Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-05-14, 13:58
ανδρεα Ο χρήστης ανδρεα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2012
Περιοχή: φλωρινα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή ανανέωση ενυδρείου και καινούργια ψαροσυνθεση

γεια σας παίδες μετά από πολυ καιρό γράφω πάλη. Με το σχολείο το διαβασμα παραμέλησα λίγο τα ενυδρεία μου άλλα τώρα που έρχεται καλοκαίρι όταν τελειώσουν η εξέτασης θα αρχίσω ανανεώσει των ενυδρείων.

έχω ένα ενυδρείο 84 λίτρα με entler Red cherry και σαλιγκάρια. θελω να αλαξω όλη την διακοσμηση και την ψαροσυνθεση άλλα θα εχει σαλιγκαρια και red cherry τώρα θελω την βοήθεια σας να μου προτείνεται τι ψαράκια να βάλω??


και το 2ο ενυδρείο μου ειναι ένα 30 λίτρα με σαλιγκαρια η θα το αφήσω έτσι η θα βάλω καμιά γαριδουλα.

σας ευχαριστω πολυ!
__________________
Το πάθος, η θέληση, ο εγωισμός , η χαρά , λύπη , η στενοχώρια , η ένταση , το ξέσπασμα , η κούραση , ο ανταγωνισμός , η συνεργασία , η αδρεναλίνη , το ξεφάντωμα , τα όνειρα , οι στόχοι , το άγχος , η υπομονή , ο πόνος , η ανταμοιβή , οι προσδοκίες , η αντιπαλότητα , το χαμόγελο , το δάκρυ , ο θόρυβος , οι κραυγές , η ελευθερία , η πίεση , το αποτέλεσμα , ο φόβος , η αυτοπεποίθηση , η εμπιστοσύνη η αδελφότητα , η εχθρότητα...Τόσες λέξεις που παρουσιάζουν μία και μόνο λεξη...Tο ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ! ♥
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-05-14, 15:40
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή Πρόταση ψαροσύνθεσης

Καλησπέρα φίλε μου Αντρέα,εγώ λέω να δοκιμάσεις να έρθεις φέτος στην Αφρική!!!!! Βάλε ότι έχεις στο 30λιτρο και στο άλλο βάλε χαλαζιακή άμμο,λίγες πέτρες και 4-5 neolamprologus brichardi που είναι πολύ κινητικά ή 5-6 neolamprologus brevis που είναι κοχυλόψαρα και θα χρειαστούν καμιά 10ριά κοχύλια.
Πρόσεξε τα εξής:
1 ) Μην βάλεις μαζί τα 2 αυτά είδη.
2 ) Μην βάλεις άλλο είδος κοχυλόψαρου γιατί θα 'ναι παραγωγικότερα απ' αυτά και δεν θα μπορείς να τα φιλοξενήσεις στο ενυδρείο σου.
3 ) Πάρε τα ψαράκια από συνχομπίστα φθηνά,στα μαγαζιά η τιμή τους ξεκινά από 11¤/έκαστο.
4 ) Η χαλαζιακή άμμος είναι πολύ ακριβή,μην πάρεις από pet shop ούτε από μάνδρα με υλικά οικοδομής ή υλικών διακόσμησης κήπου ακόμη κι αν τη βαφτίζουν χαλαζιακή ή στην προτείνουν κάποιοι εδώ μέσα.Έχω χαλαζιακή άμμο carat 6 original και κοχύλια κατάλληλα για κοχυλόψαρα,μην βάλεις σαν μερικούς άλλους κοχύλια από βρώσιμα σαλιγκάρια.

Αν δεν βρίσκεις ψαράκια από συνχομπίστα πες μου να σε βοηθήσω γιατί μερικών πονηρών οι τιμές εξαρτώνται από το σε ποιόν πουλάνε.

