Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-02-10, 22:42
posidwnas Ο χρήστης posidwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΠΑΚΙ ΚΑΡΦΟΥΡ !!!!

Πρώτα απ' όλα ξυλώνεις απο το καπάκι την λάμπα, μετασχηματιστές κλπ...

Τι χρειαζεσαι :

1 φωτοβολταικο πανελ 70w (ιδιοκατασκευη εννοειτε ), μπαταρια 12v βαθιας εκφορτισης, κοντρολερ φορτισης και...

1) 2 λεντοταινιες ψυχρου λευκού 48cm 48 led
2) 1 λεντοταινια ζεστού λευκού 1m 60 led
3) 2 λεντοταινίες κόκκινου φωτισμου 24cm 24 led
4) 2 λεντοταινίες πράσινου φωτισμου 24cm 24 led
5) 1 λεντοταινια UV 24cm 24 led
6) 1 πλαστικο κουτί
7) 8 αρσενικα - θηλυκα RCA βύσματα
καλώδια


ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΟΥΤΙΟΥ ΔΙΑΚΟΠΤΩΝ



ΚΟΥΤΙ ΔΙΑΚΟΠΤΩΝ



ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΠΑΚΙΟΥ



ΖΕΣΤΟ ΛΕΥΚΟ



ΨΥΧΡΟ ΛΕΥΚΟ



ΨΥΧΡΟ & ΖΕΣΤΟ ΛΕΥΚΟ



UV



ΠΡΑΣΙΝΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ







ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ








Σε λίγες μέρες περιμένω αό 1 φίλο χρονοδιακόπτη στα 12v ιδιοκατασκευή και αυτός...

Το κακό είναι ότι δεν ξέρω τα lumen των led, η καταναλωση δεν με πολυενδιαφέρει παρ'ολο που έβαλα κάποια φυτά αλλά είναι εύκολα φυτά οποτέ 8α δείξει σε λίγο καιρό αν τα επηρεάσε καθόλου ο φωτισμός.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-10, 22:47
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

ωραια ολα , αλλα αυτα τα πολυχρωμα φωτακια τι τα θες ;
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-10, 23:49
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

κοστος????
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-02-10, 00:14
posidwnas Ο χρήστης posidwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Όλα τα led ηρθαν από το εξωτερικό και οι τιμές είναι τελικές ...

Οι 2 πράσινες λεντοταινίες 3,49 ¤, η UV 3,58 , 1m ζεστού λευκού 9,44 ¤, οι 2 ψυχρού λευκού 5,70 ¤, τις κόκκινες τις είχα από πέρυσι...
Κουτιά διακόπτεσ κλπ κανά 10αρι...

για τα φωτοβολταικα είναι αλλη ιστορια αλλά συμφέρει να τα κάνεις μόνος σου...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-02-10, 01:06
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

το κοκκινο και το πρασινο δεν εχουν καμια δουλιεα με τα ψαρια!η ολη αλλη κατασκευη πολυ καλη μπραβο!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-02-10, 08:06
Το avatar του χρήστη Αντάρης
Αντάρης Ο χρήστης Αντάρης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Πολύ καλή κατασκευή. Ωραία ιδέα το ψυχρό και το ζεστό λευκό φως.

Από την άλλη, το κόκκινο και πράσινο μπορεί ξενίζει μερικούς αλλά γούστα είναι αυτά. Το κόκκινο θα μπορούσε να δρα επικουρικά για φωτοσύνθεση πάντως (φυτά δεν είναι αυτά πίσω δεξιά ή φόντο.

Η ένστασή μου είναι το UV. Έτσι φόρα παρτίδα που είναι τοποθετημένο, εικάζω ότι μπορεί να γίνει επικίνδυνο για τα μάτια σου και τα μάτια των ψαριών σου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-02-10, 09:54
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ το όλο πρότζεκτ, μπράβο Ποσειδώνα, δώσε λεπτομέρειες και για το φωτοβολταϊκό.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-02-10, 15:55
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
δώσε λεπτομέρειες και για το φωτοβολταϊκό.
+1 για γενικες γνωσεις γιατι ειναι πολυ καλη ιδεα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-02-10, 16:24
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Σε γενικές γραμμές φαίνεται μια προσεγμένη δουλειά για εντυπωσιακό φωτισμό αλλά δεν μας δίνεις την ουσία που είναι το Φ/Β κομμάτι της κατασκευής.

