Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-06-14, 14:38
ανδρεα Ο χρήστης ανδρεα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2012
Περιοχή: φλωρινα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή μια γνώμη για ένα προϊόν

γεια σας φίλοι μου εκεί που εψαχνα στο Petcumulus.gr είδα ένα προϊόν οπού ειναι αυτό http://www.aquavivere.gr/shop-produc...ym-10-capsules όντος αυτό το "χάπι" δημιουργεί βακτήρια η ειναι να ξεγελάνε το κόσμο?
__________________
Το πάθος, η θέληση, ο εγωισμός , η χαρά , λύπη , η στενοχώρια , η ένταση , το ξέσπασμα , η κούραση , ο ανταγωνισμός , η συνεργασία , η αδρεναλίνη , το ξεφάντωμα , τα όνειρα , οι στόχοι , το άγχος , η υπομονή , ο πόνος , η ανταμοιβή , οι προσδοκίες , η αντιπαλότητα , το χαμόγελο , το δάκρυ , ο θόρυβος , οι κραυγές , η ελευθερία , η πίεση , το αποτέλεσμα , ο φόβος , η αυτοπεποίθηση , η εμπιστοσύνη η αδελφότητα , η εχθρότητα...Τόσες λέξεις που παρουσιάζουν μία και μόνο λεξη...Tο ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ! ♥
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-06-14, 14:55
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ολα αυτα τα προϊοντα, για εμενα απευθυνονται σε μη ενημερωμενους χομπιστες, που ψαχνουν για ευκολη λυση. Λυση, η οποια πολλες φορες ειναι επικινδυνη για την υγεια των ψαριων, οπως εχει αποδειχθει σε πολλα θεματα που διαβαζουμε καθημερινα στο φορουμ. Δεν ειμαι τις αποψης οτι ξεγελαει καποια εταιρια τον κοσμο, αλλα της αποψης οτι τετοιου τυπου προϊοντα, δεν κανουν ακριβως αυτα που υποσχονται και εχουν αμφιβολη αποτελεσματικοτητα. Η εισαγωγη ψαριων στο ενυδρειο μεσα σε μια μερα, θα ειναι ασφαλης μονο μετα απο μετρησεις.

Οι σωστοι τροποι στρωσιματος ενος φιλτρου ειναι γνωστοι και ολα τα αλλα υποκαταστατα, με οτι αρνητικο αυτο συνεπαγεται. Προσωπικη γνωμη, παντα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-06-14, 15:01
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

μια μετρηση αμμωνιας ,νιτρωδων και νιτρικων θα σε πεισει..
για μενα δεν ειναι ευκολη λυση.. αλλα δυσκολη λυση
δεν νομιζω να ειναι πιο ευκολο να δωσεις 7.50 ευρω απ το να βρεις μπολι που ειναι και πιο σιγουρο..
προφανως θα κανουν δουλεια.. και προφανως θα εχουν γινει πολλα τεστ πριν βγει στην αγορα..
απλα δεν βρισκω τον λογω να "πεταξω" τα χρηματα μου για να στρωσω το ενυδρειο μου με σκευασματα..
και αν δεν βρισκω στην περιοχη μου μπολι?
προτιμω να πληρωσω μεταφορικα για να μου στειλει ενας χομπιστας μπολι απο το φιλτρο του..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-06-14, 17:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν βρισκεις μπολι, δοκιμασε το.
Οχι με ψαρια ομως.
Βαλε αλλους ρυπους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-06-14, 20:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οταν πρωτοξεκίνησα το χόμπυ, έβαλα της Sera το Bio Nitrivec που λέει και αυτό πως βάζεις ψάρια σε 24 ώρες, ΠΑΤΑΓΩΔΗΣ ΑΠΟΤΥΧΙΑ, μετά έβαλα "Βακτήρια" από όποια μάρκα υπήρχε, ΤΖΙΦΟΣ, το ενυδρείο έστρωσε με ψάρια σε 1 μήνα, δεν ήξερα το φόρουμ τότε και τι είναι το μπόλι. Θα σου πρότεινα να μη χρησιμοποιείς τέτοια σκευάσματα, θεωρώ πως είναι πεταμένα λεφτά.
Τα μόνα "ζουμιά" που χρησιμοποιώ είναι λιπάσματα για το φυτεμένο και από αυτά βάζω ελάχιστα , και υπάρχει Prime στο ντουλάπι για ώρα ανάγκης, γιατί ετοιμάζω το νερό σε βαρέλι.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-06-14, 21:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παιδια μην αρχισουμε παλι.
Η απλη λογικη τα εξηγει ολα.
Ενα και ενα κανουν δυο.

