23-12-10, 08:04
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

αντε γιαννη καλη επιτυχια.σε αυτην την προσπαθεια να σου ζησουν ολα.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 24-12-10, 17:37
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ Ανδρεα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θανατος απο preacox Γιαννης Μ5 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 19-10-10 12:47
Φουσκωμενη preacox Γιαννης Μ5 Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 8 17-09-10 10:38
Που εισαι preacox ? qstavrosq Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 02-12-05 03:38
preacox unbalanced ... qstavrosq Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 09-05-05 13:30
Melanotaenia preacox Τι έχει; qstavrosq Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 15-02-05 22:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03577 seconds with 14 queries