Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Θαλάσσια Βιολογία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-10, 05:31
fitos100 Ο χρήστης fitos100 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2009
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή Τι να κάνω τελικά μ' αυτή την άμμο???

Όπως λέω και στον τίτλο έχω πρόβλημα με την άμμο. Βλέπω συνέχεια φωτό ενυδρείων με κατάλευκη άμμο ή στη χειρότερη με λίγη καφετίλα. Στη δική μου άμμο γίνεται το αδιαχώρητο. Για αρχή θέλω να σας πω ότι έχω περίπου 9 κιλά αραγωνίτη χοντρόκοκκο και άλλα περίπου 9 κιλά αραγωνίτη λεπτόκοκκο σε ενυδρείο 120 λίτρων. Έχω δύο κυκλοφορητές ο ένας με 3000 Λ/Ω και ο άλλος γραμμικός με 900 Λ/Ω. Περιμένω δύο tunze 6025 για να αντικαταστήσω αυτούς που έχω γιατί μέχρι τώρα η κυκλοφορία μου είναι χάλια και το έχω διαπιστώσει αυτό. Η άμμος μου αρχίζει να καλύπτεται με ένα κλειστό καφέ χρώμα (όχι μαύρο) και στη συνέχεια έχω και μικρή βλάστηση σε ορισμένους τόπους. Στο σημείο που η άμμος ακουμπάει το γυαλί του ενυδρείου βλέπω κοκκινίλες, όχι όμως κοράλλινη άλγη αλλά σαν μια ελαφρώς κόκκινη μεμβράνη. Γενικά μετά από κάποιες μέρες αφού καθαρίσω το ενυδρείο η άμμος φαίνεται λες και δεν την ακούμπησα ποτέ.
Έχω διαβάσει ότι δε πρέπει να καθαρίζω με σκούπα την άμμο, αυτό είναι αλήθεια??? Την ανακατεύω λίγο με το χέρι μου για να έρθει από πάνω το καθαρό κομμάτι αλλά γίνεται ένας χαμός, σηκώνει πολλή σκόνη.
Τι να κάνω μ' αυτή την άμμο πως θα εξαφανίσω όλη αυτή τη βρωμιά?????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-10, 07:39
fitos100 Ο χρήστης fitos100 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2009
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Εναποθέτω και κάποιες φωτό για βοήθεια...

Η πρώτη τραβήχτηκε στις 25/2/09, τρείς μήνες μετά από το ξεκίνημα του ενυδρείου
Η δεύτερη στις 18/6/09
Η τρίτη στις 13/10/09 κανένα μήνα μετά που έβαλα τον δεύτερο κυκλοφορητή
Η τέταρτη στις 13/12/09 Και μάλλον αυτή τραβήχτηκε καμιά μέρα μετά από συντήρηση γιατί σπάνια έχει τόσο καλή όψη η άμμος
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02724_resize.jpg
Εμφανίσεις:  350
Μέγεθος:  56,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02903_resize.jpg
Εμφανίσεις:  368
Μέγεθος:  65,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02928_resize.jpg
Εμφανίσεις:  370
Μέγεθος:  66,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMGP1030_resize.JPG
Εμφανίσεις:  371
Μέγεθος:  185,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-10, 14:27
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

φιλε μου καλησπερα, το οτι βλεπεις φωτο ενυδρειων με καταλευκη αμμο δεν λεει τιποτα, και εγω αν ανακατεψω την αμμο μου θα ειναι ασπρη σαν το γαλα...
απλα αν δεν εχεις καποιο ειδος sand sifting goby, η καποιο ειδος cucumber, ο αραγωνιτης σου ποτε δεν θα ειναι τοσο ασπρος οπως οταν τον πρωτοεριξες..
απο κει και περα, στις πρωτες photo που εβαλες φαινεται οτι στην αμμο σου υπαρχουν διατομα, τελειως φυσιολογικο για νεο ενυδρειο, τα οποια εξαφανιζονται με την ωριμανση του ενυδρειου, αλλα δυστυχως και αλγη οπου εκει πρεπει να αναζητησεις τις αιτιες αλλου..
τελος την αμμο μην την ανακατευεις, αν δεν εξαλειψης τους λογους υπαρξης της αλγης αυτη θα ξαναβγαινη στην επιφανεια, καλυτερα αφαιρεσε την με το χερι..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι αλγη ειναι αυτή? manousos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 11-03-09 21:49
Τι αρρώστεια είναι αυτή? Noni Δίσκοι 20 17-12-08 18:51
Τι άλγη είναι αυτή; Πως τη διώχνω; KwstasV Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 10-04-07 12:37
Τι αρρώστια είναι αυτή? TaitO Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 13-12-06 23:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03116 seconds with 14 queries