Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-22, 09:10
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή Διαρροή σε φίλτρο EHEIM 2213

Καλημέρα σε όλους,
Μετά από μία μεγάλη περίοδο απουσίας επανέρχομαι με το στήσιμο ενός ενυδρείου (θα μιλήσω σε άλλο πόστ για αυτό).
Στο στήσιμο διαπίστωσα ότι το ένα από τα δύο εξωτερικά μου φίλτρα έχει διαρροή (μικρή). Για την ακρίβεια το EHEIM 2213 έχει μία μικρή διαρροή (αλλά συνεχόμενη) από την ένωση καπάκι-κάδο. Ίσως να είναι από τα σημειά που δείχνω στην φωτό (το σημείο που κάνει ένα κενό το καπάκι). Ίσως να είναι και περιμετρικά σε όλο το καπάκι. Εννοείται έχω τοποθετήσει την φλάντζα (o-ring), απλά σκέφτομαι μήπως είναι παλιά, φθαρμένη και έχει διαρροή.
Πού πιστεύετε ότι μπορεί να οφείλεται? Να δοκιμάσω να αλλάξω την φλάντζα? Αξίζει? Θα μπορούσε να είναι από αλλού??

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  eheim.jpg
Εμφανίσεις:  170
Μέγεθος:  19,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-22, 11:09
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Καλημέρα,

χωρίς να έχω ιδιαίτερα μεγάλη εμπειρία σε εξωτερικά φίλτρα εγώ θα άλλαζα κατευθείαν το o-ring, ειδικά αν έχει μείνει το φίλτρο εκτός λειτουργίας πολύ καιρό. Για να το σιγουρέψεις ρίξε μια ματιά μήπως υπάρχει κάποιο ράγισμα είτε στον κάδο είτε στην κεφαλή και αν είναι και τα δυο εντάξει άλλαξε το λάστιχο.
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-22, 12:18
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Και εμένα πιο λογικό μου φαίνεται να είναι το o-ring απλά πριν προχωρήσω στην παραγγελία και αντικατάσταση ήθελα να δω κάποια άλλη γνώμη.
Είδα κάπου στο ιντερνετ ότι ανοίγοντας και το πάνω μέρος από το καπάκι μπορεί να υπάρχει εκεί μέσα η διαρροή (πχ στην ένωση της σωλήνας εξόδου). Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο και να "πετάει" το νερό περιμετρικά από το καπάκι?
Θα προσπαθήσω να το ανοίξω μήπως βγάλω άκρη ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-22, 14:45
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Βγάλε τη φλάντζα καθάρισε την από βρωμιά/άλατα μετά πασάλειψε την με καθαρή βαζελίνη και ξανατοποθέτησε την. Αν δεν έχει σκισίματα/ρωγμές σοβαρές θα είσαι οκ. Αν συνεχίσει η διαρροή βγάλε το καπάκι για έλεγχο διαρροής από άλλο σημείο (αν και τότε το νερό θα έσταζε από εκεί που βγαίνει το καλώδιο).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-09-22, 08:05
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Καλημέρα Κλεόβουλε και σε ευχαριστώ για την απάντηση. ¶νοιξα χθες το καπάκι (το κέλυφος) αλλά δεν νομίζω να είναι από εκεί η διαρροή. Το πιο λογικό είναι να είναι από την φλάντζα. Φαίνεται ταλαιπωρημένη και έχει μικρά σκισίματα σε διάφορα σημεία. Το νερό χάνεται περιμετρικά του καπακιού χωρίς καν να ξεκινήσει το φίλτρο (δηλαδή με ελάχιστη πίεση)... με το πλήρες γέμισμα και αφού προσθέτω με μία μεγάλη σύριγγα νερό από την έξοδο του, όταν γεμίσει αρχίζει η διαρροή.
Θα προχωρήσω με αλλαγή της φλάντζας.