Neolamprologus brichardi

Neolamprologus brevis

Υ.Γ. Θα χαρώ να σε δω να κολυμπάς στην λίμνη Tanganyika φέτος Αφρικανόπουλο μου!!!
-------------------------
Επειδή δεν σου εμφανίστηκαν 2 φωτογραφίες των ειδών που σου πρότεινα σου στέλνω 2 συνδέσμους για να δεις πολλές:
https://www.google.gr/search?q=brichardi&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X &ei=Iq18U8qREcayyAOq6YCoAw&ved=0CCoQsAQ&biw=797&bi h=356

https://www.google.gr/search?q=neola...iw=797&bih=356

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PETROS_AFRICANOS : 21-05-14 στις 15:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-05-14, 20:29
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εχουν μαλακο νερο στη Φλωρινα, οποτε για Αφρικη θα πρεπει να το επεξεργαστει, πραγμα μαλλον οχι καλο για τη σταθεροτητα των παραμετρων.

Αναλογα με το τι εχεις σκοπο να κανεις με τη διακοσμιση, τι σε τραβαει, εχεις αρκετες επιλογες και νομιζω περισσοτερες προς Ασια σε μαλακο σχετικα νερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-05-14, 20:38
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Φουλ φυτεμένη μονομαχιερα - χωρις τις ρεντ τσερι
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-05-14, 21:39
ανδρεα Ο χρήστης ανδρεα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2012
Περιοχή: φλωρινα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλε μου Αντρέα,εγώ λέω να δοκιμάσεις να έρθεις φέτος στην Αφρική!!!!! Βάλε ότι έχεις στο 30λιτρο και στο άλλο βάλε χαλαζιακή άμμο,λίγες πέτρες και 4-5 neolamprologus brichardi που είναι πολύ κινητικά ή 5-6 neolamprologus brevis που είναι κοχυλόψαρα και θα χρειαστούν καμιά 10ριά κοχύλια.
Πρόσεξε τα εξής:
1 ) Μην βάλεις μαζί τα 2 αυτά είδη.
2 ) Μην βάλεις άλλο είδος κοχυλόψαρου γιατί θα 'ναι παραγωγικότερα απ' αυτά και δεν θα μπορείς να τα φιλοξενήσεις στο ενυδρείο σου.
3 ) Πάρε τα ψαράκια από συνχομπίστα φθηνά,στα μαγαζιά η τιμή τους ξεκινά από 11¤/έκαστο.
4 ) Η χαλαζιακή άμμος είναι πολύ ακριβή,μην πάρεις από pet shop ούτε από μάνδρα με υλικά οικοδομής ή υλικών διακόσμησης κήπου ακόμη κι αν τη βαφτίζουν χαλαζιακή ή στην προτείνουν κάποιοι εδώ μέσα.Έχω χαλαζιακή άμμο carat 6 original και κοχύλια κατάλληλα για κοχυλόψαρα,μην βάλεις σαν μερικούς άλλους κοχύλια από βρώσιμα σαλιγκάρια.

Αν δεν βρίσκεις ψαράκια από συνχομπίστα πες μου να σε βοηθήσω γιατί μερικών πονηρών οι τιμές εξαρτώνται από το σε ποιόν πουλάνε.

Neolamprologus brichardi

Neolamprologus brevis

Υ.Γ. Θα χαρώ να σε δω να κολυμπάς στην λίμνη Tanganyika φέτος Αφρικανόπουλο μου!!!
-------------------------
Επειδή δεν σου εμφανίστηκαν 2 φωτογραφίες των ειδών που σου πρότεινα σου στέλνω 2 συνδέσμους για να δεις πολλές:
https://www.google.gr/search?q=brichardi&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X &ei=Iq18U8qREcayyAOq6YCoAw&ved=0CCoQsAQ&biw=797&bi h=356

https://www.google.gr/search?q=neola...iw=797&bih=356
καλή πρόταση αυτή θα ηθελα αν μπορούσες να μου δόσεις παραπάνω στοιχεια για τα ψαράκια να δω παραμέτρους και να τα μελετήσω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχουν μαλακο νερο στη Φλωρινα, οποτε για Αφρικη θα πρεπει να το επεξεργαστει, πραγμα μαλλον οχι καλο για τη σταθεροτητα των παραμετρων.