Με τα μπουκαλακια δεν στρωνει αυτοματα το ενυδρειο.
Ουτε καν το μπολι δεν στο εγγυαται αυτο.

Το "στρωσιμο" ειπαμε δεν ειναι ενα.
Υπαρχουν επιπεδα.

Ενα ενυδρειο μπορει να θεωρειται στρωμενο και αστρωτο ταυτοχρονα.
Αναλογα την ιχθυοφορτωση και τους ρυπους της που καλειται να αντιμετωπισει η βιολογια που υπαρχει εκεινη τη στιγμη.

Τα βακτηρια λοιπον το βοηθανε στην καλυτερη περιπτωση (δεν κανουν ομως κακο στην χειροτερη* περιπτωση), να στρωσει αθορυβα, δλδ με τιμες ΝΗ3 ΝΟ2 σε πολυ χαμηλα επιπεδα και μη τοξικες.
Ο χρονος μπορει να διαφερει απο περιπτωση σε περιπτωση, οπως διαφερει και με ολους τους αλλους τροπους στρωσιματος αφου παιζουν κι αλλοι παραγοντες ρολο στο ρυθμο αναπτυξης της βιολογιας.

Αυτο (το στρωσιμο με βακτηρια) ομως για να πετυχει, χρειαζεται σωστη διαχειρηση με σωστη εισαγωγη ψαριων, ελεγχμενο ταισμα, ελεγχο μετρησεων απο κοντα και επεμβαση αν δουμε κατι στραβο στις μετρησεις.
(κι αυτο το στραβο, πρεπει να το αξιολογησουμε αν ειναι και ποσο στραβο, αφου δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις μη μηδενικων τιμων ΝΗ3 ΝΟ2, κατασταση πανικου)

Το πρωτο μου ενυδρειο το εστρωσα αρχαριος κι εγω, με nitrivek και ψαρια.
Κι εγω αμεσως μετα ελεγα απατη τα μπουκαλακια, αποτυχια κλπ

Μετα ομως, και μαθαινωντας τα της βιολογιας, κατανοησα οτι η αποτυχια ηταν δικη μου. Το βασικο λαθος το εκανα εγω, αφου εβαζα τα ψαρια γρηγορα και δυσαναλογα πολλα και μεγαλα για το ενυδρειο και γινοταν Peak στις τιμες.
Το καλο ηταν οτι διαβασα πως να το αντιμετωπισω και με μετρησεις συνεχως, ελεγχομενο ταισμα και αλλαγες οποτε χρειαζοταν (θα μπορουσα ν να βοηθησω και με prime αλλα δεν το ηξερα τοτε) το ενυδρειο ακομα και υπο αυτες τις δυσκολιες που του επεβαλλα, εστρωσε χωρις να αφαιρεσω κανενα ψαρι και χωρις να παθει κανενα ψαρι τιποτα. Ουτε και μακροχρονα εμφανισαν τιποτα τα ψαρια.

Η αποψη μου πλεον διαμορφωθηκε στο οτι τα βακτηρια τελικα μαλλον βοηθησαν και σιγουρα δεν εφταιγαν αυτα για το τρεξιμο που εκανα μεχρι να στρωσει.


* Το μονο κακο που κανουν τα μπουκαλακια (και ειναι πολυ σοβαρο και αυτο πρεπει να τονιζουμε και οχι αν ειναι μουφα ή οχι) ειναι ο καθησυχασμος που φερνουν στον αρχαριο, οτι "εβαλα το μαγικο ζωμο και ολα ειναι μια χαρα".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-06-14, 22:00
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Εγώ προσωπικά έχω στρώσει ενυδρείο με Sera-Bionitrivec.....αλλά έστρωσε σε ενάμιση και κάτι μήνες!Ήμουνα νέος ακόμα και δεν ήξερα τους εύκολους-καλύτερους τρόπους.
-------------------------
Χωρίς ψάρια μέσα,είχα βάλει μερικά σαλιγκάρια!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tanganyiκας : 07-06-14 στις 22:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προϊόν Υποκλοπής ignatios Δίσκοι 18 25-08-13 21:42
Απορία για προϊόν JBL Annoulini Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 07-10-12 15:41
την γνώμη σας Agge1os DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 22-08-10 16:35
Ενδιαφέρον προϊόν Zorba_The_Freak Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 06-07-07 15:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05002 seconds with 15 queries