Και επειδή το κόστος είναι στα Φ/Β και στα λοιπά και μάλλον όχι στα LED, δώσε μας μια αίσθηση κόστους για αυτό το κομμάτι.

Και κάποιες ερωτήσεις:
Μιλάς για μπαταρία βαθιάς εκφόρτισης. Την προστατεύεις από βαθιά εκφόρτιση?
Τι μπαταρία χρησιμοποιείς?
Έχεις υπολογίσει χρόνο ζωής μπαταριών?
Πόσα αμπερόρια χρειάζεσαι για να καλύψεις τις ανάγκες σου?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-02-10, 18:15
posidwnas Ο χρήστης posidwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

1 πάνελ για να γίνει χρειαζεται 36 κυψέλες, οι οποίες υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη, καλό είναι να τις βρεις έτοιμες καλωδιομένες για να γλυτώσεις πολύ χρόνο. Εγώ χρησιμοποίησα σε διάσταση 7,5Χ15cm. Το πανελ μου αποδίδει περίπου 70w. Το κόστος τους περίπου στα 100 δολάρια με τα μεταφορικά, βέβαια στο ebay μπορείς να βρείς πολλές προσφορές. Το πως θα τα συναρμολογήσεις δες http://www.iqsolarpower.com/ .
Από κει και πέρα για σιλικόνες , γυαλιά κλπ υπολογίζω κανά 20-30 ¤.
Η μπαταρία είναι 150Α περίπου 180¤. 10-12 χρόνια αντοχή.
Η τιμή του κοντρόλερ εξαρτάται απο τις δυνατότητες του. Εννοείται απο ebay και αυτός. Εμένα είναι για 60Α και τον είχα πάρει περίπου 80¤.
Βέβαια οι τιμές για όλα αυτά μπορεί να παίζουν γιατί τα έχω ήδη ενάμιση χρόνο.
Τώρα θα βάλω με inverter και το φίλτρο και τον θερμαντήρα οπότε λέω να κάνω 1-2 πάνελ ακόμα για σιγουριά.
Επίσης μπορώ και φορτίζω το laptop, κινητό, έχω τον φωτισμό (4 Χ 96 led) για το δωμάτιο ήδη.

Ο λόγος που χρησιμοποίησα τοσα led και σε τόσα χρώματα είναι για να καλύψω όσο περισσότερο μπορώ το φασμα του φωτός ...

Σωστό ή λάθος δεν ξέρω, ο χρόνος θα το δείξει... Βέβαια όταν λειτουργουν όλα τα led μαζί υπερισχύει το λευκο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-02-10, 20:50
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Μπραβο πανω απο ολα για το οικολογικο πνευμα της κατασκευης σου και φυσικα για τις ικανοτητες σου.
Περιμενουμε μια πιο ολοκληρωμενη παρουσιαση αυτης της εργασιας σου.
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-02-10, 20:57
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Πες μας κι απο που πήρες ολα τα υλικά, γιατι αυτες τις τιμες (ειδικα για τα led) δεν τις εχω δει, και επειδη ψαχνομαι με led με ενδιαφέρει πολύ....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-02-10, 21:46
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

2 ερωτησούλες.
Το οικολογικό της υπόθεσης πιο είναι ;
Και σε τι βολεύει να χρησιμοποιείς το φωτοβολταϊκό πάνελ και την μπαταρία.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-02-10, 15:15
posidwnas Ο χρήστης posidwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Πες μας κι απο που πήρες ολα τα υλικά, γιατι αυτες τις τιμες (ειδικα για τα led) δεν τις εχω δει, και επειδη ψαχνομαι με led με ενδιαφέρει πολύ....
Όλα τα led αγοράστηκαν μέσω ebay...

