Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-05-17, 20:32
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή Οικονομική λύση για κατασκευή λίμνης

Καλησπέρα, στο σπιτι μου στο χωριο έχω ένα συντριβάνι το οποιο θελω να το μετατρέψω σε λίμνη με Κοι, χθες ψαχνοντας να βρω οικονομικούς τρόπους κατασκευής βρήκα αυτο http://www.aggouria.net/diy-ftiaxe-m...imnoula-kipou/

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπον αν αυτή η κατασκευή είναι μια αξιοπιστη λύση ή αν υπαρχουν καποιες άλλες εξισουν οικονομικες λυσεις.

Στην φωτο ειναι και το συντριβανι που ελεγα!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10988942_751694678259129_4938705629443406654_n.jpg
Εμφανίσεις:  480
Μέγεθος:  63,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-05-17, 23:52
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Kαλημέρα Με όλη μου την αγάπη θα σου πώ ότι η διεύθυνση του άρθρου "aggouria.net" τα λέει όλα απο μόνο του όπως τα παρακάτω "Στην ουσία μπορείς να την καθαρίζεις όπως θα έκανες και με ένα ενυδρείο, βγάζοντας τα ψάρια και μαζεύοντας σιγά σιγά το νερό." Τι είναι τούτο πάλι ????
Ο μουσαμάς δεν κάνει για Λίμνη αν θέλεις μπορούμε να βρούμε liner .

Το συντριβάνι είναι μια χάρα για χρυσόψαρα κάνεις και ένα φίλτρο και θα είσαι πολύ ευτυχισμένος τα χρυσόψαρα είναι υπέροχα και μεγαλώνουν πολύ .
Αν θέλεις να κάνεις λίμνη για Κόι ξέχνα την οικονομία απο όλες τις πλευρές . Τρώνε σαν μπετόνια .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-05-17, 00:29
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μουσαμάς δεν κάνει για Λίμνη αν θέλεις μπορούμε να βρούμε liner .
Το liner από ότι διάβασα το χρησιμοποιουν για επενδυση πισίνας σωστά?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλεις να κάνεις λίμνη για Κόι ξέχνα την οικονομία απο όλες τις πλευρές . Τρώνε σαν μπετόνια .
Δηλαδή σε τι θα μου κοστισουν παραπανω τα Κοι (ρωταω γενικα να εχω μια ολοκληρωμενη εικόνα)


Α ξέχασα να αναφερω ότι ίσως και να το σπάσω όλο το συντριβανι για να φτιαχτει η λίμνη στην θέση του. έχει και μικρό βάθος το οποίο είναι περίπου στα 20cm. Εγω σκεφτόμουν να φτιάξω μια λίμνη με μήκος περιπου στα 4m, πλάτος 2m και βάθος κοντά στο 1 με 1μιση μέτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-05-17, 07:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου θα συμφωνήσω απόλυτα με την Αρτεμησία,
το aggouria.net λέει ότι θέλει.
Αυτό που δείχνει είναι για λιμνούλα μόνο με φυτά ,
που αν δεν είσαι με το κουβά στο χέρι , στο τέλος θα γίνει βούρκος,
και αυτά που λέει για μουσαμάδες και πως βγάζεις ψάρια για να αλλάξεις το νερό δεν στέκει.
Το να σπάσεις το συντριβάνι και να φτιάξεις μια κατασκευή που να φαίνεται ποιο φυσική θα έλεγα πως είναι το καλύτερο.
Τρόποι υπάρχουν πολλοί, όπως με τσιμέντο με σίδερα και μετά μονωτικά υλικά κλπ για υγρομόνωση ή με liner όπως σου είπε η Αρτεμησία που είναι ο πιο οικονομικός και εύκολος τρόπος.
Μετά έχουμε τις διαστάσεις. Μεγάλο ρόλο παίζει το βάθος, όσο πιο βαθιά είναι , τόσο μεγαλύτερο όγκο δίνεις αλλά και προστασία στα ψάρια. Γιατί το Χειμώνα στο βυθό το νερό είναι πιο ζεστό, και το Καλοκαίρι πιο δροσερό. Επίσης το βάθος δεν είναι όλο το ίδιο , αλλά συνήθως γίνεται κλιμακωτό, με σκαλάκια δηλαδή. Και αυτό γίνεται για να μπορούμε να φυτέψουμε περιφερειακά, γιατί τα φυτά δεν θέλουν μεγάλο βάθος, αλλά να προστατεύουμε και τα ψάρια , γιατί όταν είναι ρηχά δεν μπορούν εύκολα να πηδήξουν έξω. Στο κέντρο το βάθος καλό είναι να ξεπερνάει το 1.5 μέτρο, και όσο πιο βαθύ τόσο καλύτερα.
Μήκος και πλάτος εξαρτάται από τον χώρο που έχεις αλλά και από τα συνολικά λίτρα που θες.
Τα συνολικά λίτρα όμως , όπως και το είδος των ψαριών που θα βάλεις (χρυσόψαρα ή Κοι) θα σου καθορίσουν ή θα σου επιβάλλουν καλύτερα, τον τεχνολογικό εξοπλισμό που θα χρειαστείς, αντλίες φίλτρα κλπ.
Και όλα αυτά θα είναι τα πάγια έξοδα μόνο για την κατασκευή και τον εξοπλισμό.
Από εκεί και πέρα να υπολογίσεις πως ανάλογα τον όγκο αλλά και το είδος και το πλήθος των ψαριών θα έχεις και τα καθημερινά έξοδα, που είναι τροφές για το τάισμα, νερό για τυχόν αλλαγές και ηλεκτρικό για τη λειτουργία της λίμνης.
Πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε κάνε υπολογισμούς και σχέδια για το τι θα χρειαστείς , τι και πόσο δουλειά έχει ,πως θα γίνει , πόσο θα κοστίσει αλλά και πόσο θα κοστίζει σε μηνιαία βάση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-05-17, 11:12
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

