Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-10, 10:48
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή Παροχη CO2 και διαχυση

Mod edit: Η συζητηση για το CO2 μεταφερεται εδω. Συνεχιστε..

Παντως καταληγουμε πως ειναι σημαντικο,για την αναπτυξη των φυτων,η χρηση διοξειδιου.Για εμενα εξισου σημαντικος ειναι και ο τροπος που διαχεεται το αεριο(5 χρονια πειραματιζομαι με σκαλες,κυκλοφορητες,με αυτοσχεδια,μεσα σε φιλτρα κτλ και ακομα ακρη δεν εχω βρει).
__________________
Το αλλο μου χομπι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raven : 08-10-10 στις 01:08
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-10-10, 13:04
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Σχετικα με την διαχυση του CO2 ειχε γινει μια χρησιμη συζητηση καποτε εδω:http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ghlight=danner
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-10-10, 13:11
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Το ξερω Αλεξανδρε,τα εχω διαβασει και δοκιμασει σχεδον ολα.Μου φαινεται πως η διαχυση με τον κυκλοφορητη ειναι καλυτερη,απλα ειναι λιγο εκνευρηστικο το οτι το νερο φαινεται σαν γκαζοζα(αν ανοιξω τρυπες στην φτερωτη θα ειναι κατα την γνωμη σου καλυτερη η διαχυση;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-10-10, 10:13
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

πολυ καλη διαχυση κανεις εαν εχεις εναν κυκλοφοριτη να περναει νερο μεσα απο ενα μπουκαλακι. απο πανω θα βαζεις νερο απο κατω θα βγαζεις νερο και μεσα εκει θα ριχνεις το co2 ετσι το νερο θα περναει μεσα απο co2 και θα βγαινει απο κατω με πολυ πλουσιο μειγμα.... το καλο ειναι οτι με αυτον τον τροπο δεν χανεις καθολου co2...
-------------------------
κατι ακομα σε σχεση με τα φυτα το ποσο καλα θα πανε εχει να κανει και με το τι ψαρια εχουμε μεσα....

πχ δεν μπορουσα να κανω καμια μοςς ομορφη ολες χαλουσαν μετα εμαθα οτι τα ΣΑΕ την καναν μαμ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kingrim : 07-10-10 στις 10:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-10-10, 10:30
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ καλη διαχυση κανεις εαν εχεις εναν κυκλοφοριτη να περναει νερο μεσα απο ενα μπουκαλακι. απο πανω θα βαζεις νερο απο κατω θα βγαζεις νερο και μεσα εκει θα ριχνεις το co2 ετσι το νερο θα περναει μεσα απο co2 και θα βγαινει απο κατω με πολυ πλουσιο μειγμα.... το καλο ειναι οτι με αυτον τον τροπο δεν χανεις καθολου co2...
-------------------------
κατι ακομα σε σχεση με τα φυτα το ποσο καλα θα πανε εχει να κανει και με το τι ψαρια εχουμε μεσα....

πχ δεν μπορουσα να κανω καμια μοςς ομορφη ολες χαλουσαν μετα εμαθα οτι τα ΣΑΕ την καναν μαμ


Γιαννη επειδη εχω δοκιμασει και αυτο τον τροπο και συγκεκριμενα αυτο
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/co2c.htm
και με μεγαλυτερο μπουκαλι,το προβλημα που ειχα ηταν οτι μετα απο καποιες ωρες το μπουκαλι αδειαζε το μισο απο νερο και γεμιζε με διοξειδιο που δεν προλαβαινε να διασπασει.Αυτη την στιγμη εχω κανει κατι σαν αυτο
http://www.youtube.com/watch?v=hM6DLRuEzHk&hd=1
με μια σκουπα βυθου και μεχρι στιγμης τα παει αρκετα καλα,αφου η σκουπα εχει μηκος και δεν βγαζει πολλες φυσαλιδες απ εξω(οποτε το διασπα σχεδον ολο)αλλα και αυτες που βγαζει επειδη τις βγαζει χαμηλα δεν προλαβαινουν να ανεβουν στην επιφανεια.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-10-10, 10:37
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