Αναλογα με το τι εχεις σκοπο να κανεις με τη διακοσμιση, τι σε τραβαει, εχεις αρκετες επιλογες και νομιζω περισσοτερες προς Ασια σε μαλακο σχετικα νερο.
και πως θα μπορέσουμε να το επεξεργαστουμε ?
__________________
Το πάθος, η θέληση, ο εγωισμός , η χαρά , λύπη , η στενοχώρια , η ένταση , το ξέσπασμα , η κούραση , ο ανταγωνισμός , η συνεργασία , η αδρεναλίνη , το ξεφάντωμα , τα όνειρα , οι στόχοι , το άγχος , η υπομονή , ο πόνος , η ανταμοιβή , οι προσδοκίες , η αντιπαλότητα , το χαμόγελο , το δάκρυ , ο θόρυβος , οι κραυγές , η ελευθερία , η πίεση , το αποτέλεσμα , ο φόβος , η αυτοπεποίθηση , η εμπιστοσύνη η αδελφότητα , η εχθρότητα...Τόσες λέξεις που παρουσιάζουν μία και μόνο λεξη...Tο ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ! ♥

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ανδρεα : 21-05-14 στις 21:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-05-14, 21:46
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ασβεστολιθικες πετρες, μαγειρικη σοδα, αραγωνιτης στο βυθο, τριμμενο κοραλι, διαφορα σκευασματα με αλατα...με λιγη αναζητηση στον τομεα της Αφρικης, θα βρεις διαφορους τροπους. Αρκει να ξερουμε το νερο βρυσης σου και που θελεις να το φτασεις. Αλλα πανω απ'ολα, θελει αρκετα σοβαρη αντιμετωπιση η αλλαγη των παραμετρων, γιατι η ανισορροπια κρυβει πολλους κινδυνους για τα ψαρια.

Μερικα θεματα για κοχυλοψαρα:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21473

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78592

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71955
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-05-14, 14:52
ανδρεα Ο χρήστης ανδρεα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2012
Περιοχή: φλωρινα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχουν μαλακο νερο στη Φλωρινα, οποτε για Αφρικη θα πρεπει να το επεξεργαστει, πραγμα μαλλον οχι καλο για τη σταθεροτητα των παραμετρων.

Αναλογα με το τι εχεις σκοπο να κανεις με τη διακοσμιση, τι σε τραβαει, εχεις αρκετες επιλογες και νομιζω περισσοτερες προς Ασια σε μαλακο σχετικα νερο.
από ασια τι ψαράκια εχει?
__________________
Το πάθος, η θέληση, ο εγωισμός , η χαρά , λύπη , η στενοχώρια , η ένταση , το ξέσπασμα , η κούραση , ο ανταγωνισμός , η συνεργασία , η αδρεναλίνη , το ξεφάντωμα , τα όνειρα , οι στόχοι , το άγχος , η υπομονή , ο πόνος , η ανταμοιβή , οι προσδοκίες , η αντιπαλότητα , το χαμόγελο , το δάκρυ , ο θόρυβος , οι κραυγές , η ελευθερία , η πίεση , το αποτέλεσμα , ο φόβος , η αυτοπεποίθηση , η εμπιστοσύνη η αδελφότητα , η εχθρότητα...Τόσες λέξεις που παρουσιάζουν μία και μόνο λεξη...Tο ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ! ♥
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-05-14, 19:55
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν σου αρεσουν τα κοπαδακια σε ενα φυτεμενο ενυδρειο, δυο καλες επιλογες:

http://www.seriouslyfish.com/species...-margaritatus/
http://www.seriouslyfish.com/species...hys-albonubes/

Ασε που θελουν και λιγο πιο κρυο νερο απο τα τροπικα (21-22 θα ειναι μια χαρα) και θα μπορεις να κρατησεις θερμοκρασια πιο ευκολα στη Φλωρινα το χειμωνα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ανανέωση ενυδρείου ανδρεα Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 3 16-03-14 13:29
Βοήθεια για ανανέωση ενυδρείου Παναγιώτης Κ Γλυκό νερό - Γενικά 24 22-11-11 02:47
ανανέωση βυθού vaggstef Αρχάριοι γλυκού νερού 5 01-10-11 10:15
Ανανέωση πληθυσμού guppy cpapakon Ζωοτόκα 13 27-11-09 11:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08987 seconds with 15 queries