Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-07-09, 11:50
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή Λίμνη για γόνους



Έχω μετατρέψει μια πισίνα για παιδιά 3,500 λίτρα σε λίμνη για τους γόνους.
Το νερό έχει γίνει ίδει πράσινο. Έχω φίλτρο το οποίο δεν δουλεύω 24ωρες.
Το UV του φίλτρου το έχω κλειστό.
Σκοπός μου είναι να βάζω τους γόνους μέσα και να τα μεγαλώνω εκεί.
Πιστεύω ότι το πράσινο νερό είναι η τροφή τους για τα πρώτα τουλάχιστον στάδια της ζωής τους.
Ποια είναι η γνώμη σας?
Θα μπορούν να μεγαλώσουν εκεί μέσα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-07-09, 12:07
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Και πολύ καλά μάλιστα!
Αν ψάξεις στο forum θα βρεις και ένα άρθρο του Σωκράτη σχετικά με το μεγάλωμα του γόνου το οποίο αν το θυμάμαι καλά τονίζει το θέμα του πράσινου νερού και την βοήθεια που προσφέρει.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-07-09, 12:16
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Να γνωρίζεις μόνο ότι το πρασινο νερό απαιτει αλλαγή του νερού κατα 90-95% ανα εβδομαδα περιπου και τακτικό έλεγχο για την διατήρηση σταθερων τιμών του ph.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-07-09, 12:40
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Για σου Μάνο.
Από ότι ξέρω έχεις και εσύ της εμπειρίες σου στης αναπαραγωγές χρυσόψαρων.
Παιδιά μια παρένθεση να κάνω.
Ένα ΚΟΙ που έχω άσπρο λίγο παράξενο το είχε ο Μάνος.
Μεταφέρθηκε στην Κύπρο και χαίρει άκρας υγείας.

Μάνο το φίλτρο να το βάζω η δεν χρειάζεται?


Tolis
Έχω διαβάσει τα σχετικά άρθρα
Τα βρήκα εξαίρετα και έχω συγχαρεί τον Σωκράτη για αυτό.
Μικρά σε ενυδρεία έχω μεγαλώσει και εγώ έχω και σχετικό πόστ.
Αυτή μου η προσπάθεια θα είναι αποκλιστηκά για πράσινο νερό.


Σωκράτη
Σε συγχαίρω και από εδώ για το άρθρο σου.
(σου έκανα και μια ερώτηση εκεί αλλά δεν θα την πρόσεξες να μου απαντήσεις)
Αλλάζοντας 90-95% του νερού κάθε εβδομάδα δεν θα αφερώ με αυτό τον τρόπο την τροφή για τα μικρά?
Μήπως αυτό του το τρώνε είναι αυτό που κολλάει στα τοιχώματα και στον πυθμένα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-07-09, 13:11
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Πιστεύω Γιάννο ότι ο λόγος που βάζεις τα μωρά-αυγά στην λιμνούλα είναι ότι φοβάσαι τα μεγάλα ψαριά κοι-χρυσόψαρα μήπως φανέ όλους τους γόνους.
Και όχι της συνθήκες της κύριος λίμνης

Μια λίμνη όταν είναι ώριμη τα ψαριά θα αρχίσουν διαδικασίες αναπαραγωγής. (τα ψαριά ξερόυν καλυτέρα από μας).

Αν το νερό για χψ λογούς δεν έκανε δε νομίζω να βλέπαμε επιζώντες σε μωρά αλλα και σε ενηλικα γενικότερα.

Το κανείς όλο αυτό για να τρέφονται κύριος τα μικρά με αλγες και τους οργανισμούς που υπάρχουν πάνω σε αυτήν.

Θα πρότεινα να βάλεις το εξάρτημα εκείνο πάνω στην αντλία που κάνει το νερό να πετάγεται σαν συντρίβανι ώστε να δίνει ανατάραξη νερού σε μεγαλύτερη επιφάνια = Καλύτερη οξυγόνωση του νερού.