οπως το λεει ο τσαμις το εχω αλλα οχι DIY αυτο που λες ισχυει αλλα εκει κανει δουλεια ο Ph controller γιατι οταν κλεινει μεχρι να ξανα ανοιξει αυτη η ποσοτητα σιγα σιγα τελειωνει με αποτελεσμα να αργει να ανοιξει το co2 και να κερδιζω απο την μπουκαλα

Καλο το 2ρο αλλα μου την σπαει που πεταει φυσαλιδες....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-10-10, 10:46
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως το λεει ο τσαμις το εχω αλλα οχι DIY αυτο που λες ισχυει αλλα εκει κανει δουλεια ο Ph controller γιατι οταν κλεινει μεχρι να ξανα ανοιξει αυτη η ποσοτητα σιγα σιγα τελειωνει με αποτελεσμα να αργει να ανοιξει το co2 και να κερδιζω απο την μπουκαλα

Καλο το 2ρο αλλα μου την σπαει που πεταει φυσαλιδες....

Εσυ που εχεις ph controller εισαι οκ,εγω ομως δεν εχω και αν το αφηνα εχω την εντυπωση οτι το μπουκαλι θα αδειαζε απο νερο πανω απο τα 2/3.Ο αλλος τροπος ειναι καλος και δεν βγαζει πολλες φυσαλιδες(τουλαχιστον το δικο μου).Το θεμα ειναι οτι ειναι ολοκληρη κουμουτσα και δεν κρυβεται...
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-10-10, 00:43
Το avatar του χρήστη dimis_george
dimis_george Ο χρήστης dimis_george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Περιοχή: ναουσα ημαθιας
Μηνύματα: 314
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ καλη διαχυση κανεις εαν εχεις εναν κυκλοφοριτη να περναει νερο μεσα απο ενα μπουκαλακι. απο πανω θα βαζεις νερο απο κατω θα βγαζεις νερο και μεσα εκει θα ριχνεις το co2 ετσι το νερο θα περναει μεσα απο co2 και θα βγαινει απο κατω με πολυ πλουσιο μειγμα.... το καλο ειναι οτι με αυτον τον τροπο δεν χανεις καθολου co2...
-------------------------
κατι ακομα σε σχεση με τα φυτα το ποσο καλα θα πανε εχει να κανει και με το τι ψαρια εχουμε μεσα....

πχ δεν μπορουσα να κανω καμια μοςς ομορφη ολες χαλουσαν μετα εμαθα οτι τα ΣΑΕ την καναν μαμ
φιλε,μολις σημερα κατασκευασα αυτο το συστημα για δοκιμη,το ειδα απο τον Τσαμη,αλλα δεν το δοκιμασα ακομα..ο κυκλοφορητης θα λειτουργει συνεχεια;η να τον κανω να λειτουργει μολις ανοιγει η ηλεκτροβανα;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-10-10, 06:00
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