Για την ιστορία το 2213 θα είναι 2ο φίλτρο σε ένα SunSun 1200 λτ/ωρα για ένα malawi mbuna που στήνω μετά από μερικά χρόνια απουσίας από τα ενυδρειακά!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-09-22, 10:58
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Η διαρροές απο εκείνο το σημείο συνήθως οφείλονται στην φλάτζα μεταξύ κεφαλής και κάδου. Υπάρχει περίπτωση να φταεί και το O-ring εσωτερικά της κεφαλής αλλά σε αυτή την περίπτωση όπως είπε ο Κλεόβουλος θα είχες διαρροή απο άλλο σημείο.
Κάνε κι ένα τελευταίο τσέκ, σιγούρεψε ότι τα μεταλικά κλιπάκια που κουμπώνουν την κεφαλή του φίλτρου στον κάδο είναι οκ. Οτι κάποιο δηλαδή δεν έχει στραβώσει ή χαλαρώσει με αποτέλεσμα να σου αφήνει κάποιο κενό στην ένωση κι απο εκεί να φεύγει νερό.

Αν δεν είναι ούτε αυτό τότε είναι θέμα της φλάτζας. Θα πρέπει να πάρεις άλλη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-09-22, 13:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49145
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-09-22, 08:53
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις! Νομίζω ότι και εγώ μετά τους ελέγχους που έκανα, έχω καταλήξει στην μεγάλη φλάντζα του καπικιού!
Θα την αντικαταστήσω άμεσα👍
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-09-22, 21:36
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Angry

Καλησπέρα! Επανέρχομαι στο θέμα μιας και άλλαξα την φλάντζα στο καπάκι κι πάλι έχω διαρροή (μεγάλη) περιμετρικά στο καπάκι!
Την φλάντζα την πήρα από μαγαζί με τέτοια είδη! Δεν είναι ο κωδικός της EHEIM! Όμως είναι το σωστό μέγεθος! ¶νοιξα το κέλυφος από το καπάκι μετά την διαρροή και ήταν στεγνό μέσα, άρα δεν χάνει από κάπου εσωτερικά!!
Τι λετε να φταίει; Να προσπαθησω να βρω λίγο πιο χοντρή φλάντζα; Τι άλλο να συμβαίνει!!
Ανεβάζω φωτό με το σημειο διαρροής
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4EAE2DC2-501F-4A02-B6BC-2268EEB50BA1.jpg
Εμφανίσεις:  154
Μέγεθος:  42,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-09-22, 06:13
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Η φλαντζα εχει σίγουρα το σωστό μέγεθος και πάχος? Της έβαλες βαζελίνη ?
Τα κλιπς του κάδου μήπως έχουν χαλαρώσει?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-09-22, 07:37
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Καλημέρα Κλεόβουλε.
Η αλήθεια είναι ότι είχα καιρό να το χρησιμοποιήσω και ανοίγοντας το βρήκα στο κουτί και μία φλάντζα η οποία φυσικά σαν διάμετρο κάνει ακριβώς άρα θεώρησα ότι είναι η δικιά του. ¶λλωστε παλαιότερα το δούλευα χωρίς πρόβλημα.
Βαζελίνη δεν έβαλα. Είναι τόσο απαραίτητο αυτό? Η φλάντζα είναι καινούργια.Τα κλιπς του κάδου είναι μια χαρά νομίζω. Τα έκλεισα κάπως με το χέρι μου ώστε στο κλείσιμο να μπαίνουν πολύ σφιχτά.
Ξέρεις κάποιος μήπως το πάχος της φλάντζας? Την βρίσκω σαν κωδικό στα ανταλλακτικά του φίλτρου αλλά δεν λέει διαστάσεις. Το μόνο που σκέφομαι είναι να πάω πάλι στο μαγαζί και δω μήπως έχει φλάντζα μερικά χιλιοστά πιο χοντρή μήπως ασφαλίσει καλύτερα .... !! Τι άλλο να κάνω
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-09-22, 10:02
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Απο την στιγμή που το φίλτρο είναι στεγνό στην κεφαλή, δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο. Είτε στο μέγεθος/πάχος της φλάτζας οφείλεται είτε στα κλίπ. Μπορείς να το σιγουρέψεις ακόμα περισσότερο αν βάλεις σε λειτουργία το φίλτρο και πιέσεις με το χέρι σου την κεφαλή πάνω στο σώμα του φίλτρου. Ελεγχόμενα όμως, όχι πολύ δυνατά για να μην σπάσεις την βάση που πατάει. Αν η διαρροή σταματήσει ή περιορίζεται κατά πολύ, τότε το επιβεβαιώνεις.