Αλλαγές νερού σίγουρα όχι σε μεγάλα ποσοστά.
Καταρχήν πως θα βγάζει τόση μεγάλη ποσότητα νερού χωρίς να σακατέψει τα αυγά??

Αν βάλεις δυνατό φίλτρο ώστε να μπορείς να αδειάζεις 3300!!!! λίτρα θα τα λιώσει όλα μια και θα τα τραβήξει πάνω στην σιτα του φιλτρου με αποτέλεσμα αυγά μικρά ψαριά τεραστία ποσότητα αλγείς(πράσινο νερό) θα γίνουν μια μάζα.

Δεν είναι περίπτωση ενυδρείου εδώ.

Πιστεύω ότι μια και έχετε πολύ ζεστά αυτή την περίοδο στην Κύπρο το γέμισμα του νερού από την εξάτμιση σχεδον του αρκεί.

¶ντε βρες εσύ κάθε τόσο 3000λιτρα για αλλαγές νερού και κύριος αν είσαι και στην Κύπρο.
-------------------------------------------
Ξέχασα να σου πω μπράβο για την προσπάθεια Γιάννο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-07-09, 13:19
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω Γιάννο ότι ο λόγος που βάζεις τα μωρά-αυγά στην λιμνούλα είναι ότι φοβάσαι τα μεγάλα ψαριά κοι-χρυσόψαρα μήπως φανέ όλους τους γόνους.
Και όχι της συνθήκες της κύριος λίμνης

Μια λίμνη όταν είναι ώριμη τα ψαριά θα αρχίσουν διαδικασίες αναπαραγωγής. (τα ψαριά ξερόυν καλυτέρα από μας).

Αν το νερό για χψ λογούς δεν έκανε δε νομίζω να βλέπαμε επιζώντες σε μωρά αλλα και σε ενηλικα γενικότερα.

Το κανείς όλο αυτό για να τρέφονται κύριος τα μικρά με αλγες και τους οργανισμούς που υπάρχουν πάνω σε αυτήν.

Θα πρότεινα να βάλεις το εξάρτημα εκείνο πάνω στην αντλία που κάνει το νερό να πετάγεται σαν συντρίβανι ώστε να δίνει ανατάραξη νερού σε μεγαλύτερη επιφάνια = Καλύτερη οξυγόνωση του νερού.

Αλλαγές νερού σίγουρα όχι σε μεγάλα ποσοστά.
Καταρχήν πως θα βγάζει τόση μεγάλη ποσότητα νερού χωρίς να σακατέψει τα αυγά??

Αν βάλεις δυνατό φίλτρο ώστε να μπορείς να αδειάζεις 3300!!!! λίτρα θα τα λιώσει όλα μια και θα τα τραβήξει πάνω στην σιτα του φιλτρου με αποτέλεσμα αυγά μικρά ψαριά τεραστία ποσότητα αλγείς(πράσινο νερό) θα γίνουν μια μάζα.

Δεν είναι περίπτωση ενυδρείου εδώ.

Πιστεύω ότι μια και έχετε πολύ ζεστά αυτή την περίοδο στην Κύπρο το γέμισμα του νερού από την εξάτμιση σχεδον του αρκεί.

¶ντε βρες εσύ κάθε τόσο 3000λιτρα για αλλαγές νερού και κύριος αν είσαι και στην Κύπρο.
-------------------------------------------
Ξέχασα να σου πω μπράβο για την προσπάθεια Γιάννο

Ακριβός!

Το νερό στην λίμνη μου είναι άψογο.
Ώμος επιβιώνουν πολύ λίγα γιατί τα τρώνε.
Το νερό θα το βγάζω προσθέτοντας στην άκρια του λάστιχου μπλε σφουγγάρι.
Το ίδιο έχω κάνει και για την εισαγωγή του φίλτρου.
Εδώ να πω ότι το νερό είναι από γεώτρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-07-09, 14:18
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννο, πρόσεξε αυτό που σου λέει ο Σωκράτης σχετικά με την σταθερότητα του ΡΗ. Μεγάλες αλλαγές νερού σίγουρα και μην παραμείνεις μόνο στην εξάτμιση, γιατί διαφέρουν κατά πολύ οι παραμέτροι μιας πράσινης λίμνης από τις καθαρές που έχουμε μέχρι τώρα παρουσιάσει τουλάχιστον μέχρι τώρα.