φιλε μου το συντριβανι ειναι φοβερο,πιασε να σκαβεις να το μεγαλωσεις στις διαστασεις που λες οτι θες.και οσο για το οικονομικο να υπολογιζεις αν θες και να βαλεις κοι(εφοσον το μεγαλωσεις)το κοστος για τις τροφες ,το κοστος για τον εξοπλισμο και το ρευμα που θα ειναι για αυτεσ τις διαστασεις περιπου στα 200wat. οσο για την λιμνουλα που ειδες συμφωνω απολυτα με Αρτεμησια και τον Τακη,δεν κανει απολυτος για τιποτα,ουτε καν για φυτα,και δεν ειναι καθολου οικονομικο,γιατι ο μουσαμας θα χαλασει ,εσυ θα εχεις βαλει φυτα και μαλλον και κανενα χρυσοψαρο και μετα θα τρεχεις να βρεις τελευταια ωρα να αγορασεις ενα liner που θα επρεπε να το ειχες βαλει απο την αρχη για να μην χασεις φυτα και ψαρια.ολα αυτα στα λεω φιλικα και καλοπροαιρετα καλη επιτυχια με οτι φτιαξεις. επισης ξεχασα να σου πω οτι το συντριβανι σου και οπως ειναι αν του βαλεις φυτα και κανενα κουνουποψαρο με μια μικρη αντλια να τρεχει θα ειναι και πολυ ωραιο και οικονομικο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-05-17, 17:31
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Liner απο εξωτερικο http://www.ebay.de/itm/Einhell-Teich...QAAOSwSlBYsEVt

http://www.ebay.de/itm/Oase-Teichfol...cAAOSwN6JY-tJy

Aντλία http://www.ebay.de/itm/120W-10000l-h...sAAOSwCWFY8SBA

Φίλτρο φτιάχνεις μόνος σου όπως εγω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91938

Σκάψιμο με καλή παρέα το συντριβάνι κράτησε το μην το χαλάς ότι χρειαστεις εδω είμαι

Υ.Γ : Με λίγη προσωπικη δουλειά μια λίμνη "ικανοποιητική" για τα ψάρια , μπορεί να κοστίσει όσο ένα 500 λίτρα high tech φυτεμένο
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 05-05-17 στις 00:50
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-05-17, 20:18
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Καλά είχε πολλή πλάκα το άρθρο. Μου άρεσε και αυτό για τα "πολλά μικρά ψαράκια"
Το συντριβάνι που έχεις πόσο βάθος έχει; Γενικά τι διαστάσεις;


Α τώρα είδα το βάθος...
Πάντως αν θες οικονομία πήγαινε σε χρυσόψαρα.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή λίμνης 1000 λίτρα στην Κατερίνη paulos-ex Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 17 23-05-16 09:57
Κατασκευή λίμνης στον κήπο.. Eliccaios Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 46 12-05-16 11:33
Συμβουλή για κατασκευή λίμνης marly Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 7 31-03-09 10:02
Βοήθεια στην κατασκευή λίμνης! ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 25-12-07 20:59
κατασκευή λίμνης chris Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 51 19-10-05 21:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04574 seconds with 14 queries