Ψάξε για led strip, εχει παρα πολλες προσφορές


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
2 ερωτησούλες.
Το οικολογικό της υπόθεσης πιο είναι ;
Και σε τι βολεύει να χρησιμοποιείς το φωτοβολταϊκό πάνελ και την μπαταρία.
Έχω το κεφάλι μου σίγουρο ότι δεν θα σταματήσει, κυρίως το φίλτρο, να λειτουργει λόγω πτώσης του ρεύματος και παντα θα έχω ρεύμα στο ενυδρείο μου ΔΩΡΕΑΝ...

¶ντε γιατί πολλά πληρώνουμε στην ΔΕΗ... Φτάνει πια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-02-10, 13:08
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Να το δούμε λίγο οικονομοτεχνικά το θέμα?

Το κόστος της επένδυσής σου, για το Φ/Β κομμάτι μόνο, ανέρχεται περίπου στα 350,00  (70,00  τα panel, 20,00  σιλικόνες και άλλα υλικά, 180,00  μπαταρία και 80,00  ο φορτιστής) και ουσιαστικά ζητάς απόσβεση σε 12 το πολύ χρόνια όταν και θα χρειαστεί αντικατάσταση η μπαταρία.

Aς υποθέσουμε ότι όλα τα LED καταναλώνουν 20W.

Αν τα έχεις όλα ανάμενα 10 ώρες την ημέρα έχεις κατανάλωση:

20W * 10ώρες =200W ημερησίως δηλαδή
200W * 365 ημέρες = 73kWh ετησίως δηλαδή
73kWh * 12 έτη = 876kWh στα 12 χρόνια

Ακόμη και με την πιο ακριβή χρέωση της ΔΕΗ (Οικιακό τιμολόγιο Γ1 για κατανάλωση μεγαλύτερη από 3001 kW ανά τετράμηνο που είναι μάλλον υπερβολική για μια λογική κατοικία) θα πλήρωνες στην ΔΕΗ για τα 12 αυτά χρόνια
876kWh * 0,18971 /kWh = 166,00 .

Τα πράγματα μάλλον δεν δείχνουν καλά.

Έχε κατά νου ότι στα παραπάνω δεν έχω υπολογίσει το κόστος αντικατάστασης εξοπλισμού από φθορά (θεωρώ ότι 12 χρόνια ζωής είναι παρά πολλά για μια μπαταρία και σίγουρα κάτι θα χρειαστεί αντικατάσταση από τον υπόλοιπο εξοπλισμό στα 12 αυτά χρόνια).

Αν το δούμε και λίγο ανάποδα τα 350,00  σου αγοράζουν με το παραπάνω κόστος kWh τουλάχιστον 1.845 kWh. Δηλαδή θα πρέπει να καταναλώνεις τουλάχιστον 421Watt ημερησίως, για να αποσβέσεις την επένδυση σου σε 12 χρόνια. Ίσως με το να φορτίζεις κινητό και laptop τα καλύπτεις, αλλά μάλλον δύσκολο μου φαίνεται να κάνεις απόσβεση.

Αν εξαιρέσω την χαρά της δημιουργίας και την τρέλα που ορισμένοι από εμάς κουβαλάμε για τέτοιου είδους κατασκευές, δεν βλέπω όφελος στην όλη ιστορία.

Όσο για το οικολογικό μέρος, σίγουρα μπορούμε να κάνουμε περισσότερα από το να βάλουμε ένα τέτοιο Φ/Β σύστημα.

Μήπως τελικά θα ήταν καλύτερα να τροφοδοτήσεις τα LED από ένα DC τροφοδοτικό?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-02-10, 15:32
posidwnas Ο χρήστης posidwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Ξεχασες να υπολογίσεις και άλλα πράγματα όμως... αντλία φίλτρου, θερμοστάτη 100w και φωτισμό δωματίου, φόρτιση λαπτοπ, κινητού ...
Δεν με νοιαζει αν απεργούν ή ανέβει το κόστος της ΔΕΗ, αν γίνει μπλακαουτ ή οτιδήποτε άλλο...