Η αιωρούμενη άλγη σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να γίνει και επικίνδυνη. Εγώ προσωπικά, θα σου πρότεινα συνεχόμενη ροή ώστε να οξυγονώνεται το νερό. Μην ξεχνάς ότι η άλγη είναι φυτό, πραγματοποιεί φωτοσύνθεση, ελευθερώνει οξυγόνο την μέρα, ενώ το βράδυ δρα εντελώς αντίθετα, δεσμεύοντας πολύτιμο οξυγόνο και ελευθερώνοντας διοξείδιο του άνθρακα, κάτι που μπορεί ακόμα και να σου αλλάζει τις παραμέτρους του νερού και να φέρει τη ζωή σε οριακά πλαίσια.

Μην ανησυχείς Γιάννο, γιατί στα τοιχώματα θα δημιουργηθούν σημαντικές ποσότητες άλγης ώστε να τρέφεται ο γόνος. Εξάλλου, δεν είναι αυτού του είδους άλγη που ταΐζει και τα μεγαλύτερα ψάρια στις μεγαλύτερες λίμνες?

Γιάννο, θα σου έλεγα ακόμα να δεις πιο προσεκτικά την ανάλυση του νερού της διάτρυσης. Κάποια μέταλλα μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα, ειδικά στο γόνο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-07-09, 14:35
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Ρε παιδιά τελικά πρέπει να αλλάζω μεγάλη ποσότητα νερού η όχι?
Για την οξυγόνωση το καταλαβαίνω και θα το επιλύσω άμεσα.
Όσο για το ΡΗ δεν μπορώ να κάνω τίποτα.
Όσο είναι της γεώτρησης τόσο θα μπαίνει και στην λίμνη.
Η αλλαγή του ΡΗ μέρα-νύχτα είναι και αυτή αναπόφευκτη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-07-09, 14:54
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά τελικά πρέπει να αλλάζω μεγάλη ποσότητα νερού η όχι?
Για την οξυγόνωση το καταλαβαίνω και θα το επιλύσω άμεσα.
Όσο για το ΡΗ δεν μπορώ να κάνω τίποτα.
Όσο είναι της γεώτρησης τόσο θα μπαίνει και στην λίμνη.
Η αλλαγή του ΡΗ μέρα-νύχτα είναι και αυτή αναπόφευκτη.
Γιάννο, η συνεχής ροή ή και η συνεχόμενη ανατάραξη της επιφάνειας θα επιλύσει το πρόβλημα του ΡΗ, φτάνει να προβαίνεις στις αλλαγές νερού, όπως αναφέρθηκε από τον Σωκράτη. Πόσο βάθος έχει η λιμνούλα?

Γιάννο, δεν κατάλαβα τι εννοείς με το "Όσο είναι της γεώτρησης τόσο θα μπαίνει και στην λίμνη."
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-07-09, 14:57
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Φυσικά και πρέπει Γιάννο, τα μικρά είναι πολύ....κατουρλιάρικα.
Για τον λόγο αυτό θα πρέπει να έχεις δοχεία που θα προετοιμάζεις πράσινο νερό αναγκαστικά.