Κάνε έναν έλεγχο με την αφή σου στην φλάτζα να δεις μήπως λόγο χρόνου έχει σκληρύνει σε κάποιο σημείο οπότε ίσως δεν κάνει καλή επαφή. Η βαζελίνη βοηθάει.
Με την εις άτοπον θα πάς. Θα ψάξεις για άλλη φλάτζα κι αν ακόμα τρέχει τότε το πρόβλημα θα είναι στα κλιπ...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-09-22, 10:24
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για την απάντηση. Η φλάντζα είναι καινούργια πλέον.Προσπάθησα να πιέσω την κεφαλή μήπως σταματήσει η διαρροή αλλά δε έγινε κάτι. Επίσης μία παρατήρηση: Κλείνοντας το καπάκι, αυτό μπαίνει πολύ εύκολα στην θέση του. Εννοώ δεν μπαίνει πολύ σφηνωτά. Έχει να κάνει αυτό με την εμπειρία σας? Φαντάζομαι ότι αν η φλάντζα έπρεπε να έχει λίγο μεγαλύτερο πάχος (πχ 1 ή 2 χιλ. παραπάνω) τότε το καπάκι θα σφήνωνε τοποθετώντας το.
Συμφωνώ ότι μάλλον είναι κλιψάκια ή φλάντζα (με ποιό πιθανό αυτήν) αλλά πώς θα το επιβεβαιώσω. Έχω κάνει άνω κάτω το διαδίκτυο να βρω πάχος της συγκεκριμένης φλάντζας (κωδικός EHEIM: 727311 αλλά δεν βρίσκω τίποτα.
Ουφφφφφφ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-09-22, 14:01
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Δεν θα βρείς προδιαγραφές ανταλλακτικών στο ιντερνετ, άμα τις έβρισκες πως θα πουλούσαν οι εταιρείες 12 και 15 ευρώ κάτι που αλλού το βρίσκεις με 1 ευρώ;

Η κεφαλή (υπο νορμάλ προυποθέσεις...) βρίσκει αντίσταση να μπει στον κάδο του φίλτρου όταν έχει λάθος/μεγαλύτερη διάμετρο, οχι λάθος πάχος.

Αυτό που λες ότι πιέζεις την κεφαλή προς τα κάτω αλλά η διαρροή δεν μειώνεται μου φαίνεται κάπως περίεργο... Και λάθος να ήταν η φλάτζα, θα έπρεπε πιέζοντας την κεφαλή στον κάδο αν όχι να σταματάει, τουλάχιστον να μειώνεται η διαρροή...

Υποθέτω ότι έχεις κοιτάξει προσεκτικά στο φως για τυχόν μικρά ραγίσματα ή μικρά σπασίματα του πλαστικού (και εσωτερικά και εξωτερικά) στα σημεία ένωσης τόσο της κεφαλής όσο και του φίλτρου, έτσι;