Και θα μπορούσε να μου κοστίσει πολύ λιγότερο αν έβαζα μια απλή μπαταρία αυτοκινήτου και πολύ μικρότερο κοντρολερ... Απλά έβαλα κάτι μεγαλύτερο με την προυπόθεση να φτιάξω και αλλα πάνελ και αν με το καλό πετύχω την κατασκευή της ανεμογενήτριας να μπορώ να συνδέσω και αυτή...

Και στα 12 χρόνια θα θελει αντικατάσταση μόνο η μπαταρία, το πανελ θα συνεχίσε να παράγει ρεύμα, σιλικόνες κλπ δεν θα τα ξαναγοράσω όπως και τον κοντρόλερ... ¶ρα σε 12 χρόνια θα χρειαστώ 1 μπαταρία μόνο....

--------------------------------

Και το πανελ δεν το έκανα για το ενυδρείο... το εχω ήδη 1μιση χρόνο... οπότε είπα να το εκμεταλλευτώ και για το ενυδερείο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-02-10, 13:50
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Για το κινητό και το λαπτοπ το ανέφερα.

Τώρα για τα άλλα που αναφέρεις (αντλίες, θερμαντήρα) και λοιπές συσκευές 230VAC χρειάζεσαι και ανορθωτή, το κόστος του οποίου δεν είναι υπολογισμένο στα 350,00 .

Μην ξεχνάς ότι έχω κάνει του υπολογισμούς μου με βάση την μεγαλύτερη χρέωση της ΔΕΗ. Με μια περισσότερο ρεαλιστική προσέγγιση, το κόστος της kWh θα ήταν 0,11165  (για κατάνάλωση έως 1600 kWh ανα τετράμηνο, πολύ περισσότερο από ότι μια τετραμέλης οικογένεια συνήθως χρειάζεται) που θα μας οδηγούσε σε ένα κόστος της τάξης των 100,00  για τα 12 χρόνια.

Όσο για την διαθεσίμοτητα της ΔΕΗ συμφωνώ. Εχεις δυνατότητα μερικής αυτονομίας.

Μπαταρία συμφωνώ ότι θα μπορούσες να είχες βάλει μια αυτοκινήτου, η οποία όμως:
1) θα είχε σίγουρα πολύ μικρότερο χρόνο ζωής
2) θα είχε μειωμένη χωρητικότητα (που πιθανόν να μην σου πρόσφερε την αυτονομία που χρειάζεσαι)
3) θα ήθελε προστασία από βαθιά εκφόρτιση (πρόσθετο κόστος εξοπλσιμού) για να μπορέσει να ζήσει όσο προβλέπει ο κατασκευαστής της.
Οπότε οικονομικά θα ήταν μάλλον χειρότερα.

Αν η μπαταρία σου αντέξει όσο υπολογίζεις, τότε, στα 12 χρόνια, θα χρειαστείς να αντικαταστήσεις μόνο αυτή. Πόσο σίγουρος είσαι όμως ότι δεν θα έχεις καμία βλάβη στον υπόλοιπο εξοπλισμό τα 12 αυτά χρόνια? Εξαιρετικά απίθανο να μην έχεις καμία βλάβη.

Αυτό που ουσιατικά συζητάμε είναι αν το κόστος παραγωγής για ένα τόσο μικρό Φ/Β συστημα είναι μικρότερο από το κόστος αγοράς της ενέργειας από την ΔΕΗ. Ξέρω ότι σε οικιακές εγκαταστάσεις ισχύος μερικών kWp (και άρα με κόστος εγκατάστησης μικρότερο ανα kWh από ότι στο δικό σου σύστημα) η απόσβεση γίνεται το λιγότερο σε 7-8 χρόνια, όχι όμως από την επάρκεια ισχύος από το ίδιο Φ/Β σύστημα, αλλά από το ότι η μη χρησιμοποιούμενη από τον καταναλωτή ενέργεια αγοράζεται από την ΔΕΗ για περίπου 0.50  ανα kWh.

Θα είχε πάντως ενδιαφέρον να μπορούσες να υπολογίσεις (ή και να μετρήσεις) την ισχύ που χρησιμοποιείς από αυτό το σύστημα, για να δούμε αν τελικά συμφέρει ή όχι. Πολύ φοβάμαι όμως ότι δεν συμφέρει!!