Όσο για φίλτρο θα πρότεινα κάτι σε σπόγγου (ίσως και περισσότερα από ένα και ναι υπάρχουν αρκετά μεγάλα για να σε βολέψουν σε συνδυασμό με συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού)
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-07-09, 21:38
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

ρε παιδιά για γόνο και πράσινο νερό δεν έχω ιδέα και ρωτάω επείδη λόγω της άγνοιας μου , μου έκανε τεράστια εντύπωση...αλλά είναι δυνατόν για μερικούς γόνους να χρειάζονται σε τόσα πολλά λίτρα τόσο μεγάλες αλλαγές νερού εβδομαδιαίως κιόλας???????
Εντάξει ξέρω ότι άλλο φυσική λίμνη και άλλο μια πισίνα 3500 λίτρων αλλα μιλάμε για λίγους γόνους....και για 3500 λίτρα.....
Εννοείται πως αυτά τα ρωτάω για να εξηγήσει κάποιος και όχι σαν αντεπιχείρημα....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-07-09, 00:49
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Για πόσα ψάρια πιστεύεις ότι μιλάμε; οκ γόνος αλλά πόσα θεωρείς ότι μπορεί να είναι;



....τα είδη ψαριών που αναφέρουμε μπορούν να γεννήσουν μερικές χιλιάδες ...μωράκια
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-07-09, 06:25
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

@Βασίλη

Όταν λέω "Όσο είναι της γεώτρησης τόσο θα μπαίνει και στην λίμνη." Μιλάω για το ΡΗ
Η λίμνη είναι 70 εκατοστά βάθος.

@exeltaios

Το πράσινο νερό είναι τροφή για τους γόνους. Η συζήτηση που γίνετε εδώ είναι για να ανταλλάξουμε ιδέες πως αυτό μπορεί να λειτουργείση καλύτερα. Σε κάποια σημεία στην προσπάθεια μας να έχουμε καλύτερες συνθήκες για τα ψάρια γινόμαστε και λίγο υπερβολική. Ίσως τελικά να μπορούν τα ψάρια να μεγαλώσουν μια χαρά χωρίς φίλτρα.

@Μάνο

Δεν ξέρω πόσα ψάρια θα μπορέσω να μαζέψω από την λίμνη μου.
Εδώ να πω ότι ετοιμάζω και άλλη αναπαραγωγή που αν πετύχει θα έχω 2-3 χιλιάδες μικρά!!!! Πρόκειται για 4 μεγάλα χρυσόψαρα που τα έχω σε 700αρι ενυδρείο.
3 θηλυκά και 1 αρσενικό 25 εκατοστών περίπου το κάθε ένα.
Ακολουθεί σχετικό βίντεο.



Στο σάμπ έχω μπόλικη πρασινάδα που είναι σαν κερατόφυλλο και ήθελα να ρωτήσω αν θα ήτανε καλό να την βάλω από τώρα στο ενυδρείο. Όταν θα γεννήσουν και αν ξενίσουν θα αποκρίνω τους γονείς από το ενυδρείο και θα τους επιστρέψω στην λίμνη.
Πάντως κυνηγητά βλέπω καθημερινά.
Στο κάτω μέρος του ενυδρείου έχω τοποθετήσει πλαστικά με τρύπες μήπως μπορέσουν τα αυγά να πέσουν από κάτω και να μην προλάβουν να τα φάνε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-07-09, 10:11
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παιδιά, εδώ θα πω κάτι που ίσως ακουστεί ακραίο και ίσως φανεί αντίθετο με τη δική σας κρίση. Παρόλα αυτά όμως θα το πω γιατί δεν μπορώ να αγνοήσω παρακολούθηση αρκετών χρόνων στη λίμνη μου.

Η επιλογή των περισσοτέρων ψαριών στη δική μου λίμνη, έγινε σταδιακά και από διαφορετικούς χώρους. Όλα αυτά, για να διασφαλίσω ότι θα έχω πικιλομορφία χρωμάτων και γονιδίων, άρα και "δυνατότερους" απογόνους. Όπως και να το κάνουμε, αυτό προστάζει η φύση στον δρόμο της εξέλιξης.