Αν όλα αυτά είναι οκ τότε μάλλον δεν θα δυσκολευτούμε να βρούμε τι συμβαίνει αν δεν πάρεις μια original φλάτζα της ΕΗΕΙΜ ώστε να επιβεβαιωθεί ή απορριφθεί ότι το πρόβλημα οφείλεραι σε αυτή...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-09-22, 11:01
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Καλημέρα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν κοίταξα για σπασλιματα/ραγίσματα στο δοχείο ή το καπάκι μιάς και το θεώρησα απίθανο αυτό. Το φίλτρο ήταν αποθηκευμένο στην κούτα του ενώ πριν λειτουργούσε.
Όσον αφορά την φλάντζα, το ξέρω ότι παίρνοντας μία ορίτζιναλ EHEIM θα βεβαιωθώ αν είναι εκεί το πρόβλημα...απλά δεν θέλω να δώσω 12 ευρώ για δοκιμή
Θα προσπαθήσω να δω αν υπάρχει ενα κλικ πιο χοντρη (οχι eheim φυσικα) και να το δοκιμάσω έτσι. Αυτό θα κόστιζε 1 ευρώ.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-09-22, 12:03
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Το ξέρω ότι το ξέρεις ότι με αγορά ΕΗΕΙΜ θα λυνόταν η απορία αν φταίει η φλάτζα όπως επίσης ξέρω ότι άλλο τα 12 ευρώ και άλλο το 1 ή 2 ή 3...

Κοίτα, αν δεν είναι απο την κεφαλή, δεν είναι απο την κάποιο ράγισμα στα πλαστικά μέρη κεφαλής ή κάδου ή απο τα κλιπ, δεν μπορεί να είναι απο πουθενά αλλού εκτός απο την φλάτζα...

Δοκίμασε αν βρείς λίγο πιο παχιά, δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να προστεθεί στην κουβέντα...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-09-22, 12:27
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξέρω ότι το ξέρεις ότι με αγορά ΕΗΕΙΜ θα λυνόταν η απορία αν φταίει η φλάτζα όπως επίσης ξέρω ότι άλλο τα 12 ευρώ και άλλο το 1 ή 2 ή 3...

Κοίτα, αν δεν είναι απο την κεφαλή, δεν είναι απο την κάποιο ράγισμα στα πλαστικά μέρη κεφαλής ή κάδου ή απο τα κλιπ, δεν μπορεί να είναι απο πουθενά αλλού εκτός απο την φλάτζα...

Δοκίμασε αν βρείς λίγο πιο παχιά, δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να προστεθεί στην κουβέντα...
Έχεις δίκιο δεν χρειαζεται να πουμε κατι αλλο! Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-09-22, 09:19
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Lightbulb

Καλημέρα.
Προσθέτω ένα τελευταίο μήνυμα εδώ με την λύση στο πρόβλημα διαρροής που είχα, ώστε να βοηθήσω κάποιον που ίσως αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα.
Η διαρροή στο καπάκι ήταν τελικά από την φλάντζα (o-ring).
Για να γλυτώσω το κόστος αγοράς της original φλάντζας (10 ευρώ + μεταφορικά) αγόρασα φλάντζα (κορδόνι, δηλ με το μετρο με κόστος 2ευρώ/μέτρο) απλά το πρόβλημα ήταν να βρεθεί το σωστό πάχος. Για το μήκος το μετράς ππανω στο καπάκι, το κόβεις και το κολλάς με κόλλα στιγμής. Το πάχος που κατέληξα και αγόρασα ήταν 3,5mm και 4mm. Το 3,5 ήταν μικρό και είχε πάλι διαρροή, ενώ το 4 ήταν μεγάλο και δεν έκλεινε το καπάκι. Προφανώς λοιπόν το μέγεθος της φλάντζας που χρησιμοποιεί η EHEIM δεν είναι τυποποιημένη διάσταση του εμπορίου (διαβάθμιση ανά 0,5mm). Θεωρώ ότι το πάχος της είναι 3,7-3,8mm.
Η λύση που βρήκα είναι η εξής: Έκοψα την φλάντζα αρκετά πιο κοντή από το σωστό μήκος. Ίσως και 2cm πιο κοντή. Την κόλλησα. Μετά για να μπει στην κεφαλή του φίλτρου, έμπαινε πολύ πιο σφιχτά, αλλά αυτός ο εφελκυσμός αφενός μεγαλώνει το μήκος της (άρα χώρεσε στην κεφαλή), αφετέρου μειώνει το πάχος της (πολύ λίγο αλλά αρκετά για να επιτύχεις το επιθυμητό).
Σας μπέρδεψα?
Για φίλτρο EHEIM 2213 λοιπόν πάχος φλάντζας κεφαλής = 4mm αλλά με "στόχο" να εφαρμόζει ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ σφιχτά στην κεφαλή του φίλτρου.
Κόστος 0,9 ευρώ + κόλλα στιγμής που όλοι έχουμε στο σπίτι μας
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-09-22, 10:10
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ειναι μεγάλη η διαφορά αλλά το αποτέλεσμα μακροχόνια είναι αμφίβολο/επίφοβο και επίσης ο χρόνος που ασχολήθηκες, αν τον κοστολογήσεις θα δεις ότι τελικά σου βγήκε πιο ακριβά.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-09-22, 10:44
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Ok, κατανοητό το τι έκανες για πατέντα αλλά οι φλάτζες είναι πολύ άτιμο πράγμα και τα κολλήματα ελαστικού συνήθως είναι εξαιρετικά επίφοβα, ειδικά όταν μιλάμε ότι γίνονται σε σημείο που υπάρχει ένταση λόγω του τεντώματος και η τοποθέτηση τους θα είναι σε μέρος που έχει υγρασία...