Δώσε μου όμως λίγο χρόνο να το ψάξω καλύτερα και επανέρχομαι!!
-------------------------
Λοιπόν, το ξανείδα λίγο πιο προσεκτικά το θέμα.

Τα 70Watt μπορούν να σου δώσουν για την περιοχή της Θεσσαλονίκης 83kWh ετησίως, δηλαδή όφελος από 10 € έως 16,00 € το χρόνο.

Οπότε........

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasisg : 23-02-10 στις 13:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-02-10, 14:09
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Και όμως αν το δει κανείς εντελώς οικολογικά, άσχετα αν είναι ακριβότερο μπορεί να βρει την αξία του.
Ακόμη και αυτή η ελάχιστη μείωση στην κατανάλωση ρεύματος από την ΔΕΗ η οποία για να παράξει ρεύμα σκοτώνει δεκάδες ανθρώπους στην Βόρεια Ελλάδα και δη στην Κοζάνη, είναι αρκετά σημαντικό επίτευγμα. (IMO)
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-02-10, 14:48
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Η τιμή πάντως δείχνει ότι θα αλλάξει μετά τον Αύγουστο και θα διαμορφωθεί σε όσους παράγουν μέχρι 100 κιλοβατώρες στο 0,40 και στους μεγάλους (άνω των 100) στο 0,32.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-02-10, 14:57
Το avatar του χρήστη Xapns
Xapns Ο χρήστης Xapns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Και στην τελική εντάξει,μπορεί να βγει ελαφρώς χαμένος την πρώτη 12ετία από αυτή την κατασκευή,
την δεύτερη 12ετία όμως που θα αλλάξει μόνο την μπαταρία,δε θα βγει κερδισμένος;;;
Γιατί την δεύτερη δεν θα έχει το κόστος όλης της κατασκευής,αλλά μόνο της μπαταρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-02-10, 15:40
Το avatar του χρήστη kostasagk
kostasagk Ο χρήστης kostasagk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!! ακομα και ασυμφορο να ειναι αξιζει απο οικολογικη αποψη γιατι με το παραπανω σκεπτικο οτι ειναι ασυμφορο δεν πρεπει να αγοραζουμε καινουργιο αυτοκινητο αφου ενα παλιο εχει 1000ευρω οποτε στα 10-12 χρονια δεν που κραταμε το καινουργιο δεν κανουμε αποσβεση μακαρι να το κανουμε ολοι το εχω σκεφτει παρα πολυ καιρο μακαρι να βρω χρονο να το υλοποιησω και παλι μπραβο
__________________
Φιλιαν αγαπα

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-02-10, 16:39
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Δυστυχώς, όσο μεγάλη και αν είναι η συμμετοχή των ιδιωτών (και μιλάμε για αρκετές δεκάδες MWh τα τελευταία χρόνια κυρίως από αιολικά πάρκα - ο φίλος ο halvas και όλοι οι Πατρινοί μπορούν τα δουν τα τεράστια αιολικά παρκα στην κορυφογραμμή του Παναχαικού), αυτό που πρέπει να γίνει είναι να αλλάξει τρόπο σκέψης η ΔΕΗ και να αρχίσει να εγκαταλείπει τον τρομερά ρυπογόνο λιγνίτη. Φίλε PascM έχω φίλους στην Κοζάνη και μάλιστα σε ένα χωρίο δίπλα στην μονάδα παραγωγής του οποίου έχει αποφασιστείη μεταφορά!!!

Αυτό που πρέπει να κάνουμε όλοι μας, είναι να μειώσουμε την κατανάλωση στο σπίτι μας, είτε αυτό γίνει με εγκατάσταση Φ/Β, είτε με αλλαγή λαμπτήρων, είτε με χρήση ηλιακού για ζεστό νερό, είτε με πιο συνετή χρήση. Αν σκεφτείτε ότι κάθε αλλάγή λαπτήρα πυρακτώσεως με λαμπτήρα οικονομίας μας εξοικομεί τουλάχιστον 50-60Watt, εύκολα μπορούμε να εξοικονομήσουμε την ενέργεια που ο φίλος μας posidwnas παράγει από τα Φ/Β του. Μείωση της κατανάλωσης θα οδηγήσει μακροπρόθεσμα την ΔΕΗ σε μείωση της παραγωγής και εκεί είναι το πιθανό κέρδος για το περιβάλλον, αν φυσικά μειώσουν την χρήση λιγνίτη και δεν κλείσουν κάποιον υδροηλεκτρικό σταθμό!!