Χρόνια τώρα παρακολουθώ την εξέλιξη του ζευγαρώματος και παρατηρώ ότι μόνο τα πιο δυνατά αρσενικά που εκτός των άλλων διαθέτουν και επιμονή αλλά και αντοχές είναι σε θέση να γονημοποιήσουν. Έχω δει 6-8 αρσενικά να κυνηγούν ένα θηλυκό, αλλά στο τέλος μόνο 2-3 αντέχουν να ακολουθήσουν την γονημοποίηση. Συνήθως αυτό δεν έχει να κάνει νε το μέγεθος του ψαριού, αλλά με τη φυσική του κατάσταση (καλή φυσική κατάσταση θα πει και καλύτερους απογόνους). Το αποτέλεσμα, είναι ότι έχω νέα ψάρια, πολύ δυνατά (αφού κατάφεραν να επιβιώσουν μέχρι και σήμερα σε ένα εξαιρετικά μικρό βιότοπο) με στοιχεία και χρωματισμούς εκπληκτικούς, έντονη την ανάγκη της επιβίωσης, αλλά το βασικότερο (που το έχω μάλιστα αναφέρει και στον ¶ντρο σε κάποια παλαιότερη συνομιλία μας) έχουν προσαρμοστεί άψωγα με το χώρο, είναι πιο άγρια για χρυσόψαρα, δεν έχουν τόσο φιλική διάθεση, δεν πλησιάζουν σε καμία περίπτωση γάτες / πουλιά και φυσικά ούτε εμένα. Έχω μελετήσει αυτή τους τη συμπεριφορά αρκετό καιρό, γιατί ενώ είναι ψάρια αρκετών χρόνων, εντούτοις δεν κατάφερα ακόμα να τα προσεγγίσω. Έχω διαπιστώσει ότι επειδή έχουν μεγαλώσει σε ένα χώρο με πολλούς εχθρούς και έντονο συναγωνισμό, δρουν ακόμα σαν "κλέφτες" ώστε να παραλάβουν ένα κομμάτι τροφή, δηλαδή κρατούν ακόμα κάποια στοιχεία που είχαν ενώ ήταν ακόμα γόνοι. Ξύπνησε δηλαδή η "αγριάδα" των ψαριών αυτών, κάτι που μου αρέσει αφάνταστα.

Ίσως μάλιστα να ακούγεται και λίγο αλλώκοτο, να υπάρχουν σε μια μικρή λίμνη πολύ φιλικά και αρκετά άγρια ψάρια. Ξέχασα να πω ότι είναι κοινονικότατα μεταξύ τους.

Είναι γεγονός ότι στη φύση ΔΕΝ ζουν τόσες εκαντοντάδες γόνοι μετά από κάθε γέννα και αυτό ισχύει σε όλα τα είδη ψαριών και όχι μόνο. Η ίδια η φύση το προστάζει αυτό και είναι κανόνας. Μήπως θα πρέπει να σκεφτούμε πιο βαθιά την προσέγγιση αυτή? Πιστεύετε ότι μακροπρόθεσμα μπορεί να έχουμε καλύτερη ποιότητα ψαριών με την τυχαία δική μας επιλογή "γονέων"?

Προσωπικά θα πρότεινα στο Γιάννο:
1. Να δώσει δικαίωμα και σε άλλα αρσενικά από διαφορετικές φάρμες, με διαφορετικά γονίδια.
2. Να εξαφανίσει τις πέτρες από το βυθό, γιατί μπορούν να προκαλέσουν τραυματισμούς ή ακόμα και το θάνατο του θηλυκού.
3. Να δώσει όσο περισσότερο χώρο μπορεί.
4. Να δει πως θα διαθέσει σωστά και που τους απογόνους, γιατί θα έχει πολλούς σε μια τέτοια παραγωγή.