Σε αντίστοιχη περίπτωση για φλάτζα φιάλης CO2 είχα μειώσει το πάχος της τρίβοντάς την με ψιλό γυαλόχαρτο, βέβαια oi φλάτζες αυτές είναι πολύ μικρότερες σε διάμετρο οπότε είναι ευκολότερο.

Μακάρι να σου κρατήσει...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-09-22, 11:20
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Θεωρώ ότι αφού κόλλησε θα κρατήσει. Στην δουλειά μου χρησιμοποιούμε φλάντζες που αφού κολληθούν δέχονται πολύ μεγαλύτερες δυνάμεις μιας και το ένας μέρος περιστρέφεται!
Το παρακολουθώ κ βλέπουμε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι μεγάλη η διαφορά αλλά το αποτέλεσμα μακροχόνια είναι αμφίβολο/επίφοβο και επίσης ο χρόνος που ασχολήθηκες, αν τον κοστολογήσεις θα δεις ότι τελικά σου βγήκε πιο ακριβά.
Ο βασικός λόγος που δεν αγόρασα την original ήταν ότι δεν ήξερα ότι θα μου έλυνε 100% το πρόβλημα. Βέβαια και πάλι άλλο 12 ευρώ και άλλο 0,9.
Ο χρόνος που ασχολήθηκα ήταν ένα μισάωρο και δεν μου κόστισε κάτι.
Το μόνο ερώτημα είναι αν τελικά αντέξει. Επειδή όπως είπα όμως έχω κολλήσει πολλές φορές φλάντζες (οκ για άλλη δουλειά), μεγαλύτερες, που δέχονται μόνιμη πίεση λόγω κίνησης του ενός μέρους και επίσης και αυτές βρίσκοντα μέσα σε λιπαντικό (γράσσο), θεωρώ ότι δύσκολο να ξεκολλήσει!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stdev : 14-09-22 στις 11:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-09-22, 12:48
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Μακάρι να σου κρατήσει. Αν ειναι να ξεκολλήσει πάντως να ξέρεις θα γίνει ενώ λείπεις, ειναι νόμος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διαρροή από φίλτρο dkarae Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 10-05-22 08:20
Ερώτηση για φίλτρο eheim 2213 Ph0b0s Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 03-02-16 00:15
Εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2213 ΕΛΒΙΡΑ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 62 30-09-15 07:54
Διαρροή σε Eheim 2078. explorador Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 30-07-14 20:09
Διαρροή σε εξωτερικό φίλτρο Eheim 2075 thkera Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 32 19-03-13 22:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08190 seconds with 16 queries