συνεχεια ειναι καλητερα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-10-10, 08:09
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ρε Κόπροι δικά μου είναι όσα βλέπεται στο Γη & Ύδωρ, δεν είδατε το φανταστικό μπιμπερό από το Jumbo που το κράταγε το όμορφο χεράκι μου ;
Συνεχίζουμε ,η σωστότερη διάχυση και πιο πλήρης κατά το δυνατόν (ασχέτως τρόπου) είναι αυτή που δεν φαίνεται ούτε μία φυσαλίδα αερίου.
Το πρόβλημα του Γιάννη Μ5 είναι ότι χρειαζόταν μεγαλύτερος κυκλοφορητής, είναι ο μόνος λόγος που μπορεί να γεμίσει το μπουκάλι με αέριο.
Μία σημειωσούλα, όσο μεγαλύτερη κυκλοφορία τόσο μεγαλύτερο δοχείο χρειάζεται ώστε να μην βγαίνει έξω το CO2 καιιιιιιιιιι δουλεύει σαφέστα και χωρίς σφουγγάρι στο κάτω μέρος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη halvas69 : 08-10-10 στις 08:56
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-10-10, 08:43
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Ισως να χρειαζοτανε μεγαλυτερος κυκλοφορητης.Αυτος που ειχα ειχε 500 λιτρα κυκλοφορια και το μπιμπερο ηταν 300 ml(μεγαλυτερο απο αυτο του halva).Τωρα ετσι οπως το εχω,με τον ιδιο κυκλοφορητη αλλα με διαφορετικο μπουκαλι(την σκουπα δηλαδη,η οποια ειναι διπλασια απο το μπιμπερο)και χωρις σφουγγαρι στο πατο του μπουκαλιου,οι φυσαλιδες που βγαινουν εξω ειναι πραγματικα ελαχιστες και οσες βγαινουν,διαλυονται πριν φτασουν στην επιφανεια.Το μονο θεμα ειναι οτι δεν κρυβεται με τιποτα.....
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-10-10, 09:34
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
...Αυτη την στιγμη εχω κανει κατι σαν αυτο
http://www.youtube.com/watch?v=hM6DLRuEzHk&hd=1
με μια σκουπα βυθου και μεχρι στιγμης τα παει αρκετα καλα,αφου η σκουπα εχει μηκος και δεν βγαζει πολλες φυσαλιδες απ εξω(οποτε το διασπα σχεδον ολο)αλλα και αυτες που βγαζει επειδη τις βγαζει χαμηλα δεν προλαβαινουν να ανεβουν στην επιφανεια.
Τα έχω δοκιμάσει κι εγώ όλα. Τώρα έχω ένα μπιμπερό - όπως του Τσάμη, με κυκλοφορητή, και κάνει καλή δουλειά, όντως, αλλά δεν είναι κομψό.

Αυτό στο βιντεάκι που έβαλε ο Γιάννης, είναι όλα τα λεφτά, οπτικά, και είμαι στη διαδικασία να φτιάξω ένα τέτοιο γυάλινο, DIY από έναν ογκομετρικό σωλήνα που βρήκα σε μαγαζί με εργαστηριακά - αν πάνε καλά όλα θα το παρουσιάσω.

Πάντως η ιδέα του mist με τον κυκλοφορητή δε συγκρίνεται από απόδοση γιατί "σπρώχνει" το διοξείδιο παντού, "χάνοντας" όμως τη διαύγεια στο νερό, όπως είπαν παραπάνω. Διαλέγεις και παίρνεις.

IMO, οι σκαλίτσες και τα κεραμικά κάνουν μόνο για μικρά ενυδρεία, συν ότι θέλουν καθάρισμα γιατί βουλώνουν (εμένα κάθε 10-15 μέρες ήθελε καθάρισμα το κεραμικό...)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-10-10, 09:40
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

[QUOTE=aquaman;490740]

Αυτό στο βιντεάκι που έβαλε ο Γιάννης, είναι όλα τα λεφτά, οπτικά, και είμαι στη διαδικασία να φτιάξω ένα τέτοιο γυάλινο, DIY από έναν ογκομετρικό σωλήνα που βρήκα σε μαγαζί με εργαστηριακά - αν πάνε καλά όλα θα το παρουσιάσω.



Ποσο τον πηρες τον ογκομετρικο σωληνα και επισης εχεις βρει τροπο να τον προσαρμοσεις σε κυκλοφορητη;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-10-10, 10:01
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Τον ογκομετρικό τον πήρα online γύρω στα 5¤... και ποτηροτρύπανα με διαμαντάκι για τις τρύπες άλλα 2-3¤... υπομονή...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-10-10, 22:25
Το avatar του χρήστη dimis_george
dimis_george Ο χρήστης dimis_george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Περιοχή: ναουσα ημαθιας
Μηνύματα: 314
Προεπιλογή

δωσε μας και εικονες μολις το τελειωσεις και πληροφοριες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-10-10, 23:31
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Περιγραφή του DIY εδώ:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44549
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παροχή CO2 Serafeim Αρχάριοι γλυκού νερού 4 09-02-09 15:17
Παροχή CO2!!! StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 18 29-01-09 12:01
Πρόβλημα με παροχη co2 diy panaghs Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 02-10-08 20:33
Συστημα παροχης CO2 george Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 65 12-09-05 09:43
ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΡΟΧΗΣ Co2 newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 25-06-03 14:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05708 seconds with 15 queries