Εν-τω-μεταξύ, εντός λίγων ημερών, θα μαζέψω όλα τα ψάρια μου ώστε να μεγαλώσω αρκετά τη λίμνη και έτσι θα έχω την ευκαιρία να φωτογραφίσω επιτέλους αυτά τα "άγνωστα" ψάρια και να δω πιο προσεκτικά τη συμπεριφορά τους σε συνθήκες ενυδρείου. Η αλήθεια είναι ότι δε θέλω να ταράξω τη γαλύνη τους, αλλά είναι αναγκαίο κακό στην περίπτωση μου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-07-09, 11:18
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Βασίλη χαίρομε αφάνταστα να ανταλλάσουμε της παρατηρήσεις μας. Αυτό νομίζω είναι και το νόημα του χομπήστα.
Απαντάω στης προτάσεις σου
1.Η λίμνη μου τρέχει μόλις για 1 χρόνο. Έχω αρκετά χρυσόψαρα μέσα. Δεν θα με χάλαγε όμως η ευκαιρία που λες για άλλα αρσενικά.
2.Δεν έχω καθόλου πέτρες στον βυθό.
3.Περισότερο χώρο αν μιλάς για την κυρίως λίμνη δεν γίνετε. Πρέπει να την φτιάξω από την αρχή. Αν μιλάς για αυτήν με το πράσινο νερό νομίζω 3,500 λίτρα είναι υπέρ αρκετά για τα μικρά.
4.θα είναι μια πρόκληση για εμένα να κάνω και άλλους πολλούς να ασχοληθούν με τα ενυδρεία και τις λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-07-09, 12:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη χαίρομε αφάνταστα να ανταλλάσουμε της παρατηρήσεις μας. Αυτό νομίζω είναι και το νόημα του χομπήστα.
Απαντάω στης προτάσεις σου
1.Η λίμνη μου τρέχει μόλις για 1 χρόνο. Έχω αρκετά χρυσόψαρα μέσα. Δεν θα με χάλαγε όμως η ευκαιρία που λες για άλλα αρσενικά.
2.Δεν έχω καθόλου πέτρες στον βυθό.
3.Περισότερο χώρο αν μιλάς για την κυρίως λίμνη δεν γίνετε. Πρέπει να την φτιάξω από την αρχή. Αν μιλάς για αυτήν με το πράσινο νερό νομίζω 3,500 λίτρα είναι υπέρ αρκετά για τα μικρά.
4.θα είναι μια πρόκληση για εμένα να κάνω και άλλους πολλούς να ασχοληθούν με τα ενυδρεία και τις λίμνες
Γιάννο, μιλάω για τα αντικείμενα που είναι τοποθετημένα πάνω από τις σχάρες στο ενυδρείο. Δεν είναι πέτρες αυτά?

Όχι, δεν μιλάω για να μεγαλώσεις τη λίμνη. Μάλλον εγώ δεν κατάλαβα καλά! Πρόκειται δηλαδή να μετακινήσεις τους "γονείς" στην 3,500 λίτρων άμεσα?

Γιάννο, ευχομαι να μην απογοητευτείς σχετικά με την διαχείρηση των μικρών. Εγώ προσωπικά έχω λυπηθεί πολλές φορές γιατί δεν μπορούσα καν να δώσω δωρεάν τις κιχλιδούλες μου που γενιώντουσαν στο αφρικάνικο. Δώριζα μόνο σε πολύ καλούς φίλους και γνωστούς, αλλά και πάλι δεν ήταν αρκετό.

Είναι ένα πολύ σοβαρό σενάριο που πρέπει να σκεφτείς άμεσα. Στην Κύπρο ζούμε, ένα πολύ μικρό παζάρι.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-07-09, 12:53
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, μιλάω για τα αντικείμενα που είναι τοποθετημένα πάνω από τις σχάρες στο ενυδρείο. Δεν είναι πέτρες αυτά?

Όχι, δεν μιλάω για να μεγαλώσεις τη λίμνη. Μάλλον εγώ δεν κατάλαβα καλά! Πρόκειται δηλαδή να μετακινήσεις τους "γονείς" στην 3,500 λίτρων άμεσα?

Γιάννο, ευχομαι να μην απογοητευτείς σχετικά με την διαχείρηση των μικρών. Εγώ προσωπικά έχω λυπηθεί πολλές φορές γιατί δεν μπορούσα καν να δώσω δωρεάν τις κιχλιδούλες μου που γενιώντουσαν στο αφρικάνικο. Δώριζα μόνο σε πολύ καλούς φίλους και γνωστούς, αλλά και πάλι δεν ήταν αρκετό.