Όσον αφορά το αυτοκίνητο, το παράδειγμα είναι ατυχές. Το αυτοκίνητο το αγοράζεις για να κάνεις καλύτερα (και σε πολλές περιπτώσεις και πιο γρήγορα) την δουλειά σου και γιατί δυστυχώς στο επιβάλλουν οι συνθήκες. Και το αλλάζεις για να πάρεις κάποιο καινούριο, πιο αξιόπιστο και πιο ασφαλές. Σκέψου και το άλλο: θα προτιμούσες να κυκλοφορείς 10+ χρόνια με ΤΑΞΙ λεωφορεία, τρένα κλπ? Πιθανότατα να μην σε συμφέρει κιόλας
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-02-10, 17:27
posidwnas Ο χρήστης posidwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

το ξέρω ότι μου κόστισαν λίγο ακριβά τα παντα... ¶λλα μεσα σε 2 χρόνια οι τιμές άρχισαν να πεφτουν γιατί αυξάνεται η ζήτηση, και πιστεύω σε 12 χρόνια θα έχουν πεσει πολύ περισσότερο...

Μπορεις να μειώσες περισσότερο την κατανάλωση αντι για λάμπες αλογόνου ( οι οποίες κάπου διάβασα κάνουν και κακό στην υγεία μας) βάλεις σποτάκια με led, και αν όλοι χρησιμοποιούσαμε ηλιακό όπως σωστα είπες, και αφού ολο και περισσότεροι πλεον έχουν φυσικό αέριο στο σπίτι τους το χρησιμοποιούσαν και για την ηλ. κουζίνα, ψυγείο aircondition, και βάζαμε μερικά πανελ με συνολική ισχύ από 500-1000 w για όλες τις μικροσυσκευές (tv, ηχοσύστημα κλπ να δεις πόσο θα ρίχναμε την παραγωγή της ΔΕΗ...
Το θέμα ειναι σιγα σιγά να κάνουμε όλοι κάποια πραγματα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-02-10, 11:30
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου posidwna. Πρέπει όλοι να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας.

Οι λαμπτήρες που είναι επικίνδυνοι είναι όλοι οι λαμπτήρες φθορισμού (και αυτοί που έχουμε στα ενυδρεία μας) οι οποίοι περιέχουν υδράργυρο και πρέπει να ανακυκλώνονται σε ειδικά σημεία ανακύκλωσης λαμπτήρων τα οποία υπάρχουν σε πολλά σημεία και κυρίως σε κατστήματα ηλεκτρολογικού υλικού.

Για τους λαμπτήρες αλογόνου δεν ξέρω κάτι.

Πάντως εγώ, έχω αρχίσει και αλλάζω στο σπίτι όλους τους λαμπτήρες, που μπορούν να αλλαχθούν, με LED και σειρά έχουν τα ενυδρεία μόλις βρώ λίγο χρόνο
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-02-10, 12:43
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το μόνο ζήτημα που δεν ξέρω είναι αν φτάνει το μήκος κύματος των led για τα φυτά, αλλιώς το να μπουν led είναι το μόνο εύκολο και απίστευτα συμφέρον. Από άποψη φωτεινότητας πάντως το ζήτημα ρυθμίζεται.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καρφουρ 96 λτ ΤΟΛΟΥΚΟΣ Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 5 09-03-09 04:05
100 λιτρα καρφουρ φυτεμένο kalagio Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 41 25-06-08 14:13
diy καπακι για καρφουρ volume 2. Πάνος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 17-04-08 16:41
υπαρχει κανεις με 120λτ του καρφουρ ksifias Nano Reef 12 06-11-07 13:03
Ενυδρείο καρφουρ και Φωτισμός dimitrisgiannoulakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 45 09-05-07 15:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08837 seconds with 13 queries