Είναι ένα πολύ σοβαρό σενάριο που πρέπει να σκεφτείς άμεσα. Στην Κύπρο ζούμε, ένα πολύ μικρό παζάρι.
Όταν γεννήσουν τα μεγάλα χρυσόψαρα στο ενυδρείο θα μετακινήσω τους γονείς στην κυρίως λίμνη τον 6,500 λίτρων.
Θα αφήσω την μισή ποσότητα των γόνων στο ενυδρείο και τα άλλα μισά θα τα βάλω στην 3,500 λύτρα (πράσινο νερό)

Χε χε που είσαι να φτιάξω άλλη μια που θέλω!!!!!
Θα βάλουμε νούμερα στην κάθε μια και στην υπογραφή μου θα υπάρχει η αποκωδικοποίηση!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-08-09, 06:49
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Χθες αφαίρεσα πολύ νερό για να δω αν υπάρχουν ψάρια και πόσα.
Είχα βάλει 9 τα οποία δεν μεγάλωναν αρκετά στο ενυδρείο
2 τα οποία μεγάλωναν κανονικά
Και 10 περίπου γόνους.
Η διαπίστωση μου είναι ότι από την στιγμή που το ψαρί από τα πρώτα στάδια της Ζωής τού παρουσίαση προβλήματα ανάπτυξης (νανισμό) παραμένει μικρό έστω και αν μεταφερθεί σε μεγάλο και φυσικό περιβάλλον.
Αυτά τα ψάρια έχουν μεγαλώσει ελάχιστο σε σύγκριση με τα 2 που μεγάλωναν κανονικά στο ενυδρείο. Αυτά τα 2 έγιναν θηρία!
Δεν πέτυχα φωτογράφηση να φαίνονται και τα 2 μεγέθη μαζί ακόμη.
Ένα από αυτά έχει πάρει και χρώμα κίτρινο!
Φαίνεται στης φωτογραφίες.
Χάρηκα περισσότερο το γεγονός ότι είδα 3 γόνους εν ζωή και μεγαλώνουν και αυτά κανονικά.
Αποτελέσματα πειράματος.
Σε πράσινο νερό μπορούν να αναπτυχθούν οι γόνοι τέλεια και δεν χρειάζεται ούτε φαγητό ούτε φίλτρο.



Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-08-09, 01:13
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή


Μετά από την τοποθέτηση φίλτρου με U.V στην πισίνα πείραμα με τα μωρά






-------------------------
Σήμερα βρήκα αυτό το μωρό στην λίμνη μου.
Δεν μου φαίνετε για χρυσόψαρο χωρίς να είμαι σίγουρος.

Λέτε να είναι ΚΟΙ?




Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 21-08-09 στις 01:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-08-09, 09:23
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Θα ηθελες να ειναι κοι εεεεεε????? Εγω να δεις....

Χρυσοψαρο ειναι φιλε μου....αλλα....ποτε δεν ξερεις τι θα πεταχτει αυριο....μεθαυριο μεσα απο την λιμνη.

Αυτη ειναι και μια απο τις πολλες ομορφιες της λιμνης....
Εκει που περιμενεις να δεις κανενα ψαρακι και δεν βλεπεις....ξαφνικα σου πεταγονται μεσα στα μουτρα π.χ καμια δεκαρια....

Που θα παει ομως.....μια μερα... θα δουμε και κοι
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
Μπορούν τα θυληκά bettas να μεγαλώσουν τους γόνους? deMetrIs Αναπαραγωγή 2 28-10-06 16:54
Διαμαρτυρία για τα χρυσόψαρα σε γάμους και βαφτίσια. Tolis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 32 04-09-06 21:55
Περί του γένους Labidochromis κλπ Anonymous Malawi 8 20-09-03 21:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09460 seconds with 15 queries